אטרקציות מרכזיות בדרמסאלה

העיר דרמסאלה שוכנת באחד האזורים הקסומים של צפון הודו. המנהיג הטיבטי מצא כאן את ביתו ובעקבותיו הגיעו אל העיר אלפי טיבטים נוספים. מי שיגיע לכאן יהנה מאווירה טיבטית נעימה, מסעדות מפנקות ומנופי ההימאליה הסובבים.
צוות למטייל ברשת
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: אטרקציות מרכזיות בדרמסאלה

דרמסאלה העיר

דאראמסאלה (Dharamsala) בעמק קאנגרה (Kangra) שבצפון מדינת הימאצ`ל פראדש (Himachel Pradesh) היא ביתו של הדלאי לאמה הגולה, מנהיג טיבט הכבושה שברח ממנה ב-1959, ומקום מושבה של הממשלה הטיבטית הגולה. פליטים טיבטים רבים התיישבו כאן והעניקו למקום אופי טיבטי טיפוסי שהפך את דאראמסאלה לשלווה ונעימה יותר מערים הודיות טיפוסיות. אוכלוסיית התיירים שמגיעה לכאן מורכבת ממטיילים מערביים המחפשים מספר ימי מנוחה ועולי רגל בודהיסטים. למעשה השם דאראמסאלה מתייחס לשני מקומות הנמצאים במרחק 10 ק"מ זה מזה וביניהם הבדלי גובה של כאלף מטרים. דאראמסאלה העיר נמצאת בעמק ועליה משקיפה מרכס ההרים דהאולאדהאר העיירה מקלוד גאנג`. חודשים דצמבר-מרץ הם הפחות מתויירים, עקב טמפרטורות נמוכות וירידת שלג, אך גם זה לא מצליח לעצור את זרם התיירים. גם בשאר חודשי השנה, כולל בתקופת הקיץ, יורדים כאן גשמים חזקים וכדאי להצטייד במעיל ללילות הקרים.

 במרכז העיר דאראמסאלה נמצא מוזיאון לאומנות קאנגרה (Kangra Art Museum) בו מוצגים ציורים מיניאטוריים מהמאה ה-17 ותלבושות מסורתיות מאותה תקופה. המוזיאון פתוח בימים שלישי-ראשון בשעות 10:00-17:00 והכניסה אליו אינה כרוכה בתשלום. המרכז לאומנויות טיבטיות (Centre for Tibetan Arts and Crafts) נמצא על דרך גהאניארה (Ghaniara) במרחק ק"מ אחד משוק קוטוואלי (Kotwali bazar) ובו אפשר לראות פיסול בעץ, ציורי טאנגקה (Thangka), עיבודי מתכת ועוד. האל אינדרו נאג (Indru Nag) נחשב למביא הגשם. המקדש לאל זה נמצא על גבעה במרחק 3 ק"מ משוק קוטוואלי ויש לראות בו אכסדרה מכוסת רעפים.

לתחילת הכתבה

מקלוד ג'אנג'

למעשה דאראמסאלה העיר אינה מהווה מוקד תיירותי. היעד אליו נוהרים מרבית התיירים שמגיעים לדאראמסאלה היא ההתיישבות הטיבטית הקטנה מקלוד גאנג` (McLeod Ganj) בה מתגוררים מרבית הטיבטים. ההתיישבות נקראת על שם דיוויד מקלוד שהיה המושל הבריטי של מדינת פונג`אב (Punjab) ב-1848, השנה בה הוקמה במקום "היל סטיישן" - שם כללי לערי הנופש שנבנו על ידי הבריטים שגרו בהודו כערי מקלט מהחום הכבד של חודשי הקיץ בצפון הודו. כאן מרוכזים כל בתי ההארחה הזולים וברחובות הצרים מסתובבים נזירים בודהיסטים לבושים גלימות אדומות-סגולות בין דוכנים שמוכרים בגדים טיבטים, עבודות יד ושלל מזכרות יפות שקשה מאוד לעמוד בפניהן. המסעדות הרבות שנמצאות כאן הן תענוג צרוף לתייר: אוכל טיבטי או מערבי מצויין, במחירים זולים להפליא שמוגש עם חיוך אמיתי.

את מקלוד גאנג` חוצים שני רחובות מקבילים שביניהם, במרכז העיירה, עומד מקדש בודהיסטי המוקף בגלגלי תפילה מוזהבים. לפי האמונה הבודהיסטית צריך לסובב הגלגלים לאחר תפילה כדי לפזר את התפילות לרוח. על הבניינים הרעועים מתנוססים דגלי תפילה בצבעים לבן, אדום, ירוק, כחול וצהוב. זרם הפליטים הטיבטים לא נפסק גם כיום והם ממשיכים לחצות את הגבול דרך נפאל ולמצוא מקלט פיזי ורוחני - כאן הם יכולים לזכות בחינוך טיבטי, דבר שאסור על פי החוק שהנהיגו הסינים על טיבט. הטיבטים הקימו כאן מקדשים, מנזרים, בתי ספר, מרכזי מדיטציה וספריה להיסטוריה ודת טיבטית. ההגעה למקלוד גאנג` היא פשוטה יחסית, האוטובוסים מדאראמסאלה עוצרים בכיכר קטנה בסמוך למקדש שממנה יוצאות מספר דרכים המובילות לכמה מהאתרים המעניינים של האזור:

 בכוון דרום הדרך מובילה למשכנו של הדלאי לאמה ולספריה לעבודות טיבטיות ולארכיון. כשהדאלאי לאמה ה-14, טנזין גיאטסו (Tenzin Gyatso), עזב את טיבט ב-1959 הוא התיישב במקלוד גאנג` שמאז משמשת לו כבית הרחק ממולדתו. המבנה בו הוא גר מוקף חומה ועומד בקצה הדרומי של מקלוד גאנג`כשהוא משקיף על העמק שמתחת. רק חלק קטן מהמבנה משמש למגוריו הפרטיים של הלאמה ושאר המבנה משמש למשרדי ממשלה. בחזית המבנה ניצב המקדש הבודהיסטי הראשי של דאראמסאלה טסוגלאקהאנג (Tsuglagkhang) שהוא העתק של מקדש ג`וקהאהאנג (Jokhang) שבלאסה (Lhasa) בירת טיבט ובו פסלים יושבים בתנוחת מדיטציה של האל בודהה או שאקיאמוני (Shakyamuni) בגובה 3 מטרים, פאדמאסאמבהאווה (Padmasambhava) שהביא את הבודהיזם לטיבט, ואבאלוקיטסווארה (Avalokitesvara) שהוא אל הרחמים. המאמינים מניחים תשורות שונות ליד הפסלים. המקדש פתוח כל יום מצאת החמה ועד שקיעתה.

מי שמגיע לכאן אחר הצהריים יזכה לראות את הנזירים ממנזר נאמגיאל (Namgyal) הסמוך כשהם מנהלים דיונים בדרך מאוד ייחודית: זהו טקס מסורתי- הנזירים מתחלקים לזוגות, כאשר בכל זוג אחד הנזירים הוא השואל והשני משיב לו. השואל עומד ובסוף השאלה הוא מוחא כף כסימן לנשאל, שיושב לפניו, לתת את תשובתו. מי שירצה לראות את הדאלאי לאמה פנים אל פנים צריך לקחת בחשבון שהוא נמצא במקלוד רק כשלושה חודשים בשנה, בדרך כלל בסביבות מרץ-אפריל. בשאר השנה הלאמה מסתובב בעולם ונותן הרצאות בנושא בודהיזם וטיבט.

 בספריה לכתבים טיבטים ובארכיון Library of Tibetan Works and Archives אפשר למצוא את אוסף הספרים הגדול בעולם בנושא טיבט והודו, החל בכתבי קודש מקוריים וספרי תפילה טיבטיים, וכלה בספרים על אומנות ואדריכלות הודית. הספריה נמצאת בשטח המנהלה הטיבטית המרכזית גאנגצ`ן קיישונג (Gangchen Kyishong) שבקצה הדרומי של מקלוד גאנג`. בנוסף לעיון בספרים וצפיה בתצלומים ישנים כדאי להגיע לכאן כדי ללמוד טיבטית או כדי להשתתף בשעורי פילוסופיה טיבטית המתקיימים מדי יום חול ונמשכים בדרך כלל כחודש. השעורים ניתנים בדרך כלל על ידי נזירים ומתורגמים לאנגלית. עובדה נוספת, שמקלה על ההתלבטות אם להגיע לאחד השעורים או לא, היא הכניסה החופשית. בקומה הראשונה של הספרייה נמצא מוזיאון המציג פסלים בודהיסטים ומאנדאלות שהם ציורים סימטרים עליהם מסתכלים הבודהיסטים בזמן מדיטציה - ביניהן מאנדאלה מעץ שהיא הגדולה ביותר מחוץ לטיבט. במזכירות הטיבטית שבכניסה למבנה אפשר להתעדכן בחדשות טריות על הקהילה הטיבטית במולדת ובעולם כולו. בחוץ נמצא מכון אסטרולוגי רפואי
Astrological Medical Institute בו לומדים ועובדים נזירים טיבטים המעניקים טיפול רפואי מסורתי, כולל אבחנה ומתן תרופות שעשויות חומרים טבעיים שנרקחו בתאריכים מיוחדים. הספרייה פתוחה בחודשים אפריל-ספטמבר בימים שני-שישי בשעות 9:00-17:30 ובחודשים אוקטובר-מרץ באותם ימים בשעות 9:00-17:00

המכון הטיבטי לאומנות חזותית (The Tibetan institute of Perfoming Arts) או בקיצור TIPA נמצא במרחק 15 דקות הליכה מהכיכר המרכזית של מקלוד גאנג`. המכון הוקם על ידי הדלאי לאמה עצמו ב-1959 ומטרתו לשמר את המסורות הטיבטיות של מוזיקה, מחול ותיאטרון. מדי שנה בחודש אפריל מתקיים במקלוד גאנג` פסטיבל להאמו (Lhamo) שהיא אופרה טיבטית המושך קהל גדול. לכיוון מזרח מהכיכר הדרך מובילה לכפר הקטן שנקרא בהאגסו (Bhagsu). בכפר ישנו מקדש שיבה קטן מהמאה ה-16 וכן מספר מסעדות ובתי קפה נחמדים. מטיילים רבים בוחרים לשהות כאן מספר ימים כאלטרנטיבה למקלוד גאנג` העמוס יחסית. במרחק 15 דקות הליכה מהכפר נמצאים מפלי מים יפים בהם אפשר לקרר את הרגליים מההליכה אבל בהחלט לא כדאי לחשוב על רחצה כי המים מאוד קרים.

 צפונית לכיכר הדרך מובילה לכפר דהאראמקוט (Dharamkot) שכמו באגסו מהווה חלופה למי שרוצה לנוח קצת ממקלוד. היישוב הקטן נמצא כק"מ אחד ממקלוד. הכפר מציע תצפית יפה על רכס ההרים שמסביב והעמק שמתחתיו ובעבר עמדה בו הגלריה של הצייר האנגלי המפורסם א.וו. האלוט. במרכז המדיטציה בטושיטה (Tushita), שנמצא במרחק רבע שעת הליכה ממקלוד גאנג`, פועלת ספריה לספרים בודהיסטים ומתקיימים קורסים לפילוסופיה טיבטית. משביל היוצא מבית ההארחה אום (Um Guest House) ופונה לכוון צפון מערב מגיעים לגומפה בשם דיפ טסה צ`וק לינג (Dip Tse Chok Ling). בגומפה הקטנה אפשר לראות פסל של סאקיאמוני, תופים גדולים ומאנדאלות מעשי ידי הנזירים שגרים כאן. כדי להגיע לטריאונד (Triund) צריך להשקיע זמן וכוח בטיפוס של כ-9 ק"מ ממקלוד. טריאונד נמצאת בגובה 2827 מטרים שמתחיל בשביל היוצא מדהאראמקוט. נופי רכס דהאולאדהאר מכאן מרשימים יותר מאשר בכל מקום אחר ומי שימשיך עם השביל כ-5 ק"מ נוספים מעבר לטריאונד יזכה להגיע לקו השלג שבלאקה (Laka) שם מצוי גם בית הארחה בו אפשר להעביר את הלילה לאחר הטיפוס המעייף. במרחק חצי שעת הליכה מטריאונד נמצאת אילאקה (Ilaka)-קרחון בו נמצא מקור הנהר.

דרמסאלה לתרמילאים - כל מה שצריך לדעת באתר "עפתי" >>

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על דרמסאלה

הזמנת חופשה לדרמסאלה

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם