עפתי לתרמילאים

חווית מסע גווילין ויאנגשו

אני לא הייתי מוותר על אתרים אלה והייתי ממליץ גם למי שאין הזמן בידו, להקדיש יום אחד מלא לגווילין. שמוליק דן בדילמה של חילוק הזמן בין גווילין ליאנגשו ונותן טיפים לגביי בילוי ביאנגשו.
שמוליק האוזר
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: חווית מסע גווילין ויאנגשו
© Depositphoto

גווילין מול יאנגשו

"היו מטיילים שהגיעו ללילה ונשארו שבועיים" - מדבריו של בעל גסט האוס ביאנגשו.

משום מה הן בספרות והן המטיילים עצמם שוללים את גווילין וממליצים לדלג עליה ישירות ליאנגשו. הדעה הרווחת מנומקת בכך שיאנגשו בנופיה המרהיבים ובמקוריותה יוצרת את ההבדל בין "סידור" הנוף הטבעי בסביבה העירונית - גווילין - לבין השתלבות טבעית של הכפר והתמזגותו בסביבה הכפרית - יאנגשו. אני מסכים חלקית לתפיסה זאת ואולי ניתן לקטלגה במערכת של טעמים נופיים אישיים שלי ,שבה אני בכל זאת רואה את הייחודיות הקיימת בבנייתה של העיר בתוך הנוף הקרסטי הפראי וניסיון שילובם ומיזוגם יחד כיחידה טבעית. התמונות המצורפות מציירות במשהו את הדברים המוצגים ומראות גם שעזרת יד אדם לטיפוח הסביבה מאפשרת לנו גם לחוות ביקורים מרשימים במקומות כמו גבעת המערבולת, פרק שבעת הכוכבים, מערת חליל הסוף וסביבתה הכפרית.

 אני לא הייתי מוותר על אתרים אלה והייתי ממליץ גם למי שאין הזמן בידו, להקדיש יום אחד מלא לגווילין. ייתכן והמטיילים הרואים את בנייניה האפורים של גווילין מתאכזבים וחשים שאלה מקלקלים את הנוף האזורי, אך זאת יפה גם להגיד לגבי ערים רבות אחרות בסין, ובכל זאת אנו נכנסים לתוכן, נהנים משירותיהן, וחווים את נווה המדבר התיירותי הנמצא בתוכם או בקרבתם. אומנים ואומנויות שונות, חוויות קולינריות ושירותי מסאז על ידי עיוורים, הן חוויות שניתן לחוש אותן רק בעיר הגדולה. ללא ספק את עוצמת החשיפה לתרבות העשירה של העיר המכילה גם משהו מזאת הכפרית ניתן לחוש רק כאשר תהיו בתוכה.

לתחילת הכתבה

יאנגשו

ברחבה הגדולה שליד תחנת האוטובוס הראשית קיים שירות של וואנים מקרטעים לעיירה יאנגשו. נסיעה של כשעה עד שעתיים תלוי בתנועה באותו יום בכביש הצר והמשובש. מחיר הנסיעה כ10- יואן. את השירות האישי הניתן למטיילים תחושו מייד בעת הירידה מהרכב בעת הגעתכם לעיירה. מספר זקנות עוטות עליי ומשכנעות אותי ללון בגסט האוס של משפחתן. אני צועד מטרים ספורים למרכז העיירה ונתקל בעדת עלמות כפריות העונדות תגים של מדריכות תיירים מטעם משרד התיירות הסינית. העלמות מציגות בפניי הצעות ליום סיורים בכפרי הסביבה. נלווית להצעה המילולית מחברת עם שלל תודות, ברכות והמלצות המלמדות על שרותיה הטובים של המדריכה ועל חווית יום הסיור המיוחד. ההצעות מתוארות בשלל שפות של מטיילים מכל רחבי עולם כאשר השפות השולטות בכיפה הן אנגלית, צרפתית, גרמנית ומקום מכובד מאוד לשפה העברית.

עוד אני תוהה לגבי שלל הצעות ההדרכה והלינה, קורא לעברי ספסר צעיר מקרן זווית ובשפתנו הקדושה "להחליף כסף"..."שלום"..."תודה"... ללא ספק תחושה מהממת שבה לא נתקלתי עדיין בסין ובוודאי לא באזור כה קטן וצנוע. היה ברור לי שהגעתי למקום שבו לישראלים יש חלק לא מבוטל. תופעה זאת הידועה בתאילנד וברחוב הקאוסאן בפרט לא מפתיעה אבל בסין!!!

תחילה ,אם כן, נענתי להפצרותיה של הקשישה שלא הרפתה ממני והלכתי לראות את הגסט האוס המשפחתי שלה. לקחתי את החדר הטוב ביותר בקומה השניה שהכיל מזגן, מיטה זוגית, מים חמים, סבון, מברשת שיניים חד פעמית, מגבות, מצעים נקיים - בסך הכל חדר ברמה סבירה במרכז העניינים. מחיר החדר, שהינו היקר ביותר מבין 8 החדרים הקיימים, הוא 80 יואן. אך אל דאגה, לאלה החסכנים יש גם רבים אחרים לאורך הרחוב במחיר של 10 יואן למיטה, אך ללא אף אחד מהתנאים האישיים שהוצגו בחדרי.
על שירותיו של הגסט האוס ארחיב בהמשך ובינתיים אמשיך בסדר היום הרודף אותי בדמותה של הצעירה הכפרית - מדריכת הטיולים - שלא נכנעה ושכנעה אותי לצאת לסיור הכפרים הפופולרי.

שכרתי בו ביום את שירותיה תמורת 50 יואן ושכרתי תמורת 5 יואן אופני רכיבה מתאימים. את התחושות, סערת הרגשות, חדוות היצירה והמאמץ הכרוך ברכיבה בין משעולי השדות, האנשים העמלים והנופים המרהיבים תוכלו אוליי לדמיין בדמותם של התמונות המוצגות. נוסף לכך חובת סיור במערת נטיפים טבעית בשטח עם ליווי של מדריך מקומי. כמו כן קיימת חווית ארוחת הצהריים בביתה של הכפרית והתוודעות לחיי המשפחה הכפרית ואורח חייהם. הסיור מסתיים לאחר הטיפוס על גבעת הירח שממנו נשקף נוף מרהיב של כל הסביבה הכפרית. שעת לילה. רכיבה אל יאנגשו שלא נעימה כל כך לנוכח משב רוח חם המצליף על פניי וים של ברחשים החודרים לעיניי.


 לאחר התרגעות בחדרי אני תוהה על קנקנו של המקום בו אני לן.

  • מקום ביתי בו מתגורר גם הבעלים עם רעייתו.
  • שירותי טלפון במחיר סביר.
  • הבעלים יוצר תקשורת נוחה באנגלית ומצטייר כאדם ישר וצנוע.
  • מסעדתו הצמודה נותן שירותיה לכל דיכפין.
  • שירותי אופניים ומידע.
  • שירותי כביסה מהזולים שנתקלתי בסין.
  • אני קונה ממנו כרטיס לספינה היורדת מיאנגשו לשינפינג עבור יום המחרת.
  • בשעת לילה מאוחרת יחכה הבעלים עד שאחרון אורחיו יחזור ואז ינעל את הבית בדלת ברזל ובסורגים.
  • בעיירה תמצאו מספר מסעדות ובתי קפה המותאמים לצרכים מערביים לצד אלה הסיניים, כך שנושא המזון והבילוי מוצג בכל רמת המחירים ומתאים לכל כיס.

בוקר יום המחרת השכמתי קום וביתי מבצרי כזכור סגור על מנעול ובריח וסורגי ברזל - אך הבעלים שומע אותי ופותח המבצר. אני משכיר אופניים מאחיו של הבעלים ורוכב לכיוון מעגן הסירות להעמיס אליה את אופניי ואת עצמי. התמונות המלוות מציירות את הנופים המצטיירים לאורך נהר הלי עד ההגעה לעיירה שינפינג. משינפינג חזרה ברכיבה על האופניים לאורך כפרי הסביבה.

היום השלישי מובילני השכם בבוקר אל אזור השוק המקומי ואני מנסה תחילה למצוא זוג נעליים תואמות למידתי מאחר ונעלי ה-CAT שקניתי לפני חודש בשוק המשי בבג`ין נבקעו לשניים.
איני מצליח למצוא את מידתי וסנדלר מקומי משכנעני לתקנם אצלו. בגווילין כבר מצאתי משהו סביר שיחליפם בהמשך. משם אל השוק הססגוני המקומי שם לא אשכח לעולם את תמונת הריגת ושחיטת הכלבים הנידונים לעלות על שולחנם של אניני הטעם הסיניים. בשר הכלב נחשב לבשר יקר בסין. בנימה אכזרית זאת מסתיימת לי יאנגשו המצליחה למרות הזמן הקצר להשאיר בתוכי את כל סוגי הטעמים החודרים לכל נימי נפשי.

ותזכורת חשובה לסיום המתאים לכל מקום תיירותי בסין:
 בימי חגים וחופשות ערב רב של מומחים זרים המשרתים בסין ממלאים את יאנגשו הקטנה לצד התיירות הרגילה הזורמת ואז המקום הופך להיות יקר בעשרות אחוזים וקשה להשיג חדר ולעיתים אף קשה לקבל מזרן ולישון במסדרונות כי גם לכך הביקוש אדיר. בגסט האוס בו שכנתי סיפר לי הבעלים שבראש השנה הסינית לא היה לו מקום להניח מזרנים על הרצפות כי כל מקום היה מלא.

נכתב על ידי שמוליק האוזר
טייל ותיק במזרח ובסין בפרט
שגם לאחר 13 ביקורים בסין
מתגעגע וחושב רבות על המקום
 האדיר הזה.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על סין