עפתי לתרמילאים

בייג`ין, שנחאי וערי התעלות סודז`ואו וטונגלי

מה לא נאמר כבר על סין, שהיא קשה לטיול, שהיא לא דומה לשום דבר שאנחנו מכירים, אבל אם נותנים לה הזדמנות, נשבים בקסמה, נהנים לראות את בייג`ין מתכוננת לאולימפיאדה, מתפעלים מהשפע האמנותי בשנחאי ומתרגשים ממיופיין של ערי התעלות. תחייה מתאהבת בסין ומציגה בפנינו טיפים ליעדים בהם היא ביקרה.
תחיה אביכזר
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: בייג`ין, שנחאי וערי התעלות סודז`ואו וטונגלי
© Depositphoto

מבוא

אהבה ממבט ראשון. ההתרגשות בבטן. הידיעה ההדדית שהמפגש הזה גורלי. עפעוף העיניים, ואלפי גלמים שהופכים באחת לפרפרים בבטן. אני מקווה, בשבילכם, כי אתם חוויתם את ההרגשה הזו. אני חייבת להתוודות פה. לי יש חולשה לגברים ומקומות. וכמו עם גברים, מכירים הרבה, פוגשים אחדים ומתאהבים בקמצוץ. שני מקומות עשו לי את זה עד היום. ניו יורק ותאילנד. עכשיו יש לי אהבה חדשה- שמה בישראל סין והיא ההוכחה הניצחת, שאכן מילארד סינים לא טועים.

היא חייכה אלי ואני אליה. היא קיבלה אותי בזרועות פתוחות ואני התרפקתי. היא לחשה באוזניי מילים חדשות לא מוכרות ואני חייכתי כמו נערת טיפשעשרה. כל יום היא הציגה בפניי את נפלאותיה, טעמים חדשים, ריחות, מקומות נסתרים, רחובות, אנשים ואוכל. הרבה אוכל.

 הרבה אהבו אותה לפניי. עמים כבשו, קיסרים מלכו, קומוניסטים ניסו. "אל תדאגי" לחשתי לה, "אני פה לפחות לחודשיים ואם תאפשרי לי אפילו לשלושה. נכיר אחת את השנייה ואז נראה. גם ניו יורק ותאילנד היו חשדניות בתחילה, אבל חזרתי אליהן שוב ושוב. אז הסירי דאגה, התרווחי לאחור ונצא למסע הזה יחד". סין לא מרפה. "ומה יהיה עם השפה? איך נתקשר?" חייכתי אליה ושרתי לה ""א-ב-ני-בי או-בו-ה-בב א-ב-ני-בי או-בו-ה-בב או-בו-ת-בך". סין נשבתה בדיוק כמו אירופה בזמנו ומיד העניקה לי "דוז פואה". הקשר נוצר ושאף אחד לא יגיד לי שאין מדינה לאהבה - יש סין.

 לאהבה יש שפה מיוחדת, חוצת גבולות וניבים. הרבה סימני ידיים, עיניים וחיוכים הובילו אותי ואת סין למחוזות מאוד נעימים. סין גם עשתה ועושה מאמצים ניכרים להקל עליי: מרבית השלטים בעריה כתובים באנגלית. בכל מצב, תחנת רכבת או אוטובוס, היא שלפה כמו קוסם, סיני דובר אנגלית, שיצא מגדרו, עזר וטרח עד למנוחה, הנחלה או כרטיס הרכבת המבוקש. הקסם הסיני הזה עבד גם במקומות הכי נידחים. תמיד היה מישהו שהבין קצת ועזר הרבה. כולם הבינו שלולא עזרתם, סיפור האהבה הזה עלול להסתיים מהר.

לתחילת הכתבה


בייג`ין ושנגחאי - מראות, ריחות וטעמים חדשים

סין בחרה להרשים אותי תחילה עם גאוותה בימים אלה- בייג`ין. העיר העצומה הזו עסוקה בהכנות לאולימפיאדה. היא כבר מזמן לא עוצרת באדום. כל בניין, מוזיאון או מוזולאום משתפץ לו במהירות לקראת המיליונים שעתידים לבוא בעוד שנה. העיר "מקננת" כמו אישה הרה, ושעון ביולוגי טכנולוגי הוצב בכיכר טיאננמן, כדי להדגיש בפני כולם כי השניות, הדקות, השעות והימים ספורים, אז שנסו מותניים וקדימה לעבודה. ההתרגשות מהאולימפיאדה כה גדולה בבייג`ין, שתוך דקות רכשתי 4 בובות אולימפיות, 5 מגנטים לפני שייגמר ועכשיו בדיוק אני כבר שעות בתור לכרטיסים ל- 100 מטר גמר גברים, אולי משם תגיע הישועה. לפחות אדע מאוד מהר אם כן או לא. "100 מטר חצי גמר וגמר גברים, פעם ראשונה, אני שומעת 300 דולר, כן אדוני בשורה 5 ראיתי אותך, מעלה ל-500 דולר, פעם שנייה, 1500$ לאדמוני בשורה 10, פעם שלישית- נמכר".

בילינו בבייג`ין שבוע מקסים. טיילנו בגנים, בעיר האסורה ובמותרת, שוטטנו בחוטונגים עם ניחוח של פעם ובגלריות עם ניחוח של עכשיו. זה הזמן לעבור הלאה. אל העיר, שאפילו שבט ארוכות הצוואר מאותגרות בה: שנחאי. העיר בה רב קומות ללא הוד, הדר ופרח על גגו אינו נחשב. בערב טיילנו בבונד, אכלנו במסעדה הכי טובה בעיר וגם הכי יקרה ואז, בפעם הראשונה, סין הישירה מבטה אליה ואמרה:"אני חושבת שסודג`ו תתאים לנו יותר". "סודג`ו?" "כן. אני קלטתי אותך. יש לך נפש רומנטית. וסודג`ו היא התפאורה המושלמת עבורך- עיר שכולה תעלות מים ולצידן עצי ערבה בוכייה וגנים הרמוניים". עיניי ברקו. קופידונים קטנים החלו מנתבים את הדרך בואכה סודג`ו. סין צדקה. יודעת מדינה נפש אהובתה. סודג`ו ואחותה הקטנה טונגלי, הן יפות שבא לבכות. עכשיו אחרי שבועיים, כל שנותר לי לומר לכם הוא, אירזו שיחון, כסף והרבה (כי כבר מזמן לא זול פה) ובואו. קל ופשוט.

 בימים הראשונים בכל מדינה או עיר נגלים מראות, ריחות וטעמים חדשים, שמהר מאוד הופכים לשגרה. בטרם החדש הופך לרגיל אחלוק אותו עמכם:

אוכל - נפצח בפיצוחים. אני פונה נרגשות בזאת אל קליית יוסי וחממה, אתם קולים לעם הלא נכון. יש פה מילארד ושלוש מאות מליון סינים, שאוהבים פיצוחים, מתים על גרעינים, בעיקר שחורים. הם מפצחים בכל מקום ובכל זמן. אנחנו ראינו לפחות 6 סוגי גרעינים שחורים שנחלקים לקלייה מתוקה, חריפה ומלוחה. שורות שלמות בחנויות ובסופרים מוקדשות לנושא הגרעיני.

ארטיקים - יש פה את הארטיקים המוזרים ביותר לחיך הישראלי שפיתחתי. אז ככה, ארטיק בצורת, עם, ובטעם תירס. לצידו שוכב רגוע לגמרי ארטיק אפונה ירוקה, שמתחכך עם ארטיק מש (קיטניה ירוקה), בדופן ימין של המקפיא ניתן למצוא ארטיק עם שעועית אדומה, שדוחק לפינה ארטיק עם פירות זעירים דמויי זערורס (מעין תפוחונים שעירים). כשליחת מצווה ניסיתי את כולם. תוצאות המעבדה העלו כי ארטיק מש (ירוק חאקי), הכי טעים וגם משביע.

 "על האש" - צורת הגשה מאוד פופלרית בסין, הכל משופד, והמילה הכל אינה סתמית. הכל - חסה, כרובית, נקניקיה, דג, נצרי במבוק, כל, אבל כל, חלקי העוף כולל הרגליים עם הציפורניים, קישואים, פיטריות, ואפילו כוסברה... כל שתבקשו לו יהי על האש.

שירותים ציבוריים - בחוטונגים הרבים בבייג`ין אין שירותים בבתים. עובדה המצריכה הרבה שירותים ציבוריים, חלקם מפוארים חלקם פשוטים, אבל כולם נטולי דלתות פנימיות. השכונה מסתבר אינה נעצרת בפתח השירותים אלא ממשיכה בחדווה גדולה פנימה וכמו בשכונה כולם יודעים, רואים, שומעים ומריחים הכל. בפעם הראשונה חיכיתי בנימוס ובבושה עד שכל דיירות השכונה יסיימו את שלהן, בפעם השנייה עדיין גיליתי סבלנות, בפעם השלישית, הפכתי לחלק ממראות, קולות וריחות השכונה.

תרבות פנאי - כולם, בכל מקום, משחקים קלפים, מהג`ונג, שחמט סיני או כדור נוצה. לא תמצאו בכל סין סיני הולך בטל. הוא או עובד, או אוכל, או משחק קלפים. בחנויות, באוטובוס, ברכבת, בבתים, בבתי קפה או תה או במועדונים מיוחדים למשחקים. אני מאוד אהבתי לראות אותם משחקים. בעיני זו לא רק תרבות פנאי, אלא שמירה והידוק הקשרים החברתיים ביניהם. לכל משחק יש כמה מעגלי שחקנים: המעגל הראשון שייך לשחקנים בפועל, המעגל השני שייך למאמני הצד והמעודדים והמעגל השלישי שייך למקטרים, שיודעים הכי טוב איך לשחק אבל בעצם אין להם עם מי... ככה כל משחק מאגד בתוכו לפחות 16 אנשים. ממש מתנ"ס זוטא.

עישון - הסינים, הגברים בעיקר, אוהבים את הסיגריות שלהם. הם מעשנים המון וגם פה יש עניין חברתי חזק. כל סיגריה שיוצאת מהחפיסה גוררת איתה בהורה סוערת לפחות עוד 4 אחיות, אחת לכל גבר שנמצא ברדיוס של מטר מבעל החפיסה. הטרדה הכי גדולה בנושא זה היא העישון באוטובוסים, בעיקר המקומיים ביותר וברכבות במעברי הקרונות. ואיך לומר בעדינות, רכבות וגזים רעילים הם נושא רגיש אצלי. החנויות לסיגריות הן הכי יפות בעיר. החפיסות סדורות על המדפים משל היו תכשיטי הנסיכה דיאנה, אחרי שההוצאה לפועל עיקלה אותם. כנסו והציצו.

 והנושא הכי חביב ומקסים - יריקות. כחלק בלתי נפרד מההכנות לאולימפיאדה הסינים מתאמנים כבר שנים במקצוע העתיק "הדיפת מוחטה למרחק". הם יורקים מכל הלב והריאות, ברחוב, מהאוטובוס ובתוך האוטובוס. עם שלם עם בעיות קשות של ליחה. אז גם פה אני יוצאת בקריאה נרגשת ליצרני מוקוליט ודומיה: אנא הפנו משאבים לפתרון בעיה כאובה זו.

 "תה ואורז יש בסין בארץ הנידחת ואצלנו יש חמסין וכל מיני קדחת" - הכל נכון חוץ מהמילה "נידחת". תה הוא עניין חשוב ורב מעלה בסין. בכל פינת רחוב שמכבדת את עצמה ויושביה יש לפחות חנות אחת של תה ובה עשרות סוגי תה. הם ישקו אתכם עד זוב תה ואז תתמכרו לטעם ותתחילו לרכוש תה כמו משוגעים. החיך מתחיל להתעדן ומתחילים אפילו להבחין בין תה יסמין איכותי לבין תה פושטי. אחרי שרוכשים תה מתחיל החיפוש אחר בקבוק/תרמוס התה האידיאלי. זו מלאכה כלל לא פשוטה. יש עשרות עיצובים וגדלים. ולכל סיני יש את התה שלו בתרמוס שלו. גם לי יש.

תנורי פחם - בערים הכי מפותחות ובמטבחים הכי עכשוויים עדיין מבשלים עם לבני פחם מיוחדות. הסינים מערבבים יחד אדמת חמרה עם פחם ויוצקים לבנת פחם עגולה ומחוררת, שאחרי הלהט משאירה אדמה חרוכה. שימו לב כי בכל כניסה לבית בחוטונגים בבייג`ין ובמסעדות בכל עיר יש מערום נאה בפתח של השחור השחור הזה.

וכעת לטיפים המעשיים:
עלויות - סין יקרה, הרבה יותר מכפי שמדמיינים. הערים הגדולות יקרות במיוחד, בעיקר הלינה. הנסיעות אינן זולות. עלות של חודש בסין, המשלב ערים וכפרים היא כ- 1100$. עלות כפולה מזו של שהות דומה בהודו. לינה לזוג בעיר- 200 יואן. בכפרים- החל מ- 20 יואן ועד 80 יואן. ארוחה זוגית בעיר- 40-80 יואן ובכפרים כמחצית. בקבוק מים גדול- 1.5 - 4 יואן. הכניסה לכל האתרים יקרה. הצטיידו בכרטיס סטודנט, הוא מקנה לכם הנחות משמעותיות כמעט בכל אתר. הציגו אותו תמיד. שימו לב שהוא עדיין בתוקף, כי זה הדבר היחיד שהסינים בודקים.

תחבורה - מערכת הרכבות בסין מאוד מסועפת ומגיעה כמעט לכל מקום. אנחנו נסענו במחלקה של דרגשים קשים, ששמה עושה לה עוול. המדובר בדרגשים מרופדים קלות, עם סדין לבן וצח, שמיכה וכרית לבנות וצחות. בכל תא 6 דרגשים. התחתון הכי יקר, הכי נוח אבל גם כולם יושבים עליו. העליון הכי זול. אנחנו השתדלנו לקחת תחתון ואמצעי. לכל קרון יש דיילת, שמנקה וממלאה מים חמים בתרמוס המצוי בכל תא. יעיל למי ששותה תה או אוכל מנה חמה בנסיעה. בתחילת הנסיעה היא תיקח מכם את כרטיס הרכבת ותחליף אותו בכרטיס פלסטיק וכעשרים דקות לפני התחנה שלכם היא תעיר אתכם ותבצע החלפת כרטיסים שוב. שמרו על הכרטיס כי ביציאה מהתחנה יבדקו אותו שוב.

 את מערך הרכבות משלימה מערכת האוטובוסים והמיניבוסים שמגיעה ממש לכל כפר או אדם. האוטובוסים עוצרים לכל מי שמרים יד בצד הדרך. אין ממש תחנות מלבד תחנת המוצא והסיום. באוטובוסים יקרים יותר תלווה אתכם דיילת שתזכה אתכם גם בבקבוק מים קטן או בקינוח משומר. ליעדים רחוקים יש אוטובוסי לילה/ שינה, שזו בעיני חוויה מעט קלסטרופובית ומזכירה יותר אמבולנס המוני מאשר כל דבר אחר. תנסו...

לתחילת הכתבה

טיפים לבייג`ין


העיר האסורה- המקום גדול והביקור בו אורך זמן, אז תכננו את היום בהתאם. התחילו את היום בתצפית על העיר האסורה בפארק Jingshan, שנמצא צפונית לעיר האסורה. הפארק פתוח מ- 6:00 בבוקר עד 21:30, עלות כניסה- 5 יואן. טיילו בפארק ועלו למקדש שבראשו, ממנו ישנה תצפית מרהיבה על העיר האסורה. עכשיו, אחרי שממדיה ועוצמתה ניגלו אליכם, הגיע הזמן לפשפש בקרבייה של העיר האסורה. חצו את הכביש ואתם בכניסה הצפונית של העיר. כרטיס כניסה- 60 יואן. ערכת שמע, שמלווה בהסברים כל פינה בעיר, תעלה לכם 40 יואן נוספים. כניסה לתערוכת השעונים והתכשיטים תעלה 10 יואן כל אחת. תזמנו את ביקורכם בתערוכת השעונים לשעה 11:00 או 14:00, אז מתקיימת במקום תצוגה של מספר שעונים. טיילו בעיר, כשפניכם מועדות דרומה, כך תסיימו את הביקור בואכה כיכר טיאננמן. הכיכר עצומה. ובצדדיה מצויים המוזולאום של מאו, מוזיאון העיר והשעון האולימפי. דרומית לכיכר נמצא אזור הקניות Liulichang, מעין שוק מזכרות ובגדים מאולתר, שמתחבר למדרחוב קניות ובו גם הקולנוע הראשון בבייג`ין.
אתר העיר האסורה- www.dpm.org.cn

Park Beihai - פתוח מ- 6:30 עד 20:00. כניסה- 10 יואן. פארק יפהפה. במרכזו פגודה לבנה ואגמון קטן. ניתן ללכת סביב לאגם או לשוט בסירת פדלים דמויית ברבור או סתם להסתכל על סינים שמבלים שעות בפארק.

Lama Temple - ניתן לוותר למי שהיה כבר במקדשים במזרח. פתוח בין 9:00 ל- 16:00 עלות כניסה- 25 יואן.

חוטונגים - הרחובות הישנים ומלאי האווירה שנותרו עדיין בבייג`ין. חובה לאתר אותם ולבקר בהם. הם נמצאים ממערב וממזרח לרחובות ראשיים. עניין של פאנג שוואי. רבים מהם מצויים בצד המזרחי של אגם Qianhai. אחד החוטונגים היפים נקרא Nanluogu Xiang. תבקשו במלון שיכתבו לכם את השם בסינית ותראו לנהג מונית וקדימה לבילוי מקסים של ערב או אחר צהריים. סביב החוטונג הזה מצויים עוד רבים. החנויות והמסעדות מתחילות להתעורר לקראת 11:00 ונשארות ערות עד כמעט חצות. בלב החוטונג הזה יש גם אכסניית נוער, גדושת טיילים זרים.

אזהרות - בבייג`ין תתקלו בהמון סטודנטים לאומנות בעלי אנגלית טובה שרוצים לתרגל אתכם את השפה. מהר מאוד התרגול מוביל להפנייה לחנות סמוכה לדברי אומנות. בשלב זה התרגול הופסק על ידי והסטודנט הופנה להרשמה לסמסטר ב` בבצלאל.

אוכל - במרכז מדרחוב הקניות Wangfujing יש פנייה ימינה לרחבת אוכל די גדולה, שהכל בה נאכל ומוגש על שיפודים. שם תוכלו לראות עקרבים, זחלים, רימות, סרטנים, שרימפס ואוכל סטנדרטי משופד כהלכה ועשוי היטב על האש.

 בבייג`ין יש רשת של Hot Pot המכנה עצמה Xiabu. וזה הולך ככה. בוחרים את המרק שירתח לפניכם, מרק עוף, מרק ירקות, או מרק חריף מאוד. המרק מונח לפניכם על מתקן חימום ואז מתחילה ההזמנה. אתם בוחרים את התכולה שתיכנס אחר כבוד לסיר- ירקות, בשרים, דגים ושרצים, ביצים ועוד. לאחר הטבילה והבישול, המזון עובר לקערית ובה רוטב השומשום הכי טעים שאכלתי ואז הכל עובר לפה. טעים, טעים, טעים. ארוחה ענקית לזוג עלתה 75 יואן. המלצתנו- אל תזמינו הרבה בהתחלה, תמיד ניתן להוסיף מנות ותציצו בסיר של השכן, אולי ה"פוט" שלו מדליק יותר משלכם. סניף אחד של רשת זו מצוי בקניון שמול תחנת רכבת בייג`ין, מקביל לאכסניית הנוער Central Youth Hostel.

קניות - שוק מקורה מאוד זול- בגדים, אביזרים ומעט אלקטרוניקה. נמצא בתחנת המטרו Fuchrngmen, שנמצאת על הקו המעגלי באמצע הצלע המערבית, שמאלית. אזור קניות זול נוסף נמצא בסביבת גן החיות של ביג`יין, וכמובן שוק העתיקות של סוף השבוע הוא הכי צבעוני ומעניין.

לינה - Compass Guest House - מלון חמוד, נקי וצח המנוהל על ידי נשים. בקבלה יעזרו לכם בכל, יש דוברות אנגלית טובה יותר ופחות. חדר לזוג עולה 200 יואן, כולל מזגן טלויזיה, מיטות עם הסדינים הכי נקיים, תרמוס של מים חמים וערכת בית מלון סיני הכוללת נעלי בית, מברשת שיניים, סבון, מסרק ושמפו. ניתן לרכוש דרכם סיור לחומה הסינית וכל כרטיס טיסה או רכבת. מיקום טוב, אם כי טיפה רחוק מהמטרו, בכל זאת למרבית המקומות הלכנו ברגל.
כתובת המלון: 7Baishu Hutong Dengshi East נמצא באזור של מלון St.Riges.
טלפון: 01065256885.
כתובת מייל: Womenhostel@Yahoo.Com.Cn

תחבורה בביג`ין - סעו במטרו ככל הניתן, מכיוון שהעיר די פקוקה- 3 יואן לנסיעה. שלבו מטרו עד לנקודה הכי קרובה ומשם מונית. המונה מתחיל מ-10 יואן.

אומנות - Factory 798- מתחם ענק של גלריות ובתי מלאכה של אומנים. הגלריות נפתחות לקראת 11:00 ונסגרות לקראת 19:00. מאוד נעים להסתובב בין התצוגות השונות ולדבר עם אומנים מקומיים. יש הרבה בתי קפה ומסעדות. המיקום רחוק מהמרכז, נסיעה במונית עולה כ- 50 יואן או שלבו מטרו- נוסעים בקו 13- המחיר 5 יואן ואז מונית, כ- 16 יואן. המונית תעצור בפתח ותראו שלט גדול של 798 בקשו מהנהג להמשיך עוד פנימה עד שתראו גלריות, אחרת יש הליכה של כמה דקות מהשער.
כתובת: Jiuxianqiao Lu ו Jiuxianqiao Beilu.

מידע - עם הגיעכם נסו להשיג עותק של Timeout Beijing. הוא יוצא לאור אחת לחודש ומרכז בתוכו את כל האירועים המיוחדים לחודש זה, מסעדות מועדונים ברים סרטים ומבצעי קניות. הירחון מחולק חינם במלונות והאכסניות.

החומה הגדולה - בארבע מילים: ככה כן בונים חומה: היא עצומה, מדהימה וראויה לה שיראו אותה מהחלל החיצון. הנוף שנשקף לאורכה יפהפה, אבל יותר מכך- בניית החומה עצמה מעוררת השתאות. ריכוז של פחד, מחשבה והמון מאמץ פיסי. כנראה שבכל זאת מגיע להם שתהיה אצלם אולימפיאדה. אנחנו בחרנו ללכת מעט לאורכה, כ- 10 ק"מ במקטע שבין Jinshanling ו- Simatai. מצויידת בנעלי האצבע שלי, איתם חציתי את הודו בניחותא, התחלתי במסע. אחרי עשרים דקות הגעתי למסקנה, שככה לא חוצים חומה. בחלקים רבים ממנה היא לא בדיוק מסלול הליכה של צעדת התבור ונדרשת הנדסת אנוש מיוחדת הכרוכה בפישוקים, דילוגים ומדרגות שנועדו לליליפוט מחד או גוליבר מאידך. גם הליכה יחפה לא הוכיחה עצמה כיעילה. נורית הקריבה למעני זוג גרביים וככה, גרובה בלבד הלכתי את עשרת הק"מ והרווחתי גם טיפול רפלקסולוגיה חינם. לכם אני ממליצה בחום על נעלי הליכה טובות והרבה מים.
עלויות - תחבורה מהמלון ובחזרה- 110 יואן. כניסה בכל מקטע עולה כ- 60 יואן, ויש גם רכבל, שמקל את העניין ועולה כ- 30 יואן. סה"כ כ- 200 יואן וחומה אחת גדולה. ניתן להוזיל את כל הסיפור אם נוסעים במיניבוסים.

לתחילת הכתבה


טיפים לשנגחאי

אנחנו בילינו בה יומיים וחצי. לדעתי, ניתן לוותר על ביקור בה. למתעקשים, עיר נמל בעל חזית מפוארת, בעיקר הבניינים שעל רצועת הבונד משני עבריו.

 אתרים שווים ביקור
-
 מתחם ה-
Xintiandi- מתחם גלריות, בתי קפה ומוזיאון אחד קטן במדרחוב, ששוחזר בסגנון שנחאי הישנה. במוזיאון ניתן לראות מעין בית פתוח המציג את הארכיטקטורה הישנה בסגנון Shikumen. כניסה עולה 20 יואן. במתחם בתי קפה רבים ובהם הקופי בין, בו ישנם עיתונים רבים באנגלית החושפים את חיי העיר בתקופה בה אתם שם.

אומנות - מוזיאון שנחאי (20 יואן, 5 יואן סטודנט), פתוח בין 9:00-17:00. במוזיאון התצוגה היפה והמקיפה ביותר לאומנות סינית עתיקה, תערוכות קליגרפיה, קרמיקה, ברונזה, ג`ייד, ציור ופיסול חומות אבן. בסמוך נמצא גם מוזיאון שנחאי לאומנות (5 יואן), תערוכות מתחלפות. אנחנו צפינו בתערוכה מאוד יפה של אמן סיני עכשווי.

אומנות סינית עכשוויות - מתחם גלריות ענק הנמצא באזור תעשייה נטוש. הגלריות שוכנות בלופטים תעשייתים והמקום משובץ בבתי קפה, חנויות לצרכי אומנות וכמובן גלריות ותערוכות מעניינות. לאוהבי הז`אנר.
כתובת - 50 Moganshan Roud Art Center.

Shanghai Propoganda Poster Art Center - וותרו. השם נשמע מבטיח. בלונלי פלנט המילים פוזרו ביד חופשית מדי. אז ככה, יקר- 20 יואן כניסה. התערוכה עצמה אינה מרשימה בכלל. בחנות הסמוכה יש יותר מבחר, לראות ולקנות למי שממש דחוף לו. מחיר ממוצע של פוסטר- 400 יואן. התערוכה נמצאת בבניין מגורים במרתף. ושוב- וותרו. למתעקשים- 868 Huashan Rd. פתוח בין 10:00-16:30 או הציצו באתר האינטרנט לפני שתחליטו: www.Shanghaipropogandaart.Com

גני Yuyuan והבזאר הצמוד אליהם- בהחלט שווים ביקור של כמה שעות נעימות. הגנים מאוד יפים. למי שמתכנן לטייל גם בסודג`ו אז דלגו על הגנים. הנוף חוזר על עצמו (40 יואן). מסביב לגנים ישנו מתחם רחובות משוחזר, מואר באור נגוהות, כולו מיועד לתיירים, בעיקר סינים, המון מזכרות ומסעדות. אם תצאו לרגע מהמתחם התיירותי, תגלו רחובות רבים של מוכרים סיטונאיים. הרבה, הרבה יותר זול ושוב, תתמקחו עם חיוך אבל עד זוב יואן.

Frence Concession - אזור מקסים בשנחאי, אנחנו פשוט בחרנו ברחוב אחד אקראי והתחלנו ללכת להנאתנו המרובה.

אוכל - בשנחאי אפשר לאכול היטב בזול מאוד וביוקר מאוד. אנחנו שילבנו את שני הקצוות:
Jean-Georges Restaurant- מסעדה שנחשבת לאחת הטעימות ביותר בעיר. נמצאת על הבונד, אנחנו בחרנו מספר מצומצם של פריטים מהתפריט וחלקנו ביננו. המנות הגיעו מחולקות מהמטבח. האוכל היה מעולה ובמיוחד הקינוחים. התענוג עלה 900 יואן.
כתובת: 4/F, 3 Zhongshan Dong Yi Lu
Near Guangdong Lu
中山东一路3号4楼
 近广东路
טלפון: 63217733.

לינה -Motel168- זוהי רשת גדולה יחסית בסין של בתי מלון חדשים ומעוצבים מודרני. ניתן לרכוש כרטיס חבר שלהם ב- 50 יואן ולזכות בהנחה של 10 יואן כל ערב. שווה כלכלית, רק אם אתם ישנם מעל 5 לילות ברשת. חדר נקי אך קטן עלה 200 יואן.
כתובת: הסניף בו ישנו נמצא ברחוב 531Jinling East, מיקום מעולה- למרבית המקומות הלכנו ברגל.
טלפון: 0215153333
אתר אינטרנט: www. Motel168.Com

מפה - שווה לקנות את המפה המכונה Shanghai Tourist Map באריזת ניילון קשיח. 10 יואן והיא מכילה את שנחאי, כולל שמות רחובות בסינית ובאנגלית ויש בה גם מפות של סודג`ו והנגזו.

תחבורה - טיסה מבייג`ין לשנחאי עלתה 700 יואן, מונית בעיר- המונה מתחיל ב- 11 יואן, מטרו אמור להיות הכי טוב בסין, אנחנו הלכנו את הרוב ברגל.

לתחילת הכתבה

סודז'ואו וטונגלי

סודז`ואו (Suzhou)- נמצאת במחוז Jiangsu.
הגעה - אוטובוס משנחאי עולה 31 יואן.

אתרים - העיר בעיני היא אחת היפות בסין. מרושתת תעלות מים ועצי ערבה בוכיה, גנים מדהימים, פגודה גבוהה ומוזיאון, שהוא אחד היפים - ופה אני אגזים - בעולם, לפחות מבחינת הארכיטקטורה שלו.

Humble Adminisrtatr- הגן הגדול בעיר והיפה ביותר נמצא בלב המדרחוב בעיר, בסמוך למוזיאון. כניסה עולה 70 יואן. בשל המחיר הגבוה הסתפקו בגן זה, שבו מרוכזים כל האלמנטים שקיימים בגנים האחרים. אחרי ביקור בו גשו למוזיאון החדש ואני מדגישה החדש, הוא צמוד לישן. המבנה מהמם. גם אם אין תערוכה מרשימה המציגה שם שווה להכנס (20 יואן, 10 יואן לסטודנט). אחרי השעה 16:00 הכניסה חינם. בימי שישי המוזיאון פתוח עד 20:00 וכולל הופעות של מספר אומנים סיניים, כשעה הופעה, כלול במחיר הכניסה. במעלה המדרחוב נמצאת הפגודה הצפונית. כניסה עולה 20 יואן. ניתן להגיע בשעות האור ולטפס לקומה התשיעית של הפגודה ומשם להציץ על סודג`ו בפנורמה של 360 מעלות.

 מוזיאון נוסף קטנטן- Pingtan, שמתפקד יותר כמועדון לקשיש הסיני. כל יום בשעה 13:30 יש שעת סיפור ושיר בסינית. לקראת השעה המיועדת גודשים עשרות סינים מבוגרים עם בקבוקי התה שלהם את המקום, יושבים סביב שולחן עם גרעינים, תרמוס מים חמים למילוי כוס התה, ואז מתחיל הסיפור, המלווה בכלי נגינה עתיקים ומעט שירים. אחרי חצי שעה אנחנו פרשנו פיסית והרבה מהנוכחים פרשו מנטלית לשנת צהריים נעימה בחלל המקסים הזה. חוויה מקסימה ב- 4 יואן בלבד. המוזיאון נמצא בחלקים היותר ישנים של העיר, כך שניתן לשלב טיול אחרי או לפני. בהמשך הרחוב יש את מוזיאון האופרה המקומי. הכניסה חינם, שווה להציץ, יש צילומים יפים. הכל נמצא ברחוב קטן בשם Zhongzhangjia.

מוזיאון המשי - לוותר. המוזיאון שכח מזמן שהוא מוזיאון והפך למבואה לחנות המשי הסמוכה לו. אם הנושא מאוד מעניין אתכם סעו לזיכרון יעקב.

מקדש המסתורין - מקדש טאואיסטי הנמצא בלב העיר. אני לא מצאתי בו כל ייחוד לעומת מקדשים אחרים בסין או במזרח בכלל. פרט אחד נחמד הוא קטורת הענק, כשני מטר כל אחת, שדורשות לפחות שני סינים ממוצעים שיאחזו אותן. ועל זה נאמר שניים אוחזים בקטורת, זה אומר שלי וזה אומר שלי...

שוק לילה מקסים - ליד רחוב Shi, מתחם מואר של בתים סיניים ישנים משוחזרים, המון חנויות, מסעדות וריקודי שורות של נשים סיניות.

לינה- Motel 168 ברחוב Guanqian 9-69. חדר גדול, זוגי- 168יואן.

פיג`מות- אחרי השעה 17:00 מתחילה בעיר מסיבת הפיג`מות. כולן רחוצות, נקיות, ולבושות במיטב הפיג`מה שמצאו בארון, נעלי עקב וקדימה לטיול ערב עם הבעל, הכלב או הילד. בהתחלה לא האמנו, אחרי הפיג`מה השישית הבנו שזה הקטע שלהם. אז תארזו פיג`מה יפה, כי אחרי חמש זה הלבוש הרישמי כאן.

טונגלי (Tongli)
עיר תעלות נוספת הסמוכה לסודג`ו. מיניבוס יקח אתכם לשם ב- 8 יואן ואז מתחיל מילכוד 22. מסתבר, שלעיר העתיקה יש לשלם מחיר כניסה של 80 יואן. הכרטיס מעניק גישה לעשרה אתרים שונים ברחבי העיר. אנחנו הגענו טיפה מאוחר מדי מכדי לנצל את שלל האתרים, לכן למי שרוצה, הקדימו הגעתכם לעיר. בין האתרים השונים ישנו מעין קרונוע תיירים אשר תמורת 2 יואן משנע אתכם ליעד הרחוק הבא. בטונגלי יש גם מוזיאון סקס אשר הכניסה אליו עולה 20 יואן נוספים. "אומרים לנו שיש סקס אחר", אז זהו שלא. אם ניסיתם יותר משלוש תנוחות (כן שולה יש גם שלישית..), המשיכו בסיור בעיר טונגלי, עם חיוך על השפתיים ועשרים יואן בכיס.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על סין