עפתי לתרמילאים

ראש השנה הסיני

רקע לחג החשוב ביותר לסינים: המנהגים המלווים את החג, אופי החגיגות והמלצות לתייר.
צוות למטייל ברשת
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: ראש השנה הסיני
© Depositphoto

שורשי ומאפייני ראש השנה הסיני

מבין כל החגים הסינים המסורתיים, פסטיבל ראש השנה (הידוע גם כפסטיבל אביב) נחשב ליוקרתי, לצבעוני ולחשוב ביותר. ראש השנה הסיני נחגג ביום הראשון לחודש הראשון ע"פ לוח השנה הירחי (בדרך כלל זה נופל בלוח השנה ע"פ השמש מה-21 בינואר ועד ל- 19 בפברואר, אך כאמור התאריך משתנה משנה לשנה, אך תמיד מדובר על סוף תקופת החורף). במקור, הטקסים נערכו על מנת להודות לאלים ולציין את תחילת ימי הקציר.

על פי המסורת הסינית חגיגת ראש השנה מסמלות את חשיבות הקשר של התא המשפחתי. זוהי עת לברך איש את רעהו בברכות של אושר ועושר לקראת בואה של השנה החדשה, זוהי עת להפטר מדברים ישנים, לפתוח דף חדש, עת לאיחוד משפחות וביקור קרובי משפחה וחברים. סממן נוסף של רוח החג הוא סגירת מחלוקות וחובות ופתיחת דף חדש. הביטויים השגורים בפי הסינים הםף GUONIAN קרי, "השנה שחלפה" ו- BAINIAN, קרי "השנה הבאה עלינו לטובה".

 כמה ימים לפני בוא החג, (ע"פ המסורת החל מהיום העשרים לחודש ה-12 בלוח השנה הירחי) נוהגים הסינים לנקות את בתיהם, לטאטא את הרחובות, למרק את הכלים ולהתכונן לקבלת השנה החדשה. פעילות שגרתית נוספת היא הכנת צמד קישוטים פיוטיים (Spring Couplets) הנכתבים בדיו שחור על גבי נייר משי אדום. הקישוט נתלה בחזית הבית/החנות/חלונות בית הספר וכו` כחודש לפני ראש השנה ונשאר תלוי למשך חודשיים. הכיתוב מבטא משאלות לטוב ותקווה למזל טוב בשנה החדשה. הכיתובים מותאמים למקום בו הם נתלים. בחנויות נהוג לתלות משאלה למסחר טוב, בבית הספר משאלה לקידום מערכת החינוך וכך הלאה. הקישוט נכתב בסימניות סיניות עתיקות (הסימניות המסורתיות).

בערב החג, מתקיימת סעודת ערב ראש השנה אליה מגיעים בני משפחה קרובים ורחוקים. עבור אלו שלא הצליחו להגיע נהוג לשמור מקום וצלחת סביב השולחן כדי להרגיש בחסרונם. את שולחן החג מקשטים בפירות ובפרחים וכן מציירים ציורים מיוחדים לכבוד השנה החדשה אשר נתלים על קירות הבית. לאחר שמסיימים לנקות ולסדר את הבית מגיעה העת להפרד לשלום מ"אל המטבח". על פי האמונה אל המטבח נחשב לאחראי על בריאות המשפחה, לממציא הבעירה שהינה הכרחית לבישול ואחראי על משק הבית. נהוג להאמין שאל המטבח עוזב את הבית ב-23 לחודש האחרון בשנה כדי ל"דווח" לאלוהים על התנהגות בני הבית. בימים שלפני כן טורחים בני הבית כל כך הרבה כדי להבטיח שיזכו לדיווח חיובי בשמים.

בערב של ה-23 לחודש האחרון בשנה, המשפחה מקיימת המשפחה טקס פרידה חגיגי מאל המטבח באמצעות סעודה עם מטעמים מתוקים והרבה דבש. יש הטוענים שזהו ניסיון "לשחד" את אל המטבח. אחרים רואים באקט זה אמצעי לחסום את פיו מלומר דברים רעים על בני הבית. לאחר עזיבת אל המטבח, והצפייה לחזרתו בערב ראש השנה, מתפנה המשפחה לטיפול בהכנות לחגיגות ראש השנה. בני המשפחה יוצאים לקניות- מצרכים, מתנות, פרחים, פירות וכו. קישוט הבית בפרחים נחשב עוד בסין העתיקה לחלק חשוב בטקסיות החג. הפרחים הפופלרים הם פריחת השזיף המסמל אומץ ותקוה ונרקיסוס המים שמתחיל לפרוח כמה ימים לפני ראש השנה. אם הפרח נפתח בדיוק בראש השנה מאמינים שהשנה החדשה תהיה שנת עושר והצלחה. הפירות החשובים בחג הם מנדרינות, פומלות ותפוזים. מנדרינות על פי המסורת מסמלות מזל טוב, ותפוזים מסמלים עושר.

 היום הראשון של ראש השנה מוקדש להכנת מאכלי החג שיאכלו כולם ביומיים הבאים, כי על פי המסורת חובה להכין את המאכלים מבעוד מועד.למה? - משום ששימוש בסכינים ומספרים מסמל חשש ל"קריעת"/"גזירת" המזל שמביאה השנה החדשה. מאכלי החג כוללים זרעוני מלון, פירות , עוגיות המזל ועוד. בתום ארוחת החג נהוג שההורים מחלקים לילדים מעטפות שנקראות Lai-See (או Hong-Bao) בהן מעט כסף. קרובי משפחה נוהגים להחליף זה עם זה מתנות ולאחל שנה טובה. ביום החג השני נוהגים לצאת לבקר חברים וגם איתם להחליף מתנות ולילדיהם להעניק את המעטפות האדומות. משפחות רבות נוהגות להכין מראש מגס עם מטעמים טובים, פירות וסוכריות לקבל את פני האורחים בימי החג. המגש מסמל את תחושת הביחד. שאר ימי החג מוקדשים לבילויים ולארועים חברתיים. ברחובות רוב החנויות סגורות ובאוויר ישנה תחושה של שנחה ועליזות. אנשים מחופשים לאריות-דרקונים יוצאים במחולות, אקרובטים מופיעים בכל פינה ובערב מתקיימים מופעי זיקוקי דינור המסמלים את גירוש הרוחות הרעות. היום השביעי של החג נקרא: "יום ההולדת של כולם" שכן על פי המסורת כל בני האדם גדלו בשנה עם בוא השנה החדשה. (בסין העתיקה יום הולדת אישי לא נחשב כמו חגיגת יום ההולדת המשותפת). חגיגות ראש השנה מסתיימות עם פתיחת פסטיבל הפנסים שמתקיים ביום ה-15 לחודש הראשון ע"פ הלוח הירחי.

לתחילת הכתבה

טיפים

  • בימי החג נהוג שחנויות רבות סגורות.
  • התנועה בתחבורה הציבורית בימי החג רבה ביותר. מאוד קשה להשיג כרטיסי אוטובוס (בעיקר באוטובוסי שינה) ולרכבות. למעשה, כל המדינה בתנועה מתמדת ויש להתארגן על כרטיסים מבעוד מועד, אחרת אתם עלולים להתקע במקום בו אתם שוהים עד שבוע לאחר תום ראש השנה.
  • כדאי מאוד לחגוג את החג בעיירות קטנות על מנת להנות מאווירת חג מיוחדת ולנסות לקבל הזמנה לאחד מבתי המקומיים.

פרטים נוספים ניתן לקבל דרך ה- CITS:

China International Travel Service
כתובת: Fuxingmennei Avenue 103, Beijing
טלפון: 861066011122
 861066012013

מקום האירוע:
 הפסטיבל נערך בכל רחבי סין. חגיגות מיוחדות מתקיימות ב- Dali, Lijiang וב- Yanshou.

יוצאים לטיול תרמילאים בסין? כל המידע לטיול שלכם באתר "עפתי" >>

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על סין