טיול להודו - פסטיבל הגמלים בפושקר

פסטיבל הגמלים בפושקר, המתקיים בכל שנה בחודש נובמבר, הוא הזדמנות לנוסעים לטיול להודו, לראות מאות גמלים מקושטים וצבעוניים, לצפות בתחרויות, תהלוכות וחגיגות הקשורות לספינות המדבר החביבות - אך זו גם הזדמנות להכיר את העיר פושקר היפהפיה ולטייל בחבל ראג'סטאן הקסום והמדברי.
אליק חודי
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: טיול להודו - פסטיבל הגמלים בפושקר

ההודים הבטיחו והגמלים קיימו


 בפעם הראשונה ששמעתי על פסטיבל הגמלים של פושקר הוא מייד הצית לי את הדמיון. עד אז הייתי בעיקר בצפון תת היבשת המדהימה, שנקראת הודו וכל מה שראיתי היה מלווה בנוף ירוק פראי, נחלים, קרחונים ועמקים מופלאים. ידעתי שהצבע הירוק מאפיין בעיקר את הצפון ושדרומה משם קיים מדבר שומם וצחיח, אבל משום מה, אף פעם לא יצא לי לחשוב גם על הגמלים. כששמעתי על הפסטיבל ומאוחר יותר גם על פושקר עצמה, כבר דמיינתי את אבק המדבר עולה תחת ריצת הגמלים ועל עולם חדש שטרם גיליתי. זו הייתה הסיבה שבגללה הגעתי לראג'סטן ומאוחר יותר לפושקר, בדיוק בזמן לפסטיבל, שהבטיחו לי שלא אתאכזב ממנו. ואכן, ההודים הבטיחו והגמלים קיימו.

פסטיבל הגמלים של פושקר


פסטיבל הגמלים של פושקר הוא יריד הגמלים הגדול ביותר בעולם, המתקיים מדי חודש נובמבר ובמקור היה בכלל זירת מסחר מפותחת של סוחרי גמלים וצאן. האירוע נמשך תשעה ימים, שסובבים את הירח המלא של אותו החודש, לכן, מדי שנה התאריכים משתנים. השנה (2010) הפסטיבל מתחיל ב-13 בנובמבר ומסתיים ב-21 בנובמבר. עם השנים, הפך האירוע לאטרקציה תיירותית הידועה בהודו כולה ומושכת תיירים מכל רחבי תבל. בימי הפסטיבל מתמלאת העיירה בעשרות אלפי גמלים וגולת הכותרת היא ללא ספק מרוץ הגמלים המפורסם, שמתקיים באמפיתיאטרון המקומי ומלווה בהופעות ריקוד ושירה של מיטב הפולקלור המקומי. זה אולי נשמע קצת מוזר, מרוץ גמלים, כי הרי אנחנו רגילים לראות אותם הולכים בעצלתיים בחום המדבר, אבל מסתבר שגמלים יודעים לרוץ ומהר.

 פסטיבל הגמלים, מאפשר לכל מי שמגיע לפושקר, ליהנות גם מחוויה לא שגרתית של רכיבה על גמלים ומהעיירה יוצאים במהלך ימי הפסטיבל טרקים שונים, גם הם כמובן על גבי ספינות המדבר השעירות. כל מי שמגיע לעיירה בתקופת הפסטיבל לא יזהה אותה אם היה בה בימי חול. הרחובות עמוסים תיירים, הודים וסוחרי גמלים והאווירה מיוחדת במינה. זה לא שפושקר היא עיירה ישנונית ומשעממת בדרך כלל, זהו מקום מדהים וקסום. אבל תשעת ימי הפסטיבל הופכים אותה למשהו אחר לחלוטין וסיור בסמטאות הצרות שלה, הופך לחוויה בלתי נשכחת. עוד משהו שאי אפשר לשכוח מהפסטיבל ואת זה תוכלו לראות בתמונות של כל מי שביקר במקום, הוא קישוט הגמלים. ההודים ידועים באהבתם לשפע קישוטי נייר, פרחים שרשראות ועוד, בשלל צבעי הקשת וכיאה לכך הגמלים שתראו מסתובבים ברחובות פושקר, ידמו יותר לספינות פאר מאשר לספינות המדבר.

הודופסטיבל הגמלים של פושקר


פושקר - אין כניסה לאלכוהול, בשר וביצים


 פושקר היא למעשה נווה מדבר גדול ועיירה קסומה וקטנה. היא בנויה סביב האגם ונחשבת לאחד המקומות הקדושים והמתויירים ביותר בהודו. העיירה אהובה מאוד על תיירים, אבל חשיבותה הדתית להודים עצומה ופתגם ידוע אומר, שחובה לבקר בפושקר לפחות פעם אחת בחיים. בשל קדושתה, אסור להכניס לפושקר אלכוהול, בשר ואפילו ביצים. אם אתם מגיעים לביקור, קחו את זה בחשבון. סיפור היווצרותה של העיירה פושקר קסום לפחות כמו המקום עצמו. לפי המסורת איבד האל ברהמה כמה מעלי הכותרת של פרח הלוטוס שלו במלחמתו עם השד וג'ארה. העלים נפלו בפושקאר וסביבותיה ומיד לאחר שנפלו, החלו לנבוע מהם מים, כך נוצר האגם בפושקר.

אטרקציות ואתרים בפושקר


השוק של פושקר - כשתגיעו לפושקר, אם בימי הפסטיבל ואם בימים אחרים, תוכלו לבקר בשוק המדהים של העיירה. מדובר למעשה ברחובה הראשי של פושקר, שהוא ארוך, מפותל ועמוס בחנויות מזכרות מכל סוג שרק תוכלו להעלות בדמיונכם ואפילו מעבר לזה. זה גם המקום בו תוכלו למצוא את כל שירותי התיירות שתצטרכו, כמו סוכנויות נסיעות, אינטרנט, טלפון ועוד.

מקדש ברהמה - אתר שחבל לפספס. המקום נמצא בסוף השוק, לכיוון מערב, שם תמצאו מקדש מיוחד וקדוש המוקדש לאל ברהמה. מדובר במקדש מיוחד במינו, משום שהוא היחידי שהוקם לכבוד האל ברהמה בכל הודו, עובדה לא שגרתית בכלל בהודו, בה הוקמו ועדיין מוקמים אלפי מקדשים לכל אחד מהאלים בכל רחבי המדינה. כמו בכל מקום אחר בהודו, גם למקדש הזה סיפור מרתק במסורת ההודית - על פי האמונה ביצע האל ברהמה טקס סיגופים מסובך ליד האגם בפושקר ובסופו, כאשר חיכה לאשתו והיא בוששה להגיע, התחתן עם אישה אחרת. האישה, שכמובן הגיעה בסופו של דבר, גילתה את המעשה, התרגזה ונדרה נדר שברהמה לא יזכה שיסגדו לו בשום מקום אחר. כדי לזהות את האל ברהמה בציורים, חפשו דמות המצוידת בארבעה ראשים, הפונים לכל הכיוונים, סימן לנוכחותו בכל מקום. כלי הרכב שלו, גם אותו תוכלו לראות בציורים, הוא האווז - בהחלט כלי רכב לא שגרתי.

הגתות סביב האגם - אטרקציה נוספת של פושקר הן הגתות המסורתית הממוקמות סביב האגם. הגתות הן למעשה מדרגות, דרכן יורדים המאמינים לטבילה בנהר. לכל גת שם משלה וסגולות מיוחדות משלה. בכל שעה ביום שתגיעו לגתות תמצאו שם מאמינים רבים, ולצידם כהני דת וסהדואים. בערב, לקראת השקיעה, ישנו טקס מרשים בגת המזרחית אותו כדאי לא להחמיץ. כל מי שמגיע למקום להתרשם מהטקסים, חשוב שידע כי לעתים קרובות פונים כהני דת או כאלו המציגים עצמם ככוהני דת, אל התיירים ומציעים לערוך עבורם טקסים שונים ומשונים. קחו בחשבון שבסוף הטקס יבקשו מכם כסף ונהגו בהתאם. הטיפ הטוב ביותר למקרה שכזה הוא לסכם מראש את תנאי העסקה עם המציע, אולי זה נשמע מוזר, אבל זה ימנע מכם אי נעימויות בהמשך.

 ברחבי העיירה המופלאה הזו פזורים לא מעט מקדשים נוספים שכל אחד מהם מהווה גם נקודת תצפית נהדרת על הבתים, האגם והמדבר הענק הסובב אותה. בימי הפסטיבל מדהים לראות כיצד כמות הגמלים הגדולה נפרסת על חולות המדבר הסובבים את המקום.

ראג'סטן - ארץ המלכים


 פושקר נמצאת במדינת ראג'סטן, המכונה גם ארץ המלכים. את השם קיבלה ראג'סטן משפע הארמונות והמבצרים המצויים בתחומה. ראג'סטן היא מדינה מדברית מצד אחד, אך צבעונית וססגונית מצד שני, כאשר כל עיר בתחומה קיבלה שם של צבע- העיר הורודה (ג'איפור), העיר הכחולה (ג'ודפור), העיר הלבנה (אודאיפור) ועוד. ראג'סטן היא המדינה השנייה בגודלה בהודו, גובלת במזרח עם דלהי, במערב עם פקיסטן ונכון להיום, מתגוררים בתחומה לא פחות מ-60 מיליון איש. בירתה היא ג'איפור. אם חלמתם אי פעם להרגיש מלכים ולישון בארמונות פאר - בראג'סטן תוכלו להגשים משאלה זו, כאשר המבצרים והארמונות שפעם אכלסו מלכים ומצביאים, הפכו עם השנים לבתי מלון מפוארים. למעשה, בראג'סטן תמצאו כמה מהמלונות המפוארים ביותר בהודו כולה.

לתחילת הכתבה

הכתבה באדיבות אליק חודי - טיולים מיוחדים להודו www.go2india.co.il


רוצה לקרוא עוד על טיול בהודו? הנה כמה קישורים נוספים שיעניינו אותך:

יעדי הכתבה

הזמנת חופשה לפושקר

כתבות מומלצות עבורך על פושקר

קצת השראה לטיול הבא

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם