רקע לפושקר

הצבע והקולות של פושקר נחרטים בזיכרונם של המטיילים בעיר. אגם פושקר, ארמון פושקר וקדושתה של העיר בעיני הדת ההינדואיסטית מוסיפים לחוויה. היות והעיר קטנה יחסית ובזכות החביבות של תושביה, זכתה פושקר למוניטין מוצדק כמוקד עליה לרגל למטיילים מכל הודו המגיעים לכאן כדי לנוח מטיול מתיש.
צוות למטייל ברשת
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: רקע לפושקר

מעבר להר הנחש, נאג פהר (Nag Pahar), סמוך לעיר אג`מר, שוכנת העיר פושקר (Pushkar). זוהי עיר שוק ציורית בה מתקיים מדי שנה יריד גמלים ובקר (אחד מהגדולים בעולם), ונחשבת לאחד מחמשת המקומות הקדושים ביותר לדת ההינדו, המאמינים כי ביקור בעיר הוא חובה אותה יש למלא לפחות פעם בחיים. פושקר שוכנת בצפון הודו, לגדותיו של אגם פושקר היפהפה (Pushkar Lake) שנקרא בהינדית טירטהרג` (Tirtharaj), שפירושו מקום קדוש מעל כל המקומות הקדושים. כמו מרבית מקורות המים בהודו, הטבילה נחשבת לבעלת סגולות ריפוי מנטליות ופיזיות. האגם מוקף גבעות משלושת צידיו ומדבר מצדו הרביעי. אל האגם יורדים במדרגות, באחת מ-52 הגאטות שההינדים מאמינים שלכל אחד מהם יכולות ריפוי ייחודיות לו. גורואים בגרוש יברכו את משפחתכם על כל אילן היוחסין שלה וכל זאת בתמורה לסכום שתתרמו `לפי ראות עיניכם` ורצוי שיהיה יותר מכמה רופים בודדים. על הר הנחש הייתה ממוקמת מערת סנט אגסטיה (Saint Agasthya) שהייתה זירת ההתרחשות לדרמה הסנסקריטית של הסופר ההינדי קלידסה (Kalidasa) ונקראה שקונטלם (Shakuntalam).

 היות והעיר קטנה יחסית ובזכות החביבות של תושביה, זכתה פושקר למוניטין מוצדק כמוקד עליה לרגל למטיילים מכל הודו המגיעים לכאן כדי לנוח מטיול מתיש תוך כדי ישיבה באחת מהמסעדות הרבות שמשקיפות על האגם היפהפה. לפי האגדה ברהאמה Bramha, בורא העולם, עת חיפש מקום לערוך טקס יגנה Yagna, לחם בשד בשם וג`רה נאב Vajra Nabh והרג אותו בעזרת פרח הלוטוס. עלי הכותרת של הפרח נפלו לאדמה בשלושה מקומות, בפושקר ומסביב לה, מהם מיד החלו לנבוע מים, שיצרו בין השאר את אגם פושקר. בראמהה בחר בפושקר כאחד משלושת המקומות בהם הטקס יתבצע.

 כיאה למקום קדוש פושקר משופעת ביותר מ-500 מקדשים,רובם הינדים, חלק גדול מהם די עתיקים. המפורסם ביותר הוא המקדש היחידי בעולם לאל בראמהה (Bramha Temple) שהוא לא רק אחד היפים בעיר אלא גם אחד החשובים ביותר. לבראמהה, שלפי האמונה ההינדית הוא בורא כל האלים והיצורים החיים, ארבעה ראשים שכל אחד מהם פונה לכוון אחר כדי לסמל את נוכחותו בכל מקום. למקדש צריח חרוטי אדום ומעל הכניסה עומד האנס (Hans), שהוא סמל האווז של בראמהה, בתוך המקדש עומד פסל של האל בגודל טבעי בעל ארבע ידיים. על רצפת המקדש מפוזרים מטבעות שהשאירו במקום מאמינים מכל הודו כדי להנציח מיתות ולידות של היקרים להם.

מקדש מהדבה (Mahadeva Temple) נבנה במאה ה-19 וידוע בזכות פסל יפה ומקושט עשוי שיש לבן של האל מהדבה בעל חמשת הפנים. מקדש סביטרי (Savitri Temple) ממוקם על גבעה מאחורי מקדש בראמהה וכדי להגיע עליו יש לטפס במעלה גרם מדרגות ארוך. הטיפוס אמנם לא קל, הוא אורך כשעה בדרך כלל, אך הנוף הנשקף מלמעלה מפצה על המאמץ: אגם פושקר, הכפרים המקיפים את העיר ודיונות החול הענקיות. על פי האגדה ערך בראמהה טקס דתי שהצריך את נוכחותה של אשתו סביטרי וכיון שזו הייתה עסוקה בענייניה ולא נכחה במקום נישא האל בחופזה לגייטרי (Gayatri) עלמה מקומית. כשנודע הדבר לסביטרי, היא כמובן רתחה מזעם וקיללה את בראמהה שלא יסגדו לו באף מקום אחר חוץ מפושקר.

הארמון של פושקר (Pushkar Palace) נבנה על ידי המהרג`ה של קישנגר (Kishangarh) לפני כ-400 שנים. הארמון, שממוקם על גדות אגם פושקר ומשקיף על גבעות ארבאלי הסמוכות, הוסב כיום למלון יוקרתי. ארמון מאן מאהל (Man Mahal) שימש את הראג`ה של אג`מר מאן סינג הראשון (Man Singh) והוא הבית המלכותי הגדול ביותר בפושקר. הארמון ממוקם מזרחית לאגם הקדוש של פושקר. גם הארמון הזה הוסב כיום לבית הארחה. הרבה יותר מארמונותיה ומקדשיה, פושקר מפורסמת עבור התיירים בזכות השוק העתיק שבה שנקרא (Pushkar Bazaar). זהו למעשה מבוך סמטאות צר ומסועף עם מקדשים קטנים, אשרמים ובתים ישנים בסגנון רג`סטני מפואר עם מרפסות וקשתות. השוק הזה הוא גן עדן לקניות ואפשר למצוא כאן מזכרות מדהימות: רקמות מיוחדות ואריגים צבעוניים שהם מהיפים ביותר ברג`סטן, ואזות, צנצנות ומנורות מחרס כחול, טבעות, שרשראות, עגילים ושאר תכשיטי כסף מקסימים בהם משובצות אבנים מיוחדות. בשוק גם כלים מקסימים מעץ אלגום. כל הנמכר בשוק מאוד זולים אבל בכל זאת חשוב מאוד לעמוד על המיקח כדי לא לשלם מחיר מופרז. בשוק יש גם מספר חנויות המוכרות ומחליפות ספרים באנגלית, עברית ושפות נוספות.

 עבור תיירים רבים פושקר מפורסמת בזכות יריד הגמלים שמתקיים בה מדי שנה. זהו למעשה יריד מסחרי שנועד להפגיש בין מוכרים וקונים של גמלים ובקר למשך שלושה ימים בזמן פסטיבל קאטריק פורנימה (Katrik Purnima). זהו אחד הפסטיבלים היותר מפורסמים בהודו המתקיים בחודש אוקטובר או נובמבר והפך למוקד תיירותי נגיש לכל ובעל אוירה מאוד מיוחדת: קהל של תיירים, רוכלים וקדושים הודיים, גמלים באוכפים מקושטים, סוחרים ולקוחות מתערבבים יחד ברחובות הומי אדם. הפסטיבל באופן רשמי נפרש על שלושת לילות הירח המלא של החודש כאשר השיא הוא ללא ספק מרוץ הגמלים שנערך באמפיתיאטרון תוך כדי שירה וריקודים עממיים. תיירים יכולים לרכב על מרכבות גמלים ויתקשו מאוד לפספס את המקומיים שמארגנים טיולי גמלים למדבר שמסביב או את הרוכלים שמוכרים אוכל מקומי טעים למדי.

יעדי הכתבה

הזמנת חופשה לפושקר

כתבות מומלצות עבורך על פושקר

קצת השראה לטיול הבא

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם