עפתי לתרמילאים

טרקים בנפאל - טרק ה-EBC והגוקיו

טרק ה-EBC מוביל את הצועדים בו אל בסיס היציאה לטיפוס על הר האוורסט, הגבוה בעולם. ניתן לשלב עם הטרק הזה טרקים נוספים, שיאריכו את הדרך ויוסיפו להנאה. טרק הגוקיו הוא אחד מהם. לצד הליכה מאומצת, התכוננו לנוף משכר של פסגות מושלגות, נהרות גועשים, גשרים תלויים, אגמים קפואים וצמחייה פראית מכל עבר.
מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: טרקים בנפאל - טרק ה-EBC והגוקיו
© עודד שרף

הגעה בטיסה ללוקלה ויציאה לדרך

קיימות שתי אפשרויות להגיע לתחילת טרק ה-Ebc. האחת היא נסיעה בת שמונה שעות עד לכפר ג'ירי (Jiri) ומשם הליכה של כשבוע עד לוקלה (Lukla) והשנייה היא טיסה בת 45 דקות מקטמנדו (Kathmandu) אל לוקלה. הטיסה היא במטוס קטן, של 16 אנשים ופעמים רבות הטיסות נדחות או מתבטלות בשל תנאי מזג האוויר. מומלץ לשבת בצידו השמאלי של המטוס, על מנת לראות את רכס ההימאליה. לוקלה נמצאת בגובה 2,840 מטרים, בנויה על צלע הר ושדה התעופה בנוי בזווית של 30 מעלות, כך שהמטוס צריך לנחות על מסלול צר וקצר שבסופו סלע וקיר אבנים. לטייס יש רק צ'אנס אחד לנחות ואם הוא מפספס, הוא עלול להתנגש בקיר. שימו לב- חלוקת הימים המוצגת בכתבה אינו מחייב ויתכן שהמסלול יצריך שלושה-חמישה ימי הליכה נוספים, בהתאם לכושר הגופני וליכולת האישית.

 אחרי התארגנות קלה נצא לדרך בשעות הצהריים בנוף הררי גבוה, עם מים זורמים וצמחייה ירוקה מכל עבר. לאחר הליכה של כשעה וחצי ועצירות לצילומים, נחצה גשר ונגיע לכפר צ'טאווה (Chhuthawa), שנמצא בגובה 2,591 מטרים. נעצור שם לארוחת צהריים ולאחריה נמשיך בדרכנו. כשעה וחצי לאחר מכן, נגיע אל הכפר פקדינג (Phakding), הנמצא בגובה 2,610 מטרים ושם נעצור ללינה.

לתחילת הכתבה

מגיעים לנמצ'ה בזאר

נשכים קום מוקדם ולאחר ארוחת בוקר נצא לדרך. נצעד כשעתיים וחצי עד הכפר מונג'ו (Monjo), ומשם נמשיך לשלוש וחצי שעות של עלייה תלולה וקשה של כ-800 מטרים עד לכפר נמצ'ה בזאר (Namche Bazar), שנמצא בגובה 3,440 מטרים. בכפר מונג'ו נשלם את דמי הביקור בשמורת Sagarmatha National Park ואת דמי הטרק. מכאן הנוף מתחיל להיות יותר פראי ומכל עבר זורמים מים, הגועשים בשצף קצף. נחצה נהרות על גבי גשרים תלויים שאורכם כ-150 מטר ואשר עליהם עוברים גם חמורים, פרדות, פרות ויאקים. נעצור לארוחת צהרים בכפר ג'ורסלה (Jorsale). בהמשך הדרך אנו כבר רואים את ההרים המושלגים והיפים של רכס ההימלאיה מזוויות שונות וגם מפל גבוה ומרשים שקופא בחודשי החורף ומשמש לטיפוס הרפתקני. נמצ'ה בזאר היא עיירה קטנה ויפה, שנמצאת על צלע ההר. כאן נמצא מקום באחד הגסטהאוסים ולאחר התארגנות נצא לשיטוט בסימטאות העיירה ולאחריו נלך לישון.

לתחילת הכתבה

האוורסט מקאלה פטאר, צילום: אריאלהאוורסט מקאלה פטאר, צילום: אריאל

יום התאקלמות לגובה

לאחר התארגנות וארוחת בוקר נצא לכיוון הכפר קונדה (Khunde), שנמצא בגובה 3,840 מטרים. יום זה מיועד למנוחה והסתגלות לגובה, כאשר חלק מההתאקלמות כולל טיפוס לכפרים הנמצאים גבוה יותר וחזרה לנמצ'ה בזאר. הדרך לקונדה מתחילה בעלייה תלולה מאוד ובסדרה של מדרגות שלא נגמרות. נבחר לטפס במעלה השביל המערבי ביותר שממשיך צפונה ונעבור בדרך ליד שדה תעופה קטנטן. הנופים המקיפים אותנו פשוט יפהפיים וכוללים עמקים אינסופיים מכל עבר והרים המושלגים בפסגותיהם, כאשר ממול ניצב ההר Khumbi Yul Lha שגובהו 5,765 מטרים.

 אנו חוצים את הכפר היפה, שבו המון טרסות חקלאיות ועולים עוד כ-30 מטרים, לגובה 3,870 מטרים, שם נמצא מנזר טיבטי, ממנו נשקף נוף יפה ומרהיב. לאחר צילומים ותרומה קטנה למנזר, נשים פעמינו שוב לקונדה ונצעד כרבע שעה נוספת עד לכפר הבא - קומג'ונג (Khumjung). מולנו נוכל להתרשם מההר המקסים ביופיו אמה דבלם (Ama Dablam), שמתנשא לגובה 6,814 מטרים ומשמאל נוכל להבחין גם בהרים Tabuche Peak ו-Cholatse. בכפר פועלת מאפייה נחמדה שבה נוכל לעצור להתרעננות קלה. בכל מקום נפגוש באבני מאני (אבנים עליהן חרוטות תפילות), בגלגלי תפילה ובדגלים צבעוניים. ביציאה מהכפר, רואים מנחת מסוקים שבנוי מעיגול של אבנים. מכאן נמשיך לביקור במלון Everset View Hotel, שממרפסתו ניתן להשקיף על רכס האוורסט, כשהראות טובה. לאחר מכן נעשה את דרכנו בחזרה לנמצ'ה בזאר בשביל הצפוני האמצעי ונעבור שוב ליד שדה התעופה הקטן.

לתחילת הכתבה

מקיינגונה עד דבוצ'ה

בסביבות השעה 07:00 נצא לדרך שמתחילה בעלייה תלולה והופכת בהמשך לדרך נוחה. נחלוף על פני הכפר קיינגונה (Kyanguna) ונגיע להתפצלות. נבחר בשביל הימני הפונה לכיוון הכפר טנגבוצ'ה (Tengboche). לאחר הליכה קצרה נגיע לירידה תלולה מאוד, שמגיעה עד נהר, שעל גדותיו שוכן הכפר פונגי טנגה (Phungi Thanga). נעצור בכפר לארוחת בוקר או צהרים ולאחריה נמשיך לכיוון הגשר התלוי, שנמצא ביציאה מהכפר. מכאן מתחילה דרך תלולה וארוכה מאוד, שנמשכת עד הכפר הבא - טנגבוצ'ה (Tengboche). בכפר זה אפשר לבקר במנזר יפה של בני השרפה. הכפר הבא במסלול הוא דבוצ'ה (Deboche), אליו נגיע בשעות הצהריים ובו נשאר ללינה. כדאי לדעת, שכאשר הראות טובה, אפשר להבחין מהכפר בהר האוורסט במלוא הדרו, כמו גם בהרים המקיפים אותו.

לתחילת הכתבה

חוצים את קו 4,000 המטרים

נצא לדרך בסביבות השעה 08:00, כשהמשימה שלנו היא לטפס 600 מטרים. הדרך היפה, שחשופה ברובה לשמש, מובילה אל הכפר מילנגו (Millnggo). נחלוף על פניו ונמשיך עד הכפר הבא - פנגבוצ'ה (Pangboche). זהו כפר גדול עם הרבה חלקות אדמה מעובדות, התחומות בטרסות של אבנים. הנוף כבר חשוף מעצים ויש רק פרחים ושיחים קטנים. הכפר הבא הוא שומרה (Shomare), כאן, לראשונה, אנו מגיעים לגובה של למעלה מ-4,000 מטרים ובו נעצור לארוחת צהריים. לאחר כשעה מנוחה, נמשיך לטפס 400 מטרים נוספים ונחלוף על פני הכפר אורשו (Orsho). לקראת השעה 14:00 נגיע אל הכפר דינגבוצ'ה (Dingboche), שם נמצא אכסנייה ללינה.

לתחילת הכתבה

מדינגבוצה עד גוראק שפ

ביום השישי לטרק נצא בדרך המטפסת לכפר הבא טוקלה (Thokla) שנמצא בגובה 4,620 מטרים. מדובר בעלייה תלולה, שהופכת בהמשך למתונה, בנוף צחיח, כשמצדנו עמקים עם נהרות זורמים בשצף והרים גבוהים ומושלגים. לאחר כשעה נגיע לכפר לובוצ'ה (Lobuche), שם נעצור לארוחת צהריים. בהמשך הדרך נחלוף על פני שלט שמכריז על כך שהגובה הוא 5,050 מטרים. הדרך מטפסת למעבר הרים עם עליות וירידות שלא נגמרות ובסופה נגיע לכפר גוראק שפ (Gorak Shep). בכפר יש רק שלוש אכסניות והמחירים בהתאם. שימו לב, יש מטיילים שיתקשו לישון בגובה הזה ויעדיפו לרדת בגובה ולישון בכפר הקודם, שנמצא במרחק שעתיים הליכה.

לתחילת הכתבה

תצפית על האוורסט והגעה לבייס קמפ

היום השביעי הוא אחד הימים החשובים בטרק. נשכים קום לקראת 06:00 ולאחר התארגנות קלה נצא לדרך כשהיעד הוא קלה פטאר (Kala Pattar), הנקודה הגבוהה ביותר אליה ניתן להגיע בטרק ושגובהה 5,550 מטרים. העלייה אליה תלולה מאוד ומטפסת 370 מטר עד לפסגה. לאחר כשלוש שעות הליכה נגיע לשיא - התצפית הכי קרובה על הר האוורסט. הנוף הפנורמי לאוורסט מהמם ביופיו וצופה על הרים מושלגים ועמקים אדירים, בהם זורמים נהרות של מים וקרח. זה המקום להניף בו את הכרזות שהכנתם מבעוד מועד ולתעד את ההישג. מכאן נרד בחזרה לגוראק שפ בירידה תלולה וברוח חזקה ונגיע לארוחת הצהריים. חשוב לדעת, שלכל אורך העלייה לתצפית אין אפשרות למלא מים ויש להצטייד בהם מראש.

 אחרי הארוחה נצא לטרק נוסף - ה-EBC - Everest Base Camp, שמוביל לבסיס היציאה של משלחות הטיפוס על האוורסט. הבסיס נמצא בגובה של 5,364 מטרים ומרחק ההליכה אליו אמור להיות כשלוש שעות לכל כיוון. הדרך איננה קלה, רוב השביל מורכב מעליות ומורדות (אוכפים) בלתי פוסקות ואבנים מידרדרות, אך הנוף היפה מפצה על כך. בשעה האחרונה צועדים על קרחון, שמתחתיו ישנה לעיתים זרימה של מים. בתחילת המחנה פזורים מספר אוהלים ספורים, אך הליכה של רבע שעה תוביל אותנו אל סוף המחנה, לאוהל שמשמש את האלפיניסטים כחדר הסבה, בו נוכל להתכבד בתה חם וביסקוויטים.כאן אפשר לקבל הסבר מרתק על הטיפוס להר ולשאול שאלות מאנשים שכבר עשו את זה. נעשה את דרכנו בחזרה לגוראק שפ ונגיע אליו לפני רדת החשיכה.

לתחילת הכתבה

בדרך לדזונגלה

בבוקר היום השמיני נעשה את דרכנו חזרה באותה דרך עימה הגענו אל גוראק שפ, נעבור בכפר לובוצ'ה ונעצור בהמשך להפסקה קלה. נשקיף על ההרים המושלגים והקרחונים שמסביב ונראה מתחתינו את האגם היפה ששמו צ'ולה שו (Chola Tsho). מרחוק נוכל להבחין בכפר דזונגלה (Dzonglha), היעד הבא שלנו ובמעבר ההרים צ'ולה (Cho La Pass), אותו נחצה מחר. בשעות הצהריים נגיע אל דזונגלה, בו פועלים שני גסטהאוסים, שאחד מהם הוא חדר ל-16 איש. מומלץ, אם כן, להגיע לכפר הזה מוקדם ככל האפשר.

לתחילת הכתבה

מעבר ההרים צ'ולה וגוקיו

מוקדם בבוקר נצא לדרך וכעבור כשעתיים וחצי נגיע לתחילת מעבר ההרים צ'ולה וכעבור כשעה וחצי נוספות נגיע לשיאו של המעבר בגובה 5,300 מטרים. הפס מושלג ויש להזהר במהלך הצעידה. הירידה מהפס תלולה ביותר ולעיתים ניאלץ להתיישב על השלג ולגלוש עליו. בהמשך נגיע לירידה לאורך נחל שתוביל אותנו אל הכפר דרגנאג (Dragnag), שם נאכל צהריים. לאחר המנוחה נטפס כחצי שעה בעליה מתונה ונגיע בסופה לקרחון ענק, שחצייתו כרוכה בעליות וירידות רבות. לאחר חציית הקרחון נגיע לעליה תלולה מאוד שבסופה יתגלה בפנינו הכפר הכי יפה באזור - גוקיו (Gokyo). גוקיו שוכן על גדות אגם דוט פוקארי (Duth Pokhari) המרהיב. אגם זה הוא השלישי מבין שישה אגמים, שפרושים באזור מדרום לצפון. שימו לב, שמכיוון שהקרחון פעיל כל הזמן וקיים חשש מפני מפולות שלג, תוואי השביל על הקרחון משתנה. נרד לכיוון הכפר, בו נשאר ללון.

לתחילת הכתבה

תצפית על גוקיו

לאור היום המתיש שעברנו אתמול, נקום מאוחר ונעלה לתצפית. הדרך למעלה כוללת עלייה תלולה של 570 מטרים, בסופם נגיע לגוקיו רי (Gokyo Ri), שנמצא בגובה 5,357 מטרים. ההערכות מדברות על צעידה של כשעתיים וחצי-שלוש. מנקודה זו יש תצפית מהממת על גוקיו, על ההרים מסביב ועל אגם דוט פוקארי ואגמים נוספים. במידה ומזג האוויר יאפשר זאת, קיימת אפשרות לצאת מגוקיו לטרק לעבר שלושת האגמים הנוספים.

לתחילת הכתבה

מבט על גוקיו והאגם. צילום: אריאלמבט על גוקיו והאגם. צילום: אריאל

הדרך לכפר תאם

נצא מגוקיו לעבר הכפר תאם (Thame). הדרך ארוכה, הכפר מרוחק ומצפה לנו יום מאומץ מאוד שכולל חציית מעבר הרים ארוכה. תחילה נרד לאגם דוט פוקארי ונצעד לאורכו בעלייה מתונה. עלייה זו הופכת לתלולה ובמהשכה נחלוף על פני אגם קטן וקפוא. לאחר כשלוש שעות נגיע למעבר ההרים רנג'ו פס (Ranjo Pass), שנמצא בגובה 5,360 מטרים. אם הראות תהיה טובה, נוכל להביט בהרים המקיפים אותנו, ובראשם האוורסט.

 בהמשך נרד בירידה תלולה מאוד, במעין מדרגות שנבנו לטובת בהמות המשא. בדרך נעבור את אגם רלאמה צו (Relama Tsho). לאחר כשלוש שעות נוספות, נגיע לכפר לונגדן (Lungdhen), בו נעצור לארוחת צהרים. עד המעבר טיפסנו 600 מטרים וירדנו כמעט 1,000 מטרים. לאחר מנוחה קלה, נמשיך כשעתיים וחצי ונרד כ-580 מטרים נוספים עד תאם. נצעד לאורך נהר גועש בנוף יפהפה ונחצה אותו על גשר עץ רעוע אך יפה. אחר הצהריים נגיע אל תאם, בו נשאר ללינה.

לתחילת הכתבה

בחזרה ללוקלה וטיסה לקטמנדו

ביום השניים עשר לטרק נעשה מאמץ על מנת לחזור ללוקלה. בשעות הבוקר המוקדמות נצא לדרך ונצעד לאורך נהר גועש בשביל שכולו עליות ומורדות. לאחר כחצי שעה נגיע לגשר מתכתי, הניצב מעל קניון צר, גועש ומרהיב ביופיו. לאחר שעתיים וחצי נוספות של הליכה, נגיע לנמצ'ה בזאר, הכפר בו היינו ביום השני של הטרק. משם נמשיך בכיוון דרום, בירידה תלולה של כ-700 מטרים ולאחר כשעתיים נוספות נגיע אל הכפר מונג'ו. נמשיך לצעוד ובשעות הצהריים נגיע אל פקדינג, שם נעצור לארוחת צהרים וממנו נצא אל היעד הסופי - לוקלה. הדרך מפקדינג מטפסת כ-230 מטרים וכוללת עליות רבות וארוכות. לאחר שמונה שעות הליכה בקצב מהיר, נגיע בחזרה לוקלה, כמעט שבועיים לאחר שעזבנו אותה. נבלה בה את הלילה ולמחרת נעשה את דרכנו בחזרה לקטמנדו.

לתחילת הכתבה

המסלול מבוסס על בלוג שפורסם באתר למטייל על ידי הגולש yoh4. לקריאת הבלוג לחצו כאן.

רוצים לקרוא עוד על טרקים בנפאל? הכתבות הבאות עשויות לעניין אתכם:

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על הימאליה