ספטמבר 2018

המסלול מפורט אליזבט לקייפטאון ברכב שכור בנהיגה עצמית

אחר 8 ימים די בינוניים חוויתית בחלק הצפוני של המדינה (פירוט בחלק 2 ) המראנו מדרבן לפורט אליזבט בטיסת בריטיש איירוויס.

יום 9

נוחתים ב 9 בערך בפורט אליזבט , שוב פרוצדורת לקיחת רכבים ושוב זמן אפריקה והבלגן של חברת FIRST . שוב שונמכנו באחת ההזמנות ונאלצנו לשלם תשלום נוסף כדי לקבל רכב מספיק גדול . החברה הזו ממש לא מומלצת. בסיום הטיול הם עשו לנו בלאגן בחשבונות ולא כולנו לתבוע את הביטוח המשלים.

מהשדה יוצאים לכיוון שמורת הציציקמה. בדרך עוצרים על גשר ה-STORM RIVER, עוברים דרך העיירה באותו שם ויורדים לשמורה הכי יפה בדרום אפריקה.

הציציקמה, צוקים דרמטיים שחורים, במים גלים חזקים עם רסס לבן מתנפצים עליהם.

אנחנו יוצאים למסלול ה- MOUTH. זהו מסלול יפה בתוך עצים ועל דופן הקניון ממנו נשפך הסטורם ריבר לתוך הים.

ה SUSPENTION BRIDGE תלוי מעל המים ומחבר את 2 הצדדים, הסלעים כאן חלודים וצבועים בכתום. יפה לשבת על הסלע, לשמוע את המים ורחש הגלים ובסוף חוזרים באותה דרך. סה"כ כשעתיים במקום. אנחנו חוזרים לאיזור שליד המסעדה וממשיכים להסתכל על הגלים המתנפצים. מחזה מרהיב.

מסלול ה-OTER עובר במקביל לחוף והוא לא קל ואפילו מסוכן מעט בהליכה על סלעי החוף, ויתרנו. בדרך חזרה עוברים דרך ה BIG TREE: זהו עץ עתיק בן כ-800 שנה בעל גזע בקוטר שמספר אנשים נדרשים להקיפו פרושי ידיים.

המקום קצת מוזנח ולא ממש מרשים, חבל. כניסה 35 ראנד.

בסטורם ריבר עובר עלינו לילה קפוא, החדר עם חלון זכוכית ענק בחזית כדי להשקיף על הגינה היפה ומחדיר את כל הקור פנימה.

סדין החימום שבמיטה שורף לנו את הישבן. עובר עלינו לילה טראומטי. הבעלים של מלון AMDOLONI FOREST LODGE הוא איש נחמד, בודד ומבוגר הוא מאוד משתדל אבל זה לא מספיק.

בערב אנחנו יוצאים למלון אחר שבאיזור בו מוגשת ארוחת ערב טובה וטעימה.

יום 10:

יוצאים מערבה להפסקה ברחבת BLOCKNANS BRIDGE

שם דוכני פסלים ענקיים מקבלים את פנינו עם שלל עבודות יד אפריקאיות . שם אנחנו עולים למרפסת כדי לצפות על מספר אנשים אמיצים שביצעו בנג'י ממרומי הגשר לתוך ערוץ הנהר העמוק והתלול.

ממשיכים לשמורת NATURE VALLEY כדי לעשות הליכה קצרה ולשחרר את השרירים על שפת הים והנהר היפה שמגיע לחוף ולא נשפך לים.

ישר לשמורת ROBERG שם אנחנו עושים את המסלול הבינוני שמתחיל בטיפוס על המצוק המזרחי והשביל נע לאורכו.

בדרך יש תצפית על מושבת כלבי ים, בפיצול אנחנו מתחלקים לאלו שרוצים להמשיך במסלול הארוך והשאר שחוזרים דרך הדיונה המקסימה ואח"כ לאורך החוף המערבי.

המסלול המזרחי לא קל ואפילו מסוכן מעט.

גם ההליכה על החוף המערבי לא מתאימה לכל אחד אבל אין ספק שזו שמורה יפיפיה עם חופים מהממים.

קבוצת מיטיבי הלכת והטיפוס שהמשיכה במסלול הארוך הגיעה מאוחר יותר והבהירה שאכן הוא ארוך, קשה ואפילו מסוכן ולא מומלץ לכל אחד.

לאחר סיום המסלול המשכנו לנייזנה שם התאכסנו בשתי וילות מהממות ומעוצבות בשכונה היוקרתית על האי המלאכותי בלב הלגונה THISSEN ISLAND

CEDAR ו SAFRON מסתבר ששתיהן שייכות לאותם הבעלים, זוג צעיר שקנה אותן בפחות ממחיר למשתכן. המקום מקסים, שליו וארוחת ערב גדולה ומשותפת שבשלנו לבד סגרה לנו יום מעולה.

יום 11:

את הבוקר פתחנו בעיירה המנומנמת ונסענו לפתח הלגונה היפה באיזור של ה"ראש" המזרחי. הליכה בכיף לאורך החוף המקסים ויצאנו מערבה לפרק ווילדרנס כדי לעשות בו סיור קל ולעלות לתצפית על MAP OF AFRICA .

לא רחוק משם מבקרים בDOLFIN POINT אבל אין דולפינים. בחניה אנחנו נדרשים לשלם פרוטקשן לשומר שחור, כדי שלא יגנבו לנו את המכוניות , לא נורא גם זו פרנסה, ממשיכים דרך העיירה ג'ורג' בה עוצרים לגלידה וממשיכים עד למוסל ביי , כדי לבקר במתחם המוזיאונים.

שם נבקר את הספינה של מגלה הארצות הפורטוגלי ברתולומיאו דיאז. הספינה אינה מקורית אלא בניה תואמת.

יש לנו את הזכות לראות את "עץ הדואר" הענק ששירת את יורדי הים ובו הם השאירו מסרים וחבילות זה לזה.

במקום יש גם חברה שמוציאה שיט לצלילה בכלובים כדי לצפות בכרישי עמלץ לבן ענקיים. 100-120 דולר ליחיד.

אחה"צ כבר עולים צפונה ל-OUDTSHORN.

לינה בחוות מצפון לעיר. תנאים מעולים.MONTANA ו-DIE FONTAINE שתיהן טובות.

יום 12:

את הבוקר אנחנו פותחים ב-CANGU OSTRICH FARM שם אנחנו לומדים על היענים, אורח חייהם, התנהגותן ,הביצים שלהם ועוד. היום הופסק המנהג המגונה לרכב עליהם בהוראת הממשלה. לפני 25 שנים רכבתי , אז הייתי גם יותר קל גם יותר צעיר וגם לא היה איסור. וטוב שכך.

סה"כ נחמד ולא יקר – 100 ראנד. וגם מקבלים קפה טוב חופשי.

כדי להשלים סבב חיות אנחנו מבקרים ב-CANGU WILDLIFE RANCH שהיא סוג של גן חיות (175 ראנד).

סה"כ נחמד לבקר ולילדים ודאי יהיה מעניין.

באודסהורן אנחנו מבקרים במוזיאון C.P. NEL . המוזיאון מציג את חיי התושבים הראשונים באיזור. הבגדים , כלי העבודה, הריהוט , וכל דבר שעולה על הדעת , נחמד . הכי מעניין זה בית כנסת שהועבר לשם בשלמות.

מכאן בדרך הגנים הארוכה שמתרחקת מקו החוף אנחנו נוסעים ל-HERMANUS בדרך הררית ,יפה, בחלקה גם דרכים מתפתלות ורובה מתישה.

עוצרים ב-SWELENDEM למספר דקות מבינים שלא נשאר בה קסם קולוניאלי אך היא מיושבת בהמון שחורים עניים. ושוב ממשיכים. בערב, בחשיכה הגענו להרמנוס. שם אנחנו מבלים באיתור מלון לישון כי הבעלים של מלון BEAUTIFUL AVALON הבריז לנו וסגר מוקדם ואי אפשר היה להשיג אותו. הבעלים גר בפרטוריה ואיזה נער מקומי שחור מטפל לו בהשכרות . גם השאיר אותנו ברחוב ללא מלון וגם הודיע לבוקינג על אי הופעה שלנו כדי לקבל את הכסף . חצוף הזהרו !!!!!

בעיירה הרמנוס החדרים נמכרים חדשים מראש , למזלנו, מישהו ביטל הזמנה בהרמנוס ובמלון אחד בלבד מצאנו לנו מספיק חדרים. כיון שהייתה זו הזמנה של הרגע האחרון (גם שלנו וגם שלו) השתדלנו שלא למצמץ ראשונים במו"מ, וקיבלנו סויטות 3 חדרים מהממות ב-1300 ראנד שהם כ-90$ לאחת.

יום 13:

אחרי ארוחת בוקר מעולה במלון HARBOUR HOTEL ביום שמש אביבית מהממת, אנחנו יוצאים להליכה על הטיילת הקסומה לאורך החוף, שם ניתן לראות את את החוף המצוקי היפה, שפני סלע, פסלים שהוספו לטיילת ברוח המקום והעיקר הרבה שלוה בצבע טורקיז.

את סיור הלוויתנים לקחנו בנמל ב HERMANUS WHALE CRUISES, 800 ראנד לאדם. סיור של כשעתיים.

מאחר ועכשיו בספטמבר-אוקטובר זו עונת ההמלטות של הלויתנים אז הם באים ליד החוף של הרמנוס להמלטות שלהם. אילו הליוויתנים גדולי הסנפיר הענקיים.

השיט הוא לכיוון גאנס ביי פגשנו מספר אמהות עם הגורים שלהן. שיט מרגש.

ב- BETTY BAY שבצד השני של המפרץ, יש מושבת פינגווינים גדולה ואנחנו יוצאים לסיור ביקור שלהם . הפינגוינים הם חיה קטנה בניגוד לתמונות התקריב שלהם שמגדיל אותם מאוד . הם גם נוערים כמו חמורים . מפתיע.

ממשיכים לאורך החוף על R44 ,דרך חוף יפיפיה ואנחנו עולים ב-STRAND על דרך 2 שמובילה לתצפית על כל מפרץ גורדון ב-SIR LORRY PASS . במקום שילוט אזהרה מפני קופים אגרסיביים.

מקיפים את המפרץ על אוטוסטרדה מס' 2 ואח"כ יורדים לR 310 שנוסע ממש לאורך החוף. בדרך ל-SIMONS TOWN . בדרך אנחנו רואים את הדיונות המדלגות ברוח החזקה ששוררת במקום ומשתלטות על חלקי חוף עד למרחקים גדולים מהים.

כמו כן את עיירות הTOWN SHIP של השחורים שהובאו לדרום אפריקה מכל רחבי היבשת כדי להפיל בבחירות את השלטון הלבן ואח"כ הושארו לנפשן במחנות פליטים מהסוג הנמוך ביותר. מחנות פליטים מאופק לאופק.

בסימונס אנחנו ישנים על הנמל במלון המצוין AHA SIMONS TOWN QUAYSIDE בכניסה לנמל . זוהי עיירה מנומנמת שחורה ברובה, עם נגיעות של לבנים.

יום 14:

מאחר ובילינו ב-BETTY BAY יום קודם עם הפינגוינים ויתרנו על BOLDERS BEACH שליד המלון בו יש גם כן מושבה של פינגוינים.

בדרך לקייפ התקוה אנחנו עוצרים כדי למלא את תיאבון הנופים שלנו במספר תצפיות על חופי בולדרים ענקיים שנותנים לחופים מראה מיוחד ודרמטי.

לאחר כניסה מסודרת לפארק קייפ התקוה הטובה ונסיעה בתוך השמורה, מגיעים לתחנת הרכבל התחתון שמעלה אותנו למעלה לתצפית יפיפייה עם השלוחה ממנה גם רואים את המגדלור התחתון. 45 ראנד

רכב אחד שהקפצנו לסוף המסלול ב CAPE OF THE GOOD HOPE מחכה לנו שנעשה את המסלול הרגלי מתצפית המגדלור לעקב הרגל.

הדרך לא קלה וגם לא מסומנת בחלקה מה שאילץ אותנו לאלתר את הירידה הסופית בתוך סבך צמחים וקוצים.

אבל שווה כל רגע והשעה ורבע שהקדשנו לכך.

לפי התכנית השארנו ציוד במלון כדי שלא נצטרך לשמור עליו ועכשיו חוזרים למלון לקחת מזוודות שהשארנו באיחסון.

ל HOUT BAY דרך M6 מובילה אותנו בדרך יפיפיה לאורך החוף המערבי שם אנחנו עולים על דרך האגרה שהיא דרך נופית מיוחדת לאורך המצוק שמקיף את המפרץ, עוצרים ב- CHEFMAN PEAK לתצפית מרהיבה.

העיירה HOUT BAY יושבת על רצועת חוף זהובה חולית וכל תושבי האיזור מגיעים לרחוץ ולהסתובב לאורכה.

במרכז החנויות MARINERS WHARF HARBOUR FRONT EMPORIUM נמצאת מסעדת FISH AND CHIPS מהירה שמוכרת את המנה בקופסת נעליים. התור מהיר, המנה זולה וטעימה, כדאי.

בהמשך הדרך שמגיעה לנמל יש במזח סירות שיוצאות לאי כלבי הים DUKER.

אנחנו מעדיפים לבלות את הזמן שנותר עד הערב בworld of birds wildlife - גן שימור ענק לצפרים מכל הסוגים והמינים. המקום משמר מינים בסכנה וגם מציג אותן לקהל הרחב.

את סוף היום אנחנו סוגרים בפקק אין סופי שקורה כל ערב בצד המערבי של קייפטאון. למזלנו הצלחנו לחתוך את רובו על ידי ירידה בקמפס ביי לדרך שחוצה את הר השולחן והגענו די מהר למלוננו HARBOUREDGE APP, מלון דירות נחמד במרכז העיר לא רחוק מהטיילת וה-VICTORIA WATERFRONT.

את הערב אנחנו מבלים במסעדה בטיילת. מקום סואן מלא תיירים ומקומייים, מסעדות יפות וחנויות שונות, הצליח להם. יש במקום גם גלגל ענק.

יום 15:

את היום הבא אנחנו מקדישים לעיר עצמה. מתחילים ב-CASTEL OF THE GOOD HOPE שם אנחנו מסיירים במצודה וצופים בטקס ירי הסמרטוט.

ממשיכים למוזיאון DISCRIT6 שלא ממש מעניין ואנחנו מפצים את עצמנו בבית קפה של שני חברה צעירים שפתחו על יד.

בדרך לגני החברה אנחנו פוגשים הפגנה למען ישראל של מקומיים שבאים מידי יום שישי להפגין סולידריות ליד בית הנשיא, לידם עומד מפגין BDS בהתרסה. אנחנו מעודדים את תומכי ישראל כמובן.

גני החברה מתגלים כגנים "לא מרהיבים". סתם גנים שאולי פעם היו מרהיבים, הדבר הכי מעניין בהם היה קבוצת רקדניות שחורות שהופיעה כדי לאסוף תרומות.

ה GREEN MARKET שהיה מרוכז בכיכר קטנה ובה עשרות דוכני מזכרות בעיקר מסוגים שונים עדיין קיים במתכונתו רק שהוא מוקף גורדי שחקים והרחובות שלידו הפכו כולן למדרחובים ודוכני מכירה לאורכם.

שכונת BO CAAP המלאית הצבעונית עדין מושכת תיירים ומקומיים וסיור בה ממלא זמן הנאה נוסף מהמקום.

בערב אנחנו יוצאים מוקדם ל- VICTORIA WATERFRONT לחגוג את סיום הטיול במסעדה טובה שם.

יום 16:

אי אפשר בלי תצפית ממרומי הר השולחן ולכן , מוקדם הבוקר יצאנו לרכבל הר השולחן שמתחיל פעילות בשמונה בבוקר, ומאחר ואין לנו כרטיסים שקנינו באינטרנט , חובה להיות ממש ראשונים כי אם לא, אין סיכוי לעלות. הצלחנו.

כרטיס (300 ראנד), עולים למעלה למסלול תצפיות יפיפה בו רואים גם את קו מפגש האוקיינוסים האטלנטי והשקט.

כמובן את כל העיר פרוסה על כף היד. שוה את המאמץ והכסף.

משם ישר לשדה התעופה להתחיל את מסענו בחזרה לארץ.

לסיכום:

1. אם בחלק הקודם המלצתי לנסוע לתאילנד אז בחלק הדרומי אני ממליץ לחזור לדרום אפריקה.

2. לא מספיק 8 ימים למסלול כזה, צריך 10-12 יום לפחות כדי לעשות אותו בניחותא ולהנות מהמיץ של כל המקומות ולא רק מהקליפה.

3. חובבי ספארי יוכלו לעשות אותו ליד נייזנה שם כנראה יש יותר מה לראות מאשר בקרוגר, ב EDDO PARK.

4. מי שרוצה יכול לעשות ב-GANS BAAI צלילה עם כרישים, אומרים שזאת חוויה מדהימה ובוודאי שלא ניתן לעשות אותה במקום אחר בעולם. 100-120$ ליחיד .

5. בדרום יש אוכל טוב וזול.

6. האיזור יותר "לבן" ויותר מסודר.

7. כללית ,אין תחושת חוסר ביטחון אישי במסלול הזה.

8.אין תחושת בצורת, הכל ירוק ופורח כמו שצריך בעונה הזו של סוף ספטמבר.

==============================================================

בקשה – אם הועלתי לך בהחלטה לצאת לדרום אפריקה או לתכנן את הטיול שלך ואתה חושב שיש עוד מי שישמח להנות מהמידע הזה נא שתף והרחב את מעגל הנהנים . אשמח גם לעזור אישית ב 0546740150 רמי , [email protected]  למי שמתלבט ורוצה מידע נוסף.