התובנה המרכזית שלי אחרי הטיול

ב 2014 בחר ראש ממשלה חדש בהודו – מודי מיודענו שבקר גם בישראל. האיש רפורמטור בלתי נלאה , הוא עוסק ברפורמות משמעותיות במדינה כמעט בכל תחום . את התיירות הוא שם במרכז וכמקור הכנסה משמעותי למדינה. מצד אחד הוא העלה את מחיר הויזה ל 82$ וזה לא מעט, הוא הטיל מע”מ על שירותי תיירות ( כיום 2.5% ובקוב יועלה ל 20% ) . הוא פועל עם אנשיו להעמיק את הגביה בהודו כי רבים לא שילמו מיסים מעולם ועכשיו כן משלמים . מצד שני נסללים אלפי קילומטרים של כבישים ואוטוסטרדות שמקצרים את המרחק בין הערים (בזמן) . יש סוכני ניקיון שמסתובבים בכל מקום ומסבירים לאנשים למה כדאי גם לנקות וגם לא ללכלך וזה עובד !!!!! באופן מפתיע , לפחות באיזורי התיירות נקי יחסית , יש פעילות של ניקיון נהרות , יש פעילות נמרצת להחליף את מערך הביוב מתעלות פתוחות לצנרת סגורה. גדודי מנקי רחובות מסתובבים בכל מקום .

המדינה מפתיעה , לדעתי הגיע הזמן לטיולי תרגימלאים ולא רק תרמילאים.

הודו מתחילה מסע של התחברות לעולם המערבי ולכן מי שלא רוצה גם לשלם יקר וגם להרגיש אירופה שיארוז ויצא לדרך.

מתי כדאי להגיע ?

התקופה שבין אוקטובר לסוף מרץ היא העונה היבשה והקרה באיזור . רג'סטאן שוכנת על מדבר TAAR . ולכן בעונה זו הטמפרטורות במשך היום נעה בין 15 ל 35 מעלות צלסיוס(מרץ) . אנחנו טיילנו בין 28 ל 33 מעלות ביום והיה מצוין כי אין לחות. יתרת השנה היא העונה הרטובה מה שאומר גשם ובוץ וחום שיכול להגיע ל 50 מעלות . היתרון , הרבה מאוד ירוק החיסרון , אי אפשר לצאת מהאוטו הממוזג.

ויזה

להודו נדרשת ויזה אותה ניתן לעשות בקלות תמורת 82$ באתר הרשמי של ממשלת הודו. יש אתרים רבים אחרים שמוכרים הכנת ויזה ב 420-600 ₪ . יש גם אתרים מתחזים . עשו E-visa באינטרנט ותקבלו אותה בתוך 72 שעות לכל היותר. https://indianvisaonline.gov.in/evisa/

ראה פוסט נוסף על ויזה להודו https://www.lametayel.co.il/%D7%94%D7%95%D7%93%D7%95++%D7%95%D7%99%D7%96%D7%94+%D7%90%D7%9C%D7%A7%D7%98%D7%A8%D7%95%D7%A0%D7%99%D7%AA

לאן מטיילים?

כמובן שהתשובה תלויה במשך הזמן המוקדש לטיול. אתיחס למינימום הזמן למי שבא לראות ולא בא לשכב מתחת לקוקוס.

טיול של שבוע

נתחיל בדלהי – ג'ייפור – פושקר – אגרה – דלהי

טיול של שבועיים

יתחיל בג'סלמר בדרום אליה ניתן להגיע בטיסה ממומבאי או דלהי או מג'ודהפור העיר השניה בגודלה ברג'סטאן – גוהדפור – רנקפור – אודייפור – פושקר – אג'מר – ג'ייפור – אגרה – דלהי .

טיול ארוך יותר ברג'סטאן משמעו למתוח את השהות בערים השונות גם כדי לספוג את ההוויה ההודית וקצב החיים שלה.

למי שזו הפעם הראשונה בהודו אני ממליץ להסתפק בשבועיים של שהות בבועה ההודית , לא קל להתרגל. זה לא דומה לשום דבר שמוכר לנו , בכל ההיבטים.

הצעה למסלול של שבועיים

יום 1 טיסה להודו והמשך באותו יום לג'סלמר , ערב בג'סלמר.

יום 2 – יום סיור בארמון מבצר ובאגם גודיסר . אפשר לצאת לסיור על גמל עם/בלי עגלה בשמורת הדיונות , לילה באהל מדבר בתנאים סבירים עם הופעת צוענים .

יום 3 נסיעה לג'ודהפור , ערב בג'ודהפור.

יום 4 – סיור באתרי ג'ודהפור ובמבצר המהרג'ר.

יום 5 – נסיעה לרנאקפור ובקור בקומפלקס המקדשים הג'ייניים.

יום 6 – ממשיכים למבצר קומבהלגר ומשם לאודייפור ערב באודייפור.

יום 7 – יום באודייפור , ארמון העיר , מתחם השווקים במרכז העיר וגהת הכובסים.

יום 8 – נוסעים לפושקר , סיור בסימטאות השווקים הצבעוניים.

יום 9 – סיור גהתות סביב אגם הלוטוס וביקור במקדש ברהמה

יום 10 נסיעה לגייפור , נכנסים לעיירת הסופים אג'מר והמסגד הגדול שלה ,בקור באתרי מרכז העיר ג'ייפור.

יום 11 – בקור במבצר אמבר ובראג מנדיר עם המשך שוטטות וקניות בעיר.

יום 12 – עוד יום בג'ייפור התוססת .

יום 13 – נסיעה לאגרה עם עצירות וביקור בפאטיפור סיקרי.

יום 14 – ביקור מהזריחה בטאג' מאהל וחוזרים לדלהי.

יום 15 – השלמות בקר בדלהי וטיסת אחה"צ לארץ .

אוכל

האוכל ההודי מאוד מתובל וסובל מערבוב טעמים נורא.

כשמתרגלים אליו , הוא בריא וטעים.

סוגי לחם הם הנאן והצ'אפטי

הדאל , סוג של גריסים הוא פריט חובה במטבח הזה.

גבינת פאניר היא היחידה שתפגשו כשהיא מעורבת במוקפצים , רטבים ותבשילים שונים.

הסאמוסה היא משולש בצק קריספי ממולא בעיסת חומוס עם חתיכות תפוחי אדמה בדרך כלל מתובלת מארד.

רוב המטבח ההודי הוא צימחוני מבוסס ירקות ונקרא VEG ותופתעו ממגוון המאכלים שניתן לעשות ללא בשר.

מסאלה , משמעו תערובת וזה יכול להופיע עם תה , חביתה , תבשיל וכו. בדרך כלל מתכוונים לתערובת תבלינים שנוספת לפריט.

יש דרגות תיבול וחריפות לאוכל ולכן כמי שאינם הודים במקור זיכרו תמיד להוסיף את מידת ה Spicy וכמה Hot אתם רוצים , ברירת המחדל היא Very הזהרו !!!!!!!!

אם אתם אוכלים ברחוב , השתדלו שזה יהיה מטוגן בלבד ורצוי בשמן לא עמוק וצלול ככל האפשר . אל תתפתו לאוכל שעמד וחיה לכם , יש דוכנים שכל הזמן מוציאים אכל טרי .

אל תחפשו דוכן סניטרי .

לאסי – משקה יוגורט עם חמאה ומתוק עם או בלי תוספות , קנו אותו רק קר . משקה גן עדן. הטוב ביותר נמצא בכיכר השעון בג'ודהפור ושמו Makhania Lassi .

תבלינים

ג'והדפור היא מקום מצויין לקנית תבלינים . יש בעיר מסביב לכיכר השעון גם סימטת מוכרי תבלינים בתפזורת אם אתם עם מדריך מקומי הוא ישכנע אתכם לקנות רק בחנויות שבהמשך , שם הוא מקבל עמלות שיווק . בסימטת התבלינים המחירים נמוכים בכ 50% ותוכלו לראות גם את המטחנות שבמקום.

וגם את תבליני מהרני ותבליני MV שניהם מוכרים באריזות ואקום סגורת ויקרות יותר.

סוכני טיולים לעצמאיים

בהודו מקובל לבצע טיולים עצמאיים עם נהג / מדריך . כמובן שתבקשו דובר אנגלית ושמכיר את המסלול. בפועל לא כולם כאילו . חלקם לא ידבר אנגלית טובה ולרובם יהיה מבטא הודי כבד שזה כבר לא משנה אם הוא דובר אנגלית או לא. ב 99.5% של המקרים הוא יהיה רק נהג .

אם אתם רוצים לטייל בדרך הזו תצטרכו להכין את עצמכם למסלול הטיול , להצטייד בספר טיולים מתאים וגם לקרוא אותו לפני . הנהג רק יוביל אתכם ליעד ושם תטיילו לבד או שתצטרכו להצטייד במדריך מקומי וכאן נוצרת בעיה מס' 2 . הודו מלאה במדריכי תיירים שרלטנים שמחפשים לצוד תיירים מבולבלים ולעשוק אותם ככל האפשר. בחלק מהמקומות גם יזהירו אתכם שלא לשתף איתם פעולה . ברוב האתרים המסודרים והמשמעותיים יש , או מדריך אוזניות שתקבלו או תוכלו להשכיר או מדריך בשר ודם שגם אותו תוכלו לשכור בצורה מסודרת .

כניסות לאתרים יהיו על חשבונכם במהלך הטיול ואינם כלולים במחיר.

טיפים

בהודו טיפים הם כלי עזר להנעת תהליכים. השתמשו בהם לתועלתכם.

במלון השאירו משהו לנושאי המזוודות . כ 20 רופי למזוודה.

ברכה במקדש שווה 20-100 רופי.

במסעדה – עד 100 רופי .

מדריך מקומי 200-400 רופי , תלוי באורך ההדרכה וכמה אתם מרוצים . (עלות ההדרכה 160-200 רופי לשעה).

אם תתנו הרבה , מקבל הטיפ יאלץ לחלוק אותו עם הנהג שלכם !

אם תבקשו מהנהג עצה כמה לתת כטיפ למישהו התשובה תהיה 600-1000 רופי , קשקוש זה מוגזם ונועד לבנות את הטיפ שלו.

נהג/"מדריך" – אם הוא שכיר בסוכנות אז 300-500 רופי ליום . אם הוא עצמאי אפשר פחות .

בכל מקרה טיפ הוא ענין אישי שלכם ולא חובה.

קוסמטיקה מצוינת לנשים – חב' Himalaya בעלת מוצרים טובים , יש חנויות שמוכרים בהן רק את מוצרי המפעל הזה . המחירים מצחיקים לעומת הארץ ונשים חוזרות עם 2-3 קג' של מוצרים.

תרופות הן דבר זול בהודו כי היא לא מכירה בפטנטים . המחירים לתרופות טיבעיות וגם כאילו שלא הן שקלים בודדים. אם יש לכם צורך , הצטידו בשמות וקנו שם.

מלונות

למטיילים מבוגרים אפשריים מלונות 3 או 4 כוכבים . הבדלי המחיר בינהם זניחים יחסית ( 20-25$ ללילה) ולכן המלצתי היא לישון ב 4 . יש פער גדול ברמת השירות , תחזוקת המלונות , איכות הצוות ועוד.

זה לא אומר שאין ארמונות ובתי אצילים במאות ואלפי דולרים ללילה.

ארוחות ערב

העיסקה הטובה ביותר לתייר היא לאכול ארוחה מזנונית שבה הכל כלול והעיקר הכל גלוי , לא צריך לנחש מתפריט מה תקבל אתה עובר במזנון ולוקח את מה שמוצא חן בעניך . אפשר גם לערוך ניסיונות . מחירים 500-1000 רופי לסועד . תלוי בעיר ורמת המלון.

=============================================================

בקשה – אם הועלתי לך בהחלטה לצאת לרג'סטאן או לתכנן את הטיול שלך ואתה חושב שיש עוד מי שישמח להנות מהמידע הזה נא שתף והרחב את מעגל הנהנים . אשמח גם לעזור אישית ב 0546740150 רמי , [email protected]  למי שמתלבט ורוצה מידע נוסף.