לפני כ 25 שנה ביקרתי עם אישתי בדרום אפריקה . חבר שהיה שם המליץ לנו על מדינה מדהימה שאין כמוה בעולם . ארזנו חפצים בחופשה הקרובה ונסענו . זו היתה חווית חיים בלתי נשכחת , שכרנו רכב ועשינו טיול מקיף במדינה היפיפיה , המדהימה בעוצמות הטבע שלה ובאינטגרציה הבעייתית שלה בין שחורים ללבנים . היה זה עידן הדימדומים של שלטון האפרטהייד ותחילת הרמת הראש של השחורים . לא נתקלנו בגילויי אלימות וחוסר בטחון אישי אבל המליצו לנו שלא לעצור ברמזורים בקייפטאון כדי שלא יתקפו אותנו עם Machine Guns . על יוהנסבורג שהיתה מאוד אלימה ללבנים המליצו לנו לוותר ולנסוע ישירות לפרטוריה.

ולמרות זאת , לאחר 3 שבועות של טיול , ממש לא רצינו לחזור.

הפוסט הנוכחי נכתב לפני הנסיעה הנוכחית שנועדה להעלות זיכרונות ולהציג את אחת המדינות היפות ומרשימות בתבל למטיילים נוספים שלא בקרו בה מעולם.

הכנות
למה לבחור בדרום אפריקה
ראשית כי זו אחת מחמש המדינות היפות בעולם לדעתי השניה אחרי נורבגיה. בביקור הקודם לפני כ 25 שנים אני זוכר עדין איך השערות סמרו לי מול נופים בראשיתיים מהממים. 3 שבועות של טיול ולא רצינו לחזור.
 שנית , מצבה הכלכלי של דרום אפריקה הולך ומתדרדר , מה שאומר שמצבו של התייר הולך ומשתפר פיננסית . בצעתי הזמנות מראש וקנינו כרטיסי טיסה. התקציב לפני כ 10 חדשים עמד על 3300 עד 3500 דולר ל 17 יום עמוסים. בדיעבד , המטבע ראנד פוחת ב 30 אחוז לערך מה שאומר שהטיול מוזל בשקלים ב כ 900 דולר לאדם. (בהתחשב בכך שבטיול פרטי אפשר לשלם מראש רק חלק מהעלויות כגון טיסות)

מסלול -
 בדרום אפריקה שני מסלולי טיול עקרוניים. האחד לצפון וכולל : יוהנסבורג פרטוריה או פיצול תחילה לסן סיטי ואחכ לדרך הפנורמה .כשממשיכים מזרחה לדרך הפנורמה . עיירות מפתח שם הן סאבי , הייזיוויו, גרסקופ, שם לנים באחת מהן וגם אפשר להשתמש בהן כשערי כניסה לפרק הקרוגר. ממשיכים לדרך הפנורמה , נכנסים לקרוגר ליומיים לפחות ומכאן אפשר להדרים לסווזילנד ולנסוע לאורכה דרומה , להכנס לשמורת סנטה לוצ'יה , לבקר בשקה לנד ארץ הזולו ולהמשיך לדרבן עיר המהגרים העבדים והמסחר. מכאן טסים ליוהנסבורג אחרי כ 10 ימי טיול מרתקים או שטסים לפורט אליזבט שפותחת טיול מהמם נוסף בדרך שעוברת לאורך החוף הדרומי עד קייפטאון . הדרך הזו נקראת דרך הגנים והיא מסלול של כ 10 ימים נוספים בעיירות חוף שמורות טבע שמורות בעלי חיים שחיה עם כרישים בכלובים ,מפגש עם ליויתנים כלבי ים יענים פינגוינים ועוד הרבה אחרים, מפגש אוקינוסים בקייפ התקוה הטובה וקינוח בקייפטאון ששוכנת מתחת להר השולחן ונחשבת לאחת הערים היפות באפריקה בודאי ובעולם בכלל .

טיסות -
 אפשר לטוס עם אל על ישירות , בדרך כלל יקר מאוד או עם טורקיש במחיר סביר זול יותר או עם אתיופיאן במחירים סבירים ותחרותיים ויתרונה שהיא מאפשרת חזרה מקייפטאון ללא נחיתת ביניים. השדה באדיס הוא גם סוג של חווית הסתגלות לעולם שלישי.

בחזרה מיוהנסבורג או מקייפטאון ישירות לאדיס, בה המתנה של כשעתיים וממשיכים לארץ. אנחנו בחרנו גם הפעם מסלול מקיף שמתחיל ביוהנסבורג עובר לדרבן, ממנה בטיסה לפורט אליזבט ומסתיים בקייפטאון.
לינות

יש את כל מגוון המלונות , זוג יכול למצוא הזדמנויות זולות באינטרנט . הסטנדרט גבוה והמלונות הביתיים מציעים שירות ברמה גבוהה במחירים סבירים . בתי מלון משמעותיים שנועדו בעיקר לקבוצות הם יקרים בעיקר בגלל מס תיירות שמוטל עליהם.

אוכל ,
 דרום אפריקה היא גן עדן לאוכלי הבשר ואלופת הסטייקים מבקר או יען , חובבי העוף יאהבו מאוד את ננדוס ורוטב הפירי פירי שלהם. חובבי הפיש אנד ציפס ילקקו אצבעות . ארוחות עם פירות אקזוטיים ושייקים ועוד ועוד ועוד והכל מחזיר כמעט כל תייר עם 3-5יותר קילוגרמים במשקל.
יוקר מחיה
לתיירים עצמאיים לא מאורגנים , המחירים זולים יחסית ואפשר לבנות טיול לא יקר עם ערך מוסף חוויתי גבוה.
 טיולים מאורגנים בין אם ע"י סוכנים מקומיים ובין אם ע"י חברות מהארץ , מחויבים בהגבלות ומיסים שהעצמאי הבודד לא מחויב בהם. ההפרשים יכולים להיות משמעותיים מאוד כך שככל שמוותרים על עצמאות אישית וקונים תלות במארגן אחר , כך המחיר עולה ואף מכפיל את ההוצאה.

מארגנים וסוכנים מקומיים
בהמלצות שמצאתי בלמטייל יש 3 מארגנים עיקריים שעובדים כמעט או רק עם ישראלים . אני לא אציין שמות כדי לא לפגוע במי מהם ,אבל אני בטוח שאם תצרו איתם קשר תדעו מייד על מי אני מדבר . הם שונים לגמרי זה מזה
האחד , ישראלי לשעבר , גאוותן "יש לי את סוכנות הנסיעות הגדולה ביותר בדרום אפריקה ואני המארגן של כל חברות הטיולים המאורגנים מישראל " מתנשא שמתחפש לנחמד , מניפולטור ויקרן מאוד.
השני יהודי שאימו עובדת איתו כמדריכה , מתמחים בעיקר במשפחות , נחמד וקואופרטיבי . הטיולים שהם מציעים מובנים בעיקרם וברמה גבוהה . יקר אבל נראה ששוה .
 השלישית היא סוכנת דרום אפריקאית צעירה, מארגנת יעילה ,ישרה ובמחירים סבירים . תופרת טיול אישי לתקציב והמידות של הלקוח . עונה במהירות וניתן להעזר בה כמוני , לרכישת כרטיסי טיסה פנימיים או מקומות לינה בקרוגר , מלון ספציפי וכו. לא חייבים לקחת ממנה חבילה .

Mellanie Ferreira

Africa Awaits Tours & Safaris

P O Box 1522, Paarl, 7624

Tel: +27 (0)21 863 1163

Fax: +27 86 560 8352

Mobile: +27 71 6827051

E-mail: [email protected]

www.africa-awaits.com


 לשיקולכם לפי הצרכים התקציב והעצמאות.

תאריכים לטיול
מאחר ודרום אפריקה נמצאת בצד השני של הכדור, עונות השנה הפוכות לאילו שבישראל . טיול בסוף ספטמבר - תחילת אוקטובר יהיה בתחילת האביב שוה ערך לטיול בראשית מאי בארץ .ככל שמאחרים לכיוון מרץ יהיה שם יותר חם.
לאביב הדרום אפריקאי , יתרון עצום כעונת טיולים. הארץ ירוקה באלף גוונים של ירוק וצבעונית. זו המדינה שבה עשרות אלפי סוגי פרחים וצמחים שגדלים רק שם , בקיצור חגיגת צבעים.
אז מה צריך יותר מזה כדי להחליט לטייל בה ?
תאריכי הטיול שנבחרו הם 21 לספטמבר 1:00 בלילה ועד 7 לאוקטובר 3:20 בלילה. סהכ 17 ימי טיול מלאים.
 תקציב של עד 3500 דולר לאדם כולל הכל. אפשר גם יותר זול כשכמובן תלוי במספר הימים , המסלול ורמת הלינות.

============================================================

בקשה – אם הועלתי לך בהחלטה לצאת לדרום אפריקה או לתכנן את הטיול שלך ואתה חושב שיש עוד מי שישמח להנות מהמידע הזה נא שתף והרחב את מעגל הנהנים . אשמח גם לעזור אישית ב 0546740150 רמי , [email protected]  למי שמתלבט ורוצה מידע נוסף.