יום שמיני

היום אנחנו בסוג של חופש מהאינטנסיביות של האירועים והחוויות שעברנו בשבעת הימים האחרונים.

עד היום נהנינו מהקיץ האיסלנדי , טמפרטורות שבין 7 ל 14 מעלות , שמש קיצית , בלי רוחות חזקות ומעט מאוד גשם .

עוברים לאיזור הפיורדים הדרום מזרחיים. הדרך ארוכה ירוקה וחורפית . הטמפרטורות נמוכות יותר והמעיל תופס את מקום חולצת הטריקו עם שכבת פוטר . גם כפפות עוברות מהתיק לידיים .

בירת המחוז הבאה נקראת אגילסטדאור Egilsstaðir, שם אנחנו נעצרים לקניות ותדלוק. ומיד יוצאים למושבת הפאפינים, אלו תוכוני ים הציפור הלאומית של איסלנד. כאן זו מושבת הקינון הגדולה ביותר וגם הנגישה ביותר עד כדי פחות ממטר. זו ציפור שנראית כמו הכלאה של פינגווין עם ראש של תוכי. מסתובבים במושבה למרות גשם אנגלי מרטיב ומעצבן עם קצת רוח שמרטיבה אותנו ומבריחה למכוניות . חבל רצינו להנות מהם יותר .

את הערב אנחנו מבלים במלון מקסים בפיורד הכי יפה בדרום . עיירה ציבעונית בשם Seyðisfjarðarkirkja עם שני צוקים מהממים בצידי הפיורד , עשרות מפלים לבנים שצובעים בלבן את הרכסים הירוקים. והגדול בהם ממש לפני הכניסה לכפר ה Gufu waterfall . אנחנו עושים במלון דירות מקומי עם מטבח מאובזר ובעל בית דברן ומשתדל , ארוחת ערב עצמית ומגבשת שהיתה הטובה מכל הארוחות עד היום .

סיור רגלי לפני השינה מאפשר לנו גם להכיר את המקום המקסים וגם לישון טוב.

הבתים צבעוניים סובבים אגם יפיפה ולידו נמל . מול הכנסיה המקומית נצבעה הדרך בפסים של "גאווה" .

יום תשיעי

כבר בבקר עוגנת ספינת תענוגות ענקית מול המלון , ממנה נשפכת שורה אינסופית של מכוניות ואנשים . הבקר הבהיר הופך את המקום ליפה שבעתיים .

אנחנו פותחים בסיור בעיירה במוזיאון המלחמה ומסלול האהבה שלאורך הנחל המצוקי שלידו.

היום מוקדש לנורבגיה באיסלנד . נסיעת פיורדים לאורך החוף הדרום מזרחי . עיירות ציוריות עם שמות ארוכים שקשה אפילו להגות וכולן יפות שבא לבכות .

בעיירה Stöðvarfjörður אנחנו נכנסים למוזיאון האבנים של פטרה, 10 יורו , עם אוסף אבנים נדיר מכל רחבי איסלנד.

באמצע הדרך לאחר שעברנו את Breiðdalshreppur ,בנסיעה מקבילה לחוף חול שחור, אנחנו עדים לכך שבמקביל לקו המים , חוף החול מעשן ומעלה אדים לשמיים .

חופי החול מתחלפים לחוף לבה שחורה מלא איים , ברבורים בהמונים שטים בים ליד החוף . ברווזים ושחפים בכל מקום .

את היום סוגרים בביקור בקרחון Hoffell . זו הפגישה הראשונה שלנו עם לשון קרחונית בטיול וזה יפה שבא לבכות .

לינה בהופן במלון יפה ומכובד ה Milk Factory .

מחר מחכה לנו יום קרחונים עמוס.

יום 10

כל יום אני אומר בסופו הגענו לשיא ולמחרת חוזר בי . גם היום חוזר בי ועוד איך . ארבעה קרחונים שכל אחד שונה מחברו ונותן תחושה שהוא השיא . בשניים מהם לא התאפקתי עד הלילה והעלתי מיידית תמונות לפייס .

באיזור הדרומי אנחנו כעת בסוף הקיץ ותחילת החורף האיסלנדי , כך הם אומרים . הטמפ' 6-13 מעלות , הרוב 6 , גשם שנע בין רסס לטיפות גדולות . השמש מתחבאת אחרי ערמות עננים וערפל סמיך באויר רוב שעות היום .

בקרחון הראשון Jökulsárlón Glacier Lagoon התחלנו בבקר תחת גשם שוטף רק שהיופי של גושי הקרח הטורקיזיים פשוט מהפנט . אף תמונה לא תעביר את התחושה . הגושים נעים אל הים מהקרחון והלגונה שלפניו ומתפזרים בשפך . הקרח הטורקיזי הוא קרח עתיק והלבן "חדש" יותר .

בקרחון השני Fjallsárlón Iceberg יש שברי "זברה" שנוצרו כתוצאה משכבת שלג ואחריה אפר וולקני שחור ושוב קרח לבן ולאחריו אפר וולקני . כך גם גושי קרח שחורים שמצופים שכבת אפר .

השלישי היום Svínafellsjökull Glacier , נמצא בכניסה לשמורת Skaftafell וגם הוא מהפנט כמו קודמיו .

קרחונים הם דבר מהפנט . החברים בקבוצה מתמוגגים מהמראות ויש תחושה חזקה של התרוממות רוח.

שמורת סקאפטפל Skaftafell מאוד מיוחדת . היא כוללת שני קרחונים מרהיבים , בינהם לשון יבשתית שהיא למעשה נהר לבה שזרם מההתפרצויות של הלאקי ( עליו נדבר מחר). ללאקי היו שתי התפרצויות משמעותיות האחת בתקופת היווצרות האי וכחלק מ Super Explosion שהטיל מיליוני טונות של לבה ואפר והזרים נהרות אש שיצרו את החוף הדרומי של איסלנד לכך יש להוסיף שטפון ענק שנגרם מהתמוססות הקרחון (גובה של מאות מ' של שלג) בדומה לשיטפון שיצר את קניון אסבירגי (שבו בקרנו ביום החמישי) באיזור הזה של סקפטאפל השטפון שטף את הארץ במים , חצץ ואפר וולקני עד כדי שהמפתח שבין הקרחון הנוכחי לים הוא רחב מאוד ובן מספר קמ' , וכמעט שטוח.

לפני כ 200 שנה התפרץ הלאקי שוב בהתפרצות שנמשכה כשנה מתוך כ 140 לועות געש כיסתה את שמי חצי הכדור הצפוני לתקופה ארוכה , הרגה כ 20% מתושבי האי וענני האבק הוולקני השפיעו על יפן !!!!!!!!!!!!

תוצרי ההתפרצות הראשונה יצרו את הסקאפטפל והלבה הספיקה להפוך בחלקה העליון לחול פורה ומלא מינרלים . שכבת האדמה הזו מגדלת עליה גן בוטני שלם של עשרות סוגי צמחים שחלקם גדלים רק כאן. ניתן לבחור בפארק מספר מסלולים בדרגות קושי שונות.

בכניסה לפארק מגרש חניה שבסופו 3 תאים לתשלום עבור החניה 750 קרונות שהן כ 23 שח לרכב ליום . אין קופאי ואין פקח קונס יש רק משמעת עצמית . אנשים עומדים בתור ארוך בגשם כדי לשלם על חניה שאף אחד לא יבדוק אם שולמה או לא . גם הקבלה נמסרת רק במייל ואתה בעצם מסתובב בלי אסמכתא לתשלום . עולם יפה בנו האיסלנדים.

על הסקפטפל למעלה אל מול מפל ה Svartifoss אסתי מתידדת עם זוג איטלקיות סטריטיות שבודקות את הזהות המינית שלהן יחד , ולפני הפרידה אסתי שואלת אחת מהן אם תסכים לרקוד איתה אל מול הנוף האלוהי , יש הסכמה ויש גם סרט של ריקוד לצלילי שירת הבלה צ'או האיטלקי . כמובן ששלחנו לה עותק מהסרט לזיכרון .

את לינת הלילה אנחנו עושים בגסטהאוז יפה בלב הערבה הגעשית האיסלנדית ליד העיירה בעלת השם הקצר להפליא Kirkjubæjarklaustur

כדי לראות את המשך הטיול בדרום מערב איסלנד עבור לחלק 4.

אם הועלתי לך בסיפור הדרך לחץ “המלץ” כדי לתת לפוסט עדיפות בהצגה למעונינים באיסלנד .

אם אתה מתלבט וצריך עזרה צלצל 0546740150 .