חזרנו מסופ"ש של 4 ימים בקייב. רצינו רק לנוח בשקט ומצאנו מקום מרתק שמשך אותנו לשני ימי טירונות , יום קניות בסוף וסתם יום של גילוי מקום חדש ביום הראשון.

הרעיון לטוס לקייב נולד בסופו של סופ"ש בארץ לפני כחודשיים. כרגיל לקחתי על עצמי לארגן אותו כתחליף לסופ"ש הבא. בחירת הטיסה היתה הדבר הקשה ביותר כיון שהאוקראינים טסים מהארץ במבחר גדול של טיסות ( חברה זולה מאוד ונוחה בטיסות) הבחירה היתה בין טיסה שיוצאת בבקר ומגיעה מוקדם דבר שמאפשר יום טיול מלא וחזרה עם טיסה שיוצאת בערב ומגיעה בלילה מה שמאפשר ניצול של יום החזרה וזאת לעומת שאר הטיסות שמפוזרות על פני היום ולכן ניצול הזמן הוא בין בינוני לנמוך . פער המחירים 170$ לטיסות הגרועות לעומת 250$ לטיסות הטובות. בחרנו ביקרות. והרווחנו 2 ימי טיול .

בחירת המלון היתה קלה כי המחירים למלונות סבירים נעו בין 300 ל900 ₪ ל 3 לילות לזוג בחרנו בית דירות ברמת 3* עם ציון 94 לא רחוק מהמרכז וקרוב למטרו ב 600 ₪ לדירת 2 חדרים .

כבר בדרך משדה התעופה מרגישים שאנחנו בארץ סובייטית לשעבר לפי המכוניות שעל הכביש והמבנים הארוכים של הפועלים . יחד עם זאת הכבישים מלאים באופן בולט במכוניות פאר מהשורה הראשונה . ברור שהגענו לארצם של מושחתים ואוליגרכים למינהם. כשהגענו לאיזור מרכז העיר הסתבר שהעיר פקוקה טוטלית והנהג אומר שזה המצב הטיבעי שלה רק שהיום נוספה במרכז העיר הפגנה גדולה נגד השלטונות .

מסתבר שההרגשה שהגענו למקום מושחת היתה נכונה והנהג מספר לנו שכל שני וחמישי שובתים כאן על משהו . הנשיא ברח לא מזמן והשאיר עדויות מטורפות שראינו בהמשך ,על מגלומניות וגניבת כספי המדינה בתיחכום דמוקרטי . במרכז העיר גם ראינו תמונות ונרות ששמו לזכר נפגעי כל מיני מחאות שפוזרו ביד קשה .

קצת על העיר בעיניים של תייר

הדבר הבולט ביותר הוא שהעיר מתמערבת ויש בולטות לאופנה מערבית, ניראות רחובות מודרנית משהו ויחד עם זה יש עדיין נוכחות סובייטית באויר .

הדבר השני שבולט הוא שהעיר זולה באופן שישראלי לא יבין זאת , דוגמאות למחירים : ארוחה במסעדה סבירה ללא מופע פולקלור לתיירים 8-12 ₪ , קולה חצי ליטר 1.5 ₪ קפה 3 ₪ עוגת שטרודל או דובדבנים בקונדטוריה או קפה 5-7 ₪ , סכיני ג'ילט 5 ₪ לחבילה של 6 , שמפו 3 ₪ , סל בסופר לארוחת בקר מכובדת מאוד ל 8 איש 30 ₪ , קרם פנים לוריאל (אשתי קנתה 10) 12 ₪ ולא רוצה לעצבן אתכם יותר .

צחקנו ביננו לבין עצמנו שכנראה נעצר ביציאה מאוקראינה על זה שלא הצלחנו , 8 איש , לבזבז 100$ ב4 ימים.

למי שאוהב כנסיות זו עיר רוויה בכנסיות עתיקות ויפות . האוקראינים עם דתי ופגאני . רבים מהם מבקרים בלוורה שהיא קומפלקס מנזרים וכנסיות שבו נוסדה הכנסיה הרוסית ומשם יוצאה לרוסיה . המקום שווה ערך בקדושתו לכותל המערבי שלנו . כנסיית סופיה שנוסדה במאה ה 11 ומלאה בציורי קיר עתיקים עם מבנה קטדרלה יפה ומעניין ,שווה גם היא בקור . כל שאר הכנסיות הן לא חובה ואפשר רק מרחוק אלא אם אתה חובב כנסיות מושבע.

רח' אנדרייבסקייה שלאורכו דוכני מזכרות צבעוניים סטייל נחלת בנימין (נניח) , גם הוא שווה וכדאי גם לסיים בסופו בסניף של רשת המסעדות PUZATA HATA , מסעדת מזנון עם סוגי אוכל אוקראיני ביתי חם וטעים , 3 קומות מעוצבות ומחיר שבין 8-12 ₪ לאדם.

כדאי לרכז סיור של חצי יום שמתחיל בגן הזכרון לחיילי ונופלי המהפכות , המלחמות ותקופת ההרעבה שכפה סטלין על אוקראינה עם תצפית מרהיבה על הדניפר ולזרום לאורך מערכת הגנים דרך המוזיאונים , הלוורה (3 ₪) מוזיאו המנייטורות שבקומפלקס (15 ₪) , להכנס למערות (חינם) ולהמשיך במערכת הגנים דרך המוזיאון למלחמת העולם השניה הפרוס על פני גן גדול ובו תצוגות טנקים מטוסים וכלי רכב שונים ומעבר שהוא אנדרטה לזכר ה"לוחמים בנאצים" , בסוף הגן עומדת אמא אוקראינה במלוא הדרה ובגובה 62 מ' עם חרב שלופה ומגן חזה מפלדה כשבבסיסה מוזיאון .

רח' קרששיאק (סליחה אם לא בטאתי נכון) , הוא הסיפור של העיר , אליו צריך להגיע בשבת בערב וביום ראשון. בימים אילו נסגר הרחוב והופך למדרחוב , המוני אנשים מתרכזים בו בכיכר המהפכה וכיכר אירופה (מיידן) וכן לאורכו (1 קמ') הרח' מתמלא בכאילו שמביאים ציוד לקריוקי ובנגני רחוב רבים וכולם תופסים ראש טוב , שרים מנגנים רוקדים ברחובות , שרים ספונאנית ובמקהלות , וכשאתה שומע אותם נדמה לך שלכולם יש מילים עיבריות , אילו השירים הרוסיים / עבריים עליהם גדלנו . .

בסוף הרחוב יש מס' אתרים לבקור : ביתו ופסלו של שלום עליכם , בית הכנסת הגדול המשוחזר שהקימו האחים ברודצקי , בית ילדותה של גולדה מאיר ראשת הממשלה לשעבר ז"ל , שוק מקורה לבעלי ממון וקניון גוליבר שדומה מאוד לקניונים שלנו אבל עם מחירים נוחים הרבה יותר .

באבי יאר הוא אתר חובה נוסף הכרוך בנסיעה לפאתי העיר זהו גיא ההריגה של 34,000 יהודים ביומיים , על ידי הנאצים ו 100,000 מלאומים שונים שנרצחו בו במשך שנתיים . במקום אנדרטת חנוכיה לנרצחים היהודים שהוקמה 30 שנה אחרי המצבה לכלל העמים, ובסה"כ עזובה ואין תחושת כבוד במקום . האוקראינים שמרו את המקום כפארק ירוק שלא נבנה.

למי שאוהב ארמונות פאר של שליטים מושחתים מוזמן לנסוע למקום שנקרא

Mezhyhiria Residence ונמצא מרחק חצי שעה מדרום העיר במונית (50 ₪ לכיוון ). זהו קומפלקס גנים וארמונות המשתרע על פני כ 2000 דונם .מגיעים לפארק , כניסה 7 ₪ , מאחר והגן גדול ניתן לבחור בין 3 אופציות 1. סיור רגלי של 4-5 שעות 2. סיור עם קרונית חשמלית שעוברת בין המבנים המרכזיים 15 ₪ לאדם . ו3 שכירת אופניים או סגווי .בחרנו קרונית . בדרך מסבירים לנו את השיטה שהגה בנו של הנשיא האחרון של אוקראינה ויקטור ינוקוביץ' שברח יחד עם אביו ומסתתר ברוסיה תחת כנפיו של אדונו פוטין . האב הקים לעצמו בפארק על חשבונו בית קטן וצנוע והמדינה הקימה לו על חשבונה את כל יתר המבנים הארמונות והתכולות היקרות והמגלומניות כדי שישמשו כבית הנשיא הבן הקים חברת בניה ויזמות ו"נבחר" לקבלן היחיד והמבצע של כל צרכי בית הנשיא. הקומפלקס עלה לאוקראינים מיליארדים . 6 קמ כבישים בשטח האחוזה עלו פי 2 מכל כבישי קייב ביחד . פרגולה על האגם עלתה מיליוני דולרים וכו' . יש גם ארמון שנבנה כדי לארח את פוטין אם יחליט לבקר באוקראינה . פוטין מעולם לא בקר. יש מבנה מוסך ענק המכיל את כל צי המכוניות העתיקות שעמדו לרשות הנשיא ומבנה דומה אחר שהכי את צי המכוניות החדשות והיקרות שעמדו לרשות הנשיא , בכל מבנה יש תשלום של מס' ₪ וגולת הכותרת היא הארמון המרכזי , כניסה 15 ₪ נוספים וסיור בן שעה וחצי עם הדרכה באוקראינית להצגת כל שכיות החמדה והפנטזיות שהתגשמו בארמון יחד עם מערכת מנהרות תת קרקעית ששמשה את הנשיא ומאבטחיו. סה"כ עלות הבקור כ 15$ לאדם .

מי שאוהב שוק ימצא אותו בתחנה האחרונה של רכבת הליין האדום ברובע LISOVA ., 60 אג' לנסיעה, כבר ביציאה מהתחנה מתגלה שוק אוכל מהיר , שוק ירקות ופירות וגם אגף אופנה וכלי בית . כשחוצים את השוק ועוברים לצד השני של הכביש מתחילה עיר/שוק מקורה ובה יש הכל . ביגוד הנעלה אוכל בילויים בקיצור קניון ענק המחולק לרובעים וסיגנונות שונים בקיצור חגיגה לבעלי עצבים.

קצת תובנות על קייב

אמרו לנו שאוקראינה וקייב בראשה מלאה יפיפיות מקומיות ולא כל כך ראינו , הן לא מכוערות אבל ודאי לא יפיפיות , אולי חלק קטן שהסתתר בבית כשבקרנו. הגברים לעומתן מתחלקים לשניים יפים וגבוהים שכל אם אוקראינית היתה רוצה לביתה והשאר מכוערים בעלי אף נישרי כמו מקור שהיו יכולים בהחלט להחליף את היהודים שהם טענו שאפם הולך לפניהם.

אוקראינה נמצאת במשבר כלכלי מתמשך מזה כ 4 שנים עם מלחמה כנגד הבדלנים הרוסים . פגשנו עם שקשה לו בחיים , השכר בין 200 ל 400 $ לחודש עבודה וכל שירות כרוך בתשלום שוחד , הממשל הנוכחי יצא בקמפיין שילוט ברחובות הקורא Stop Corruption ושלא לשתף פעולה עם המושחתים .

מבחינתנו הרגשנו סוג של ניצחון על אוקראינה בביקור זה , זו מדינה שאף פעם לא האירה פניה ליהודיה ופרעה בהם בכל הזדמנות מהקוזק הנערץ שם עד היום בוגדן חמלניצקי ופרעות תח' וחט' ועד משתפי הפעולה האוקראינים ששמחו למלא את רצון הנאצים והפכו לעוזריהם הטובים ביותר.

עכשיו , אנחנו היהודים החדשים שמגיעים מהארץ העולה ןמתפתחת ממובילות העולם המודרני עם כלכלה ורמת חיים גבוהה מוצאים מדינה מפורקת עם אנשים שנראים כמו תחתית עובדי האלילים , כפריים ופשוטים , חולים במחלות חברתיות קשות נראים כמו מי שלפחות 300 שנים לא התפתחו וכל הזמן הזה אני מטייל בעיר וחושב מי שמכם לראות בנו אבק אדם הרי בסה"כ עברו כ 70 שנה ואנחנו אילו שמשאירים להם אבק כמו גם מוכרים להם נשק כדי שיוכלו להתמודד עם אויביהם החדשים .

ההסטוריה התהפכה .

לא הרגשתי כך בגרמניה ולא באוסטריה לא בצרפת ולא באיטליה ואוקראינה שלחה אותי הביתה בתחושה שניצחנו.

בקשה – אם הועלתי לך בהחלטה לצאת לקייב או לתכנן את הטיול שלך ואתה חושב שיש עוד מי שישמח להנות מהמידע הזה נא שתף והרחב את מעגל הנהנים . אשמח גם לעזור אישית ב 0546740150 רמי , למי שמתלבט ורוצה מידע נוסף.