תכנן טיולים לבד לכל מקום בעולם – הכל בראש

אחרי שעברתי חצי עולם ועכשיו אני מתחיל את הגיל השלישי ורציתי לשתף את כל מי שרוצה לדעת איך עושים את זה , בדרכים לתכנן טיול בחו"ל , אפקטיבי , זול משמעותית והעיקר להוריד את יוקר המחיה ולהספיק לעשות הרבה טיולים במעט כסף ואני לא מדבר על טיולי תרמילאים ב 2 $ ליום.

בחירת היעד

הרי זה לא משנה לאן נוסעים , העיקר שיהיה מענין וכיף , סדר המדינות חסר משמעות לחלוטין .

ראשית , בידקו עם מי שמבין בכלכלה סביבכם , באילו מדינות התרסק המטבע בתקופה האחרונה , במדינות אילו קורים שני דברים א. הכל נעשה זול במונחים דולריים ב. ההתאמות של מחירי השירותים לתיירות מתעדכנים לאט . ולכן אם אתם שומעים שהרובל הרוסי התמוטט בגלל מחירי הגז והנפט שהתרסקו , זה הזמן לבדוק ביצוע הזמנות לטיול ברוסיה , אגב הרובל נפל מ 30 רובל לפני שנה וחצי לדולר ל כ80 רובל כיום , היין היפני מבצע נחיתת אונס מזה שני עשורים ולכן ככל שהזמן עובר , יפן נעשית זולה יותר לתייר . לנו הישראלים שהשקל לא ירד בכלל ב 2015 אל מול הדולר וכמעט בכל העולם ירדו המטבעות ב 20-30% יחסית לדולר ,זו הזדמנות אמיתית לטייל במדינות היקרות בדרך כלל .

התהליך הזה גם יצר מצב שהטיסות של אירופלוט הרוסית הם כמעט הזולים ביותר (עד 50%) לעומת חברות אחרות . יש להם מטוסים חדישים ושירות מצוין . גם האוקראינים שעוברים משבר מצוינים לטיסות זולות.

עכשין אני מתכנן יפן לחגים לי ולחברי אז נבחר אותה כיעד לדוגמא.

מתי לתכנן

שוק התיירות עובד סיטונאית , שנה מראש לפחות , לכן אם אתם רוצים להשיג מחלקות זולות במטוס , לכל מס' מקומות במטוס יש מחיר אחר וככל שמתקרבים לתאריך היעד רמת המחירים כולה עולה .

בתי המלון הזולים וטובים נתפסים ראשונים , לכן הזמינו שנה מראש ( איך , בהמשך).

כלים

טיסות – השתמשו באפליקציה המעולה SkyScanner , למדו להשתמש בפילטרים , הורידו בחירות לא רצויות כמו 2 עצירות , ומיצאו את הטיסה שמשלבת זמן טיסה קצר , זמן המתנה מינימלי ומחיר זול , תופתעו כמה שזה קל למצוא טיסה בחצי מחיר. תוכלו להחליט אם אתם רוצים לרכוש דרכה או אצל הסוכן שלכם שאפשר ובעזרת הסורק שלו ימצא טיסה יותר טובה או יכנס (בדרך כלל ) בגלל התחרות למחיר שמצאתם . יש יתרון בסוכן קבוע שיכול גם לבצע מהלכים שונים אל מול חברות תעופה וגם לדאוג לכם בעת צרה בחו"ל.

אתרי השוואת מחירי מלונות – עשו מנוי באתר הזמנת מלונות אחד או שניים . הם מאפשרים ברוב המקרים להזמין ללא מקדמה ועם אפשרות ביטול עד 10 ימים לפני או פחות . רצוי לעשות המנוי באתר אחד גדול כמו בוקינג או אחר אבל שיש לו שירות לקוחות בעיברית שיעזור לכם במקרה של בעיה אל מול התנהלות של המלונות שהזמנתם.

הזמנה סתמית של מלונות שניתנים לביטול ביעדים שונים בעולם תהפוך אתכם לחביבי האתר ותעניק לכם הנחות והטבות נוספות , כי אתם הרי לקוחות גדולים . רק אל תשכחו לבטל בזמן ולהזמין אחרים למועד רחוק יותר.

מנגד האתרים הללו לומדים אתכם ולכן בטריקים שונים ינסו לייקר לכם את החדרים שנותרו וכו' , אל תיבהלו , הזמינו ולאחר כמה ימים הכנסו , רצוי ממחשב אחר, ותגלו לעיתים קרובות , שניתן להוזיל את הזמנותיכם ואז בצעו הזמנה חדשה זולה יותר .

לעיתים , כחדשיים לפני הטיול כשבטחונכם בטיול גבוה ואתם מוכנים להמר תמורת הנחה על הזמנות המלונות תוכלו להפוך את הזמנתכם ל "ללא החזר" ואז תחויבו מייד ולעיתים תוכלו להגיע כך עד 25% הנחה במחירי חלק מהמלונות .

רצוי גם לבדוק כחודש עד חדשיים לפני המועד אם יש מבצעים טובים במלונות שלא מכרו מספיק חדרים מכל מיני סיבות .

התחילו את החיפושים שלכם עם פילטר של "מלונות 4 כוכבים" תופתעו איזה מבצעים יש שם , גם מלון טוב וגם מחיר של 2 כוכבים .

השכרת רכב – כמו במלונות יש גם אתרים עולמיים שישכירו לכם רכב בכל פינה בעולם ובגלל גודלן הן גם משיגות מחירים מעולים בדרך כלל.

מסלולי טיולים מאורגנים – חפשו באינטרנט מס' מסלולים ובתוכם גם חברות גאוגרפיות שעושות טיולים מקיפים יותר מבחינת אורך הטיולים וגם המקומות בהם מבקרים . קחו דף אקסל , בעמודה אחת כיתבו את מס' היום ובעמודה שניה את היעד לטיול באותו יום ובעמודה השלישית את עיר הלינה. עברו על המסלולים השונים ומלאו לכל אחד את העמודות השונות , זה ליד זה .

גוגל EARTH – את כל השמות של המקומות שתמצאו בדף השוואת המסלולים האקסלי חפשו בגגול EARTH ונעצו במקום סיכה עם השם , תוכלו גם להעתיק לתוכה קצת מלל הסבר על המקום. מהר מאוד תוכלו לראות שיש מסלול תיירים קבוע במדינה שכל החברות עושות אותו במלואו או חלקו .

עכשיו רשמו לתכנה לחפש HOTELS ותראו את רכוזי המלונות במדינה שבחרתם . כידוע לכם מלונות נמצאים ליד אטרקציות תיירותיות בלבד . הוסיפו "תצוגת תמונות" ותוכלו לראת גם ריכוזי תמונות וגם מסלולי תמונות , נשאר לכם רק לעיין בהן וללמוד קצת על מה שיש באותו מקום ואחרים צילמו.

Google Maps – אחרי שהחלטנו על המסלול והיעדים התוכנה הזו תעזור לנו להחליט איזה מרחקים נעשה בכל יום ובאיזה אמצעי תעבורה נשתמש. נקבע את נק' המוצא הראשונה מבחר ביצוע DIRECTION ונבחר את היעד הבא , נקבל מבחר מסלולים אפשריים והדגשה של המומלץ , נוכל לבחור את אמצעי התעבורה , רכב פרטי רכבת או רגלי , נקבל מרחק וזמן משוער , אם יש כביש אגרה , תכנון מסלולי רכבות והחלפתן בדרך ואפילו מחיר הנסיעה בחלק מהמקומות . מסלולי טרקים קבועים יעלו ממאגר הנתונים שלו ופתאום תגלו כלי רב עוצמה.

הכלי הזה גם ישמש אתכם במהלך הטיול בגלל יכולתו לעבוד ב OFFLINE שמשמעותו , הורדה מוקדמת של מפת היעד תאפשר לכם לעבוד איתו כתחליף ל WAZE גם ללא חבילה סלולרית בחו”ל.

למטייל – באתר הזה תמצאו המון טיפים , כתבות , בלוגים וכו' שקריאה שלהם תיתן לכם מושג לקראת מה אתם הולכים. צריך קצת להזהר מהטיפים כיון שהם אישיים ובדרך כלל באים מנק' מבט וחוויה אישיים ולכן לא נותנים תמונה מלאה לעומת זאת יש בהם ניסיון של אחרים ואתה לא צריך להמציא מחדש כלום , רק לזהות את הנדרש לך בתוך החומר ולהשתמש בניסיון של אחרים . ניתן למצוא אתרים שיעזרו לנהל את הטיול או לתכנן אותו טוב יותר , או מקומות שעדיף להקדיש להם פחות או יותר זמן . באופן כללי מצאתי שקניה של לונלי פלנט ליעד שבחרת אותו חוסכת זמן רב של קריאת טיפים והוא ממילא גם יהיה איתך בזמן הטיול.

אתרים אחרים – בדרך כלל אם תקלידו בגוגל "טיול ב........." תגיעו להרבה אתרים ולפעמים מפתיעים שיש בהם חומר טוב להכין אותך . גם הקלדה של ……. Guide ' tour, ישפכו ים של אתרים רשמיים ופחות על הארץ המתוכננת לטיול . כמעט כל מילה שעולה בדעתכם וקשורה לטיול תעלה המון חומר.

הדרכות – לעיתים ניתן למצוא מדריכים בטיפים של למטייל , או לחפש ב guide in ………… , גם סוכני טיולים במדינות השונות ישמחו לעזור כמובן שאצלן המחיר יהיה בדרך כלל יקר יותר .

YOUTUBE – אחרי שגמרת לתכנן ( אסור לעשות זאת אלא בסוף) כל שנשאר לך זה להכנס לאתר זה ותמצא שיש מי שעשה זאת לפניך והכין לך מצגת או סרט על הטיול שאתה עומד לעשות , שם גם תוכל לראות סרטונים של חברות או אנשים במקומות שאתה עומד לבקר בהן.

עכשיו נשאר לך רק לנסוע ולראות שהכל נכון .

ויקיפדיה – שם ניתן למצוא חומר רב ומקיף על כל מקום , אירוע הסטורי , מונח , שם וכו' שקשור בטיול שלך . אל תתבייש להדפיס ולקרוא בזמנך הפנוי בהמשך ( יש לך שנה לחוות את הכנת הטיול).

מתחילים

החלטנו השנה 2016 לצאת ליפן בחגי תישרי כי : היין היפני בשפל של עשרים שנה , השקל הוא אחד המטבעות בעלי כח הקניה הגדולים בעולם וזה הזמן להיות "יפני" (תייר עשיר) ביפן .

סריקה וחיפוש טיסה מראים לי שאין טיסה ישירה ליפן מישראל , אירופלוט טסה ב כ 16 שעות מישראל למוסקבה ב 12:35 – המתנה קצרה – והמשך לטוקיו עם הגעה ב 10:35 , והמחיר מצוין כ 800$ לאדם ( פספוס שלי את ה26 לפברואר , תאריך בו עולה רמת המחירים גרם לנו להוסיף למחיר כ 150$ נוספים ) . עדיין טיסה בחברה אחרת עם משכי זמן דומים או ארוכים יותר עולה 1400$ ויותר .

מלימוד מהיר של יפן למטייל הבנתי שיש שלושה מוקדי טיול :

 1. טוקיו + ניקו עיר המקדשים + הקונה איזור הר הגעש פוג'י.
 2. האלפים היפניים.
 3. איזור קיוטו ואיזור הירושימה בדרום.

מצאתי חומר והמלצות להשתמש במנוי רכבות כדי לנוע ביפן במחיר סביר של כ 500$ לאדם לשבועיים וחצי ( מנוי ותוספות) ואנחנו 8 נוסעים מה שאומר כ 4000$ בסה"כ .

בדקתי את אופצית הרכב ואנחנו בדרך כלל מעדיפים את האופציה הנוחה הזו ומצאתי ששבועיים יעלו לנו כ 1000$ לרכב ( צריך שניים) בתוספת של עד 500$ לרכב דלק ואגרות כביש סה"כ 2700-3000$ לשני הרכבים .

בדקתי אפשרות לטוס כך שנתחיל בטוקיו נחזור מאוסקה אבל כולן היו או יקרות (תוספת של כ 500$ למחיר הטיסה ) או מסובכות . בדקתי חב' בטיסות פנים ביפן כי הרי לא יכול להיות שבמדינה מפותחת זו אין כאילו , ומצאתי שחב' JETSTAR JAPAN טסה מאוסקה לטוקיו בשעה וחצי בבקר בצהריים ובערב במחיר של כ 100$ לאדם .

לאור נתונים אילו החלטתי שנשכור 2 רכבים מחב' Nissan Rent a Car באמצעות Rentalcars .com

שווה ערך קורולה ב 1750$ ל 11 יום .

החלטה שניה היתה להשאיר את טוקיו לסוף ,ללא רכב.

ננחת ונמשיך לניקו שם נישן לילה ראשון נמשיך לאלפים היפנים נבקר ב נגויה ובמפעל טויוטה - קיוטו ( 2 לינות ) – נארה ובגלל שיש לנו רכב נבקר גם בהר ומקדשי קויה סן ונלון לילה ב KOBE מה שיביא אותנו לנק' פתיחה טובה לנסיעה להירושימה נשהה יומיים באיזור הירושימה , האי מייג'ימה ונאושימה וביום השלישי ננוע לאורך החוף בבקור בעיירם קורשיקי הימג'י ואחרות . ביום ה 12 לטיול נמסור את הרכב בשדה התעופה באוסקה ונטוס בצהריים לטוקיו , 4 ימים נוספים בעיר יאפשרו לנו גם לראות אותה וגם לנשום אותה עמוק לתוכנו .

ביום ה 17 נעלה בצהריים על טיסה שתביא אותנו ב 11:30 בלילה אותו יום לישראל .

17 יום טיול עם ניצול נטו של 16 יום .

מלונות – מאחר והפעם החלטנו מאוחר מידי להתחיל בתכנון ( 8 חדשים מראש כי חזרנו בינואר מקובה ) , מצאתי שאין מבחר מספיק של מלונות "זולים" ביפן ( כ 200$ ללילה עם ארוחת בקר) וזה עזר לי להחליט על הבחירה ברכב כאמצעי תחבורה , כי כך נהיה גמישים יותר לישון רחוק מתחנת הרכבת ובמחירים סבירים , המחירים שפגשתי היו של מאות דולרים ללילה מה שביטל את התכנות הטיול . החלטת הרכב איפשרה לי לבחור מלונות טובים ברמות של 2-4 כוכבים בעלות ממוצעת של כ 150-160 $ ללילה וארוחת בקר , לא זול אבל סביר .

עכשיו אני יכול לעשות הערכת עלות ראשונה לטיול לזוג

טיסות ליפן וממנה – 1900$

טיסת פנים – 200$

מלונות – 2500$

רכב ותוספותיו - 750$

הוצאות נוספות – 1500$

סה"כ הערכה ראשונית כ 6500$ לזוג , מניסיוני תחום השגיאה עם כ 2000$ שלא ברורים סופית יהיה עד 200 $ פחות או יותר לזוג ולכן מבחינתי זה תיכנון סגור תקציבית .

בדיקה במחירי טיולים מאורנים עם תכולה דומה ולזמן זהה עומדת על 6500$ ויותר לאדם , ובנוסף תמיד יש שם גם הוצאות אישיות נוספות שאצלי כבר כלולות .

המספר הזה הגיוני מבחינתי כי גם בעבר בתיכנון כזה עשינו את

המחירים לאדם

 1. קובה 1700$ - 14 יום מקיף
 2. גאורגיה – 1000 $ 12 יום דרום ג'יפים
 3. רוסיה ואסטוניה – 1500$ 14 יום מורחב ומודרך
 4. גאורגיה – 1600 $ 14 יום מקיף ג'יפים
 5. ויאטנאם וקמבודיה – 26 יום 2600 $
 6. ארגנטינה וצ'ילה – 3500$ 26 יום מקיף
 7. פרו ובוליביה – 3500$ 26 יום מקיף
 8. סין– 2000$ 21 יום מזרח
 9. תאילנד – 1800$ 21 יום מקיף
 10. ועוד ועוד ועוד

אם בא לכם תאבון שבו כבר על המחשב ותתכננו טיול טוב וזול לאן שתרצו ובא לכם . רק שימרו על הכללים שנתתי , הם מבטיחים הצלחה , זה בדוק .

בקשה – אם הועלתי לך בהחלטה לצאת או לתכנן את הטיול שלך ואתה חושב שיש עוד מי שישמח להנות מהמידע הזה נא שתף והרחב את מעגל הנהנים . אשמח גם לעזור אישית ב 0546740150 למי שמתלבט ורוצה מידע נוסף