היום האחד עשר

אתמול והבקר מתאפיינים במזג אויר חורפי עם טמפ' נמוכות , רוח וגשם יחד עם ערפל סמיך שמונע ראות מעבר למספר מטרים . למרות זאת החלטנו לצאת לשמורת לאקי , השמורה נמצאת בקו הרכסים והיא כוללת כ 135 לועות געשיים שעשו מהפכה בעולם לפני כ 200 שנה . התפרצות שנמשכה כשמונה חדשים , העלתה טונות של אבק לשמיים , כסתה את עין השמש עד יפן , הרגה כ 10,000 מקומיים עשרות אלפי כבשים סוסים פרות וחיות בר שונות . הדרך לגהינום הזה עוברת בחציה של 2 נהרות רחבים ומס' פחות רחבים . נסיעה בדרך F206 שמתחילה ליד קניון Fjaðrárgljúfur.

התחלו את היום באתר "רצפת הכנסיה " Kirkjugólf שבו המקום היחיד בעולם שמשושים התחילו לבצבץ מהאדמה ונעצרו כמו ה"פקק" כבר בתחילת ההתרוממות . הקירור הפך את הבזלת למשושים שנראו לאיסלנדים כמו רצפת כנסיה .

בתוך הכפר אנחנו עוצרים במרכז המבקרים בו מוקרן סרט על ההתפרצות הגדולה לפני 200 שנה ועל שמורת הלאקי Laki . הריינג'ריות שבודקות עם נק' השמורה את מצב התעבורה לפארק אומרות שההמלצה היא לא להגיע כי הנהרות מלאים מאוד מהגשם שיורד כבר יומיים ויש סכנת סחיפה בזרם. אבל אין איסור כי אילו הערכות ולא מצב שנצפה בשטח .

במרכז הכפר יורד מפל גבוה עם 2 שלוחות , האחד זרם חם והשני זרם קר . יצאנו לראות , מעניין.

התחלנו לנסוע בתוך גשם וערפל ודי מהר פגשנו ג'יפים חוזרים שכאשר הגיעו אלינו בררתי איתם סטטוס , כולם אמרו שהנהרות עמוקים מידי בגלל הגשם והזרם חזק מהרגיל ולכן מחשש להסחפות החליטו לחזור . מי אנחנו שננסה לעבור במקום שמקצוענים עם רכבי שטח גבוהים וגדולים חששו לעבור . החלטנו לוותר ולחזור גם.

בדרך עצרנו בנק' תצפית עליונה מעל קניון Fjarðarárgljúfur שנוצר מאבק וולקני, מרהיב ביופיו שם גם פגשנו את הרנג'רית בה התיעצנו, שלדבריה חששה לנו ולכן יצאה לשטח להזהיר אותנו . הודינו לה וסיפרנו שכבר קבלנו החלטה לוותר.

לא ויתרנו גם על הכניסה התחתונה של הקניון , העליונה יפה בסדרי גודל יותר .

את הערב סגרנו בעיירה ויק בבית דירות מעוצבות .

יצאנו לסיור קצר בגשם בחוף בזלת שחורה עם רוח חזקה ועצרנו ליד Voyages Friendship Statue

החלטנו לבקר את מושבת המצוק עליו מקננים תוכוני ים שליד Kirkjufjara Beach car park. המושבה הראשונה שראינו גדולה ונגישה הרבה יותר.

התצפית על החוף היפיפה עם גופי בזלת שחורה שעולים מן הים כמו פסלים משגעת , רק שהגשם החזק שהתגבר מרגע לרגע הריץ אותנו לרכבים.

את ארוחת הערב שלנו עשינו במסעדה שבמרכז המסחרי של העיירה .

היום השניים עשר

היום האחרון הוא יום לאורך החוף הדרום מערבי . חוף מצוקים שחור עם מפלצות בזלת העולות מן הים . זהו האיזור שהתפרץ בו הר געש ב 2010 ונמצא מתחת לקרחון Eyjafjallajökull . כשאירופה כוסתה אבק אפר , קורקעו כל הטיסות ובמשך כשבועיים ההר פלט לגבהים אפר וולקני ונהרות לבה לחוף .

באיזור הזה יש שני קרחונים גדולים שמזינים נהרות ענקיים עם זרימות מים מטורפות ה Katla volcano שמעל VIK וה Eyjafjallajökull.

חזרנו ל Kirkjufjara Beach השחור שבו מערת המשושים המדהימה בחוף השחור המעוטר בפסלי לבה העולים מהים .שם חוץ מהמוני התיירים , בעיקר סינים, מצאנו חבורת דוגמניות מבלרוס שהגיעו לעשות צילומים בשמלות שקופות וחשופות (למרות הקור הנורא שלא הזיז להן) , משסימה הראשונה סט צילומים אחד על גבי המשושים נגשה אליה אסתי ואמרה לה שהיא מלאת התפעלות מהביצועים שלה בקור הזה ולכן היא מזמינה אותה לריקוד חימום . למרבה ההפתעה הדוגמנית שיתפה פעולה ושמחה לבצע איתה את ריקוד בלה צ'או 3

סיור על הצוק חושף אותנו לשער Dyrhólaey המפורסם .

מקום אדיר ביופיו.

אנחנו מבצעים מרתון מפלים , מפל סקוגר Skógafoss הענק שנופל בעוצמה מגבה עצום וניתן לעלות מצידו לחלקו העליון לתצפית.

מפל ה Seljalandsfoss שאפשר לעבור מאחריו ולחוות תחושה אחרת מול מפל עוצמתי

המפל השלישי Urriðafoss הוא בעל ספיקת המים הגדולה באיסלנד ומנקז מים מארבעת הקרחונים !!!! נמוך ומדורג אבל מפעים.

למעשה סיימנו בקול גדול את הטיול .

עברנו לשיכשוכית חמה כדי לא לשכוח את ההרגשה האיסלנדית. של להיות בבריכת 40 מעלות חום כשיורד עליך גשם , וואו זה כיף להרחיב ככה ורידים .

מסכמים עם פיש אנד ציפס טעים !!!!!!

ומשם למלון בתוך שדה התעופה למסיבת סיכום.

אין ספק היה גדול.

כדי לראות טיפים למטייל עצמאי באיסלנד עבור לפוסט העצות.

אם הועלתי לך בסיפור הדרך לחץ “המלץ” כדי לתת לפוסט עדיפות בהצגה למעונינים באיסלנד .

אם אתה מתלבט וצריך עזרה צלצל 0546740150 .