יום 3 שיאן

4:00 בבקר השכמה , יוצאים לשדה התעופה לטיסה שתקח אותנו לשיאן .

בשלב התכנון התלבטתי אם לטוס ב 7:50 ולהתעורר ב 4:00 אך לנחות ב 9:00 או לקום ב 5:00 ולצאת עם רכבת מהירה שעושה טיול בחצי סין ומגיעה לשיאן ב 14:00 . מחיר נמוך יותר לטיסה והגעה מוקדמת ב 5 שעות היטו את הכף . רכבת כ 120$ טיסה 80$ .

בשדה פוגשת אותנו פיניקס עם רכב ונהג . בדרך מהשדה לעיר עוצרים במאוזוליאום HANYANGLING הנמצא מצפון לעיר בדרך משדה התעופה למרכז שיאן.

התגלית הראשונה של מתחם ארמון הקיסר QIN וחיילי הטרקוטה שקבר איתו הייתה ב סה"כ בשנת 1974 . כיום נחשפו מס' קברים נוספים חלקית וידוע שבסביבת שיאן שהיתה בירת הקיסרויות הראשונות , יש מעל 20 מתחמי קבורה ומתחם קיסר האיחוד הראשון גדול אף מהפירמידות שבגיזה במצריים בכפליים לערך . יש עוד למה לצפות.

במאוזוליאום (90 יואן) ניתן להתרשם מקבורה מאוחרת של אחד הקיסרים שקבר איתו דמויות מוקטנות של חיילים משרתים בעלי חיים ועוד כשכולם עשויים חרס ומוקטנים לכדי 30-50 סמ' וזאת כדי להקטין את ההוצאה הכספית הקשורה בכך.

בניגוד לקיסר האיחוד (221 לפנהס' ) שהכין דופליקציות של כל הסובב אותו כולל 8000 חיילים שכל אחד שונה מהשני , מרכבות , וכל מה שסבב אותו כולל דופליקציה של הארמון שלו (סגור לציבור) . הבאים אחריו הרגישו פחות עשירים ולכן בנו דמויות חרס מוקטנות שיקברו איתם.

המתחם מרשים ומלמד על הצפוי להתגלות במהלך השנים הבאות באיזור שיאן.

האתר הבא הוא Giant Wild Goose Pagoda שנמצאת מדרום לעיר העתיקה ובה נמצאים כתבי הקודש שהביא איתו נזיר בודהיסטי שנסע להודו וחזר איתם ופסלו עומד בכיכר שלפני מתחם הפגודה.

המדריכה מעדכנת שהבפגודה משמשת היום כספריה לעיון ולימוד. הבטן שלנו כבר מקרקרת ואנחנו מבקשים שתיקח אותנו למסעדה מקומית טובה עם אוכל טעים והיא נענית לאתגר ואנחנו מוצאים עצמנו לראשונה מול תפריט עם אוכל סיני כשפניקס מסבירה ומבהירה מה כדאי לנו לבחור.

האוכל היה טעים והמחיר כ 20 ₪ לאדם. את אחה"צ אנחנו מבלים בשוטטות ברובע המוסלמי שבו רח' מרכזי צבעוני וסואן ממוכרים , מלא אנרגיה וצעקות מוכרים, שוק מזרחי במיטבו, מצלמים בלי הפסקה.

נכנסים לסימטה ציורית של שוק הסחורות ועוזבים את רחוב האוכל. בהמשך מגיעים למתחם המסגד הגדול ביותר בשיאן. מסגד עתיק בן כמה מאות שנים. המוסלמים הגיעו לסין יחד עם הכיבוש המונגולי של קובלאי חאן . הסוחרים המוסלמים הגיעו מהאיזור המערבי של סין , מקום משכנם של האויגורים שעל גבול קזחסטאן .חלק מהמסעדות ברובע מתהדרות באוכל מקשגר בירת האיזור האוגורי. המוסלמים יצרו את דרך המשי של סחורות סיניות שהמערב לא הכיר . תחילתה של דרך המשי הוא בשיאן . בהמשך הם התפשטו גם לאיזור סיצ'ואן ויונאן (שם נגיע בהמשך) ויצרו את דרך התה והסוסים שהגיע לטיבט ומשם להודו.

הסינים המוסלמים הגיעו עם המונגולים לסין ופתחו את דרך המשי ששיאן היא ראשיתה. סוחרים מוסלמים מאזור הקווקז הגיעו לאזור והתפרשו בכל מקום. הם ידעו לנצל את תמימות התושבים המקומיים וסחרו איתם בסחורות שהמערביים לא הכירו, העבירו המון תבלינים, תה וגם למדו את דרך הכנת הנודלס והעבירו את הידע עד איטליה שם קבל את השם ספגטי ודומיו.

די מוזר לראות מוסלמים מלוכסנים עם כיפות , כתב ערבי , קצת צלילי ערבית אבל לפי הצעקנות , האנרגיות והצבעוניות ברור שהם מוסלמים.

חוזרים למרכז העיר לנוח מעט וממשיכים לאולם מופעים בו נצפה במופע רקודים ססגוני לתיירים Tang Dynasty שנמשך כשעה וחצי , בהחלט שווה (268 יואן לאדם) בסיס ללא אוכל , יקר ותיירותי אבל שווה בהחלט.

יום 4 שיאן

יוצאים מוקדם ומתחילים בסיור על חומת העיר העצומה שמקיפה את העיר העתיקה ואורכה 14 קמ'.

אנחנו בוחרים לעשות סיבוב חלקי על רכב גולף חשמלי (60 יואן) , המראות מהחומה יפים ובעיקר גגות הבתים בעיר העתיקה . אנחנו מסתפקים ברבע חומה , הבנו את הפרינציפ מהר.

ממשיכים למוזיאון Banpo (65 יואן) שבו כפר ניאוליטי בן 6000 שנה שבו התגלו שרידים , כלים ועזרים שונים לבית . מבחינתנו בזבוז זמן ואנחנו מבקשים להמשיך לאתר הטרקוטות המרכזי (150 יואן).

האתר בנוי משני מבני מוזיאון לממצאים מהחפירות ומבנה מקורה שלישי המכסה את אתר החשיפה של חיילי הטרקוטה וחלקי הארמון. התנועה על גבי מרפסת מסביב לאתר.

המבנה הענק שבו ניצבים חיילי הטרקוטה מרשים במיוחד והעין לא שבעה מלהסתכל בדמויות , בלתי נתפס איך רצה הקיסר את כל 8000 חיילי המשמר המלכותי ועוד רבים אחרים כמו גם המחשבה שזה רק חלק ממתחם הקבר שרובו עדיין לא נחשף, ממש מעורר השתאות. בהחלט אתר מיוחד שמעטים כמוהו בעולם.

ארוחת צהריים במתחם (הפעם 40 ₪ לאדם) עם אכל בינוני המתאים למסעדה תיירותית.

ממשיכים לHuaqing Hot Springs Palace שנמצא בדרך לעיר, הארמון גם נקרא ארמון המלך הרומנטי אוהב הנשים והמוזיקה שבנה לפילגשו האהובה מתחם ארמונות סביב בריכות , מעינות חמים , ובתוך גנים שבנה לכבודה.. בערבי מתקיים במקום מופע מרהיב וססגוני ( כמו שהסינים יודעים לעשות והם גם מתים על הטלנובלות שבסיפור). ארמון המלך הרומנטי לא משהו, תחזוקה לקויה, 150 Y לאדם, לא מוצדק בעליל.

חוזרים לעיר הפקוקה ועוצרים לקפה בסטרבקס (יקר בלי הצדקה כ 40 יואן) .

מחליטים לסגור את היום ברובע המוסלמי , מול הסטרבקס עומד ה Bell Tower דולק במלוא תפארתו וככל שמתקרבים ל רובע המוסלמי מתגלה ה Drum Tower .כבר בכניסה לרח' המרכזי של הרובע המרכזי אתה מרגיש את האנרגיות העצומות שפורצות מהרובע. קולות המוכרים שמכריזים על השיפודים , הממתקים , הפירות וכל שאר דברי האוכל והשתיה האקזוטיים שהם מציעים לעוברים והשבים שרובם תיירים סינים מופתעים.

וואו לזה לא ציפינו , אסור להחמיץ בקור בלילה ברובע המוסלמי , זו בהחלט חוויה עוצמתית.

הרובע המוסלמי לא דומה לשום דבר אחר בעיר המוני אנשים, אורות, קולות של מוכרים, צבעים שונים, אתה נכנס לרחוב הראשי והחושים מתעוררים. המון בשר על האש בשיפודים ובצליה על האש בעיקר בשר ומעט תמנונים, המוסלמים מוכרים רק מה שהם אוכלים.
 את הדים סם שהפך לחינקלי בגיאורגיה וקיבל עוד שמות נוספים בכל ארץ אבל תמיד זה בצק מאודה ממולא במילויים שונים.

===============================================================

בקשה – אם הועלתי לך בהחלטה לצאת לסין או לתכנן את הטיול שלך ואתה חושב שיש עוד מי שישמח להנות מהמידע הזה נא שתף והרחב את מעגל הנהנים . אשמח גם לעזור אישית ב 0546740150 רמי , [email protected] למי שמתלבט ורוצה מידע נוסף.