בסוכות 2019 יצאנו לטייל בטיול לא מחייב , כזה שיהיה כיפי ,זול , מדינה עם מראות סתיו כתומים , אנשים טובים ומראות מעניינים . בקיצור מדינה שתעביר לנו בקלות את חופשת הסוכות .

כרגיל – קצת כלכלה , טיסה כ 500$ ישירה בארמניאן ( יקרה בגלל החג שלנו וכי היא היחידה שישירה וקצרה בזמן )

10 ימי טיול בג'יפים שכורים , כ 700-750$ נוספים לאדם .

קצת רקע

למי שלא יודע אז ארמניה זו המדינה שמדרום לגאורגיה המפורסמת יותר. היא המדינה הראשונה שקבלה על עצמה כמדינה ובהוראת השליט , את הנצרות בשנת 300 לערך.

הארמנים רואים בהר האררט (שנמצא בטורקיה) את ההר הקדוש .

הארמנים רואים עצמם כבני שושלת יפת (ג'פת) בנו של נוח וגם הם מאמינים בסיפור המבול , התיבה , הר אררט עליו נחתה התיבה היונה והעורב .

הארמנים סוחבים על גבם את טראומת השואה הארמנית שבה הושמדו כמיליון וחצי ארמנים על ידי התורכים במלחמת העולם הראשונה כשנפלו קורבן למאבק בין הצארות הרוסית לאימפריה העותומנית .

ארמניה היתה חלק מדרך המשי ולכן יש בה מבצרים על ראשי הרים באיזורי דרך המסחר שנועדו לשמור על השיירות והסחורות . יש בה כמובן גם חאנים (אכסניות) עבור הגמלים , סוסים ,חמורים וכמובן הסוחרים שנעו בדרכים .

המדינה דתית , נוצרית מאוד ולכן רוב האטרקציות הן מנזרים וכנסיות שנמצאים בראשי הרים או בקניונים קשים להגעה . טיול בארמניה חייב לכלול הרבה מבני נצרות.

בארמניה מיעוט יאזידי גדול שכאן מקורם ולא בכורדיסטאן שם שמענו עליהם . הם נמצאים בעיקר בצפון המדינה ומזרחה וחיים את חייהם כמו כולם.

בניגוד לגאורגיה בעלת האורינטציה המערבית , ארמניה היא מדינת חסות רוסית וטרם השתחררה מהסוביטיות והדלות .

האכל הוא תערובת של אכל מקומי כמו טבולה בתוספת אוכלים גאורגיים כמו החצ'פורי והחינקלי אבל בשמות ארמניים כמובן וגם אוכל בהשפעה תורכית ממחוזות הקצ'קר במזרח טורקיה . בקיצור מדינה מענינת קולינרית (בלי להסחף) . בכל מקרה לדעתי זו המדינה עם האכל היותר טעים מבינהן . אני ממליץ על דג הטרוטה (פורל) עשוי בגריל .

חוץ מירוואן שנמצאת בתהליך מואץ של מודרניזציה , בשאר המדינה יש הזדמנות לראות איך חיו הארמנים לפני מאות שנים .

מסלולים

אחרי כל מה שתארתי ברקע , נראה לי ש 7-8 ימים הם זמן מספיק כדי להבין את ולהסתפק במה שיש לה להציע .

ג'יפים 4X4 נדרשים אם אתם חובבי טרקים וטיולים הרריים בדרכים קשות . המדינה עוברת סלילה מחדש כך שגם רכב רגיל יביא אתכם כמעט לכל האטרקציות ובודאי לחשובות שבהן.

מאחר ואנגלית היא שפה חייזרית ברוב המקומות והראש הארמני לא ממש עובד ישראלית , רצוי להעזר במדריך מקומי , כדי שיהיה מי שיתקשר עם הסביבה .

אתרים עיקריים :

בצפוןאגם סוואן , מנזר Sevanavank , דיליג'אן והשמורה שסביבה , הר הארגץ וסביבתו , מונומנט האותיות הארמניות , חנות הנוחות ובית המאפה "גונטיק" ב Aparan . המהדרים יגיעו גם לגיומרי הבירה הישנה של ארמניה שנחרבה ברעידת אדמה.

במרכז – (איזור יראוון ) : העיר יראוון . ממזרח: מנזר Geghard , מקדש השמש בגרני , קניון המשושים Azat בגרני .

ממערב : העיירה Vagharshapat בה נמצאת ראשות הכנסיה הארמנית . (ה"ואתיקן") , Ziarat Yazidi Temple מונומנט יאזידי חשוב ומעניין.

בדרום – Areni מרכז היקבים ויצרני הקוניאק המפורסם, Hur Virap מבצר/כלא של מייסד הנצרות בארמניה, המשקיף על האררט. ג'רמוק עיירת נופש באיזור של מעינות טרמליים עם מפל נימפאה יפה . קרהונג' , שרידי קומפלקס מבנים בן כ 7000 שנה שיעודו לא ברור ומוערך כמצפה כוכבים עתיק. מפל Shaki ' , העיירה גוריס וכפר המערות שלידה Khndzoresk (קפדוקיה הארמנית) ., Tatev Monastery שהיה מרכז דתי חשוב .בעלי 4X4 יוכלו לעלות לאתר הפטרוגליפים וגם לעלות לטאטב דרך Sisian בקניון Voratan בדרך הררית יפה , מיוחדת וקשה.

המהדרים יוכלו לעלות מגוריס לחבל נגורנו קראבך המצוי במחלוקת עם האזרבייג'אנים ונחשב לאיזור מלחמה (יש אזהרת מסע) וגם יש שאומרים שהוא יפה מאוד ושיאו בכנסיה במרומי הר.

מה עושים איפה

יראוון

 • הרחוב המרכזי בין כיכר הרפובליקה לקסקייד ומצידו המזרחי נמצא גם שוק המזכרות ורניסאז' לאוהבי מזכרות תכשיטים ואמנות תיירותית .
 • פסל אמא ארמניה שמאוד דומה לאמא גאורגיה ולאמא אוקראינה ופרק הניצחון.
 • שוק האכל Gumובית חב"ד לידו "נביא מרדכי"
 • מוזיאון ההיסטוריה בכיכר הרפובליקה .
 • מוזיאון השטיחים
 • המסגד האירני הכחול.
 • בית האופרה
 • יקב "אררט" לייצור ברנדי (בתשלום ,להזמין מראש)
 • יקב Noy (נח) לייצור ברנדי , גם כשר (סיור בתשלום עדיף להזמין מראש)
 • להזמין מראש סיור חינמי שמתחיל בכיכר הרפובליקה , נמשך 3 שעות עובר באתרים שונים ומסתיים בבאר או מסעדה. פייסבוק Free Tour Yerevan .
 • בתי קפה ומסעדות

גרני וסביבתה

 • מקדש השמש
 • מנזר גרהרד – החנית הקדושה
 • קניון אזאטי

טאטב – אפשרות לעליה עם רכבל " "Wings of Tatevשעובר מעל ערוץ הנהר ווראטן , באורך של 5.7 קמ' – כ 15$ לכיוון . ביקור בקומפלקס הכנסיות והמנזר שהיו המרכז הרוחני הגדול ביותר בדרום.

גוריס – ביקור בעיר המערות שננטשה Khndzoresk עם מעבר רגלי על גשר תלוי מעל הקניון . ביקור במערות ובכנסיה שנבנתה מחדש ושוחזרה.

ג'רמוק – מי שרוצה טיפולים סוביטים צריך להזמין לפחות שבוע במקום וירגיש כמו בן אצולה חבר הסתדרות. אנחנו הספקנו ביום אחד לחוות : טיפול במשקה חמצן מתוק להרחבת הסימפונות , טיפול אינהלציה להרחבת קיבולת הריאות , שהיה של 10 דקות באמבט מים טרמיים ומסאז' מים לחניכיים

בקיצור אפשר לוותר .

כללי

המדינה לא מפותחת , עדיין סובייטית במראה ובהתנהלות .וזה גם הקסם שלה .

מתי להגיע ?

עדיף להגיע באפריל -מאי בתקופת האביב והפריחה וגם אחרי החורף כך שהנחלים והמפלים פעילים יותר .גם הסתיו יפה והרבה כתום בטבע , אבל לא מספיק כדי להשאיר רושם עז .

הטיול שלנו

יום 1 - נחתנו בלילה והתחלנו ביום של הכרות עם אתרי העיר והמבנה שלה. עיר מעורבת סיגנונות , גם מודרנית ומתפתחת וגם סוביטית ומיושנת .אחה"צ הצטרפנו ל 3 שעות סיור חינמי (רק טיפים) בעיר שמתחיל ב 1600 בכיכר הרפובליקה (רישום מוקדם)

הרחוב המרכזי

הרחוב האחורי

כיכר החירות ובית האופרה

הומור ארמני / ישראלי

מזרקת הקסקייד

גן הפסלים המוזיאוני

כיכר הרפובליקה

בנין הקגב

שוק ורניסאז'

יום 2 – התחלנו בהשכרת רכבים ויצאנו לגרני למנזר החנית הקדושה ולאתר המשוחזר של המקדש לאל השמש בסיגנון אדריכלי רומאי , מחוסר זמן ויתרנו על קניון אזאטי והמשכנו דרומה לכיוון אררט על הדרך הסוביטית , לינה בארני.

מנזר וכנסית גאגהרד

מקדש השמש

הר האררט משקיף מטורקיה

יום 3 – ביקור במנזר Noravank , סיור מערת הצפרים (ארני 1) 1000 AMD , הכפר יירגיז ובו בית הקברות היהודי העתיק עם מצבות בעברית שהתגלה ע"י משלחת מהטכניון , מסלול בוסתנים למנזר סנט ציון ההרוס, העיירה Vayk .

מנזר Noravank

הסימן של חיבור אצבעות בו מאמינים הארמנים שכל השילוש הקדוש נמצא בישו

מערת הצפרים עם יקב בן 6,000 שנה

בית הקברות היהודי בירגיז שנמצא מעבר לנחל

יום 4 – ביקור מרענן בשוק המקומי של העיירה שם התקבלנו בשמחה ע"י המקומיים המשועממים. עברנו לחופש וטיפולי בריאות בג'רמוק . אחה"צ יצאנו לסיור הררי באיזור לגייזר המקומי. לאחר נסיעת שטח מאתגרת הגענו לבור מים טרמי קטן שמפעם לפעם מרים גייזר של כ 20 סמ' . מאחר והמים היו די קרים ויתרנו על טבילה. אחה"צ יצאנו לצפות במפל נימפאה המקומי שנופל ממפלס העיירה לקניון מרהיב ונשפך במניפה יפיפיה על 3 מפלסים.

השוק ב Vake

חמצן מתוק

אינהלציה מרעננת ריאות

למה צריך מסג' מים לחנכיים ?

אמבט טרמי ל 10 דקות בדיוק

גייזר ארמני

מפל נימפאה בירמוק

סתיו ארמני

יום 5 – יורדים דרומה , ביקור במפל Shaki , ביקור בקומפלקס המנזרים והכנסיות של Tatev עם מסלול הליכה קצר לתצפית מרהיבה מהצד , על הקומפלקס .בחזרה, עוצרים לביקור בגשר השטן עם הנהר המתחתר במסלול יפה.

מפל שאקי

הכנפיים של טאטב

הדוכנים של טאטב

קומפלקס טאטב

גשר השטן בדרך לגוריס

יום 6 – ביקור בקר בכפר המערות חרדונסק , עליה צפונה ל Karahunj מצפה הכוכבים הקדמוני . חאן השיירות Caravan Serai במעבר ההרים , אגם Sevan .

כפר המערות

קרהונג' – כנראה מצפה כוכבים (רואים אותם)

מי הבוס בכבישים ?

חאן קראוון סריי

ממראות הדרך לאגם סוואן

יום 7 – מנזר Sevan וסביבת האגם , פרק דיליז'אן , איזור Ijevan

כנסיית סוואן עם ישו מונגולי שחור

יום 8 – הכפר Lermontov שהוקם ע"י הצארינה עבור רוסים שהמירו דתם ליהדות הם נקראו סובוטניקים ( משפחת רפול הרמטכ"ל ) וכנראה עלו לישראל . במקומם יש כיום תושבים "מולוקובים" שהיו אנשי מרעה ובקר שהחליטו להתנגד לסימני הנצרות ונשארו רק עם האמונה (מקור הכינוי = חלב ברוסית). כאן גן מצאנו זקנה חביבה שהסכימה לשתף אותנו במידע שברשותה . עלינו לבית הקברות של הכפר , לא מצאנו שם שרידים בעיברית אבל המדריכה המקומית אמרה שהקברים הישנים במקום עם עמודי עץ על הקברים הם יחודיים למקום והיא לא מכירה כאילו במקומות אחרים, אפשר שהם של הסובוטניקים.

המשכנו בדרך המובילה ל Arapan עם הר הארגץ מתנשא לידנו , ביקור ארוך ב Guntik עם אופי הלחם הלהטוטנים. אתר האותיות הארמניות , ביקור בעיירת ה"ואתיקן הארמני" שכנסיותיו נמצאות במהלך שיפוצים וקינחנו במתחם תפילה והתכנסות יזידי חדש באחד הכפרים הקרובים.

בני 64 בלרמונטוב

הקברים היחודיים

אופה הלחם

מונומנט האותיות הארמניות

ה"ואתיקן"

המקדש היאזידי

ימים 9 ו 10 – התחלנו בביקור במוזיאון השואה הארמנית , ביקרנו ביקב הקוניאק המפורסם NOY , במוזיאון השטיחים בשוק האכל גום ופקדנו גם את בית חב"ד לידו במבנה ההתכנסות היהודי (אין בתי כנסת מאושרים בארמניה) "מרדכי נביא . קבלת הפנים שעשו לנו היתה מבישה ואנטגוניסטית , חבל. שוק וורניסז' הענק ובמסגד האירני הכחול וקניות ביראוון . הטיסה חזרה בשעות הערב והגעה בלילה.

מוזיאון השואה

יקבי אררט ונוח

כשרות

המסגד הכחול

עבודות יד ומזכרות בשוק ורניסאז'

ממתקים ו"חמוצים" בשוק האכל גום

מרכז יהודי "מרדכי נביא"

שעוני גז ביתיים

הציון לטיול – נחמד , לא חובה.

המלצה שלי– אם יש לך זמן פנוי לטיול , התחל או חזור לגאורגיה . אם הציעו לך , סרב בנימוס.