בשנת 2008 ,לפני 15 שנים היינו בויאטנם , מדינה שהיתה שרויה עמוק בתוך מסורתיות ואותנטיות והיא נחרטה ונצרבה לנו בזכרון כאחד המקומות היותר מיוחדים שהיינו בהם . עכשיו באנו לחפש זכרונות .

ויאטנם עשתה קפיצה ענקית לתוך המודרניזציה בעיקר בבירה הנוי ופחות מחוצה לה . דצמבר עד מרץ זה שיא עונת התיירות והמראות של טרסות האורז המדהימות וההרים הירוקים לא משאירים אותך אדיש. השנה, ירדו פחות גשמים , ההרים פחות ירוקים והנהרות פחות מלאים .

הפעם החלטנו להשלים חוסרים בצפון ויאטנם בלבד כיון שלטעמנו הצפון מנצח בגדול . יפה יותר , מעניין יותר ומלא מיעוטים צבעוניים .

מוותרים מראש על ספא בירת המיעוטים בצפון ובמקום זאת מחליטים לעשות את היעד החדש "הלופ של Ha Giang  "

הנוי תהיה עיר הבסיס לטיול , ממנה נצא ללופ אח"כ נצא למפרץ האלמותי Ha Long Bay ומשם ישירות לאיזור הקרסטי Nihn Bihn  .

הכנות:

1.    הזמנת מונית שתקח אותנו ישירות מהשדה למלון ובכך להתגבר על בעיות השפה ואי היושר של נהגי המוניות המקומיים . הסוכן : בוקינג.

2.    הזמנה מראש של בתי המלון בהנוי , נין בין וטאם קוק , באמצעות בוקינג בשליטה על 3-5 כוכבים במחירים מגוחכים של 18-60$ ללילה לזוג , עם אפשרות ביטול. חוסך זמן של שהיה ותלות בסוכנים חלקלקים בהנוי.

3.    יצירת קשר עם סוכנות טיולים באיזור הא ג'יאנג והזמנה של חבילת טיול מלאה שמתחילה במלון בהנוי וכוללת איסוף , נסיעה ב"סליפר" (8 שעות) , ארוחת ערב בהגעה , מלון ללילה שלפני הטיול , ג'יפ עם נהג ומדריך דובר אנגלית ל 3 ימי טיול, 2 לינות בסיסיות בכפרים בטיול,דמי כניסה לאתרים בדרך וארוחות בקר וצהריים בטיול , ארוחה ולינה בסיום , חזרה בסליפר  ופיזור למלון. סה"כ 265$ לאדם .

4.    הזמנה של ויזה באמצעות הסוכן Kenny  (3 ימים) . חובה מסוכן מקומי לפני הגעה – עמלה 30$ לאדם .

5.    התקשרות עם סוכן ספינות בהא לונג ביי בשם "Apricot" – חבילת שייט בספינה "Aamanda  " ברמת 5* ל 2 ימים לילה אחד, אירוח מלא מצהריים עד למחרת בצהריים , איסוף לימוזין בהנוי במלון וחיבור לספינה בהא לונג ופיזור עם לימוזין מהא לונג ישירות לנין בין. 350$ לאדם בסוויטה עם קיר זכוכית צופה לים.

כמובן שיש אופציות נוספות כולל שיט יומי ב 80$ לאדם ללא לינה ובסירה בסיסית.

6.    כרטיסי טיסה מויאנטיין להנוי ויציאה מהנוי לבנגקוק ומשם טיסת המשך לבנגלור  בהודו.

ועכשיו לדרך

הגענו להנוי בטיסה מלאוס , עם ויזה שאושרה מראש , בשדה השלמנו תשלום של  25 $ לאדם ותמונה ואנחנו בפנים . מיד מרגישים את נוקשות הממשל וריבוי נוכחות לובשי המדים שסביבנו .

המלון פצצה Babylon Premium Hotel & Spa , 4 כוכבים מושלמים , סוויטה וארוחת בקר נהדרת , פחות מ 60$ לזוג ב''ב או חדר פרמיום ב כ 45$ , במרכז העיר.

העיר סואנת ומפוצצת מסחר , יותר מודרנית אבל מלאה סממנים מסורתיים ובכל מקום דגלי המדינה האדומים עם הכוכב . עם גאה הויאטנמים והוכיחו זאת לאמריקאים במלחמה. אי אפשר להתעלם מזמזום ה''דבורים'' שמסביב , אין ספור קטנועים מסביב מצפצפים כדי להתריע , לבקש לפנות דרך, להודיע ''הגעתי'' וכו' , שפה שלמה שכולם מבינים איך לנוע בתוך הכאוס הזה . כדי לעבור בכביש מצד לצד פשוט צריך להחליט לעשות זאת ''בלי מורא ובלי פחד'' אף פעם אין זמן טוב כדי לעשות זאת , פשוט להשתלב בנחישות לסמן בידיים ולעבור.

מרכז העיר מתרחש מצפון לאגם המרכזי היפה שבתוכו מקדש יפה שבלילה גם מואר באורות צבעוניים. ב 5 בבקר כשעוד חושך , העיר מתחילה פעילות , מעט מכוניות והרבה אנשים שמגיעים לצעוד מסביב לאגם לפני יציאה לעבודה. רבים מנצלים ספסלים לעשות תרגילים לחילוץ עצמות ושרירים . המחמירות מגיעות לרחבת Hubolt שם מתקינים מערכת כריזה , המדגימות תופסות מקום ונשים רבות פוצחות בהתעמלות אירובית לפי הוראות הגורו המקומית . ב 6 בבקר המשכנו לדרכנו ומס' המתעמלים רק גבר ואף נוספו אליהם רוכבי אופניים. שאפו לנו ולחרוצים . אחלה עיר , דופק נדיר .

הלופ (מסלול מעגלי ) של  Ha Giang

איזור ההרים הגבוהים , כפרים של 17 שבטי מיעוטים מתוך 34 שיש בכל ויאטנם.

3 ימים קסומים אנחנו ברכב ואחרים ורבים , בעיקר צעירים , באופנועים, עצמאית או רכובים מאחור במה שנקרא ''איזי ריידר'', של דרך נופים , סרפנטינות ותצפיות נוף . כפרי מיעוטים צבעוניים , שווקים אותנטיים ושייט באגם עם קניון סכור . המון שדות אורז בשלבי מחזור שונים . לנים בכפרים בהום סטיי . האחד היה נפילה אטומית והשני מצוין .

המדריך שלנו היה בחור צעיר , חקלאי , שיצא ללמוד בעיר הגדולה ולכן ידע אנגלית אבל בהדרכה לא ממש הבין וזו גם היתה כנראה הפעם הראשונה במסלול זה. הוא לא הבין את תפקידו וחשב שהוא צריך להעביר אותנו הכי מהר שאפשר בין התחנות היומיות. לא היתה ברירה ולקחתי פיקוד על הטיול כדי שגם נהנה ממנו . הנהג היה טוב ושיתף איתנו פעולה ולכן רק הוא קיבל את הטיפ הנדיב.

מהא ג'יאנג אנחנו חוזרים להנוי באוטובוס סליפר , כל אחד מקבל מושב/מיטה בשכיבה , 2 קומות כך שהרגליים מתחת לראש של זה שלפניו . 8 שעות נסיעה עם הפסקה אחת בדרך .

חוויה מענינת .

יום בהנוי

נתחיל בזה ששום דבר בעיר העתיקה של הנוי כבר לא דומה למה שראינו ב 2008 .

עיר תוססת מלאת חיים . אין סוף חנויות , כל רחוב מתמחה במשהו אחר .

בהנוי אנחנו מתחילים ב''רחוב הרכבת'', כלומר האין רכבת , כשהיינו ב 2008 עברה הרכבת לסאפה דרך רחובות העיר בדרכה החוצה וצפונה. המסילה עברה ברחובות צפופים שהיו מלאים ברוכלים שמכרו הכל כמו בכל שוק . כשהרכבת התקרבה הנהג צפר וכולם קפלו מהר את דוכניהם כדי לא להפגע ואחכ' פתחו אותם מחדש . עם התפתחות העיר החדשה נבנתה תחנה חדשה ומסילה חדשה שעוברות מחוץ לעיר .

כיום סגרו קטע רחוב עם מסילה ונפתחו לאורכו בתי קפה קטנים . שמו מחסומים בשני הקצוות עם שוטרים שמונעים כניסה אלא אם אתה מתחייב לאחד מבעלי בתי הקפה שעומדים שם שתקנה ממנו קפה . קפיטליזם סוציאליסטי .

הו צ'י מין היה אבי האומה הויאטנמית ולכן דאג להנציח עצמו במאוזולאום ענק וממשיכיו גם דאגו להציג את גופתו החנוטה ולשים משמר קבוע על פתח המבנה העצום

הא לונג ביי - נין בין - טאם קוק

גולת הכותרת של ויאטנם הוא פלא העולם ''מפרץ הא לונג''

בילינו בשיט במפרץ עם ספינה ברמת 5 כוכבים בשם ''אמנדה'' יומיים קסומים.

אחרי הא לונג ביי פלא עולם מוכרז ואני מאשר ללא ספק שזהו המקום היפה ביותר בעולם by far .  . אנחנו עוברים לנין בין וטאם קוק שנמצאות מדרום למפרץ, ל 5 ימים, שמבחינתי הן במקום השני בויאטנם.

בנין בין המלון שלנו בעיירה קרוב למעגן ה טרנג אן בגסטהאוז של משפחה נחמדה שהתאמצה מאוד להשביע את רצוננו בארוחתהבקר ולכן החליטו שמוטב לתת לנו הכל והרבה מאשר להוציא אותנו לא מרוצים.

האטרקציה העיקרית היא מתחם מלכותי שבנוי על נהר ה Trang An. אנו בוחרים לעשות מתוך 3 אפשריים את אחד המסלולים שעובר מתחת להרים בתוך מערות מים יפיפיות , גדולות וקטנות שאורכו 3 שעות מדהימות , אי אפשר לשבוע ולהפסיק להנות מהמראות. המשיטות הן נשים והן משתמשות ברגליים כדי להשיט ולקדם את הסירה. בכל סירה 2 זוגות. עוברים בין תחנות במתחם , מקדשים , מערות מקודשות וגנים יפים. לאחר שסיימנו את קומפלקס טרנג אן לקחנו מונית לקומפלקס פגודת המלך , BAI DI , מתחם גן ענק עם מספר מקדשים בתוכו , מגדל וגם מקדש עתיק בראש הר. ההתניידות עם רכבים חשמליים שעוברים בין תחנות.

בערב אנחנו לוקחים מונית לעיר העתיקה והמשוחזרת של נין בין . מקום קסום ואפשר לבלות בו בבית קפה או על הטיילת.

 3 ימים כפיים במקום יפה ומופלא .

את היומיים האחרונים בויאטנם עשינו בעיירה טם קוק . לקחנו חדר במלון קטן ומשפחתי בלב שדה אורז שנזרע לא מזמן וכל בקר ארוחת בקר מול הנוף והעובדות החרוצות שקמו הרבה לפנינו. האיזור מלא בהרים קרסטיים , מערות מים , מערות נטיפים ענקיות , טבע פראי , נהרות שחוצים את העמקים שבין ההרים , שדות אורז אין סופיים ועל כולם פזורים אנשים טובים , נותני שירות מצוין שדואגים לך שתהנה מהארץ המדהימה שלהם .

בלב העיירה נמצא מעגן הסירות , פחות מטופח ומהודר ולכן גם זול יותר ממנו יוצאות סירות עם משיטות ברגליים לסיור לאורך הקוק ריבר עם כל התיירים המגיעים למקום . אנחנו ויתרנו כי עשינו שיט דומה ומועדף על הטרנג אן. במקום זאת עשינו טיול רגלי לאורך הנהר עם שביל שמגיע למקדש

Thai Vi Temple מהמאה ה 13 יפה וצנוע ובו מתגורר נזיר זקן שלימד אותנו לנגן בכלי נגינה מקומי קדום.

אחר הצהריים נסענו ל   Thung Nham Bird Park פארק ציפורים עם מערת מיים ושיט בתוכה. גנים יפים ומטופחים ושיט לאיזור קינון ושהיית לילה לאלפי ציפרים , במרכז האגם בפרק בו קיימת צימחיה מתאימה לאפשר לכל היפורים לעמוד על ענפים . הסירות עוברות בשקט בין העצים ומאפשרות למטיילים להנות מהמראות תוך התמזגות בסיטואציה.

אמרו לנו ש Bích Động Pagoda היא אתר חובה עתיק אז נסענו לבקר . נחמד.

ביום האחרון חופש למנוחה והתארגנות לפני הטיול הבא לדרום הודו למשך חודש נוסף.

לכבוד המעבר להודו עשיתי תספורת בסיגנון מקומי ואסתי עשתה גם תספורת וגם צבע עם קישוט פסים כחולים .

לסיכום :

צפון ויאטנם מקסימה ואתר חובה .

אין בעיה לטייל עצמאית אם אתה עם קצת פלפל טיולי.

שבועיים בויאטנם (המשך מלאוס, ראה בלוג לאוס וחזרה לבנגקוק) עלו לנו כ 2,000 $ לזוג כולל 400$ טיסות

יש בתי מלון טובים במחירים אטרקטיביים לכל כיס .