חזרנו מטיול מאלף ומעלף .

כמו שבאתיופיה גילינו מראות מתקופת ערש האנושות והתרבות , כך באיסלנד יכולו לחוש את בריאת העולם . זה מקום בראשיתי בו חוינו את הרי הגעש שפלטו את החומר ממנו נוצר האי שבתחילת דרכו היה סדק בין לוחות טקטוניים . כאן התרחשה אחת משלוש הסופר התפרצויות שיצרו והשפיעו על כל העולם. הקרחון הגדול באירופה הזרים לנו מיים לכל אורך הטיול ויצר מפלים אין ספור , אחד יותר יפה מהשני , ההרים נוטפים מים והקניונים גועשים בזרם מפחיד.

בתחילת הטיול היינו בתחושה שהעברנו ערוץ בטלויזיה לנשיינל ג'אוגרפיק וחשבנו שנשאר צופים בסרט על בריאת העולם . מהר מאוד הסתבר לנו שאנחנו חלק מהסרט . כל יום שיחקנו בפרק אחר שלו.

גם במאי "משחקי הכס" שבחר באיסלנד את אתרי הצילום לסיפורים הדמיוניים והמיתולוגיים של סקנדינביה בחר כמונו בנופים ואתרים שמעל לכל דימיון..

לא חשוב איך תחליטו להגיע לשם כדי לסמן וי גדול ברזומה הטיולים שלכם , קחו כמה טיפים.

 1. טיול לאיסלנד הוא לא טיול זול , רק עכשיו כשהמדינה הזו הפכה "לזולה" יותר מאי פעם , היא נגישה לתיירים . תארו לעצמכם שרק לפני מספר שנים הכל היה יקר שם פי כמה מהיום ואיש לא העז לחשוב עליה כיעד תיירות .
 2. כדי לארגן לעצמך טיול באיסלנד הרומן שלך איתה צריך להתחיל כשנה לפני מועד היציאה . כמות המשאבים התיירותיים מוגבלת אל מול הביקוש שהתעורר , הקודם זוכה.
 3. יולי הוא חודש של שיא ה"קיץ" . הטמפרטורות נעות בין 7 ל 13 מעלות לערך , נוח לטייל , היום ארוך עד כדי 22-23 שעות אור ביום , מינימום גשם. לפני ואחרי יולי הימים קצרים יותר והטמפ' נמוכות יותר.
 4. אפשר להסתדר באכל עם קניות בסופרים שנמצאים בכל מקום גדול . תכננו את ההצטיידות בפרודוקטים לפי הצפי . יש שם הכל.
 5. דלק יקר יותר באיסלנד מאשר בישראל בכ 15% . יש המון תחנות דלק . עשו לכם הרגל שכשאתם מגיעים לחצי מיכל , מלאו אותו בהזדמנות הקרובה . המחירים בתחנות החברות השונות דומים .
 6. רוב התדלוק עצמי , כוונו לאחר הכנסת האשראי ל FILL UP שמשמעו : תדלק עד שיתמלא . כך לא תצטרכו לנחש כמה דלק חסר לכם ולקנות כמות מוגדרת .
 7. בכל תחנת דלק יש זרנוק מים לשטיפת מכוניות בעצמך . עשו זאת לאחר נסיעות בדרכי עפר ואבק.
 8. מעברי מים יש לעבור רק ברכב מספיק גבוה בעל הנעת 4X4 או AWD לפחות . צריך לברר לפני נסיעה בדרכי F לשמורות עם בעלי המלון שלכם , האם הדרך פנוי ומה מזג האויר במקום.
 9. בזמן המעבר יש להיצמד לאזורים הגבוהים בנחל , אם יש סימון בחבל ויתדות , הצמדו אליהם ולגדות . אם אין , חפשו את המקום במים שפני השטח אינם חלקים . זיכרו המים הכי עמוקים במקום שפני השטח חלקים לגמר. בדרך כלל המעבר הוא מהצד ולא מגדה אחת ישירות לגדה שניה .
 10. ביטוח רכבים. – אם אתם עומדים לנסוע בפראות , הזהרו ממצלמות וכדאי שתבטחו את עצמכם בכל הביטוחים . אם אתם נהגים רציונלים סבירים יספיק לכם ביטוח CDW וצד שלישי . אין גנבים באיסלנד לכן ביטוח גנבה מיותר . הוסיפו בארץ ביטוח ביטול השתתפות עצמית ויהיה מי שיחזיר לכם חיובים של פגיעה ברכב אם יהיו. ביטוח שחיקת אבק כמעט חסר משמעות כי כל הזמן יש גשם או לחות והדרכים לא מאובקות . זיכרו שאין ביטוח בכלל על נזקים במעברי מים , אם אינכם בטוחים אל תעברו אותם .
 11. מזג האויר באיסלנד הפכפך ברמה של : שעות היום , תאי שטח פני השטח . אתם יכולים לעבור תוך שעה מקיץ של חולצת טריקו לחורף גשום של מעיל טוב.
 12. ביגוד – קחו אתכם מעיל טוב , פוטר , טריקו קצר ומעט טריקו ארוך . בחודש יולי אילו יספקו לכם הגנה טובה . אל תשכחו כפפות , צעיף חם וכובע צמר חם.
 13. ככל שתזמינו בתי מלון מוקדם יותר כך יהיה לכם היצע גדול יותר לבחור מתוכו ובמחיר שפוי . זמן טוב להתחיל , שנה מראש . המחירים קופצים ככל שהזמן מתקצר .
 14. הזמינו טיסות מוקדם ככל שתוכלו , גם כאן הטיסות הקצרות (כ 11 שעות) , כולן לא ישירות , יהיו הראשונות להתמלא ולהתייקר . אח"כ תגיעו לזמני טיסה של כ 20 שעות לכיוון .ארוך קשה ומיותר.
 15. באיסלנד כמעט לא משתמשים במזומן . רק בכרטיסי אשראי . אנחנו פרטנו כ 100 יורו לאדם בתחילת הטיול ולא סיימנו אותם . כל ההתנהלות הייתה בכרטיס אשראי בין לאומי. חשוב לקחת איתכם את הקוד הסודי בן 4 הספרות שקבלתם עם הכרטיס , אחרת הוא יהפוך לחתיכת פלסטיק.
 16. קחו איתכם רשיון בין לאומי וגם רישיון ישראלי . בחברת ההשכרה העדיפו את הישראלי אבל שוטר שעצר אותנו לבקרת , רצה דווקא את הבין לאומי.

אם הועלתי לך לחץ בתחילת הפוסט, על “המלץ” כדי שפופולריות הפוסט תגדל במערכת והוא יעלה לאחרים כבר בהתחלה. אם אתה צריך עזרה וייעוץ צלצל 0546740150 ואשמח לעזור גם לך.