למי שזה חשוב אז סך כל העלויות לטיול שלנו היה 3000$ לאדם.

ב24 לאוקטובר סיימנו טיול עצמאי ברכב שכור , של 17 יום, ליפן . בבלוג הקודם שלי לקראת הטיול מדריך לתכנן טיול עצמאי לכל מקום - יפן כדוגמא כתבתי על ההכנות וההתארגנות לטיול הזה וכאן אני אפרט את התובנות , התקציבים וההמלצות שיש לי לתת לכל מי שירצה להנות כמונו .

בניית התקציב

מחיר הטיול מושפע באופן קטגורי מהתאריך בו מטיילים. העונות ביפן הן באפריל באביב כשהסקורות פורחות ובנובמבר כשהסתיו משנה את צבעי העצים לאלף גוונים של כתום . באוקטובר שהוא מועד נוח לנו בגלל חופשות החגים , התהליך רק בתחילתו ולא מספיק מרשים . תחושתי שאפריל קצת קר אבל הפריחה צובעת את יפן בורוד שקשה לעמוד בפניו וההרים מושלגים. .

הפרמטרים שניתן להשתמש בהם לתימחור הם כדלקמן:

טיסות- 700- 1,400 $

ההחברות המועדפות – אירופלוט בגלל מחיר נמוך , קונקשיין נוח של 2-3 שעות ומשך טיסה כולל של 14-15 שעות. מטוסים חדשים ונוחים. איתם גם טסנו בכ 800$ לאדם.

קוריאן אייר שהיא חברה מצוינת שמאפשרת שילובי יעדים לטוקיו וחזרה מאוסקה או להיפך. ברף הגבוה של המחירים.

מלונות כ 1,000-2,000$ תלוי בבחירות האישיות – לנו עלה 1,700$ ל 15 לילות בתערובת מלונות מ 2 כוכבי ועד 5 כוכבים.

רכב ותחבורה– השכרה 11 יום כ 110$ ליום + 10-15$ ליום לדלק + כ 50-70$ ליום לאגרות כבישים+ 10-12$ ליום שימוש ברכבות בערים .

אנחנו הוצאנו 1,100$ להשכרה + 600$ לאגרות כביש + 110 $ לדלק ל 11 יום השכרה + 400$ עבור השכרה בטוקיו והחזרה באוסקה.

ארוחות – 15-30$ ליום לאדם

כניסות למקדשים וטירות – 3-10$ לאתר

קביעת המסלול 

הבחירה שלי היתה לטייל באי המרכזי הונשו עם נחיתה בNarita טוקיו ומיד לצאת לNikko . רצוי לתת למקום כיומיים כדי לכסות את היופי והשלווה באיזור עם מסלול המקדשים ומסלול הטבע בנחל ניקו ובאגם הקסום, מפות ניתן לקבל במודיעין.

מניקו בנסיעה לHakone , עדיף בבקר כי אחה"צ האוטוסטרדות עמוסות ופקוקות ונסיעה שמתחילה בהערכת זמן של 2.5 שעות הופכת ל 6 שעות מורטות עצבים . להקדיש להקונה יומיים , יום בסיבוב הגעשי (50$ לאדם במצטבר) ויום נוסף באיזור במוזיאון הפתוח (1500),בפארק הירוק והיפה , באונסן מים חמים במלון מפנק ובעיירות הציוריות. לינה בסוף היום השני ב SUWA כ 170 קמ' מהקונה לכיוון האלפים.

לאלפים היפנים – ביקור של כמה שעות בטירת Matsmoto והמשך לTakayama דרך ההרים , נסיעה הררית לא קלה, לינה בטקיאמה.

בקר בטקיאמה העתיקה ושוק הבקר המקומי והמשך לבקור בכפר המורשת שירקווה גו ומשם ללינה בקזנאווה שהיא עיר גנים מהממת.

מקזאנווה לרדת בנסיעה לאורך החוף לקיוטו או לצאת צפונה לחצי האי נטו שם לנסוע לבקר כפרי דייגים .

נגויה – בעיר שני מוקדי עינין . תחנת הרכבת החדשה שהיא מונומנט אדריכלי מהמם ובקור במפעל טויוטה . כדי לבקר במפעל יש לתאם הבקור מראש [email protected] הבקור מתחיל ב 10:30 , הרבה יחצנות לחברה , כשעה וחצי בקור במוזיאון טויוטה שמציג את מכונית העתיד שלהם כשהיא כבר מיוצרת לשוק ב 4 שנים האחרנות ואח"כ כשעה ביקור בקו הרכבות . כאיש שבא מהתעשיה ברור לי שהביקור ו"קו הייצור" הם הצגה למבקרים. למי שלא בא מהתחום , הבקור מעניין. לדעתי מיותר ומסרבל את הטיול ללא ערך מוסף מספיק גבוה.

מנגויה אפשר לצאת לעמק הקיסו למסלול בין עיירות עתיקות ותיירותיות . מקסים ליום טיול.

קיוטו היא עיר מגוונת ומלאת חיים ופעילויות . האתרים בה מסודרים כך שמקדש הזהב , מקדש ריונג'י ואתר ארשיימה נמצאים קרוב זה לזה וכדאי לבקר בהם באותו יום . באיזור ,כדאי ונחמד לבקר בקהילת בית שלום שעורכת קבלת פנים חמה עם מקהלה בשירי ארץ ישראל מדהימה לקבוצות ומטיילים מישראל. תאום מראש נדרש :Beit Shalom Kyoto [email protected]

למחרת מקדש הכסף , דרך הפילוסופים ומקדש קיוזומודרה היפיפה והחשוב בו היפנים מגיעים לבקש ברכה עי שתיה מאחד הזרמים הנובעים בו , זרם החוכמה זרם האושר וזרם העושר רק שאיש אינו יודע מי הוא מי ולכן נשאר להם רק להמר על הזרם הנכון ולקוות. ערב בסימטאות גיון שם ניתן למצוא נשים רבות בתלבושת מסורתית או לבקר במועדון המציג את הגיישות וההתמחויות שלהן תמורת סכום פעוט.

ביום השלישי ניתן לבקר בטירת ניז'ו המקסימה עם רצפת הזמיר ואשת השוגון בעלת החרב אשר שמרה עליו מפני מאהבות צעירות שיכלו להיות נינג'ות ,שהביאה לו כדי להנעים את זמנו. משם לשוק נישיקי כדי להסתובב בו שעתיים שלוש קסומות ולקנח במקדש 1000 השערים פושימי אינרי .

את היום הבא נקדיש לנארה הבירה הקדומה של יפן שבה מתחם של 3 מקדשים שהעיקרי והגדול בינהם מכיל פסל בודהה 18 מ' גובה . ואלפי יפנים באים לבקש בו בקשות. בכל רחבי האיזור מסתובבים איילים חופשי ומואכלים בעוגיות איילים עי הקהל.

יום נוסף יוקדש לטירת הימג'י והעיירה המקסימה העתיקה קורשיקי שכדי למצוא את איזור התיירות בה יש לחפש את IVI SQUER . מסלול התיירות נע לאורך הנהר עם הערבות הבוכיות , החנויות היפיפיות והרחובות המעוצבים ומקושטים . מה שנקרא עיירה בונבוניירה.

אתר נוסף בו ניתן לבקר באיזור הוא אי האומנויות והמוזיאונים למי שאוהב , נאושימה .

הירושימה והאי מיאג'ימה – לטעמי זו נסיעה מיותרת וקשה של כ 600 קמ' הלוך וחזור 200$ אגרות כבישים וערך מוסף תיירותי קטן מידי. אתר הזכרון חשוב אבל לא שווה את זה והאי מיאג'ימה כבודו במקומו מונח , כך שאחרי כל המקדשים שראינו בטיול לא הרגשנו שהגענו למקדש מסוג שונה וגם האי אמנם יפה אבל גם הוא לא כזה שחובה לעשות את המאמץ. האטרקציה העיקרית באי היא שער הטורי הכתום הנגלה ושוקע במים על פי הגאות והשפל במקום. למי שלא ראה גאות ושפל , אמליץ על מונט סנט מישל בצרפת שם זה הרבה יותר מרשים ובמאמץ קטן יותר. זו דעתי למרות שיהיו כמה שיחלקו עלי , לשיקולכם.

ברמת התקציב ויתור על הירושימה יכול לחסוך כ 200$ לאדם ואולי יותר.

לאחר סיום טיול יפן ההסטורית וזו של הטבע ממליץ לטוס ( אפשר ב JET STAR) או ברכבת שינקאסן מהירה לטוקיו ללא פחות מ 3 ימים מלאים ואם אפשר גם 4 .

אילו המלצותי למסלול הטוב , היעיל והכלכלי כדי לטייל , להנות ולנצל את הניידות שניתנה לך בהשכרת הרכב.

בחירת המלון

למטייל עצמאי עם רכב יש את הפרוילגיות שלא לסחוב מזוודות , שלא לגור קרוב לתחנות הרכבת (המלונות יקרים יותר( .

מחוץ לטוקיו וקיוטו אפשר לחפש ולמצוא מלון שמתאים לדרישותך ושגם יהיה רחוק מעט מאתר התיירות שכן יש לך רכב צמוד .

בתוך העיר קיוטו בחר מלון שאינו במרכז המבוקש אך שנמצא צמוד לתחנת מטרו . זה תנאי הכרחי. הריחוק מהמרכז יוזיל לך את המלון וגם יאפשר לך לאכסן את הרכב בחניון מסודר במחיר שפוי .

בטוקיו, בקר ללא רכב צמוד וחפש מלון הצמוד לתחנת רכבת רצוי ראשית . אנחנו התאכסנו במלון 3* מעולה בשם My Stay Asakusa Bashi שממוקם 30 מ' מתחנת רכבת JR ו100 מ' מתחנת Asakusa Bashi Station . לתחנה זו ניתן להגיע תוך כשעה ובמחיר של 1300 יין, ישירות וללא החלפת רכבות משדה התעופה נריטה וגם לחזור לשם לטיסה הביתה. רק המחשבה להיטלטל עם מזוודות בין תחנות הרכבת מעוררת בי חלחלה.

שלב בטיול מלון אהבה ללילה אחד לפחות , מלון עם אונסן (מעין חם) , מלון בלינה מסורתית על פוטונים ומחצלות מסורתיות .

בבחירת מלון ניתן להעזר ב BOOKING או כל אתר מלונות אחר . שים לב שיש מלונות/חדרים עם מיטה זוגית קטנה ( מיטה וחצי) , יש מלונות למעשנים ואין חדרים ללא עישון . יש הרבה מלונות עם מקלחות משותפות .

השכרת רכב

רכב ניתן להשכיר ב טויוטה רנט קאר , ניסן רנט קאר , טיימס קאר רנטל ( יורופקאר) כחברות עיקריות להשכרה. כדי להשיג בהן מחיר טוב אפשר להשתמש באתר ההשכרות המצוין rentalcars.com . המחיר לרכב בקטגורית קורולה , מזדה 3 הוא כ 110$ ליום כולל ביטוח מלא משלים.

ביטוחים

חברות השכרת הרכב קשות, וקפדניות ולכן כדאי להיות מבוטח בביטוח מלא כל הסיכונים . כל שריטונת נחשבת ואם החזרתם אוטו מלוכלך תחויבו בדמי ניקוי . ככלל כל המכוניות ביפן מבריקות על הכביש כולל משאיות ומערבלי בטון.

ניתן לבטח את הרכב ב 3 צורות :

ביטוח ע"י חברת ההשכרה במועד קבלת הרכב – 20$ ליום ל FULL PROTECTION. נוח ואין התעסקות בהחזר הרכב . גומרים הולכים. רק יקר.

ביטוח ע"י Rentalcars – אם נתבעת ע"י חברת ההשכרה , תשלם במקום , תקח קבלות , וכשתגיע לארץ תגיש תביעה עם האסמכתאות , עובד – המחיר 12$ ליום לרכב.

ביטוח ע"י חברת הביטוח AIG - המחיר 4.5$ ליום לנהג .

פספורטכרד כ 9-10* ליום לנהג.

בכל מקרה בידקו מול חברות הביטח למחיר מעודכן.

תאונה

ביפן נוהגים בצד שמאל כמו באנגליה , גם כשנדמה לך שאתה שולט באוטו , יקח זמן עד שלא תטעה במתג האיתות ובודאי ביכלת להעריך נכון את מיקום הפינה השמאלית קדמית של האוטו והמרחק שבין השוליים השמאליים למכונית אותה אתה נוהג . זה קשה כפליים בזמן עקיפה של משאית דוהרת בכביש מהיר. זכור שהיום הראשון וגם השני מועדים לתאונה ולכן נהג באיטיות יחסית כדי שתספיק לתקן שגיאות ובזהירות כפולה . גם אח"כ נדרשת נהיגה עם תשומת לב רבה בזמן הנהיגה.

ברכב מושכר אין גלגל רזרבי. במקום זאת יש ערכת התמודדות עם פנצ'ר . לא רצוי להתקע על פנצ'ר עם הרכב השכור , יש להזהר מלרדת מהכבישים ולנסוע בדרכים המסוכנות לגלגלים . פנצ'ר יכול לתקוע אתכם לכמה שעות ואחכ גם להוביל אתכם לסניף הקרוב להחלפת גלגל.

במקרה של תאונה קטנה או גדולה יש לקרוא לשוטר ולדווח לרשויות , יגיע שוטר ,יחקור ,ימלא דוח ואם יחשוב שיש מקום להרחיב החקירה גם תזומנו אחר כבוד לתחנת המשטרה ביחד איתו ( סיפור של כמה שעות).

צריך ליצור קשר עם מוקד חברת ההשכרה שינחו אתכם כיצד לנהוג וישלחו גרר במידת הצורך. הרכב יגרר למגרש המתנה ומשם יועבר למוסך הסדר קרוב , יבדק , יצא דוח נזק והערכת זמן לתיקון ואז יודיעו לך מתי תוכל לקבל אותו בחזרה . אם התאונה באשמתך תידרש לשלם את הנזק . אם הנזק גדול תדרש לשלם גם דמי אי השכרה non operation , החוזה יבוטל ללא החזר ותדרש להשכיר אוטו חדש כדי להמשיך בטיול .

בקיצור , תאונה יכולה לשבש לכם את כל הטיול , סעו בזהירות .

כבישי אגרה ו GPS

הכלי הנוח ביותר כדי לנהוג בכבישי יפן ולנווט בערים ובכל מקום אחר, עבור תייר הוא אפליקצית הGoogle Map . לכן עשו לפני צאתכם מהארץ חבילת אינטרנט עם מספיק DATA . המחירים ביפן אינם נמוכים יותר גם GPS באנגלית שהזמנו כולל תפריטים ביפנית . ויתור על אנגלית יוזיל ההשכרה . אם בכל זאת תשתמשו בGPS מובנה אזי ניתן לנווט בו על פי מס הטלפון של היעד ואין צורך להקליד שם מלא.

הגוגל יכוון אתכם בנאמנות ואפילו יגיד לכם במקרים של מחיר קבוע לאגרת הכביש , כמה כסף להכין .

בתחנות האגרה סעו לתחנה עם המנורה הירוקה . תחנה זו מאוישת ומיועדת ללקוח המזדמן . יש אגרות לפי מרחק ויש קבועות . רצוי שתכינו מראש כסף בתא שבין הנהג לנוסע כדי שישמש לתשלומים . אתם תשתמשו בו לעיתים קרובות .

נריטה ניקו כ 5000 יין

ניקו הקונה כ 6000 יין

הקונה למצומוטו כ 5000 יין

מצומוטו לקזנווה כ 7000 יין

מצומוטו לנגויה כ 7000 יין

קזנווה לנגויה כ 5000 יין

נגויה ל קיוטו כ 4000 יין

נגויה עמק הקיסו וחזרה כ 10000 יין

נגויה לטויוטה כ 2500 יין

מקיוטו לקובה כ 5000 יין

מקובה להירושימה כ 10000

מהירושימה לאוסקה כ 12000 יין

סה"כ כ 60000 לטיול

דלק

הדלק זול ביפן כ 115 יין לליטר , המכוניות חדשות וחסכוניות ולכן צרכנו מעט דלק יחסית ובסה"כ 110$.

חניות

החניות הציבוריות הן לחניה עצמית , אתה נכנס לחניון בוחר חניה ועומד עליה . לאחר כ 10 דקות יתרומם מחסום קטן מתחת לאוטו וינעל אותו. כדי לצאת יש לגשת לעמדת התשלום להקיש את מס החניה ועל המסך יופיע הסכום לתשלום . שלם והמחסום ירד וישחרר לך את האוטו . החניות מפוזרות בכל מקום ומחירם מופיע עליהן בשלט שאומר מה המחיר לרבע שעה (בדרך כלל 100-300) במהלך היום 8:00-20:00 ומה המחיר ללילה 20:00-8:00 (600-3000) .

תחבורה והתנהלות בטוקיו

אם אתה רוצה חיים קלים , עצור , נסה להבין את השיטה של הרכבות בעיר , התייעץ ב INFORMATION וקרא על כך לפני ההגעה באתרי ההדרכה הרשמיים כמו JAPAN GUID או אתר הרכבות HIPERDIA .

למד טוב את השימוש ב GOOGLE MAP , אל תשמע לעצות של עוברים ושבים מקומיים , הוא יודע טוב מהם איך להגיע ממקום למקום . הוא יספר לך כמה זמן זה יקח באילו אמצעי תחבורה תצטרך להשתמש וכמה זה יעלה לך . הכלי הזה מדהים ביכולותיו ועד סוף הטיול הוא יהיה החבר הטוב ביותר שלך . לא תוכל בלעדיו .

עדיף להשתמש בכרטיס חד יומי משולב שניתן לנסוע בו עם רכבות ממספר חברות ומחירו 1000 יין ותוקפו מהרכבת הראשונה ועד הרכבת האחרונה . מחיר נסיעה בודדת כ 200 יין ועד 380 לארוכה . הוא נוח וחוסך התעסקות לרכישת כרטיסים במכונה , חוסך זמן , יוצר מצב שאין התלבטות גם על נסיעה קצרה , ובראיה לאחור אפילו חוסך קצת כסף.

TAX FREE

שימו לב , בעיר פזורות חנויות פטורות ממע"מ לממכר של סחורות שונות . המחיר בהן הוא ללא מע"מ . הפטור ניתן למינימום 5000 יין ברכישה בחנות . על רכישות כאילו אין החזר בשדה התעופה כנגד הקבלות .

איספו קבלות על רכישות שונות שתעשו בחנויות השונות ובשדה תקבלו החזר של 8% אם קניתם ביותר מ 5000 יין במצטבר.

UNI CLU – מותג אופנה פופולרי ביפן המפורסם במעיליו המחממים שניתנים לאחסון בשקית קטנה ומשקלו 100 גרם בלבד.בקשו מ Google Map והוא יציג לכם את כל חנויות הרשת בטוקיו , בשוק ליד פרק Ueno יש חנות דגל של 5 קומות ויש שם גם שתי חנויות קטנות.

המלצות לסיכום

המרחקים בין האתרים מאוד גדולים , יקרים למעבר ובזבזני זמן וכח גדולים, לרובם ערך מוסף קטן יחסית אלא אם אתה חובב הסטוריה יפנית מושבע.

בדיעבד אם הייתי צריך לחזור על הטיול הייתי עושה אותו ללא רכב . מזמין 10-12 ימים בטוקיו כולל טיול דו יומי לניקו וטיול דו יומי להקונה שניהם ברכבות .

טוקיו היא עיר שיש בה הכל מקדשים וגנים יפנים עד שתגיד די.

היא עיר בעלת דופק פעילות מרשים בטירופו, אין כזה מקום בעולם . יש בה מסעדות מכל הסוגים במחירים שפויים וזולים לישראלי , מוזיאונים , תאטרון יפני , אופרה יפנית , אנשים נחמדים והזויים מכל המינים והסוגים. רכבת יעילה לפיה ניתן לכוון את השעון ,ובמחיר שפוי של 10$ ליום, יש דיסנילנד לילדים ועוד אין ספור אטרקציות.

אין ספק שמי שיקבל את עצתי יחסוך מעצמו , ימי טיול מעייפים וכסף רב ויחזור לארץ עם חוויות חזקות וממשק רב יותר עם היפנים ופחות עם השוגונים שהיו להם.

בקשה – אם הועלתי לך בהחלטה לצאת ליפן או לתכנן את הטיול שלך ואתה חושב שיש עוד מי שישמח להנות מהמידע הזה נא שתף והרחב את מעגל הנהנים . אשמח גם לעזור אישית ב 0546740150 רמי , למי שמתלבט ורוצה מידע נוסף.