יןם 1+2 בייג'ין

נחתנו הלילה בבייג'ינג אחרי כ 15 שעות של טיסה ו 20 שעות בדרך.

בשעה 10:00 מגיעה Debby למלון כדי לאסוף אותנו לטיול מרוכז בבייג'ין ההיסטורית : כיכר טיאן אן מן , העיר האסורה , שוטטות בחוטונג ונסיים במקדש השמיים.

כיכר טיאן אן מן – ענקית ארכה כ 800 מ' ורחבה כ 500 מ' הכי גדולה בעולם וגם הכי טעונה בעולם רגשית .כאן דוכאה בכח מחאת הסטודנטים הגדולה ע"י טנקים בשנת 1975 . כאן נמצא המאוזוליאום בו מוצגת גופתו החנוטה של מאו לקהלה רחב תחת אבטחה כבדה ( אסור להכניס מצלמות ותיקים).

בקצה הדרומי עומד שער העיר האסורה הדרומי שריד לתקופת הקיסרים והחומה שהקיפה את העיר האסורה.

מדרום לשער מדרחוב בילויים חדש משוחזר ומקסים , מלא חנויות צבעוניות ומותגים והמון המון מטיילים שנהנים בו . מומלץ גם בערב.

מצפון לכיכר ומעבר לכביש עומדת העיר האסורה , מקום מושבם ומגוריהם של קיסרי סין הקדומה. כאן התקבלו ההחלטות , פה נרקמו מזימות ובעיקר פה נשפך הרבה כסף טוב של העם על מבני פאר מגלומניים של משפחות המלוכה והאצילים המקורבים לשלטון. נכנסים לעיר מצד אחד ויוצאים מצד שני בגבעת הפחם, עליה עובר כביש ראשי.

נסיעה קצרה בפקק מביאה אותנו לנק' יציאה של הריקשות שייקחו אותנו לחוטונג הקרוב. חוטונג הוא רובע מגורים ששומר ושופץ לתיירים כדי שיוכלו לראות את בייג'ינג שלפני 2008 ( האולימפיאדה שהביאה לשינויים אורבניים ומודרניזציה של בייג'ינג) . , כך חיו במשך מאות ואלפי שנים תושבי בייג'ינג הישנה . בתים במבנה סביב חצר מרכזית , לאמידים יותר היו חזיתות מפוארות ומצוירות , שם אנחנו לומדים על כיסוי התמונות בחזיתות הבתים בטיח וסיד בתקופת מאו ושלטון המהפכה הקומוניסטית.

החוטונג סגור לתנועת כלי רכב ואנחנו משוטטים לאיטנו ברחובות והסמטאות המקסימות. שיחזור אחיד והלבנים אפורות , חבל כי למקום הזה היה ייחוד משלו ועכשיו הוא מאוד מלאכותי ואחיד . הסינים די מגושמים בשחזורים , ראינו זאת גם בהמשך.

חזרה לאורך האגם ושם מחכות לנו הריקשות כדי להחזיר אותנו לנק' ההתחלה . טיפ של 19 יואן לאדם ישמח מאוד את הרכב והוא יחזיר חיוך. עכשיו נשאר לנו רק לעבור את העיר הפקוקה הזו מהחוטונג למקדש השמיים.

מתחם מקדש השמיים די ריק להפתעתנו וכמו בפעם הקודמת הוא יפה ומיוחד.

אנחנו ממהרים לפרל מרקט שנמצא קרוב למשער המזרחי של המתחם , לסיבוב הכרות עם סחורות סיניות "זולות"ו מזויפות.

גם הפרל מרקט וגם הסילק מרקט הם מלכודות תיירים קלסיות. שניהם מתחזים לשווקים מהוגנים כשבפועל הם שווקים בהם רוב אם לא כל המוכרים הם רמאים באיזה שהוא אופן . כמובן שכל המותגים שם אינם מקוריים אלא זיופים טובים. הבעיה השניה היא שהמחיר נקבע לפי הפרצוף והמדינה ממנה הגיע הלקוח.

מי שלא יודע להתמקח תמיד ישלם שם יותר מאשר בכל חנות רגילה אחרת בעיר. מחיר הפתיחה שלהם הוא תמיד גבוה ופנטסטי אבל לא להתרגש ואם החלטתם בכל זאת לקנות זיכרו שכדי לקנות במחיר סביר אתם צריכים לשלם לא יותר מ 30% מהמחיר הפתיחה . רצוי שהמחיר יהיה קרוב יותר ל 15% . אל תתרגשו מהצגות המוכר , עימדו בתוקף על שלכם וגם צאו מהחנות עם פנים רציניות כדי שירדוף אחריכם ויסכים מיד להצעתכם . אם לא רדף סימן שאתם צריכים לעלות קצת .

אנחנו באנו לשני השווקים בעיקר כדי לקנות משקפי ראיה. בפרל יש חנות רצינית לאופטומטריה בקומת הקרקע ובסילק יש מס' חנויות בקומה 4 . המפורסמת בהם היא החנות של קווין וסימון . החנות בולטת בשלט השם וכל דיגלי אומת העולם שעל הקיר האחורי. הוא מפורסם בטריפ אדוויזור ובלמטייל וכנראה בעוד מס' אתרים בכמה מדינות . מפליא לראות את חנויות המשקפיים שסביבו ריקות מקוני ואת שלו מלאה קונים מכל העולם שהגיעו רק אליו.

רצוי להגיע עם טופס נתוני אופטומטריה מבדיקה שנעשתה בארץ אצל האופטומטריסט שלך , אם אין לך בשתי החנויות יעשו לך בדיקה מלאה שנראית על פניו כרצינית ובמקרה שלי תוצאותיה היו זהות .

פה המקום לקנות משקפי מולטיפוקל ,מסגרת לפי בחירה מכל המבחר שבחנות , עדשות דקות 1.61 או 1.67 תלוי במספר ובמסגרת, צילינדרים , ציפוי נגד שריטות וציפוי נגד השתקפות וגם עדשות מתכהות באור חזק ומתבהרות בחושך. ולא פחות חשוב , זמן ההכנה 3 שעות מכס' ואפשר גם לשלם מקדמה ולקבלם למלון עם שליח.

זוג משקפיים כזה בארץ יעלה כ 3500-4000 ₪ ובסין שילמנו 330 ₪ , וחברי שהסתפקו במפרט נמוך יותר שילמו 100-200 ₪ .ולמס' נמוך ללא תוספות יעלה כ 50 ₪ עם מסגרת טובה אל תשלמו יותר , רק פחות. מיותר לציין שאני משתמש בהן כבר חודש בערך וגם חבריי ואין שום בעיה לא בעדשות ולא במסגרות .

בקשה – אם הועלתי לך בהחלטה לצאת לסין או לתכנן את הטיול שלך ואתה חושב שיש עוד מי שישמח להנות מהמידע הזה נא שתף והרחב את מעגל הנהנים . אשמח גם לעזור אישית ב 0546740150 רמי , [email protected] למי שמתלבט ורוצה מידע נוסף.