עפתי לתרמילאים

רישיקש - מידע שימושי

רישיקש נחשבת למרכז רוחני ולאחד המקומות הקדושים ביותר לדת ההינדו ולכן מגיעים אליה מיליוני תיירים הודים מדי שנה כדי לטהר את עצמם מחטאיהם על ידי טבילה במי הגנגס הקדושים. רישיקש משופעת בסיפורים על מדיטציה, הסתגפות וגאולה, והיא התפתחה כאחד המרכזים הטובים ביותר בעולם לבתי ספר ליוגה ומדיטציה.
צוות למטייל ברשת
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: רישיקש - מידע שימושי
Thinkstock Imagebank ©

רקע כללי

רישיקש (rishikesh), שהתפרסמה כמקום שבו פגשו חברי הביטלס את המהרישי, ממוקמת במרחק של 238 ק"מ צפון מזרחית לדלהי ו- 24 ק"מ צפונית להרידוואר, בדיוק במקום המפגש של נהר הגנגס ונהר Chandrabhaga. רישיקש נחשבת למרכז רוחני ולאחד המקומות הקדושים ביותר לדת ההינדו ולכן מגיעים אליה מיליוני תיירים הודים מדי שנה כדי לטהר את עצמם מחטאיהם ע"י טבילה במי הגנגס הקדושים. רישיקש היא המקום שאליו הגיע רישי (hya Rishi) כדי לסגוד לאל, Hrishikesh, שהתגלה אליו ולפיכך הפך שמה של העיר לרישיקש. רישיקש משופעת בסיפורים על מדיטציה, הסתגפות וגאולה, והיא התפתחה כאחד המרכזים הטובים ביותר בעולם לבתי ספר ליוגה ומדיטציה.

 מרישיקש יוצאת תהלוכת עולי הרגל ה- Char Dham אל מרכזי העלייה לרגל הקדושים להינדואיזם ה- Yamunotri, Gangotri, Kedarnath ו- Badrinath. רוב האשרמים ברישיקש מתרכזים בגדה המזרחית של הגנגס וברובם אפשר ללון תמורת מחירים נמוכים. אשרמים אחדים בעיר זכו להכרה בינלאומית כמרכזים ללימודי פילוסופיה, יוגה ומדיטציה. מדי שנה בין ה- 2 ל- 7 בפברואר מתקיים בעיר שבוע היוגה הבינלאומי על גדות הגנגס. בשנות השישים אפילו הביטלס לא פספסו את הקסם של רישיקש והגיעו אליה כדי לפגוש את הגורו שלהם המהרישי. רישיקש מוקפת ברכס (Shivalik) השייך לשרשרת הרי ההימלאיה. נהר הגנגס שבדרך כלל ידוע בזרמיו החזקים ובסחף הופך ליד רישיקש לאיטי ורגוע (בעונה היבשה) ומי הנהר נקיים יחסית למקומות אחרים. רישיקש ממוקמת בגובה של 356 מטרים ואוכלוסייתה מונה כ- 40,000 תושבים ביניהם סאדואים (קדושים הינדים) רבים. בקיץ טמפרטורות המקסימום ברישיקש יכולות להגיע ל- 41 מעלות צלזיוס, ובחורף ל- 30 מעלות צלזיוס וטמפרטורות המינימום מגיעות בקיץ ל- 35 מעלות צלזיוס ובחורף יכולות לצנוחמתחת לעשר מעלות. רישיקש היא יעד פופולרי לתיירים במשך כל השנה, אך הזמנים הטובים ביותר לבקר בעיר הם בחורף ובאביב (אוקטובר עד חודש מרץ), כשמקדשי ההרים סגורים בגלל השלג.

לתחילת הכתבה

אטרקציות ברישיקש

Lakshman Jhula הוא גשר ברזל תלוי הממוקם במרחק של חמישה ק"מ מצפון לרישיקש. הגשר נבנה בשנת 1939 ומהווה אטרקציה מרכזית למבקרים ברישיקש. האמונה הרווחת היא ש- Lakshman חצה את הגנגס על חבלי יוטה בדיוק במקום שבו הגשר תלוי היום. המראה הפנורמי של הגנגס וסביבתו הציורית הנשקף מהגשר והבריזה הקרירה מהנהר בזמן שעומדים על הגשר הם אלו שמושכים אליו המוני מבקרים. אם מתחשק לכם להאכיל את דגי הגנגס ניתן לחצות את הנהר בסירה ולקנות מעין עיסה דביקה להאכלת הדגים. למען האמת - מהסירה הגשר נראה יפה עוד יותר. Gita Bhavan שממוקם ממול ל- Lakshman Jhula, הוא בניין שנבנה לאחרונה והתפרסם בזכות הציורים והפסלים האטרקטיביים מהמיתולוגיה ההינדית שלו. לא רחוק מ- Lakshman Juhla נמצא ה- Ram Jhula, גשר תלוי נוסף שנבנה לאחרונה בין אשראם Shivanand לאשראם Sawarg. Ram Juhla, הנקרא גם Shivanand Jhula, דומה מאוד לגשר Lakshman Jhula.

 גאט Triveni היא נקודת רחצה מקודשת על גדות הגנגס שבה המאמינים טובלים בנהר, מתפללים ונותנים מנחות. הגאט נקראת כך משום שלפי האמונה היא נמצאת בנקודת הזרימה המשותפת של נהרות הגנגס, הימונה והסרסווטי. לאחר שקיעת השמש, כחלק מטקס ה- Aaarti, נשלחים אל הנהר פנסים מחימר שמאירים את הנהר באלומות קטנות ומספקים מראה מרהיב. מדי יום בשעות הבוקר והערב מגיעים אל הגאט אלפי אנשים כדי לטבול בנהר ולהנות מטקס ה- Aaarti וגם סתם לשבת על גדות הגנגס ולהנות מהבריזה הקרירה.

Bharat Mandir הוא המקדש העתיק ביותר ברישיקש הנמצא בסמוך ל- Triveni Ghat. המקדש נבנה לכבוד Bharat אחיו הצעיר של לורד ראמה. פסלו השחור של וישנו הנמצא במקדש נתרם למקדש ע"י Sri Sankaracharya במאה התשיעית לספירה. Shivanand Ashram נוסד ע"י Swami Shivanand והוא מרכז רוחני ידוע הממוקם בצידה המערבי של דרך Lakshman Jhula. האשראם התפרסם בזכות ההרצאות שמתקיימות בו על החיים הרוחניים.שיעורי יוגה ומדיטציה מתקיימים בבקרים ובערבים , כמו כן ניתן לשהות באשראם תקופה קצרה וללמוד מדיטציה ויוגה או להצטרף לקורסים ארוכים, שהארוך ביותר מביניהם נמשך שלושה חודשים. כמו כן ניתן להישאר ללון באשראם.

מבקרים מערביים רבים מעדיפים להתנסות בשיעורי מדיטציה ויוגה ב- Sri Ved Niketan Ashram. באשראם זה ניתנות הרצאות באנגלית על אספקטים שונים של הפילוסופיה ההינדית וכן שיעורי יוגה ומדיטציה. ניתן ללון באשראם. מלבד שני האשראמים הללו יש ברישיקש עוד מספר רב של אשראמים שכל אחד מהם מציע סוגים שונים של מדיטציה ושל יוגה, מומלץ להגיע , להתרשם ולבחור את האשראם המתאים לכם ביותר מבחינת תנאים וסוג המדיטציה והיוגה שנלמדים שם.

לתחילת הכתבה

טיולים באזור

למבקרים ההרפתקנים רישיקש מציעה טרקים לפסגות ההימלאיה ולמקורות הגנגס וגם רפטינג בגנגס במיוחד בחודשי אוקטובר עד מאי. Neel Kanth Mahadev ממוקם על הפסגה של גבעת Manikoot מאחורי Swarg ashram והוא מקדש שמאמינים רבים עולים לרגל אליו. מספר גדול של עולים לרגל מגיעים אל המקדש במהלך חודש אוגוסט כדי לכבד את לורד שיווה. המקדש נמצא במרחק של 27 ק"מ מרישיקש בנסיעה באוטובוס ו- 1.5 ק"מ הליכה ברגל בגובה של 1670 מטרים מעל פני הים. במהלך הטרק למקדש נשקפים נופיהם הנפלאים של פסגות ההימלאיה ושל היערות והמישורים שלמרגלותיהם. הדרך למקדש עוברת דרך היערות שמאחורי אשראם Swarg ויש סיכוי טוב שבדרך תיתקלו בחיות בר, שימרו מרחק מפילי בר.

רכסי ההרים שמקיפים את רישיקש מציעים מסלולים מרתקים שמתפרשים על פני כל Uttarakhand. ניתן להגיע אל גנגוטרי שממוקמת בגובה של 3,140 מטרים באמצעות דרך שיוצאת מרישיקש ועוברת דרך Uttarkashi, Gangnani ו- Lanka ההליכה לגנגוטרי תימשך 14 ימים. מרישיקש ניתן לצאת גם לטרק Khatling - Sashratal - Masartal שנמשך שבעה ימים ועובר דרך יערות עד ושטחי מרעה רחבים. Pindari הוא אחד מקרחוני ההימלאיה הנוחים יותר לגישה. הטרק ל- Pindari נמשך חמישה ימים ועובר דרך יערות עד, פרחי בר, כרי מרעה ופלגי מים מבעבעים. Nanda Devi היא שמורת טבע עם שפע של חיות וצמחים האופייניים להרי ההימלאיה. השמורה "מוגנת" ע"י יותר מ- 70 הרים מושלגים כולל הר Nanda Devi. השמורה ממוקמת בגובה של 4500 מטרים וניתן להגיע אליה דרך Joshimath לאחר טרק שנמשך עשרה ימים. טרק מפורסם נוסף מ- Joshimath הוא הטרק לעמק הפרחים, שמתואר כאחד מפלאי הטבע היפים ביותר בעולם.

 עמק הפרחים שוכן בצל פסגות מושלגות, זורמים בו פלגי מים והוא עשיר בצמחייה פראית. במהלך תקופת המונסונים העמק כולו הופך לגן פורח עם מגוון אינסופי של פרחים הרריים. במרחק של כעשרה ק"מ מ- Lakshmanjhula נמצא מקדש Kunjapuri הממוקם בגובה של 1,645 מטרים וניתן להשקיף ממנו על פסגות ההימלאיה בצפון ועל הארידוואר בדרום, מומלץ מאוד לצפות בזריחה מהמקדש. הסביבה הטבעית המרהיבה, אווירת הקדושה והרוחניות, המקדשים והאשראמים הרבים וכמובן נהר הגנגס הופכים את רישיקש ליעד שלא כדאי לפספס. רישיקש מעניקה למבקריה הזדמנות נהדרת להכיר את האספקטים השונים של ההינדואיזם, לנסות ולתרגל מדיטציה ויוגה ולהירגע בטבע הפראי שמקיף אותה ולכן מומלץ מאוד לבקר בה.

רישיקש לתרמילאים - כל מה שחשוב לדעת באתר "עפתי" >>

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על רישיקש