הכרות עם ראג'סטן

בפי רוב מי שמטייל בצפון הודו מוזכר חבל הארץ ראג'סטן כאחד האזורים המיוחדים ביותר. מדבר תאר והרי ארוואלי, לצד הערים אודאיפור וג'איפור מציעים שפע פעילויות למבקרים במקום. התרבות הרג'סטנית המיוחדת, על מבצריה וארמונותיה, כמו גם על האופי הגאה של התושבים הם מקור להתעניינות מעמיקה.
צוות למטייל ברשת
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: הכרות עם ראג'סטן

דרומית מערבית לדלהי באיזור צפון הודו, נמצאת רג`סטן (Rajastan), כלומר ארץ הנסיכים, שהיא המדינה השניה בגודלה בהודו. בזכות יופייה המיוחד היא גם אחת מיעדי התיירות היותר פופולריים בהודו. זוהי ממלכתם של המהרג`ות, שליטי הודו המפורסמים, ארץ הצבעוניות והמקדשים, הארמונות והחלומות. רג`סטן מתחלקת לשני אזורים גיאוגרפיים מוגדרים: האזור הדרום מזרחי ההררי והמסולע בו נמצאים הרי ארוואלי (Aravalli). האזור הצפון מערבי המכוסה ברובו על ידי מדבר תאר (Thar).נוודים ושבטים היו המתיישבים הראשונים ברג`סטן; שבט בהיל (Bhil), שאנשיו נחשבים ללוחמים מצטיינים ושבט מינה (Mina) שהוא השבט הגדול ביותר במדינת רג`סטן. השבטים הללו התיישבו באזוריים פוריים, עיבדו את האדמות מסביב לאחוזות שהתפתחו עם השנים לממלכות. מלכי האחוזות נלחמו זה בזה, והדבר ניכר בסגנון הבניה ההגנתי - שבא לידי ביטוי במבצרים רבים הבנויים על הגבעות אותם רואים מבעד לחלונות כשנוסעים ברחבי המדינה. הממלכות הללו שלטו על דרכי המסחר שחצו את המדבריות של הודו.

 המלכים ששלטו על האזור במשך למעלה מאלף שנים, נקראו ראג`פוט (Rajput) ויצא להם שם של לוחמים אמיצים הפועלים על פי קוד אתי של כבוד ואבירות שביטא גאווה ועצמאות. עם פלישת האיסלאם להודו איבדו מרבית הראג`פוטים את עצמאותם והפכו לחלק מהאימפריה המונגולית במאה ה-16. כשהאימפריה המונגולית ירדה מגדולתה, לקראת סוף המאה ה-18 הצליחו הראג`פוטים, לתקופה קצרה, להשיב לעצמם את ממלכותיהם עד שהגיעו הבריטים להודו המאה ה-19. מרבית הממלכות המשיכו להיות עצמאיות באופן חלקי תוך שהן כפופות כלכלית ופוליטית לשלטון הבריטי. עם הזמן ובהדרגה הממלכות התפוררו ושליטיהם ירדו מגדולתם. לאחר שהודו קבלה את עצמאותה ב-1947 הראג`פוטים המשיכו להחזיק בתואר וברכוש שצברו אבל ב-1970 גם התארים נשללו מהם.

מה שכן שרד מאותם ימים היא התרבות הרג`סטנית על מבצריה וארמונותיה - שמרביתם הפכו כיום למוזיאונים ומלונות ולא תמיד מצליחים לשרוד כלכלית. יותר מהכל עדיין שורה על המדינה אווירה רומנטית קסומה והאופי הגאה ומסביר הפנים של תושביה. הרג`סטנים ידועים בחדוות החיים ובמראה הטיפוסי שלהם- מרבית הגברים מגדלים שפם עבות וחובשים טורבן והנשים לובשות בדרך כלל שמלות בהירות או רעלות שחורות וצעיפים ועונדות תכשיטי כסף. חלק גדול מהראג`אסטנים מתפרנסים עדיין מחקלאות אך בשנים האחרונות מתפתחות במדינה תעשיות כמו כריית מחצבים וכמובן התיירות. בערי התיירות הראשיות של רג`סטן, ג`איפור (Jaipur) ואודאיפור (Udaipur) אפשר לחזות מקרוב בארמונות מפוארים ביותר ובחלקם אף ללון בין קירות העתיקים ומלאי סיפורי הגבורה.

אם שבעתם ממבצרים תוכלו ליהנות מחיי הבר בשמורות הטבע שבפארקים הלאומיים של רנטמבור (Ranthambore), קאולדאו (Keoladeo) וסריסקה (Sariska) בהן מסתובבים נמרים, ציפורים, צבאים וחיות נוספות. בכפרים ובעיירות אפשר למצוא מקלט מהמולת הערים הגדולים וגם לצאת ולתור את המדבר על גבי גמל בספארי שהמקומיים ישמחו לארגן לכם. כדאי לתזמן טיול לרג`סטן בהתאם לעונות השנה: כיון שמדובר כאמור באזור שחלקו הגדול מדברי הטמפרטורות יכולות להגיע ל-45 מעלות בחודשים מאי ויוני וחודש אחר כך, כבר גשמי המונסון תוקפים את רג`סטן ביתר שאת. הקיץ במדינה קשה וארוך (מסתיים בסוף אוקטובר)- הימים חמים והלילות קרים. ולכן, מחודש אוקטובר ועד אמצע מרץ המדינה כולה מלאת צבעים ואידיאלית לביקור. זה גם זמן טוב לקחת חלק בפסטיבלים מעניינים כמו פסטיבל גאנגאור (Gangaur) והולי (Holi). התחבורה ברג`סטן מבוססת בעיקר על אוטובוסים, שיכולים להיות די מייגעים, או רכבות, שיכולות להיות עמוסות מאוד. אפשר להגיע בטיסה לג`איפור, ג`ודפור Jodhpur ואודייפור.

 טיול ברג`סטן הוא חלק הכרחי בטיול בהודו כיוון שרג`סטן לא דומה לשום דבר אחר שתראו בהודו. זו מדינה יפהפייה, שמפנקת את התייר כמעט בכל אספקט אפשרי: מנופים ציוריים ועד אוכל מצוין, משמורות טבע ועד שווקים צבעוניים- בכל עיר רג`סטנית שמכבדת את עצמה מתנהל שוק ערני בגודל זה או אחר בו תוכלו לקנות בדים יפים, כלי נחושת, תכשיטים ועוד הרבה דברים שהם לא בהכרח נחוצים אבל מאוד יפים.

יעדי הכתבה

הזמנת חופשה לראג'סטן

כתבות מומלצות עבורך על ראג'סטן

קצת השראה לטיול הבא

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם