סין - טיול זוגי של חודש ומידע שימושי

לפני נסיעה לסין חשוב לקבל מידע עדכני לגבי עלויות, תחבורה וויזות, שכן הוא משתנה כל הזמן. מלבד זאת, אפשר לטייל מחוץ למסלול השחוק במדינה, ולשלב בין טיול בערים הגדולות לשמורות הטבע העצומות והעיירות הטיבטיות הנעימות.
מרינה פרוגר
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: סין - טיול זוגי של חודש ומידע שימושי
© Depositphoto

ציוד, ויזה וכסף בסין

הדבר הכי חשוב בטיול הזה הינו הלונלי פלנט של סין. עדיף באנגלית, למי שאין לו בעיה עם השפה. הסיבה שהלונלי באנגלית קצת יותר טוב היא, שהספר מתעדכן כל שנה וזה חשוב, מכיוון שבסין הדברים יכולים להשתנות מחודש לחודש. העלויות משתנות במהרה וגם מקומות לינה נסגרים ונפתחים כל הזמן. קחו בגדים חמים -; למרות שברוב סין (בתקופת הקיץ) חם, ישנם מקומות קרים בטירוף. מסמכים שכדאי לקחת: צילומים של דרכון, ביטוח וויזות. אני גם סרקתי את כל המסמכים ושלחתי אותם למייל שלי כדי שגם אם הכל הולך לאיבוד, אפשר יהיה להתחבר לאינטרנט בכל מקום ולהוריד אותם. כדאי לקחת שני צילומים של הדרכון והויזה, שכן היה לי מקרה בו הייתי צריכה להציג את המסמכים הללו בשני עותקים. חשוב מאוד להוציא כרטיס סטודנט, כי בהרבה מקומות מקבלים הנחה של 50% על כרטיסי הכניסה לסטודנטים וזה ממש יוצא משתלם.

 הוצאת הויזה מתבצעת בשגרירות סין (כתובת: רחוב בן יהודה 219, ת"א, אתר אינטרנט: il.china-embassy.org/eng). צריך להציג את המסמכים הבאים: דרכון, תמונת פספורט, טופס בקשה לויזה וטופס הצהרת בריאות (את שני הטפסים מקבלים שם). עלות הויזה לשתי כניסות היא 150 שקל. עדיף לבקש ויזה עם שתי כניסות, למקרה שתרצו לנסוע לאנשהו ולחזור לסין (גם הונג קונג נחשבת מחוץ לסין) ותבקשו קצת יותר ימים ממספר הימים שתהיו בפועל. אנחנו קיבלנו ויזה לחודשיים, אך היו כאלה שקיבלו לחודש ולכן צריך לחדש את הויזה בתוך סין. ניתן לעשות זאת בכל עיר גדולה, זה יכול לקחת כמה ימים ולכן כדאי להיות מוכנים לכך. ניתן לחדש את הויזה במשרדי PSP, כאשר כל פעם החידוש תקף לחודש.

עלות הטיול בסין היא די יקרה, יחסית למזרח. כאשר נסעתי באוגוסט 2009, העלות החודשית לאדם הייתה כ-4500 שקל לאדם, כאשר אופי הטיול שלי היה תרמילאי, ללא טיסות פנימיות ולינה בחדר זוגי. כמובן שהמחיר יכול לרדת אם מתכננים את הטיול למשך זמן ארוך יותר וכך הנסיעות מתפרסות ליותר זמן. המטבע המקומי הוא יואן (שווה ערך ל-0.6 שקלים). האגורה היא ג'ואן. עלות לינה בחדר זוגי הינה בין 100 ל- 200 יואן לזוג. בערים גדולות המחיר יכול לעלות ואילו במקומות נידחים העלות יכולה אף להגיע ל- 50 יואן ללילה. לינה בחדר משותף עם כמות אנשים גדולה מורידה את עלות הלינה בערך ב-30%. בנוסף, ישנם מקומות שאפשר להתווכח בהם על המחיר. עלות האוכל הינה בין 20-30 יואן לארוחה, כאשר אפשר למצוא מקומות מקסימים של מקומיים, בהם תקבלו ארוחה מעולה גם ב-10 יואן. חשוב להעז ולטעום את האוכל המקומי, זה יכול להפתיע כל אחד (אפילו אותי שאני לא יודעת לאכול חריף בכלל!). העלויות המשמעותיות הן על כניסות לאתרים ועל נסיעות מעיר לעיר (גם הטיסות יקרות).

איך כדאי לקחת כסף? זה מאוד תלוי באופי שלכם. אני לא נתקלתי בגניבות ולא הרגשתי חוסר ביטחון עם הארנק, ולכן טסתי עם 1000 דולר במזומן ושני כרטיסי אשראי. אפשר להסתדר גם עם כרטיסי אשראי בלבד. כמובן שאפשר גם לקנות טרוולרס צ'קס, אבל זה לא הכרחי בכלל. החלפת הכסף מדולר ליואן מתבצעת בבנקים המקומיים (Bank of China וכו'), העמלות כמעט זהות בכל הבנקים. חשוב שיהיה תמיד מספיק כסף מזומן ליומיים - שלושה, כי ישנן ערים מרוחקות שאין בהן כספומט וזה לא ממש נעים להתקע בלי כסף. המקומיים לא מקבלים דולרים, אז חשוב תמיד שיהיו עליכם יואנים. כל העלויות של הכניסות לאתרים/לינה/נסיעות כתובות בלונלי פלנט, אבל הן משתנות במהירות, אז כדאי להתעדכן כל הזמן. לשימושכם, מידע נוסף אודות מטבע - סין.

לתחילת הכתבה

תחבורה בסין

טיסות -; להזמין באתרי האינטרנט. זה הכי נוח והכי יעיל, שכן במשרדי נסיעות גובים עמלות. המחירים משתנים מיום ליום ולפעמים יש הנחות של 50% על כרטיסי טיסה. שני אתרים מפורסמים: www.elong.net ו- www.ctrip.com

אוטובוסים -; האוטובוסים מאוד נוחים, אבל הנהגים לא מבינים מילה באנגלית, אז כדאי שתמיד תהיה לכם מפה של המקום, כדי שתוכלו להצביע ולהגיד לנהג היכן אתם רוצים לרדת. חובה להביא סכום מדוייק לאוטובוס בתוך הערים כי אין עודף (העלות היא בדרך כלל יואן או שניים).

מוניות -; לקחתי במקומות בהם לא היה אוטובוס או כשהיינו עם התיקים על הגב ונוח היה להגיע עם מונית. עדיף לבקש מונה.

רכבות - כלי התחבורה הכי נוח בסין, במעברים בין ערים גדולות. אני תמיד לקחתי את רכבות הלילה וכך גם חסכתי כסף על לינה. את הרכבות ניתן להזמין דרך הגסטהאוס/מלון, שבו אתם נמצאים, אך שם יגבו מכם עמלה של 30-50 יואן לכל כרטיס. לעומת זאת, אתם יכולים להזמין את הכרטיס בעצמכם בתחנת הרכבת עצמה ובכך לחסוך את העלות הזו. אנחנו הזמנו את הכרטיסים בדרך כלל ישירות דרך הרכבת. את הכרטיס ניתן להזמין עד עשרה ימים מראש ועדיף לא לקנות ברגע האחרון, כי אז לא נשארים כרטיסים. במקומות מסויימים כמו בבייג'ין לא נשארים כרטיסים בקופות, אך כן ניתן להשיג כרטיס דרך המלון (כנראה איזו קומבינה שלהם). לרכבת יש להגיע כשעה מראש ולהצטייד בשתייה ובאוכל. ניתן גם לקנות ברכבת, אך זה יותר יקר והם לא תמיד עוברים עם העגלה כשבא לכם.

 יש שלושה סוגים של קרונות: Hard seats -; קרון ישיבה בלבד. אלה המקומות הכי זולים, אך גם הכי פחות נוחים. לא נסעתי בהם אז לא יכולה להביע חוויות, אך שמעתי שזה לא נוח במיוחד ולעיתים יש גניבות. Hard sleepers -; קרון שינה במיטות בתוך קבינה של שש מיטות (שלוש מכל צד). זהו הקרון הכי נוח וזה הקרון שבו אני נסעתי. בכל צד בקבינה יש שלוש מיטות: תחתונה, אמצעית ועליונה. התחתונה הכי יקרה ואילו העליונה הכי זולה. לכל סוג מיטה היתרונות/חסרונות שלה. בתחתונה ניתן לשבת בנוחות אך זה גם אומר ששני הנוסעים מעליך יכולים לשבת על מיטתך. באמצעית יש פחות מקום מהתחתונה ולא ניתן לשבת בה זקוף. בעליונה יש הכי מעט מקום אבל אתה נמצא הכי גבוה ועם הכי פחות הפרעות. אני וחברי כל פעם גיוונו בסוגי המיטות. לעיתים לקחנו את המיטה התחתונה והעליונה ולעיתים שתיים אמצעיות (אחת מול השניה). בכל מקרה, זה לא באמת משנה וזה תלוי באופיו של כל אחד. Soft sleepers -; קרון שינה במיטות מפנקות בתוך קבינה של ארבע מיטות. נאמר לי שזה ממש מפנק ופרטי, יש טלויזיה ויש הרבה נוחות. כמובן שזה גם הכי יקר ולעיתים הכרטיס בקרון זה שווה לכרטיס טיסה, אז עדיף כבר לקחת טיסה (יותר מהיר).

לתחילת הכתבה

ימים 1 - 4 - נחיתה בבייג'ין

משדה התעופה של בייג'ין (Beijing) לקחנו אוטובוס Shuttle לעיר ומשם מונית למלון. מונית ישירות משדה התעופה למלון מאוד יקרה. ישנו ב- Far East International Youth Hostel. עלות לחדר זוגי: 210 יואן (כולל מקלחת ושירותים בחדר). אוכל: כל אוכל רחוב שתמצאו. אנחנו טעמנו מהכל ולא התאכזבנו. היו דברים טעימים והיו פחות, אבל היה בהחלט חוויתי. תחבורה בבייג'ין: התחבורה הכי טובה בבייג'ין הן הרכבות התחתיות, נוחות מאוד וזולות. כמו כן, ישנם גם אוטובוסים רבים, המגיעים כמעט לכל מקום אליו לא מגיעה הרכבת.

אתרי בילוי בבייג'ין:
 1. העיר האסורה (Forbidden city) - בניינים של סין העתיקה (משוחזר). להמנע מלהגיע בחגים וסופי שבוע. זה מקום, שהיה לנו מאוד צפוף בו. הוא מאוד גדול וגם קצת חוזר על עצמו.

2. החומה הסינית -; המסלול שאותו עשיתי ונהניתי ממנו מאוד הוא מסלול Jinshanling-Samatai, אורך המסלול הינו ארבע שעות אם הולכים בקצב מהיר כמעט ללא הפסקות (אז כדאי לחשוב אם זה בכלל מתאים לכם). בכל מקרה, זה מסלול מדהים וכייפי ולכן אני מאוד ממליצה עליו. על מנת לעשות את המסלול לבד ובזול יותר, אפשר לעשות את הדברים הבאים: לקחת אוטובוס מבייג'ין לעיר מִיון (Miyun - קו 980). בתחנה האחרונה יתפסו אתכם נהגי מוניות, שינסו לארגן איתכם את המונית לחומה ובחזרה ממנה. העלות של המונית לשם וחזרה אמורה להיות בערך 180 יואן למונית (חייבים להתווכח וכדאי להתחלק עם עוד אנשים). אתם קובעים עם נהג המונית שיאסוף אתכם לאחר 4-5 שעות מסמתאי ואומרים לו שתשלמו בדרך חזור. המונית מחזירה אתכם חזרה לתחנת האוטובוס ואתם לוקחים את אותו הקו חזרה לבייג'ין. את המסלול ניתן לעשות גם באופן מאורגן, אם אתם אוהבים טיולים מאורגנים (העלות יקרה יותר).

3. ארמון הקיץ (Summer Palace) -; פארק מאוד יפה עם הליכות יפות, אגם גדול ומרשים, שניתן לקחת בו סירות ממקום למקום. יש גם אנשים המעיפים עפיפונים מקצועיים.

4. מקדש השמיים (Heaven temple) -; פארק שאהבתי במיוחד. זהו פארק ירוק ויפה ובו פנסיונרים רבים, שמעבירים את הזמן. שמענו מקהלות של אנשים וראינו חוגים של ריקוד. ממש נעים לשמוע וכיף לראות. מקומות נוספים שאפשר לטייל בהם אלו הרחובות הצדדים של בייג'ין, המכונים גם חוטונגים. יש שם שפע של אוכל ואנשים אותנטיים.

 5. כיכר טיאננמן -; כיכר גדולה ויפה קרובה לעיר האסורה.

6. אפשר גם ללכת לשוק הפנינים והמשי, אך לטעמי אלו עוד שווקים משעמים ומלאים מוכרים נודניקים וחיקויים זולים.

לתחילת הכתבה

ימים 5 - 11 - מפינגיאו ועד לעיירות הטיבטיות

בדרך בין בייג'ין לפינגיאו ניתן לעצור גם בדאטונג (Datong). אומרים שיש שם מערות יפות ופסלי בודהה מעניינים. פינגיאו (Pingyau) היא עיר עתיקה ומיוחדת אשר מוקפת חומה. היא מאוד היסטורית אך גם מאוד תיירותית. לנו ב- Harmony Hostel. עלות חדר זוגי: 160-180 יואן (מקלחת ושירותים). הגסטהאוס מארגן טיול של חצי יום לכפרים מיוחדים (Wang Family Courtyard, Zhangbi Underground Castle). שווה בהחלט את הכסף ומאוד מרתק לעשות סיורים בכפרים הישנים של סין. מפינגיאו לקחנו רכבת לילה לשיאן (Xian). הדבר היחיד שיש לראות בשיאן אלו חיילי הטרה-קוטה, ולפי דעתי זה בכלל לא שווה את העצירה. לנו ב- Xiangzimen Youth Hostel. עלות: 160 יואן (מחיר מציאה לשיאן וגם ממש שווה את הכסף).

 משיאן לקחנו רכבת לילה ללנזו ומהתחנה המרכזית של לנזו לקחנו אוטובוס לשיאחה (Xiahe). אם אין אוטובוס ישיר, ניתן לקחת אוטובוס ללינשיאה (Linxia) ומשם לשיאחה (ארבע שעות). כאשר אנחנו היינו שם, היה קשה להגיע לשיאחה, כי היו פרעות של הטיבטים כמה חודשים לפני וזו הייתה תקופה בה היה אסור לתיירים להכנס לעיר, לכן נסענו דרך לינשיאה וכמו כן נזקקנו לשני הדפסים של הדרכון שלנו והוויזה (שהדבר לא ירתיע אותכם, כי זה ממש פשוט וממש שווה את הנסיעה). שיאחה היא עיר מאוד מיוחדת וקטנה ויש הקוראים לה "טיבט הקטנה". אם אינכם מתכננים להגיע לטיבט עצמה, אז זה הכי קרוב לכך. זה מקום מדהים, הממוקם בין הרים גבוהים, מאוד אותנטי ושקט. לנו ב- Tara Guesthouse. עלות: 50 יואן לחדר זוגי, ללא מקלחת/שירותים. זהו מלון קטנטן ונחמד בבעלות משפחה טיבטית מקומית. סיירנו במנזרים הטיבטים עם בחור טיבטי מקומי ונסענו לגראס לנד -; שדות ירוקים, שיאקים מסתובבים בהם חופשי.

לתחילת הכתבה

ימים 12 - 16 - מלנגמוסי לשמורת ג'וזייגו

משיאחה נסענו באוטובוס במשך שמונה שעות ללנגמוסי (Langmusi). לנו ב- Xiufeng Binguan, מקום שקט ומקסים. עלות: 50 יואן לחדר (שתי מיטות Twin נפרדות), ללא שירותים ומקלחת, אבל עם סדינים חשמליים. זה ממש נחמד, כי נורא קר שם. אכלנו ב - Lesha's Restaurant -; אוכל טעים וזול. מומלץ! האטרקציה העיקרית שעשינו כאן היתה טרק סוסים. העלות ליום לבן אדם הינה 160 יואן, כולל הכל (אוכל שעיקרו אורז ואורז ועוד קצת אורז, לינה, סוסים, מדריכים מצחיקים וכו'). עשינו את הטרק על סוסים במשך יומיים, כאשר הלינה הייתה באוהל של שבטים טיבטים נוודים מקומיים, אשר גרים בשדות בתוך אוהלים. בהחלט חוויה אותנטית ומדהימה, כי הם ממש מארחים את המטיילים בתוך האוהל/בית שלהם יחד עם כל המשפחה והחיות (כבשים ויאקים). בלילה היו לנו אף ביקורים של כבשים בתוך האוהל. חשוב להצטייד בבגדים חמים. יש מקום המשאיל בגד אותנטי של הטיבטים, נדמה לי שקוראים לו צ'ומפה (מעיל חם מאוד אשר נראה כמו חלוק ענק וקושרים אותו בצורה מוזרה).

 יומיים על הסוס הספיקו לנו בהחלט, כי ביום הראשון חברי חלה במחלת גבהים ואילו אני התייבשתי ביום למחרת (קחו הרבה מים), אבל זה היה בהחלט טרק מדהים והנופים היו משגעים ולכן אני ממליצה בחום על הטיול הזה. הטרק הזה שונה מהטרק בסונגפן, לפי דעתי, מכיוון שהוא פחות מוכר ולכן גם יותר אישי. כאשר אנחנו יצאנו, היינו רק אנחנו ועוד זוג חברים, זה הפך את הטיול ליותר אישי ומיוחד בשבילנו (בסונגפן שמענו שהטרקים הם יותר המוניים ובקבוצות גדולות יותר). מלנגמוסי אפשר לנסוע לסונגפן, אבל גם שם האטרקציה העיקרית הינה רכיבה על סוסים ולכן לא עצרנו שם. הרבה מטיילים עושים שם את טרק הסוסים ולא בלנגמוסי. תבחרו לפי מה שמתאים לכם.

מלנגמוסי נסענו שלוש שעות לזוייגה, מזוייגה לסונגפן (שעתיים וחצי) ומסונגפן לג'וזייגו
 (Jiuzhaigou - שלוש שעות). יצאנו ב- 06:00 והגענו ב- 16:00. ג'וזייגו זו השמורה הכי יפה בסין. היא מלאה בנופים עוצרי נשימה, ולמרות שהיא יקרה ומלאה בתיירים סינים, לפי דעתי אסור לפספס אותה. המקום מלא באגמים יפים בצבעים מהממים ושווים כל תמונה. אנחנו בילינו בפארק יום שלם ובגלל שכרטיס הכניסה כל כך יקר, כדאי להתחיל מוקדם על מנת להספיק לראות את כל השמורה הענקית הזו. כרטיס כניסה עולה 170 יואן לסטודנט, ובנוסף יש לקנות כרטיס אוטובוס, שעולה 90 יואן כדי להתנייד שם, מכיוון שזה מקום ענק. לא ניתן לישון בתוך השמורה. אנחנו ישנו מחוץ לשמורה, בבית מלון הזוי לחלוטין, שכנראה לפני כמה שנים היה מלון מפואר. כשאנחנו היינו שם, היינו בערך האורחים היחידים. המלון נקרא Jiutong Binguan והוא נמצא בדיוק בתחנת האוטובוס הראשית שליד הפארק. הכניסה לפארק היא בערך עשר דקות הליכה מהמלון. הלינה עלתה לנו 120 יואן אחרי מיקוח. יש פארק נוסף ליד ג'וזייגו בשם Huanglong. לא היינו בו, אבל שמענו שגם הוא מאוד יפה.

לתחילת הכתבה

כל פרקי הסדרה:

לכתבה השנייה לחצו כאן

לכתבה השלישית לחצו כאן

יוצאים לטיול תרמילאים בסין? כל המידע לטיול שלכם באתר "עפתי" >>

יעדי הכתבה

הזמנת חופשה לסין

כתבות מומלצות עבורך על סין

קצת השראה לטיול הבא

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם