סין - טיול עצמאי למבוגרים בחבל סצ'ואן

ביקור בחבל סצ'ואן בסין חייב לכלול את פארק ג'יודז'איגואו על שלל אגמיו ומפליו וערים דוגמת סונגפאן. אזור זה הוא בעל צביון טיבטי ויש בו הרבה כפרים קטנים ונופים מרשימים. אמנם מדובר בטיול עצמאי לא פשוט, אך אפשרי בהחלט, ובפרט בסיוע לבבי של המקומיים.
דוד נחמוני
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: סין - טיול עצמאי למבוגרים בחבל סצ'ואן
© Depositphoto

נחיתה בג'יודז'איגואו

לחלקו הראשון של המסלול לחצו כאן

לחלקו השני של המסלול לחצו כאן

 למידע על ויזה לסין

יום שבת, 27/6/2009  - בבוקר הלכתי ברגל למשרד של East China Airways בלאנדז'או, משם יוצאת ההסעה לשדה התעופה. המקום סמוך למלון ועלות כרטיס - 30 יואן. לאחר הנחיתה בצ'נגדו נסעתי עם רכב שחיכה לי ל- Sims גסטהאוס. בקבלה שילמתי 50 יואן עבור ההסעה, קניתי כרטיס טיסה לג'יודז'איגואו (Jiuzhaigou) - עלות 750 יואן, והזמנתי שם גם גסטהאוס לשני לילות. פגשתי כאן ישראלים שעשו את ה- Back Door משנגרילה וכן קיבלתי כמה טיפים. היום ומחר יוקדשו להתארגנות.

יום ב', 29/6/2009 - פרטתי מזומן בבנק הקרוב (רק הבנק המרכזי מקבל המחאות) ונסעתי לשדה במונית שהזמנתי. הטיסה נמשכה כ-45 דקות. בחוץ ירד גשם והיה מעט קריר. רציתי לנסוע באוטובוס, אבל כמה נהגי מוניות אמרו לי שאין אוטובוס והדרך היחידה להגיע לג'יודז'איגואו היא במונית, בעלות של 200 יואן. התברר שזה היה שקר. לפני שיוצאים מהטרמינל צריך לבדוק עם דיילות המודיעין כיצד אפשר להגיע לג'יודז'איגואו, מפני שיש מיניבוסים שנוסעים והעלות לאדם היא 60 יואן. מאחר ולקחתי מונית מחוסר ידיעה, הראיתי לנהג את כתובת ההוסטל בסינית. נסענו בדרך יפה שהיתה ברובה בירידה הררית, ירוקה, עברנו כפרים בדרך, שחלקם בסגנון טיבטי.

 הגענו לכפר שלפני הפארק כעבור שעה ועשרים. כאשר הגענו להוסטל, הנהג רצה עוד 65 יואן אבל סירבתי, ובעלת ההוסטל, שיודעת אנגלית בסיסית, תמכה בי. שילמתי 80 יואן עבור הלילה הראשון, קיבלתי חדר סביר ובקשתי מבעלת ההוסטל שתקנה לי כרטיס אוטובוס לסונגפאן ל- 1 ביולי ושתזמין לי מקום בהוסטל דרך המסעדה Emma's Kitchen. המלון נמצא כחצי ק"מ מהכניסה לפארק, במרחק הליכה של כ-15 דקות. יש אינטרנט חופשי, מסעדה עם ארוחות סיניות ומים חמים. אפשר לקנות מפה של הפארק (רצוי) ב-5 יואן, אני ממליץ.

פרטי ההוסטל: Yputh Hostel 

לתחילת הכתבה

ביקור בפארק ובאגמים

יום ג', 30/6/2009 - קמתי בבוקר והיה יום יפה ללא גשם. מאד שמחתי וזה עשה לי את היום, כי אתמול ירד גשם וחששתי שזה ימשיך. התחלתי לצעוד לכיוון הפארק. הגעתי כחמש דקות לפני פתיחת הקופות בשעה 07:00. במקום הייתה אחראית משמרת שדברה אנגלית ואמרה לי שעלות כרטיס היא 220 יואן ועוד 90 יואן לאוטובוס, סה"כ - 310 יואן. היא אמרה שאם אני אבוא גם מחר, אוכל להיכנס חופשי עם אותו כרטיס. היא אמרה לי גם שכאזרח וותיק יש לי הנחה ועבורי העלות היא 260 יואן, כמו סטודנט, או 170 יואן ללא האוטובוס.

התכנון שלי היה בתחילה לנסוע עד התחנה האחרונה ולאחר מכן להתחיל לרדת לכיוון היציאה. התחנה הראשונה, בה האוטובוס עצר, היתה אגם המראה (Mirror Lake) היפה. לאחר מכן עליתי על האוטובוס שהגיע ונסעתי עד התחנה האחרונה. האוכלוסיה המקומית כאן היא טיבטית וכך גם סגנון הבניה. כאשר ירדנו, היה במקום בזאר קטן ונשים טיבטיות שמוכרות מזכרות. מכאן מטפס שביל מדרגות יחסית נוח ולא קשה עד למעלה. ההליכה היא בשטח יפה וירוק בגובה של כ- 3,000 מטרים. בדרך הכרתי שלושה אמריקאים ולאחר הליכה של כחצי שעה, חזרנו לתחנת האוטובוס והחלטנו ללכת את ה- 2.5 ק"מ הבאים עד ל- Swan Lake ולהמשיך עד Grass Lake. עברנו את האגם הראשון והגענו ל- Grass Lake. למעשה, זה אגם שגדלים בו צמחים ומכסים את חלקו. כאן עלינו על האוטובוס ונסענו איתו עד Bamboo Lake. בהליכה, המרחק בינו לבין המקום ממנו הגענו 6.5 ק"מ. ירדנו והלכנו לאורך האגם עד שהגענו ל-Panda Lake. המשכנו ללכת לאורכו עד המפל הגדול, שגובהו 71 מטרים ורוחבו כ-50 מטרים. בהחלט מרשים. המשכנו ללכת עד אשר הגענו לאגם הצבעוני Five Flower Lake. כל הזמן צעדנו לאורך הנהר. כאן עלינו על האוטובוס וירדנו בתחנת המזלג או ה- Y, בה מתפצל הנהר לגדה ימנית ושמאלית. זה אזור מנהלתי אשר בו מסעדות, מלון, ומקומות מוצלים למנוחה ואוכל.

 האמריקאים הלכו לאכול במסעדת המלון ואני נפרדתי מהם והתיישבתי לאכול. לאחר מכן הלכתי למפלי Nuorilang Fall הרחבים. משם המשכתי ללכת עד תחנת האוטובוס. עליתי עליו ונסעתי עד אגם הקרנף ולאחר מכן נסעתי עד אגם הנמר. המשכתי לתחנה נוספת עד הכפר הטיבטי ותחנת הקמח, ירדתי בעוד מקום שבו אבן מיוחדת ומשם הגעתי ליציאה. בשעה 15:10 לקחתי מונית להוסטל, שם הסתבר שהשאירו לי הודעה באנגלית על המחשב שלהם שלא קנו לי כרטיס לסונגפאן ושאקנה אותו למחרת בתחנה. לבחורה בקבלה היה מחשב שבו מילון אנגלי - סיני ותוך כדי התכתבות הדדית התברר שהאוטובוס לסונגפאן יוצא למחרת בבוקר. הבטיחו לקנות לי כרטיס לפני היציאה.

מפת הפארק: www.travelchinaguide.com/attraction

לתחילת הכתבה

סונגפאן - עיר עם צביון טיבטי

יום ד' - 1/7/2009 - קמתי בשעה 05:30 ולקחתי מונית לתחנת האוטובוסים. עלות הכרטיס לסונגפאן - 30 יואן. יצאנו לדרך בשעה 07:30. בשעה הראשונה האוטובוס עבר באותה דרך בה הגעתי משדה התעופה ולאחר מכן עבר בתוך עמק מלא ישובים טיבטיים ונהר. בחלק זה הכביש לא היה במצב טוב, כתוצאה מרעידת האדמה שהיתה לפני כשנתיים והוא נמצא בתיקונים. הגענו לסונגפאן לאחר שעתיים וחצי בקירוב. מיד כשירדתי מהאוטובוס והעמסתי את התרמיל פגשה אותי אֵמה, אשר לקחה אותי למלון בשם Old House Hotel. עלות ללילה - 60 יואן. החדר יחסית סביר עם מים חמים וטלביזיה. ברצוני לציין שדי קריר כאן וצריך בגד חם. במלון אפשר לאכול אוכל מערבי וסיני, יש אינטרנט וניתן לקבל מידע על רכיבת סוסים ועל האזור ולהזמין כרטיסי נסיעה באוטובוס. המלון נמצא כ- 50 מטרים מתחנת האוטובוס, אך הוא שקט.

 לאחר שהתארגנתי, הלכתי למסעדה של אמה, הנקראת Emma's Kitchen ונמצאת כ-200 מטרים מהמלון. שאלתי אותה היכן אני יכול להאריך את הוויזה. היא קראה לנהג ריקשה אופניים ואמרה לו שייקח אותי למקום תמורת 3 יואן. כשהגענו, בעל הריקשה ירד איתי והוביל אותי למשרד של הארכת הוויזות. במקום היה קצין דובר אנגלית בסיסית. התבקשתי למלא טופס, לקחו את הדרכון שלי וצילמו אותו ואת כרטיס האשראי שלי. הייתי צריך לכתוב בטופס המצולם כמה כסף אני יכול למשוך. לאחר מכן נתנו לי טופס תשלום עבור הוויזה - 160 יואן ושלחו אותי לשלם בבנק לחקלאות שנמצא בקרבת מקום. אחרי ששילמתי, חזרתי למשרד הוויזות, מסרתי את הטופס, קיבלתי העתק והוויזה בדרכון הייתה מוכנה לעוד 30 יום. התהליך לקח כ- 45 דקות - ממש מהר ומדהים. עבור הצילומים שילמתי 10 יואן. ביקשתי מאמה שתזמין לי חדר ב- Sim's גסטהאוס בצ'נגדו. הניסיון שלי עם אמה הוא מאד חיובי. בערב אכלתי ארוחת ערב ב- 45 יואן, כולל סלט ישראלי. העיר סונגפאן די נחמדה, יש בה כ-20,000 תושבים, שליש טיבטיים, שליש סינים והשאר מיעוטים ומוסלמים, אבל הצביון הכללי של העיר הוא טיבטי. העיר נמצאת בגובה של 2800 מטרים ודי קר כאן, בעיקר בבקרים ובערב.

פרטי הקפה של אמה: Ema's Kitchen

  • כתובת: Shunjiang Songpan Sichuan
  • טלפון: 0837-7231088
  • פלאפון: [0]13108372888
  • מייל: [email protected]

פרטי המלון בו שהיתי: Old House Hotel

לתחילת הכתבה

נסיעה ארוכה עד לצ'נגדו

יום ה', 2/7/2009 - בבוקר הלכתי לתחנת האוטובוסים ועליתי על האוטובוס. הדרך מאד יפה ועוברת בחלקה על צלע של רכסי הרים ובכפרים, אך בחלקים די גדולים שלה היא הרוסה מרעידת האדמה וזה מאט את התנועה. אפשר לראות חלקי גשרים שהתמוטטו ומקומות שהיו בהם כפרים שנהרסו. המע"צ הסיני עובד במרץ, אבל זה עוד ייקח זמן. במקביל הם גם בונים אוטוסטרדה עם הרבה מנהרות. היו בהחלט קטעים מדהימים של נוף ולמרות תלאות הדרך, שווה לעשות את הנסיעה הזאת לפחות לצד אחד. אחרי שעתיים וחצי עצרנו להפסקה ובהמשך עצרנו שוב, לצהרים, במזנון עם אוכל סיני. הגענו לתחנת האוטובוס בצ'נגדו בשעה 18:00 אחרי כמה עיכובים בדרך ו- 11 וחצי שעות. לקחתי מונית לגסטהאוס.

יום ו', 3/7/2009 - הסתבר שיש אוטובוס ישיר לדאנבה (Danba), היוצא מתחנת אוטובוסים המרוחקת מהמלון ומשך הנסיעה הוא כעשר שעות. החלטתי לפצל את הנסיעה, לנסוע עד קאנגדינג, לישון שם לילה ולמחרת להמשיך לדאנבה. קיבלתי תדריך מהגסטהאוס לגבי הנסיעה לדאנבה ול - Back Door ליונאן. לא הצלחתי למצוא מקום לינה בקאנגדינג. ההוסטל Zhilam, עליו המליצו לי ואשר מנוהל ע"י אמריקאים ויש בו אוכל מערבי, היה מלא כמעט עד סוף החודש.

Zhilam Hostel

לתחילת הכתבה

מקאנדינג לדאנבה

יום שבת, 4/7/2009 - נסעתי במונית לתחנת האוטובוסים וקניתי כרטיס לקאנגדינג - 127 יואן. יצאנו לדרך בשעה 10:20. במהלך הנסיעה הגענו לאזור בו תיקנו את הכביש ונאלצנו להמתין קרוב לשעה וחצי. הדרך ירדה וטיפסה לאורך נהר ויערות משני הצדדים, מאוד יפה. עברנו בעיר בשם Yaan וכן דרך מספר מנהרות. הגענו לקאנגדינג בשעה 17:45. ביציאה מהתחנה כבר הגיעו כאלה שהציעו לנו מקומות לינה. בתחילה הראו לי מקום עם חדר קטן ב- 80 יואן. לא נכנסתי. אחרי כן ראיתי מלון מול תחנת האוטובוס בשם Kasa Hotel. קיבלתי חדר גדול מאד עם שירותים מערביים ומים חמים 24 שעות. העלות - 120 יואן ללילה. כמו כן, שילמתי 80 יואן עירבון. ניסיתי לקנות ליום למחרת כרטיס לאוטובוס של 08:30 לדאנבה, אבל לא היה מקום. מבחינת מזג האוויר, קריר כאן בבוקר ובערב וצריך בגד חם. טלפונים של המלון: 0836-2879999, 0836-7322368 ,0836-7525666, 0836-7322332.

יום א', 5/7/2009 - הלכתי לתחנת האוטובוס וקניתי כרטיס לדאנבה ב- 45 יואן. בשעה 14:00 עליתי לאוטובוס, שהיה מלא במקומיים והיה די מרווח. בדרך עצרנו לתדלק ולהחליף גלגל מפונצ'ר ובזבזנו זמן. הכביש עובר לאורך הנהר ויש בו עליות וירידות, אבל הוא מאד משובש. יש הרבה קפיצות, עבודות תחזוקה והנסיעה איטית. הגענו לדאנבה אחרי 20:00, אחרי 5 וחצי שעות (בספר כתוב שהדרך לוקחת 4 שעות). לקחתי מונית להוסטל שהיה קרוב מאד. בעלת המקום לא יודעת אנגלית אבל אחיה ידע מעט. במקום היה תרמילאי צעיר אנגלי בשם בן, שידע מעט סינית. היינו היחידים בהוסטל וקבענו לנסוע למחרת לכפר טיבטי ולמִגדלים. רציתי לאכול ארוחת ערב, אבל רוב המסעדות היה כבר סגורות. הבחורה מהמלון הלכה איתי למסעדה ואכלתי שם דמפלינג וירקות. בהוסטל בית השימוש הוא בול קליעה וגם לא היו מגבות, נייר טואלט וסבון. יש אינטרנט חופשי, מים חמים 24 שעות ביום, אפשר להזמין דרכו כרטיסי אוטובוס, לשכור נהג ולקבל מידע על טיולים. עלות חדר עם שירותים - 60 יואן. אני מציין את הגסטהאוס בגלל שאין מספיק מקומות זולים וכן היחס והטיפול באורח בהחלט טובים. המנהל במקום יודע מעט אנגלית וזה יתרון.

שם ההוסטל: Zha Xi Zhuo Kang Backpackers Hostel

  • כתובת: No.35 Sanchahe Nenlu Danbaxian Ganzizhou.Sichuan P.C 626300
  • טלפון: 13990464961, 6-35211806
  • פקס: 0836-35211806

יום ב', 6/7/2009 -  מהחדר של המלון נשקף נוף יפה של דאנבה והנהר. בשעה 09:00 יצאנו בן ואני עם נהג לכפר הטיבטי Jiaju Tibetan Valley, הנמצא 7 ק"מ מצפון מערב לדאנבה. בכניסה גובים 20 יואן מהרכב והנוף כאן יפה. הגענו למרכז הכפר וכאן נמצא גם הגסטהאוס שלהם. ירדנו, ראינו מרחוק מגדלים והתחלנו לטפס בשביל. הנהג הלך איתנו. כעבור 45 דקות הגענו למקום ממנו רואים מגדל מקרוב בצורה ברורה וכן את המגדלים האחרים ממול. מאד יפה. בתי הכפר הם בסגנון טיבטי והכול כאן מאד פסטורלי וירוק עם המון עצי פרי עמוסים כמו משמש, שזיפים, אפרסקים ואגסים. אפשר פשוט לקטוף תוך כדי הליכה. ירדנו חזרה למרכז הכפר ואחת הטיבטיות הגישה לנו תה. בן נשאר ללון בגסטהאוס ואני והנהג ירדנו לדאנבה. שילמתי לנהג 60 יואן ובמלון נתנו לי את כרטיס האוטובוס לקאנגדינג. בנוסף, הזמנתי מלון בליטאנג.

לתחילת הכתבה

אוטובוס בחזרה לצ'נגדו

יום ג', 7/7/2009 - בשעה 06:00 לקחו אותי לתחנת האוטובוסים. כרטיס האוטובוס והמונית עלו 60 יואן. הגענו לאחר 4 ורבע שעות. נכנסתי למלון שהייתי בו וקיבלתי חדר, לאחר מכן הלכתי לתחנת האוטובוס לקנות כרטיס לליטאנג. כאן חכתה לי אכזבה נוספת - מסתבר שהפסיקו למכור כרטיסים לליטאנג, מחשש שינסו להיכנס לטיבט. הייתה אפשרות לנסוע בכלי תחבורה חלופי, מיני ואן או מונית, אבל החלטתי שאני לא מוכן להפר את ההוראות הרשמיות, אז קניתי כרטיס אוטובוס חזרה לצ'נגדו. עלות - 129 יואן - מאד יקר והרעיון להגיע ל- Back Door ביונאן נפל.

יום ד', 8/7/2009 - עליתי על האוטובוס לצ'נגדו והגעתי כעבור 8 שעות. לקחתי מונית לגסטהאוס ושם פגשתי שוב את בן האנגלי, שלא נסע לליטאנג מאותה סיבה. החלטתי לנסוע לצ'ונגצ'ינג (Chongqing) ולטייל שם כיומיים. קניתי דרך הסוכנות של הגסטהאוס כרטיס רכבת לצ'ונגצ'ינג בעלות 92 יואן, כולל 20 יואן עמלה.

יום ה', 9/7/2009 - יום זה הוקדש להתארגנות והכנות. הזמנתי שני לילות בצ'ונגצ'ינג ב- Tina's Hostel וכן הסעה חינם מתחנת הרכבת.

לתחילת הכתבה

יומיים בצ'ונגצ'ינג

יום ו', 10/7/2009 - הרכבת יצאה ב- 09:24. זו היתה רכבת מהירה והגענו לאחר 3 וחצי שעות. בתחנה חיכה לי נהג, שאסף אותי ושלושה נוסעים נוספים להוסטל. שילמתי עבור שני לילות 90 יואן ללילה ונתתי עירבון של 70 יואן. קיבלתי חדר יחסית בסדר. הזמנתי כרטיס טיסה לליג'יאנג, מאחר ובכל דרך אחרת צריך לעבור בקונמינג, דרך מאוד ארוכה. כמו כן, הייתה רעידת אדמה שהרסה חלק מהמסילה. ליום למחרת הזמנתי טיול רגלי בעיר עם אחד מעובדי המלון שמדבר אנגלית בעלות 60 יואן וכמו כן הזמנתי הסעה לשדה התעופה.

 ההוסטל מספק את השירותים הבאים: הסעה ללא תשלום להוסטל מתחנת הרכבת, אינטרנט חופשי, חדר סרטים- DVD, שולחן ביליארד. במקום מסעדה המגישה אוכל מערבי וסיני. אפשר לארגן טיולים בעיר ובאזור כמו שייט על נהרות באזור וגם שלושה ימים על נהר היאנגדזה, לרכוש כרטיסי רכבת, אוטובוס, טיסה ולהזמין בתי מלון. עלות לחדר יחידה/זוג - 90 יואן, לא כולל ארוחת בוקר.

אחר הצהרים יצאתי עם שתי סטודנטיות סיניות שהזמינו אותי להסתובב בעיר. הרושם הראשון שלי היה שזאת עיר גדולה עם הרבה בניינים רבי קומות. כאן הרבה יותר חם מאשר בצ'נגדו.

 פרטי ההוסטל: Tina's Hostel Chong Qing

יום שבת, 11/7/2009 - במהלך הטיול בעיר ביקרתי ברובע ג'יאפאנגביי, שבחלקו הייתי גם אתמול. עברנו ב-Hong Ya Dong Valley. ירדנו לשם במעלית, היינו ליד נהר ג'יאלינג וראינו את מפגש שני הנהרות. לאחר מכן נסענו ברכבת הקלה למוזיאון שלושת הערוצים ולפארק שמולו. המוזיאון ללא תשלום ושווה ביקור. לאחר מכן נסענו באוטובוס וירדנו ליד החומה שעליה מטפסים חיילים. המקום נקרא Qi Xing Gang. לאחר מכן ירדנו דרך Mountain Slips עד ההוסטל.

לתחילת הכתבה

טיסה לליגי'אנג ולינה בכפר ליגה

יום א', 12/7/2009 -  ב- 06:00 לקח אותי בעלה של טינה לשדה התעופה - 60 יואן. אחרי שעשיתי צ'ק אין התחיל הבלגן: הסתבר שעקב מזג אוויר גרוע וגשמים לא התאפשר למטוסים להמריא ולנחות וכמו כן היו שדות שנסגרו ונוסעים בילו את הלילה בשדה. למזלי, לא הייתי על הטיסה של הלילה, כך שביליתי בשדה התעופה עד הצהרים, אז המראנו. בליג'יאנג עליתי על השאטל של השדה - 15 יואן, וכעבור 45 דקות הגענו לתחנת השאטלים. משם לקחתי מונית אשר הביאה אותי עד לכניסה לעיר העתיקה ליד ההוסטל. מאחר ואסור לרכב להיכנס לעיר העתיקה, צעדתי להוסטל ברגל.

יום ב', 13/7/2009 - היום היה יפה וחם. מאי (May), אשר מנהלת את ההוסטל, הזמינה לי מלון באי לוחו חו (Lugu Hu) בכפר ליגה (Liga), אשר בנוי לאורך מפרץ מול האי ליגה וכן כרטיס אוטובוס הלוך וחזור. יצאתי אל העיר, שהיתה מלאה בהמון קבוצות של תיירים סיניים. ההוסטלים די מלאים. את יתרת היום הקדשתי להכנות למחר.

 יום ג', 14/7/2009
- בבוקר הלכה איתי עובדת של המלון לתחנת האוטובוס, שנמצאת במרחק 7 דקות הליכה מההוסטל. עליתי על המיניבוס. עלות הכרטיס - 60 יואן. כעבור 3 וחצי שעות הגענו לעיר נינגלאנג (Ninglang), שם אכלנו צהריים. המשכנו לנסוע בדרך הררית עם עמקים גדולים ובהם כפרים. הגענו למקום בו צריך לשלם עבור הכניסה לאגם 78 יואן. לאחר מכן המשכנו לנסוע. הדרך מטפסת עד נקודת התצפית על האגם. ירדנו, צילמנו וחזרנו למיניבוס. בהמשך, נהג המיניבוס הצליח לשכנע 60% מהנוסעים לעצור במקום מסוים באגם, לעשות שייט של שלוש שעות בעלות של 30 יואן לאדם ולאחר מכן לבקר בכפר מקומי שהתקיים בו אירוע תרבותי. העלות - 120 יואן לאדם. מה שהוא עשה זאת ממש חוצפה, אבל אנחנו בסין, הנהגים שולטים ואין עם מי לדבר.

במקום לא היו מוניות, אבל כמה בחורות צלצלו לחבר שלהן, שהגיע עם מונית ולקח אותנו לכפר ליגה בעלות של 50 יואן. הגענו לליגה, הנשים ירדו לפני ואני המשכתי ברגל עד המלון שלי. קבעתי עם הנשים, שאחת מהן דוברת אנגלית, להיפגש בשעה 19:30 לארוחת ערב בלובי של המלון שלהן. החדר שקיבלתי הוא בסדר גמור עם נוף לאגם. בסך הכל, הנסיעה ברוטו ארכה כשבע שעות.

 בשעה 19:30 פגשתי שתיים מהבנות והלכנו לאכול. לכול אורך הכפר יש מלונות ומסעדות, שבחלקן שולחנות נמוכים עם שרפרפים בחוץ. מתחת לחלק מהשולחנות מותקן מתקן של גחלים שעליו רשת. התיישבנו במקום כזה והזמנו עוף וירקות. הבנות ארגנו את האוכל עד שהיה מוכן לאכילה, ישבנו כשעה וחצי ושוחחנו. לאחר מכן חזרתי למלון. במקום ישב תייר סיני מבייג'ינג, שהיה חצי שתוי, עם שתי נשים משבט Mosu, השבט המטריארכלי היחיד מסוגו בעולם. בחלק מבתי המלון הפכו נשות השבט, למעשה, לזונות מרצון והן עושות הון רב.

יום ד', 15/7/2009 - אחד מעובדי המלון לקח אותי לרכב שנוסע לנינגלאנג - העלות 11 יואן. יצאנו והגענו לאחר חצי שעה, ירדתי והם אמרו לי שהרכב חוזר בשעה 15:00. הסתובבתי בכפר, שלא היה משהו מיוחד - חנויות, שוק ומלונות. נכנסתי לבתים פרטיים, קבלו אותי יפה וצילמתי. באחד הגסטהאוסים הציעו לי חדר ללא שירותים בעשרה יואן. זה מראה עד כמה בזול אפשר ללון כאן. לאחר שסיימתי את היכרותי עם הכפר והתושבים, השעה עדיין הייתה מוקדמת וחיפשתי רכב כדי לחזור לליגה, אבל עבור נוסע בודד בקשו 50 יואן. המשכתי להסתובב ואז אחד הנהגים אמר לי שהוא יוצא בשעה 12:00, יש לו עוד שני נוסעים ותרנגולת וזה יעלה לי 20 יואן. הסכמתי. לקראת 12:00 הגיעו שישה צעירים כדי לנסוע ואז אמרתי לנהג שאני משלם רק 10 יואן, המחיר המקובל מאחר והוא מלא. כאשר ירדתי בכפר נתתי לנהג 10 יואן, אבל הוא ביקש עוד 10 יואן ואני סירבתי.

 מאוחר יותר התיישבתי באחת המסעדות בחוץ והזמנתי אוכל חי כדי לבשל אותו על גחלים. הבישול שלי לא היה כול כך מוצלח והסתבר לי כי האוכל שהזמנתי היה מספיק בקלות לשנים או שלושה אנשים. הלכתי לראות את מופע הפולקלור, שמתקיים באחד האולמות. כניסה - 20 יואן. מבחינתי, אפשר היה לוותר, אבל התיירים הסיניים היו מאד מעורבים ונהנו.

יום ה', 16/7//2009 - בבוקר הגיע אדם מחברת המיניבוסים כדי לקחת אותי להסעה. נסענו לכפר בו חנו המיניבוסים, שאינם יכולים להיכנס לאזור בו ישנתי בליגה. הכניסו אותי לוואן צפוף, אך מכיוון שהיתה אפשרות לכך, עברתי למיניבוס. יצאנו בשעה 10:05 והתחלנו לטפס. היה יום יפה והאגם נראה נהדר ויפה וכך גם הדרך עצמה. כעבור כשעה ורבע הגענו לשער הכניסה, שם משלמים עבור הכניסה לאגם. המשכנו לנסוע בדרך היפה עד שהגענו לנינגלאנג. עצרנו לצהריים ולאחר מכן המשכנו לנסוע. בשלב מסויים התחלנו לטפס בכביש מפותל, אשר מזכיר את דרך הטרולים בנורבגיה או במידה מסוימת אצלנו את מעלה העקרבים. כעבור כחצי שעה הנהג עצר בנקודת תצפית, באותו מקום בו עצרנו כאשר התחלנו לרדת, אך בניגוד ליומיים הקודמים שהיו מעוננים, היום היה יפה להפליא.

 לקראת 18:00 הגענו לליג'יאנג לאחר קרוב לשמונה שעות נסיעה. ירדתי והלכתי ברגל ל- Panba Hostel. מאי החליפה לי את ההוסטל להוסטל החדש שהיא עומדת לנהל ונקרא May Hostel. קיבלתי חדר ב- 80 יואן. ברצוני לציין, שגם לפני שנה ישנתי בהוסטל הזה, לפני שנקרא May Hostel והיה שם די עלוב. כאשר הגעתי עכשיו, לא הכרתי את המקום - החדרים, המקלחות ומערכת המים שופצו וכלי השינה, הסדינים והשמיכות הוחלפו וכן נעשה ניקיון בחצר. כל הדברים האלה נעשו על ידי מאי, אשר החלה לנהל אותו ב- 1 ספטמבר 2009. במקום אפשר לאכול אוכל מערבי וסיני וכן ארוחות ערב זולות.

פרטי ההוסטל: May Hostel 

לתחילת הכתבה

עצירה בביג'ינג בדרך הביתה

יום ו', 17/7/2009 - למעשה, כאן מסתיים הטיול. ניסיתי להקדים את החזרה לארץ בשבוע, אבל לאחר שיחת טלפון עם נציג נתיבי האוויר האוזבקים, אמרו לי שניתן לעשות את זה רק בבייג'ינג, לכן קניתי כרטיס טיסה לבייג'ינג והזמנתי מקום במלון Far East. טסתי לקונמינג והמשכתי במטוס אחר לבייג'ינג. בביג'ינג לקחתי שאטל לתחנת הרכבת - עלות - 16 יואן. בתחנה ניסיתי ללא הצלחה לתפוס מונית למלון Far East. ריקשה אופניים עם מוטור אמר שייקח אותי. הוא ביקש 50 יואן, נתתי 20 יואן. הוא לא הוריד אותי במקום ואמר שהמלון ברחוב הקרוב ואסור לו להיכנס לשם. לא רציתי לשלם לו, אבל הוא התחיל לאיים עלי אז שילמתי לו והתחלתי ללכת לרחוב הקרוב. כמובן שהמלון לא היה שם. רצוי להימנע מנסיעה בריקשה אופניים בבייג'ינג. ניסיתי לעצור מוניות, אך הן לא עצרו. לבסוף, שוטר תנועה עצר מונית והורה לנהג לקחת אותי למלון. המלון עצמו הוא טוב, אבל הוא נמצא בסביבה בעייתית וקשה להגיע אליו. את כרטיס הטיסה קיבלתי באינטרנט לאחר ששלחתי להם דואר אלקטרוני ולאחר שאישתי דברה איתם בטלפון.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על סין

הזמנת חופשה לסין

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם