הריח של לוס אנג׳לס מתחלק לשני ריחות עיקריים - מצד אחד, יש פה ריח של בריזה נעימה ומלח טהור של ים. מצד שני, בלא מעט מקומות הריח באוויר הוא ריח חזק של קנאביס, של סמים. מקומיים סיפרו לי שהריח של הסמים באוויר הוא ריח חדש, ושיש קשר בין הריח החדש שהגיע לעיר לבין הסמל המפורסם של הוליווד


״בכל מקום שאני נמצא יש ריח של סמים באוויר. יש מישהו שלא מעשן בעיר הזאת?״, שאלתי בארוחת הצהריים בשבת את המשפחה שאירחה אותי. הם חצי צחקו וחצי היו מודאגים. ״כן, זה משהו יחסית חדש כאן. מאז 2017, שעישון הקנאביס הפך לחוקי בקליפורניה״.

ממצפה גריפית׳ ממנו רואים את השלט

ההיסטוריה של הקנאביס בקליפורניה

מדינת קליפורניה הייתה חלוצה בתחום אישור השימוש, הגידול והמכירה של קנאביס בארצות הברית. היא הייתה המדינה הראשונה בארה״ב שכבר ב-1966 אישרה את השימוש הרפואי בקנאביס. בסוף 2016, הצביעה מדינת קליפורניה על חוק המאפשר שימוש בקנאביס למבוגרים, תוך חידודים משמעותיים האוסרים על עישון קרוב לבתי ספר, הגבלות על כמות הגידול הפרטי ומיסוי גבוה במיוחד שמעניק למדינה לא מעט כסף.

השלט של הוליווד

ואיך זה קשור לסמל של הוליווד?

השלט של הוליווד הוא כמעט משהו קדוש. הוא אחד הסמלים המוכרים והחשובים של העיר לוס אנג׳לס ומדינת קליפורניה בה אני נמצא עכשיו. וכשמישהו פוגע במשהו קדוש, העניינים משתבשים.

פארק גריפית

לפני תחילת הליגליזציה, ואפילו ממש לא מזמן (בשנת 2017!) השתמשו עבריינים בשלט המפורסם כדי לעורר מחאה על חוקי הקנאביס במדינה. מה הם עשו? במקום לפתוח אירוע בפייסבוק או לכתוב פוסט זועם באינסטגרם - הם שינו את סמל העיר מHOLYWOOD ל-HOLYWeeD. תחליטו אתם אם יש פה קשר של סיבה ותוצאה או לא - אבל כבר ב-1 לינואר 2018 נכנס לתוקף החוק שאושר בסוף 2016 ואישר שימוש בקנאביס.

New York Times - HolyWeed

וזה לא הדבר היחיד שקידמו באמצעות השלט של הוליווד

עיריית לוס אנג׳לס אישרה בעבר באופן חוקי לערוך שינויים זמניים בשלט על מנת לקדם קמפיינים פרטיים בתשלום. הנה כמה מגניבים:

• ב2010, הובילה הזמרת KE$HA קמפיין באמצעות השלט. היא שינתה אותו ל- KE$HAWOOD

Ke$haWood

• לקראת ביקור האפיפיור בעיר ב-1987, שינתה העירייה את השלט ל- HOLY-WOOD

• והנה שינוי שלא התרחש במציאות אבל הצחיק אותי מאוד - זוכרים שבפרסומת של גל גדות ל-HOT שינו את השלט מ״הוליווד״ ל״ראש העין״?

מתוך עמוד הפייסבוק של עיריית ראש העין

זה הזכיר לי כמה דברים שעושים גם במקומות אחרים בעולם

• כמחאת הזדהות עם אוקראינה, הוחלפו צבעי תאורת מגדל אייפל לצהוב וכחול - צבעי המדינה

EPA

• כשנטע ברזילי זכתה באירוויזיון, הואר בניין עיריית תל אביב עם השם שלה ושם השיר

יהושוע יוסף

• וגם בארצות הברית - ביום ההולדת ה-70 למדינת ישראל, נצבע ה״טיימס סקוור״ בצבעי כחול-לבן לכבוד חגיגות יום העצמאות. מרגש, לא?

זה נתן לי תזכורת לדבר שאני הכי אוהב לעשות בטיול

יצאתי למסע עם חלום להפיץ את העובדה שיש לנו עולם נהדר. כבר פרסמתי על זה בפייסבוק, התראיינתי על זה לטלוויזיה וכתבתי על זה בלוג. אבל הדרך האהובה עליי להגשים את החלום הזה היא לעשות את זה כמו שעשו את זה באייפל, בבניין עיריית תל אביב, בטיימס סקוור ובשלט של הוליווד. אם שינוי של שתי אותיות בשלט גרם למציאות להשתנות, אז אני בטוח שגם מדבקה תעשה משהו קטן.

המדבקה של הטיול