שאלתי את עצמי לא פעם למה אני משקיע כל כך הרבה זמן מהמסע בכתיבת בלוג. מצאתי תשובה היום, כשביקרתי בGardens by the Bay, הגנים המפורסמים של סינגפור. התשובה קשורה למדינה שאני נמצא בה, לצמחיה המהפנטת שלה, ולמושג שמהדהד לי בראש מאז שהגעתי לכאן - ״בר קיימא״


הביקור השני שלי בסינגפור

זו כבר הפעם השנייה שאני מבקר בסינגפור ופתאום אני מבין כמה טעויות עשיתי בפעם הראשונה. הפעם, השתמשתי בלא מעט ידע של אחרים כדי לטייל פה בצורה נכונה. אני מתנייד בתחבורה ציבורית ולא במוניות, אני יודע לאילו אטרקציות כדאי ללכת ועל איזה אפשר לוותר, ואני כבר לאט לאט לומד גם איך לטייל פה במחיר במחיר סביר.

הנוף מהגנים לMarina Bay Sands - אחד המלונות היוקרתיים בעולם

מה שונה הפעם?

הפעם, אני משתמש במושג שמהדהד לי בראש מהרגע שנכנסתי לסינגפור - ״בר קיימא״.

העצים המפורסמים של הפארק - אחד מהסמלים של סינגפור

בר קיימא

כמו שפרח הוא בר קיימא כי יש לו אבקנים שיוצרים עוד פרחים, וכמו שעץ הוא בר קיימא כי הוא מצמיח עוד ועוד ענפים - כך גם ידע. כשמנהלים אותו נכון, ומעבירים אותו בין האנשים בעולם או התלמידים השונים בקבוצה, הוא הופך מסתם ידע לידע בר קיימא.

בכניסה לגני ״גרדנס ביי דה ביי״

סינגפור - מדינה בת קיימא

בכל מקום בסינגפור רואים צמחיה. עצים ענקיים, פרחים בצבעים יפיפיים, שיחים מעוצבים בדיוק שלא יאומן שאני באמצע הרחוב ולא בתערוכה.

Gardens by the Bay

איך היא הפכה לכזאת?

עד שנת 2005 סינגפור הייתה מוכרת בכינוי ״עיר הגן״ - “The Garden City״. אלא שממשלת סינגפור לא הייתה מרוצה מהכינוי ויצאה עם חזון לשנות את הכינוי שמדגיש את העיר ולא את הגן - ״העיר שבגן״ - “the City in the Garden”.

כחלק מהתהליך לשינוי השם, העיר הוציאה קול קורא לאמנים לעצב בעבור סינגפור גנים ענקיים, גם כחלק מהשיווק וגם כחלק מהחזון להפוך את העיר לעיר ירוקה, לעיר ״ברת קיימא״.

Gardens by the bay

ההשפעה גדולה משחשבתי

בסינגפור קיבלתי דוגמא חיה לכמה מדהים זה שהעולם הוא בר קיימא. קודם כל, כי הכל פה ירוק ומלא בצמחים. מרגישים את זה בנוף, באוויר, אפילו קצת באווירה. אבל לא פחות חשוב - אני מרגיש שבזכות ה״בר קיימא״ אני מטייל בצורה טובה יותר הפעם מאשר בפעם הראשונה. בשונה מהפעם הקודמת, הפעם קראתי מדריכים, התייעצתי עם אנשים, שאלתי שאלות וקיבלתי המלצות מכמה מומחים.

תצפית על איזור המרינה

השתמשתי בידע בר קיימא, כדי לבקר בעיר בת קיימא. וברור לי שאת הידע שאני רוכש במקטע הזה המסע שלי כאן אני אעביר הלאה. כדי לא לשבור שרשרת מזון של ידע - ואחת ממש ארוכה.


ואולי זו גם הסיבה שאני כותב את הבלוג הזה ואת כל 41 הבלוגים האחרונים. כי אם יש יער שלם של מידע על העולם, אני רוצה להיות זה שבוחר איזה עצים נוטעים.


את המושג ״בר קיימא״ למדתי מהמנטורית שלי בקבוצת הרובוטיקה שהיא גם מנטורית לחיים - שיותר מהכל, בכל דבר שהיא עושה - היא דואגת שהוא יהיה בר קיימא.


להצטרפות לקבוצת וואטסאפ שקטה עם הבלוג בכל יום >> https://chat.whatsapp.com/HETx2JRGizX78bgR10rLR