הונגקונג 2017

22-23.10.17 תל אביב- איסטנבול – הונגקונג

בצהרי יום ראשון 22.10.17 יצאנו לדרך. תחנה ראשונה בעיינות שם אספנו את איתי . הוא לקח אותנו לנתב"ג והרכב נשאר אצלו לימים בהם נהיה בחו"ל.

הטיסה להונגקונג היא דרך איסטנבול. המטוס מלא עד אפס מקום. לרוב המוחלט של הנוסעים זוהי תחנת מעבר בין טיסות החברה הטורקית.

מרבית הנוסעים הפעם היו בטיולים מאורגנים לנפאל. לניו זילנד היינו יחידים.

הטיסה לאיסטנבול קצרה.עד שמתרגלים לכסא מתחילים בהכנות לנחיתה.

הטיסה להונגקונג יוצאת בחצות. יש לנו כמה שעות להרוג כאן.

בשדה התעופה באיסטנבול

נמל התעופה הזה צומח ללא הרף והמרחקים שצריך לעבור רק גדלים. הלכנו והסתובבנו בו עד שהופיע בלוח הטיסות שער היציאה. אנחנו כמובן היינו הכי רחוק משם.

על הטיסה אין מה לספר מרביתה עבר בשינה. ליאורה אף לקחה כדור שינה. היה די משעשע לראותה אוכלת כשהיא רדומה לחלוטין.

להונגקונג הגענו אחר הצוהרים. השדה ענק. הולכים רבות עד שמגיעים לרכבת המעבירה בין הטרמינלים לדלפקי בקורת הגבולות. מכאן הכל זרם די מהר. לעיר נוסעים באוטובוס דו קומתי המאפשר תצפית נאה על הדרך. הערב ירד על העיר. התנועה רבה אך מאד מסודרת.

נהגים ממושמעים אין צפצופים ואין חיתוכי נתיבים. אנחנו בקאולון בהוסטל בבית רב קומתי. החדר קטן ממדים אבל המיקום מצוין. ירדנו לגדת התעלה המפרידה בין קאולון לאי הונג קונג. את מפגן האורות אחרנו אבל צילמנו את העיר הונג קונג מהגדה שממול.

ערב רד על הונגקונג

בשלב מסוים ליאורה נעלמה לי. לקח די הרבה זמן ותסכול עד שנפגשנו וחזרנו למלון.

24.10.17 הונגקונג צד קאולון

היום טיילנו בקאולון . בבוקר עשינו חריש על המטרו ונוהליו עד שהבננו איך מאין וכיצד קונים כרטיסי נסיעה. לקח קצת זמן אבל עכשיו אנחנו מרושתים על המערכת.זו מאד מהירה ונוחה ודי זולה. יעד ראשון המקדש הקרוי 10000 הבודהות. זהו מקדש בודהיסטי היושב מעל הכפר שה-טין. מגיעים אליו ברכבת הנוסעת לגבול סין. מהתחנה נכנסים לכפר שהתחבר לעיר אך עדיין משמר את אופיו הכפרי.

בכפר שה-טין

עלינו למנזר דרך הכפר. הרבה מדרגות לטפס. בדרך מתרשמים מחיי היום יום של דיירי הכפר.מהשביל בו עלינו מגיעים היישר אל המקדש.

מקדש 10000 הבודהות

חזרה ירדנו בשביל המבהיר מהיכן בא שם המקדש. משני צדי השביל פסלי הבודהה בכל פעילות אפשרית. פסל נוגע בפסל. כל פסל מתאר פעילות אחרת. מקום יפה ומטופח.

שביל אלפי הבודהות

חוזרים לקאולון אל השווקים. ירדנו מהמטרו בתחנת קינג אדורד וממנה התחלנו ללכת. תחנה ראשונה היא שוק הפרחים. חנות אחר חנות מספקות פרחים לתושבי העיר. הכי מרשימים הם הסחלבים. כמויות הפרחים אדירות. כך גם מיגון הפרחים.

סחלבים בשוק הפרחים

התחנה הבאה שוק הציפורים הנמצא בגינה הסמוכה לשוק הפרחים. דוכני מכירה של ציפורי בית וכל המסביב, כלובים מזון וכו'. זקנים סינים יושבים כל אחד והכלוב בו ציפור מחמדו לידו.

בשוק הציפורים

כאן המצלמה החדשה שלי פתחה בשביתה. הסוללה נגמרה ובלי חשמל אין עמל. חזרנו למלון, לטעון הסוללה ולקנות סוללה נוספת + מטען כדי למנוע תקלות נוספות מעין אלה.

חזרנו לאחר מנוחה קצרה במלון לנקודה בה הפסקנו הטיול בבוקר. נכנסנו לשוק הנשים. רחוב ארוך מלא בדוכנים בעיקר ארנקים ובגדים. כאן החלפתי סוף סוף את ארנק המסמכים שלי בחדש שסגור היטב.

בשוק הנשים

המשכנו הלאה אל שוק הלילה בטמפל סטריט. רוב השוק לא מענין. אבל בתחילת שרשרת הדוכנים היו דוכני חפצי נוי, שהזכירו לליאורה את ירושת סבה שעלה לארץ דרך שנחאי.

בשוק הלילה בטמפל סטריט

לאחר משא ומתן עיקש קנתה ליאורה קופסה כזו למזכרת. את המקדש הבודהיסטי בקצה השוק החמצנו היה סגור . הזמן למופע הלילי של האי הונגקונג קרב וכך הלכנו מהר לראות את המופע אותו החמצנו אתמול. הגענו לשם . המקום היה מלא בצופים.

ערב על האי הונגקונג

25.10.17 הונגקונג - האי הונגקונג

הבוקר לקחנו המעבורת מקאולון לאי הונגקונג. כבר שני לילות אנו רואים את אורות מגדליו היעד היום טיול בינותם. משוטטים ברחובות הרובע הקרוי סאנטרל. בינות למגדלי ענק שמרביתם משרדי בנקים בינלאומיים. זוהי התעשייה העיקרית של האי. הבנקאות הבינלאומית בהונגקונג תמיד היתה הגשר בין הענק הסיני לבין העולם. גם בתקופה הקומוניסטית בה סין הייתה סגורה למערב זה כך היה.

באי הונגקונג

העיר משולטת היטב עם מראי מקום לאתריה. מעברים בנויים להולכי רגל מאפשרים הפרדה בין המכוניות לאנשים.

היעד התיירותי הראשון שלנו עליה ברכבת גלגלי השינים אל הפארק. כאן נבנה מרכז תירותי ענק הנראה כמו מקדש הנושא את קומות המבנה עליו

מבנה התצפית על העיר

במפלס העליון ממוקמת התצפית. העליה היא ברכבת חשמלית הנעזרת בכבלי משיכה.

הרכבת לפארק

היום יש קצת אובך אבל מגדלי העיר פרוסים למטה ובמעלה ההר שולט היער הטבעי. התצפית מהמרפסת במפלס העליון מדהימה

מגדלי הונגקונג מפסגת הפארק.

התצפית אל עבר קאולון קצת נעלמת באובך. ירדנו חזרה והתחלנו ללכת לכיוון האדמירליטי. קצת טעינו אבל כל טעות מביאה אותנו למראות נוספים.

בהונגקונג

החוף הצפוני של האי הונגקונג הוא מרכז הפעילות המסחרית של האי. מרכזי קניות ענקיים, מגדלי משרדים גבוהים וכל זה טובל בגינות עם ירק ומים.

ליד תחנת הזינוק של הרכבת לפארק נמצאת הכניסה לגן הבוטני והזאולוגי של העיר. בדרך לשם עוברים ליד הקונסוליה האמריקאית. כמו ברחוב הירקון בתל אביב שוטרים בכניסה ותור ארוך של מבקשי ויזה .הכניסה לגן ממש בקצה תור דורשי הויזה. נכנסים פנימה והשקט משתלט.

גלוריוסיה רוטשילדאנה בגן הבוטני

הגן משלב בין גן בוטני לגן חיות מהדור הישן (כלובי ענק). בגן הבוטני מבחר צמחי עולם בגן החיות בעיקר קופים כולל אורנג אוטנג ופנדות.

כלוב הפנדות

מגן החיות ירדנו חזרה אל הרחובות הסמוכים לקו החוף אל השווקים. לכאן הגענו לעת ערבית עת הכל מתחיל להיסגר. כיאה לעיר עשירה נמצאים כאן גם סוחרים בחפצי נוי משנהבים. הסינים אחראים לצייד הפילים הגדול שטבח פילים כדי לקצור את החטים העשויים שנהב. חלק ניכר מהשנהב שימש ליצור מקלות אכילה.

חנות לחפצי נוי משנהב

ארוחת ערב במסעדה סינית מפגישה אותנו עם רוטב לימון שהעיף עוף מטוגן לשחקים.

מהמסעדה יצאנו אל המעלית המסיעה אנשים אל המיד לאבל. מהמסועים מביטים אל קומות גבוהות של הרובע ואל הפעילות בן.

במעליות למיד לאבל

עם רדת הערב ברחוב ,ליד אחד ממגדלי העסקים הגבוהים , עומדים צעירים ובידם פרוספקטים. כשהתחלנו ללכת חזרה למעבורת עצרנו ליד צעירה נאה ושאלנו אותה מה הם מציעים. הסתבר שהם עובדים במשרדי תכנון באחד המגדלים וכהכנסה נוספת הם מנסים לשווק את הדירות שהם מתכננים במשרד. המחיר כ22 מיליון דולר הונגקונגי שהם כ 9 מיליון ₪. גודל הדירה כ 60 מ"ר במגדל דירות בן עשרות קומות.

החוף הצפוני של האי הונג קונג בלילה

חוזרים למלון במעבורת . בדרך שוב צופים במגדלי האי המוארים

29.10.17 הונגקונג

יום אחרון בעיר. קמים בנחת . ארזנו הכל וירדנו לרחוב לאכול ארוחת בוקר. משוטטים עוד קצת בסביבה הקרובה למלון. עצירה ליד חנות הצילום מסתימת בכך שקניתי עוד עדשה רחבת זוית שמאוחר יותר התבררה כמיותרת לחלוטין. עלינו למלון לקחנו המזודות ונוסעים לשדה התעופה. יושבים בחזית הקומה השניה באוטובוס ונהנים מהעיר החולפת מול עינינו.

רחוב נתן בהונגקונג

הונגקונג בנויה לגובה.20 ,30 ו40 קומות הם מראה שכיח. הכבישים בקומות .נמל ענק מלא באניות ובסוף הדרך שדה התעופה הבנוי בחלקו על הים. הבניה בדרך לא נפסקת. יש הפרדה בכביש בין אנשים למכוניות . הרבה מעברים מקורים לאנשים. היכן שצריך לטפס מדרגות נעות. גינות בכל מקום ריק.

בשדה התעופה גומרים העניינים הפורמליים רצים די מהר .המזוודות נוסעות למטוס ואנו עם כרטיסי העליה למסעדה באולמות הנוסעים יוצאים לאכול צהרים. ארוחה טעימה .מולנו יושבות שתי נערות סיניות חמודות והזמן חולף בנחת.

בשדה התעופה הונגקונג

אוכלים בנחת וגומרים לכתוב את קורותינו בהונג קונג. אנו בנחת לא שמים לב שהזמן רץ .הגענו לשער היציאה לטיסה מספר דקות לאחר שנסגר. צוות המטוס עסוק בחיפוש מזוודותינו כדי להורידן וצוות השער מסרב לפתוח ולתת לנו לעלות ולפתור הבעיות.

נשארנו בשדה התעופה של הונג קונג והמטוס המריא בלעדינו. צוות הקרקע עזר לנו לחלץ את חפצינו דבר שהצריך חזרה רשמית להונג קונג. חזרנו לאולם נוסעים יוצאים . דלפקי טורקיש נפתחים רק לקראת טיסתם לאיסטנבול. גם כשפתחו עזרה מהם לא היתה. הלכנו לדלפקי חברת קתאי פסיפיק ,לה יש טיסה מאוחרת לאוקלנד ,לנסות לסדר מקום בטיסתם. הצלחנו לאחר מאמצים להשתחל לטיסת קתאי. זה עלה לא מעט אבל ברגע האחרון התיישבנו במטוס ויצאנו לדרך. אמנם 4 שעות באחור אבל אנו בדרך לניו זילנד. הספקנו לטלפן לארץ והסברנו לאיסתא מה קרה .הם הבטיחו לטפל בנושא מיד עם תחילת השבוע החדש (אנחנו ביום שישי). את הבלגן שנוצר נפתור כבר מניו זילנד ויעלה מה שיעלה . למזלנו גם לתקלות עתידיות השארנו קרן שמורה.