29.11.17 קריסטצ'רץ' – סינגפור

יום של טיסות והעברות. קמנו בבוקר כרגיל. ארוחת בוקר וישר למשרדי חברת ACE להחזרת הרכב. המשרדים ממוקמים בסמטה מחוץ לשדה התעופה. הפניה לכביש המוליך לשם היא ממש ליד המלון. הייתי בטוח כי לא תהיה כל בעיה להגיע. בשנייה של הסחת דעת עברתי את הפניה. ושוב מנווטים לפי החוש והריח. בסופו של דבר פתחנו בשנית את תכנת גוגל בטלפון שאישרה לנו כי אנו נוסעים נכון והמשרדים לא רחוקים. החזרת הרכב היתה מהירה. שים מפתחות על השולחן וזהו. הם בודקים הרכב אחרי שאין איש בשטח. מאוחר יותר הבנו בארץ שלא היו בעיות והרכב מבחינתם חזר תקין למרות שלשטוף אותו לא שטפתי.

יושבים בשדה התעופה בכריסטצ'רץ'. זה שדה שבעיקר משרת את טיסות הפנים בין ערים בניו זילנד. מכאן יש כ 5 טיסות בינלאומיות ביממה. הטיסה הראשונה ביממה היא לסינגפור. טסים בסינגפור איירלינס. חברה שהיא בליגה העליונה של חברות התעופה. טסנו בעבר במספר לא מבוטל של חברות תעופה. לסבר האוזן בסינגפור איירלינס טיסה במחלקת תיירים היא ליגה מעל מחלקת עסקים במרבית חברות התעופה הסדירות. 11 שעות טיסה עברו בנעימים. זה האוכל,השירות, המרווח לרגלים פשוט חוויה. הגענו לסינגפור רעננים למרות השעות שבילינו במטוס.

אולם נוסעים נכנסים בנמל התעופה בסינגפור

בשדה התעופה נתקענו. הגיעו מספר מטוסים רחבי גוף בזה אחר זה. ביקורת הדרכונים קרסה. למרות שפתחו דלפקי בקורת בזה אחר זה העסק התנהל בעצלתיים. בסופו של דבר עברנו את בקורת הדרכונים וקדימה לאסוף המזוודות. כאן המסועים עובדים בקצב שאנו לא רגילים. הטיסה בה באנו כבר אינה על הלוח ועל המסוע בו פרקו את מזוודות הטיסה בה באנו עוברות כרגע מזוודות מיעד חדש. התחלנו בחיפושים ללא הועיל. הלכנו לדלפק האבדות. דיילת חמודה לקחה אותנו חזרה למסוע ושם בפינה נידחת עמדו המזוודות מחכות להעברה למחסן האבדות.

יצאנו החוצה אל דלפק המוניות. כאן נפגשנו עם הסדר המופתי בו מתנהלים הדברים. עומדים בתור והמוניות מגיעות בזו אחר זו. בערך ב 8 בערב יצאנו במונית העירה. התנועה כבר דלילה. הגענו די מהר למלון וזהו. מחר יום חדש

30.11-2.12.17 סינגפור

שלוש יממות בסינגפור. כרך ענק המשתרע על כל האי סינגפור ועוד כמה איי משנה קטנים שסביבו המהווים מדינה עצמאית. מרכז עצבים גלובלי שזכה לראש ממשלה כריזמטי ודומיננטי. הוא עשה את סינגפור למה שהיא היום. מרכז סחר עולמי שחי בשלום עם כולם. אבל ואבל גדול זה לא מונע ממנו לחיות בפחד מתמיד מכולם. בכל מקום יש הוראות התנהגות במקרה חרום. תחנות הרכבת התחתית הן מקלטים לשעת חירום כנגד תקיפה אווירית. כנראה זיכרון הכיבוש היפני בעת מלחמת העולם השנייה עדין חי ופועם והלקחים לפחות על הנייר הופקו.

על השלט מימין למטה ציון שהמקום הוא מקלט

חילקנו ביקור לשלושה מוקדי עניין - גנים בוטניים, רובעים אתניים , מרכז העסקים הבינלאומי. האתרים מעורבים זה בזה וכך גם מתנהל הטיול. פותחים היום בגן בוטני ממנו עוברים לחלק אתני. כך יומיים ראשונים. ביום השלישי רובע העסקים הבינלאומי וסיומו חזרה בשדה התעופה שמלבד היותו השער החוצה הוא גם אתר השווה התייחסות.

התחלנו בגן הבוטני של סינגפור. אתר חובה לכל חובב צמחיה. הגן על שטח ענק. מרביתו חגיגת הצמחייה הטבעית של האי. האקלים הטרופי של האי מייצר עשרות מינים שונים של צמחיה וכולם באים לידי ביטוי בגן. זהו עושר אדיר של עצים, עשבים ומטפסים. פאר הגן היא תצוגת הסחלבים. הולכים והולכים והעין לא שבעה. הסתובבנו בגן עד הצהרים ללא הפסקה. המצלמה צמודה לעין והאצבע על ההדק.

ביגוניות בגן הבוטני

הליקוניה בגן הבוטני

סחלב בגן הבוטני

סחלב בגן הבוטני

בדרך ליציאה מהגן עוד אחד מההיצורים החיים כאן- כוח. הלטאה המזכירה דינוזאור זעיר עסקה בחיפוש מזון והתעלמה לחלוטין מכל הסובבים אותה.

כוח בגן הבוטני

מכאן לרובע הסיני של העיר הישנה. חלק נכבד מאוכלוסיית סינגפור הוא סיני. מרביתם מדרום סין. העיר מלאה באתרים סיניים. תחילת הביקור במסעדה סינית כי עת צהרים הגיעה. לאחר מכן מתחילים לשוטט ברובע הסיני על מקדשיו שאינם בהכרח סינים.

דוכן ברובע הסיני

החלק המעניין ביותר אלו חיי היום יום. דוכנים ברחוב המלאים ומציעים מכול טוב.

ברובע הסיני בסינגפור

המקדשים ברובע שייכים לכול רובדי הפסיפס האתני של תושבי סינגפור

במקדש ההודי

במקדש הסיני

סוף השיטוט ברובע הסיני משך אותנו אל לב מרכז העסקים איתו ירדנו אל הנהר. החלטנו שבערב עת ידלקו האורות המקום יהיה יותר אטרקטיבי וחזרנו למלון למנוחה קלה. זו היתה החלטה נבונה. חזרנו בערב והכל נראה אחרת. התאורה מקנה נופך מיוחד לאתרים.

את הטון נותן מלון פולרטון . לרגל חג המולד הקרב מוארת סביבת המלון בתאורה אופיינית לחג.

רובע העסקים בלילה

גשר על נהר סינגפור

רובע העסקים בלילה

בוקרו של היום השני מביא אותנו אל הגן הסיני-יפני. למעשה אלו שני גנים הצמודים זה לזה. האחד בנוסח סיני השני בנוסח יפני.

הפגודה בגן הסיני

בגן הסיני

שני הגנים מרתקים. סובבנו בם ללא הרף. ישבנו לרגע לנוח התיישב לידנו פיליפיני מבוגר ופצח בשיחה. הוא פנסיונר של הממשלה הפיליפינית. זמנו בידו והוא מטייל ברחבי מזרח אסיה. שוחחנו אתו עד שנאלצנו לחתוך כדי להמשיך חזרה העירה.

בונזאי יפני

גשר המחבר בין הגנים

המשכנו אל הרובע הקרוי הודו הקטנה. כאן האוירה שונה. תערובת של תזזית הודית עם השלווה הסינגפורית. קשה להוציא מההודים את אווירת הודו. הנקיון כאן הוא פשרה בין הצחצוח הסינגפורי לבין הבלגן ההודי. זה לא כמו ברובע העסקים הסמוך אבל עדיין נקי ומצוחצח בהשוואה לנקי ביותר בהודו. שוב סובבים בין בתים חנויות ומקדשים. כאן רחוב צורפי הזהב. צורף ליד צורף בשורה ארוכה מנסים להרוות את תשוקת ההודים לזהב.

ארוחת הצהרים בקומת האוכל של מבנה חנויות רב קומתי. זהו שוק אוכל ובו עשרות חנויות אוכל מכול הסגנונות ומוצא הנוכחים בסינגפור. במרכז ישנם שולחנות וכסאות ויש גם מי שמנקה מטעם המתחם.

מבחר ברווזים מוכנים לסעודה

אכלנו ברווז סיני מעולה והתחלנו לסרוק הדוכנים על בטן מלאה. עצרנו ליד דוכן בו הגברת הכינה גלילים ממולאים . התוצרת הגמורה נאכלה בקצב בו היא גלגלה . החלטנו שמנסים ולא הצטערנו. זו הייתה המנה הכי טובה שאכלנו בכל הטיול. מכאן הסתובבנו בשוק כשליאורה חוזרת לתחביבה-פירות. הולכים, מתבוננים, שואלים וטועמים.

דוכן פירות בשוק

אכלנו לונגן ורמבוטן שניהם ממשפחת הליצ'י מאד טעימים אבל עדיין הליצ'י מנצח.

פירוק ג'קפרוט לאכילה

פרי נוסף הוא הג'קפרוט. זהו הגדול בפירות. טעים ועסיסי. הכנת הפרי לאכילה מצריכה קילוף העטיפה העבה ופיצול התוכן לפלחיו. לכל פלח זרע גדול. ניתן לקנות פרי שלם או שקית עם פלחים עסיסיים המופרדים זה מזה.

שוזר שרשרות הפרחים

עסוק נוסף המאפיין את ההינדים הוא שזירת שרשרות פרחים כמנחות לאלילי המקדשים. גם כאן דוכן אחרי דוכן עומדים השוזרים ועוסקים במלאכה כאשר החוזרים מעבודתם עוצרים בדרך למקדש וקונים מנחה לאלילם.

היום האחרון הוקדש למרכז העסקים של סינגפור. כאן מעורבים מגדלים זה בזה. מגדלי עסקים ובנקים ומרכזי קניות ענקיים. היציאה מהמטרו הייתה דרך מרכול ענק לאוכל, פירות וירקות . סינגפור מייצרת רק כסף מכסף. כל היתר קונים מכול העולם כולל בטטות אורגניות מישראל.

דוכן השוקולד

.העושר מדהים. ברובע העסקים העושר נוזל מכול עבר. הוא מוצג בראווה בפאר המבנים ובתכולתם. מפה ושם מגיעים אל מלון ראפלס המיתולוגי. זהו מלון היוקרה המקומי בעל היסטוריה עשירה כביתם של שועי עולם ומפורסמיו לדורותיהם אשר התאכסנו בו. המלון כרגע בשיפוצים. חלק גדול סגור לצרכי העבודות. מה שפתוח ממשיך לתפקד כבימים עברו. מסתובבים וחשים כמו בסרט היסטורי. בשלב מסוים החלטנו כי צריך גם לטעום משהו מיוקרת המקום. נכנסנו לבר לשתיית הקוקטייל סלינג שהומצא כאן לפני כ100 שנים כדי לאפשר לבנות לשתות משקה אלכוהולי מבלי שאיש יחשוד בסטייה מהנהלים. לא היינו היחידים שנכנסו לבר רק לשם כך. כמסורת השתייה כאן על כל שולחן ניצבת שקית בטנים

בבר במלון ראפלס

לפיצוח. הבר מתפקד נהדר גם עם האורחים לרגע. במבט חטוף נראה שהם הרוב המכריע של היושבים בו.

בסופו של הסיבוב הגענו לאתר שסיכם עבורנו את כל הטיול בסינגפור- הגלגל הענק. גלגל זה פשוט ענק. הוא מסתובב לאט. משלים סיבוב מלא במעט יותר ממחצית השעה. הנוף הנשקף מחלונות התא מדהים. כל העיר נפרשת מהאוניות בנמל הענק ועד ירכתי צפון לכיוון מלזיה.

מגדלי הבנקים-סינגפור מגלגל הענק

הגלגל סובב לאיטו והנוף נפרש . בשיא הגובה נמצאים בגובה הגבוהים שבמגדלים.

מפרץ מרינה במבט על

הגלגל מרחף לאיטו ואין תחושה של סחרחורת .

השלב האחרון בטיול הוא שדה התעופה בשנית. הדרך אל אולמות השרוולים היורדים למטוסים. גם כאן המרכז הוא מוקד ראווה שהסחלבים מהווים בו חלק בלתי נפרד.

סחלבים באולם בשדה התעופה בסינגפור