קורסיקה סרדיניה ומעט פרובנס-אביב 2013

19/5/13:- נתב"ג- ניס- סט.פול דה ונסה-גראס -קסטלן

הרעיון לנסוע לקורסיקה החל לפני כמה שנים עת יואל שתרוג ,צלם מערכת מסע אחר, בא להרצות על אתיופיה. כשעלה עמוד הפתיחה של מחשבו על המסך בין יתר הקישורים שהיו הופיע קישור למצגת קורסיקה. אחרי ההרצאה שאלתי אותו איך קורסיקה והתשובה היתה מילה אחת –מהממת. מכאן רק חיכינו להזדמנות לבצע.ההזדמנות באה עת איירפרנס פתחה קו טיסות חדש מנתב"ג לניס והציעה כרטיסים במחיר זול למקדימים להזמין. וכך 8 חודשים לפני המועד המתוכנן ניקנו זוג כרטיסים במחיר של 300$ לכרטיס . היה לנו חורף שלם לתכנן את הטיול כשקורסיקה היא המטרה הראשונה במעלה. בדקנו עלויות מכל הכיוונים ובסוף התגבשה התכנית הסופית . 3 ימים בפרובנס-מעבורת לילה לקורסיקה-5 ימים בקורסיקה –מעבר לסרדיניה ל4 ימים-חזרה לקורסיקה לעוד 4 ימים-מעבורת לילה חזרה לניס –טיסה הביתה. טיול כזה מכיל הרבה נקודות אל חזור. מצד אחד זו מגבלה ומאידך זה מאפשר לתכנן גם לינות כי ברור לנו היכן נהיה במועדים מסוימים. כך שטיול זה היה שונה מהטיולים הקודמים בכך שגם מרבית הלינות הוזמנו מראש.

הטיסה עברה בעיקר בשינה טובה. שינה שנקטעה לצורך ארוחה בלתי אכילה שהוכיחה לנו שאין גבול לתחתית. זה היה גרוע ואחרי נגיסה ראשונה הושאר לאנחות. בטיסה הביתה הם הוכיחו שיש גם אוכל מטוסים טעים.

הגענו לניס השמש זורחת אחרי שבוע מאד גשום שהיה שם. עדיין יורדים מידי פעם טפטופים של שארית העננים. הטמפרטורה די נמוכה. אנחנו באנו מותאמים לקיץ נחתנו לינואר ירושלמי. הפליסים נשלפים היישר מהמזוודה.

היעד הראשון הכפר סט.פול .יעד תיירותי ידוע. הכל מפוצץ מתיירים.הסמטאות יפות

מזרקה בסט פול

מזרקה בסט.פול

הגשם הפך מטפטוף ליותר רציני העננים מחשיכים האור. הסתובבנו בסמטאות עלינו לתצפית אבל הגשם די הגביל הראות. חזרנו לאוטו שהושאר בחניון המקורה. זה חניון בתשלום בנוסח קח פתק בכניסה כדי לשלם ביציאה. אבל אין קופה יש רק מקום להכניס כרטיס אשראי. מכניסים את כרטיס הכניסה ובעקבותיו את כרטיס האשראי ודבר לא קורה .הופכים הכרטיסים- נאדה- לוחצים על כפתור העזרה- אין קול ואין עונה רק קולות הרטינה של המכוניות שתקועות מאחור. אחרי כמה דקות של מבוכה לפתע המחסום מתרצה ונפתח.

בסמטאות סט.פול

בסמטאות סט.פולעשיתי חשבון שבערך ב16:30 נצא משדה התעופה לדרך ונספיק בדרך גם לבקר בקניון הנהר לו (loop). הכבישים צרים מתפתלים ורטובים והנסיעה איטית. בערך ב 7 בערב יצאנו מסט.פול לאחר שהמחסום נפתח והתחלנו לנוע לעבר ונסה. כאן אספנו טרמפיסטית שרצתה להגיע לגראס. היא הסבירה לנו שהתכנית שלנו לא תעמוד בזמנים והחושך יגיע לפני שנסים את הסיבוב בקניון ובכפר גורדון (gourdon) שמעליו. כך הסתפקנו בלראות את גורדון מלמטה.

מקצת העושר בפרובנס

מקצת העושר בפרובנס

עלינו בגראס על הדרך הקרויה נתיב נפוליאון. זהו הנתיב בו חזר נפוליאון מגלותו באלבה אל השלטון בפריז. הדרך יפה ונפרשים ממנה נופים עד הים התיכון.

כפר אלמוני בפרובנס

כפר אלמוני בפרובנס

הכל מיוער ופורח. כל הפריחה האביבית שלנו פורחת כאן כעת. למלון אותו הזמנו מהארץ הגענו באור אחרון. ארוחת ערב במסעדת המלון. התפריט מוצג על לוח עץ גדול המוצב מול השולחן המתלבט. הכל כתוב בגיר . מתחלף כל יום בהתאם למצאי חומרי הגלם המקומיים. ס"ה פתיחה נאה לטיול.

20/5/13 קניון הורדון

קמנו לבוקר בהיר. הכל מבריק מגשמי הלילה והראות מושלמת.אנחנו בתלבושת קיצית ולא קר לנו. החלון הקדמי של האוטו עדיין בצל וכולו מלא קרח. לקח קצת זמן להפשיר החלון. היעד הראשון הסופר של קסטלן (castellane) כדי להצטייד במזון. ניווט מושלם מביא אותנו למקום רק כדי לגלות שהנהלת הסופר מודיעה ללקוחות כי הסופר יהיה סגור ב20.5 דהיינו היום. חזרנו למרכז העיירה מצאנו מכלת קטנה פתוחה ובה מגוון מוצרים אלמנטרי ביותר. לפחות יש דלק כי האזור אינו משופע בתחנות דלק.

התחלנו בקטע העליון של הורדון.נוסעים לכיוון הסכר. הכביש שצוין במפה בעייתי מוביל לתצפית נאה אל העמק והאגם שיוצר הסכר. הכביש צר מאד. אין שולים ורכב הבא ממול מצריך תמרונים כדי שאחד הרכבים יכנס למקום המאפשר לשני לחלוף.

מפל מים על הכביש לבלארון

מפל מים על הכביש לבלארוןהכביש מסתיים בכפר בלארון ((blaron . כפר בן כמה בתים ,המשכירים חדרים לנופשים. תושבי הכפר, הינם בגיל הקרוי אזרחים ותיקים, יושבים בחבורה ומשוחחים. הם ניסו לשוחח גם עמנו אבל הם רק יודעים צרפתית . ביציאה מהכפר תצפיות נהדרות על האגם. הלילך פורח במלוא הדרו המראה פשוט מדהים.


עמק הורדון העליון מבלארון

מבט מבלארון על עמק הורדון העליון


חזרנו לקסטלן דרך סכר נוסף על נהר הורדון. שני הסכרים מייצרים חשמל לסביבה הקרובה. מהסכר הורדון מתחיל לחתור בסלע. יוצר בהדרגה קניון אדיר.אנחנו נוסעים לאורך הגדה הצפונית. מצוק ענק הפורץ לשמים מציין את תחילת הקניון העמוק.

המצוק המסמן את תחילת הקניון

המצוק בתחילת קניון הורדון

עומק הקניון כ 700 מטרים. השפוע חזק והנהר זורם בעצמה בקו כמעט ישר.

קניון הורדון

קניון הורדון

הכביש בגדה הצפונית הוא כביש מעגלי. אבל צריך לנוע בו עם כיוון השעון כי כקטע מסוים הוא הופך, למספר ק"מ, לחד סיטרי. הכביש מתפתל לאורך הגדה ועולה ויורד בקירות המצוקים. הרבה נקודות תצפית מוסדרות לארכו. כל אחת מספקת מבט נוסף אל עוד מצוק. עופות דורסים באויר.עקבנו אחר זוג נשרים המקנן במצוק. כתם פריחה לבן וגדול מעלה חשד לפריחת השושן הצחור. המסלע מתאים אבל זה היה רחוק ובלתי נגיש, רק בגלישת צוקים אפשר, כך שנשארנו עם הספק.יצאנו מהורדון לכפר מוסטייה( moustier-ste- marie) .הכפר ידוע כמרכז לאמנים בקרמיקה. פעם ייצרו כאן את כלי האוכל למלכי צרפת.

כיכר במוסטייה

כיכר במוסטייה

לכפר קניון פרטי עם מפלי מים. במרכז הקניון תלוי באויר כוכב גדול.הוא תלוי על שרשראות ברזל המתוחות בין קירות הקניון. הסיפור אומר שאביר צלבן בן המקום תלה את הכוכב בתודה לאלוהיו על שחזר בשלום מירושלים ממסע הצלב בו השתתף.הכפר ממוסחר לעייפה ומלא תיירים. הסמטאות מלאות חנויות קרמיקה ומזכרות. ס"ה מקום די חביב בעיקר הקניון הקטן .

קניון מוסטייה

מוסטייה-הקניון הפרטי של הכפר

ממוסטייה חזרנו שנית לורדון הפעם מצידו הדרומי של הקניון. הכביש מפותל בחלקו חצוב אל תוך קיר המצוק. למרות שעונת התיירות עדין לא החלה יש תנועה ערה של מטיילים.

מבט מדרום על קניון הורדון

קניון הורדון -מבט מהגדה הדרומית

לא הרחק מהמלון שלנו קבוצת נוער מתאמנת במצנחי רחיפה. הם מנצלים את הרוח כדי להתאמן בנפוח המצנח והחזקתו באויר לאורך זמן.

מצנחי רחיפה

מצנחי רחיפה

השדה עליו התאמנו היה מלא בנרקיסים. הריח שלהם דומה לריח ה"זיוה" שגידלתי. מקור הזיוה הוא מפרובנס. כסאות הרכב –פיג'ו- עזרו לנו לגמור היום ללא כאבי גב. פיג'ו יודעים לעשות כסאות לרכב הכי טוב שיש.

21/5/13 נתיב נפוליאון-קומפס-דרגואיגנאן-קולובריאר-איירס-טולון

שתי משימות להיום וביניהן יתנהל הטיול.הראשונה למצוא מרכול להצטייד במזון השניה להגיע בזמן למעבורת בטולון כדי לעבור לקורסיקה. הטיול בדרך מתוכנן לכבישים הצרים המתפתלים בין כפרי פרובנס. בדרגואיגנאן (draguignan) שהיא עיר המחוז הסתובבנו למצוא מרכול לבסוף שאלנו מישהו שהפנה אותנו לאחד מעבר לפינה. תוך כדי שאנו מסתובבים בין הדוכנים החל אחד הלקוחות לפטפט איתנו כשהוא מנסה להבין באיזה שפה אנו מדברים בינינו. השפה נשמעת לו מוכרת. הוא יוצא אלג'יר שמידי פעם לומד עברית באולפן בניס.נחלי פרובנס זורמים כעת במרץ.

מפל מים על הכביש ליד דראגוגינן

מפל מים ליד דראגואיגנן

האלפים הגבוהים מלאים עדין שלג רב. הכבישים צרים עוברים ביער ים תיכוני עבות,בעיקר אלונים. מידי פעם מתחלף היער ליער מחטני בעיקר אורנים. פריחה בשפע בכל הצבעים. הרוב מוכר מהבית. משטחי לוטם וקידה שעירה ממלאים כל פינה,

קידה שעירה פורחת ביער הים תיכוני
קידה שעירה פורחת ביער הים תיכוני

אליהם מצטרפים הכחולים-עולש ופעמוניות. העיריות עדין בפריחה ,פרגים אדומים גדולים, אזוביון ונץ חלב בקיצור כל מה שפורח אצלנו מסוף ינואר ועד מאי כעת פורח כאן ובמרוכז.

נכנסנו לעיירה קולובריאר(collobrieres). בתיה זוכרים את נפוליאון.סמטאות צרות וציוריות.

בעיירה קולובריאר

סמטה בקולובריאר

שעת צהרים העיירה בסייסטה ובשדרה המוצלת משחקים פטאנק.משחק חברתי לכל הגילאים. מי שלא זורק נותן עצות

שחקני פטנאק

שחקני פטנאק

הכבישים צרים ואין עקיפות.נוסעים לאט ומחפשים תצפיות לעצור ולצלם.

יער ים תיכוני בפרובנס

יער ים תיכוני בפרובנס

באחת העצירות עצר לידנו הרכב שנסע מאחרינו מרחק רב. הנוסעת פצחה בנאום בצרפתית שלא הבנתי ממנו מילה. אז היא לקחה אותי לאחורי הרכב שלי ובתנועות ידיים הסבירה לי שאורות הבלימה שלי פועלים ללא הרף. ניסיונות לפתור הבעיה עצמאית לא צלחו. שדה התעופה של טולון היה בדרך. נכנסו לשם לתחנת הרץ. ברב דעות הוחלט כי יש תקלה בממסר שנתקע ומסרב להשתחרר והפתרון החלפת הרכב. בצער רב נפרדנו מהפיג'ו וכורסאותיו לטובת אופל שכיסאותיו אינם מהמוצלחים שישנם.לטולון נכנסנו בשעת שיא. השילוט לנמל קיים אבל הוא לא בולט במיוחד.המזל שיש מעגלי תנועה כך שאין בעיה לתקן מהר טעות.

המעבורת לקורסיקה
המעבורת לקורסיקה

למעבורת עלינו מוקדם.יש לנו תא למנוחה ולארוחת ערב ובזה תם הקטע בפרובנס

22/5/13 קורסיקה: אדג'קסיו- פורטו-השמורה הימית סקנדולה

הלילה עבר בשינה טובה. עד ההפלגה הרמקול לא פסק מלטרטר. הזמין הנוסעים למסעדה,לבר,למסיבת הקפטן ומה לא. ברגע שהמעבורת הרימה עוגן דמם הרמקול עד 6 בבוקר עת העירו את כולם לקראת הכניסה ב 7 לנמל אדג'קסיו בקורסיקה.

כשעלינו למעבורת לא חשבנו שיש יותר מסיפון מכוניות אחד. הסתבר שיש 3 קומות של סיפוני מכוניות. עברנו את כולם עד שמצאנו את שלנו. לא עיכבנו איש כי זה שחסם אותנו התניע בדיוק כשהגענו. אדג'קסיו בירת קורסיקה קבלה פנינו ברחובות צרים ופקוקים. מחפשים חניה ומוצאים אותה במחצית הדרך בין הנמל לפסלו של נפוליאון במתחם אוסטרליץ. עלינו אל הפסל כדי להזכיר לכבודו שאת הסטירה הראשונה בקריירה חטף מהקצב מעכו-אל ג'אזר. ירדנו חזרה אל השוק שליד הנמל

IMG_7911.JPG

בשוק באדג'קסיו

זהו שוק אוכל צבעוני בעיקר תוצרת מקומית. חגיגת ירקות פירות בשרים וגבינות. דובדבנים עדין רק בראשיתם ויקרים רצח- מעל 13 אירו לק"ג.

IMG_7910.JPG

בשוק באדג'קסיו

יוצאים צפונה לכיוון פורטו. הדרך לאורך חוף הים.דרך נופית יפהפיה של נופי ים ,מפרצים כחולים.

IMG_7919.JPG

בדרך לפורטו

לפתע מתגלה נוף פרוע של צוקי גרניט חדים ואדומים הצוללים אל הים הכחול. אלו הם הצוקים הידועים בקאלנקאס של פאינה (les calanches de piana).

IMG_7933.JPG

הקאלנקס של פאינה

הצורות רבות ומגוונות. את הרכב מצמידים למצוק בהתרחבות כלשהי ונהנים מהפאזל של הצוקים והים.

IMG_7936.JPG

הקאלנקאס של פאינה

ממשיכים הלאה אל המרינה של פורטו.לצידי הכביש היורד אליה אזור תיירות מפותח הכולל בתי מלון מסעדות וקיוסקים של חברות שייט שכולן מתחרות על הזכות להסיע התייר לשמורת סקנדולה.סקנדולה היא שמורה של צוקים וים.ניתן להגיע אליה רק בסירה ופורטו הוא נמל בית של רבות מהחברות העוסקות בכך.משך הסיור כ3-4 שעות תלוי בחברה ושעות היציאה די דומות. בין 9-10 בבוקר ובין 13-14 אחה"צ. הסיור בסירה מהירה כי השמורה קצת רחוקה. הסירה מפתחת מהירות רבה ונוצר גל חרטום נאה. כדי להרבות שמחה המשיט דואג שהגל הזה ירטיב היטב את היושבים באחורי הסירה.הצוקים נוצרו בהתפרצויות וולקניות. הרוח והמים פסלו בם כיד הדמיון.

IMG_7974.JPG

סקאנדולה

בסקנדולה הם משמשים כמקום חיות לצפורי ים אבל אין הרבה מהן. סיורים לשמורה יוצאים רק כשהים רגוע. הים היום שקט לגמרי.למחר התחזית לא ברורה. עברנו בין הסוכנים ולמזלנו מצאנו סירה שיש בה מקום והיא מפליגה מיד. הסירה מאיטה כאשר מתקרבים לשמורה.הסברים ופולקלור בצרפתית בלבד. המראות מרתקים. הרוח והמים גילפו וחרצו חלונות ואף מעברים בהם הספינה יכולה לעבור.

IMG_7982.JPG
סקאנדולה

הסירה עוצרת גם בכפר גירולטה (girolata). זהו כפר קטן לחוף מפרץ פרטי בתוך מפרץ פורטו. הגישה אליו ביבשה רק ברגל או דרך הים בסירה מפורטו.על הכפר חולשים שרידי מבצר איטלקי של בני גנואה.

IMG_7992.JPG

גירולטה והמבצר הגנואני שליה

החוף היה חביב גם על שודדי הים. לחוף המפרץ אוסף של מסעדות הבנויות מכל הבא ליד.די מזכיר את החושות בדהב. בגמר הסיור חזרנו היישר למלון הנמצא במתחם המרינה.

23/5/13 פורטו-- 84-D—קורטה

יום של צוקים יערות ומים. טבע במלוא הדרו. התחלנו את הבוקר בפורטו במבט אל המבצר של בני גנואה ששלט על הכניסה לנמל.

IMG_7996.JPG

פורטו מראה אל הים

קורסיקה נשלטה עד ימי נפוליאון בידי הערים הימיות האיטלקיות גנואה ופיזה. לאורך חופי קורסיקה נבנו מבצרים ומגדלי שמירה. האויבים העיקריים היו שודדי ים בעיקר מצפון אפריקה שנהגו לפשוט על החופים.

IMG_7995.JPG

פורטו מראה אל היבשה

מפורטו לקורטה אנו נוסעים בכביש d-84 . הכביש עולה למרכז האי מהחוף לאורך ערוצי הנהרות. אלו חורצים עמוק בסלעי ההר.ההרים מיוערים בתערובת של יער ים תיכוני נשיר ויער מחטני בעיקר אורנים.תחילת הדרך בקניון של הספילונקה. זה קניון עמוק.

IMG_8020.JPG

קניון הספילונקה

הכפר אוטה (ota) תלוי על צלע ההר משקיף על הקניון.זהו כפר קטן מאד ציורי.

IMG_8027.JPG

אוטה-הכפר התלוי במדרון

כללית במרבית הדרך אין כלל ישובים.רק ממש ליד קורטה מתחילים כפרים קטנים. על הספילונקה שני גשרים צמודים. אחד הוא גשר חדש עליו עובר הכביש. השני גשר שבנו בני גנואה ועליו עברה הדרך העתיקה.

IMG_8008.JPG

גשר גנואני על הספילונקה

הדרך זו שימשה להובלת עצי אורן שנכרתו לצורך בנית האניות.האגדה מספרת שמתכנן הגשר נתן עליו אחריות לנצח. בינתיים זה תקף ומוצלח.את האורנים כרתו ביער איטונה הנמצא במעלה הדרך. למרות הכל היער שרד עד היום. עצי אורן גבוהים ועבי גזע עדין ניצבים על עומדם.

כיום זוהי שמורת טבע.נהר איטונה רץ לאורכה. על הנהר מקבץ מפלים קטן וחמוד.במפה הוא מסומן אבל בשטח אין סימון.השיטה- מחפשים מקום בו חונות הרבה מכוניות.הצרפתים עוצרים או בתצפית יפה או במסעדה טובה. אוכל לא היה אבל נופים בשפע. ירדנו רגלית מהכביש בעקבות מטיילים נוספים. השביל אל המפלים נוח וההליכה די קלה ונינוחה.

מפלי איטונה.JPG

מפלי איטונה

משטחי רקפות בצבע סגול עז מלווים את הדרך. האויר מבושם בריח נעים מהצמחיה ומהאורנים.פרח נוסף הוא מין של אדמוניות אבל צבעו ירוק בהיר בניגוד לאדום העז אצלנו.

IMG_8028.JPG

רקפות ביער איטונה

הכבישים צרים ומפותלים.לא פעם קשה לחלוף על פני הרכב הבא ממול. רוב התנועה, מטיילים העוצרים כל הזמן לצפות ולצלם.שם המשחק זהירות ואדיבות. מי שינסה לשחק את המגיע לי ימצא עצמו די מהר עמוק בקניון.מידי פעם מתגלות פסגות גבוהות יותר. עליהן עדיין הרכה שלג. השלג המפשיר מייצר זרימות עזות ולמעשה כל ערוץ זורם. חלק מהערוצים סכור ומיצר חשמל. לקורטה הגענו לפנות ערב. אנחנו בקומפלקס ענק של מלון דירות. יש לנו דירונית מצוידת היטב ונשהה כאן שלושה לילות שיאפשרו לנו טיולי כוכב בחלק הגבוה של האי.

24/5/13 קורטה –עמק הרס טוניקה-עמק האסקו-קורטה

התעוררנו הבוקר למשבי רוח עזים. רצפת החדר מלאה עלים שחדרו מבעד לשלבי התריס שהיו סגורים חלקית. אתמול בפורטו אמרו לנו שמזג האויר משתנה לרעה.בתכנית להיכנס עם הרכב עד קצה הכביש בעמק רסטוניקה ומשם לטפס ברגל לפחות לאגם הראשון. יצאנו מצוידים בבגדי חורף של ישראל. פליס קל ובלי מעיל רוח.הדרך יפהפיה. הערוץ זורם באון. על פסגות ההרים מסביב שלג. המורדות מיוערים. הצמחיה מגוונת מאד .

IMG_8073.JPG

שושן כלשהו

בדרך לקחנו שני טרמפיסטים צעירים מגרמניה. הם מטיילים במוטורהום גדול. הכביש ברסטוניקה צר מידי לרכבים האלו וכניסתם אסורה.

IMG_8406.JPG
לא נכנס לרסטוניקה

גם הם בדרך לטפס על ההרים אל אגמים קטנים המצויים למעלה. הדרך עוברת בשיחת מטיילים עם הגרמנים ובעצירות לצילומי פרחים ונוף. הזרימה במורדות ההרים מכל עבר. כשיצאנו מקורטה המדחום ברכב הראה °18 .ככל שהעמקנו פנימה בעמק הרסטוניקה עלינו בגובה והטמפרטורה ירדה. בסופו של הכביש התיצב המדחום על °4. יוצאים מרכב והרוח הנושבת בעוצמה נותנת תחושה של °4- .הטרמפיסטים שלנו פותחים תרמיל שולפים ציוד מתאים ונעלמים במעלה ההר. אנחנו מצלמים מהר ורצים חזרה לרכב להפשרה. במקום מספר מבנים המשמשים את הרועים בקיץ.

IMG_8065.JPG

מגורי הרועים ברסטוניקה

התחלנו לחזור לקורטה. גם בכיוון הנגדי הדרך יפהפיה. עצרנו קצת במקום בו ניתן לרדת עד הזרימה. רעש המים מאד מרגיע.

IMG_8077.JPG

הזרימה ברסטוניקה


המשכנו לעמק נוסף עמק האסקו. זו בעצם היתה התכנית למחר. אבל ברור לנו שגם שם מזג האויר ואנחנו לא מתואמים להליכה ונסתפק בטיול ברכב. מחר יום חדש בערב נתכנן. המשכנו לערוץ האסקו. גם לכאן נכנס כביש צר המוביל עד אתר הסקי שבקצהו.למקום הזה מגיע גם השביל GR-20 החוצה את קורסיקה מצפון לדרום. הרוח לא שככה והקור בלתי נסבל.הנופים מפצים על הכל. הרכס כולו מלא שלג. האויר מבושם מניחוחות הפרחים .

פנורמה אסקו-1.JPG

אסקו

מאסקו חזרנו לקורטה בכביש הישן. הכביש עובר בנוף הטבעי בניגוד לכביש החדש הרץ בעמק תוך שמוש במנהרות חצובות. באזור יש הרבה חוות עיזים המוכרות גבינות מתוצרתן.

IMG_8112.JPG

ליד קורטה

עלינו לקורטה הישנה שהיתה פעם בירת האי. המבצר מתנשא מעל כקן נשרים.

IMG_8058.JPG

קורטה -הבירה העתיקה של קורסיקה

העיר העתיקה מתחת מזכירה את הפלאקה באתונה. סמטאות צרות ומסעדות .

25/5/13 אזור בוזיו(le bozio)- מרכז קורסיקה באזור הגבוה ( (hout corsica

התעוררנו לבוקר מעונן .מידי פעם מטפטף גשם. הטמפרטורה נמוכה. מטיילים בכפרים שבמרכז האי באזור המכונה בוזיו. זהו האזור שממזרח לקורטה. זוהי שמורת טבע ענקית המשובצת כפרים קטנים. הכבישים כאן עוד יותר צרים אבל כמעט ריקים ממכוניות. הכפרים תלוים על צלעות ההרים. הכל ירוק ופורח.רוב היער ים תיכוני בעיקר אלונים.
IMG_8121.JPG

כפר בבוזיו


כנסיות הכפרים מעידות על גיל הכפר . בעיקר מעיד סגנון מגדל הפעמונים . שוטטנו בכפרים. הכל בנוי באבן המקומית-גרניט וצפחות.רוב הבתים בני 3 קומות.אנשים בקושי ראינו.באחת הדלתות עדין תחוב עיתון הבוקר. לפתע נפתחת הדלת. יצא אדם מבוגר לאסוף העיתון ואחריו שני כלבים חביבים שבאו לרחרח אותי והמשיכו לרוץ במעלה ההר.

IMG_8133.JPG

בכפר בבוזיו

גשם ממשיך לטפטף .מים זורמים מבל עבר. כל ערוץ זורם מי פחות ומי יותר. ליד הבתים גינה קטנה קצת ירקות ומעט עצי פרי. הדובדבנים רק מתחילים להאדים. בין עצי היער מסתובבים חזירים.זהו מין מקומי שנראה כמו הכלאה בין חזיר הבית הורדרד לחזיר הבר. עד שיהפכו לז'מבון הם מסתובבים חופשית ונהנים מהשפע שמציע היער

IMG_8130.JPG

כנסיה רומנסקית מהמאה ה-12 בבוזיו

בקורסיקה סייסטה זה ענין רציני. רוצים לשתות קפה ואין , הכל סגור. מסיימים את הטיול בירידה אל הכביש הראשי קורטה-באסטיה. זהו הכביש הרץ לאורך נהר הטאויגנאנו. נהר רחב המנקז את כל העמקים בהם טיילנו אתמול .על הנהר גשר גדול ומפואר שבנו בני גנואה בסוף ימי הביניים עת שלטו כאן.

IMG_8146.JPG

הגשר על הטאויגנאנו

עד לפני שנים ספורות זה היה הגשר עליו עבר הכביש. גם פה הבונים נתנו אחריות ללא הגבלת זמן.

IMG_8138.JPG

נוף בבוזיו -ברקע ההרים המושלגים

לפתע זרחה לרגע השמש והעננים התרוממו. הרכס המושלג התגלה ועליו בוהקת שכבת השלג הטרי מהיום. סיימנו את היום במרכול של קורטה. המקום מלא קונים. כל הכפריים מגיעים הנה כי בכפר אין כלום. מחירי המזון בקורסיקה במרכול דומים לארץ. חלב ומוצריו זולים יותר ירקות ופירות יקרים יותר מחיר הסל המעורב העובר לבסוף בקופה די דומה.

26/5/13 קורטה-ויזאבונה (vizzavova) – כביש 69–D –אוליבסה ((olivese .

חלף הגשם פנה הלך לו ובשמים אין ענן. יוצאים מקורטה דרומה בכביש הראשי n-193 נסע בו עד ויזאבונה. הנוף פראי ולא משעמם לרגע. הרים מיוערים ופסגות מושלגות.כפרים תלוים על צלעות ההרים וכבישים מתפתלים כנחשים עצבניים.

IMG_8159.JPG

בדרך לויזזאבונה

השביל GR-20 חוצה את כביש N-193 במעבר ההרים ויזזאבונה.כאן בלב יער עבות יש אפשרות ללכת על השביל למפלי מים חביבים שיוצר הנהר . השארנו הרכב ליד הכביש ויצאנו לטיול שבת אל המפלים. השביל משולט .מידי פעם שלטי מידע ,רק בצרפתית כמובן,על האקולוגיה של היער בו אנו צועדים. ההליכה כשעתיים לכל כיוון.השביל רחב ונוח.מידי פעם גשרון המאפשר לשביל לחצות הנהר מצד לצד.

IMG_8173.JPG

לאורך הGR20 מויזזאבונה

היער מאד עבות. פרחים יש בעיקר בקרחות. מרבית הפריחה היא של גיאופיטים כמו רקפות. הזרימה בנהר מאד מהירה. המפלים הם בעצם סלעים גדולים שהמים גולשים עליהם וביניהם תוך יצירת בריכות.המפלים קרויים המפלים של האנגלים כי תיירים אנגלים במאה ה-19 אהבו מאד לטייל לשם. למרות שאלו מים קפואים מהפשרת שלגים היה מי שדילג פנימה בשמחה.

IMG_8179.JPG

אחד ממפלוני המפל של האנגלים

חזרנו למכונית ונסענו חזרה לכביש D-69 . זהו כביש המטפס למעבר ההרים הגבוה ביותר באי. המעבר קול דה סורבה חוצה את הרכס בגובה של 1311 מטר מעל הים. כאן פגשנו בשרידי השלג הטרי שירד אתמול.הכביש חודש לא מזמן. בחלקו עדין בעבודה.

IMG_8187.JPG

נופים בכביש D69

במקומות בהם אין יער פריחה שופעת.העיריות בשיא פריחתן עדין.אליהן מצטרף הצהוב הריחני של האחירותם. מה שאצלנו מקדים בפריחה ומה שמאחר בפריחה כאן פורחים יחדיו. לאורך הכביש מעט ישובים אבל להפתעתנו בית קפה פעיל הופיע בזמן. במפה הכביש המתפצל לאוליבסה (olivesa)יש לו סימון מיוחד של כביש מסוכן.

IMG_8188.JPG

בכביש היורד לאוליבסה

הוא אכן צר מאד והרבה פעמים מסתובבים אל הלא נודע. חזרנו לתרגולת ההימלאיה-צפור בטרם תעבור. באוליבסה מחכה לנו צימר.מצאנו אותו בקלות.בעלת הבית דוברת אנגלית. לקחה אותנו דבר ראשון למרפסת והסבירה לנו על המקום ועל הנוף הנשקף.סלון הבית מרוהט בהרבה פריטים ממרוקו. היא אמרה לנו בחיוך שרבים מהקורסיקאים לא יאמרו זאת אבל הדמיון בינם למרוקאים הרבה יותר גדול מלצרפתים. אכן הסמל הלאומי של קורסיקה הוא ראש של כושי חבוש בנדנה לבנה הנקרא המאורי החופשי. סמל זה מופיע על כל שלטי הרישוי של המכוניות הרשומות בקורסיקה. בסלון מתנגנת מוסיקה נעימה ויש אינטרנט חופשי מעולה שגם הסלולרי נהנה ממנו כך ששוחחנו בוייבר עם כולם. עד כה למרות שבסלולרי לא היתה בעית גלישה בWi-Fi החופשי הוויבר לא פעל.

שם הכפר נובע ממילה בקורסיקאית המתארת מעיינות. בכפר פורצים 7 מעיינות באיכויות מים שונות. הכפר מאד מטופח כך גם הבית בו אנו מתאכסנים.

27/5/13 אוליבסה-פיליטוסה-בוניפציו(קורסיקה)-סנטה תרזה די גאלורה(סרדיניה)

קמנו לבוקר נאה- התחזית אומרת בוקר נאה אחה"צ יתענן ובערב סכוי לגשם קל. בדרך כלל התחזית מדייקת. ארוחת בוקר בחצר הגינה של הבית בו ישננו בלילה. האירוח היה מאד לבבי ונפרדנו מהם בברכות ואיחולים. היעד הראשון פיליטוסה. זהו אתר פרה היסטורי המתוארך לתקופת הברונזה בין אלפיים לאלף שנים לפני הספירה. האחר שמש כאתר פולחני.

IMG_8198.JPG

סלע המנחות בפיליטוסה

הוצבו בו סטלות אנתרופומורפיות(דמויי אדם) רבות. היו פה הרבה סטלות כאלה. התבססות הנצרות והאדיקות שבאה איתה גרמו לניפוץ מרבית הסטלות כחלק מניפוץ הפאגניזם הקודם. מספר עמודים ניצלו מההרס והם ליבו של האתר. האתר שתול בנוף יפה מתוחזק היטב. כדאי להגיע למרות היותו בעל עניין מיוחד רק למתעניינים בפרה היסטוריה .

IMG_8199.JPG

סטלה אנתרופומורפית בפיליטוסה

נוסעים לעבר חופי הים של דרום קורסיקה. הנוף נעשה רגוע יותר. יש כאן שפלה רחבה מעט. כאן כבר ישנה בניה צפופה וחקלאות רבה. מגדלים כמי גפנים,זיתים, שחת,ירקות ועצי פרי.ביציאה מסרטנה (sartena) נראים מבנים קטנים וצפופים. כשהתקרבנו גילינו שזה בית הקברות של העיירה. אחוזות קבר משפחתיות אחת מהן גרסה מקומית של יד אבשלום.

IMG_8207.JPG

יד אבשלום בגירסת סרטנה

לקראת בוניפציו שוב החופים המפורצים מלאי אתרי הנופש

IMG_8210.JPG

דרום קורסיקה בדרך לבוניפציו

הגענו לבוניפציו.מיהרנו למשרדי חברת המעבורות רק כדי לגלות שהסייסטה בעיצומה ועד 3 אחה"צ אין עם מי לדבר במשרד החברה איתה נעבור. כשנפתח סוף סוף הדלפק קנינו כרטיסים למעבורת הראשונה ב5 אחה"צ ויצאנו לטייל קצת בעיר. בוניפציו מוצפת בתיירים .הרבה טיולי אוטובוסים. חלקם מגיעים בטיולי יום מסרדיניה השכנה. זמן רב אין וכך מצאנו גלידה מצוינת בטיילת לאורך המרינה והסתפקנו בזאת.

IMG_8374.JPG

בוניפציו

המעבורת עוברת ב40 דקות את המרחק המפריד בין קורסיקה לסרדיניה.ביציאה מהנמל רואים היטב את צוקי הגיר הלבנים עליהם שוכנים העיר עתיקה והמבצר.

IMG_8221.JPG
צוקי בוניפציו

המלון הוזמן עוד מהארץ ודי מהר היינו בו. למרות מחירו הנמוך הוא היה המלון הכי מפנק בו שהינו כולל ארוחת בוקר מעולה. בערב יצאנו העירה לראות מה אפשר לעשות. אז חוץ מלאכול פיצה אין הרבה מה לעשות כאן. סנטה תרזה גדולתה בהיותה נמל המעבורות לאיים השכנים.בזה זה מתחיל ובזה זה נגמר.

28/5/13 סנטה תרזה-כף טסטה-מערת נפטון- נאורו-מונטה ארטובנה (monte ortobene)


יצאנו בבוקר לאחר ארוחת בוקר עשירה מה שמלמד כי אין קשר בין מחיר החדר למה שמקבלים בפועל.יש אכזבות ויש הפתעות. הפעם היתה הפתעה.התחלנו את הטיול בגיחה לכף טסטה המצוי כמה דקות נסיעה מסנטה תרזה. זהו אזור של צוקים ומפרצונים קטנים.

IMG_8226.JPG

כף טסטה

הסלעים היורדים לים פוסלו ע"י המים והרות בשלל צורות. הצמחיה הגדלה כאן בפריחה. חלקה מוכר מחופי הים שלנו. בין הסלעים חבוי מפרצון קטן עם חוף חולי. פשוט מקום קסום.

IMG_8231.JPG

כף טסטה

המשכנו לאורך החוף הצפוני של האי. היעד מערת נפטון(grotta di nettuno).מערת נפטון היא מערת נטיפים במצוק הגיר היורד לים. מי הים חצבו בסלע מלמטה.מי הגשמים המחלחלים מלמעלה המיסו והשקיעו מחדש הגיר כנטיפים וכך נוצר שילוב מקסים.השם ניתן למערה ע"פ האמונה ששם שוכן נפטון אל הים וכשהוא רוגז הגלים הגבוהים מונעים את הכניסה למערה.

STA_8235.JPG

הצוקים ליד מערת נפטון

עד לפני כמה שנים הכניסה היתה רק מהים. כיום נחצב גרם מדרגות תלול ובו ניתן לרדת ולעלות בכל מזג אויר. עדיין חלק ניכר מהמבקרים מעדיפים לבוא בדרך הים כי כך נחסך המאמץ לטפס כ650 מדרגות. במערה עצמה מטפסים במדרגות די תלולות עד לשביל הבנוי בין הנטיפים. עד היום זו המערה היחידה בה בקרנו שהסדר בה הפוך יורדים ליציאה ומטפסים לכניסה.

IMG_8246.JPG

הכניסה למערת נפטון

מהמערה התחלנו לנסוע לעבר מקום הלינה המתוכן ליד נאורו (nuoro) . עלינו על אחד הכבישים הראשיים של סרדיניה כדי לקצר זמנים כי השעה כבר מאוחרת. בצד הכביש חונות מכוניות ודלת תא המטען פתוחה. חלפנו על פני הראשונה ואז לפתע קלטנו שהיא לא חונה סתם אלא זה דוכן נייד למכירת דובדבנים. ליד השניה כבר עצרנו. בסרדיניה כבר הבשילו הדובדבנים . קנינו לנו פרי טעים לדרך. סטיה קלה מהכביש מביאה אותנו לכנסיית השילוש הקדוש של הפרה הכורעת. לקתולים יש שמות מאד ציוריים לכנסיות.זוהי כנסיה עתיקה הבנויה מאבנים לבנות ושחורות בסגנון הרומנסקי. האגדה אומרת שהפרות נהגו לכרוע ולהקשיב לתפילת הכומר בכנסיה

IMG_8261.JPG

כנסית הפרה הכורעת

באזור רואים עוד כמה כנסיות עזובות באותו הסגנון אבל הרבה פחות מרשימות. תרבות עתיקה ששרידיה פרושים על פני כל האי היא התרבות הנוראגית. אלו היו בני עם עתיק שישב פה והצטיין בבנית כפרים מאבני המקום. הבניה היא במעגלי הולכים וקטנים תוך יצירת מגדלים.

IMG_8266.JPG

מגדל נוראגי

הנוראגים היו יורדי ים ויש הרואים בם חלק מגויי הים הנזכרים בתנ"ך ובמקורות המצרים כמו בקרב המתואר על קירות המקדש במדינת אבו.מצידי הכביש לנאורו אלוני השעם. היער הנוצר ע"י אלוני השעם די פתוח ופורח.

IMG_8267.JPG

יער אלוני השעם

מקום הלינה הוא על ההר מונטה אורטובנה מעל נאורו. את ההר רואים למרחק גם כי הוא נישא מעל הסביבה וגם בזכות מקבץ האנטנות שבפסגתו. כל זה חוכמה של בדיעבד. בפועל לקח לנו קצת זמן בין כיכרות נאורו לעלות על הכביש העולה. היתרון של האיטלקים הוא שבהעדר שפה הם דופקים פנטומימה עד שהכל מובן. הגענו למקום שמעבר להיותו מקום לינה מקסים הוא מוסד לתרבויות הים התיכון. שמנו הציוד בחדר וישר התישבנו עם מריו בעל הבית על המפות.כבר בביקורת על המקום בבוקינג מילת המפתח היתה "מריו הוא ידען גדול ומורה דרך מעולה לסרדיניה" .זה הרבה מעבר לכך. מריו שרטט די מהר מסלול למחר שהעביר אותנו לשיחה על תרבויות הים התיכון והקשר בניהן. הסתבר שמריו ידען גדול ובביתו ספריה עשירה בנושאים הללו.

29/5/13 נאורו-מקדש המים-ליד ביטי (bitti) –דורגאלי-אוליאנה-נאורו.

הטיול היום במרחב עליו אנו צופים ממרפסת החדר בו אנו שוהים. אלו אתרים הנמצאים למרגלות הרכס הגבוה של סרדיניה - הסופרמונטה. האתר הראשון ליד הכפר ביטי מקדש ששימש בפולחן המים של תושבי האי הקדומים.

IMG_8282.JPG

מקדש המים-סו טמפיוזו

המקדש בנוי אבנים וולקניות שהובאו ממרחק כי האבן המקומית היא גרניט קשה לסיתות. מעל המעין נקבה בנויה ומבנה בצורת טרפז. את המנחות הניחו על משטח בכניסה לנקבה.השביל ממגרש החניה למקום המקדש נוצל ללימוד הפאונה והפלורה של האזור. שלטי הסברה ליד צמחים אופייניים בשביל היורד .שלטים ועליהם תמונות עולם החי המקומי בשביל העולה. כל הסיור בערך שעה וחצי

מכאן אנו חוצים את העמק מצפון לדרום לכיוון דורגאלי. בדרך עוברים ליד קבר מגליתי הקרוי קבר הענקים. לא צריך הרבה דמיון מה גרם לכנוי הזה.

IMG_8293.JPG
קבר הענקים

אבן ענקית ניצבת אנכית בכניסה למנהרה בנויה המהווה את הקבר עצמו. לא רחוק משם אתר סרה אוריוס (serra orrios) אלו הם שרידי כפר נוראגי. אפשר לראות כיצד היה בנוי הישוב.נשארו יסודות הבתים,מבנה הרחובות,בור המים ומערכת ניקוז המוליכה אליו. היחידה הבסיסית בנויה מעגל אבנים הולך ומתגבה לכלל מגדל.

IMG_8307.JPG
שרידי הכפר הנוראגי-סרה אוריוס

הארכיאולוג אדם זרטל מצא בשומרון שרידים דומים ומכאן ההשערה שהנוראגים היו חלק מאוסף הפולשים שכונו במקורות מצריים ותנ"כיים גויי הים. גם באיטלקית הם מכונים כך (le popolo di mare) מכאן המשכנו למערת הנטיפים איספינגולי, המצויה ליד דורגאלי. במערה ,שהיא בור קרסטי עמוק, מצוי העמוד שבני סרדיניה חושבים שהוא הגבוה ביותר מסוגו מבין אלו הידועים כיום בעולם. בעונת הגשמים המערה מנקזת מים רבים.במערה אקוסטיקה טבעית מצוינת. מידי פעם נערכים בה קונצרטים ווקלים כאשר הזמרים עומדים בעומק המערה.

IMG_8313.JPG
במערת איספינגולי

פרק הסיום היה באתר הקרוי סו-קוגולונה. זהו מעין הנובע מבור קרסטי בעומק רב. העומק גורם למים להיצבע בצבע כחול עמוק. עד היום איש לא הגיע לתחתית הבור. העומק המרבי אליו ירדו היה כ140 מטרים וזה לא הסוף.

IMG_8320.JPG
בנביעה בסו קוגולונה

לחדר חזרנו די מאוחר לא לפני שאכלנו פיצה מצוינת בפיצריה ליד פסגת המונטה אורטובנו.

30/5/13 אזור ההר הגבוה בסרדיניה.

הטיול היום בכבישים המתפתלים של ההר הגבוה בסרדיניה. אזור הבונה את מרכז האי. התחלנו בכפר אורגוסולו (orgosolo) . כפר זה מצטיין בציורי קיר רבים על קירות הבתים בעיקר באזור העתיק שלו. הציירים מכל העולם. כל אחד צייר את מה שכואב לו או את מה שהוא אוהב.

IMG_8336.JPG
הפרלמנט של אורסוגולו


עצרנו בכיכר ליד הכנסיה. כאן כל הקירות מצוירים. ציורי הווי, ציורים המבטאים מחאות שונות וסתם ציורים.

IMG_8337.JPG
ציור קיר באורסוגולו-גם בסרדיניה ראש המאורי החופשי הוא סמל לאומי

כשסיימנו את הסבוב ברגל נכנסו לרכב במטרה לצאת מהכפר.התחלנו ברחוב חד סטרי ברוחב רגיל ולפתע נשפכנו לתוך סמטאות הכפר העתיק. הן צרות ודו סטריות ובנוסף גם חונים בן רכבים בכל מיני זויות. מזל ששכרנו רכב קטן. היינו בטוחים שתעינו אבל אחד המקומיים הסביר לנו בתנועות ידיים שזו הדרך החוצה ואין אחרת. היתה חווית נהיגה.

המשכנו אל שמורת הטבע foresta di montes . זו שמורה שהיא חלק מהשמורה הענקית של ההרים הגבוהים. בשמורה יערות של אלונים ופסגות גרניט נישאות. פסגת הגרניט של ההר monte novo san Giovanni מאד מיוחדת. נראה כאילו גוש גרניט התרומם אנכית אל מחוץ להר.

IMG_8342.JPG ההר novo san govanni

היערות בחלקם נכרתו ובחלקם נשרפו. יש ייעור חדש.הרבה פריחה במקומות הפתוחים. במרכז השמורה מרכז פיקוח של היערנים. ישובים על צלעות ההרים. במקומות שניתן יש חקלאות בעיקר גפני יין.יש מסלולי הליכה משולטים. מידי פעם עובר ענן וגשם קל מטפטף. בחוץ סביר אבל כשמתחילה רוח נעשה מאד קר.

IMG_8353.JPG
בהר הגבוה במרכז סרדיניה

מצאנו מעין חביב עם שולחן לידו התיישבנו לאכול צהרים. לפתע החלה רוח חזקה לנשוב שהחזירה אותנו מהר לרכב להימלט מהקור. הכביש s-389 הוא הציר מסביבו אנו נעים. תחילה חצינו אותו מערבה והתחלנו לנוע דרומה במקביל אליו בגוש ההררי שממערב לו. בשלב מסוים חצינו אותו מזרחה והתחלנו לחזור צפונה במקביל לרכס הגנרארגנטו שממזרח לכביש הזה. כל האזור הוא די פראי. מעט ישובים מרוחקים זה מזה.עולים הרים ויורדים גאיות. מפעם לפעם מתגלה גם הים התיכון .

IMG_8357.JPG
מבט אל הים התיכון

סרדיניה שייכת לאיטליה וזה ניכר בכבישים. גם כאן המודל של גשר מנהרה במפלס אחד במקום הטפס ורד הקיים בצרפת. לא פעם חוצים גאיות עמוקים על גשר ארוך רק כדי להיכנס למנהרה החוצה את ההר אליו הגענו. מהירות הנסיעה נמוכה כי כל הזמן ההגה פעיל . ימינה ומיד שמאלה וחוזר חלילה. קו ישר זו מילה נדירה. הגענו לחדר עם אור אחרון. את תכנון היום הבא השארנו כבר לבוקר.

31/5/13 נאורו-סנטה תרזה-מעבורת לבוניפציו-מעבר הרים באוויה- (col d bavella) סולנזרה

בבוקר פרידה ארוכה ממריו ופרדריק. לא נפרדים לפני שהם מספרים לנו את הספור שלהם. מריו יליד סרדיניה טייל בכל העולם.פרדריק היא פריזאית שנמאס לה מהעיר וממתח החיים בה. הוא נחת בבית סבתן.שיפץ אותו והפך אותו למעונו הכולל מספר חדרים להשכרה. בשלב כלשהו שני בני הזוג נפגשו ומאז הם יחד. הוא אחראי על הרוח,היא על החומר ויחד הם צמד מארחים מקסים. ביתם שואב אליו מטיילים מכל העולם. בין היתר פגשנו שם יהודיה מצרפת שמשפחה לה בארץ . באתרי הזמנת החדרים ביתם זוכה לדרוג כמעט מושלם!

IMG_8361.JPG
מזרח סרדיניה

נסענו בכביש המזרחי של האי. מצד אחד ים מצד שני ההרים. בתווך ישובים רבים.

IMG_8372.JPG
עדיין סרדיניה

החלק הצפוני של החופים האלה קרוי חוף האזמרגד והוא אתר בלויים חביב על חוג הסילון העולמי. מקוצר הזמן רק חלפנו בכביש. לסנטה תרזה הגענו בדיוק בזמן לעלות למעבורת לקורסיקה. היום נפטון רוגז. המעבורת התנדנדה מצד לצד אבל זה לא הפריע לנו לנמנם עד שהיא עגנה בנמל בוניפציו. ירדנו ממנה לסבוב קצר בעיר. בוניפציו בנויה בדגם של הערים האיטלקיות מימי הביניים. למעשה לא מרגישים שעברנו מאיטליה לצרפת.

יצאנו מהעיר צפונה לכיוון ההרים שלאורך החוף המזרחי של קורסיקה.

IMG_8377.JPG
דרום מזרח קורסיקה

מתחילים לטפס במעלה ההרים המדחום צונח והרוח מתעצמת. מולנו צוקים אדומים שהרוח והמים פיסלו. כל זוית משנה את התמונה.המילים קטנות מידי לתאר .הכביש מוליך אל מעבר ההרים באוויה.

IMG_8396.JPG
מעבר באוויה

כאן בנקודה הגבוהה עומדים עצי אורן ענקיים שצמרתם עוצבה ע"י הרוחות העזות.

IMG_8400.JPG
צוקים במעבר באוויה

למלון בסולנזארה שלחוף הים צריך להגיע עד 8 בערב כי בשעה זו הקבלה נסגרת. כך שנאלצנו לוותר על הליכה למפל מים שהיה בדרך. הגענו בזמן . קבלנו בונגלו פרטי ליד המים.סולנזארה הפך מכפר דייגים קטן לאתר נופש גדול .מלון במלון יגע ומסעדה בפיצריה. בערב ירדנו למרינה.בחוץ נעים ואין כמו גלידה טובה לחתום יום מהנה.

1/6/12 סולאנזארה-אליירה-מורסוגליה-כנסית סן מיקלה-סט.פלורט

התחלנו את היום בנסיעה בכביש החוף המזרחי אל שרידי העיר הרומית אליירה.

IMG_8405.JPG
ישן וחדש באליירה

בספרות נקשרים לאליירה גדולות ונצורות. בשטח שרידים מעטים שרק בדמיון פורה צומחים לעיר. העיר החדשה בנויה בסגנונות איטלקיים. מרביתה נבנתה ע"י בני גנואה.

IMG_8402.JPG

אזור החוף ליד אליירה

אזור החוף המזרחי הוא אזור חקלאי. כאן ההרים מרוחקים מעט מהחוף ובמרווח שנוצר החקלאות פורחת. כשמתרגלים למראות נוף מרהיבים הדרך הזו די משעממת. פנינו לכביש העולה להרים לd-79 .ושוב אנו בנופים המוכרים של כבישים מתפתלים ויערות עבותים. יש כאן הרבה יערות ערמונים שחלקם רק מתעוררים מתרדמת החורף.העין לא שובעת את כל הירוק הזה.

IMG_8422.JPG
נופי כביש D-79

שוב מופיעות הפסגות המושלות. עדרי צאן עיזים ובקר רועים בשטח. חזירים רובצים על הכביש לתנומה בשטח. הם בקושי מגיבים לרכב עובר. על צלעות ההרים הכפרים

IMG_8422.JPG
נופי כביש D-79

אנו נוסעים היום מדרום האי לצפונו. כל הזמן עולים ויורדים במעברי הרים. הפרשי גבהים של מאות מטרים. זה רק עושה את הדרך למעניינת יותר.נכנסנו למוראטו לקנות לחם. רצינו גם עוגות לקינוח . המוכרת דוברת אנגלית אמרה לנו שאת הלחם היא אופה במקום אבל עוגות היא מביאה מקונדיטוריה גדולה שמהמשך הדרך. אז יש למה לצפות.ביציאה ממוראטו כנסית סן מיקלה. כנסיה איטלקית מסוף המאה ה13 .הפעם לשם שינוי נבנתה ע"י בני פיזה.

IMG_8423.JPG
סן מיקלה דה מוראטו

כיום היא על הכביש מחוץ למוראטו ואינה בשימוש יום יומי מעבר להיותה אתר תיירות מקומי. היא צופה על נוף מרהיב ובעצמה מבנה מאד יפה .החלטנו שנישן ליד החוף במקום שיאפשר לנו להישאר בו שני לילות כי למחר מתוכננת הקפת ה"אצבע" של קורסיקה. הלילה זה הלילה היחידי בו צריך למצוא לינה מעכשיו לעכשיו.סימננו שני כפרים כמקום אפשרי. בדרך לשם מצאנו את הקונדיטוריה עליה דיברה מוכרת הלחם במוראטו.אכן מקום נחמד שאיש אינו עובר לידו בלי לעצור. סוף סוף קפה ועוגה במקום אחד מבחר עוגות כפי שמצפים מקונדיטוריה צרפתית.קפה כמו ששותים בני פיזה. מה שנקרא שילוב מנצח.

ככל שמתקרבים לחוף מתרבים המלונות. בסט. פלורט מצאנו חלון ולידו הבולנז'רי-פאטיסרי המקומי כך שגם מחר הקפה בבוקר מסודר. בערב הלכנו לאורך החוף. כאן ממש ליד הים בית קברות צבאי ממלחמת העולם השניה . קבורים בו חיילים מוסלמים מארצות אפריקה ששירתו בצבא צרפת ונפלו בקרבות לשיחרור קורסיקה מהנאצים ב1943 . כשהלכנו חלפה על פנינו שיירת חוגגים לחתונה. מאחד מחלונות הרכבים הזדקר קנה רובה לשמים.כעבור זמן מה החלו להישמע יריות. כבר אמרנו קורסיקאים דומים למרוקאים זה כולל גם את שמחת החתונה.

2/6/13 הקפת כף קורסה

אתמול לא שמנו לב שהסדין עליו ישננו מלוכלך במשהו לא נעים שאמנם עבר כביסה אבל לא ירד בה. קראנו לבעלת הבית והיא מיד עברה להתקפה.בסופו של דבר שילמנו עבור הלילה ועזבנו. לא הרחקנו הרבה כדי למצוא מלון.הראשון שעצרנו אצלו היה לו מקום אבל רק בערב יהיה מוכן.אנחנו אומרים לו בסדר ומדברים בינינו בעברית ואז הוא אומר לנו בעברית אבל תשאירו לי משהו. מסתבר שהגענו לאלכס ,יהודי קורסיקאי ,שבגיל 17 בא ושרת שרות צבאי מלא בנחל המוצנח.לא שמנו לב בתחילה לשם המלון-מלוני אבל בכיתוב לטיני. הוא צחק ואמר שהשכנים לא מבינים את המשמעות הם חושבים שזה שם משפחתו. יצאנו לדרך להקיף את כף קורסה-חצי אי צר הנשלח לכיוון החוף של צרפת.

IMG_8440.JPG
החוףהמערבי של כף קורסה

זהו רכס הררי צר וגבוה ומיוער ביער הים תיכוני . צידו המערבי מפורץ מאד צידו המזרחי פחות. החקלאות השולטת היא כרמי יין. יקבים והזמנות לטעימה על כל שעל ושעל. עצרנו בנונזה (nonza) . כפר חמוד המתהדר במצודה ומגדלי שמירה איטלקיים.


IMG_8449.JPG

שרידי מנזר איטלקי בנונזה

הגענו לקצה הצפוני של קורסיקה. המקום הומה אדם. כפר הדייגים הקטן פה מצטיין במסעדות דגים. היום יום ראשון והמקום מפוצץ במבקרים. מגרש חניה ענקי בשיטת המיטה החמה. רכב יוצא מיד אחר במקומו.

IMG_8467.JPG
הקצה הצפוני של האי כאן אוכלים דגים

ירדנו עד לנקודה הצפונית ביותר באי.חוף ים חולי ובהמשכו אי קטן ועליו מגדלור. על מורדות הרכס היורד לים שרידי מגדלי התצפית הגנואנים.

IMG_8475.JPG
מבט מלמעלה על הקצה הצפוני של כף קורסה

החוף המזרחי יותר רגוע. פחות מפרצים ויותר ישובים. זהו אחד מאזורי היין הגדולים של האי. העיר הראשית באסטיה יושבת בבסיס חצי האי.זוהי העיר הכי עירונית בקורסיקה. סיור רגלי קצר בעיר העתיקה.

IMG_8478.JPG
סמטה בבסטיה

אין בה משהו מיוחד הבניה האיטלקית והסמטאות הצרות. העיר החדשה יותר מרווחת אזור המגורים מטפס אל ההר בחלק הנמוך בין העיר לשדה התעופה שלה אזור תעשיה גדול.

IMG_8480.JPG
מבט על המישור והביצה מדרום לבסטיה

יצאנו מבאסטיה חזרה לסט. פלורט. שוב מטפסים בהר כדי לרדת בצידו השני. חזרנו למלוני. החדר מוכן ואלכס מזמין אותנו להרמת כוסית, שהוא עושה מידי ערב עם אורחיו. הפעם לא היתה שפה משותפת לכולם. הם דברו צרפתית אנחנו מפעם לפעם החלפנו משפט או שניים עם אלכס בעברית. זו היתה הזדמנות לטעום מהיין הקורסיקאי הקרוי "כף קורסה". לטעמי לא משהו מיוחד. מאד דומה לפורט הפורטוגלי למי שאוהב זאת.

3/6/13 סט-פלורט- כביש החוף הצפוני-קאלבי

נפרדנו בבוקר מאלכס וממלון מלוני. זהו יומנו האחרון בקורסיקה. קבלנו לסיום יום ערפילי. הראות אפסית. קשה לראות ולהתרשם מהנוף. פה ושם מתרומם הערפל ומשהו מהנוף נגלה. כל החוף עם הפנים לתיירות. בתי מלון,קמפינגים וחופי רחצה.

הסלעים לאורך הדרך מלאים בטאפוניס. טאפוני היא מילה בקורסיקאית שנכנסה ללקסיקון הגיאולוגי ומתארת שקערוריות גדולות בסלע שנוצרו ע"י הארוזיה.

IMG_8485.JPG
סלע מלא בטאפוניס

נכנסנו שוב אל בין ההרים. לעיתים אנו מתחת לעננים ולעיתים מעליהם.למרות מגבלות הראות החלטנו לעלות לקן הנשרים הקרוי הכפר סן אנטונינו.

IMG_8490.JPG
סמטה בסן אנטונינו

לכפר אין כניסה ברכב.שוכן על ראש הר חלק מהבתים בנוי אל תוך הסלעים. היום חלק גדול מהבתים הם מסעדות וברים.למרגלות הצוק נבנו בתים חדשים וכנראה שם גרים מרבית התושבים.

IMG_8504.JPG
סן אנטונינו-ישן ומשופץ

לסן אנטונינו מטפס הכביש הכי צר שבו נסענו. כשירדנו ממנו לפתע הופיע מעבר לפינה אוטובוס תיירים. נהגו זיהה במראה מקום לעמוד ומיד נסע אחורנית כדי לאפשר לי ולו להמשיך. כל זאת בלי הצגות ותרגילי מנהיגות.

הגענו לקלבי (calvi) . כאן אנו עולים על המעבורת ליציאה מקורסיקה בדרך הביתה. זו כמו כל עיירות קורסיקה תערובת של נמל וקייט. העיר שוכנת סביב המפרץ. גבעת סלעים מספקת תצפית רומנטית על המבצר וסביבתו.

IMG_8510.JPG
מצודת קלבי

כדי שאקורד סיום הטיול יהיה רועש חטפנו תקר כמה דקות לפני הפניה האחרונה בדרך לרציף המעבורות. ניסינו לתקן הגלגל בקלבי. השעה רבע ל6 אחה"צ.רשמית ב6 גומרים לעבוד אז ברבע ל6 כבר אומרים מצטערים אנחנו לא עובדים יותר. צודקים מחר יום חדש.

IMG_8508.JPG
רומנטיקה על ים ערפילי

4/6/13 ניס-הזה (eze)-ניס-הביתה

7 בבוקר והמעבורת נכנסת לנמל ניס. גם במבט מהים ניס לא הרשימה אותנו. יש לנו כ 5 שעות לטייל עד לזמן בו עלינו להתייצב לטיסה. פנינו מהנמל היישר לקורניש הנמוך בנסיעה לכיוון מונקו. היעד הוא הכפר הזה . עוד קן נשרים מעל חופי הרביירה הצרפתית. הכל בנוי צפוף. ניס נושקת בכפר הסמוך שנושק לזה שאחריו. בשלב מסוים עלינו לקורניש האמצעי. כעת אנו כ200 מטרים מעל חוף הים. יש תצפיות אל העושר המצוי בחופי התכלת
וילות גדולות ומרינות מפוצצות במבחר היכטות המצוי. הגענו להזה והכל עדין סגור רק העובדים ,מרביתם מהגרים מאפריקה, יושבים בפתח מקום עבודתם ותוקעים מבט נוגה בשניים המפריעים לשלווה הנסוכה על המקום.

IMG_8525.JPG
סמטה בהזה

עוד שעתיים יתחיל המקום להתמלא באוטובוסים שישפכו פנימה עשרות תיירים רעשניים. כרגע זה קסם של מקום.בינתיים מגיעות מכוניות האספקה ופורקות את מיטב התוצרת למסעדות המקום.

IMG_8539.JPG

פטריוןת ושאר ירקות למסעדות הזה

עלינו וירדנו בסמטאות בנחת. ניסינו לעצור את הזמן.פשוט סיום קסום לטיול קסום.

IMG_8533.JPG
הזה

עלינו עוד לתקן גלגל מפונצ'ר. נכנסים למוסך הראשון . הוא מבשר לנו שני דברים הראשון שהצמיג גמור כי הוא מפוצץ בדופן ולא ניתן לתיקון. השני-זה רכב שכור ואני לא נוגע ברכבים שכורים. רק הם מתקנים. כך נסענו לשדה התעופה.החזרנו הרכב להרץ. הם כבר ישלחו חשבון על הצמיג וקדימה הביתה. כשבאנו הביתה כבר חיכה החשבון. עשו קופה קטנה אבל לא הגזימו.