2014

איסלנד היתה על הכוונת תקופה ארוכה. רק לפני שנה כשחזרנו הביתה מקורסיקה נפל הפור. מחפשים טיסה וסוגרים ענין אחרת זה לא יקרה. בספטמבר התחלנו בחיפושים. מצאנו טיסה יחסית זולה באירפרנס וסגרנו ענין. כל החורף היה זמן ללמוד ולהכין הטיול. בניגוד להרגלים ישנים הפעם הכל היה סגור מראש-טיסות מעבורות ולינה. 3 חודשים בלבד הם עונת התיירות באי. לא סמכנו על המזל. פשוט סגרנו מראש כדי שיהיה ראש שקט לטיולים. אבל תמיד יש הפתעות. כך טיילנו ביומיים הראשונים חסרי כל ציוד ובטלפון עם איסלנד איר לנסות ולקבל את המזוודות שלהן היה טיול פרטי משלהן.

תל-אביב-פריז-ריקיאויק-אקראנס 6/6/2014

שוב התרגשות לפני נסיעה. הפעם נוסעים לנתב"ג בקבוצה. פיטר וסילביה הנוסעים עמנו ואריאלה והלל הנוסעים לכרתים וממריאים כ 10 דקות לפנינו. האוטו מלא באנשים הנגרר במזודות ולדרך. מגיעים ב 5 לפנות בוקר לנתב"ג ומתחילים הסבוב הרגיל. מזוודות למטוס ואנחנו לקניות. אם היינו יודעים ההמשך אני מניח שהפרדה מהמזוודות היתה יותר מרגשת.סבוב בדיוטי פרי ומחכים לטיסה היוצאת בזמן.

נחיתה בפריז. שדה התעופה שארל דה גול ענק. אנחנו נחתנו בטרמינל 2 צריך להמשך לעבור לטרמינל 1 הנמצא הרחק. יחד עמנו עוד זוג ישראלי גם הוא לטיול באיסלנד. מגיעים עם הלשון בחוץ בזמן וטסים לריקיאוויק בחברה האיסלנדית. כדי שלא ישעמם במהלך הריצות בין הטרמינלים בפריז נעל אחת של ליאורה החליטה שעד כאן והסוליה נפרדה מהגפה בדרך שאין ממנה חזרה. עכשיו צריך גם דבר ראשון לקנות נעלים. הטיסה לריקיאוויק נעימה. אותו מטוס כמו מהארץ אבל שורת כסאות אחת פחות ויש מקום לרגלים. מגיעים לריקיאוויק ומחכים למזוודות. כל המטוס כבר נעלם רק שלושת הזוגות הישראלים ליד המסוע . כלום לא קורה אין מזוודות. נשארו בפריז. ממלאים תלונה משאירים כתובת למחר בערב לשם להביא המזוודות מקבלים כל אחד ערכת עזרה ראשונה הכוללת כלי רחצה וחולצת טריקו אחת וקדימה לדרך. לסוכנות השכרת הרכב הגענו מהר. אין ציוד לסחוב והתהליך מאד זריז. נכנסים ומתחילים לנוע. לא כל כך פשוט . היום חם והמזגן מזייף. חוזרים לתחנת ההשכרה כדי לקבל שעור בהפעלת מזגן מתוחכם. יצאנו לדרך. תחנה ראשונה מרכז מסחרי ליד שדה התעופה . שני יעדים לעצירה. הראשון לקנות אוכל השני לקנות נעלים,גרבים ותחתונים כי שלנו לא עימנו. היעדים הושגו מהר. למדנו כי מחירי איסלנד דומים למחירי הארץ. ממשיכים לנסוע והבטן מתחילה לקרקר. מהבוקר לא אכלנו דבר פרט לארוחת הטיסה באירפרנס שהייתה על גבול הבסדר. מסתכלים ימינה ושמאלה ומגלים סניף של איקאה. פיטר ישר אומר יש. באיקאה תמיד יש גם מסעדה עממית. נכנסו ולא התאכזבנו. אוכל סביר מחירים זולים החיסרון קל להכנס אבל כדי לצאת עוברים את כל החנות מבלי לפספס אף מוצר והחנות כידוע ענקית. מפה לשם השעון מראה סימנים של זמן רץ. צריך להגיע לאקרנס לפני שיהיה מאוחר מידי כי בעלת הארמון לא אמורה לחכות עד בוש. הזמן הפנימי די מתעתע. השמש במרומים כבצהורי יום בארץ.

ברוכים הבאים לאיסלנד

נסענו די מהר. את ריקיאוויק עקפנו ועלינו על כביש מספר 1 צפונה. זהו כביש מעגלי המקיף את כל האי. מימיננו רכס עליו עדין שרידי שלג. תחתית הרכס שדות ירוקים בהם רועים סוסים וכבשים. משמאלנו ים כחול מעל כאמור שמש נעימה שרחוקה מלשקוע.בשדות פריחת תורמוסים שפעם הובאו כצמחי תרבות למנוע סחף וכעת ממלאים כל פינה.

שדה תורמוסים בפריחה מלאה

הגענו לחווה ב מואר-ארקנס. קבלנו החדרים מקלחת ולישון. מחר יום חדש נקווה שבסופו נתאחד עם המזוודות.

7.6.2014 חצי האי סטאפלאנסנס

שינה טובה מבטיחה יום מעולה. התעוררנו לבוקר צח.שמים כחולים ואין בם ולו גם ענן אחד. מכינים ארוחת בוקר ולדרך. קבלנו הודעה כי המזוודות הגיעו והן בדרך אלינו למקום הלינה הבא.

יוצאים לדרך רגועים . כרי מספוא ירוקים ועדרי כבשים וסוסים רועים בם. היעד הראשון אתר המעינות החמים דאלידארטונגוהבר .כאן נובעים מים מעורבים בקיטור.

מעין חם בדאלידארטונגוהבר

קצת מתחת לנביעה המים מוסטים למערכת צינורות המספקת מים לחימום הדירות בארקנס ובבורגארנס .מרחק של עד 50 ק"מ מהנביעה. ליד המעין חממות המנצלות את חום המים לגידול ירקות שונים. בכניסה קופסאות ארוזות ומקום להשארת התשלום. בכניסה לחווה הסמוכה עומד שומר המקום.

שומר החווה

היעד הבא נסיעה ארוכה עד ארנארסטאפי. נוסעים לאורך חוף הים. מימיננו הרכס. שלג מעל ומפלי מים בלי סוף.הפשרת השלגים כאן בשיאה הכל זורם

חצי האי סנאפלסאנס-מפל מים אחד מיני רבים

מגיעים לארנארסטאפי.יש לנו יום בהיר והר הגעש סנאפל נישא באון מעל הנוף. דבר ראשון קנית טיול בחתול שלג עד הפסגה. לאחר מכן טיול בארנאראסטאפי וחוף ימה.

צוקי ארנארסטאפי

חוף הים מלא סלעים בצורות מקסימות.שחפים מקננים על הסלעים. שחפיות קוטב בשטחי העשב ואלו מאד רגישות לנעשה סביב קינן. כל התקרבות מלווה בהתקפה רבתי על המתקרב.

פיטר ומלחמתו בשחפיות הארקטיות

הגיעה השעה לעלות אל ההר. אנחנו בחרנו לעלות בחתול שלג.זהו רכב פנוי השלגים של האתר היכול לשאת על גבו כ20 מטיילים. החתול נע די בקלות על השלג ההולך ומכסה את המורד עד שלא נשאר זיז סלע בולט חשוף. תפשנו יום עם ראות נדירה. נפרש כל החוף המערבי של איסלנד.מצוקי לאטראביארג, יעדנו למחר,בצפון ועד קאפלאויק בדרום. אפשר לעלות גם ברכיבה על אופנועי שלג .

הר הגעש סנאפאל

ממשיכים למקום הלינה בסטיקיהולמור. הצד הצפוני של הסנאפל מלא זרמי בזלת שקפאו לנצח בצורות שונות. עכשיו האביב במלוא תפארתו משטחי עשב ירוקים ופריחה שופעת.

על ההר פטפט פיטר עם בחורה אמריקאית שהיתה בתכנית לימודים באוניברסיטה בירושלים. בערב התברר לנו שאנו באותו הפנסיון. החברה הכי טובה שלה כרגע אצלנו בבית בתכנית תגלית. השם לא אמר דבר. הראתה תמונה אמרנו מכירים עולמנו קטן. בעלת הפנסיון הודיעה לנו שקבלה מאיר איסלנד התראה שהמזוודות בדרך. פטפטנו עם שכנינו לפנסיון רבות שתינו עוד קפה ולבסוף הלכנו לישון בתקוה שבבוקר נפגש עם האבדות. דבר לא קרה. בדיעבד הסתבר שמי שהביא הדברים טעה והותיר אותם בפנסיון אחר 3 בתים ליד. אנחנו נותרנו עם מה שיש.

8.6.2014 סטיקיהולמור-לאטראביארג-מפלי דיאנדי- איסהפיורד.

הבוקר מתחיל בארוחת בוקר מעולה. המארחת מבטיחה להמשיך מול אייר איסלנד באיתור המזוודות . אנחנו מתלבטים מעט ומחליטים שאי נוחות זמנית היא לא סיבה לשנות תכניות וקדימה למעבורת לפיורדים המערביים. רצים הלאה בתכנית. מחליפים השובר שבידנו לכרטיס הפלגה וקדימה. ההפלגה בענן די דחוס. רק כשמתקרבים לחופי הפיורדים המערביים מתחיל הענן להתרומם. נוחתים באמצע שום מקום ומתחילים בתנועה. היעד צוקי לאטראביארג.

בפיורדים המערביים - הדרך לצוקי לאטראביארג

יש לנו כ70 ק"מ של נסיעה בנוף מדברי לחלוטין של לבה שקפאה. פה ושם מעט חוות בודדים של כבשים וסוסים.לפתע הדרך מטפסת מעלה ואנו ביעד. בחוץ רוח די חזקה. די קר ואנו לובשים כל מה שיש. למזלנו את המעילים לקחנו עימנו ביד לטיסה כך שהם זמינים. מצוקי בזלת מתרוממים באחת מן המים. זהו אזור קינון ענקי של עופות ים.

צוקי לאטראביארג

ההירארכיה בשטח בולטת.

האלקות למטה

תוכי הים (הפאפינים) למעלה

השחפים ממלאים כל פינה שנותרת פנויה. בעיקר באנו לראות פאפינים שזו עונתם וכאן אמור להיות אזור הרביה המועדף שלהם. בפועל הם השנה בחרו אזורים אחרים.

מתחילים לחזור אל הנקודה בה התחלנו את הדרך לכאן. אותה הדרך מקבלת זוית ראיה אחרת. כעת שמים לב לדיונות הלבנות שבצד המים.

פיורד וחולות לבנים-הפיורדים המערביים

למפלי מים הזורמים מכל עבר ולאגמונים קטנים שופעי עופות מים, ההרים שחורים מהבזלת הבונה אותם.מגיעים לפיורד הראשון שבו הישוב הרציני הראשון.

עוד מפל בפיורדים המערביים

ההרים עדין עטויים בלא מעט שלג מפשיר.

בפיורדים המערביים

עד איספיורד יש לנו דרך ארוכה אבל מפל דיאנדי מפצה על כל הנסיעה. למעשה זו שרשרת של מפלים .לכל אחד יש שם אבל דיאנדי הוא הגדול והמרשים מכולם. למעשה הדרך עוברת מעל הזרם בלי להרגיש שזה המקור למפל. רק לאחר שיורדים בסיבוב גדול את קיר הבזלת לפתע נגלה המפל במלוא הודו.

דיאנדי - מבט מקרוב

טפסנו אליו. לכל מפלון יש שם. אבל המפל העיקרי דיאנדי הוא השיא. זה מפל מסוג זנב הסוס בעל זרימה אדירה . מתחתיו עוד מספר מפלים קטנים. כך מסת מים אדירה נפרשת ונדחסת בזרימה רועמת בדרך אל הפיורד הסמוך.

מפלי דיאנדי והרכס המזין אותם

מכאן לאיספיורד עוד דרך ארוכה אבל בשנים האחרונות נחצבו בסלע מנהרות המקצרות את הזמנים ומאפשרות מעבר גם בשיא החורף. מערכת זו גם מחברת את הישובים שמצפון לאיספיורד בינם לבין עצמם כך ששכנים במפה הופכים גם לשכנים בפועל.

טלפון לאייר איסלנד מבהיר לנו שהמזוודות חזרו אליהם. נתנו להם את פרטי המלון הבא כולל איך לפתוח הדלת ומחכים למחר. בינתיים מסתדרים עם מה שיש.

9.6.2014 איסאפיורד-אומאסטנגי

קמים לבוקר ערפילי. התכנית להיום נסיעה דרומה לאורך הפיורד.הדרך צמודה לפיורד לא מותרת על אף פיתול. נופים מושלגים מעל וים כחול מתחת .

בפיורדים המערביים

היעד הראשון סודביק. כפר קטן ובו מרכז למידע על השועל הארקטי. טורף האנדמי לאיסלנד. ב1995 עברה בכפר מפולת שלגים אדירה שחתכה אותו לשנים ומחקה כ200 מטרים מרוחבו. השטח שנמחק ע"י המפולת הפך לאתר הנצחה לבתים ולתושביהם שנעלמו אל הים באישון הלילה.

אתר ההנצחה בהוסביק

במוזיאון השועל הארקטי אין שועלים רק פוחלצים והסברים על אורח חיי השועלים. המין הזה מצוי רק באיסלנד.

ממשיכים להולמסויק .עוד עירה לחופי הפיורד. הנופים בדרך נופי שלג. קצת מדבר קור קצת חופי הפיורד יפה ועושה טוב על הלב. בדרך את העין מושך בית בודד ועתיק. היום מוזיאון פרטי של איך היינו וכיצד חיינו.תצוגה נאה של כלי עבודה ביתיים כמו מפריד השמנת מהחלב.

מפריד השמנת מהחלב

היה מאד נחמד בעיקר שיש גם בית קפה ביתי בו בעלת הבית מפליאה בעוגות,קרפים וריבות ביתיות. בהולמסויק עושים קניות. ליד המרכול יושב יצרן הבובות ומגלף בעץ בובות ובעיקר דגמי צפורים.

יצרן הבובות

בקרנו גם במוזיאון המכשפות. שם מגניב לבזבוז זמן. בסיום היום מגיעים למקום הלינה באומאסטאנגי. לכל זוג יש קוטג' פרטי . עוצרים והולכים לפתוח הדלת. מבעד לזכוכית נצבות בגאוה....המזוודות. זהו אפשר להתקלח להחליף בגדים ולהתחיל לחיות.

10.6.2014 אומאסטאנגי-ח"א ואטנס-קולופוס-סיגלופיורד-דאלןיק-אקורירי

קמנו הבוקר ליום מעונן וערפילי. לא רואים דבר ממטר. התחלנו את היום בהקפת חצי האי ואטנס בתקוה לראות כלבי ים. אלה לא פריירים. במים הרבה יותר חם מאשר בחוץ.כמובן שלא מצאנו כלבי ים אבל במקומם היו עופות המים. משפחות ברווזים השוחות בברכות מי הים הצמודות לחוף.

משפחות אדריות במי הים-הזכר גדול ובצבעי שחור לבן.

בצוק חויטסרקור אמורים להיות כלבי ים רק ציפורים נכחו.

הצוק בחויטסרקור

יוצאים לכביש 1 המקיף את איסלנד ומיד יורדים ממנו לכביש 715 אל מפל המים וולופוס.הנהר שטוח ומתפתל במעקלים לאיטו. אנחנו נוסעים במעלה הזרם עד לנקודה בה הוא פורץ מתוך קניון בזלתי. כאן נוצרו מפלים בזה אחר זה. זה אמנם לא יעדנו המוצהר אבל גם הפתעות מתקבלות בשמחה.

אין שם אבל מפל וקניון מקסים -כביש 715

צעדנו משני עברי הקניון הצר והמשכנו לעבר המפל העיקרי וולופוס.בדרך חוות בקר. סילביה חייבת לבדוק איך זה מתפקד.מגיעים למכון החליבה שנראה משהו מאסכולה שנעלמה ממחוזותינו לפני עשרות בשנים. הדרך מסתימת אל מול המפל המצוי בצידו האחר של הנהר.

מפל וולופוס

המפל הוא בדגם זנב הסוס המראה מקסים אבל המפל בקניון ללא שם מיוחד לא פחות מרשים.

מזג האויר מתחלף ברגע. מבהיר לערפילי בזה אחר זה. ס"ה עולים בגובה וחוזרים לגובה פני הים חליפות. נוסעים מבלונדוס לסיגל ופיורד. ההרים מלאים בשלג לבן.זה מתחיל בשלוגיות ומתקדם לעבר אזורים בהם ההפשרה רק התחילה. מכל עבר זורמים המים.

סיגלופיורדור מתגלה כעיירה חביבה. פעם היתה קצה כביש. היום מחוברת לעולם בכביש העובר במספר מנהרות וחוצה את הרכסים שהפרידו בינה לבין אקורירי בירת האזור.

סיגלופיורדור

במנהרות יש נתיב אחד ומפעם לפעם יש התרחבות באורך מתאים להכלת אוטובוס או משאית ענק. למזלנו נסענו בכיוון לו יש זכות קדימה כך שנסענו ברציפות. התנועה מולנו נאלצה מידי פעם להכנס למפרץ כזה ולהמתין בו עד שנעבור.

בדרך לסיגלופיורדור

הפיורדים צרים ונכנסים עמוק אל פנים האי.ההרים מושלגים עדין והמראה מרהיב.

לאקורירי הגענו יחסית מוקדם ישירות למקום הלינה. בעלת המקום.נתנה לנו שמות כמה מסעדות מומלצות וישר הלכנו לאכול ארוחת ערב אחרת. פשוט שנוי אוירה.

ממני גם הטרולים מפחדים

לאחר הארוחה נפרדנו וכל זוג הלך לדרכו.אנחנו טפסנו אל הקתדרלה שמאחוריה גן בוטני מרשים.

בגן הבוטני באקורירי

טיול לילי מרהיב באור יום. השעה קרובה לחצות, האור אפילו לא נחלש.

11.6.2014 אקורירי-ימת מיאוטן

קמנו בבוקר די רעננים לאחר מנוחה טובה במקום חביב.מתוודעים לזוג שחלק עמנו את הדירה.הוא גרמני והיא פולניה. הם באו מהכיוון אליו אנחנו נוסעים. מיד מחליפים מידע עדכני. מזג האויר מתעתע.אתמול הלכנו לישון במזג אויר בהיר. הבוקר שוב חזרו הערפילים. היעד הראשון מפל גודופוס שעל פי הפולקלור המקומי טובעו בו פסלי האלילים אחרי שאיסלנד קבלה את הנצרות כדת הרשמית.למרות היות הנצרות כיום הדת הרשמית האמונה בנוכחות הטרולים לא עברה מן העולם.

מפל המים גודופוס

גודופוס הוא מפל מים אדיר השוצף בקצב. מסביב הפשרת השלגים בשיאה. עדין הרבה שלג ממתין להפשרתו. טיילנו באזור המפל. למרות עצמתו האדירה ממצים אותו די מהר.

ימת מיאוטן היא היעד הבא. פרוש השם הוא ימת היבחושים. אלו בקיץ ממלאים כל פינה. הימה המלאה במים מתוקים די צעירה בגיל.נוצרה לפני כ6000 שנה בערך עת מחסום לבה חדש חסם את הנהר המנקז. זהו שלוב של גיאולוגיה עם זאולוגיה. המימד הזאולוגי מתאפין בציפורים החיות לחופי ובתוך הימה.

טבלן במי האגם

הגיאולוגיה מדגימה את כל הניתן בפעילות וולקנית פעילה. מכתשי יציאה,מכתשי נפילות,מעיינות קיטור,סלעי בזלת והרי געש ברמות פעילות שונה מרדומים ועד פעילים.אתרי הימה נחלקים ע"פ המצוי בם. התפרצויות הגעש הותירו לועות פעורים שנוצרו מחומר פירוקלסטי שנחת והרים סביבו הררי עפר.

מכתשי נפילות ולקניות-אגם מיאוטן

השחיקה הותירה צורות שונות. הר הגעש הרדום קארפלה מכיל אגם מים בלועו.

האגם בלוע הר הגעש קארפלה

מורדות הלוע עדין עטויים בשלג. לידו הויטי (גיהנום באיסלנדית) ובו אגם מים חמים.

הויטי (גהינום) בקארפלה

תופעה דומה קיימת גם באסקיה אבל לשם הדרך עדיין חסומה בשלג כבד.

ההתפרצות האחרונה באזור היתה מסדק ארוך שירה לכל עבר. במקום היום סלעי בזלת שמעיינות מים לוהטים פורצים מהם.

מעינות חמים ולועות הפולטים קיטור ליד קארפלה

כל האזור הזה משמש גם כשדה גיאוטרמי המפיק חשמל בכמויות. איסלנד מקבלת את האנרגיה שלה מהגיאולוגיה ע"י בארות הקיטור ומהמורפולוגיה ע"י מפלי המים הרבים. לישון נסענו הרחק ממיאווטן. למקום שקט וחביב ובלי יתושים.

כאן גרים בכיף ובלי יתושים-החווה ליד מיאווטן

לרשותנו בית קיט בעל שני חדרי שינה וכל מה שדרוש לנופש מושלם.

12.6.2014 שייט לויתנים בהוסויק-קניון אסבירגי-מפל דטיפוס-חמי מיוואטן

מתעוררים לבוקר צח וחמים.מחלונות הבית נשקפים שני מפלי מים. משטחי עשב רעננים מנוקדים בפרחי בר. הכל רגוע ונעים. עיון בספר המבקרים מגלה שהישראלים את המקום הזה גילו מזמן.

סדר היום מאד גמיש. נוסעים להוסביק להזמין שייט לויתנים ובהתאם לכך נארגן את כל היתר. מגיעים להוסביק ומגלים שאין שום בעיה. במרחק קטן זו מזו כמה חברות מתחרות על השוק ולמעשה אפשר די מהר למצוא ספינה ולצאת.אשר ללויתנים דבר לא מובטח.כל יום ספור חדש.

מתחילים בשייט בפיורד של הוסאביק.

נמל הוסביק והפיורד המושלג עדיין

ממול הרים מושלגים כאילו הפשרת השלגים עוד לא החלה.בשלב מסוים הקפטן מגביר מהירות והמדריך מצביע בכיוון.כל השטים מתחילים לנוע וכל אחד תופס פינה בתקוה שהוא צודק ומצלמתו נמצאת בזוית הטובה ביותר.מולנו להקות שחפים במים היודעות היטב למה לא כדאי לעזוב. אפילו הסירה הנעה לעברם לא מזיזה אותם. פתאום הכל מתברר. זוג ליויתנים מהמין מינקה מופיע.

גבו של לויתן מסוג מינקה במים

אלו הקטנים שבליויתנים אבל עדין בעלי נוכחות מרשימה. השחפים ניזונים מפליטת הליויתן ולכן הם לא זזים מהשטח. הליויתנים כל פעם צצים מצד אחר של הספינה וכל הקהל בעקבותיהם.

הספינה שוב משנה כיוון ומגבירה מהירות. הפעם מרחוק נראות מזרקות המים שפולט הלויתן. אנחנו בעקבות שני לויתנים כחולים. אלו היונקים הגדולים ביותר החיים כיום. הם גם נבונים דיים כדי לתזז את הספינות כך שחוץ מסילוני מים ושבריר גוף לא ראינו דבר.חזרנו לחוף לאחר כשלוש שעות. הסיכום -היה סביר.

קניות מזון וארוחת צהרים במסעדה מקומית וקדימה לדרך. השעה 4 אחה"צ והיום רק מתחיל. אבל היום אין לנו בעיה. יש מלון ואור לא חסר. נוסעים לאסבירגי. זהו מכתש ענק בצפון איסלנד בתפר שבין הלוח האירופאי ללוח הצפון אמריקאי.

מכתש אסבירגי

המצוק הענק שובר את הרוח ומגן על העצים הצומחים בתוכו לכדי יער. רוב העצים עצי תירזה אירופאית אבל יש גם מחטניים שונים בעיקר נטיעות חדשות.התפצלנו וכל זוג טייל לבדו. קירות המכתש גבוהים עשויים בזלת.

כאן זורם נהר היוקאלסה בדרכו מקרחוני ואטן לים. על הנהר מספר מפלים. הגדולים שבהם הם סלפוס ודטיפוס הסמוכים זה לזה. הדרך נפתחה זה עתה ועדין נוסעים בין שאריות חומות השלג. זוהי דרך עפר אבל היא פתוחה לכל.

מפלי סלפוס הם הקדמה למפל דטיפוס. זוהי קבוצת מפלים בצורת פרסת הסוס היורדים זה לצד זה.

מפל סלפוס

מכאן הזרם הרחב ממשיך צפונה אל המדרגה הבאה מפל דטיפוס. זה אינו המפל הגבוה ביותר באיסלנד אבל זהו המפל בעל הזרימה העזה ביותר בכל אירופה.

מפלי דטיפוס-אחת הקשתות מעל המפל

קרני השמש יוצרות בערפל קשתות מרהיבות עין השמש כעת במלוא עוזה והמראה מרהיב. הרעש מחריש אזנים. הדרך ממגרש החניה למפלים עוברת במדבר בזלת צחיח הממחיש שלעיתים הגיאולוגיה לא מעודדת את הבוטניקה.

מדבר הבזלת בדרך למפלים

זהו האזור הכי רועד כתוצאה מפעילות סיסמית באיסלנד. לא מזמן ב1975 נוצר כתוצאה מפעילות זו עוד אגם סמוך לשפך הנהר לאוקינוס.

לסיומו של יום נסענו אל מרחצאות מיואטן. כאן יצרו מקום רחצה במים החמים המתחרה באתר המפורסם הלגונה הכחולה. אותו הדבר במחצית המחיר. פשוט כיף אמיתי לסיומו של יום במים החמים.

מרחצאות מיוואטן

ללינה חזרנו ב 11 בלילה. השעה קצת אחרי חצות השמש שקעה אבל בחוץ אור מלא. עוד מעט תעלה השמש בשנית ויום חדש יחל. ככה זה ביוני באיסלנד. היום אינו נגמר.את החשבון פורעים בדצמבר .אז הלילה אינו נגמר.

13.6.2014 מיואטן-אגיסטאדיר

השלג עדין סוגר את הציר לאסקיה. אנחנו במקום זאת מטיילים בצפון מזרח איסלנד. בשמים אין ענן והטמפרטורה סבירה ביותר. ראשית נוסעים על כביש מספר 1 לכיוון אגילסטאדיר. הדרך די משעממת. משני צידי הכביש שדות בזלת אינסופיים. לפתע שנוי בנוף מופיעים שרידי השלג שהולכים ומתעצמים. האזור הגבוה של איסלנד מתנקז צפונה. אנו חוצים נהרות ללא הרף. פה ושם מפל מים. למעשה הכל זורם.על הרכסים שלג. חלקו בשלבי הפשרה מתקדמים חלקו רק מתחיל להפשיר. לפתע בלי כל התראה מהמפה מופיע מפל מים מרשים הן בגובהו והן בזרימתו העזה.

עוד מפל בכביש מספר 1 מזרחית למיוואטן.

נוסעים לעוד שמורת צפורים בבאקרדי אסטרי. העיירה הקטנה הזו שוכנת בצפון מזרח האי.אין לה נמל טבעי אז בנו נמל מלאכותי לסירות קטנות.

צפון איסלנד-בדרך לבאקרדי אסטרי

ליד הנמל שמורת צפורים הידועה כמקום קינון לפאפינים. על המצוק הסדר הידוע. פאפינים למעלה כל היתר למטה ובמים הברווזים.

צוק השמורה באקרדי אסטרי-הפאפינים למעלה כל היתר על הצוק למטה

גן עדן לצפרים.בעונה זו עיקר הענין בפאפינים. הם כאן בעשרות. הקן חפור אל הקרקע במרומי המצוק. יושבים בפתח הקן ומתבוננים בבני האדם המתבוננים בם.

בעל הבית

מפעם לפעם ציפור מתנתקת מהקרקע ובתעופה המשרטטת באויר קשת גדולה נעלמת אל גלי הים. וכך הלוך וחזור אל המים ובחזרה לקן. לא ראינו מקורים עמוסים בדגים אבל התנועה לא פסקה. צהרים אכלנו ליד מפעל חשמל הידרואלקטרי. האתר תוכנן להספק מסוים. בפועל כיום ההספק כבר הוכפל.

הגענו לאגילסטאדיר. העלינו את כל הציוד לחדר וכעת טיול של אחה"צ אל סיידספיורד. זוהי עירה זעירה השוכנת לחופו של פיורד מקסים ביופיו. ההרים מלאים בשלג שרק מתחיל להפשיר.

מבט על סידיספיורדור

הרעיון לעלות אל פסגת הר הצופה אל הנוף מפגישה אותנו עם הדרך הקבורה עדין עמוק בשלג. לצד הכביש היורד לעיירה מפלי מים ברצף ובזרימה עזה.

עוד מפל בדרך לסידיפיורדור

הגענו לסידיספיורד. החנינו הרכב ומסתובבים בשטח. הבטן שולחת אותנו לשתות בירה בפאב המקומי. יחד עם הבירה צופים בסיומה של המחצית הראשונה במשחק הולנד-ספרד בשלב הבתים של המונדיאל. התחלנו בצפיה ספרד הוליכה ב1:0 באמצע כוס הבירה זכינו לראות את הולנד משווה בשער נדיר ביופיו. הקבוצות ירדו להפסקה בשויון ואנחנו התחלנו בנסיעה חזרה למלון. בזמן שחזרנו לאגילסטדיר הולנד הוסיפה עוד רביעיה וקברה סופית את מחזיקת הגביע.

14.6.2014 אגילסטאדיר- מפל הנגיפוס- הופן-חוות הולמור

יום של כייף.את הבוקר התחלנו לאט. אגילסטאדיר היא המרכז המסחרי של האזור. הסופר כאן הוא הראשון מסוגו בו יש הכול. אז הצטיידנו באוכל,קצת מתנות לנכדים וספר עבורנו.

נסיעה קצרה מביאה אותנו להנגיפוס. המפל השני בגובהו באיסלנד. הדרך לשם יפהפיה. נוסעים לאורך האגם. בגדה האחת ההרים המושלגים בגדה השניה היער הטבעי האחרון שנותר לא פגוע.בתווך האגם.

האגם הארוך (לאגארפליוט)

ממגרש החניה רואים רק את הקצה העליון של המפל. עולים ברגל לטיול בוקר. עליה של כשעה וחצי. לאט לאט מתגלה הנוף. מצד אחד האגם הגלוי כל הזמן ופשוט מרתק ביופיו מהצד השני לאט לאט נגלה המפל. תחילה המפל הקטן ובהמשך המפל הגדול.הרעש מחריש אזנים.

מפל הנגיפוס

המפל הגדול נופל כ100 מטרים נפילה חופשית. כעת שיא הזרימה. הגיאולוגיה של קיר המפל ממחישה את מעשי הבריאה שהתרחשו כאן לא מזמן.מנסרות בזלת ענקיות מתחת לאפר וולקני שבשלב מסוים הברזל שבו התחמצן וקבל צבעי אדום. שכבות האפר נחתו בזמנים שונים וכך רואים שכבה אדומה שנקברה בשכבה שחורה וחוזר חלילה.

בירידה בודקים הפרחים.בנוסף למרבדי הנוריות הפרוסים כאן יש עוד לא מעט פרחים רובם זעירים. לפתע ליאורה מגלה סחלבים. אמנם בעלי פרחים זעירים אבל שייכים למשפחה. גם הם כאן.

סחלב איסלנדי

נסיעה למרכז המבקרים לא נותנת עדין תשובה לגבי השמורות שבהמשך . אולי עדין סגור אולי לא. נצטרך לבדוק כל אחת עת נגיע אליה.

נסיעה ארוכה לאורך כביש 1 עד לפניה לכביש 939. כביש זה מבצע חתוך בין שתי זרועות של כביש 1 , מעביר אותנו תחילה בערבות בזלת ולבסוף צונח באחת אל תוך הפיורד. מכל צד זורמים מפלי מים בשלשות. מפלים מכל גודל צורה ונפחי מים זורמים. למי שבא מארץ יבשה כמו ארצנו זה בלתי נתפס.חוזרים לחוף. מצד אחד ההרים מהצד השני האוקינוס. הרבה צפורי מים וצפורי ים. לפתע להקת שחפים ענקית במי הים. לרוב זה סימן לנוכחות יונקים ימיים הפולטים שאריות אוכל למים. .לצערנו לא ראינו יונקים כאלה. כל מה שנראה בראשונה כיונק ימי התגלה בתצפית שניה כסלע שמידי פעם צץ מהמים.

צוקי בזלת ואפר ולקני על יד הכביש קרוב להופן

היעד הופן. עיירת דיג הידועה בטיב סרטניה. המטרה ארוחת סרטנים. הביצוע מעולה. היה טעים להפליא.

מסעדת הלובסטרים בהופן

נסיעה קצרה מביאה אותנו לחווה בהולמור שם מקום הלינה. הגענו די מאוחר. איש לא מתרגש. יתר האורחים הגיעו אחרינו. 9 בערב זה עדין אמצע היום.

15.6.2014 הופן-לגונת הקרחונים-קירקביארקלאוסטר-ויק

הבוקר קמנו לבוקר אפרורי. נוסעים דרומה על הכביש ההקפי של האי-כביש 1-ליעד הראשון לגונת הקרחונים. על ההרים שוכן הקרחון הענק ואטן. ממנו גולשות זרועות דרומה אל עבר החוף. נהרות קרח ענקיים נראים לכל אורך הדרך. המראה מרשים למרות מזג האויר האפרורי.לפתע הקסם במלואו-

קרחון ואטן שולח זרוע לעבר החוף

לגונת הקרחונים. זוהי לגונה די צעירה ההולכת וגדלה מידי שנה בגלל המסת הקרחונים. במי הלגונה צפים שברי הקרחון שנפרדו מהגוש העיקרי. היציאה לים כרגע חסומה עם גוש קרח גדול המפשיר לאיטו. יום אחד יפתח הפקק והזרימה תואץ עד שיתקע פקק חדש. שברי הקרחונים יוצרים צורות רבות המגוון צבעים מלבן בוהק ועד תכול עמוק.יש אפשרות לטייל באוטובוס שהוא בעצם רכב אמפיבי השט במים בינות השברים הצפים.

שרידי קרחונים צפים ביוקולסרלון

ממשיכים בדרך לשמורת סקפאטאפל. מזג האויר לא משתף פעולה. הערפל סמיך ואין טעם אפילו לעצור. פשוט לא רואים ממטר.ממשיכים הלאה לעירה הפצפונת בעלת השם הארוך ביותר קירקיוביארקלאוסטר ובקיצור קלאוסטר. המקום סוחב על גבו ספור הינצלות מאחד הארועים הסייסמים של המאה ה18 עת זרם הלבה נעצר בדקה ה90 קצת לפני הכנסיה בה התפללו תושבי המקום. במקום מרכז מבקרים המספק מידע.

עציצי הנעליים בכניסה למרכז המבקרים בקלאוסטר

אנו מבינים ממנו ששמורת לאקי עדין סגורה אבל ניתן להגיע עד מפל מים גדול שבדרך. מידע המתברר לאחר מכן כלא מדויק במיוחד.מעבר לכך ללנדסמנלאוגר ניתן להגיע רק מצפון ולתורסמורק פתוח. מטיילים קצת בקלאוסטר .

מפל האחיות בקלאוסטר

מפל האחיות זורם באון. זהו למעשה מפל אחד שסלעים בערוצו גורמים לו להתפצל לשני מפלים מקבילים. גשם החל בשנית ועל מה שמכונה רצפת הכנסיה פסחנו.

ממשיכים מקלאוסטר ללאקי. מנסים להגיע למפל המים עליו הסבירה הפקחית בקלאוסטר. נוסעים בדרך העפר המוליכה לשם מכביש מספר 1 . הדרך רצה לאורך הנהר המנקז את לאקי.מזג האויר השתפר מעט והערפל התרומם קצת. עדין פסגות הואדי בענן.

בדרך ללאקי

מולנו באות מכוניות ואנו מקוים שהכל בסדר. את הזרימה הראשונה חצינו ללא כל בעיה. הנוף די רגוע. ירק טרי מכסה כל פינה שהשתחררה מהשלג. במקביל לנו זורם הנהר. בשלב מסוים צריך לחצות אותו בשנית. רכב הבא מולנו מסמן לנו שזה בלתי אפשרי. לא רבנו עם הזרם. הגענו עד אליו הסתובבנו וחזרנו לכביש.

ממשיכים לכיוון ויק. בדרך אתר מענין שלא מופיע בשום מדריך.זהו שדה רוג'ומים. עשרות ניצבים זה ליד זה.

אתר הרוג'ומים בדרך לויק

המסורת אומרת כי על כל מבקר לשים לפחות עוד אבן על אחד הקימים. אכן העוצרים במקום אינם מפרים את חוקי המסורת. זה מאפשר גם לנוח קצת מנהיגה בשטח די חד גוני.

לא הרחק מויק נכנסים לתחנת דלק די נידחת למלא דלק. הכל בשרות עצמי. אנחנו כבר רגילים לכך. יחד עמנו הגיעו מריקיאוויק כאלו שזה עתה באו ולהם זה המפגש הראשון עם השיטה. הסברתי להולנדית איך עושים. לא גמרתי ועוד זוג הופיע. הפעם האנגלית שלו מאד מגומגמת. לשאלה מהיכן הוא ניתנה התשובה –ספרד. מיד עברתי לשפתו ואורו עיניו.

הגענו לאתר הלינה המוזמן. כאן גילינו שגם באיסלנד אפשר ליפול. המקום הראשון שבו יש נתק בין שרותים למקלחת.השרותים בחדר המקלחות בבנין אחר ובחוץ פשוט קר. למזלנו הם שאלו אותנו האם נסכים לישון רק לילה אחד כי הם בבעיה. עשו קצת אובר בוקינג. לנו זה נפל מהשמים. השמורות סגורות ואין לנו מה לעשות כאן יומיים. בקשנו מהם שיבררו במלון הבא האם יש להם מקום עבורנו לעוד יום מעבר להזמנה הקיימת. הם עשו זאת בשמחה וקבלו אישור לכך. כולם היו מרוצים.

בחדר האוכל זה מפגש חוצה עולם. כך פטפטנו קצת בספרדית עם זוג צעיר מברצלונה ופתחנו מפות כמומחים לאיסלנד לזוג קנדים שרק מתחילים במסע.

16.6.2016 ויק-כביש החוף הדרומי-סלפוס

השעה כעת 22:00 יושבים בחצר האכסניה בסלפוס. האור כמו בבית ב 16:00 אחה"צ. מאד נעים ואף השמש יצאה סוף סוף מבעד לעננים.

קמנו לבוקר סגרירי. ערפל כבד ולא רואים ממטר. בכל זאת יצאנו אל חוף האוקינוס. על החוף חול שחור פרי שחיקת הבזלת. הכביש היורד לחוף רץ לאורך המצוק. על המצוק קינון של עופות ים אבל אין פאפינים.שחפים בשפע .בתחתית המצוק מערת בזלת שנוצרה כנראה משחק הגלים. ניתן בה לראות את מבנה גבישי הבזלת בחתך רוחבי. הבזלת שהתגבשה לאיטה יצרה עמודים מצולעים בחתך רוחבי של משושה או מחומש.בתוך המים ניצבים שלשה עמודי בזלת.ע"פ האגדה אלו שלושה טרולים שבאו בלילה לקחת משהו ,נלכדו שם באור השמש וקפאו לעד במקומם.

ערפל בצוקי דירהולי

מכאן לחוף השכן בדירהולי. כאן מושבת פאפינים ענקית אבל הערפל מפריע לצלם. המוני מטיילים ומאות פאפינים עסוקים כל הזמן בצפיה הדדית. הערפל כה כבד שאת הסלעים בים לא ראינו.המגדלור הופיע רק כשהינו ממש לידו.

ממשיכים בכביש מספר 1 לכיוון ריקיאוויק. בדרך קרחון סולהיימן. הקרחון כמעט מגיע עד הכביש.

קרחון סולהיימאן ועליו אפר מההתפרצות האחרונה של האיילפיאליוקול

הקרחון משמש כאחר נוח להליכה על הקרח. לפני כל יציאה המדריך המוביל מדריך את המטיילים בכללי השמוש בציוד וכיצד הולכים בפועל. זה די משעשע. לא הלכנו אבל נהנינו לשמוע ההסברים.

הסבר לפני תנועה

על הקרחון צברי אפר ולקני שהועפו אליו במהלך התפרצויות הרי הגעש השכנים. עיקר האפר מהתפרצות הר הגעש איילפייאליוקול לפני ארבע שנים.

לפתע נשמע פיצוץ עז. גוש קרח גדול התמוטט ברעש עז אל המים שבבסיס הקרחון. עכשיו או שיגיע עדין כגוש קרח לאוקינוס או שיתקע באחת הפינות וימס לאיטו.

נסיעה קצרה מביאה אותנו למפל סקוגר.זהו אחד המפלים היותר מוכרים ומתויירים באיסלנד. כל מי שזה עתה נחת ומתחיל לטייל באיסלנד במסלול נגד השעון מגיע לכאן די מהר.המפל אדיר אפילו מזג האויר הערפילי לא מצליח לפגום ברושם.

מפל המים סקוגר ביום מעורפל

המפל הבא מפל סליאלנלדפוס נופל ממרפסת סלע כך שבינו ובין הקיר יש אפשרות לטייל . זהו מפל נאה שהסבוב מקדימה ומאחורה נותן לו את היחוד שבו.

מבט על מגרש החניה דרך מי מפל סליאלנלדפוס

כאן אנו מתבשרים כי בינתיים רק באוטובוס ניתן להגיע לתורסמורק ואנחנו יורדים גם מזה. במגרש החניה מוצאים את שתי המכוניות שבתמונות האחת סופר-סופר ג'יפ השניה מזכרת מהעבר רולס רויס מודל תרפ"פו

רולס רויס מודל תרפ"פו

עדין מושך תשומת לב.גם הרכב וגם הנוסעים.

מכאן ממשיכים לסלפוס אל המלון שהוזמן. הגענו לכאן בערך ב7 בערב. יחד עמנו הגיעה קבוצה של פולנים. הבלגן בשיאו. לקח קצת זמן עד שקיבלנו החדר. זוהי אכסנית הנוער שגיל מתאכסניה כבר מזמן לא נוער. מאד נוחה ויש בה הכל כולל בריכת מים חמים. הג'קוזי שלה מקולקל אבל גם סתם לרבוץ בה היה כיף.

17.6.2014 סלפוס-לאנדסמנלאוגר-סלפוס

אתמול התבשרנו כי הדרך הצפונית,ה- 208 ,ללאנדסמאנלאוגר פתוחה .מזג האויר מעונן אבל העננות גבוהה. יצאנו לדרך. עוברים בקטע היותר חקלאי של איסלנד. ירוק מאד ומלא חוות. לאט לאט נכנסים אל מדבר הבזלת.אנחנו נוסעים לאורך הגדה הצפונית של נהר הטורסה המנקז מים משני קרחוני הענק הואטן והמירדאל. זהו מאגר מים אדיר . על הנהר מערכות סכרים ותחנות כוח המיצרות חשמל. הדרך פתוחה כרגע רק עד השמורה. עד לכאן זו דרך עפר מצוינת.אבל היא מוגדרת ככביש הררי .חברות ההשכרה מאפשרות רק לרכבי שטח כניסה לכבישים כאלה

בדרך ללאנדסמנלאוגר

הנוף הופך לאיטו ממדבר לבה לרכסי הרים העטויים עדיין בשלג רב.המסלע בזלת וריוליט חליפות. בסלעי הריוליט הרבה ברזל הצובע אותם בשלל גוונים מצהוב לאדום. יופי בלתי רגיל של צורות וצבעים.

הרי ריוליט ובזלת בדרך ללאנדסמנלאוגר

קצת לפני אכסנית לאנדסמנלאוגר מתרחב הנהר וזרימתו עזה. כדי להגיע צריך לחצות המים. החשש שמים יחדרו פנימה גורם כמעט לכולם להחנות הרכב בצד ולחצות הנהר רגלית על גשרוני בולי עץ המורמים מהמים. נהג ג'יפון עצר,שקל ובדק ובסוף חצה המים. כשיצא מהנהר הכל נראה בסדר עד שפתח הדלתות וכל המים שזרמו פנימה החלו להשפך החוצה.

ליד החניון מעינות מים חמים וקרים המתערבבים יחד לברכה אחת. הזרמים משתנים כל הזמן רגע הזרם חם ורגע קר.ס"ה היה די נעים במים.

הבריכה בלאנדסמנלאוגר

שהינו שם כשעה ומחצה. יצאנו לרכב לארוחת צהרים. התחיל שוב הגשם. תחילה טפטוף לפרקים ולאחר מכן זרזיף שהלך והתחזק. נוסעים חזרה לסלפוס הפעם מעברו השני של נהר הטורסה..בנהר מספר מפלים. עצרנו לתצפית על אחד מהם. ממקום התצפית קשה להעריך את גובה המפל אבל קל מאד להתרשם מעצמתו.

מפל בנהר הטורסה

מכאן חזרנו לסלפוס למלון.הגשם התחזק וירד ברציפות. עברנו לחלק ב של התכנית. שדור משחק הכדורגל ברזיל-מקסיקו במסגרת המונדיאל. נגמר 0:0 כולם מבואסים. מחר תור מעגל הזהב. התחזית מעונן בלי גשם נקווה שזה מה שיהיה.

18.6.2014 סלפוס-משולש הזהב-סלפוס

בחוץ שוב אויר צלול ונעים.הגשם השוטף שירד בלילה פסק אך העננים נותרו. היום מטיילים במה שקרוי משולש הזהב. זהו האזור הנמצא צפונית מזרחית לריקיאוויק ולכאן מגיע כל מי שנמצא באיסלנד יותר ממספר שעות.

האתר הראשון מכתש קריו.זהו לוע הר געש כבוי או רדום הנמצא לא הרחק מסלפוס.

קריו

הלוע בנוי סלע ולקני אדום.עמוק בתוכו אגם מים בצבעי כחול-ירוק. כאן גם השמורה היחידה בה נגבים דמי כניסה,אמנם סמליים, אבל נגבים. הדעה כי מי שכבר ראה לועות כאלה במקומות אחרים אין מה לחפש כאן לעניות דעתי קצת פלצנית.זה פשוט יפה להפליא ונמצא פשוט מטר מהכביש.

מכאן הדרך קצרה לפארק הגיזרים. הפארק קרוי על שם המעין הראשון שבו הוגדרה התופעה של קיטור ומים הפורצים אל על במחזוריות פחות או יותר קבועה. המעין הקרוי גיזר כבר כמעט ולא פעיל יותר.

זהו הגיזר שעל שמו קרויה התופעה

הסיבה הרשמית היא התעללות המבקרים שדחפו לפתחו אבנים כדי לראות כיצד הן מתעופפות בעת ההתפרצות. בסופו של דבר המעין פחות או יותר נסתם. כרגע מעין אחר הקרוי סטורוקור מפליא להתפרץ.

סטרוקור שניה לפני התפרצות

המחזוריות אינה קבועה אבל נעה בין כ6 דקות ועד 20 דקות. ככל שהזמן מתארך עצמת ההתפרצות גוברת והמים והקיטור מגיעים לגובה ניכר.

סטורקור שניה לאחר התפרצות

נוסף על הגיזר יש באתר מספר בריכות נוספות של מעינות מים חמים וקיטור המבעבעים ללא הרף.כמות המבקרים כאן גדולה ובמגרש החניה כל הזמן תנועה ערה.משהו יוצא דופן באיסלנד.

ליד הגיזר הפעיל ברכה נוספת בעלת מים בצבע כחול עמוק דבר המעיד על עומק מים רב.

נסיעה קצרה ואנו ליד מפל המים גולפוס.זהו מפל ענק שנותר כשהיה בזכות מאבקה של אשה אחת שהצליחה למנוע את קבורתו תחת אגם מים עת רצו להקים במקום תחנה הידואלקטרית. היום זה פארק מטופח ובכניסה אליו מרכז קניות והסעדה בנוסח משחטת תיירים מצויה.

מפל גולפס

המפל נופל בשתי מדרגות. הגובה לא מרשים. אבל כמויות המים אדירות. היום השמש בעננים ולכן התמונה הקלסית של הקשתות המלוות את אדי המים הניתזים אל על לא קימת. יש משטח תצפית תחתון ומרפסת תצפית עליונה. גולפוס מלאה בתיירים . התנועה על המדרגות היורדות אל המפלס התחתון כבדה. אוטובוס אחרי אוטובוס פולט את יושביו. זו הפעם הראשונה באיסלנד שהיה צפוף.

כעת לפנינו נסיעה מעט ארוכה לטינגווליר. כאן לפני יותר מ1000 שנים התכנסה מועצת נציגי המתישבים באיסלנד ,האלטינג, אחת לשנה לדון במה שעל הפרק ולנסח אורחות חיים. התקבע כפרלמנט הראשון בהיסטוריה האנושית. האלטינג קיים מאז ועד היום. מקומו כיום בריקיאוויק בירת איסלנד.

מסע בין יבשות אירופה מימין אמריקה משמאל

גיאולוגית כאן התפר הנפרם והולך בין הלוח הצפון אירופאי ללוח הצפון אמריקאי. במילים אחרות כאן צומחת לאיטה יבשת חדשה מתוך מה שידוע בגיאולוגיה כרכס של מרכז האטלנטי.

מערכת השבילים בפארק מצוינת.הרבה מצפורים ושבילים בנויים היטב גם לבעלי מוגבלויות.

לסלפוס חזרנו בכביש אחר העובר בין חוות שכולן עם הפנים לתיירות.עשרות בתי קיט להשכרה בכל פינה. העונה עדיין בתחילתה וחלק עדין סגור.איסלנד רואה בתיירות משאב ויש לה המון מה להציע. הבעיה היא שהעונה הנוחה מאד קצרה במחצית ספטמבר השלג מתחיל לסגור דרכים. השמש יצאה מפעם לפעם מהעננים להזכיר לנו שבכל זאת הקיץ הגיע ובשמש חשופה אפילו באיסלנד חם.חזרנו לסלפוס די מוקדם. צריך לארוז הציוד כי מחר זזים לעוד יום אחרון באיסלנד.

19.6.2014 סלפוס-שדה הקיטור בחואראגרדי-ריקיאויק-קאפלויק

קמים בנחת. יומנו האחרון באי. האכסניה בסלפוס היתה נהדרת. אורורה מנהלת המקום פשוט אשה מופלאה נהנינו מכל רגע. זו אכסנית הנוער. בשלושת הימים בהם התאכסנו כאן נוער לא היה. הרוב המוחלט היה תיירי הגיל השלישי מכל העולם. מקום פשוט נהדר לשהות בו.

שוב בוקר מעונן .היעד הראשון עמק נביעות הקיטור ליד חוארגארדי שזהו הישוב הראשון אחרי סלפוס בכביש לריקיאוויק. לפיטר וסילביה הטיול בעצם נגמר .הם יושבים ברכב וזהו. אנחנו יוצאים לטייל בין נביעות הקיטור. חלק מהמעינות נתפסו לצורכי חימום. גם מצינורות אלה דולף קיטור בשפע. לא פעם הלכנו רק בכדי לגלות שהנביעה השופעת היא לא יותר מחור גדול בצינור ישן. אבל בחלק המוסדר כפארק הנביעות הן חופשיות. אפשר לטייל עד מקום בו ניתן לרחוץ במים החמים. מזג האויר המתעתע הוריד רעיונות כאלה מהפרק.

נביעת קיטור בחוארגרדי

זהו הטיול בטבע נגמר. אנחנו בדרך לריקיאוויק לטיול בעיר. גם מזג האויר החליט שהטיול נגמר והגשם החל שוב.החנינו הרכב ליד אחת מכנסיות העיר כי במרכז העיר אין חניה. קבענו שעת מפגש וכל זוג יצא לדרכו.מסתובבים במרכז העיר.בודקים מה יש.

מדרחוב בריקיאויק

אין לנו כוח למוזיאונים. אבל לריקיאוויק יש מוזיאון אחד יחודי זה המוקדש לאבר מין הזכרי בעולם היונקים או בשפה מדעית המוזיאון הפליאולוגי. חנוטים בצנצנות פורמלין אברי מין בכל גודל מלויתנים ועד עכברים. כל זה מלווה בהמון קריקטורות בנושא ובבקשה מהאורחים לא להתנדב לתרום כי יש כבר מספיק.

הנבחרת של שחקני נבחרת הכדוריד האיסלנדית

גולת הכותרת הם אביזרים שמושיים המעוצבים איך לא בדמות איבר מרשים. ס"ה שעה של צחוק והנאה.וכמו שנאמר כבר פורנוגרפיה זה ענין של גיאוגרפיה.

על שפת הים בריקיאויק

זהו הטיול תם. חזרנו לאוטו ונסענו למקום הלינה האחרון. כאן חיכתה ההפתעה. בית ארוח הכי טוב שיש.פשוט משהו חלומי. הבעיה שהמשתמשים בו הם או כמונו לילה אחרון ומוקדם בבוקר לשדה התעופה הסמוך לכאן. או ההפך נחתנו מאוחר בערב וישר על הבוקר זזים לתחילת טיול. מחר טיסה דרך פריז. במשך כמה שעות נרענן זכרונות מעיר האורות ובערב הביתה