הודו- גם לצעירים בני 50+ - חלק ב'

בכתבה הבאה תמצאו את חלקו השני של סיפור מסע בהודו ובו מסלול שלם ומפורט לטיול של זוג צעירים בני 50+.
כתב וצילם: הרצל שבתאי
|
מפה
תמונה ראשית עבור: הודו- גם לצעירים בני 50+ - חלק ב'

ימים 1-5: מומביי, ראג`סטאן, אודייפור, מאונט אבו, ג`ודפור

יום 1
ערב -  טיסת אלעל לשדה התעופה במומבאי (לשעבר בומביי) עיר הבירה של חבל מאהאראשטרה (כ- 7.5 שעות טיסה).

יום 2
בוקר, צהריים - איסוף ע"י נהג ומדריך משדה התעופה לסיור בעיר מומבאי: (נסיעה של שעה וחצי משדה התעופה לעיר עקב עומס תנועה)
- נסיעה לאורך שדרת מארין דרייב (Marin Drive) לכוון אזור קולאבה בדרך תצפית על מסגד חאג`י עלי היושב בים הערבי בסמוך לחוף.
- טיול סביב שער הודו (Gateway of India) וביקור בתוך מלון טאג` מאהאל הסמוך.
- סיור באזור אונברסיטת מומבאי, בניין העצרת ומגדל ראג`אבאי (Rajabai Tower)
- חזרה דרך המארין דרייב (Marin Drive) וחוף צ`ופאטי (Chowpatty Beach) וצפיה בחתונה הודית שהתקיימה ברחוב
- ביקור בתוך תחנת הרכבת ויקטוריה שנקראת גם צ`האטראפאטי שיבאג`י (Chhatrapati Shivaji Terminus)
- ביקור במוזיאון הנצחה למאהאטמה גנדי בשם מאני בהבאן (Mani Bhavan)
- טיול בגנים התלויים (Hanging Gardens))הנמצאים על מאלאבאר היל (Malabar Hill)
- תצפית מגשר הרכבת של אזור מאהאלאקשמי (Mahalaxmi) על המכבסה הגדולה מאהאלאקשמי דהובי גאט או בקיצור דהובי גאט (dhobi ghat)

אחה"צ, ערב -- מעבר לחבל ראג`אסטאן (Rajasthan), טיסה ממומבאי לעיר השמש שנקראת גם העיר הלבנה - Udaipur ,טיסת Indian Air Lines , על פי התכנון בשעה 15:45 , בפועל הטיסה יצאה באיחור של שעתיים, זמן טיסה שעה ועשר דקות .
- איסוף מהשדה ע"י נהג (Ganga), רכב ונהג שילווה אותנו עד אגרה (רכב מצויין ומתאים לשני מטיילים עם נהג מדריך וציוד בתוך האוטו).
- הסעה והתמקמות במלון באודייפור, מלון הודי מסורתי בדרגת 3 כוכבים למרגלות ארמון העיר, Rangniwas Palace Hotel
- סיור לילי במתחם ארמון העיר (City Palace) ותצפית על אגם פיצ`ולה (Pichola) האיים שבמרכזו והעיר העתיקה, עלות כניסה למתחם בלילה, 25 רופי לאדם.

הערות והארות: במומבאי מזג האוויר בדרך כלל קיצי ואם נשארים לטיול מעבר של חצי יום בעיר כדאי ללבוש חולצה קצרה מתחת לסוודר כשמגיעים מהארץ. הנסיעה לעיר משדה התעופה לוקחת שעה וחצי בגלל המרחק והצפיפות, מידע חשוב לתכנון היום. אם אתם קצרים בזמן אפשר לוותר על הגנים התלויים, ואם אתם מתכננים לנסוע ברכבת בהודו גם על הביקור בתחנת הרכבת. נקודת התצפית של גשר הרכבת על דהובי גאט טובה מאוד ומאפשרת גם תצפית יפה על הרכבות ההודיות העמוסות נוסעים העוברות בסמוך לגשר. הטיול הלילי בארמון העיר באודייפור מומלץ, הארמון מואר ושקט בלילה. גם התצפית על האיים באגם יפה.

יום 3
בוקר, אחה"צ - ביקור במקדש ג`אגדיש (Jagdish) בסמוך לכניסה הצפונית (שער טריפוליה) לארמון העיר של אודייפור
- סיור עם מדריך בארמון העיר (City Palace) בכל המבנים ותצפית על האגם והאי ג`אניוואס (Jagniwas) ומלון לייק פאלאס שעליו, כולל ביקור במוזיאון יפיפה שבמתחם הארמון. עלות כניסה למתחם הארמון בשעות היום, 50 רופי לאדם.
- ביקור בעיר הקדומה אהאר (Ahar) כשני ק"מ ממזרח לאודייפור וסיור במקדשים העתיקים.
- ביקור בגני אשת המהרנה "גן העלמות המכובדות" – סאהליון קי-בארי (Saheliyon-ki-Bari), עלות כניסה, 5 רופי לאדם.
- נסיעה לארמון המונסון סאג`אן גאר (Sajjan Garh) ותצפית על העיר, על אגם פיצ`ולה ואגם פאטה סאגאר שמצפון לאגם פיצ`ולה, עלות כניסה 225 רופי לרכב. - שייט באגם פיצ`ולה לעבר האי ג`אגמאנדיר (Jagmandir) בזמן שקיעה. עלות השייט, 250 רופי לאדם.
- סיור ושהות באי ובארמון והמסעדה שעליו

ערב - טיול לילי בעיר העתיקה של אודייפור למרגלות הארמון

הערות והארות:  מומלצים מאוד הביקור בארמון כולל המוזיאון, תצפית מארמון המונסון (אם אתם נשארים יומיים בעיר זו נקודה נוספת לתצפית בזמן שקיעה), והשייט על האגם (כדאי לשוט עם שקיעה המראה ומשחקי האור על העיר יפים). גן העלמות והמקדש נחמדים. הביקור בעיר הקדומה נחמד לאוהבי היסטוריה וארכיאולוגיה. הקניות באודייפור לא מומלצות היות והשוק יקר יחסית אבל נחמד להסתובב. המלון בו שהינו היה במיקום מעולה והחדר היה מרווח, צרפנו מחמם אוויר לחימום החלל והאווירה.

יום 4
בוקר אחה"צ - נסיעה של 3.5 שעות לעיירת הנופש הבריטית בשם מאונט אבו (Mount Abu), בגובה 1200 מ`.
- התארגנות במלון בסגנון מערבי Cama Rajputana Club Resort
- ביקור במקדשי דילווארה (Dilwara) מקדשים ג`נים מהמרשימים בהודו ולמקדש עתיק בעיירה סמוכה.
- שייט לשם הכייף באגם נאקי (Nakkii) . עלות השכרת סירת פדלים, 100 רופי לשעה.
- סיור בשוק המקומי הקטן

ערב - תצפית על השקיעה מנקודת תצפית מאד מאד מתויירת ופופולרית בשם סאנסט פוינט (Sunset Point) יחד עם מאות הודים

הערות והארות: למי שלחוץ בזמן אפשר לוותר על מאונט אבו (אזור הררי נחמד), אלא אם אתם רוצים גוון נופי היות וכל רג`אסטאן שטוחה ומשעממת מבחינה נופית. המקדשים הג`יניים מרשימים מאוד ואם הגעתם אסור להפסיד אותם (המקדשים כאן מעוצבים מאוד מבחינה אומנותית פיסולית, למי שנוסע לראנקאפור המקדש שם מרשים יותר מבחינה ארכיטקטונית). המלון ששהינו היה מצויין. התצפית על השקיעה נחמדה ומהווה חוויה אנטרופולוגית מעניינת בגלל דרכי הגישה לאתר וכמות ההודים המסתובבים בו.

יום 5
בוקר אחה"צ - נסיעה לכיוון העיר הכחולה - Jodhpur.
- בדרך ביקור במקדשים הג`נים המפורסמים והיפים במיוחד של ראנקאפור (Ranakpur ), כ- 60 ק"מ מצפון לאודייפור.
- הגעה והתארגנות במלון Hotel Devi Bhawan בג`ודפור, מלון הודי מסורתי ויפיפה וחדר בגודל של סוויטה
- עליה למבצר המלכותי מהראנגאר (Meherangarh) של המהראג`ה של ג`ודפור בליווי מדריך. עלות כניסה 250 רופי לאדם.
- תצפית מבחוץ על ג`אסוואנט תאדה (Jaswant Thada) אתר ההנצחה בנוי שיש לזכרו של מהרג`ה ג`אסוואנט סינג השני
- סיור בשוק המקומי סארדאר (Sardar) ומגדל השעון כולל ביקור בחנות תבלינים

ערב - ארוחת ערב במסעדה גן רומנטית לאור נרות ומדורה- בשם On the Rocks מומלצת מאוד, המסעדה מופיעה גם במדריך של לונלי פלאנט.

הערות והארות: המקדש בראנקאפור מדהים ומומלץ מאוד לביקור. המבצר יפייפה תגיעו בזמן כדי שתוכלו לראות אותו בנחת. המבט ממנו על העיר הכחולה יפה במיוחד.
בשוק מומלץ בחום לקנות תבלינים הביתה, זו עיר התבלינים של הודו וטעמם שונה מאלו של הארץ (אנחנו קנינו - וחבל שלא קנינו יותר, כל המשפחה נהנית ממטעמי המזרח). השוק של העיר לא גדול מידי וכדאי לבלות בו את שעות הערב. המסעדה מומלצת בלונלי פלאנט וטובה גם באוירה וגם באוכל. המלון שבו שהינו היה יפה מאוד והחדר מרווח במיוחד (כמו סוויטה)

לתחילת הכתבה 

ימים 6-8: פושקאר, ג`איפור, בהרטפור

יום 6
בוקר, אחה"צ - הצצה ארמון עומייד בהאוואן (Umaid Bhawan) ובגנים המקיפים, הארמון משמש היום כמלון אקסלוסיבי.
- נסיעה לפושקאר (Pushkar).
- התמקמות במלון Pushkar Palace, מלון הודי מסורתי לחוף האגם בחדר פצפון, אבל עם נוף לכיוון האגם.
- סיור רגלי בסמטאות העיר בבאזר ובגהטות שסמוכות לשוק בצד המזרחי
- ביקור במקדש לאל בראהמה בסוף רחוב הבאזר

ערב - הדלקת נרות עם אנשי חב"ד ברחבת מלון ומסעדת Sun Set , בצמוד למלון בו אנו שוהים
- טיול לעבר הגהטות המערביות של העיר מעבר לגשר הורוד
- סיור נוסף בסמטאות העיר בליילה
- ארוחת ערב במסעדת Moon Dance ,המסעדה מופיעה גם במדריך של לונלי פלאנט.

הערות והארות: פושקאר כנראה יפה יותר בתקופת יריד הגמלים, העיירה בת הרחוב וחצי די מוזנחת. בית חב"ד שווה ביקור אם רוצים לפגוש את כל בני הנוער הישראלים של פושקאר. אנחנו רק אמרנו שלום והעדפנו להשאר עם החוויה ההודית. (אני מגדלת ארבעה בני נוער ישראלים בארץ, ומה שראיתי בריפרוף הספיק לי להבין שהודו דיי מסוכנת עבורם, אם יש לכם בני נוער בארץ המלצתי שתסעו להודו לראות עם מה הם מתמודדים, אולי זה יאפשר הכנה נפשית נכונה יותר למסע שלהם ודיאלוג והתמודדות נכונה יותר עם הסכנות האורבות להם שם). בפושקאר שווה לקנות תכשיטי כסף בשילוב אבנים טובות בתנאי שאתם בודקים היטב את הסחורה כי יש הרבה זיופים בתחום. המסעדה בא אכלנו הייתה מצויינת וגם מומלצת בלונלי פלאנט.

יום 7
בוקר, אחה"צ - נסיעה ישירה לעבר העיר הוורודה Jaipur (עיר הבירה של ראג`אסטאן).
- התמקמות במלון מערבי ומהודר בשם Clarks Amer
- נסיעה לכיוון העיר העתיקה דרך שער טריפוליה (Tripolia Gate) בסמוך לצריח איסווארי מינאר סווארגה סאל (Iswari Minar Swarga Sal)
- ביקור במצפה הכוכבים, ג`אנטאר מאנטאר (Jantar Mantar) ותצפית על ארמון העיר מבחוץ. דמי כניסה, 10 רופי לאדם בתוספת 50 רופי למצלמה רגילה.
- נסיעה בריקשה וביקור וסיור בארמון הרוחות (Hawa Mahal) ותצפית עליו מהחזית. דמי כניסה, 5 רופי לאדם בתוספת 30 רופי למצלמה רגילה.
- סיור בשוק ובבאזרים המרכזיים של העיר העתיקה
- צפייה בסרט הודי בבית קולנוע הגדול ביותר באסיה בשם Raj Mandir

ערב - יציאה עם Sanjay ומשפחתו (הסוכן שלנו לטיול) לארוחת ערב מסורתית ומופעי פולקלור הודי בכפר תיירותי מקומי בשם Chowki Dhani

הערות והארות:
המלון היה מעולה ומומלץ. אפשר לוותר על החוויה של ארוחה בכפר. לדעתנו העסק ממוסחר ותיירותי מאוד, נסו למצוא במקום זה מסעדה אוטנטית בעיר. מומלץ מאוד לצפות בסרט הודי בבית הקולנוע שצויין. חוויה שמגוונת את הטיול ומספקת הצצה נוספת אל תרבות הפנאי של ההודים. נהנו מאוד מהסרט גם ללא הבנת השפה, רוב הסרטים ההודיים מאפשרים גם הנאה והכרות עם אורח החיים המשפחתי וההווי ההודי. לנו זה גם זמן בילוי משותף עם הנהג שלנו (שליווה אותנו 9 ימים) ושלא נכנס איתנו למקומות אחרים בגלל בעיית המעמדות בהודו. מהרגע שהזמנו אותו לסרט מערכת הייחסים איתו נפתחה והפכה לאישית יותר ונעימה מאוד. מצפה הכוכבים וארמון הרוחות נחמדים אך מוזנחים.

יום 8
בוקר, אחה"צ - ביקור במצודת Amber Fort כ- 11 ק"מ מצפון לג`אייפור, כולל עליה למצודה על גבי פיל, במצודה סיור מודרך. דמי כניסה לאתר, 25 רופי לאדם בתוספת 75 רופי למצלמה רגילה. (התשלום עבור רכיבה על הפילים שולם ע"י הסוכן כחלק מעלות הטיול, ניתן לעלות גם ברגל)
- נסיעה לכיוון Bharatpur .
- ביקור בפארק הציפורים, Keoladeo Ghana שנמצא כ- 3 ק"מ מ- Bharatpur, סיור של שעה וחצי על גבי ריקשת אופניים לקראת שקיעה. עלות הכניסה לפארק, 200 רופי לאדם בתוספת שכירת ריקשת אופניים עם רוכב בעלות של 50 רופי לשעה. אגב, האתר כלול ברשימת נכסי העולם של אונסק"ו.

ערב - התמקמות במלון Laxmi Vilas Palace , מלון יפה בסגנון הודי מסורתי עם לובי תחת כיפת השמיים כשבמרכזו מדורות קטנות ונחמדות, צפיה בהצגת בובות של מקומיים בלובי וארוחת ערב במלון.

הערות והארות: הביקור במצודת אמבר מומלץ מאוד. הביקור בפארק הציפורים נחמד אם יש זמן. מי שהיה בספארי באפריקה יכול לוותר. המלצה חמה ביותר למלון בו שהינו.

לתחילת הכתבה

ימים 9 - 10 - אגרה, קאגוראהו

יום 9
בוקר, אחה"צ - נסיעה לכיוון אגרה Agra שבמחוז אוטאר פראדש (Uttar Pradesh)
- בדרך ביקור בעיר הרפאים המדהימה פאטפור סיקרי (Fatehpur Sikri), סיור עם מדריך במסגד Jama Masjid ובארמונות. דמי כניסה לארמון, 260 רופי לאדם. למסגד הכניסה ללא תשלום.
- המשך נסיעה לכיוון אגרה, ביקור במוזליאום ואחוזת הקבר של גדול השליטים המוגוליים המכונה אכבר, הנמצא ברובע סיקאנדרה (Sikandra) מרחק 4 ק"מ צפון מערב לאגרה, ביקור מומלץ ביותר. דמי כניסה, 110 רופי לאדם.
- ביקור עם מדריך בטאג` מאהל (Taj Mahal) מוזליאום שיש לבן ומרהיב ביופיו. דמי כניסה, 750 רופי לאדם. לא חייבים מדריך ואפשר לשהות באתר כמה שרוצים עד הסגירה.
- ביקור במבצר אגרה (Agra Fort), סיור מקיף ללא מדריך במבצר כולו, מומלץ ביותר. דמי כניסה, 250 רופי לאדם. ביום עם ראות טובה ניתן לראות יפה מהמבצר את הטאג` מאהל.

ערב - סיור רגלי בשוק המקומי קינארי, אפשר לוותר.
- ארוחת ערב לסיום ופרידה מהנהג שלנו גאנגה במסעדה הודית מקומית

הערות והארות: פאטפור סיקרי הינה אחד האתרים היותר יפים שראינו בטיול ומומלץ מאוד לבקר בה גם במסגד וגם בארמון. שריינו לאתר שעתיים וחצי לפחות. מוזליאום אכבר ומבצר אגרה יפים מאוד. לא כדאי להחמיץ את המבצר הוא עולה על זה של דלהי. כמו כן יש מהמבצר תצפית יפיפיה על הטאג` ואפשר לנצל את המבצר לתצפית של שקיעה, בתנאי שמזג האוויר לא ערפילי מידי. הטאג` מאהל הוא האתר היפה ביותר בהודו. שימו לב שהוא סגור ביום שישי, תכננו את כל הטיול בהתאם (למזלנו אנחנו שמנו לב לעניין עוד בתכנון בארץ. אף סוכן ישראלי או הודי לא הסב את תשומת ליבנו לכך כשתכננו להגיע לאגרה ביום שישי).
בטאג` מאהל השאירו ברכב למשמרת של הנהג את כל החפצים שלכם, הכנסו רק עם מצלמה. זה יחסוך זמן בידוק בטחוני ואי נוחות. ביום חם הצטיידו גם במים בכניסה, מגיע לכם בקבוק קטן לאדם וכיסוי לנעליים לכניסה למבנה במסגרת הכרטיס. ממליצים להגיע לטאג` אחה"צ ולחכות לשקיעה. היות ואז המבנה משנה את צבע השיש הלבן לזהוב, (קחו בחשבון שאתם עשויים לחכות בתור לבידוק הבטחוני שעה ויותר והתנהלו בהתאם).

יום 10:
בוקר, אחה"צ - השכמה מוקדמת ונסיעה לתחנת הרכבת באגרה.
- נסיעה ברכבת מאגרה ל- ג`האנסי (Jhansi) שבאזור מאדיה פראדש (Madhya Pradesh) (שעתיים נסיעה, לאחר שעתיים איחור ביציאה. כנראה עקב ערפילים הרכבת יצאה באחור רב מדלהי)
- איסוף מתחנת הרכבת ל- Khajuraho ע"י נהג (כ- 4 שעות נסיעה למלון בקהג`וראהו)
- התמקמות במלון יפה מרווח ומערבי עם רמה גבוהה של שרות Hotel Clarks Khajuraho.
- סיור במקדשים המזרחיים של קהג`וראהו, כניסה ללא תשלום. שני מוקדי מקדשים: קבוצת מקדשים ג`יניים המוקפים חומה וקבוצה נוספת של ארבעה מקדשים שפזורים ברחבי הכפר העתיק
- טיול קצר במרכז השוק של הכפר קהג`וראהו המודרני בליווי הרבה טרדנים כפייתיים

ערב - כניסה למופע אור קולי בתוך מתחם המקדשים המערביים, עלות הכניסה, 300 רופי לאדם.
- ארוחת ערב במסעדה גג נחמדה על הרחוב המרכזי ג`יין טמפלז רואד (מסעדה המתמחה באוכל איטלקית) בשם Mediterraneo Restarant , המסעדה מופיעה גם במדריך של לונלי פלאנט.

הערות והארות: כדאי לתכנן לפחות נסיע אחת ברכבת בהודו בשביל החוויה. המלון בקאג`וראהו היה טוב ומומלץ. אחה"צ מספיק לביקור במקדשים המזרחיים – אין צורך במדריך המופע האור קולי נחמד ומומלץ לפני הביקור של מתחם המקדשים המערבי היות והוא מסביר קצת על ההיסטורי של בניית המקדשים, מה שמסייע לסיור למחרת. הטרדנים והסוחרים בקאג`וראהו אגרסיביים במיוחד ומניסיוננו יש להתנהג אליהם בהתאם ומייד על הפתיחה לנער אותם מעליכם באסרטיביות מוחלטת.

לתחילת הכתבה


ימים 11-15: ואראנסי, דלהי, מאסורי, רישיקש

יום 11
בוקר - סיור מרתק ומרהיב של שלוש וחצי שעות במתחם המקדשים המערביים בליווי מדריך (מקדשים המעוטרים בפיסול אירוטי). דמי כניסה, 250 רופי לאדם.

אחה"צ, ערב - הגעה לשדה התעופה לגלות שהטיסה שהייתה אמורה לאסוף אותנו לוראנאסי בוטלה עקב ערפל כבד בדלהי
- נסיעה במונית משדה התעופה של קאג`וראהו עד ואראנאסי, נסיעה של 9 שעות בדרך קשה ברכב מסוג אמבסדור ($100לאחר התמקחות).
- הגעה למלון בואראנאסי, Pallavi International Hotel , בשעה 23:00 .
- מלון הודי מסורתי השייך לאחד המהרג`ות מיקום המלון מצויין וקבלנו סוויטה ענקית ומצויינת

הערות והארות: המתחם המערבי של המקדשים יפהפה ואחד האתרים הארכיטקטוניים והאמנותיים היפים שראינו בהודו, מומלץ מאוד לביקור למרות המרחק מכל אתר תיירות אחר. קחו בחשבון שבתקופת דצמבר יש בעיה עם טיסות בגלל ערפילים. הנסיעה ברכב מקאג`וראהו לוראנאסי קשה ומסוכנת במיוחד בגלל מצב הכביש ועומס המשאיות הנוסעות דרך וראנאסי למדינת ביהאר המזרחית לוראנאסי. הסכנה בלילה כפולה בגלל חוסר תאורה בדרכים (רוב הכפרים בדרך ללא חשמל) ובגלל שההודים חוסכים בדלק ולא מדליקים אורות אחוריים מצב מסוכן במיוחד כשיש משאית תקוע על מסלול הנסיעה. לעומת זאת האורות הקידמיים מסנוורים בטרוף כי הם פוחדים שלא יראו ופותחים אור גבוה. המרחק של 400 ק"מ מקאג`וראהו לוראנאסי לקח לנו 9 שעות. יש אלטרנטיבה של רכבות ואפילו רכבת לילה מעיירה סמוכה לקג`וראהו שניתן לתכנן מראש כאלטרנטיבה לטיסה או נסיעה ברכב. המיקום של המלון בואראנאסי היה טוב. אנחנו ישנו בסוויטה של המלון שהיתה טובה ומרווחת. העובדים היו חנפנים במיוחד. חוץ מנער הקבלה בשם אלאם שהיה גם המדריך שלנו במהלך מחצית היום למחרת והיה פשוט מקסים במיוחד.

יום 12
בוקר, אחה"צ - טיול בוקר ברחוב השוק המרכזי הסמוך למלון לצפות כיצד העיר מתעוררת
- סיור במקדשים שונים בעיר ואראנאסי בליווי נציג המלון: מקדש וישוואנאת החדש (New Vishwanath Temple) הנמצא במתחם האוניברסיטה ההינדית בנארס, מקדש דורגה – מקדש הקופים (Durga Temple), מקדש טולסי מאנאס (Tulsi Manas), מקדש מפת חמשת הנהרות (Bharat Mata)
- סיור באזור הנהר והגהאטות: הגעה לגהאט המרכזית דאסאסוואמד (Dassaswamedh), הליכה לכיוון דרום לאורך כל גהאטות עד לגהאט השריפה המישנית האריצ`אנדרה (Harushchandra). סיור בשעת צהריים, מומלץ בנוסף לסיורים ולשייט בשעות הערב בזמן טקסי הפוג`ה ועם זריחה.
- נסיעה לעיר הקדומה סארנאת (Sarnath) וביקור מודרך במקדשים: היפני, הסיני, והטיבטי, דהאמק סטופה (Dhamekh Stupa) במקדש ועמוד אשוקה והגנים סביב.

ערב - שייט בגאנגס לראות את טקס הפוג`ה בגאט המרכזית דאסאסוואמד (Dassaswamedh) מכיוון הנהר, טקס המוני ומרשים מאוד, שייט עד למאניקארניקה גהאט (Manikarnika Ghat) הגהאט המרכזית לשרפת גופות לתצפית על טקסי שרפת הגופות. עלות השכרת סירה עם משיט לשעה, 300 רופי לאחר התמקחות.

הערות והארות: ואראנאסי היא העיר הקשה ביותר שבקרנו בהודו, מלוכלכת, ענייה, צפופה ובעלת זיהום אוויר ורעש שלא ראינו מעודנו (ראינו כבר עוני בהאיטי, בסוואטו בדרום אפריקה, במומבאי, מצרים וזיהום אויר במקסיקו סיטי, כאן הם חוצים כל דימיון). אנחנו ויתרנו ביום השני על ביקור בשוק לטובת הפסקת נשימה ושקט בחדרנו במלון. הרגשנו רוויים מהעיר אחרי יום אחד אינטנסיבי מאוד ובוקר של טיול בגהטות. אישית התחלתי דלקת גרון ואיבדתי את קולי כתוצאה מזיהום האוויר שלמזלי חלף למחרת כשהגענו למאסורי שבאזור ההרים והאוויר הצח. העיר הינה מסמך אנטרופולוגי ודתי מרתק ולא הייתי מוותרת עליה למרות מה שנכתב בסעיף הקודם. המלצה חמה לבקר בגאטות במהלך כל שעות היממה כי הפעילות שונה בכל זמן. מומלץ לקחת מדריך לכל היום כדי לחסוך זמן חיפוש ולרוץ איתו מבוקר עד ערב על כל מה שיש לראות. האתרים שהיינו כולם מומלצים. השייט לא צריך לעלות יותר מ- 300 רופי תעמדו על המקח. לחותר תנו עוד 50 רופי טיפ, הוא לא בעל הסירה. השייט בערב מומלץ מאוד כולל תצפית על גאהט השרפה וטקס הפוג`ה. אם אתם שני ערבים בעיר תנסו ערב אחד לראות את הטקס גם מהגאט עצמה, לבוש חם רצוי.

יום 13
בוקר - השכמה מוקדמת ב 5.30 בבוקר עוד חושך.
- בשש בבוקר כבר היינו בשייט על הגאנגס לראות את הזריחה ואת פעילויות הבוקר בגהאטות, שייט בין כל הגהאטות ולאחריו טיול רגלי לאורכן, המראה שונה מהנהר ומהגאט. מאות מאמינים בפעילות הבוקר של תפילה, טבילה, רחצה וכביסה. גברים ונשים לחוד ובייחד. גם גהאט השרפה פעילה.
- חזרה לחדר למנוחה. בואראנאסי זיהום האויר והרעש הסביבתי כולל זיהום הרחובות הם הרבה מעל לממוצע בכל מקום אחר בהודו, את העיר הזאת צריך לקחת במינון מדוד. ויתרנו על יציאה נוספת לעיר והעדפנו לנוח בחדר מהצפיפות הבלתי נסבלת הרעש והזיהום עד ליציאה לשדה התעופה לטיסה לדלהי.

אחה"צ, ערב - טיסה מוראנאסי לדלהי, Indian Air Lines 14:40-15:55.
- איסוף מהשדה על ידי סאנג`י והגעה למלון Hotel Singh Sons. מלון מערבי ברמה בינונית ולוקה באקוסטיקה גרועה, המלון שוכן ברובע קארול באג אזור מרכזי וטוב בניו דלהי שלושה ק"מ מערבה לקונאט פלייס.
- סיור בשוק רחוב של יום שני אחרה"צ בבאזר המקומי של קארול באג – שוק בעיקר למקומיים
- ארוחת ערב במסעדה עממית בשוק, Udupi , אוכל צמחוני בסגנון דרום הודו, זול ומומלץ.

הערות והארות: לא לוותר על השייט בבוקר זו החוויה המשמעותית ביותר בואראנאסי, להגיע כמה שיותר מוקדם לפני זריחה (הזריחה מתחילה בסוף דצמבר סביבות 6.00 - 6.15), תתלבשו חם חם עם מעיל, כובע גרב, כפפות וצעיף, כי קר מאד בסירה הפתוחה בעונה הזו של השנה. המלון בדלהי סביר, אם אתם מגיעים אליו לא להכנס לחדר 307 בשום אופן הוא רועש מאוד עקב מטבח מעל, האזור בו הוא שוכן מומלץ מאוד ויש שם עוד מלונות נוספים ברמת שלושה כוכבים. השוק של קארול באג מומלץ מאוד לטיול וקניות בכל זמן שיש, הכול פתוח עד 8.00 בערב.

יום 14
בוקר, אחה"צ, ערב - נסיעה מדלהי לעיירת הנופש מאסורי (Mussoorie) עיירת נופש למרגלות רכסי ההימליה שבחבל ארץ אוטאראנצ`אל (Uttaranchal) ומעל עמק הדון מצפון מזרח לדלהי.
- נסיעה ברכב מסוג ואן, Toyota Innova , עם הנהג Deepak , יציאה 10:30 הגעה 19:00 (נהג ורכב שילוו אותנו עד הטיסה למומבאי)
- בדרך עוברים דרך אזור של גידולי קני סוכר בעמק הדון, ועוברים בעיר הבירה של האזור בשם דרה דון (Dehra Dun) עיר עשירה יחסית לערים בהודו.
- הגעה למלון Hotel Padmini Nivas. מלון הודי מסורתי עם נוף מדהים בגובה 2000 מ` מעל עמק הדון והעיר דרה דון. החדר היה קר מאד בשל המיקום, בחדר אין אמצעי חימום, יש אפשרות לקבל מפזר חום תמורת תשלום.
- סיור רגלי בעיירה מאסורי נסיעה בריקשה בין שתי חלקי העיירה גנדי צ`וק (Gandhi Chowk) וקולרי באזר (Kulri Bazaar) כ-2 ק"מ.
- ארוחת ערב הודית צמחונית טובה במלון

הערות והארות: מאסורי שולבה ברגע האחרון כשהיינו כבר בהודו כתוצאה מהמלצה של גנגה הנהג, במקום יום נוסף ברישיקש , ההמלצה הייתה מצויינת. מאסורי אפשרה טעימה מהאזור ההררי של הודו, הנוף מדהים גם לכיוון הרי ההימליה וגם לעמק הדון. לאוהבי הקניות שווה לעצור בדרה דון, גם במאסורי המחירים בסדר. למי שאוהב מחרוזות מאבנים באזור קולרי באזר ישנה חנות קטנה ומטריפה של בחורה יפנית עם מחרוזות מדהימות חפשו אותה ברחוב המרכזי.

יום 15
בוקר, אחה"צ - נסיעה ממאסורי למפל בשם קמפטי (Kempty Falls) כ- 15 ק"מ מהעיירה , ירידה רגלית למפלים ועלייה ברכבל. עלות הרכבל, 50 רופי לאדם.
- חזרה למאסורי ועלייה ברכבל לגאן היל (Gan Hill) נקודת התצפית הגבוהה ביותר באזור לתצפית מהפסגה על הרי ההימליה המושלגים מצד אחד ועל העיירה ועמק הדון מהצד השני. עלות הרכבל, 55 רופי לאדם.
- סיור רגלי בעיירה מאסורי ובקולרי באזאר.
- נסיעה לרישיקש (Rishikesh)
- הגעה למלון Vasundhara. המלון ממוקם על גדות הגאנגס מדרום לגשר רמה (Ram Jhula), שנקרא גם (Shivanand Jhula) על הגדה המערבית. מלון מערבי טוב עם חימום ומיזוג בחדר ונוף נחמד לגינה של מלון דירות סמוך.

ערב - סיור רגלי ברישיקש לאורך נהר הגאנגס על הגדה המערבית מהמלון עד לגשר רמה התלוי תצפית על טקס הפוג`ה שמתקיים בגדה מול באשרם פארמארת ניקטאן (Parmarth Niketan Ashram).
- נסיעה בריקשה עד לגשר לאקשמאן (Lakshman Jhula), מעבר על הגשר לצד המזרחי של הגאנגס לעבר היישוב הקטן מעברו שנקרא גם הוא לאקשמאן ג`ולה וסיור לילי ברחובות.
- חזרה בריקשה למלון .

הערות והארות: אם אתם קצרים בזמן אפשר לוותר על המפל, האזור הסמוך אליו מוזנח מאוד כמו רוב המקומות בהודו. שווה לעלות ברכבל לצפות בהרי ההימליה ובעיירה מאסורי.

לתחילת הכתבה

ימים 16-20: רישיקש, הארדיוואר, ניו דלהי, מומביי, הביתה!

יום 16
בוקר, אחה"צ - נסיעה למקדש קונג`פורי (Kunjapuri) כ – 19 ק"מ מרישיקש בגובה של 1645 מ` ותצפית יפה על הרי ההימליה ועל האזור מצפון ועל העמקים לכיוון רישיקש והרידוואר בדרום. למקדש נדרש לטפס מהחניון מעל 200 מדרגות.
- חזרה לרישיקש, סיור בשוק הירקות המקומי וירידה לאזור הגאנגס.
- סיור באזור גשר לאקשמאן (Lakshman Jhula), עליה למקדש טראיאנבאקשוואר (Shri Trayanbakshwar ) "מקדש הפעמונים" לתצפית על הגשר.
- הליכה לאורך הגדה המזרחית מגשר לאקשמאן דרך היישוב לאקשאמאן ג`ולה ועד גשר רמה כ – 2 ק"מ בדרך חביבה של חורש.
- סיור בתוך האשראמים ובגהאטות בגדה המזרחית הסמוכה לגשר רמה (Ram Jhula), תצפית על הגשר ועל המתרחש סביבו.

ערב - צפייה בטקס הפוג`ה המרכזי ברישיקש באשרם פארמארת ניקטאן (Parmarth Niketan Ashram) טקס המשתף את פרחי הכהונה של האשרם בנוכחות מספר גדול של מאמינים הודים ותיירים רבים.
- ארוחת ערב במלון.

הערות והארות: רישיקש אומנם כפרית ויושבת באזור יפייפה אבל אתם בהודו והכול מאוד מוזנח. לא לוותר על טקס הפוג`ה הוא מדהים. התצפית ממקדש קונג`פורי לעבר ההימליה נהדרת, כדאי לנסוע ולראות. המלון ששהינו בו היה מעולה ומומלץ מאוד (לשם שינוי חדש לגמרי ויש בחדר מזגן לקירור וחימום, תבקשו חדר הפונה לחצר האחורית ולא לכביש הראשי), ארוחת הבוקר פחות טובה אבל החדר שווה.

יום 17
בוקר, אחה"צ - יציאה להארידוואר (Haridwar)
- ביקור קצר בברכת בהימגודה (Bhimgoda Tank) בדרך בין רישיקש להארידוואר ובאשראם ג`אי ראם (Jai Ram) ואשראם פאוואן דהאם (Pawan Dham) שבאזור מצפון לברכה.
- סיור רגלי באזור הגהאט המרכזית של הארידוואר בשם האר-קי-פאירי (Har-ki-Pairi) תצפית על המתרחצים, הדוכנים ועולי הרגל שלאורך הגהאטות.
- נסיעה רצופה חזרה לדלהי

ערב - הגעה חזרה למלון Hotel Singh Sons ברובע קארול באג (בו שהינו עד סוף הביקור בהודו).
- ארוחת ערב שבת במסעדה בקרבת המלון עם מוזיקה הודית Alfa S.P.I.C.E, המסעדה כנראה מאד פופולרית שכן היא הייתה מלאה עד אפס מקום.

הערות והארות: במקור היינו צריכים לישון בהרידוואר באשרם, אחרי שראינו את התנאים באשראם ויתרנו מייד על ההצעה של הסוכן ובקשנו לחזור באותו יום כבר לדלהי כדי שיהיה מספיק זמן לראות את דלהי, החלטה שהסתברה כנכונה. הרגשנו שמיצינו את ההתרוצצויות ברחבי הודו. אם אתם נשארים בהרידוואר שווה לעלות למקדש ברכבל כנראה שיש שם תצפית יפה על הנהר. ולהשתתף בטקס הפוג`ה בגאט המרכזית של העיר בשם האר-קי-פאירי, אנחנו ויתרנו לטובת חזרה לדלהי. אפשר לוותר על הביקור בברכת בהימגודה היא מוזנחת מאוד. האשראמים נחמדים.

יום 18
בוקר, אחה"צ - יום סיור באתרי דלהי החדשה (New Delhi)
- שער הודו (India Gate) בצידה המזרחי של שדרת ראג`פאת (Rajpath)
- ראשטראפאטי בהאבאן (Rashtrapati Bhavan) – משכנו הרישמי של הנשיא בצידה המערבי של שדרת ראג`פאת על גיבעת ראיסינה (Raisina) .
- בנייני הסקריטריאט – בנייני הממשל הסמוכים (Secretariat Buildings)
- סאנסאד בהאבאן - בנין הפרלמנט ההודי (Sansad Bhavan)
- טין מורטי בהאבאן - המוזיאון והפלנטריום על שם נהרו (Teen Murti Bhavan)
- מוזיאון אינדירה גנדי – משכנה לשעבר של אינדירה גנדי
- נסיעה כ- 15 ק"מ דרומית מחוץ לדלהי החדשה למיתחם קוטב מינאר (Qutb Minar) סיור במתחם: בקוטב מינר, במסגד, עמוד הברזל עלאי מינר המדרסה ועוד, מומלץ מאוד. דמי כניסה, 250 רופי לאדם.
- ארוחת צהריים במסעדה הודית טובה באזור
- בדרך חזרה עצירה במקדש הבאהיי, מקדש הלוטוס, (Bahai Temple) שהיה מלא במטיילים הודיים.
- ביקור בקבר הומאיון (Humayun Tomb). דמי כניסה, 250 רופי לאדם.

ערב - סיור וקניות בכיכר המרכזית של ניו דלהי, קונאט פלייס (Connaught Place) , ירידה לבאזאר התת קרקעי פאליקה באזאר, סיור בגן שבמרכז הכיכר עם מזרקות ומדשאות. כולל צפייה בארוע זיקוקים. חזרה למלון ברכבת התחתית ממרכז הכיכר.

הערות והארות: כל המקומות במסלול הטיול שבחרנו ביום הזה בדלהי מומלצים מאוד לביקור ולא הייתי מוותרת על אף אחד מהם, כל אחד מהם בעל אופי משלו ונותן נקודת מבט על הודו שלא קבלתם עד כה. הקצב שנבחר טוב ואפשר שהות בכל מקום. יצאנו ב- 9.00 בבוקר מהמלון וחזרנו בשעות הערב המאוחרות. אנחנו חילקנו את דלהי בביקור ליום אחד בעיקר לדלהי החדשה ויום אחד בדגש על דלהי העתיקה וזה טוב היות וזה חוסך זמן נסיעה מקצה לקצה בעיר.

יום 19
בוקר, אחה"צ - סיור בדלהי העתיקה ודלהי החדשה:
- נסיעה לאורך הרחוב הראשי של העיר העתיקה עד למבצר וצפייה מהרחוב על השווקים לאורך הרחוב
- סיור מקיף במבצר האדום (Red Fort) כניסה דרך שער לאהור השער הראשי. דמי כניסה, 100 רופי לאדם.
- ביקור בראג` גאט (Raj Ghat) פארק רחב ידיים המכיל ריבוע משיש שחור המסמן את מקום השריפה של גופת גנדי.
- ביקור במוזיאון למלאכת יד (Crafts Museum) מוזיאון מקסים כולל מקבץ עבודות אומנות במתכת, קרמיקה, טקסטיל כולל הדגמות של אומנים מקומיים.
- ביקור מרתק במקדש הזהב הסיקי, גורדווארה באנגלה סאהיב (Gurdwara Bangla Sahib)
- ביקור חוזר בכיכר של ניו דלהי , קונאט פלייס, באור יום בעיקר בגן שבמרכז הכיכר

ערב -  קניית מתנות בבאזאר שבשוק קארול באג הסמוך לאזור המלון
- ארוחת ערב באותה מסעדה עממית בקרבת השוק, Udupi, אוכל צמחוני בסגנון דרום הודו, זול ומומלץ.

הערות והארות: המבצר האדום נחמד ולא הייתי מוותרת עליו למרות המבצרים האחרים שראינו. המוזיאון למלאכות יד לא מתוייר מספיק ומהווה הצצה נפלאה לאומנות של הודו, הוא מומלץ לביקור. לא לוותר על מיקדש הזהב הוא שונה מהמקדשים האחרים שראינו, למזלנו חווינו יום חג שהוסיף לחוויה. חייבים להביא כיסוי ראש לגברים ונשים לצורך הכניסה. את כיכר קונאט פלייס שווה לראות באור יום ובלילה.

יום 20
בוקר, אחה"צ - טיסה מדלהי למומבאי, Indian Air Lines 09:40-10:55 (איחור של שעתיים בהמראה בשל ערפל).
- איסוף מהשדה ע"י נהג ללא מדריך ברכב מסוג Mitsubishi Lancer .
- ביקור בפארק הלאומי סאנג`אי גנדי (Sanjay Gandhi). דמי כניסה לפארק, 50 רופי לרכב בתוספת 20 רופי לאדם כולל נהג.
- סיור בחום של 30 מעלות במערות קאנהרי (Kanheri) בהן 109 מערות נזירים חצובות בסלע. דמי כניסה, 100 רופי לאדם.
- נסיעה קצרה בסאפארי של טיגריסים לבנים ולביאות שבתוך מתחם הפארק, מיותר לחלוטין. דמי כניסה, 30 רופי לאדם.

ערב - הסעה לשדה התעופה הבינלאומי במומבאי . טיסה ממומבאי בטיסת אלעל, יציאה 22:50 , הגעה ב- 2.1.07 ב- 03:30 לפנות בוקר

הערות והארות: לא רצינו להכנס שוב לצפיפות של העיר רווינו מכלי רכב, שווקים וצפירות כלי רכב. על כן החלטנו לראות את המערות. לא הצטערנו על ההחלטה הן שוות ביקור. המערות מפוסלות מאוד ומהוות מסמך היסטורי מאוד מעניין. על ספארי הטיגריסים ממש אפשר לוותר, אנחנו עשינו זאת בכדי לשרוף את הזמן שנותר עד הטיסה לארץ. 

לתחילת הכתבה 

לחלקה הראשון של הכתבה לחצו כאן
לפירוט מקומות הלינה לאורך המסלול לחצו כאן

יעדי הכתבה

סגור
0
×