העיר ורשה היא בירת פולין ואחת ממוקדי התיירות של המדינה הסלאבית לצד קראקוב וגדאנצק.
העיר ידידותית וזולה. האוכל שם טעים, זול ומזמין במיוחד. יש בה פארקים יפים ועיר עתיקה מלאת קסם. האנשים ידידותיים ומנומסים מאוד. יש בה מספר גלריות אומנות ומוזיאון יהודי מאוד מושקע.
 כל עוד יש לשם טיסות זולות אני ממליץ לנצל את המומנטום ולהגיע ליעד המפתיע הזה. לדעתי כדאי להקדיש לורשה שלושה ימים מלאים.

*.

*

*

רקע היסטורי

לעיר יש היסטוריה ארוכה ומרובת תהפוכות. היא הפכה לבירת הפולנים בסוף המאה ה- 16. בתקופה שנחשבת לתור הזהב של פולין (ששמה דאז היה ראצ'ה פספליטה). תקופה שהחלה בעקבות האיחוד הפולני-ליטאי. עד אז קרקוב החזיקה בתואר עיר הבירה.
בערך כמתאים שנה לאחר מכן פולין נחלשה מאוד, נכבשה והתחלקה בין הפרוסים (הגרמנים), האוסטרים והרוסים. החלק העיקרי של פולין, שכלל את ורשה, הגיע לידי הרוסים שאפשרו לנכבשים אוטונומיה מסוימת. לפחות בחלק מהזמן. לאחר מלחמת העולם הראשונה וקריסת האימפריות הגרמנית, הרוסית והאוסטרו-הונגרית פולין זכתה לעצמאות. ואילו ורשה שוב הפכה לבירת מדינה ריבונית. במלחמת העולם השנייה ורשה נהרסה בשל הפצצות הגרמנים והפכה לשטח כבוש. זמן קצר לאחר מכן הרובע היהודי בעיר הפך לגטו כחלק ממדיניות הנאצים להפרדתם והשמדתם של יהודי אירופה. בעיר התחוללו שני מרידות, מרידת הגטו היהודי ושנה מאוחר יותר מרידת המחתרת הפולנית. המרידות נכשלו והביאו להשמדתם של חלקים נרחבים מהעיר.
 לאחר המלחמה ברית המועצות יצרה בפולין מדינה קומוניסטית וזו התקיימה עד לנפילת מסך הברזל. כיום ורשה היא בירתה של פולין הדמוקרטית והמתחדשת.

*

*

*

שפה

הפולנים שייכים לקבוצת העמים הסלאבים. ליתר דיוק - לפלג המערבי של הקבוצה. לכן השפה שלהם תישמע לאדם הלא אירופאי כשילוב בין רוסית וגרמנית. אם זאת, רבים מהפולנים דוברים אנגלית ברמה כזו או אחרת. במדינה יש גם הרבה דוברי רוסית.

לינה

החלטנו הפעם לוותר על מלון ולישון בהוסטל. אך עם זאת, חיפשנו הוסטל שיש בו חדר זוגי הכולל מקלחות ושרותים פרטיים. מצאנו כזה בלב העיר העתיקה של ורשה. למקום קוראים DREAM HOSTEL. מקום נהדר עם צוות צעיר שתמיד מעוניין לעזור. אנחנו קיבלנו חדר קטנטן אך נעים ונקי. מלבד היותו מקום מחומם, נעים ונקי - הוא גם נמצא במרכז העיר העתיקה של ורשה.
 היתרון - ברגע שיוצאים מהמלון נמצאים באטרקציה המרכזית של העיר. כמו כן, תחנת רכבת קלה נמצאת במרחק של פחות מחמש דקות הליכה משם. בהוסטל יש בר-קפה, מעלית ואווירה מעולה. אווירה צעירה ותוססת. החיסרון - בעיר העתיקה האוכל, יחסית, יקר וחלפני הכספים שודדים את התיירים דרך העמלה שהם גובים. החדר עלה לנו 660 שקלים לחמש לילות.

*

*

*

הגעה 

את הטיסה הזמנו מחברת הלאו-קוסט וויז אייר. זו הייתה טיסה משדה התעופה עובדה (לפני שהוא עבר לרמון) לשדה התעופה ורשה שופן . את ההזמנה עשינו חודשיים מראש וכרטיס לשני הכיוונים עלה לנו רק 220 שקלים לאדם. 4 וחצי שעות טיסה סך הכל.

משדה התעופה ורשה שופן יוצאת רכבת המגיעה ישירות למרכז העיר ורשה. התחנה במרכז העיר מתחברת למערכת הרכבות הקלות והמטרו.

בלילה של היום האחרון אנחנו שילמנו 50 זלוטי למונית (בתעריף על פי מונה) מההוסטל שנמצא בעיר העתיקה לשדה התעופה.

*

*

*


מטבע ומחירים

המטבע הלאומי בפולין הוא הזלוטי. ערך הזלוטי, בתקופה שבה היינו, היה כמעת צמוד לערך השקל. רצוי להמיר יורו לזלוטי במרכז העיר. בשום פנים ואופן לא לעשות את זה בעיר העתיקה כי החלפנים שם לוקחים עמלת ענק.

מנת בשר בתור אוכל רחוב יכולה לעלות 8 זלוטי.
מים 1.5 זלוטי.
נסיע בתחבורה ציבורית בעיר: 4 זלוטי.
כניסה למוזיאון תעלה לא יותר מ-20 זלוטי לאדם.
 אכלנו במסעדה בעיר העתיקה בשם zapiecek. זוהי רשת מעולה המוקדשת לאוכל פולני. למזלנו היה סניף שלהם מתחת להוסטל שלנו. היה לנו כל כך טעים וזה היה כל כך זול שחזרנו לאכול שם במשך 3 ערבים ברצף. בשישים שקלים אכלנו את כל זה:

*

*

מזג אוויר בדצמבר

הגענו לורשה בעיצומו של "גל חום". זאת אומרת שהמעלות בחוץ היו מעל לאפס ולא ירד שלג. במקום זה במשך יומיים זכינו לממטרים כמעת בלתי פוסקים. החום בחוץ נע בין 1 ל 7 מעלות במשך היממה. לפי התחזית בשאר הימים באותו חודש, באלו שהיו לפני ואחרי הביקור שלנו, המעלות נעו מספר מעלות מתחת לאפס אבל היו קישוטים של לקראת חג המולד.

*

*

*

יום 1 - הגעה.

הגענו לשדה התעופה אחר הצהריים. אחרי שעברנו את ביקורת הגבולות מצאנו שלושה "שבילים" בצבעים שונים - האחד הוביל לתחנת מוניות, השני לאוטובוסים והשלישי לרכבות. עלינו על הרכבת למרכז ורשה ולאחר 20 דקות של נסיעה החלפנו את הרכבת ברכבת קלה עד לתחנה של העיר העתיקה. לאחר התרעננות קלה בהוסטל יצאנו לטייל בעיר העתיקה ובשווקי חג המולד הצנועים אך היפים שלה. בתחילת דצמבר ורשה מקושתת מאוד.

*

*

*

*

יום 2 - העיר העתיקה.

כפי שהזכרתי, ההוסטל שבו שהינו נמצא בלב העיר העתיקה. עברנו בין בתים יפים ופסלי משוררים. הלכנו אל כנסיית אנה הקדושה, משם פנינו אל לב העיר העתיקה. בכיכר השוק המדהימה שוכן פסל בתולת הים מברונזה - הסמל של ורשה. בכלל העיר העתיקה מאוד מקסימה.

*

*

המשכנו אל מוזיאון הצבא הפולני (לא נכנסנו) והצטלמנו ליד פסל מרד ורשה. משם עברנו ליד האנדרטה שסימלה את הגבול של גטו ורשה לכיוון מוזיאון זוכת פרס הנובל מארי קארי.
 הלכנו קצת לאורך הדנובה וחזרנו אל העיר העתיקה - אל ארמון מלכי ורשה.

*

*

ארמון מלכי ורשה הוא לא עצום כמו ארמון החורף הרוסי של סנט פטרסבורג, הוא לא מפואר כמו הדילמבחצ'ה הטורקי באיסטנבול, הוא לא מלכותי כמו מסדרונות הותיקן, והוא לא מרשים כמו בניין הפרלמנט ההונגרי או אולמות האבירים של הפרלמנט המלטזי. אבל הוא מקסים בדרך שלו ושווה ביקור. חדר הכס ואוסף האומנות שעל הקיר שווים את הכסף והזמן המושקע בו. בקומה השנייה שלו יש גם תערוכת אומנות מודרנית. ארמון מקסים ונחבא אל הכלים.

*

*

אחרי הביקור בארמון פנינו לצד האחר של העיר העתיקה והמשכנו בטיול הפנורמי שלנו. עברנו את ארמון הנשיא, כנסיית השילוש הקדוש בה נקבר ליבו של המוזיקאי שופן, והאנדרטה לזכר החייל האלמוני של הצבא הפולני. כל אלו מרשימים – בייחוד האחרונה.

*

*

שם ליד האנדרטה שוכן מוזיאון מקסים לאומנות מודרנית בשם הגלריה הלאומית לאמנות זכנטה (ZachNta ). הוא לא מוזיאון גדול אך שווה את הביקור. אוהבי אומנות מאוד יעריכו אותו.
 ליד יש את המוזיאון האתנוגרפי אך לא נכנסנו אליו.

*

*

מהמוזיאון המשכנו רגלית אל מגדל התרבות והמדע, המכונה גם מגדל סטאלין. המגדל הוא סמל העיר ורשה שהזקנים (שראו ברוסיה כובש שתחזק את הקומוניזם בפולין) שונאים והצעירים מחבבים. המגדל יפה ובנוי בסגנון ייחודי הקרוי קלאסציזם סטליניסטי. מגדלים בסגנון דומה קיימים רק במוסקבה ובריגה. במגדל סטאלין יש אולמות קולנוע ונערכים בו אירועים ומופעים. יש בו גם מוזיאון אבולוציה מקסים עם שלדי דינוזאורים. לא אתר חובה אבל נורא נחמד.

*

*

אחרי המוזיאון ביקרנו שעה בקניון הענק ZLote Tarasy. משם החלטנו ללכת למרחצאות בשם WODNY PARK.
עלות הכניסה לשעתיים וחצי היא כ 50 זלוטי. שילמנו עוד 2 זלוטי על מנת להשכיר מגבות. יש במקום בריכה אולימפית. בריכה רגילה מחוממת וכמה בריכות ג'קוזי. לא מקום מרשים במיוחד.
 האמת שהגענו בעיקר בשביל הספא שכלל 3 סאונות יבשות ו 3 סאונות רטובות. חדר שלג, ו 2 בריכות קפואות. יש גם חצרון נפרד. הכניסה למתקני הספא הוא בעירום בלבד (לסאונות היבשות אפשר להיכנס עטופים במגבת) ומגיל 18. המתחם מערבב בין גברים ונשים על כן הוא לא מתאים למי שחושש/ת מעירום. נכון שהרמה של המקום אינה הרמה של מקומות דומים בגרמניה או בודפשט אך המקום ברמה גבוהה בהרבה ממתקני הספא בארץ.
 נהנינו מאוד ואף חזרנו למקום ביום האחרון. הוא מושלם לימים קרים . ממד כיף לשבת בסאונה חמה ואז לצאת לחצרון לגשם ולקור, לטבול בבריכה קפואה ואז לחזור לסאונה.

.*

*

*

*
יום שלישי - ורשה היהודית ומוזיאון האומנות

שמענו רבות על המוזיאון היהודי-פולני וממנו בחרנו להתחיל את היום הנוכחי. המוזיאון נמצא כ 20 דקות הליכה מהעיר העתיקה ועומד מול האנדרטה לזכר גיבורי מרד גטו ורשה.
שכרנו לנו מדריך אלקטרוני נהדר שכלל הסברים מעולים על כל מיצגי המוזיאון. רצוי לא להסתובב בלעדיו במוזיאון כי אז חצי מהתצוגות כלל לא יהיו מובנות. אני לקחתי מדריך בעברית ואנה לקחה מדריך ברוסית. המוזיאון סוקר את ההיסטוריה של יהודי פולין החל מהתיישבותם בארץ זו בימי הביניים ועד לזמנים המודרניים. הוא כולל גם מיצגים מקוריים וגם לא מקוריים. המוזיאון מספר על היחסים בין היהודים למלך והאצולה לאחר שהראשונים הוזמנו לפולין על מנת להתסיס את הכלכלה בארץ זו. הוא מספר גם על התחזקות היהודים בפולין ותור הזהב שלהם, על השתלבות היהודים בכלכלה הגבוהה, על האוטונומיה הרבה שהם זכו לה בדמות ועד 4 הארצות היהודי. המוזיאון כולל גם תיאורים של תקופות קשות בחיי היהודים כמו תקופת "המבול" ששיאה הייתה מרד הקוזקים שהיה ההרסני ליהודים וגרם להיחלשות מעמדים. במוזיאון יש אזור שמתאר את חיי הקהילה היהודית בזמנים העתיקים והוא כולל העתק של בית כנסת עתיק ומדהים. כמו כן, הוא מתאר את התפתחות תנועת החסידות ותנועת המתנגדים. המוזיאון לא פוסח על אתגרי העת החדשה והתנועות הפוליטיות של היהודים במאה העשרים - הציונים, האוטונומיסתים, אגודת ישראל והקומוניסטים. הוא מרחיב ומתאר את חיי היהודים במאה העשרים והחורבן של ימי השואה. והוא לא פוסח על חיי היהודים אחרי המלחמה בצל פולין הקומוניסטית.
 מוזיאון מדהים.

*

*

אחרי המוזיאון המשכנו ברגל אל בית הכנסת היהודי. מדובר בהליכה לא קצרה בכלל אך נהננו לראות חלקים פחות מתוירים בעיר. בית הנכסת נמצא ליד מגדל התרבות והמדע והכניסה עולה 10 זלוטי. נחמד בתור כהשלמה לחוויה במוזיאון היהודי.

*

*
 במרחק הליכה סבירה מבית הכנסת נמצא מוזיאון האומנות הפולני הלאומי.
 ניתן להקדיש למוזיאון הזה בין שעה וחצי לשעתיים. יש בו אוסף ענק של אומנות ימי הביניים לצד אוסף של האומנות של עת החדשה לסוגיה השונים. זה כולל גם יצירות של רמברנט וגם של אומנות עכשווית. במוזיאון שוכן גם חלק ארכאולוגי הכולל איקונה מסודן מהמאה ה-6 לספירה, שזה מדהים.

אחרי המוזיאון בערב מצאנו את עצמנו אוכלים בעיר העתיקה בשר על האש ויין חם.

*

*

*

*

יום רביעי - פארק ואז'נקי

במרחק נסיעה קצרה ברכבת הקלה הגענו לפארק ואז'נקי המקסים. זהו פארק שבליבו נמצא אגם לא גדול שלגדותיו שוכן ארמון קטן. המקום בחלק מהזמן היה מרחצאות של אצולת פולין והוא היה גם משכנו של המלך האחרון של פולין. הפארק עצמו מקסים ומלא חיות שונות כגון טווסים וסנאים. את הסנאים ניתן, ורצוי להאכיל. הם ידידותיים מאוד.

בארמון ניתן לבקר בתשלום בשילוב מדריך אלקטרוני (יש באנגלית וברוסית). ממש נחמד.
 בפארק שוכנת גם אנדרטת שופן שלידה מתקיימות בקיץ הופעות חנים.

*

*

ליד הפארק שוכן מוזיאון מעניין בתוך טירה בשם טירת אוז'דובסקי. יש בו תערוכות שונות של סגנון האומנות העכשווית. בת זוגתי אף פעם לא אהבה את הסגנון הזה אך לאחר הביקור בתערוכה שהתקיימה בטירה היא אמרה לי “טוב, שיניתי את דעתי. לאומנות עכשווית יש זכות קיום”. האמת שהביקור במקום היה די מרתק ודי נחמד.

*

*

את היום סיימנו בכך ששוב הלכנו להתחמם בסאונות ולאחר מכן הלכנו לבר ליד ההוסטל. שם ניגנו מוזיקה חייה, ליתר דיוק שירים פולנים של שנות ה-80. האלכוהול בבר היה די זול – 10-15 זלוטי לבירה או לקוקטייל.

*

*
לא הלכנו לגג האוניברסיטה של ורשה כי בחורף הוא סגור ולא הלכנו למוזיאון קופרניקוס כי ככה.
 ורשה הפתיעה אותנו לטובה וגרמה לנו לרצות לבקר בעוד ערים כמו גדנסק וקרקוב. אולי בהמשך.