פרנקפוקט, הבירה הכלכלית של אירופה ו-העיר הגדולה ביותר במדינת הסן הגרמנית. היא לא עיר גרמנית טיפוסית שתיירים רגילים לבקר בה. המרכז ההיסטורי שלה הושמד כמעת לחלוטין במלחמת העולם השנייה ואף שחלק קטן ממנו שוחזר ומהווה פנינה מקסימה, הוא מוקף במגדלי ענק וגורדי שחקים שהקנו לה את הכינויי המנהטן של גרמניה. אפשר להיוותכח עם הדימיון לעיר האמריקאית אך בהחלט הרקיע של פרנפורט ייחודי לפדרציה הגרמנית.

לפרנקפורט יש היסטוריה עשירה. העיר שימשה לאורך תקופות רבות כעין בירה שנייה של גרמניה המדייבלית, הידועה גם בתור האימפריה הרומית הקדושה של האומה הגרמנית, לצד ערים כמו אאכן ו-וינה. עם החלשות השלטון הקיסרי ועליית הנסיכים המקומיים העיר זכתה למעמד עיר חופשית הכפופה ישירות לקיסר. במהלך העת החדשה, בזמן תהליך איחוד גרמניה, ניסו הלאומנים הגרמנים לא פעם להפוך את פרנקפורט לבירת האיחוד של האומה וקונגרסים בסגנון התכנסו בעיר. אך עם הזמן העיר הוכפפה יותר ויותר לממלכת פרוסיה ומעמדה הלך ונשחק לטובת ברלין. לראת סוף מלחמת העולם השנייה, כמו ברלין ודרזדן ואחרות, גם העיר הזו ספגה את הפצצות הכבדות של בעלות הברית ונהרסה.

אך למרות החורבן וההרס מעמדה ההיסטורי של פרנקפורט נשמר ואחרי המלחמה פרקפורט אף הייתה אמורה להפוך לבירת מערב גרמניה. זה לא קרה לבסוף כי בהחלטת הקנצלר אדנאוור דווקא העיר בון היא זו שזכתה למעמד היוקרתי. אבל פרנקפורט לא נשארה מאחור, היא הלכה והתעצמה עם השנים. העושר זרם לעיר והצמיח את גורדי השחקים המאפיינים אותה. גם את עברה לא תושביה שכחו ושיחזרו את מה שיניתן היה לשחזר ושימרו את מה שניתן היה לשמר (בעיר במעגל סביב המרכז העירוני). בפרנקורט יש כמות עצמה של מוזיאונים, של חנויות ומותגים וסך הכל גם היא עיר מקסימה לבקר בה.

*

*

*

טיסה

את כרטיסי הטיסה לפרנקפורט הזמנו דרך חברת איסתא כ-חודשיים וחצי לפני תאריך היציאה מהארץ ושילמו 235 דולר לאדם. הטיסה הייתה עם חברת אל על. טסנו בצהריי יום חמישי בהלוך והתחלנו את ההמראה חזרה לארץ בצהריי יום ראשון בחזור. למאט עיכוב של חצי שעה בטיסת ההלוך לא היו אירועים מיוחדים.

*

לינה

בפרנקפורט התארחנו במלון Star Apart Hotel Sachsenhausen בעלות של 1300 שקל ל 3 לילות. היתרון הגדול ביותר של המלון המדובר הוא המיקום הנוח שלו. ראשית כל, ליד המלון יש המון מקומות לאכול בהם. שנית, המרחק ממנו למוזיאונים הוא סביב ה 10 - 15 דקות הליכה. כיכר רומר המרכזית נמצאת גם לא רחוק. בנוסף, קווי מטרו רבים וקו רכבת קלה עוברים ממש ליד בית המלון כך שתוך דקות ניתן להגיע לכל נקודה חשובה בעיר. צוות הקבלה נחמד ושש לעזור. החדר נקי, חדר הרחצה מאובזר, המקום נעים ומחומם הייטב. המינוס העיקרי של המקום הוא העובדה שהקבלה עובדת רק עד 15 וחצי. זה יקשה על מי שרגיל לקבלה העובדת 24\7. אנחנו הגענו אחרי שעות הקבלה ועשינו צ'ק אין במכונה אוטומטית. זה לא היה מורכב מדי גם לטכנופובים כמונו. אנחנו הסתדרנו אבל עבור אחרים צ'ק אין עצמאי המכונה זה יכול להיות דבר מלחיץ. עוד חיסרון שהסיטואציה יוצרת הוא ש ניתן לשמור תיקים בקבלה רק עד שעה 15 וחצי וזה בעייתי למי שטס בשעה מאוחרת.

חוץ מזה אנחנו היינו מאוד מרוצים מהשהייה שלנו במלון והוא ענה על כל צרכינו.

*

*

*

הגעה ותחבורה ציבורית

התחבורה הציבורית בעיר היא מאוד נוחה. העיר מרושתת במערכת של קווי מטרו ורכבת קלה העוברים בכל הנקודות המרכזיות בה. עלות של כרטיס חופשי יומי הוא בגובה של 6.65 יורו לאדם וניתן לקנות אותו בכל תחנה (רק שימו לב שהמכונה לא מקבלת שטרות של 50 יורו ומעלה). מערכת המטרו והרכבות הקלות מחוברת גם לשדה התעופה אך אנחנו התעצלנו לנסוע למלון ומהמלון בתחבורה הציבורית ולקחנו מונית במחיר של 32.5 יורו לכל כיוון.

*

מזג אוויר בינואר

מזג האוויר בסוף ינואר בפרנקפורט הוא קר. אומנם לא ירד לא גשם ולא שלג (מזג אוויר מושלג היה בימים שלפני שהגענו לפרנקפורט ועל פי התחזית גם מיד אחרי שעזבנו) אך רוב הזמן שהיינו שם הטמפרטורה הייתה מתחת לאפס. ז"א שלבשתי ביגוד טרמי, מעליו מכנס וחולצה ומעל גם פליז ומעיל. ועדיין כשנשבה רוח נאלצנו ללבוש חם צוואר וכובע. אם זאת הצלחנו לטייל בנחת ובנועם

*

מטבע ועלויות

המטבע בגרמניה הוא היורו. אני לא יודע אם זה בגלל עליית המחירים בעקבות משבר הגז שנוצר עקב המצב במזרח אירופה או מכל סיבה אחרת אבל הרגשתי שפרנרפורט היא עיר יקרה יחסית לערי גרמניה האחרות שביקרנו בהן. למשל, מחירה של מנת אוכל במסעדה או בית קפה נעה בין 15 ל 25 יורו. אבל עבור מי שרוצה לחסוך כסף יכול מדי פעם לאכול אוכל רחוב טורקי בעלות של 6-10 יורו למנה. ההבדל לא משמעותי אך מורגש.

*

שפה ודת

בגרמניה, כמו ברוב מדינות אירופה, מתקיימת הפרדה בין דת למדינה. אם זאת רוב האוכלוסייה היא נוצרית. בפרנקפוט יש גם אוכלוסייה מהגרים מאוד גדולה ובהם גם קהילה משמעותית של צאצאי מהגרים תורכים. התוצאה של זה היא שלמרות שהרבה מנותני השירות הם דוברי אנגלית רבים אחרים לא שולטים בשפה האנגלית. מלבד השפה הגרמנית הם יודעים רק את השפה של ההורים שלהם, כלומר את שפת ארץ המוצא שלהם.

*

*

*

*

הגעה

נחתנו בפרנקפורט בשעות הערב. התעצלנו לקחת רכבת למלון ולכן השתמשנו במונית שהביאה תוך רבע שעה למלון. לאחר שעשינו צ'ק אין והתארגנו לנו, יצאנו להסתובב בעיר ולאכול בבית קפה קטן נעים בשם Veritas. משום שלא היינו רעבים מדי הסתפקנו במנה אחת של שניצל בסגנון פרנקפורט עם תפוח אדמה וסלט. זה היה סיפתח כולינרי מתאים בהחלט. האווירה במקום הייתה מאוד נעימה, המחירים סבירים והשירות מסביר פנים מאוד.

שעות פעילות: 9:00 - 23:00

כתובת: Schweizer Str. 21, 60594 Frankfurt am Main

אתר: https://www.veritasbar.de/

*

*

אחרי ששבענו הלכנו להסתובב באזור גשר הברזל מעל המיין הידוע במנעולים שמשאירים עליו זוגות אהובים ובכיכר רומר ההיסטורית-משוחזרת. אולי בגלל הקור רוב המקומות היו סגורים והרחבוהות ריקים. אך עם זאת האווירה הייתה מאוד רומנטית ושלווה.

עשינו סיבוב של שעה וחצי - שעתיים וחזרנו למלון על מנת לישון.

*

*

*

*

יום 1 - אומנות, עיר עתיקה ומרחצאות

כאמור, פרנקפורט היא עיר שמלאה בהמון מוזיאונים. אנחנו החלטנו לבקר במוזיאון שטדל לאומנות.

המוזיאון נוסד בשנת 1815 על ידי הבנקאי יוהן פרידריך שטדל ובו נשמר אחד מהאוספים המרשימים באירופה. מבנה המקום מורכב מ 4 קומות. קומה אחת המוקדשת ליצירות מימי הביניים עד שנת 1800, קומה שנייה ליצירות מ 1800 ועד לסוף מלחמת העולם השנייה וקומה נוספת המוקדשת לתצוגה של אומנות מודרנית ועכשווית. קומת הכניסה כוללת גם אולם של תצוגות זמניות שונות. בין היצירות המוצגות במוזיאון ניתן למצוא יצירות של בוטיצ'לי, דירר, רמברנדט, רנואר, רובנס ואחרים.

אנחנו מאוד נהננו במוזיאון ושהינו בו כמעת שלוש שעות מלאות.

כתובת: Schaumainkai 63, 60596 Frankfurt am Main

אתר: https://www.stedelijk.nl/en

שעות פעילות: 10:00 - 18:00 (יום שני סגור)

מחיר: אמצ"ש 16 יורו, סופ"ש 18 יורו.

*

*

אחרי הביקור במוזיאון הלכנו לכיוון המרכז ההיסטורי של פרנקפורט ועצרנו ליד כיכר Willy-Brandt-Platz . שם הצטמלנו ליד פסל היורו המפורסם. כאמור, בנק אירופה המרכזי נמצא בפרנקפורט ולכבוד זה הוצב בכיכר, מול גורדי השחקים, פסל ענק בצורת סמל מטבע ה- יורו. אני מניח שאנשים ראו את הפסל הזה בחדשות בכתבות השונות על המטבע הפאן האירופי.

משם עברנו ליד בניין יפייפה בשם Langer Franz. מבנה שנבנה במאה העשרים אבל דומה לסגנון המשלב מודרניזם עם משהו מתחום הבארוק. כמה צעדים אחרי זה עמדנו ליד כנסיית פאולוס הקדוש המהווה מונומנט דתי לכבוד ניצחון הדמוקרטיה. לצערינו היה כנס במקום ולא יכלנו להיכנס.

*

*

עברנו את הכביש ומצאנו את עצמינו בכיכר רומר (Römerberg) המפורסמת. כאמור, העיר העתיקה המרשימה של פרנקפורט הושמדה במלחמת העולם השנייה. אך מאז שנות החמישים החלה מלאכת שחזור של חלק ממנה כולל בניין העירייה המרשים והמזרקה העתיקה שלידו. העיר העתיקה-חדשה מקסימה מאוד, יש בה אווירה מגניבה והיא מלאת בתי קפה, מוזיקאים וחנויות קטנות. כמה צעדים מכיכר רומר נמצאים שרידים ארכיאולוגים של מבנה רומי-ביזנטי משלהי העת העתיקה. כולל שחזור חלקי של מרחצאות שהיו במקום. בקצה העיר העתיקה נמצאת הקתדרלה של פרנקפורט (Domturm). מבנה גותי מרשים בגודלו אם כי קודר וקר מבחינת העיצוב הפנימי. הכנסייה הוקמה במאה ה 14 ובה נבחרו ובהמשך הוכתרו קיסרי האימפריה הרומית הקדושה של האומה הגרמנית. במאה ה 19 היא ניזוקה משרפה אך שוחזרה והוחזר לה המראה הקודם שלה למעט שינויים מסויימים.

*

*

אחרי כן, התקדמנו אל מדרחוב Zeil המלא בחנויות מותגים רבים, גן עדן לשופינג, וכולל את קניון MyZeil עם האדריכלויות המיוחדת שלו. שימו לב שבימי ראשון חנויות הבגדים סגורים ואין בהם מסחר.

*

*

לאחר השעה ארבע החלטנו לנסוע למרחצאות טאונוס (Taunus Therme) בעיריית באד הומבורג. ניתן להגיע לשם בעזרת קו הרכבת הקלה S5 או בעזרת קו המטרו U2. אורך הנסיעה ממרכז העיר עד לאזור הוא של כעשרים וחמש דקות. אחרי ההגעה לבאד המבורג יש ללכת עוד כעשר דקות עד למרחצאות עצמן.

האתר מחולק לשלושה חלקים - עולם המים הטרמים, עולם הסאונות ועולם החלומות (סאונות רטובות)

עולם המים הטרמים כולל בתוכו מספר בריכות בטמפרטורות שונות, מספר בריכות זרמים עם מים חמים ובריכה חיצונית גדולה עם מים חמים. האחרונה היא חווה נהדרת לעונות הקרות.

עולם הסאונות כולל מספר סוגי סאונות יבשות מסוגים שונים, בריכה עם מים חמימים ובריכת מים קרים. באמצע המתחם יש בר ובו ניתן להזמין אוכל ושתייה (התשלום הוא ביציאה מהמרחצאות). על מנת לאכול בבר צריך ללבוש חלוק רחצה.

עולם החלומות הוא גם מתחם המוקדש לסאונות. הוא כולל בתוכו מספר בריכות חמות ופושרות, חמם ומספר סאונות רטובות.

כראוי למרחצאות איכותיים גם במרחצאות טאונוס יש טקסי בלן (אופגוסט) המתקיימים כמעת כל חצי שעה. הטקסים מעולים אם כי הגיוון בין הטקסים לא גדול. הגיוון הוא בעיקר בסוגי התמיסות שמפוזרות לתוך הגחלים. בנוסף, אין את תיאטרליות בטקסים כמו שיש בהרבה מרחצאות דומות. אך הבלנים עשו את העבודה כראוי ועצם כמות הטקסים מכובדת מאוד.

אנחנו ביקרנו רק בעולם החלומות והסאונות בגלל שאנחנו לא אוהבים לשאת איתנו בגדי ים אם אפשר לוותר עליהם. בעולם הסאונות ועולם החלומות השהייה והרחצה היא בעירום או במגבת בלבד. בגדי הים אסורים (למעט יום אחד בשבוע שעולם החלומות הופך לאזור המתיר בגדי ים). אני וזוגתי רואים בכך נוחות. אנחנו מגיעים למתחם, שוכרים מגבות ולוקרים ובסיום הרחצה לובשים בגדים תחתונים נקיים שהבאנו מראש (ואם אין לובשים את אותם הבגדים שבאנו איתם) ולא נושאים איתנו בגדי ים רטובים. כלומר - באים, מתרחצים והולכים. ובכלל - כיף יותר להזיע בסאונה ולהתרחץ ללא בד שנדבק אליך.

אתר: https://www.taunus-therme.de/

שעות פעילות: 9:00 - 22:00

אגב, היה לנו מזל גדול בכך שלנו שלמטרו U2, שהתחנה שלו נמצאת 10 דקות הליכה מהמרחצאות, יש גם תחנה במרחק של כמה מטרים מהמלון בו התארחנו. כך שמהמרחצאות הגענו ישר למלון.

*

תמונה להמחשה מהאינטרנט

*

*

*

יום 2 - היידלברג

למרות שיש עוד מה לעשות בפרנקפורט, בעיקר בתחום עולם המוזיאונים, החלטנו לנסוע לעיר גרמנית אחרת. העיר שבחרנו לבקר בה הייתה העיר היידלברג שבמדינת המחוז באדן-וירטמברג. הסיבה שרצינו לבקר דווקא שם היא משום שהיידלברג ניזוקה מעט יחסית במהלך ההפצצות של מדינות בנות הברית במהלך מלחמת העולם השנייה ולכן העיר העתיקה שלה השתמרה הייטב. כדי להגיע להיידלברג לקחנו רכבת בעלות של 52 יורו לזוג לכרטיס דו כיווני. ואחרי שעה וחצי של נסיעה הגענו ליעד שלנו. שני האטרקציות העיקריות של העיר היא הטירה העתיקה שלה, מבנה עצום העומד על גבעה ומשקיף על העיר והגשר העתיק (המשוחזר) מעל לנהר הנקר. בעיר העתיקה ניתן להסתובב כמה שעות, לאכול משהו, לשתות באחד הברים ולבקר בחנויות הקטנות והמגוונות שרובן נמצאות במדרחוב הראשי. שווה לעבור ולהביט בבניין העירייה, בית האביר, כיכר השוק וכנסיית רוח הקודש ועוד '

*

*

את ארוחת הצהריים עשינו בבית הקפה ששמו Cocktail-Café Regie. שם הזמנו משהו דמוי פיצה - בייקון מעושן, בצל והמון גבינה על בצק דק מאוד. ולצד זה גם מרק עדשים ועם נקנקיות ותפוחי אדמה שהסתבר כטעים מאוד. האווירה במקום מגניבה ומודרנית.

הדבר שפחות אהבנו זה זמן ההמתנה למנה.

אתר:

https://regie-heidelberg.de/

כתובת: Theaterstraße 2, 69117 Heidelberg

*

*

במקום לחזור לפרנקפורט הגענו ישירות למרחצאות בהן ביקרנו יום לפני. לא לקחנו איתנו בגדי ים אך כאמור זה לא מהווה שם בעיה. רק אחרי שחזרנו לחיים מחדש בטרמה טאונוס המשכנו לבית המלון שלנו.

*

*

*

יום 3 - מוזיאון סנקנברג לטבע

ביום האחרון של הביקור שלנו בפרנקפורט זמננו היה מאוד מוגבל. היינו צריכים לחזור לקחת את התיקים עד שעה שלוש וחצי אחר הצהריים.

זה אומר שהזמן שהיה ברשותינו עד תחילת התנועה לכיוון שדה התעופה אפשר לנו רק ביקור אחד במוזיאון, ארוחת צהריים ושוטטות קלה בעיר. המוזיאון שבחרנו בו הוא מוזיאון הטבע סנקנברג

האטרקצייה העיקרית של המוזיאון הוא שלדי הדינוזאורים שבו הממלאים אולם שלם. לצידם עומדים גם שלדי יונקים קדומים כמו שלדי ממותות, שן חרב ועוד

מלבד אלו במוזיאון ש גם תצוגות אחרות. כמו תצוגות של יצורים ימים קדומים, מינרלים, ההיסטוריה הגאולוגית של כדור הארץ, אולמות של חיות מפוחלצות ועוד

המוזיאון מאוד מותאם לילדים אך גם אנחנו נהננו בו. אנחנו בילינו בו כשעתיים. הבעייה העיקרית מבחינת התיירים שרוב המידע במקום הוא בגרמנית לצד מיעוט מידע באנגלית. יש גם שיראו בו כמוזיאון טיפה מיושן. אם זאת הזמן שהעברנו בו מאוד נחמד.

אתר: https://museumfrankfurt.senckenberg.de/en/

שעות פעילות: 9:00- 17:00

מחיר: 12 יורו

*

*

אחרי כן, הסתובבנו שוב בעיר העתיקה ועצרנו לאכול ב Römer Pils Brunnen. זו מסעדה עם אוכל גרמני וארופאי. בזבזנו במקום כחמישים יורו וקיבלנו בתמורה שניצל ענקי ברוטב טעים. השניצל היה ענקי ולכן חלקנו את המנה בנינו. הזמנו גם שני מרקים, האחד מרק גולאש בשר והשני מרק בצל. המחיר ששילמנו כלל גם שתייה זוגית. האוכל היה טעים ומאוד משביע. מתאים למי שרוצה לאכול משהו "מקומי" וטעים.

אתר: https://roemerpilsbrunnen.de/

שעות פתיחה: 11:00 - 22:45

כתובת: Töngesgasse 19, 60311 Frankfurt am Main, גרמניה

*

*

לקראת 15:00 חזרנו למלון ולקחנו את המונית לשדה התעופה של פרנקפורט. הביקור בעיר הזו היה קצר אבל נכלל בו את כל מה שאנחנו אוהבים בגרמניה:

אדריכלות יפה, אוכל טעים, מוזיאונים, מרחצאות נפלאים ואווירה.

פרנקפורט, היה נעים להכיר.