את הטיול הזה תכננתי בתור טיול המשלב עיר וטבע. בחלקו הראשון תכננתי לבקר בעיר העתיקה, ובירת מחוז פולין קטן, קרקוב. ואילו בחלק השני תכננתי לטייל בפארק הלאומי ולראות את הרי הטטרה העצומים. לצערי הגענו לפולין באמצע שבוע גשום. במהלך הטיול העירוני הגשם לא יצר בעיות משמעותיות אך הוא כן פגע משמעותית בחלק השני של הטיול ונאלצנו לשנות את המסלול המתוכנן שלנו. כתוצאה מכך, את הרי הטטרה במלוא הדרם לא ראיתי אך עדיין זכיתי להנאה מהטיול.
בעיר קרקוב בילתי יום וחצי שבמהלכם הסתובבתי ברחובותיה של העיר העתיקה והקסומה שלו ובגלריות האומנות השונות. ביום השלישי לקחתי אוטובוס לביאווקה טטצ'נסקה ( bialka tatrzanska ) על מנת ולטייל יומיים בהרי הטטרה דבר שכאמור לא ממש יצא אל הפועל כמתוכנן.
 אך על כך בהמשך.

*

*

*

טיסה

את הטיסה מנתב"ג לשדה התעופה של קרקוב עשינו עם חברת וייז אייר. הזמנתי את כרטיסי הטיסה במאי, חמישה חודשים מראש, בעלות של 1236 ש"ח לזוג. המחיר כלל מזוודת טרולי בתור כבודת יד ותיק אישי קטן. את הצ'ק אין והדפסת הכרטיסים עשינו בבית יום לפני הטיסה.

לינה בקרקוב

את הלינה בקרקוב עשינו במלון Hotel Lavender. שילמנו עבור 2 לילות 456 ש"ח.
המיקום של המלון טוב - 7 דקות הליכה מהעיר העתיקה ואותו מרחק מהתחנה המרכזית.
הצוות של המקום נחמד. הוא ענה על כל השאלות שלנו ברצון ונתן עצות שונות. שירות החדרים מעולה: מנקים את החדר כל יום בצורה טובה, מחליפים מגבות ושמים בקבוקוני סבון ושמפו חדשים.
 בחדר יש חימום, מקרר וטלוויזיה. בבניין יש מעלית ומסעדה (שלא אכלנו בה). סך הכל היינו מאוד מרוצים מהאירוח. הפריע לנו שבהתחלה, כשרק נכנסנו, הייתה חסרה בחדר מברשת לאסלה אך מיד כשאמרנו את זה בקבלה - השלימו.

*

*

*


לינה מחוץ לקרקוב

את הלינה מחוץ לקרקוב עשינו במלון Hotel Toporów שבעיירת הנופש והסקי ביאווקה טטצ'נסקה.
 שילמנו עבור 3 לילות שהייה 1050 שקל כולל ארוחת בוקר. למרות שהוא מחשב למלון בגדר 3 כוכבים – המלון הזה מדהים. אנחנו הזמנו חדר פשוט יחסית אך למרות זאת הוא היה גדול. הייתה בו מיטה גדולה וספה. הוא נוקה ביסודיות כל יום והשלימו לנו ערכת קפה ותה ובקבוקי המים. החימום עבד מצוין. במלון יש בריכה, ג'קוזי וספא קטן עם סאונה. המסעדה של המלון טעימה ולא יקרה בכלל. מיקום המלון מעולה - 3 דקות הליכה ממרכז העיירה הכולל את הבנק, החנויות והתחנה לקרקוב וזקופנה. כמו כן, הוא נמצא 10 דקות מהמרחצאות הנהדרים "טרמה בנייה" ומסלולי הסקי. הצוות מאוד נחמד ומנסה תמיד לעזור. הכניסו אותנו לחדר בשעה 12:00 למרות שהצ'ק אין מתחיל ב 16:00.

*

*

*

*

*

*


מזג אוויר באוקטובר


 מזג האוויר באוקטובר הוא בעיקר סתווי. ברוב הימים שבהם היינו במחוז פולין קטן היה גשום וקר. 8 עד 14 מעלות ביום ו-3 מעלות בלילה. ביום לבשנו חולצה מעיל ובלילה הוספנו מתחת למעיל גם פליז. לאומת זאת, באחד הימים היה נעים ושמשי. ביום הזה הסתדרנו בלי מעיל ולבשנו רק חולצה פליז. בגדול, הסתיו בפולין הזכיר לנו חורף ישראלי.


שפה, לאום ודת

השפה הרשמית בפולין היא השפה הפולנית. שפה השייכת למשפחת השפות הסלאביות ומאוד רחוקה מהשפה הרוסית (הבנו מילה אחת מתוך שש). הפולנים עצמם שייכים לקבוצת העמים הסלאבים המערביים ייחד עם הצ'כים והסלובקים. בשונה מרוב הסלאבים המזרחיים בני הקבוצה הזו הם בעיקר מאמינים בדת הקתולית. הדת משחקת תפקיד חשוב בחיי החברה הפולנית. אפילו בתקופה הקומוניסטית של פולין, בשונה משאר מדינות ברית ורשה והבלוק המזרחי, היא לא זנחה את הדת אלא ההפך. האפיפיור חסיד אומות העולם יוחנן פאולוס השני היה פולני. לכן רוב החנויות, הבנקים, נקודות המרת הכספים והמסעדות סגורים בימי ראשון. ויש לשים על כך את הדעת.

מטבע ועליונות

המטבע בפולין הוא הזלוטי. כשהיינו שם ערכו היה נמוך מעט מזה של השקל ולכן באופן חופשי התייחסנו למחירים במקום כאילו הם היו בשקלים. פולין היא גם לא מדינה יקרה. אפשר לאכול לשובע במסעדה בעלות של 60-80 שקל לזוג. אוכל רחוב יהיה אף זול מזה. בזבזנו בממוצע 100 יורו לזוג ביום. זה כולל אוכל, קניות, מזכרות, כניסה לאתרים ותחבורה ציבורית. בהמשך אציג דוגמאות לתפריטים במסעדות בהן אכלנו.

*

משטר

המשטר במדינה הוא דמוקרטיה פרלמנטרית בדומה לזו הקיימת במדינת ישראל.
 אומנם המדינה לא ליברלית כמו מדינות מערב אירופה אך מדובר בחברה חופשית המכבדת את זכויות האדם והאזרח.

קרקוב - היסטוריה קצרה 

על פי האגדות הנסיך הפולני קרקוס הקים את העיר לאחר שהביס את הדרקון הנורא אשר שלט באזור. במאה ה-11 העיר הפכה לבירת הממלכה הפולנית הצעירה. ממלכתו של השבט הסלאבי שהתיישב באזור וקיבל על עצמו את האמונה הקתוליות. העיר נודעה כעיר מסחר חשובה שחיברה בין הדרום והצפון ובין המזרח והמערב. במאה ה-13 העיר חרבה עקב מתקפות המונגולים בראשות באטי חאן. אך תוך זמן קצר היא התאוששה וכבר במאה ה-14 תחת שלטון קז'מיז' הראשון העיר שגשגה מאוד. נוסדה בה אוניברסיטה והיא נכנסה לברית המסחר של ערי הנזה. במאה ה-16, בעקבות האיחוד הפולני-ליטאי, קרקוב איבדה את תפקיד בירת הממלכה ל-ורשה. אם זאת מדובר בתקופת שגשוג לכל הממלכה הפולנית. תור זהב שממנו נהנתה גם קרקוב. אך תור זהב זה בסופו של דבר הסתיים ובסוף המאה ה-18 פולין התחלקה בין רוסיה, אוסטריה ופרוסיה. קרקוב הפכה לבירת גליציה אשר סופחה לאוסטריה. עם כיבושי נופלאון ושחרור פולין מידי רוסיה קרקוב סופחה לדוכסות ורשה שהייתה מעין מדינת בובה קצרת יומין תחת שלטון הקיסרות הצרפתית. עם נפילת הקסירות הנפולאונית העיר קיבלה את עצמאותה והפכה לעיר חופשית. אך לאחר 40 שנה ובעקבות ניסיון מרד פולני היא איבדה עצמאות זו וחזרה לחיק אוסטריה. לאחר מלחמת העולם הראשונה וקריסת האימפריות הרוסית והאוסטרו-הונגרית פולין זכתה לעצמאות וקרקוב חזרה לשגשג בגבולות מדינת הלאום שלה. במלחמת העולם השנייה קרקוב הפכה לבירת השטח הכבוש הגנרלגוברנמן. בזמן קצר יחסית הגרמנים חיסלו את הקהילה היהודית של קרקוב. לא היה לאלו סיכוי היות ולא רחוק מהעיר הוקם מחנה ההשמדה אוושביץ-בירקנאו הידוע בזוועותיו. העיר שרדה את הפצצת הגרנים ובעלות הברית. עם התקדמות הצבא האדום ולקראת הנסיגה של הוורמאכט הגרמנים מיקשו את כל העיר העתיקה והתכוונו להשמיד אותה עד היסוד אך תודות למאמציהם של החיילים הסובייטים התוכנית הנאצית המזעזעת לא יצאה אל הפועל והעיר שרדה. לאחר המלחמה היא הפכה למרכז תעשייתי ותיירותי חשוב. כזאת היא עד היום.

בירת מחוז פולין קטן היפה והעתיקה עיר הבירה המלכותית קרקוב.

*

*

*

*

יום ראשון - הגעה לקרקוב


נחתנו בקרקוב בשעה 14:00. משדה התעופה לתחנה המרכזית בעיר ניתן להגיע באוטובוס, הנוסע במשך כמעת שעה, וברכבת שמשך הנסיעה שלה נע בין 18 ל 32 דקות. תדירות הרכבת היא אחת לחצי שעה ביום ואחת לשעה בערב. מחיר הנסיעה לכיוון אחד הוא 18 זלוטי לאדם.
מהתחנה המרכזית של קרקוב יוצאים אוטובוסים ורכבות אזוריות ובינלאומיות. כמו גם קווי רכבת קלה הנוסעות בכל רחבי העיר. אנחנו התמקמנו במלון שהיה, כאמור, קרוב לתחנה המרכזית והעיר העתיקה ויצאנו לטייל.
 אל העיר העתיקה, המהווה אתר מורשת עולמית של אונסק"ו, נכסנו דרך השער העתיק היפה הנקרא גם ברביקן. משם המשכנו בין הסמטאות הקסומות אל כיכר השוק העתיקה הנחשבת לכיכרות העתיקים הגדולים באירופה. ישר נגלו לפנינו בזיליקת מריה הקדושה המפורסמת במגדלים הלא שויום בגודלם שמקשטים אותה והשרידים של בניין העירייה.
 לא התעכבנו באזור - למוזיאונים השונים נכנסנו ביום הבא. המשכנו ברחוב GRODZKA המלכותי והיפה וביקרנו בכנסיות פטר ופבל וכנסיית אנדריי הקדוש.

*

*

*

*
 עצרנו לאכול בבר חלב בשם POD TEMIDA. בר חלב הוא סגנון בתי קפה מאוד פופולריים אצל המקומיים. האוכל שם הוא לא יקר, פשוט, ביתי וטעים מאוד. אכלנו מרק פולני (ז'וראק), סטייק וסלטים.
 להלן תפריט:

*

*

אחרי האוכל המשכנו לטירת וואוול היפה. הספקנו רק להיכנס ומיד לצאת עקב השעה המאוחרת.
יש בפנים מספר מוזאונים אליהם לא הספקנו להיכנס.
 להלן אתר: https://wawel.krakow.pl
 כן הספקנו לראות את פסל הדרקון של קרקוב שמתחת לטירה. הפסל יורק אש מהפה כל כמה דקות. אחרי כן, הסתובבנו בטיילת המקסימה לאורך נהר ה-ויסלה.

במהלך הטיול שלנו התחיל גשם ולכן חזרנו אל המלון.

*

*

*

*

לאחר שהתחממנו טיפה הלכנו לאכול אוכל פולני במסעדת צ'אטה (CHATA).
הסעדה מייצרת אווירה כאילו מדובר בפונדק פולני עתיק שמגישים בו אוכל פולני מסורותי.
אכלנו מרק ז'וראק, גולאש בתוך לחם ו-ציפקי, גבינה מותכת עם ריבה, והיה לנו טעים מאוד.
השילוב הזה בין אוכל פולני לעיצוב המקום אכן יצר אווירה מיוחדת. חוויה של ממש.
 אתר המסעדה: http://www.rest-chata.com

חזרנו אל המלון והלילה המשיך להיות גשם.
בחוץ שררה אווירה מדהימה. ימי ביניים אותנטיים בתוך עיר מודרנית.
 קרקוב הפתיע אותנו לטובה.

*

*

*

*

*

*

יום שני - יום שלם בקרקוב


 בבוקר הגשם הפסיק אך מזג האוויר נותר קריר. אל האטרקציה הראשונה שלנו החלטנו להגיע רגלית כדי לעבור ברחוב Karmelicka היפה. עצרנו שם לארוחת בוקר באחד מבתי הקפה הפולנים הרבים הפזורים מצידי הכביש. אכלנו כריכים ושתינו קפה בתור ארוחת בוקר במחיר מצחיק.
 זוהי ארוחת בוקר סטנדרטית בבתי הקפה הפולנים.

*

*
 בהמשך הגענו אל המוזיאון הלאומי של קרקוב (National Museum in Krakow).
במקום יש מספר תצוגות קבועות וזמניות. בקומה הראשונה מוצגים כלי נשק ומדים צבאיים פולנים מימי הביניים ועד לעת החדשה. הקומה השנייה מוקדשת לאומנות שימושית הכוללת גם שרידים רבים מיהדות קרקוב. הייתה שם באותו היום גם תצוגה זמנית של "האישה עם הסמור" של דווינצ'י.
בקומה השלישית יש תצוגה של אומנות פולנית יפה, חלקה קבועה וחלקה זמנית, בעיקר של העת החדשה. המוזיאון נחמד ורצוי להקדיש לו זמן של כשעה וחצי עד שעתיים.
 אתר: https://mnk.pl/oddzial/gmach-glowny
שעות פעילות: 9:00-17:00 (ימי שני סגורים, ימי שבת בין 10:00-18:00 וימי ראשון בין 16:00-16:00)
 עלות כניסה לתצוגות קבע: 15 זלוטי לאדם

*

*

*

*

*

*

משם המשכנו אל כיכר השוק שבעיר העתיקה כדי להיכנס לגלריה של האומנות הפולנית של המאה ה-19 (The Cloth Hall). מדובר בגלריה יפיפייה ששווה ביקור. יש בה סך הכל שלושה אולמות אך לא כדאי לפספס אותה. האולמות מלאים ביצירות נפלאות של אומנים פולנים.
 אתר: כאן 

שעות פעילות: 9:00-17:00 (ימי שני סגורים, ימי שבת בין 10:00-18:00 וימי ראשון בין 16:00-16:00)
 עלות כניסה: 15 זלוטי לאדם

*

*

*

*

לאחר מכן הלכנו מספר מטרים ונכנסנו למוזיאון התת קרקעי ההיסטורי של כיכר השוק.
זוהי תצוגה תת קרקעית ואטרקטיבית המציגה ממצאים מימי הביניים שנחשפו במקום ע"י הארכאולוגים. ליד הממצאים והשחזורים יש לוחות דיגיטליים המתארים והמסבירים אותם. הלוחות הם בשלל שפות הכוללות גם אנגלית ורוסית. לצערי זה לא כולל את השפה העברית.
האתר הוא נחמד אך בלי הדרכה הוא מעייף במהירות. מומלץ להיכנס לשם רק עם הדרכה.
שעות פעילות: 10:00-22:00
 אתר: http://podziemiarynku.com/

*

*

*

המשכנו אל הרובע היהודי העתיק קז'ימייז'. כיום בעיר חיים 700 יהודים בערך ולכן בתי הכנסת העתיקים של הרובע פעילים. אנחנו ביקרנו באחד מהם Tempel Synagogue המקסים (עלות כניסה: 10 זלוטי) ועברנו לצד בתי כנסת אחרים כמו זה של הרמ"ה. הרובע כשלעצמו מקסים מאוד וכיף לטייל בו. בתי כנסת לצד בתים קטנים וציוריים ורחובות צרים. עצרנו לאכול אוכל רחוב טעים בכיכר של העיר plac nowy אך גם מפיע בגוגל מאפ תחת השם Okrąglak.
 בהמשך הגענו אל הבזיליקה Corpus Christi המדהימה ביופייה.
 הרובע מקסים ויפה ואסור לפספס אותו.

*

*

*

*

*

*

בשעות הערב הלכנו להופעה בבר הג'אז Harris Piano Jazz Bar.
גם הוא נמצא קרוב לכיכר השוק העתיקה. זהו בר תת קרקעי עם אווירה מדהימה.
מתקיימות בו הופעות חיות של אומני ג'אז ויש להזמין אליהן שולחן מראש. אנחנו שילמנו 35 זלוטי לאדם וזכינו למופע ג'אז מגניב ביותר של טריו הכולל פסנתרן, קונטרובס ומתופף.
המשקאות היו במחיר סביר.
 אתר: http://harris.krakow.pl/

כיכר העיר העתיקה מלאה במועדונים וברים מגניבים ואני חושב שכל ערב ניתן לבלות שם.
 אבל אחרי ההופעה אנחנו חזרנו אל המלון על מנת לישון.

*

*

*

*


יום שלישי - נוסעים לביאווקה טטצ'נסקה

בבוקר הגענו לתחנה המרכזית של קרקוב. התחנה המרכזית היא גם קניון גדול. אחרי שאכלנו ארוחת בוקר עשינו שופינג קל ובת זוגתי היקרה קנתה בושם ונעליים. לאחר מכן לקראת 10:30 חצינו את רציפי הרכבת ועלינו לקומה השנייה של מתחם תחנות האוטובוס. ב 10:40 היינו על האוטובוס ונסענו כ-שעתיים לכיוון דרום פולין. עלות הנסיעה הייתה בגובה 21 זלוטי לאדם. באוטובוס היה אינטרנט. בדרכינו ליוו אותנו נופים מדהימים של כפרים קטנים ששכנו על גבעות ירוקות כשברקע התנסו הרים גבוהים.

*


 *

הגענו ליעדנו בצהריים והתמקמנו במלון Hotel Toporów.
היות והיה מאוחר לנסוע לאחד היעדים שתכננו לבקר בהם טיילנו כמה שעות בסביבה הכפרית ועלינו ברגל על הגבעות שבימי השלג הופכות למסלולי סקי.
 בקצה הגבעה צפינו בנופים היפים של הסביבה.

*

*
 *

לאחר מכן ירדנו בחזרה אל המלון ונהננו מהספא הקטן שלו: אני נכנסתי לג'קוזי ושחיתי בבריכה ולאחר מכן הצטרפתי לבת זוגתי בסאונה. במלון יש מסעדה מצוינת ולא יקרה בשם Restauracja Stylowa. האוכל שם נורא טעים ולא יקר בכלל. השירות והאווירה שם נחמדים מאוד.
אני ממליץ לאכול שם גם למי שלא מתארח במלון.
 להלן דוגמה:

*

*

*

*

יום רביעי זאקופנה והרי הטטרה

בבוקר לקחנו אוטובוס לזאקופנה (במחיר 8 זלוטי לאדם) ועצרנו בכניסה לשדרה העתיקה. משם הלכנו 30 דקות אל החנייה Parking Dolina Strazyska. מדובר בתחילתו של אחד ממסלולי ההליכה של הפארק הלאומי של הרי הטטרה. עלות הכניסה היא 5 זלוטי לאדם.
את המסלול מצאתי בעזרתם הנדיבה של חברי פורום האתר למטייל ובייחוד של aljaje.
כעיקרון ניתן לבנות עצמאית המון מסלולים שונים מתוך מבחר השבילים הקיימים.
על כל שביל מסומן זמן הטיול המשוער בו.
 אנחנו עשינו את המסלול הבא:


 (תמונה מהאינטרנט)

תחילה הלכנו כשעה לאורך Dolina Strazyska, מסלול כמעת מיישורי לאורך עמק מקסים ומיוער שלצידו זורם נחל קטן.מ 2 הצדדים ניצבים הרי הטטרה העצומים. אני ממליץ לא לפספס את הנקודה שבה אפשר לשתות מי מעיין זכים הישר מההר. לאחר כשעה הגענו למסעדה קטנה מעץ וללא חשמל שבה מגישים יין חם ואוכל מסורתי. שם גם נמצאת צומדת דרכים לשבילים נוספים. אנחנו פנינו לעלייה אל ה Sarnia Skala. רצינו לראות נוף מהמם של הרי הטטרה העצומים כמו בתמונות אך לאחר כחצי שעה על טיפוס התאכזבנו מרה. בגלל הגשם והעננות הנמוכה כל שראינו היה עננים אפורים ולבנים ועוד עננים לבנים. לא רכס הרים עצום ולא נופים מהממים. רק עננים. כגודל הציפייה כך גודל האכזבה.אבל עדיין לאורך המסלול נהנתי ממראה השביל המיוער ומראה העננים השטים להם מעל לעצים או מתחתינו.

*

*
 לאחר עלייה וירידה מההר פנינו אל Dolina Biallgo, שביל שנמשך שעה לאורך נחל שוצף.
בדרך יש מספר בריכות טבעיות קטנות (רלוונטי לקיץ) וגשרים העוברים מעל לערוץ.
המסלול אכן היה מקסים ולמרות העננות הנמוכה והגשם היה נהדר ללכת בו.
 אנחנו לא המטורפים היחידים שטיילנו לאורך המסלול. בחלקים הראשונים היה המון אדם שהלך איתנו וגם לא היו חסרים אנשים גם בחלק האחרון. כך שעבור הפולנים גשם לא מהווה מכשול לטיול בהרים.

*

*

לאחר שחזרנו אל העיר המשכנו אל השדרה הראשית העתיקה של העיר.
זוהי שדרה יפיפייה ותיירותית. יש בה כמה מסעדות יפות והמון חנויות. אם לא היינו רטובים לחלוטין היינו מסתובבים בה יותר אך אנחנו רק עברנו בה בדרך לתחנת האוטובוס. רטובים, קפואים ועייפים חזרנו למלון שלנו בביאווקה טטצ'נסקה.
 מיד הלכנו להתחמם בג'קוזי והספא ולאחר מכן הלכנו לאכול ארוחת ערב מזינה שהרווחנו ביושר.

*

*

*

*

*


יום חמישי - terma bania

על פי התכנון המקורי היינו אמורים לעשות מסלול גבוהה ומרשים בהרי הטטרה. אך לאור מזג האוויר הגשום והניסיון של היום הקודם החלטתי לבטל את העניין. במקום זה עשיתי את הדבר הנכון ביותר שניתן לעשות ביום גשום וקר באירופה. ללכת למרחצאות. בביאווקה טטצ'נסקה שוכנות מרחצאות מים טרמיים הנחשבות לטובות באזור. הן נקראות terma bania והן צמודות למסלול הסקי של העיירה. המקום מחולק לשלוש אזורים - האזור הרגוע, אזור הכיף ואזור הסאונות. ישנו גם אזור מגלשות קיצי מחוץ למבנה. בשני האזורים הראשונים יש גם בריכות חמות מחוץ למבנה המאפשרות מבט להרי הטטרה. ניתן לקנות כרטיס לכל האזורים, לשניים מהם או לאזור אחד בלבד. כמו כן ניתן לקנות כרטיס לשעתיים וחצי, לשלוש שעות וחצי או לכל היום.
אנחנו קנינו כרטיס לכל היום רק לאזור הסאונות. יש במקום 2 סאונות רטובות ו- 4 יבשות ברמות חום שונות. יש שם גם בריכות ג'קוזי ובריכה חיצונית אחת עם מים פושרים.
בקומה השנייה יש בר שאפשר להזמין בו גם אוכל. הריטואלים עם הבלן, אחת לשעה, היו בין המושקעים שהייתי בהם. וזה בין התיר בשל ההשקעה של הבלן עצמו ביצירת האווירה. בעזרת מוזיקה ומופע של ממש. זו הייתה גם הפעם הראשונה שלי שהייתי בריטואל עם בלן שכלל הכאה עם זרדי עלים בסאונה הרוסית ובריטואל בו הבלן הביא לנוכחים קרם לשכר ושפך עליהם מים קרים.
כמו בכל סאונה מערב אירופאית איכותית הכניסה למתחם כולו (רלוונטי רק לאזור הסאונות) היא בעירום מלא, גברים ונשים יחד. ניתן להתכסות במגבת אך לא ניתן להיכנס איתה לסאונות הרטובות. לבריכה ולג'קוזי כן ניתן להיכנס עם בגד ים אך אפשר, ואף רצוי, בעירום.
למי שקורא את הבלוג שלי יכול לחשוב שאני שייך לעמותה ישראלית של נטוריסטים. אבל זה לא נכון. אני, כמו אירופאים רבים, פשוט חושב שרחצה בעירום היא מהנה יותר. וממליץ לכולם.
המרחצאות ברמה גבוהה והיה לי בהן מאוד כיף. אני זוכר איך אני ובת זוגתי היינו באחד הריטואלים עם הבלן שחימם את החדר בצורה מאוד חזקה.
יצאנו אל האוויר הקר ונתנו לו לזרום סביב הגוף שלנו. ואחר כך הישר קפצנו אל תוך המים הקרירים שבבריכה. לאחר מכן הלכנו לג'קוזי החם להתחמם שוב.
כתוצאה מכך הגוף מרגיש כמו חדש. ממש כיף.
אחרי כן ישבנו בג'קוזי ושתינו קוקטייל טעים וקר.
והכי חשוב שאין שום בגדים רטובים שהיינו צריכים לסחוב איתנו למלון.
המקום עובד מ 9:00 עד 22:00 כל יום
 אתר המרחצאות:https://www.termabania.pl/

*

*

*

*

ביום שלאחר מכן קמנו לבוקר שמשי וחמים. התארגנו ונסענו חזרה לשדה התעופה של קרקוב. יצאנו מהמלון ב 10:00 ונחתנו בישראל בשעה 21:40.
ככה זה כששדה התעופה נמצא במרחק של שעתיים וחצי מהמלון ויש להחליף 2 כלי תחבורה כדי להגיע אליו. אבל זה היה שווה את זה.
קרקוב היא עיר מקסימה ביופיה ואילו חופשה באווירה כפרית זה דבר מהנה ביותר.
 רק חבל שלא טיילנו בהרי הטטרה מספיק ולא זכינו לראות מפיק נופים. אולי זו סיבה לחזור לשם שוב?