תורכיה הייתה יעד מועדף עבור התייר הישראלי עד שנת 2010, שנת תקרית המרמרה. בשנת 2002 עלתה לשלטון בתורכיה מפלגת הצדק והפיתוח בראשות רג'יפ טאיפ ארדואן. מפלגה מוסלמית שמרנית שהחלה לערער את היחסים עם מדינת ישראל. השיא של ערעור היחסים היה תקרית המרמרה המפורסמת. בתקרית זו פעילים תורכים פרו פלסטינים, בתמיכת השלטון, ניסו להגיע לעזה במסגרת משט לא חוקי. כתוצאה מכך אחדים מהפעילים נהרגו בזמן שהתנגדו באלימות למעצר ע”י כוחות צה”ל. לאחר התקרית זרם התיירים הישראלים למדינת אסיה הקטנה פסק באחת. וגם אני כמו רוב הישראלים נמענתי מחופשה בתורכיה. שיניתי את דעתי על רקע מגעים להסכם פיוס עם המדינה התורכית והכתבות בתקשורת (בזמנו) על שיבת הישראלים לשם. ולכן ולמרות הפיגועים באנקרה (עדיין לא היו פיגועים באיסטנבול) בחרתי לעלות למטוס לבירה ההיסטורית של תורכיה – היא איסטנבול.

 איסטנבול, המכונה “רומא השנייה”, היא עיר מדהימה. היא משלבת ארכיטקטורה אירופאית לצד מסגדי ענק, מוזיקה מזרחית-טורקית-ערבית לצד המון סגנונות מערביים מודרניים (כולל מוזיקת רוק ומוזיקה אלקטרונית). ברחובות העיר מסתובבים מוסלמים אדוקים ומסורתיים בעלי זקן לצד נערים סטייליסטים ורוקרים ששותים בירה בברים של רחוב איסתכלל. לא בכדי איסטנבול יושבת על שתי גדותיו של הבוספורס, המייצר המפורסם, המפריד בין אסיה לאירופה. היא השילוב המושלם בין מזרח למערב. זה התיאור של הטיול שלי באיסטנבול.

*

*

*

*

מידע כללי:


טיסה

הזמנו חבילת נופש, שכללה טיסה ומלון, דרך חברת איסתא והדבר עלה לי 210 דולר לאיש.
 הטיסה הייתה זולה יחסית משום שהיא לא הייתה אל שדה התעופה “אטאטורק”, אשר גובל בעיר עצמה, אלא אל נמל התעופה “סביחה בחצ'אן”. האחרון נמצא מרחק נסיעה של של כשעה באוטובוס ממרכז העיר איסנטבול (הרכבת לשם, נכון ל 2016, עדיין הייתה בבנייה). הטיסה הייתה קצרה (פחות משעתיים) ונעימה. אף שהמטוס היה קצת צפוף השירות היה סביר. משדה התעופה יוצאים אוטובוסים בצבע לבן שהנסיעה בהן היא בעלות של 11 לירות.

מטבע 

בעת שטסנו לתוריכה הלירה התורכית הייתה בנסיקה בשל המדיניות הכלכלית הכושלת של ארדואן. נכון לתאריכי הטיסה שלנו עלות של לירה תורכית אחת הייתה קצת פחות מש-2 שקלים. וכיום היא חלשה אף יותר


אוכל

במקום לא מרכזי מנת אורפה (קבאב עם אורז וירקות) עלתה לנו 10 לירה ובמקומות יקרים ומרכזיים בזבזנו 30 לירות על ארוחת שחיטות של מלכים שכללה המון אוכל טעים. בקיצור, האוכל בעיר זול ואיכותי. בירה עולה 15-10 לירות לחצי ליטר ובעיר נפוצה בירה תורכית בשם אפס שטעמה די סביר, לאגר נחמד שכזה.. ..

תחבורה

בעיר קיימת מערכת מפותחת להסעת המונים. מספר קווי מטרו ורכבת קלה בנוסף לטראם ופוניקולור (שמזכיר את הכרמלית בחיפה). כדי לנסוע יבתחבורה הציבורית ש לטעון כרטיס בשם “איסטנבול כארד” שמהווה רב קו מקומי או לקנות ז'טונים במכונות שבתחנה. הנסיעה עולה בין 2 ל 4 לירות. בנוסף, המעבורות בקרן הזהב ומיצר הבוספורט מהוות חלק מהתחבורה להסעה המונית של העיר ובעת העליה עליהן ניתן לשלם גם באמצעות האיסנטבול כארד.

לינה

שכרנו חדר בדלתא הוטל שברחוב Aksaray Caddesi . היתרון שלו הוא שברחוב הצמוד אליו פתוחות המון מסעדות ומרכולים. כמוכן, המלון היה ליד קו הרכבת הקלה שזה יתרון רציני היות וכמעת כל אתרי התיירות החשובים הם ליד מטרו או רכבת קלה. ארוחת הבוקר של המלון הייתה סבירה לגמרי אך אחידה ומשעממת. חדר האוכל נמצא בקומת הגג שממה נשקף נוף נפלא לים המרמרה. החיסרון הוא שהחדר שהיינו בו היה קטן מאוד!


תיאור הטיול

יום 1 – העיר העתיקה חלק א'


 הגענו למלון שלנו מאוחר ויצאנו ממנו בסביבות השעה 14:00. בשל היציאה המאוחרת הספקנו ממש מעט ביום הראשון. במקור רצינו להקדיש את כל היום הראשון לעיר העתיקה והיינו מספיקים את רוב האטרקציות שבה אם לא היינו יוצאים מאוחר מהמלון. עוד בדרך למלון ראינו את כיכר טקסים עם האנדרטה היפה שלה וצפינו באמת המים המדהימה שבנה הקיסר הרומי ולנס. בהמשך היום, כשהלכנו ברחוב ORDU (שעובר בו קו רכבת הקלה), צפינו בשרידים שונים של האימפריה הרומית כמו עמוד קונסטנטינוס שהקיסר יסד כשהעביר את בירתו מרומא לביזנטס (היא איסטנבול/ קוסטנטינופוליס/ קושטא).
 **
 אחרי שיצאנו מהמלון עלינו על הרכבת הקלה וירדנו בתחנת “סולטן אחמט”. כשהגענו לתחנה חזינו ב-שני מסגדים עצומים ומרשימים העומדים זה מול זה. האחד הוא האיה סופיה והשני מסגד סולטן אחמט המכונה גם המסגד הכחול. פנינו אל המסגד הכחול שמכונה כך בשל 6 הצריחים הכחולים שלו והשיש הכחול שמצפה את הקירות שלו מבפנים. למבקרים במסגד יש כניסה צדדית בה הם חייבים להוריד נעליים ולהתכסות במטפחות כחולות. מטפחת ראש לנשים וסינר לרגלים (במידה והם חשופים). הסיבה לכך היא שהמסגד פעיל ועדיין מתפללים בו. המקום מרשים ומאוד… כחול. על פי האגדה סולטן אחמט אסר על שימוש בשיש כחול לצורכי בנייה בכל רחבי ממלכתו כדי שלא יהיה מבנה יפה יותר מהמסגד שבנה.
 *

*
אחרי הביקור במסגד פנינו להסתובב בכיכר שנמצאת מול המסגד. הכיכר במקור הייתה היפודרום שבנה הקיסר הרומי-ביזנטי תיאודסיוס. בלב הכיכר עומדים אוצרות היסטוריים: אוביליסק שהובא ממצרים העתיקה ואשר תחתיו הונח בסיס שבו פוסלו משפחת הקיסר. אותו הקיסר שבנה את ה-היפודרום. בנוסף בכיכר נמצאים שרידי פסל טריטון פסיל יוונים מהמאה ה-4 לפניה”ס לאור ניצחונם על הפרסים. לאחר סיבוב בכיכר הלכנו לטייל ברחוב שליד על מנת לאכול וללכת לישון.
 *


 *

*
 *


יום 2 – העיר העתיקה חלק ב' ושדרות איסתכלל

ביום השני לקחנו שוב רכבת קלה אל תחנת “סולטן אחמט” על מנת להמשיך את הביקור בעיר העתיקה. האטרקציה הראשונה אליה נכנסנו הייתה ה-צאסטרנה באזיליקה המכונה גם איריבטן סרניצ'י או בתרגום חופשי: הארמון השקוע. המחשבה הראשונה שעברה בראשי הייתה שנכנסנו לעיר גמדים משר הטבעות. במאה השישית לספירה הקיסר הרומי והנוצרי מאוד יוסטיניאנוס בנה בעיר מאגר מים מדהים ביופיו. עם הזמן המאגר נשכח ורק המקומיים שידעו עליו דגו ממנו דגים דרך חורים שהם עשו באדמה. כך הסוד נשמר עד שיום אחד חוקר פלוני שם לב לתופעה המוזרה של הדיג מהרצפה וגילה את המאגר. אגב, המאגר ופסלי ראשי המדוזות שלו מככבים בסרט “התופת” המבוסס על ספר בעל שם דומה של הסופר דן בראון (שממשיך את עלילות צופן דה וינצ'י ומלאכים ושדים). הכניסה בעלות 20 לירה.
 **
 לאחר הביקור במאגר המשכנו בטיול ונכנסנו, בעלות של 20 לירה, לאיה סופיה. במקור זו הייתה כנסייה שבנה הקיסר יוסטיניאנוס במאה השישית. התורכים במאה החמש עשרה הפכו את הכנסייה למסגד והוסיפו לה צריכים. העובדה שהפסיפסים שכיסו את הכנסייה נצבעו, כי במסגד אסורים ציורי הדמות, שימרה אותם היטב. לאחר שהמקום נהפך, בצו של נשיא תורכיה הראשון, כאמל מוסטפה אטאטורק, למוזיאון הפסיפסים חולצו מבעד לצבע ועתה אפשר לראותם ולהיפלא מהם. ולא רק הם כי אם שאר הכנסייה-מסגד הזו מדהימה.
 *

*

ממש ליד ההיפודרום, המוקף בחומה תורכית משלו, שוכן מתחם הטופקפי. זהו מתחם הסולטנים העותמנים ובני משפחתם אשר חיו ושהו בו עד המאה ה19. ה-טופקפי הוא כעין עיר בתוך עיר. בכניסה למתחם עומדת כנסייה ביזנטית עתיקה בשם איה איריני – אין בתוכה שום דבר מעניין ומומלץ לדלג עליה וישר להיכנס לטופקפי עצמו. אני ממליץ להתחיל מההארם – מגורי משפחת הסולטן. זה אומנם מחייב תשלום נוסף מעבר לכניסה לטופקפי אבל ההארם הוא חובה!!!!! המקום מלא בציורי קיר מפליאים ובקישוטי זהב. מלבד ההארם במתחם הטופקפי יש מוזיאונים שונים ומרתקים. למשל מוזיאון של הנשק הייצוגי של הסולטן או מוזיאון של המתנות שקיבלו הסולטנים לאורך השנים משליטים זרים. ישנו גם מוזיאון של אוסף חפצי הקודש של משפחת הסולטן.
 **
 אחרי שמיצינו את העיר העתיקה לקחנו רכבת קלה אל הנמל ומשם המשכנו ברגל לצד השני של קרן הזהב (המהווה שלוחה של הבוספורס). כל הדרך הציקו לנו בעלי המסעדות שהתחננו שניכנס ונאכל אצלם. הם כל כך הציקו עד כי בחרנו דווקא לא לאכול בסביבת הגשר אלא במקום צדדי קטן, טעים וזול. עלינו ברגל אל מגדל גלטה שבנו הונציאנים ששלטו בעיר בחלק מסוף ימי הביניים של אירופה והמשכנו אל שדרות איסתכלאל.

איסתכלל – רחוב סוען וחי. הוא מלא בחנויות, ברים ומסעדות. לאוהבי שופינג זה בכלל גן עדן ולאוהבי אוכל טעים זה גן עדן כפליים. יש בו מבנים בסגנון אירופאי ואף כנסיות יפות. הברים בו מגניבים. ביום נהננו לראות אומני רחוב צעירים ומגניבים ובלילה ישבנו בבר ונהננו ממזיקת לייב של להקת רוק מעולה. שווה!
 *
 *

*

*


יום 3 – דומלבחצ'ה


 היות וביום השני בילינו עד מאוחר בברים של איסתכלאל גם ביום השלישי קמנו, בהתאם, מאוחר. לקחנו רכבת קלה עד ארמון הדולמבחצ'ה. זהו ארמון אירופאי עצום ומדהים שבו ישבו הסולטנים העות'מנים מסוף המאה ה-19 ועד סיום הסולטנות ותחילת הנשיאות התורכית. הנשיא אטטורק היה האיש האחרון שישן בארמון ומת בארמון.
 לצערי אסור לצלם בפנים אך הארמון הזה מפואר ויכול להימנות בין ארמונות האירופאים המרשימים ביותר כמו הארמונות של הצארים בסנט פטרסבורג או הארמונות של האימפרטורים מבית האגסבורג בוינה. זהו ארמון מוזהב שמשאיר אחריו התרשמות עמוקה. “אני בטורקיה או בפראג” שאלה אותי חברה שלי אחרי הביקור בארמון של הסולטן. הכניסה עולה 20 לירה לאיש לכל אחד מחלקי הארמון (ומומלץ לבקר בשניהם) ומתקיימת במסגרת של סיור מודרך באנגלית. המדריך היה נהדר, משעשע, מעניין ומובן.

**
 אחרי הביקור בארמון חזרנו לנמל ואכלנו שם דגים שתבשלו במסעדות צפות. משם פנינו והסתובבנו בשווקים (אחרי הכל זה עדיין מזרח העולם ובמזרח ביקור בבאזר הוא חובה). קנינו מלא ראחט לוקום. אני עדיין לא מבין למה אנחנו ממשיכים לצרוך קפה תורכי אך לא קונים מהארץ הזו את הממתק הטעים הזה. ואחרי שחזרנו למלון יצאנו שוב להסתובב באיסתכלל.

*


 *

*

*

היום 4 – מיצרי הבוספורס

מאזור דולמבחצ'ה יוצא בשעה 11:00 בבוקר סיור על ספינה לאורך מיצר הבוספורס בעלות של 20 לירה. הסיור כולל הסברים באנגלית ותורכית על כל מה שרואים לאורך השיט ובספינה מסתובב איש שמוכר שתייה חמה וקרה. עדיף הסיור המלא על החלקי. יש סיור חלקי בלי עצירות, סיור חלקי עם עצירות וסיור מלא – אני ממליץ דווקא על המלא. הסיור המלא הוא ללא עצירות בדרך ולאורכו אפשר לראות ארמונות עתיקים מתקופת סוף ימי הביניים וארמון מהמאה ה-19 כמו גם וילות וישובים ממאה העשרים. בסיור יש עצירה למשך שלוש וחצי שעות בעיירת דייגים שממנה אפשר לעלות אל מבצר ביזנטי עתיק הנמצא על ראש גבעה. מהגבעה מתגלה נוף מדהים (40 דקות לכיוון). מומלץ לאכול במסעדות הטעימות שבכפר אך לא ליד מאגן הדיג עצמו כי שם יקר.
ממה שהבנתי שאיסטנבול מלאה בעוד אתרים היסטוריים. מעבר לכך, יש המון טיולי יום מופלאים מחוץ לעיר. כך שהעיר הותירה לי טעם לעוד. בסביבות שש בערב חזרנו אל כיכר טקסים ולקחנו את האוטובוס לשדה התעופה.
היה מדהים.
 *

 *


לסיום קצת היסטוריה


במקור איסטנבול הייתה עיר יוונית בשם ביזנטס, אחת מהערים היווניות, מקבוצות הערים של היוונים היונים), שהתקיימו במזרח אסיה הקטנה שבירתן הייתה מיליטוס. לאורך המאות ה4-5 לפניה”ס האזור עבר מידיהם של היוונים לידיהם של הפרסים וחזור חלילה עד שבסופו של דבר ידם של היוונים הייתה על העליונה ואלכסנדר מוקדון (שהיה לא יווני אלא מוקדוני) כבש את האזור והוריש אותו אחרי מותו לידי ממלכות בנות התרבות היוונית ששלטו באזור. מלכים כמו הסלווקים בדמשק ששלטו בסוריה, ארץ ישראל ואסיה (שהחשמונאים בסופו של דבר מרדו בהם), תלמי הפרעה היווני במצרים, שושלט האנטיגונים ביוון ומיטרידטוס השישי מלך פוטוס ופונטיקפאום. מהמאה הראשונה באזור שלטו הרומים.
במאה הרביעית הקיסר הרומי הנוצרי הראשון קונסטנטינוס ה-1, שאיחד את האימפריה הרומית לאחר שנים רבות של פיצול ומלחמות אזרחים, החליט לעביר את הבירה של הקיסרות מרומא לביזנטס. הוא קיים פרויקט בניה עצום ושינה את שמה של ביזנטס לקונסטנטינופוליס (עירו של קונסטנטין או קושטנט-מדינה או בקיצור קושטא). הקיסר האחרון ששלט באימפריה רומית גדולה ומאוחדת היה הקיסר תאודוסיוס ה-1. הקיסר ניצר בכוח את תושבי ממלכתו ובנה את חומות עיר הבירה כי חשש מפני ההונים. אותם הפולשים האכזריים מאסיה שבראשם עמד אטילה ההון. שרידי החומות עדיין מקיפות את העיר איסטנבול.
בעוד שאימפריה הרומית במערב שקעה ורשמית הפסיקה להתקיים במאה החמישית (במידה ואנחנו לא מחשיבים את יורשיה השונים כמו האימפריה הרומית קדוש של האומה הגרמית), במזרח האימפריה הרומית שגשגה בראשות קיסריה שמלכו מהעיר קונסטנטינופיליס. קיסרים אלו מכונים בפי היסטוריונים קיסרי האימפריה הביזנטית (שהמשיכה לקרוא לעצמה אימפריה רומית לכל דבר)
הקיסר יוסטיניאנוס, במאה השישית, שלזמן מה החזיק אף בעיר רומא עצמה, החל את בניית איה סופייה. הוא בנה גם אמות מים רבות ואת הצסטרנה בזיליקה. הקיסר הרוקליאנוס ניצח את פרסים אך איבד את סוריה, צפון אפריקה ומצרים לידי החליפים הערבים שתחת מטריית האיסלאם יצאו מחצי האי ערב וכבשו מרחבי ענק בעולם. הקיסרות הביזנטית (רומי-מזרחית) שגשגה עוד כאלף שנה אך דעכה אט אט בשל תקיפות אויביה הרבים. הערבים, הבולגרים, קייב-של-רוס, הצפון איטלקים והתורכים-הסלז'וקים. לבסוף האימפריה הגוססת נפלה לידיו של הסולטן העות'מני מחמט השני. סופה של האימפריה הביזנטית הייתה ראשיתה של האימפריה העות'מנית. מחמט השני כבש את העיר קנסטנטינופוליס וקבע בה את דת האיסלאם החל מהמאה ה15.
 מהמאה ה15 עד המאה ה20 קוסטנטינופוליס הפכה לבירת האימפריה העות”מנית ושמה שונה לעיר המזרח – איסטנבול. לאחר קריסת האימפריה העות'מנית בסיום מלחמת העולם הראשונה ובמהלך מלחמת העצמאות התורכית כמאל מוסטפה, שהנהיג את התנועה הלאומית התורכית וכונן מדינה חילונית דאז, העביר את הבירה מאיסטנבול לאנקרה. אם זאת הוא עצמו ישן בארמון הסולטן שבעיר ושם הוא מת. לא ברור מה יעלה בגורל העיר לאור פעילות האחים המוסלמים בתורכיה אבל בנתיים אפשר לומר בוודאות – איסטנבול מודרנית ומגניבה.הטעמים שלה והנופים שבה. האנשים והרחובות.. הכל בה מזמין והכל בה מחייך. אי אפשר שלא להתגעגע לעיר המזרח – איסטנבול!