רקע

אז למה אני קורא לטיול הזה “ירח דבש שני” ובמה הוא שונה מקודמיו בעשור האחרון? שתי סיבות מרכזיות הפכו אותו לכל כך מיוחד: הראשונה היא העובדה שלאחר כל כך הרבה טיולים משפחתיים עם ארבעת הילדים, זה היה טיול זוגי, רומנטי, שלו ורגוע שנסוב סביב ”ביחד” והסיבה השנייה, הנעוצה בראשונה, היא שהטיול הזה היה יותר חופשה מטיול. לא מתאמצים, לא רצים, לא מתעוררים לפנות בוקר כדי להספיק כמה שיותר, אלא פשוט חווים את הרגע ואת הביחד. דגש מיוחד נתנו בטיול הזה למטבח התאילנדי אותו אנחנו מאוד אוהבים ועל הרצון לטעום כמה שיותר מאכלים שונים ומגוונים ולא לחזור לטעמים המוכרים.

טיסות

את הטיסות לתאילנד וחזרה ביצענו עם חברת אל על, שאולי יקרה מהאחרות, אבל מאוד נוחה עם טיסה ישירה, מטוס 777 חדיש בהלוך ומטוס 747 קצת מיושן בחזור (העיקר שאין יותר טיסות עם מטוסי ה-767 העלובים) והרבה ביטחון. כרטיס אחד עלה 1200$ והשני היה כרטיס בונוס תמורת נקודות ולמחיר הזה הוספנו 150$ לכל אחד לשדרוג למושבי ה-Economy Plus המפנקים יותר. בשדה התעופה חיכתה לנו הפתעה ושודרגנו למחלקת העסקים גם בהלוך וגם בחזור. אין ספק שהחופשה מתחילה שונה כשישנים כל הדרך על מיטה במקום לשבור את הגב במושבים הרגילים.

יוצאים לדרך עם שדרוג מפתיע לביזנס של אל על

את טיסות הפנים הזמנו באינטרנט לאחר סקר מחירים קצר בין חברות התעופה המקומיות. חשוב לציין כי היה לנו חשוב לטוס משדה התעופה החדש בבנגקוק (BKK), על מנת שלא לעבור בין שדות תעופה ולכן הבחירה הייתה רק בין חברת תאי איר לחברת בנגקוק איר. למרות העדפתנו לחברת בנגקוק איר הנהדרת, בחרנו בחברת תאי בגלל מועדי הטיסות שהיו לנו נוחים יותר. ההזמנה באינטרנט הייתה כמו תמיד קלה מאוד ופשוטה. חשוב לציין כי לאחר ההזמנה החלפתי את כרטיס האשראי שלי, עובדה שהטרידה אותי כי פעמים רבות חברת התעופה מבקשת לראות את כרטיס האשראי איתו בוצעה ההזמנה. שלחתי להם מייל והם אישרו את הכרטיס החדש. עדיף להיות רגוע... עוד עובדה שחשוב לציין היא כי ביקשתי מסוכנת הנסיעות שלי שתחבר את הטיסה הבינלאומית אותה קניתי אצלה לטיסה המקומית אותה רכשתי לבד, על מנת שאפשר יהיה לשלוח את המזוודה מנתב”ג ליעד הסופי וזהו טיפ חשוב מאוד שיחסוך לכם מאמץ רב וזמן בהחלפת הטיסות בנחיתה בבנגקוק. חברת תאי איר מקבלת מאיתנו ציון 9.

מלונות

את המלונות הזמנו כמו תמיד באמצעות המרכז למטייל תאילנד, מהם קיבלנו שירות מעולה ומחירים זולים יותר מאשר מצאנו באתרי האינטרנט השונים. שילמנו באמצעות כרטיס אשראי וקיבלנו שוברים מאושרים למלונות במייל. על המלונות אפרט במהלך תיאור הטיול, רק אומר שבגלל אופי הטיול לא התפשרנו על איכות המלונות ובחרנו בקפידה בכל מקום, עם דגש מיוחד על מיקום המלון והחדר. המרכז למטייל תאילנד מקבל מאיתנו ציון 10.

מלון Krabi Resort הוא מלון 4 כוכבים במיקום חלומי בחוף אוננג

השכרת רכב

ליעד השני קו צ'אנג העדפנו לנסוע מבנגקוק עם רכב שכור גם מכיוון שלא הסתדרו לנו מועדי הטיסות וגם מכיוון שמאוד נוח להיות בקו צ'אנג עם רכב צמוד. את הרכב הזמנו כמו תמיד באמצעות אתר האינטרנט Economy Car Rentals, ממנו קיבלנו שובר לחברת השכרת הרכב המקומית הגדולה ביותר בתאילנד Thai Rent a Car. הזמנו רכב קטן כדי שיהיה לנו נוח בכבישים הצפופים של קו צ'אנג. הרכב עלה קצת מעל 6000 באט ל-6 ימי השכרה, כולל ביטוח מלא וביטול השתתפות עצמית. בפועל שידרגו לנו את הרכב בארבע דרגות בשדה התעופה ללא תוספת מחיר וקיבלנו טויוטה פריוס היברידית נהדרת. חברת השכרת הרכב קיבלה מאיתנו ציון 10.

הזמנת טיולים

את הטיולים בקרבי לא הזמנו מהמרכז למטייל מכיוון שאינם מוכרים טיולים בקרבי. לאחר מחקר מעמיק גיליתי את חברת Krabi Trek, המפעילה טיולים רבים באזור קרבי ולאחר שביקשתי מהמרכז למטייל שיבדקו לי האם החברה איכותית (כל הכבוד למרכז למטייל על העזרה עם ספק אחר), הזמנתי את כל הטיולים ואת ההסעות משדה התעופה ואליו באתר האינטרנט של החברה. ההסעות והטיולים היו מצוינים וגם חברה זו מקבלת מאיתנו ציון 10.

יום רביעי 6/1/16 ממריאים מנתב”ג

יצאנו מהארץ בטיסת אלעל 081 ישירה לבנגקוק לאחר שהופתענו בשדה כששודרגנו למחלקת העסקים המפנקת, עובדה שעזרה לנו לנחות בתאילנד די רעננים אחרי לילה נוח במיטות המחלקה. חשוב מאוד להדגיש שבעת ביצוע הצ'ק אין לטיסה התעקשנו שהמזוודות יגיעו ישירות לקרבי, יעדנו הסופי, אך הופתענו לטובה שאפילו קיבלנו כבר בנתב”ג כרטיס עליה למטוס לטיסת ההמשך. התחלה מבטיחה של הטיול.

יום חמישי 7/1/16 נוחתים בבנגקוק וממשיכים לקרבי

כפי שציינתי, המזוודה נשלחה ישירות, כרטיס עליה למטוס כבר היה ולכן היינו רק צריכים בירידה מהמטוס לעקוב אחר השילוט המפנה לאזור ה-Transit ולהגיע ישירות אל טיסת ההמשך. ביקורת הדרכונים נעשית ללא תור בכלל בדלפקי הטרנזיט, עוד יתרון למעבר הישיר.

השלט בשדה התעופה אחריו צריך לעקוב על מנת לעבור ישירות אל טיסת הפנים

טיסה קלילה של שעה (1365 באט לאדם בלבד) בחברת Thai Air מביאה אותנו אל שדה התעופה של מחוז קרבי, שער הגישה אל היעד הראשון, שם חיכה לנו נהג שהוזמן מראש מחברת Krabi Trek שלקח אותנו אל המלון שלנו בחוף AoNang (עלה לנו 500 באט לנסיעה שזה מחיר מצוין, לחילופין ניתן לקחת בשדה התעופה ואן ציבורי המפזר במלונות אוננג במחיר של 150 באט לאדם. מחיר מונית בשדה 600 באט).

בחרנו לישון בחוף אוננג ולא בחוף ריילי מכיוון שחוף ריילי די שומם בערבים, אין בו מגוון בתי מלון וקשה מאוד לצאת ממנו לטיולים היומיים. בשונה ממנו, חוף אוננג נגיש מאוד ומציע מגוון בתי מלון, מסעדות, מסאג'ים ועוד שירותי תיירות והוא מאוד נוח ומומלץ. בחוף אוננג בחרנו את מלון Krabi Resort, אמנם מלון 4 כוכבים קצת מיושן, אך היחיד המציע חדרים ממש על חוף הים ולא מעבר לכביש. לקחנו את חדרי הבונגלוס בקו הראשון לים, שהם החדרים היקרים במלון במחיר של 9270 באט ללילה כולל ארוחת בוקר. חדרי המלון וארוחת הבוקר מקבלים ציון 7, אך המיקום מקבל ציון 10 ובסך הכל נתנו למלון ציון 8.

הבונגלוס בקו החוף במלון קרבי ריזורט
ארוחת הבוקר במלון מוגשת ממש על שפת הים, דרך נהדרת להתחיל את היום

מיד לאחר ההתמקמות יצאנו לאכול ארוחת ערב ולאחריה מסאז' ראשון (300 באט) ולישון.

אני נוהג לצאת לתאילנד ללא מזומנים ולמשוך מזומן ממכשירים כשצריך. חשוב להדגיש כי מעבר לעמלות הנגבות על ידי חברות כרטיסי האשראי בישראל, בתאילנד יש גם עמלה הנגבית על ידי הבנק המקומי בסך 200 באט למשיכה (יקר) כשמושכים באמצעות כרטיסי מסטרקארד או ויזה, אבל ודאי תופתעו לדעת כי העמלה במשיכה על ידי כרטיס אמריקן אקספרס היא 50 באט בלבד (טיפ שיכול לחסוך לא מעט כסף).

יום שישי 8/1/16 טיול קיאקים וביקור בחופי ריילי ופראננג

קמנו ולאחר ארוחת הבוקר הגענו ללובי בשעה 08:30 ממתינים להסעה לשיט הקיאקים שהוזמן מראש מחברת Krabi Trek. מספר דקות של המתנה והסונגטואו (טנדר עם שני ספסלים מאחורה) הגיע לאסוף אותנו בדרך לנקודת היציאה של השיט. איתנו בהסעה עוד מספר מטיילים והנסיעה לקחה כ-40 דקות כולל עצירה במספר מלונות נוספים בדרך. באזור קרבי יש שני אתרי קיאקים ידועים, אנחנו בחרנו במפרץ Thalane בעיקר כי הוא קרוב יותר לאוננג. היתרון של האתר השני המרוחק יותר (שעה נסיעה) הנקרא Bor Thor הוא כי השיט משלב גם צפייה במערה עם ציורים קדמונים שאותנו עניינה פחות.

יוצאים לדרך על הקיאק

עם ההגעה לאתר כיבדו אותנו בשתייה חמה ועוגות ואחרי תדריך קצר של בטיחות ושימוש במשוטים יצאנו אל עבר הקיאקים יחד עם המדריך. השיט אורך כשעתיים (לאורך כ-7 ק”מ) ומשלב חתירה מסביב למצוקים גירניים גדולים עם עצירה בחוף קטנטן, אך גולת הכותרת שלו היא החתירה בתוך יערות המנגרובים (שיחי מים) לצד המצוקים בנוף יפהפה ומאוד מיוחד. בסך הכל חוויה מאוד מרשימה הדורשת קצת מאמץ גופני, אך לא הייתי מוותר עליה בשום אופן. המחיר כלל את האיסוף וההחזרה, כיבוד, קיאק זוגי ומדריך ועלה בסך הכל 500 באט לאדם. נתנו לו ציון 9.

שטים בקיאקים לצד המצוקים ויערות המנגרובים

לאחר השיט הוחזרנו למלון וממנו צעדנו מספר דקות הליכה דרומה אל עבר הנקודה ממנו יוצאות הסירות אל חופי ריילי ופראננג. הסירות עובדות במתכונת שבה הן יוצאות כשיש 8 נוסעים. זה קורה בתכיפות גבוהה בעונה, אבל הרבה יותר בעייתי מחוץ לעונה. מחיר השיט 100 באט לאדם, הוא אורך 7 דקות והעליה והירידה מהסירה כרוכים בכניסה למים עד גובה הברכיים.

עם ההגעה לחוף ריילי המערבי, שוטטנו קצת בחוף ומשם המשכנו דרך המעבר הקרוי Walking Street אל עבר חוף ריילי המזרחי ומשם לגולת הכותרת חוף פראננג. חוף פראננג הוא היפה והמרשים שבחופי ריילי, הרבה בגלל המצוקים הנמצאים בצדדיו ומולו. גם חוף ריילי מערב הוא חוף יפה, אך חוף ריילי מזרח הוא חוף המושפע מאוד מתופעת הגאות והשפל, הוא עתיר במנגרובים ולא ראוי לרחצה. רוב בתי המלון נמצאים בו.

חוף ריילי מערב

סיגל ואני חלוקים שנים רבות בדעתנו על חופי ריילי. אני טוען כי חצי האי יפיפה ואילו היא מתעקשת כי המקום מוזנח ואינו ראוי. אין בכלל מה לעשות בחצי האי למעט טיפוס מצוקים, טיפוס לנקודת התצפית והלגונה וביקור במערת היהלומים. פרט לכך, הרבה בטן גב. הביקור במקום קיבל ממני ציון 8 והוא מהווה בהחלט חצי יום כיפי ומעניין. גם הדרך חזרה עלתה 100 באט לאדם.

הדרך המובילה מריילי מערב לריילי מזרח, המכונה Walking Street
חוף פראננג הוא לדעת רבים היפה בחופי תאילנד

עם החזרה לאוננג שוטטנו עוד מעט על החוף וקינחנו את היום עם ארוחת ערב (דווקא הודית...) ומסאג' כפות רגליים נהדר. אגב, משיכת מזומן מהמכשיר הניצב בלובי של המלון שלנו לא הייתה כרוכה בעמלה.

חוף אוננג אמנם אינו מהחופים היפים באזור, אך הוא המומלץ ביותר ללינה

יום שבת 9/1/16 טיול למקדש מערת הנמר, המעיינות החמים ובריכת האמרלד

אכלנו ארוחת בוקר והמתנו בלובי בשעה 08:30 לטיול המאורגן שהוזמן גם הוא מ-Krabi Trek. גם היום הנהג הגיע בזמן, אך הפעם עם ואן נוח וממוזג. הטיול הזה הוא אחד הטיולים הפופולריים של האזור, אך בדיעבד היה הפחות מוצלח מהאחרים.

התחלנו את היום במקדש מערת הנמר (Wat Tham Seua), המרוחק כמחצית השעה מאוננג, בסמוך לעיר קרבי. המקדש נקרא כך על שום סלעי הגיר הנמצאים במערה ומזכירים צורת נמרים. המנזר והמערה מעניינים אבל גולת הכותרת של הביקור במקום הם שני גרמי המדרגות: המדרגות הפחות מפרכות הן אלו המתחילות ליד פסלו של אל הפריון הסיני והן מובילות לאחר עלייה קלה וירידה מטה אל עבר מפלס היער, שם ניתן לצפות במערת הנמר ובמגורי הנזירים. גרם המדרגות המפורסם יותר מטפס אל עבר פסגת ההר דרך 1237 מדרגות לגובה של 600 מטר ומספק תצפית אל השדות, העיר קרבי וים אנדמן. מדובר בטיפוס מפרך במיוחד על מדרגות מאוד תלולות שייקח לכם כ-50-60 דקות למעלה וכ-20 דקות למטה. טיפוס כזה יגרום לרוב האנשים לתפיסת שרירים קשה וכאבים עזים ויכול להרוס לכם את המשך הטיול ולא בטוח שבכלל מצדיק את הנוף הנשקף מלמעלה. אני ממליץ לא לטפס ואז הביקור במקום יכול להיות כבר מיותר לחלוטין. תצטיידו בהרבה מים, אם כי יש מתקן מים בפסגה. נתנו לביקור במקום ציון 6.

כך מתחיל הטיפוס, נקודת ההתחלה שאינה מבשרת על הבאות
המראה הנשקף מאמצע הדרך למעלה

לאחר הביקור במקום חזרנו לואן והמשכנו בנסיעה של כ-40 דקות מזרחה משם אל עבר המעיינות החמים ובריכת האמרלד הקרובים אחד לשני ומהווים מקום נפלא להתרענן ולהרפות את הרגליים מהטיפוס. אגב, רצוי לקחת טיולים שזהו הסדר ולא להגיע לטיפוס בשיא החום, אלא מוקדם ככל האפשר בבוקר.

המעיינות החמים (Klong Thom) הם למעשה בריכות מדורגות של מים חמים מאוד באמצע הג'ונגל הנשפכים בסופו של דבר במפל אל הנהר. למסתכל מהצד נראים המעיינות החמים כאוסף של אמבטיות בטבע והשיכוך בהם הוא כיף גדול ומזור לרגליים הכואבות מהטיפוס. הטמפרטורה בבריכות נעה בטווח של 35-40 מעלות ואסור לשהות בהן יותר מרבע שעה. נתנו למעיינות ציון 8.

אמבטיות בטבע
מי המעיינות החמים נשפכים מהאמבטיות הטבעיות אל הנהר למטה

נסיעה של כמה דקות משם נמצא מתחם בריכת האמרלד, אך עוד לפני הביקור במקום אכלנו במסעדה הנמצאת בסמוך לחניה ארוחת צהרים תאית די שגרתית עם מרק קוקוס, מנות של עוף וירקות על אורז ולקינוח אבטיח ואננס צוננים. לא ארוחה לספר עליה בבית, אך בהחלט משביעה.

בריכת האמרלד (Sra Morakot) מאוד פופולרית ועמוסה ומוביל אליה שביל הליכה ביער לאורך 800 מטר. מימיה הצלולים והנוצצים של הבריכה הגדולה הקנו לה את שמה וצבע המים משתנה על פי החום שלהם המשתנה לאורך היממה. בשעות הבוקר המוקדמות הצבע הוא היפה ביותר והכי פחות עמוס.

בריכת האמרלד עמוסה במבקרים

מה שרוב המטיילים לא יודעים הוא ש-600 מטר בהמשך נמצאת בריכה מהממת, יפה הרבה יותר שנקראת הבריכה הכחולה והיא אסורה לרחצה (בגלל שהאדמה בקרקעיתה מושכת לתוכה וקל מאוד לטבוע), אך מאוד מאוד ראויה לביקור. אל תפספסו! שימו לב שהבריכה הכחולה פתוחה רק עד שעה 15:00 ורק בין החודשים נובמבר לאפריל. נתנו לבריכות ציון 8.

הבריכה הכחולה מהממת ביופייה, אך מסוכנת מאוד לרחצה

משם נסיעה של כשעה חזרה למלון. בסך הכל היה יום נחמד, אך לא יותר מכך. הטיול עלה בסך הכל 1000 באט לאדם כולל הכל. נתנו לטיול ציון כולל 7. שימו לב שיש טיולים הכוללים את המעיינות החמים, בריכת האמרלד ושיט בקיאקים במפרץ Thalane וזו נראית לי קומבינציה הרבה יותר מומלצת (למעשה מקדש מערת הנמר מוחלף בקיאקים).

באותו יום בבוקר רכשנו מדלפק התיירות במלון נסיעה הלוך ושוב לערב לשוק הלילה המפורסם של העיר קרבי. כשחזרנו למלון מהטיול המאורגן נותר לנו עוד זמן התארגנות מועט ובשעה 17:30 כבר חיכתה לנו בלובי ההסעה לשוק. ההסעה המאורגנת לשוק עולה 300 באט לאדם והיא כוללת שעתיים נטו זמן לביקור בשוק, זמן מספיק בהחלט. לחילופין, ניתן לנסוע במונית פרטית במחיר של 500 באט לכיוון.

שוק הלילה של קרבי הוא שוק גדול, ססגוני ומאוד נקי ומסודר. הוא מורכב מעשרות דוכנים המחופים במעין אוהל צהוב, מואר מאוד ובמרכזו מתחם גדול בו ניתן לשבת לאכול ולצפות בהופעות המתקיימות על במה מרכזית כשלצידה מתקנים מתנפחים לזאטוטים. בשוק ניתן למצוא סחורה די שגרתית הכוללת בעיקר טקסטיל, אביזרים ומזכרות וכן עשרות דוכני אוכל מכל סוג ומין והמחירים מאוד זולים. הביקור בשוק מאוד מומלץ והשוק מקבל מאיתנו ציון 9. גם ההסעה המאורגנת מאוד מומלצת ונוחה.

שוק הלילה מורכב מעשרות דוכנים מחופים בצהוב שעומדים מסודרים כמו חיילים
בשוק הלילה מתחם גדול מאוד לשבת לאכול ובמה עם הופעות

ארוחת הערב שלנו הייתה למעשה מגוון טעימות אוכל מדוכני השוק וכללה בין היתר מגוון שיפודים, כדורי פירות ים, כדורי סוכר, גלידה קוקוס, בננה לוטי וכמובן שייקים, ארוחה נפלאה!

גלידה קוקוס המוגשת בתוך קוקוס עם שברי קוקוס וסירופ שוקולד היא מעדן על !

הגענו חזרה למלון בסביבות השעה 21:00, מסאג' נוסף כמובן (250 באט) ולחדר.

יום ראשון 10/1/16 הטיול לאי הונג

ליום הזה חיכיתי יותר מכל מכיוון שהיום נשוט לאי Hong בו לא הייתי ונחשב לאחד היפים באיי תאילנד. שוב הריטואל הקבוע של ארוחת בוקר והמתנה בלובי בשעה 08:30 להגעת ההסעה. גם את הטיול הזה קנינו מראש מחברת Krabi Trek והוא עלה 1300 באט לאדם בסירת Speed Boat. ניתן לקנות טיול דומה המבוצע בסירת Longtail שעולה משמעותית זול יותר (700 באט לאדם), אך הוא איטי יותר ופחות מפנק. שימו לב שלמחיר הטיול מתווספת עלות הכניסה לאי הונג בסך 300 באט לאדם אותה משלמים במזומן בכניסה לאי. השיט יוצא מחוף Nopparat Thara הנמצא בסמוך לחוף אוננג מצפון לו והנסיעה לנקודת ההתחלה של השיט ארכה כ-5 דקות.

עם ההגעה לחוף חילקו אותנו לקבוצות על פי הטיולים. חלק מהאנשים שטו לקופיפי, חלק למפרץ פאנג נגה, חלק לטיול 4 האיים של קרבי (טיול שונה מזה היוצא בשם זה מפוקט) וחלק לאי הונג. אחרי המתנה קצרה הובלנו לעבר הסירה, שהייתה גדולה, נוחה, מסודרת ועם חליפות הצלה וציוד שנירקול. חצי שעה של שיט מהיר ומהנה והגענו לתחנה הראשונה, האי Phakbia. האי הוא רצועת חול צרה ובוהקת בלובנה שבשעת השפל מוליכה עד לאי סמוך נוסף. באי יש נדנדה קטנה וסלע מעל הים שגם אליו קשור חבל המאפשר להתנדנד, אבל בעיקר יופי יוצא דופן ומיעוט מטיילים הנותן תחושת בדידות נעימה. חצי שעה של שיטוט ורחצה ואנו חזרה בסירה בדרכנו לתחנה הבאה.

פיסת החול של האי Phakbia וברקע הסירה שלנו

משם שטנו דקות ספורות עד ליעד הבא, האי Lading. מדובר באי קטנטן עם מפרץ יפיפה ורצועת חוף שאורכה כמה עשרות מטרים בלבד, שרובם תפוסים על ידי הסירות הפוקדות את החוף וחלקה הקטן תחום לטובת המתרחצים והיא כלואה בין שני מצוקים. פה גם קיבלנו את ארוחת הצהרים שלנו שהייתה למעשה קופסת אוכל מוכן (לא ניתן להכין אוכל על האי) ופירות לקינוח. שהינו באי מעל שעה, רחצנו, שנירקלנו, אכלנו והמשכנו הלאה.

רצועת החוף הקטנטנה של האי לאדין והמפרץ המרהיב
האי Lading

תחנתנו הבאה והאחרונה להיום וגולת הכותרת של הטיול כולו היא האי הונג. האי הונג הוא שמורת טבע (ולכן גם משלמים בכניסה אליו) ובו שתי אטרקציות מרכזיות: הלגונה הנסתרת בתוכו, אליה מוביל מעבר צר בין המצוקים והנראית כמו חדר ומכאן שמו של האי (הונג = חדר) והחוף המדהים של האי שגורם לך לשפשף את העיניים בתדהמה מלובנו ומימיו הצלולים שנראים כאילו יד אדם צבעה אותם בירוק בוהק.

הלגונה הכלואה בלב האי בין המצוקים והכניסה הצרה אליה

אל תפספסו את הקטע הצפוני של החוף המרשים ביותר בו החוף נראה כבריכה הכלואה בתוך המצוקים (וזוהי גם תמונת הבלוג כולו), אשר גם מצלים אותו ומהווים מפלט מהשמש הלוהטת. החוף די ארוך, יש בו שירותים ומסעדה שאת טיבה לא בדקנו וכן מסלול טיול קצר (רבע שעה) באי עם הסברים על הצמחים ובעלי החיים השונים החיים בו.

פנים הלגונה

בעיניי, הביקור באי היה אחד מגולות הכותרת של הביקור הנוכחי בתאילנד. אני מקווה שהתמונות יעבירו קצת את המראה.

החוף המהמם של האי וה”בריכה” הכלואה בין המצוקים

בילינו בחוף כשעתיים, רחצנו, טיילנו בפנים האי ואף נתקלנו בחיה שבתמונה שנראית כמו צאצא של דינוזאור שהלך לאיבוד... לכל מי שמבקר בקרבי אסור להחמיץ את הטיול הזה, תאילנד במיטבה.

גם היצור הזה מסתובב לו על החוף ונהנה מקרני השמש המלטפות...

מהאי הונג שטנו חזרה לחוף Nopparat Thara ולאחר כמחצית השעה ירדנו לחוף, שם עלינו על ההסעה שהחזירה אותנו חזרה למלון. לא שכחנו כמובן לתת טיפ מכובד לצוות הנהדר והיום המאוד מיוחד הזה קיבל מאיתנו בקלות ציון 10. חזרנו לחדר, התפנקנו קצת במרפסת החדר עם ספר טוב, אייפד ושייק מוקה נהדר מהבר שהיה ממש מול חדרנו ולאחר מכן יצאנו לרחוב לארוחת ערב נהדרת וכמובן מסאג' שבלעדיו לא מסיימים את היום.

יום שני 11/1/16 עוזבים את קרבי ומגיעים לקו צ'אנג

יום מעבר הוא אף פעם לא מהימים הפופולריים בטיול, אבל מה לעשות? בסופו של דבר צריך להגיע ממקום למקום... הנהג שהזמנו מראש (500 באט) הקדים וחיכה לנו בלובי והנסיעה לשדה התעופה (הקטנטן) של קרבי הייתה מהירה במיוחד וארכה פחות ממחצית השעה. צ'ק אין מהיר ואנחנו בשער מחכים לטיסת תאי איר לבנגקוק (3080 באט לאדם). הטיסה הקלילה ארכה כשעה והיציאה משדה התעופה הייתה יחסית מהירה וקצת לאחר השעה 12:00 כבר התייצבנו בדלפקי חברת Thai Rent a Car על מנת לאסוף את הרכב שהזמנו מראש. חברת ההשכרה הסתפקה ברישיון הנהיגה הישראלי מהפלסטיק ומהר מאוד הגיע הרכב, שכפי שסיפרתי, שודרג משמעותית לדרגה גבוהה. מעט הסברים, סריקת פגיעות חיצוניות (כדאי לצלם את הרכב מכל צדדיו, כולל את מד הדלק), הרכבת המעמד של הטלפון לטובת ה-Waze ויצאנו לדרכנו הארוכה לעבר קו צ'אנג בסביבות השעה 13:00, כשאנחנו יודעים שהמעבורת האחרונה לקו צ'אנג יוצאת בשעה 19:00 ולפנינו עוד כ-5 שעות נסיעה. פה המקום לציין שלהבדיל מביקורים קודמים, ה-Waze השתפר פלאים ועשה עבודה מצוינת, אך חשוב לזכור שהוא מצריך חיבור אינטרנט רציף.

נמל התעופה הבינלאומי של בנגקוק

הנסיעה הייתה נעימה למדי, רובה על גבי כבישים מהירים ורק הקילומטרים האחרונים היו בכביש צר למדי ואיטי, היא התחילה בכביש אגרה לכיוון פטאיה (60 באט אגרה) ובדרך עצרנו לארוחת צהרים קלה במסעדת דרכים צנועה וכן לתדלוק (23 באט לליטר, זול במיוחד) לפני ההגעה לאי, כי היה לי ברור שעל האי הדלק יהיה מאוד יקר (מה שאכן כך היה). בשעה 18:00 בדיוק הגענו למעבורת ברציף Ao Thammachat והמעבורת בדיוק החלה להעלות מכוניות ונוסעים, שילמנו בקופה (120 באט לרכב ועוד 80 באט לכל אחד מאיתנו) ומהר מאוד היינו על סיפונה. לאחר שיט של כ-25 דקות הגענו לרציף Ao Sapparot (מפרץ האננס) בקו צ'אנג ולאחר נסיעה נוספת של כרבע שעה הגענו למלון שלנו בחוף Khlong Phrao עייפים אך מרוצים ובעיקר מחכים כבר לראות את האי המהמם באור יום.

המעבורת המחברת בין היבשת לאי קו צ'אנג

בקו צ'אנג בחרנו להזמין את המלון הטוב ביותר באי, מלון Emerald Cove בן 5 כוכבים ובמלון לקחנו את החדר הטוב ביותר המשקיף גם על הים וגם על הבריכה שעלה בסך הכל 5690 באט ללילה כולל ארוחת בוקר מופלאה. מחוצה לו ניתן למצוא מסעדה, שירותי תיירות, כביסה, חנויות ועוד.

מלון Emerald Cove המהמם

המלון יושב על חוף הים, יש לו בריכה אולימפית על החוף ועוד בריכת ג'קוזי לצידה והוא מציע בין היתר מספר מסעדות, מרכז ספא גדול, חדר כושר, מועדון לילה ודלפק תיירות.

אוכלים ארוחת בוקר במלון על שפת הבריכה

התקבלנו במלון במאור פנים ובתה קר ותוך דקות ספורות כבר הובלנו לחדרנו הנהדר בקצה הקרוב לים של המלון. המלון מקבל מאיתנו בקלילות ציון 10 ומספק תמורה גבוהה ביותר למחירו הזול יחסית.

שקיעה במלון Emerald Cove

לאחר ההתאקלמות בחדר יצאנו לארוחת ערב במסעדה הנהדרת והזולה מאוד הסמוכה למלון, מסעדת Owen, שתהפוך להיות מסעדת הבית שלנו ולאחר מכן בננה לוטי בדוכן הסמוך, מסאג' (300 באט) ולישון.

מסעדת Owen הסמוכה למלון הייתה מסעדת הבית שלנו

יום שלישי 12/1/16 טיול בדרום ומזרח קו צ'אנג

קמנו בבוקר יחסית מאוחר (לאן יש למהר?) וירדנו לארוחת הבוקר הנפלאה של המלון על שפת הבריכה מול הים. היום זה למעשה היום המלא הראשון בקו צ'אנג והחלטנו מראש שבשלושת הימים המלאים באי נטייל יומיים בין החופים השונים והאטרקציות ויום אחד נקח יום שייט לאיים הסמוכים. את קו צ'אנג ההררית מקיף כביש עם מסלול אחד צר מאוד לכל כיוון שבחלקים נרחבים שלו הוא מסוכן למדי לנהיגה וכולל עליות וירידות תלולות ופיתולים מאתגרים. הבעיה המרכזית בכביש הזה היא שהוא מקיף כמעט את כל האי, אך לא מתחבר בדרומו ולכן אם רוצים להגיע לנקודה הדרום מזרחית יש להקיף את כל האי מהצפון. החלטנו שהיום נסע לפינה הדרום מזרחית ומשם נתחיל לחזור חזרה כשבדרך נעצור באטרקציות השונות עד שנתעייף.

החוף המערבי של קו צ'אנג מנקודת התצפית

לפני שיצאנו לדרך קנינו מדלפק הטיולים של המלון את טיול האיים ליום המחרת. אפרט לגביו כשנגיע אליו. המלון שלנו נמצא במרכז החוף המערבי של קו צ'אנג. בצד המערבי נמצאים כל החופים המפותחים והיפים של האי, החל מהחוף הגדול והפופולרי ביותר White Sand Beach בצפון מערב האי, דרך החוף שלנו Khlong Phrao, עוד דרומה חוף Kai Bae, חוף Bailan, חוף התרמילאים Lonely ובפינה הדרום מערבית כפר הדייגים Bang Bao. יצאנו מהמלון צפונה ולמרות שהחלטנו להתחיל מהסוף לא התאפקנו ועצרנו בנקודת התצפית היפה הנמצאת בעליות שמצפון לחוף החולות הלבנים. מהתצפית אפשר להשקיף על חלקים נרחבים מהחוף המערבי ובעיקר על חוף החולות הלבנים הפרוס למרגלות התצפית ודרומה משם.

מלון KC Grande Resort בצפון חוף החולות הלבנים כפי שנראה מנקודת התצפית

מנקודת התצפית המשכנו בנסיעה רציפה את כל הדרך עד לדרום מזרח האי כשבדרך אנחנו חולפים על פני רציפי המעבורות בצפון האי ולאורך החוף המזרחי שברובו אין חופי רחצה ובטח לא בתי מלון, אלא רק קומץ כפרים קטנים של מקומיים, רובם עוסקים בדייג. אורכה של הדרך מחוף החולות הלבנים ועד לכפר הדייגים Salak Kok הוא כ-30 ק”מ וזמן הנסיעה היה כ-40 דקות וזו הייתה התחנה הבאה. מדובר על כפר שרוב תושביו עוסקים בדיג ובסמוך לו נמצא יער מנגרובים (שיחי מים) גדול במיוחד ובו טיילת המאפשרת למעשה ללכת בתוך הצמחיה. לחילופין ניתן לצפות במנגרובים באמצעות שיט בסירה מקומית, אך אנחנו בחרנו באופציית ההליכה.

כך נראית הטיילת בתוך יער המנגרובים

טיילת המנגרובים קצת התחבאה לנו והיה קשה למצוא את הכניסה אליה, אך לבסוף מצאנו את הכניסה ממש ממול למקדש ובית הספר. הכניסה לטיילת היא בחינם ומדובר למעשה על מסלול הליכה יצוק מבטון, שנבנה במים, אורכו קילומטר, הוא ממש עובר בתוך הצמחיה ומאפשר להתרשם בצורה טובה למדי מצורת החיים הזו בתוך המים.

אפשר גם לשוט בין המנגרובים עם הסירה הזו

באמצע המסלול יש מגדל תצפית בגובה של 3 קומות המאפשר תצפית ייחודית מגובה מעל לעצים, המאפשר לראות את יער המנגרובים ממבט על. בסך הכל מדובר בטיול חביב, בייחוד לאלו שעוד לא חוו יערות מנגרובים. נתנו לטיילת ציון 7 (בעיקר כי היא קצת מוזנחת וקשה למצוא אותה).

הדייגים ממיינים את הסחורה שעלתה ברשת

לאחר הביקור בכפר הדייגים Salak Kok המשכנו עוד דרומה על מנת להגיע לנקודת התצפית הדרומית ביותר המשקיפה על המפרץ קצת לפני חוף Long Beach, אך לא הרבה לפני הנקודה נתקלנו בשלט מאיר עיניים באמצע הכביש המסביר שהכביש סגור. הסקרנות הישראלית הרגה אותי והחלטתי לעקוף את השלט ולהמשיך בנסיעה, אך לאחר כמה עשרות מטרים גילינו לתדהמתנו שהכביש פשוט נבלע בתוך האדמה... והמעבר אפשרי רק להולכי רגל ואופנועים. הסתובבנו וחזרנו על עקבותינו.

זה מה שעושה גשם חזק לכביש חלש...
חלק מהדרך נראית כך, תחושה שנוסעים בסוף העולם

משם המשכנו בנסיעה די קצרה לכפר דייגים נוסף בשם Salak Phet, שגם בו יש טיילת מנגרובים ומהר הבנו כי הכפר די דומה לכפר הקודם ואינו מצדיק עצירה נוספת. נסיעה קצרה משם מובילה אל עבר מפלי Khlong Nueng הנחשבים לגדולים באי עם בריכה גדולה למרגלותיהם, אך אנו היינו כאמור בעונה היבשה, שזה זמן טוב לטייל, אך הרבה פחות טוב למפלים... ואכן מצאנו אותם יבשים לחלוטין. נשאיר משהו לפעם הבאה, כולל את הציון. ממשיכים לנסוע צפונה על הכביש המערבי כ-13 ק”מ (עשרים דקות) עד לתחנה הבאה, שוב מפלים בתקווה שהפעם גם נראה מים. מפלי Than Mayom הם אחד משני המפלים המפורסמים באי, חלק משמורת טבע ולכן נדרש תשלום בסך 200 באט לאדם. התשלום הוא ליום שלם ולכן כדאי ביום הזה לעשות גם את המפל השני בחוף המזרחי אליו נגיע בהמשך.

מפלי Than Mayom הם הנגישים מכל מפלי האי ושביל הליכה קליל בן 200 מטר מוביל אליהם, חלקו מעשה ידי אדם וחלקו בערוץ הנחל. המפל הוא בן ארבע מדרגות, יש בו מים כל השנה (אם כי לא יותר מידי בעונה היבשה) והוא יוצר בריכה נהדרת לרחצה בתחתיתו. מפל חביב ביותר, אם כי ראיתי כבר מרשימים ממנו, כנראה שהוא הרבה יותר מרשים בעונת המונסונים. נתנו למפל ציון 7.

המפל והבריכה למרגלותיו

חוזרים לאוטו וממשיכים עוד קצת מעל 15 ק”מ צפונה ומערבה כשלפתע נגלה לעינינו המקדש הסיני. המקדש לא מרשים במיוחד, אך יש ממנו תצפית חביבה, הוא על הדרך והכניסה חופשית. לא לשכוח לחלוץ נעליים.

המקדש הסיני הצבעוני

מהמקדש ממש “גולשים” במורד הכביש אל חוף החולות הלבנים המפורסם, הזדמנות טובה לבקר בו וגם לאכול צהרים כי כבר היינו מורעבים. עצרנו בחזית מלון Kacha שגם עניין אותנו לראות כיצד הוא נראה מכיוון שהוא אחד הפופולריים באי.

בריכת מלון Kacha

חוף החולות הלבנים (Haad Sai Kao) הוא הצפוף והפופולרי באי. הוא נמתח לאורך 3 קילומטרים והיה למעשה החוף הראשון באי שהציע מקומות אירוח, בתחילה בקתות במבוק פשוטות וכיום מגוון מלונות לכל תקציב. ההר המתנשא ממזרח לחוף למעשה מגביל את הפיתוח של החוף ותוחם אותו רק לחוף הים ומעט ממזרח לכביש. הרחוב הראשי (שזה למעשה הכביש המקיף את האי) רצוף בבתי מלון, מסעדות, חנויות וכל שירות שתייר נזקק לו. זה לא החוף להתבודד בו, אך מי שבכל זאת רוצה זאת, ימצא את מבוקשו בקצה הצפוני של החוף.

הרחוב הראשי של חוף החולות הלבנים

עם רדת החשיכה מוציאים כל בתי המלון שולחנות לחוף הים והחוף הופך להיות מסעדת דגים ופירות ים אחת גדולה מוארת ויפה. החוף הוא לבטח לא היפה באי, אך הוא הגדול והצפוף ביניהם.

חוף החולות הלבנים הוא לא מהיפים, אך מציע כל מה שתייר צריך
בונגלוס של פעם

שוטטנו קצת על חוף הים, בוחנים את המלונות השונים ומתפעלים מהשילוב בין ישן לחדש. מצד אחד מלונות מודרניים ומצד שני בונגלוסים של פעם עם ערסל במרפסת ממש על שפת הים. מחוף החולות הלבנים המשכנו מספר קילומטרים דרומה אל עבר חוף Khlong Phrao שם נמצאת האטרקציה האחרונה להיום.

אוכלים צהרים על שפת הים בחוף החלונות הלבנים

מפלי Khlong Plu הם הגדולים והפופולריים ביותר באי, הרבה בזכות מיקומם במרכז החוף המערבי. המפלים מרוחקים כ-2 ק”מ נסיעה מהכביש הראשי ובכניסה אליהם יש חניה בתשלום (20 באט) ומעט אחריה חניה קטנה חופשית (אם יש בה מקום). בסמוך לחניות תמצאו חנות, מסעדות ושירותים. הכניסה למפלים עולה 200 באט לאדם, אך תוכלו להיכנס בחינם בהצגת הכרטיסים של מפלי Than Mayom (באותו יום בלבד).

הדרך למפלים קלה מאוד בתחילתה, אך מאתגרת יותר בהמשך

מהחניה מובילה אל המפל דרך מיוערת בת 500 מטרים של הליכה לא קשה במיוחד ולאחר 300 המטרים הראשונים יש נקודת תצפית אל עבר הנחל, תצפית מרשימה בעונה הגשומה, אך סתמית בעונה היבשה. 200 מטרים נוספים מגיעים לתצפית על המפלים וכאן תוכלו לבחור האם לרדת על הסלעים החלקים לעבר הבריכה התחתונה או להסתפק בתצפית הגבוהה. גובהו של המפל 20 מטרים ואם אתם חובבי טיפוס תוכלו ללכת בשביל טבעי בן 1.5 ק”מ המוביל אל הנקודה העליונה של המפל, שם מובטחת לכם תצפית נאה אל הים. נתנו למפלים ציון 8. חשוב לזכור שנורא כיף להיות באי בעונה היבשה, אך המפלים אינם במיטבם בעונה זו. שני הצדדים של המטבע...

המפל והבריכה בתחתיתו

לאחר הביקור במפל חזרנו בנסיעה של מספר דקות למלון (המפלים נמצאים בחוף של המלון), השעה הייתה מעט אחרי 16:00 ועדיין נשארו לנו כשעתיים של ים ובריכה עד לחשיכה כולל שקיעה מהממת. נתנו ליום המהנה והמגוון הזה ציון 8.

חוף Khlong Phrao בחזית מלון Emerald Cove
שקיעה מהממת בחוף קלונג פראו

מקלחת טובה והגיע הזמן לארוחת ערב, בננה לוטי, מסאג' ולישון. יום מעייף למדי הגיע לקיצו.

יום רביעי 12/1/16 יום שיט בין איי ארכיפלג קו צ'אנג

לאחר שאתמול טיילנו ברכב, היום זה תור השיט. זמן רב הקדשתי עוד בישראל כדי להבין מה ההבדלים בין עשרות אפשרויות השיט בין האיים שמדרום לקו צ'אנג, חלקם ב-Longtail (ממש לא מומלץ לאור המרחקים), חלקם ב-Speed Boat וחלקם בספינות גדולות יותר. לאור חוות הדעת שקראתי באתר Trip Advisor החלטתי לבחור בטיול של חברת ThaiFun, אמנם אחד הטיולים היקרים ביותר, אך הוא משלב בין עצירה באיים שעניינו אותי יחד עם שירות מצוין ואוכל ברמה גבוהה לאורך היום.

סירת האיסוף של ThaiFun בתמונה העליונה וספינת ה”אם" בתחתונה

הטיול עולה 1390 באט לאדם (ועוד תוספת של 200 באט לאדם הנגבים בכניסה לשמורת Koh Yak Lak) וכולל איסוף והחזרה עם סירת Speed Boat ממש מהחוף של המלון (שירות נהדר וייחודי), שתיה קרה, חמה ועוגיות לאורך היום, עצירה בשני איים לשנירקול, ירידה לחוף בשני איים, האכלת קופים במצוק בדרום קו צ'אנג וארוחת צהרים בופה על הסיפון מפנקת במיוחד. הטיול יוצא בשעה 08:30 ומסתיים בשעה 17:30.

הטיול בספינת Thaifun הוא הטוב ביותר לאיי ארכיפלג קו צ'אנג

לאחר ארוחת בוקר נפלאה עוד הספקנו לעלות לחדר, אך אז הודיעו לנו בקבלה שהסירה הגיעה לאסוף אותנו מספר דקות לפני הזמן. תוך דקות ספורות כבר היינו בספינת האם, ישובים במושבים הנוחים ומצפים ליום מעניין במיוחד. הרבע שעה הראשונה הוקדשה לשיט דרומה לאורך חופיו המערביים של האי תוך כדי איסוף שאר הנוסעים ולאחר מכן יצאנו לעבר התחנה הראשונה בטיול, Koh Khlum, עליו רק חלפנו ללא עצירה, משתהים מצבע המים הירקרק המשגע שמסביבו. גם המצלמה אהבה אותו...

חולפים על פני האי Khlum. האם שמו מרמז על תוכנו ?...

משם שיט יחסית קצר ואנחנו מגיעים לתחנה השניה, האי המהמם Koh Whai. לאי חוף יחסית קטן עם חול לבנבן, דקלים מוטי זווית כלפי הים ומספר בונגלוסים קסומים הנראים כלקוחים משנות ה-60. במקום גם מסעדה ביתית קטנה ובזה הכל מסתכם.

האי Whai

מקום מדהים למתבודדים ולמחפשי איים אבודים. הספינה עגנה יחסית קרוב לחוף ואנחנו בחרנו להגיע לחוף עם סירת הליווי הקטנה ולא בשחייה כפי שעשו חלק מחברינו לטיול.

החוף המרהיב של האי Whai

בקרבת החוף הייתה רפסודת שיזוף חביבה. האי יוצא דופן ביופיו. מקווה שהתמונות יעבירו את המסר.

בחוף יש מספר בונגלוסים משנות ה-60

אחרי 45 דקות מהנות במיוחד של רחצה ושוטטות הובלנו חזרה לספינה. המדריכה הסבירה כי מכאן יש שיט של כשעה עד לתחנה הבאה ואת הזמן נקדיש לארוחת צהרים (יחסית מוקדמת). די מהר הועמסו מגשים עמוסי מאכלים שונים על המזנון שבמרכז הספינה.

מגשי האוכל על הספינה

לאחר שסיימנו את הארוחה, המגשים פונו מהר ופינו את מקומם למגשי אננס ואבטיח צוננים נהדרים. האוכל שהוגש בשפע היה מאוד מגוון ואני מאמין שכל אחד ימצא בו מה לאכול ואף אחד לא יצא רעב.

ומגשי הפירות

האי הבא בתור, Koh Mak הוא השלישי בגודלו בארכיפלג איי קו צ'אנג (השני הוא האי Koh Kood דרומה משם) ונחשב לאי מדהים ביופיו ומתאים לכאלו המחפשים ממש להתבודד במקום ללא כבישים, ללא מקדונלדס ובחלק מהמקומות אף ללא חשמל במהלך היום.

האי Mak בתמונה מהספינה לפני ההגעה

אנחנו כמובן לא יכולנו לראות את כולו ובשעה שקיבלנו הספקנו בעיקר לטייל בחופו המערבי ולרחוץ במימיו הנעימים.

האי Mak
האי Mak

לאחר החזרה לספינה המשכנו מערבה (האי Mak היה התחנה הדרומית ביותר בטיול) אל עבר שמורת הטבע Koh Yak Lek. כשעצרנו עלו פקחים לספינה וגבו מכל אחד מאיתנו 200 באט ללא קשר האם ירדנו לשנירקול או לא. במקום יש שמורת אלמוגים יפיפייה וניתן לצפות בדגים צבעוניים במיוחד, אלמוגים, צמחי מים, קיפודים, כוכבים וייצורי ים אחרים, שנירקול ססגוני ומומלץ מאוד. לא הזכרתי קודם כי לספינה שלנו הייתה מגלשה היישר לים ורבים ניצלו זאת לירידה למים. לאחר כ-45 דקות חזרנו חזרה לספינה והתחלנו לשוט צפונה חזרה לעבר קו צ'אנג.

משנרקלים בשמורת הטבע Koh Yak Lek

בדרום מערב האי קו צ'אנג נמצא מצוק הקופים עליו מתגוררים עשרות קופים. הספינה מתקרבת יחסית קרוב למצוק ואז אנשי הצוות זורקים אל עבר הקופים את שאריות האננס והאבטיחים שנשארו מהשיט והקופים עטים על השלל ונאבקים ביניהם בצווחות מי יזכה באוכל.

מצוק הקופים

לפי כמות הפירות שנזרקו מהספינה נראה שהיה מספיק לכולם, אך המחזה בהחלט מרהיב.

מה יותר טעים לקופים, אננס או אבטיח?

לאחר מופע הקופים המשכנו לשוט צפונה לאורך חופיו המערביים של קו צ'אנג, תוך הורדת המטיילים כל אחד במלון שלו. חזרנו למלון שלנו (לא לפני שצילמתי תמונות מרהיבות של המלון והחוף שלו מהים) בשעה 17:30 כשעדיין נשארה לנו שעה שלמה לרבוץ על החוף ובבריכה. הטיול קיבל מאיתנו ציון 9 והוא בהחלט מומלץ, בייחוד בחברת השיט הזו.

מלון Emerald Cove וחוף Khlong Phrao בתמונה מהים

חזרנו לחדר עייפים, אך מרוצים ויצאנו קצת צפונית למלון למרכז העיירה שם היה שוק נחמד של בגדים ואוכל וממול מצאנו מסעדה נהדרת ואכלנו ארוחת ערב נפלאה במחירים מגוחכים. שם המסעדה Up To You והיא ממוקמת ממש מול השוק בחוף Khlong Phrao. נחשו מה היה אחרי הארוחה? נכון, מסאג' ולישון. עוד יום נפלא נגמר.

מסעדת Up To You

יום חמישי 14/1/16 טיול לדרום ומערב האי

קמנו בבוקר במטרה להשלים את הטיול מסביב לאי אותו התחלנו שלשום. לאחר ארוחת הבוקר יצאנו בדרכנו דרומה לעבר הנקודה בה מסתיים הכביש ההיקפי, אך בדרך ראינו את נקודת התצפית Kai Bae ועצרנו בה לתצפית קצרה על ארבעת האיים הסמוכים. נחמד, אך כבר ראינו תצפיות יפות מזו, אם כי אומרים שכאן ניתן לראות את השקיעות המרהיבות ביותר באי. לא בדקנו.

ארבעת האיים שממערב לקו צ'אנג מנקודת התצפית

המשכנו עוד דרומה ואז מזרחה בדרכנו לסוף הכביש ואז נתקלנו בחבורת קופים שהשתעשעה בצידי הכביש. כמובן שלא יכולתי להתאפק מלצלם אז עצרתי באמצע הכביש (למעשה באמצע שום מקום, כך שאין מצב שיבוא רכב נוסף...), פתחתי את החלון וצילמתי מספר תמונות של קופים משתעשעים עם הגורים שלהם. ככה זה בתאילנד, קופים בטבע.

קראתי לתמונה “קוף על כביש”, אך הם לא באמת היו על הכביש...

המשכנו עוד מעט אחרי הקופים ואז נגמר לו הכביש והפך לדרך עפר. לקח לי דקה להבין שאני לא ג'יפ עם הנעה 4*4 והסתובבתי חזרה. כמה דקות נסיעה מערבה משם נמצא החוף האחרון הנגיש לכלי רכב, חוף Klong Koi.

חוף Klong Koi

מדובר בחוף קטנטן שאורכו לדעתי אינו עולה על 100 מטר ובו מספר בקתות אירוח שנראות כאילו נלקחו משנות ה-80 (אך ממוזגות), מספר מסעדות ביתיות, מסאג'ים על החוף ותחושה כאילו אנחנו לבד בסוף העולם. המקום נראה נטוש, אבל קסום להפליא ואם אתם רוצים להתבודד כמו פעם, זה המקום.

בקתות בסיסיות של פעם

לאחר שוטטות של כרבע שעה בחוף המשכנו הלאה מערבה כשלפתע זיהינו נקודת תצפית אטרקטיבית המשקיפה על כל מפרץ Bang Bao ועצרנו לצלם. נקודת התצפית נמצאת בבר Rasta View, בו שהו באותה עת מספר בעלי רסטות כיאה לשמו של הבר שלא נתנו לנו להפריע להם במנוחתם.

כפר הדייגים מנקודת התצפית משני צידיו של הרציף (שאותו לא ניתן לראות בתמונה)

משם המשכנו עוד מספר דקות אל כפר הדייגים Bang Bao. בכניסה לכפר קצת לפני הרציף ניתן להחנות את הרכב במגרש חניה, שכיאה למונופול גבה מחיר מופקע של 60 באט. מדובר בכפר הבנוי כמעט כולו משני צידיו של רציף ספינות ארוך מבטון.

העסקים לאורך הרציף

הביקור המאוד מיוחד במקום מסתכם בשוטטות הלוך ושוב לאורכו של הרציף תוך התבוננות בשלל בתי ההארחה, מסעדות הדגים וחנויות המזכרות הפזורים לאורכו.

מסעדה צפה טיפוסית

שמן של מסעדות הדגים במקום יצא למרחוק (אם פה לא יהיו דגים טובים, איפה יהיו?) ומומלץ לאכול כאן. אפילו בית חולים קטנטן נמצא כאן צף על המים. הביקור במקום מאוד מיוחד ונתנו לו ציון 9.

בית הארחה צף צמוד לרציף

לאחר שעה של ביקור מהנה חזרנו לרכב והתחלנו לנסוע צפונה כשהכוונה היא לעצור לביקור בכל חוף. החוף הדרומי ביותר הוא חוף Bailan. קצת דרומית לחוף נמצא אתר האומגות וההרפתקאות Tree Top Adventure Park המציע גלישת אומגות, גשרי חבלים, קפיצות טרזן וסקייטבורד מעופף. המקום מנוהל על ידי חברה צרפתית והכניסה אליו עולה 950 באט כולל כיבוד ופירות ו-150 באט נוספים אם תבחרו להשתמש בשירותי ההסעה של האתר. במקום יש מסלול קל יותר ומאתגר יותר. אנחנו בחרנו לדלג עליו כי ביקרנו באתרים דומים רבים בעבר וסיגל לא מתה על זה.

בהגיענו לחוף, עצרנו ליד מלון Mercure Hideaway, עליו קיבלתי המלצה ועניין אותי לראות אותו. המלון נראה טוב מאוד ויש בו מבנה תלת קומתי ובונגלוסים בודדים, חלקם על החוף עם בריכות שחיה פרטיות.

חוף Bailan היפיפה

חוף Bailan הוא חוף מתאים לרוצים שקט ויש בו מלונות טובים מאוד לצד מגורי תרמילאים. החלק הצפוני של החוף סלעי וחלקו הדרומי חולי. הקטע שלפני מלון מרקיור הוא הטוב ביותר ומוגן על ידי שובר גלים קטן. לאורך הכביש יש מסעדות ספורות, מיני מרקט ואף בית ספר לבישול. החוף מושך אליו חלק ממאוכזבי חוף לונלי שהפך רועש מידי עבורם ומציע אווירת צ'ילאאוט ושפל שיכול להגיע לכמה מאות מטרים.

בונגלוס עם בריכה פרטית על החוף וערסל במלון מרקיור

הבא בתור הוא חוף התרמילאים Lonely Beach. חוף זה היה ונותר גן העדן לתרמילאים למרות שהפיתוח המואץ בו הופך יותר ויותר בונגלוסים של פעם לבקתות מפוארות יותר.

הרחוב הראשי של חוף לונלי

בשעות היום יש בחוף אוירה כפרית שקטה ואילו בלילה הופך החוף לגס ופרוע ביותר עם מסיבות גדולות ויש המכנים אותו “האדרין של המזרח” על שם חוף המסיבות הידוע בקופנגן.

הווי התרמילאים בסמטת Soi Tian Chai 1

קו החוף יחסית סלעי והרחוב הראשי שלו מכיל מגוון של חנויות ומסעדות. הוא יחסית מרוחק מהחוף בדרומו וככל שיורדים במורד הגבעה ונעים צפונה, כך הולך קו החוף שלו ומתקרב.

סמטת תרמילאים קסומה בחוף לונלי

קטע החוף הטוב מתחיל צפונית לבקתות התרמילאים הבסיסיות Siam Hut וככל שמצפינים הולכים מחירי המגורים והופכים גבוהים יותר. דרומה משם החוף סלעי ואינו מתאים לשחייה.

בקתות תרמילאים טיפוסיות בקטע הסלעי הדרומי של חוף לונלי
הקטע הצפוני הנהדר של חוף לונלי

תחנתנו הבאה צפונה משם היא חוף Kai Bae, שבנקודת התצפית שלו התחלנו את היום. החוף הפך להיות אחד הטובים יותר למי שמחפש מסעדות טובות, חיי לילה ושירותי תיירות, אך הוא משמעותית פחות עמוס מחוף החולות הלבנים. הוא מציע מגוון מקומות אירוח לכל תקציב וגם הרחוב הראשי שלו עמוס במסעדות, חנויות וברים. הכפר עצמו מחולק לשניים על ידי גשר שמשני צדדיו ברים רבים עם נערות שינסו לפתות אתכם להיכנס פנימה.

חוף Kai Bae בחזית מלון Kai Bae Beach Resort

בשעת השפל שמשפיע מאוד על החוף ניתן לצעוד ברגל לאי Koh Man Nai הנמצא ממול לקצהו הדרומי של החוף מול מלון Siam Bay Resort. חשוב לשים לב שדרומו וצפונו של החוף חוליים, אך במרכזו אין חול והוא סלעי. הקטע הדרומי הטוב נמשך עד מלון KB ואילו הקטע הצפוני הטוב מתחיל מצפון למלון Coral Resort. אנחנו חנינו וירדנו לחוף של מלון Kai Bae Beach Resort והתמונות משם.

חוף Kai Bae

למעשה זו הייתה התחנה האחרונה בטיול היום ומכאן חזרנו לחוף שלנו, חוף Klong Phrao ויצאנו לטיול לאורך החוף למען נכיר את שכנינו... החלטנו שנטייל עד לחזית של מלון Centara, טיול שבמפה נראה רחוק, אך במציאות בהליכה על החוף היה קצר למדי.

חוף Klong Phrao
חוף Klong Phrao
החוף של מלון Centara Tropicana

זה המקום לספר שבחוף החולות הלבנים נמצאים שלושה סניפים של רשתות סופרים, כולל סניף של Big C ואנחנו לא פספסנו את ההזדמנות לבקר בו על מנת להצטייד בחומרי גלם מקומיים לבישול.

את ארוחת הערב שלנו הלכנו לאכול במסעדה שחבר המליץ לנו שנמצאת בכביש הראשי מול מלון סנטרה. המסעדה שנקראת Kati מציעה גם קורסי בישול ברמות שונות. האוכל היה נהדר ובהחלט ענה על הציפיות ממקום שמלמד אחרים לבשל.

מסעדת Kati

לפני החזרה למלון עוד הספקנו לאסוף את הכביסה שנתנו ערב קודם (50 באט לקילו) וכמובן לעשות את המסאג' היומי. גם ליום הזה בדומה ליום הטיול הראשון נתנו ציון 8. אפשר להגיד בצער רב שכעת הסתיימה לה החופשה באי החלומי קו צ'אנג. נתנו לאי ציון 10 למרות שאף יום לא קיבל ציון כזה, אולי בזכות המלון.

יום שישי 15/1/16 נוסעים לבנגקוק ומתחילים בקניות

קמנו בבוקר עם תחושת סיפוק ענקית מהבחירה בקו צ'אנג. יש הרבה קסם לאי הזה. הוא יותר יפה מהאיים האחרים בתאילנד ויחד עם זאת פחות צפוף והמוני ויש בו הרבה סימנים לימים של פעם כשהכל עוד היה בתולי ולא מאוד מפותח. כעת היינו בדרכנו לרציף המעבורת בדרכנו חזרה ליבשת ומשם לבנגקוק.

רוכל בחוף החולות הלבנים

הגענו למעבורת בדיוק כשהתחילו להעלות כלי רכב וטור אינסופי של מכוניות היה לפנינו. סיגל פסקה שאין סיכוי שיהיה לנו מקום ואני שמרתי על אופטימיות. רכשנו כרטיסים (שוב 120 למכונית ועוד 80 לכל נוסע) והתחלנו לנוע ולהשתחל פנימה ממש בין האחרונים. צריך גם מזל בחיים. 25 דקות ואנו ביבשת, מתחילים לנסוע מערבה וצפונה לעבר בנגקוק. בדרך נתקלנו לראשונה בגשם, אך הוא חלף במהרה והזכיר לנו שאנו במדינה טרופית. אחרי 4.5 שעות הגענו לכניסה המזרחית של בנגקוק, עלינו על כביש האגרה ונתקענו בפקקים המפורסמים. במהלך הנסיעה תדלקנו ב-660 באט ובסך הכל שילמנו בכל ימי ההשכרה 1300 באט על דלק. עלות מגוחכת. בתכנית המקורית רציתי לנסוע למשרד של חברת השכרת הרכב להחזיר אותו ולהמשיך עם מונית למלון, אך סיגל טענה שהגיוני יותר לנסוע קודם כל למלון, לפרוק את המזוודה ולנסוע להחזיר את הרכב וזה מה שעשינו.

נפרדים בצער מקו צ'אנג ועולים על המעבורת

בחרנו הפעם את מלון רנסנס בבנגקוק, מלון 5 כוכבים הנמצא במיקום חלומי במרחק 5 דקות הליכה מהסנטרל וורלד, 10 דקות מכיכר סיאם ובסמוך לתחנת הרכבת העילית Chitlom.

מלון רנסנס מבחוץ

החדר היה גדול למדי ומאובזר במיטב אביזרי הנוחות והמיטה הייתה נוחה להפליא. למלון יש בריכת שחיה, חדר כושר וארוחת בוקר נפלאה עם אוכל מערבי, תאי והודי. מחיר חדר דלוקס 3600 באט ללילה כולל ארוחת בוקר.

החדר במלון רנסנס

לאחר שהתמקמנו יצאנו אל עבר משרדי חברת Thai Rent a Car הנמצאים ברחוב New Phetchaburi במרחק מספר קילומטרים מהמלון. קצת התקשינו למצוא את המיקום מכיוון שה-Waze לא הביא אותנו למקום הנכון, שאלנו מקומיים שלא הבינו מה אנחנו רוצים מהחיים שלהם עד שבחורה צעירה סימנה לנו את הכיוון שהיה הפוך לכיוון שחשבנו, אך אז ראינו את הכיתוב הענק על הבניין ומצאנו את המקום.

השלט הענק של משרדי חברת השכרת הרכב, תמונה למזכרת של מזל…

כעת רצינו להגיע לסנטרל וורלד לחנות של IStudio, נציגת אפל בתאילנד. ידעתי שנסיעה במונית בשעת השיא של הפקקים תיקח שעה וידעתי שסירת התעלות עוברת בסמוך. די מהר מצאנו את עצמנו ברציף Charn Issara 2. לאחר שתי דקות עלינו על הסירה ורבע שעה אחר כך כבר היינו בסנטרל וורלד. כמה טוב להתמצא בבנגקוק. כשמגיעה הסירה פשוט קופצים עליה והכרטיסן כבר ימצא את דרכו אליך, הוא לא מפספס לעולם למרות שבסירה יש עשרות רבות של נוסעים. מחיר הנסיעה 11 באט נקבע על פי המרחק.

סירת הנהר

הגענו לסנטרל וורלד על מנת לקנות מוצרי אפל. חנות IStudio נמצאת בקומה השניה בסמוך למשטח ההחלקה על הקרח. השירות בחנות נהדר ותמיד יימצא דובר אנגלית טובה. לאחר שהצטיידנו באייפון ואייפד חדשים (לא לשכוח לבקש טופס החזר מע”מ) יצאנו חזרה למלון להשאיר את הקניות ומיד לאחר מכן יצאנו לבקר שני שווקי לילה, אחד חדש לחלוטין והשני פחות מוכר לישראלים.

השוק הראשון אליו יצאנו היה שוק Suan Lum. השוק שהיה ממוקם בסמוך לפארק לומפיני היה הטוב בשווקי הלילה של בנגקוק ונסגר במפתיע בשנת 2011 לטובת מיזם נדל"ני. בעלי השוק פתח אותו שוב בדצמבר האחרון (2015), אם כי הפתיחה הרשמית תהיה רק בפברואר 2016. אל השוק הגענו בשילוב של נסיעה ברכבת העילית מתחנת Chitlom הסמוכה למלון מרחק 3 תחנות עד תחנת Asok ואז החלפה לרכבת התחתית (תחנת סוקומוויט) ונסיעה לאורך 7 תחנות עד תחנת Lat Phrao. הנסיעה עלתה 25 באט ברכבת העילית ועוד 30 באט בתחתית. יכול מאוד להיות שנסיעה במונית לזוג הייתה עולה אותו הדבר או אף פחות אבל בוודאות הייתה לוקחת יותר זמן.

שוק Suan Lum המאכזב

השוק עדיין אינו שוקק חיים ודוכנים רבים עדיין לא הוקמו. הקונספט בשוק הוא של דוכנים קטנים (חלקם ממש בנויים כחלק מהרכב של הבעלים), המוכרים סחורה מאוד ייחודית ולא את המזכרות הרגילות. גם המחירים בהתאם והשוק אינו זול. במתחם עתידים להיות כ-2000 דוכנים, יש בו גם בית מלון ואמורים להיות בהמשך גם אולם קברט, מרכז קניות סגור, אולם אגרוף, סופר מרקט ואפילו פארק מים מקורה. ימים יגידו מה יצא מהמקום, אך אנחנו התאכזבנו, יצאנו מהמקום לאחר כרבע שעה ונתנו לשוק ציון 5. השוק פעיל מידי יום החל משעה 16:00 ועד חצות.

שוק Suan Lum
שוק Suan Lum

חזרנו לרכבת התחתית ונסענו 4 תחנות דרומה עד תחנת Thailand Cultural Centre. התחנה נמצאת ממש ליד מרכז הקניות הגדול Esplanade והשוק נמצא ממש מאחרי מרכז הקניות.

שוק הרכבת 2 (Talad Rot Fay 2) הוא כבר סיפור אחר לגמרי. שוק תוסס וססגוני במיוחד המורכב ממתחם ענק ובו עשרות דוכנים המסודרים בסדר מופתי ואחיד, חלקם דוכני קניות וחלקם דוכני אוכל (כל מה שרק רציתם אי פעם לטעום תמצאו כאן) ומעוד מתחם ובו חנויות ודוכנים גדולים יותר עם סחורה יותר מתוחכמת ומספר פאבים וברים מגניבים למדי.

שוק הרכבת 2 ססגוני במיוחד ומאפשר חווית קניות ובילוי גדולה

השוק נפתח בעקבות ההצלחה של שוק הרכבת הראשון (הנמצא הרחק במזרח העיר לא רחוק משדה התעופה) ומציע סחורה דומה לזו המוצעת בכל שווקי הלילה כולל הרבה ביגוד ואביזרים, אלקטרוניקה קלה, מזכרות ונעליים. ניתן לבלות פה ערב ממש כיפי המשלב אוכל עם קניות ואנחנו התלהבנו מאוד.

בשוק יש לא מעט אפשרויות בילוי ואוכל

נתנו לשוק ציון 10. זהו אחד משווקי הלילה המגניבים בעיר. השוק פעיל בימי חמישי עד ראשון בלבד החל משעה 17:00 ועד אחרי חצות.

חלק מהדוכנים ממש מעוצבים

זה השלב שבו תשו כוחותינו וחזרנו למלון (שוב בשילוב של הרכבת התחתית ולאחריה הרכבת העילית) הרוגים מעייפות. רק לחשוב שאת היום הזה עוד התחלנו בקו צ'אנג.

יום שבת 16/1/16 יום קניות בבנגקוק

יום שבת הוא יום בעל משמעות רבה להרבה אנשים, אך כשאני בבנגקוק יש ליום הזה רק משמעות אחת והיא ביקור בשוק סוף השבוע Chatuchak Weekend Market. ההגעה אל השוק היא מאוד פשוטה באמצעות הרכבת התחתית לתחנת Chatuchak או באמצעות הרכבת העילית לתחנת Mo Chit. אנחנו הגענו באמצעות הרכבת העילית והנסיעה עלתה 42 באט לאדם.

השוק מלמעלה. שימו לב לגודל העצום

השוק הזה הוא מלך השווקים לא רק בתאילנד, אלא כנראה בעולם כולו ומכיל לא פחות מ-15,000 דוכנים בהם ניתן לקנות הכל ובמחירים מגוחכים מאוד. טקסטיל (מזויף ומקומי), נעליים, אקססוריז מכל הסוגים, אלקטרוניקה קלה (רמקולים, אזניות, אביזרים ועוד), מזכרות, עבודות יד, תיקים ועוד המון המון דברים.

השוק הוא מבוך אינסופי של סמטאות וקל מאוד ללכת בו לאיבוד

אזור שלם מוקדש לחיות שם תוכלו להצטייד בכלב מכל סוג או אפילו בסנאי… התעייפתם ? גם מקומו של המסז' לא נפקד מהשוק...

בכל פינה תראו שלטי מסאג', שיאפשר לכם לנוח מהשיטוט המתיש, בחלק מהמקומות עם מזגן

השוק מכיל מאות דוכני אוכל ומסעדות עם שני שולחנות פלסטיק וניתן בקלות לבלות בו יום שלם. אני מציע מאוד להגיע ישר בפתיחה כאשר עדיין פחות חם ופחות צפוף(בשוק מבקרים כ-200,000 איש ביום).

השוק פתוח במלוא הדרו רק בסופי שבוע, בימים שבת וראשון בשעות 09:00-18:00.

בשוק יש עשרות מסעדות קטנות, חלקן עם שולחן אחד או שניים

בקרבת השוק, מדרום לו, נמצא קניון JJ שיאפשר לכם להימלט מעט מהחום של השוק אל המיזוג וכן שוק האוכל המרהיב Or Thor Kor המציע את כל סוגי הפירות והירקות ומזון מוכן, מסודרים כמו חיילים בסדר וניקיון מופתיים.

כמות בלתי נתפסת של 200 אלף איש מבקרים בשוק מידי יום

השוק קיבל מאיתנו בקלות ציון 10.

כמות הסחורה בשוק היא עצומה ואפשר למצוא בו הכל
חשוב מאוד לבחון את הסחורה בקפידה על מנת לעמוד על איכותה

בילינו בשוק עד הצהריים וחזרנו עם הרכבת העילית (שוב 42 באט לאדם) אל אזור כיכר סיאם (תחנת Siam) בדרכנו לחצי יום קניות נוסף. כיכר סיאם הוא מתחם גדול מאוד של קניות ובילויים המשתרע על פני מספר רחובות ומכיל בוטיקים קטנים וחנויות מעצבים מדליקות בסגנון שינקינאי לצד מרכזי קניות קטנטנים של רשתות מוכרות יותר או פחות ועשרות מסעדות, בתי קפה ומועדוני לילה. את המקום פוקדים אלפי סטודנטים מהאוניברסיטה הסמוכה והוא נמצא ממש מול קניוני סיאם הגדולים (פאראגון, דיסקברי וסיאם) ובסמוך לקניון MBK, אליו המשכנו.

מרכז הקניות MBK הוא בעיני רבים מלך הקניות הבלתי מעורער של בנגקוק (אך יש כאלו שלא סובלים אותו) ומציע במבנה אחד את בית הכלבו Tokiu המתפרש על פני מספר קומות המציע בעיקר טקסטיל איכותי כולל מותגים ואת מרכז הקניות המציע בשבע קומותיו מתחמי ענק של דוכני שוק (אך במקום מקורה וממוזג) לצד מיטב החנויות המציעות סחורה איכותית. בין היתר תמצאו קומה של סלולר, טאבלטים ואביזרים (קומה 4), קומה של דוכני שוק (קומה 3), קומה של עבודות יד ומזכרות (קומה 6), שני מתחמי אוכל (בינלאומי בקומה 5 ומקומי בקומה 6) ומתחם בילוי עם קולנוע, באולינג ומשחקי וידאו (בקומה 7). בקניון נמצאות גם עשרות מסעדות, חלקן מזון מהיר וחלקן מפוארות למדי, מכוני עיסוי, בנקים ומכוני יופי בו תוכלו לעשות תספורת, החלקה או גוונים במחירים מגוחכים ובתנאי 5 כוכבים (מומלץ מכון Big Cut הנמצא בפינה הדרום מערבית של הקומה ה-4). מעל הקניון מתנשא מלון Pathumwan Princess המפואר בן 5 כוכבים.

דוכן ג'ינסים מזויפים טיפוסי במרכז הקניות MBK

מרכז הקניות נמצא בסמוך לתחנת הרכבת העילית National Stadium והוא פתוח בשעות 10:00-22:00, אם כי בשעה 20:00 חנויות רבות מתחילות להיסגר. גם כאן בילינו בקניות מספר שעות ואכלנו ארוחה יפנית מדהימה עם סושי חלומי במסעדה שנקראת Dai Sushi הנמצאת בקצה הצפוני של קומת הקרקע. (עדכון: המסעדה אינה קיימת יותר).

מסעדת Dai Sushi המציעה סושי חלומי במחירים סבירים

מכאן חזרנו בהליכה של כרבע שעה אל המלון שלנו המרוחק 1300 מטר ממרכז הקניות, אך ניתן גם לנסוע ברכבת העילית (כולל החלפת רכבת בתחנת סיאם). לאחר התאוששות והתארגנות יצאנו לאכול ארוחת ערב במסעדה החדשה שפתח המרכז למטייל על גג מלון Eastin Makkasan בשכונת פרטונם. המסעדה שנפתחה לאחרונה נקראת Attica Sky Lounge ומציעה אוכל מקומי לצד מטבח ישראלי במנות גדולות ביותר, מחירים נוחים ונוף משגע של בנגקוק מלמעלה. מתגעגעים לשניצל, פלאפל, ג'חנון או מלאווח? כאן תמצאו את מבוקשכם. המסעדה מלאה ברובה בישראלים ולהבדיל מהם, אנחנו נהנינו מאוד מהמטבח המקומי והשארנו את האוכל של הבית לבית. (עדכון: המסעדה אינה קיימת יותר). הגענו למלון עם מונית ושילמנו 100 באט בלי מונה בהלוך ו-40 באט עם מונה בחזור, ללמדכם על ההבדלים בנסיעה עם או ללא מונה. אפילו למסאג' לא נשאר כח והלכנו לישון.

יום ראשון 17/1/16 קניות אחרונות וחוזרים הביתה

יום החזרה הביתה הוא אף פעם לא יום כיפי במיוחד. גם נגמר הטיול וגם מחזירים את החדר בבוקר ואין לאן לחזור בסוף היום. אכלנו ארוחת בוקר נהדרת, עשינו צ'ק אאוט, איפסנו את המזוודות ויצאנו לסיבוב קניות נוסף בקרבת המלון.

קניון Central World הוא אחד ממרכזי הקניות המפוארים של בנגקוק ונמצא ממש בסמוך למלון. ממערב לו משתרעת כיכר סיאם ומצפון לו נמצאת שכונת פרטונם. מרכז הקניות מכיל 8 קומות עם כ-500 חנויות ו-50 מסעדות. קניון מאוד יוקרתי עם משטחי שיש עצומים, שימוש רב בזכוכית ותקרה מושקעת ביותר.

מרכז הקניות Central World במבט מבחוץ

תוכלו למצוא פה את מיטב רשתות האופנה הבינלאומיות ואפילו את קסטרו ופוקס שלנו. חובבי האלקטרוניקה ימצאו פה מגוון חנויות וכן את נציגת אפל IStudio וחנות של סמסונג וחובבי הצעצועים ימצאו כאן סניף של ToysRUs.

מרכז הקניות Central World במבט מבפנים

בקניון יש אזור שלם של הפעלות וחנויות לילדים, משטח החלקה על הקרח בקומה השנייה וקומפלקס בתי קולנוע, מסעדות ובילויים בקומה השביעית. במרכז יש חנות מרשימה במיוחד של המותג היפני Uniqlo ששווה ביקור. עייפים צעדנו לכיוון כיכר סיאם על מנת לעשות מסאג' רגליים אחרון. שעה של כיף (300 באט) ולאחריה נכנסנו למרכז הקניות סיאם פאראגון ממול.

מרכז הקניות Central World הוא אחד המפוארים בבנגקוק

מרכז הקניות Siam Paragon הוא אחד הקניונים המרשימים של בנגקוק ודומה בקונספט לסנטרל וורלד בו היינו לפני. הוא מבנה ענק מעוטר בשיש, פסלים ומזרקות שנפתח לקהל בשנת 2005 ומציע מבחר מרשים למדי של מותגי יוקרה החל ממותגי האופנה פראדה ולואי ויטון ועד למותג הרכב פרארי. בקומת המרתף נמצאת האטרקציה המפורסמת עולם המים של סיאם. עוד תמצאו במקום סופרמרקט גורמה, בית כלבו ענק, סניף נוסף של IStudio בקומה השלישית, חנות כלי נגינה ענקית וקומפלקס בידור עם בתי קולנוע, אולם IMAX ובאולינג.

מרכז הקניות סיאם פאראגון הוא מהמרשימים במרכזי הקניות של בנגקוק ויש לו מתחם אוכל מוצלח במיוחד

אנחנו הלכנו למתחם דוכני האוכל הנמצא בקומת הכניסה. בתחילה קונים כרטיס נטען וטוענים בו את הסכום שרוצים, לאחר מכן מסתובבים בין עשרות דוכני המזון ובוחרים את האוכל הרצוי ממיטב מאכלי המטבח התאי ולאחר שמסיימים חוזרים לקופה ומזדכים על שארית הכסף. המחירים זולים מאוד, רוב המנות עולות סכום בן שתי ספרות וארוחה זוגית משביעה וטעימה ביותר תעלה לכם בסביבות 300 באט.

הכרטיס הנטען

מרכז הקניות סיאם פאראגון נמצא בכיכר סיאם בסמוך לתחנת הרכבת העילית Siam (בה נפגשים שני קווי הרכבת) והוא פתוח בשעות 10:00-22:00.

משם חזרנו שוב לאכול קינוח מנגו וקוקוס בקניון סנטרל וורלד ובשעות הערב המוקדמות חזרנו למלון לנוח קצת בלובי, לארוז מחדש את המזוודות ולצאת לשדה התעופה. אנשי המלון שמחו לעזור לנו להשיג מונית לשדה התעופה במחיר זול למדי של 400 באט כולל כביש האגרה, הנסיעה הייתה מהירה למדי ותוך חצי שעה כבר היינו בטרמינל.

שימו לב שבהגעה לטרמינל יש ללכת אל הקצה הימני ביותר של המבנה, שם נמצא המשרד שבו יש להחתים את טפסי החזר המע"מ. חפצים יקרים במיוחד תתבקשו להראות (כגון אייפון). דלפקי אל על נמצאים ממש בסמוך.

לשמחתנו שוב שידרגו לנו מושב אחד לביזנס ושילמנו תוספת של 450$ על מנת לשדרג גם את המושב הנוסף. לאחר מעבר ביקורת הדרכונים כשמגיעים לדיוטי פרי פונים ימינה ולאחר זמן קצר תראו משמאלכם את הדלפק בו מקבלים את הכסף בגין החזר המע"מ. הטיסה שוב עברה בנעימים ובשינה ארוכה והסתיים לו טיול יוצא דופן ונפלא!

עלות הטיול הכוללת (ללא קניות) כ-19,000 ש”ח (עם כרטיס בונוס אחד).

אתר תאילנד עם גולן: www.thailand-with-golan.com

קבוצת הפייסבוק תאילנד עם גולן: www.facebook.com/groups/thailandgolan