לפוסט הקודם

לפוסט הבא

בסוף כל יום מופיע ריכוז קישורים למידע שהוזכר ביום זה

ורוצלב, העיר הרביעית בגודלה בפולין, שוכנת בדרום מערב פולין, על גדות נהר האודר (בפולנית:Odra). ורוצלב היא בירת פרובינציית שלזיה תחתית וגם...עיר תאומה לרמת גן.

ורוצלב נזכרת בכתובים לראשונה בשנת 900, כעיר שוק סלאבית השוכנת על אי בין ערוצי נהר האודר. במאות הבאות עברה השליטה בעיר מיד ונשלטה ע"י פולנים, פרוסים וגרמנים (בתקופת השלטון הגרמני נקראה העיר ברסלאו).
לאחר מלחמת העולם השנייה סופחה ורוצלב למדינה הפולנית החדשה,
ורוב תושביה הגרמנים גורשו מיד; פולנים שגורשו משטחים שסופחו לברית המועצות
 במזרח פולין התיישבו בעיר.

נוסף לכל זה ורוצלב היא גם עיר שקטה, נעימה, נוחה לטיול ו... יפהפייה!
יש בה רחובות קסומים, בניינים מרהיבים, איים וגשרים;
 היא שקטה, נינוחה ואין בה הרבה תיירים, אך יחד עם זאת היא מאוד מסבירת פנים למטיילים הזרים: כל בניין מעניין משולט גם באנגלית, יש בה תחבורה נוחה, שפע מסעדות, מועדונים ובתי קפה וכמובן גם שלל קניונים (לא בדקנו אף אחד מהם כך שלא יהיו שום המלצות בנושא).

יום 1 :ורוצלב
אל ורוצלב הגענו בצהריים אפרוריים וגשומים. מונית משדה התעופה (70 זלוטי) הביאה אותנו אל מלון Patio הממוקם בצמוד לכנסיית St. Elizabeth ומטרים ספורים מהמרכז העתיק של העיר. המיקום מושלם וגם המלון בהחלט עונה על הציפיות.
 חמושים במטריות יצאנו לסיבוב ראשון ברחובות העיר. כצפוי הטפטוף אינו חזק וגם הטמפרטורה בעדנו: 7 מעלות!

ליד דלת המלון פגשנו את 'הגמד הנחרן' – גמד המלון. 

מהו בעצם הסיפור של גמדי ורוצלב?
המוני פסלי ברונזה של גמדים נמצאים בורוצלב, 165 מהם בעיר העתיקה.
 הגמדים היו סמלה של תנועת המחאה 'אלטרנטיבה כתומה' (Orange Alternative) שפעלה נגד השלטון הקומוניסטי בשנות ה-80. התנועה הציעה מחאה שקטה ולא אלימה, כזו שלא סיפקה שום עילה למאסר למרות פעילות ההתנגדות לשלטון. חברי התנועה נהגו לכתוב כתובות מחאה כנגד המשטר הקומוניסטי בפולין, אנשי השלטון מחקו את הכתובות ובתגובה חברי התנועה חזרו וציירו גמד קטן וכתום עליהם. הבחירה בגמד לסמלם הייתה כיוון שהמילה הפולנית לגמד "קרסנל" (krasnal) מצלצל כמו המילה "אדום" (קרסנה), שהוא צבע המשטר הסובייטי. פעילות התנועה הגיעה לשיאה ב- 1 ביוני 1988, כאשר 10,000 מפגינים נאספו במרכז העיר ורוצלב, לבושים כובעים בצורת חרוט כתום וצועקים "חופש לגמדים"! האירוע הזה נודע בשם 'מהפכת הגמדים'. הפעילות הלא אלימה היוותה מקור השראה לצעירים בערים נוספות, ואף במדינות נוספות, כדוגמת צ'כיה והונגריה.


חשיבה גאונית של עיריית ורוצלב – הגמדים כמיתוג עירוני
בשנת 2001 החלו אמנים מקומיים להציב בפינות רחוב פסלים קטנים של גמדים, מחווה לתנועת המחאה. בעיריית ורוצלב תמכו ביוזמה, וכיום מפוזרים ברחבי ורוצלב המוני גמדים. הגמדים עוררו עניין כה גדול בעיר עד שכמה מהם נגנבו, וכיום העירייה מצמידה לכל גמד שבב, שיגן עליו ושישמור אותו במקומו.
 מסתבר שלצד גמדי העיריה וגמדים פרטיים של בעלי עסקים, נמצאים בעיר גם גמדים לא חוקיים – כאלה שבעליהם לא שלמו על רישיון להחזקת גמד!

צילמנו את הגמד הנחרן ויצאנו לעבר ה- Rynek – כיכר העיר העתיקה. זו כיכר עצומה, בית העירייה הגותי העתיק ניצב בה והיא מוקפת מבנים ססגוניים ומרהיבים. הכיכר מתחברת לכיכרות קטנים (כגון: 'כיכר המלח' בו פועל שוק פרחים 24/7) ולשלל רחובות מקסימים והעין לא יודעת לאן להביט תחילה...

כיכר העיר העתיקה – כל כך צבעונית ויפה


כדי לחמם את עצמנו (בכל זאת 3 מעלות בחוץ) לקראת ההמשך ישבנו לקפה ומאפה בכיכר; יש כאן המון מקומות מקסימים שעושים חשק...בחרנו לשבת בבית הקפה מרשת Piekarnia Heart – שילוב של מאפייה, קונדיטוריה ובית קפה. היה נעים וטעים!

יעדנו העיקרי להיום היה אי הקתדרלה (Ostrow tumski).
 בדרך פגשנו גמד משיק כוסית 'לחיים'. 

בשלב הזה עדיין לא היינו מיומנים ופספסנו הרבה גמדים...בהמשך העין למדה לזהות אותם על כל צעד ושעל.


הדרך לאי עוברת באזור האוניברסיטה (לא התעכבנו, שטפנו את העיניים במה שנקרה בדרך – מחר נהיה פה לסיור ממושך) ומגיעה לנהר האודר. הנהר מתרחב ומתפצל ויש כאן איים רבים שבאחד האיים מהם החלה, במאה השישית, ההתיישבות בוורוצלב. זהו אי הקתדרלה, ובו נמצאת קתדרלת סנט יוזף שצריחיה בולטים למרחוק ומסמנים לנו את הכיוון.
 חצינו את הנהר על גבי הגשר האדום (most Piaskowy) שהוא העתיק בגשרי העיר.

המשכנו לעבר גשר המנעולים;

קראתי איפשהוא שפעם בשנה בערך מורידים חלק מהמנעולים כדי להקל על העומס, ולפנות מקום לאוהבים חדשים. המנעולים שהורדו מאופסנים בחדר מיוחד על ידי העיריה. אין לי מושג האם זה נכון או לא...ראינו מנעולים חלודים רבים שבטוח נמצאים שם יותר משנה. 

אנחנו בכל אופן שכחנו להביא מנעול משלנו! כנראה שגם נתנאל ויפית שכחו להביא מנעול משלהם, אך הם מצאו דרך אחרת להנציח את אהבתם. במילים אחרות, הישראלי המלוכלך כבר גילה את ורוצלב, וחבל.

המשכנו לעבר קתדרלת סט. יוזף הענקית. בדרך חלפנו ברחובות ציוריים ובכנסיות נוספות. מרבית הבניינים שמשו את הכנסייה (בית הכומר, בית נגן העוגב וכדומה) ויש על כל אחד שילוט ברור בפולנית ובאנגלית. הכל שקט, ציורי ויפה!

פספסנו בחמש דקות את העלייה אל מגדל הכנסייה, אז הסתפקנו בביקור קצר בתוכה; בכניסה יש תמונות של הכנסייה כפי שנראתה לאחר שהופצצה ע”י הרוסים במלה"ע 2. 


יצאנו שוב לשוטט ברחובות השקטים והציוריים.


כל כך ציורי כאן...

כמובטח בתחזית, בסביבות השעה 16:00 פסק הטפטוף וכמובן היה נעים יותר לטייל בלי מטריות...חצינו בחזרה דרך גשר אחר והלכנו אל שוק Hala Targowa; זהו בניין יפה עם קשתות בטון מעניינות ומרשימות בתוכו המשמש כשוק מזון (אך לא רק). קנינו קצת גבינות והמשכנו לשוטט.

בתוך שוק Hala Targowa

עברנו ליד המוזיאון החדש (Muzeum Narodowe) המצוי בבניין מקסים עשוי אבן אדומה כהה ומכוסה בצמחייה. בצדו האחורי, הפונה לנהר פסלים גדולים רבים וכיסאות/ספסלים מעוצבים למנוחה מול הנהר.

עתיק מול חדש: בניין המוזיאון והפסלים שבחצרו האחורית

באזור המוזיאון יש הרבה שרידים עתיקים של ביצורי העיר, וביניהם פזורים פסלים מודרניים רבים, שונים ומשונים. השילוב יחד של חדש ועתיק מוצלח מאוד. 

באותו אזור מצאנו גם מעגן קטנטן וישן – פינת חמד של ממש!


התקדמנו חזרה לעבר המרכז; יעדנו היה Hard Rock Caffe ורכישת סווטצ'ר שלהם לאוסף של אסיף. הגענו, קנינו, שילמנו ואז התחיל הכיף... לא תכננו להישאר כאן יותר מדקה אך אחד המוכרים פתח בשיחה עם אביב והציע לנו סיור בין אוספי החנות, שכללו בין היתר טלוויזיה זעירה של ג'ון לנון, גיטרות מיוחדות ועוד פריטי אספנים מקוריים. היה מרתק! הוא סיפר לנו כי כל שנה, בראשון למאי, מתקיים בכיכר העצומה פסטיבל גיטרות המונה אלפי אנשים המנגנים כולם יחד שיר של ג'ימי הנדריקס. בפעם הבאה נדע לתזמן יותר טוב את הטיול שלנו לורוצלב כי לפי התמונות שהוא הראה לנו מהפסטיבלים הללו מדובר בחוויה!


חזרנו לעבר ה Rynek. נזכרנו פתאום ש'צריך' לחפש גמדים...ולפתע הם היו בכל מקום!

חיפשנו מקום לארוחת ערב; אני צמחונית וממה שקראתי ברחבי הרשת זו עלולה להיות בעיה בפולין; בפועל גיליתי מהר מאוד כי בכל מקום יש לפחות מרק אחד צמחוני, ולפחות אופציה אחת לפירוגי צמחוני.
 בחרנו ב Pierogarnia Stary Myln שמול בית העירייה הישן. מסעדה בעיצוב כפרי, אינטימי ונעים עם מבחר רחב של פירוגי....שתינו בירה פולנית טעימה ((Zamkovka ואכלנו מרקים נפלאים ופירוגי משובחים, שכאן מכינים אותם בגרסה אפויה ולא מבושת במים. הפירוגי נישאים ע"י המלצרים במגש מיוחד המותאם לנשיאת מנות פירוגי רבות יחד. היה טעים ונעים!


מתקן לנשיאת מנות פירוגי

לסיום הערב צעדנו שוב לעבר אי הקתדרלה כדי לראות אותו מואר בלילה. 


בסך הכל צעדנו היום 6 קילומטרים ברחבי העיר המקסימה הזו!
 לילה טוב.

בקצרה – יום 1

• מלון Patio נמצא במיקום מושלם צמוד לכנסיית סט' אליזבט, כדקה הליכה מהמרכז העתיק. מלון מודרני, נקי, מצוחצח ונוח. עיצוב מודרני תוך כבוד למבנה המקורי (לדוגמא: בחדר נשאר קיר אבנים יפהפה לא מטויח) שילמנו 1880 ₪ לשלושה לילות בחדר ענק (יש גם חדרים זולים יותר) ללא ארוחת בוקר. ניתן להוסיף ארוחת מזנון ב 45 ₪ לאדם, לא בדקנו.
 • גמדים: בלשכת התיירות ניתן לקבל מפה של הגמדים. מידע על הגמדים 
בקישור. ויש גם אפליקציה: אפליקציית הגמדים. וכאן יש מידע על תנועת אלטרנטיבה כתומה.
 • 
פסטיבל גיטרות בכיכר, כל שנה בראשון במאי.

אוכל ומשקה
 • בית קפה בכיכר Rynek מרשת 
Piekarnia Heart – מאפייה, קונדיטוריה ובית קפה נעים וטעים.
 • 
Pierogarnia Stary Myln – מסעדה בכיכר Rynek מול בית העירייה העתיק (יש סניפים נוספים). עיצוב כפרי, אינטימי ויפה, אוכל טעים וזול (עבור שתי מנות מרק, מנת פירוגי אחת ובירה שילמנו 63 זלוטי).

יום 2: ורוצלב

היום היה צפוי להיות קר ושמשי (סביב אפס מעלות)...פתחנו את הבוקר בחיפוש אחר בית קפה לארוחת הבוקר. אמנם במלון שלנו ניתן לקבל ארוחת בופה ב 40 ₪ לאדם, ובתמונות הארוחה נראתה בהחלט טוב, אבל אנחנו מעדיפים קפה ומאפה במקומות קטנים על פני בופה גדול ומוגזם של מלון... אז יצאנו לחפש אחד כזה. ערב קודם ראינו בקרבת מקום הרבה מקומות אפשריים; על רובם היה כתוב שנפתחים בתשע בבוקר. בפועל, אף אחד מהם לא באמת נפתח בתשע (לפנות) בוקר!

על הדרך עברנו בסמטת הקצבים (Stare Jatki) - סמטה קטנה שבימי הביניים שכנו בה חנויות של קצבים. במרכז הסמטה עובר פס ניקוז, מזל שהיום זורמים בו רק מים... כיום מאוכלסת הסמטה בחנויות ובסדנאות של אומנים.
 בקצה המזרחי של הסמטה יש פסלים לזכר החיות. אגדה מספרת כי אם תגעו בקרניים של פסל העז תבורכו בחיי מין סוערים ואם תגעו בגללים של העז תזכו בחיי עושר, אך מותר לכם לגעת רק באחד מהשניים. ליתר ביטחון לא נגענו בכלום.

החלטנו ללכת לעבר האוניברסיטה, שיערנו ששם בטח יש משהו פתוח. ההשערה התגלתה כנכונה, ופתחנו את הבוקר בFC Caffe שבאוניברסיטה. קפה סטודנטיאלי חמוד ומתוק; קומת הכניסה צופה אל האוניברסיטה והקומה השנייה אל הנהר.

לאחר שחיממנו את הגרון והבטן הלכנו לעבר ה Ossolenium; זו ספרייה ענקית שהיא חלק ממוסד ללא כוונת רווח שהוקם כבר ב- 1817 ע"י ג'וזף אוסולינסקי, שכל מטרתו שימור, ארגון וקטלוג כתבים. המבנה הצופה אל הנהר נתרם ע"י מייסד הארגון, והוא יפה, שמור ומטופח, ובכניסה כמובן יש גמד...

מבט על האוסילנאום

המשכנו לשוטט ברחובות השקטים. זה המקום להזכיר כי ורוצלב היא עיר שלווה ושקטה; אין בה הרבה תיירים, המקומיים נמצאים בעבודה/באוניברסיטה והרחובות היפים כולם פרושים בשקט ובשלווה לקראתנו!


עברנו ליד הכנסייה הקתולית האוקראינית; ניסינו להיכנס אולם היה נעול למרות שלפי השלט היה זמן הפתיחה. כשהסתובבנו ללכת שמענו שקוראים לנו ופותחים לנו; בבוקשה אוקראינית חביבה, שכנראה הפרענו לה בארוחה דשנה במרכז הכנסייה, נזכרה פתאום שעכשיו שעות הפתיחה והכניסה אותנו. היא מאוד רצתה לדבר, אבל לא ידענו אף אחת מארבע השפות שהיא דוברת...וגם לא רצינו להדליק נרות...אז אנחנו התפעלנו מהכנסייה והיא חזרה לאכול.

הכנסייה האוקראינית

כשחזרנו לשוטט בחוץ שמנו לב שמדי כמה צעדים ברחובות המרוצפים אנו פוגשים מרצפת מלבנית המתארת אירוע כלשהו בורוצלב. הסתכלנו קצת וגילינו את 'השביל ההיסטורי של ורוצלב' המתאר אירועים משנת 1000 ועד 2017.

כל לוחית היא אחרת מבחינת עיצוב ונחמד לפסוע בשביל הזה! אגב, הן בשילוט בתחילת השביל הן באתר הלוחית האחרונה שמופיעה היא משנת 2016, בפועל השביל כנראה ממשיך להתעדכן כי יש גם לוחית מ- 2017.

מדגם של חלק ממרצפות השביל

שלט המקרא של השביל

מזג האוויר השמשי (אי אפשר להגיד מזג אויר נעים כשהטמפרטורה בחוץ היא מעלה אחת...) הוביל אותנו לשיטוט נרחב בין הגשרים והתעלות. היום היינו ערניים יותר ומצאנו גמדים במקומות שאתמול בכלל לא הבחנו בהם...למשל הגמד על גדת הנהר, שקראנו לו מיד: 'הגמד החלוד'. 

או הגמד של גשר המנעולים, שהוא בכלל מדליק פנסים! 

זה המקום לציין שהאי מואר כולו בפנסי גז.

אחד מפנסי הגז הרבים המאירים את האי

השיטוט בין הגשרים, הגשרונים והתעלות המחיש היטב מדוע זכתה העיר לכינוי' ונציה של פולין'.

'ונציה של פולין'

חוץ מאיים, גשרים והמון כנסיות יש כאן גם הרבה פסלים ממגוון סגנונות וחומרים. למשל פסל מבריק ענק שניתן לראות מגדת הנהר בדרך לגשר האדום, והיום היינו מצדו השני (מצד האיים), אם כי לא הצלחנו לגלות מה פשרו.

המשכנו לשוטט ולבסוף חזרנו לעבר האוניברסיטה על אחד הגשרים הצפוניים.
 האוניברסיטה, שנוסדה בשנת 1702, היא אחת העתיקות באירופה, והיא הניבה 11 זוכי נובל! אחד מהם היה פריץ הבר, הכימאי היהודי שפיתח את הגז ציקלון בי , אותו הגז ששמש אח”כ להרג ולהשמדה במחנות השמדה, כולל של רבים מבני משפחתו של פריץ הבר!; על אחד הקירות ראינו את השלט הבא:

מי היתה אדית שטיין ומדוע זכתה לשלט אפשר לקרוא כאן.

האוניברסיטה מורכבת כמובן ממקבץ מבנים ציוריים ומקסימים ונעים לשוטט כאן.

בכיכר המרכזית ניצב פסל של סייף עירום; מסופר כי הוא הימר עד שהגיע לפשיטת רגל והפסל הוא אזהרה לסטודנטים שלא יהמרו ולא יגמרו כמוהו.…

תכננו להיכנס למוזיאון האוניברסיטה; ידענו שהוא נפתח בשעה 10. הגענו בשעה 10:20 ואכן התחילו סימני פתיחה, מוכרת הכרטיסים התארגנה ופתחה את העמדה ולבסוף נכנסנו.

למוזיאון ארבעה חלקים, ניתן לקנות כרטיס לשניים בלבד (12 זלוטי), לשלושה (13 זלוטי) או לכל הארבעה (14 זלוטי). קנינו כרטיס לכל הארבעה ולא התאכזבנו. יש כאן אולם העוסק בזוכי הנובל שיצאו מהאוניברסיטה, אולם של מדעים מדויקים עם תצוגות מרשימות של מגוון מכשירי מדידה, אולם מוסיקה שהוא ממש ארמון של המלך לואי, ושיא השיאים – המגדל המתמטי הנמצא בקומה החמישית. ניתן להגיע אליה במדרגות או במעלית שקופה הצופה אל העיר עד קומה שלישית ומשם במדרגות. בדרך למגדל המתמטי תצוגה יפה של שעוני שמש מגודל גודל וחומר אפשריים, והמגדל עצמו מספק תצפית פנורמית מרהיבה על העיר – מזל שהגענו ביום שמשי ויפה – יום מושלם לתצפית!

תצפית מהמגדל המתמטי 

המוזיאון נמצא במבנה אוניברסיטאי פעיל, יש בו חדרים של פרופסורים, כיתות לימוד ועוד וזה חלק מקסמו של המקום.

לאחר שסיימנו לשוטט ברחבי האוניברסיטה הגיע הזמן להתחמם והלכנו אל
Inna & Bajka. זהו ספק בית קפה ספק מסעדה מתוק במיוחד, ובזמן שהיינו בו כל האורחים גם קיבלו לקינוח עוגה על חשבון הבית...

הלכנו חזרה למרכז העתיק אל תצפית נוספת, הפעם מכנסיית סט. אליזבת. העלייה למגדל היא מחוץ לכנסייה, בעלות של 7 זלוטי לאדם. הטיפוס הוא ב- 300 מדרגות לכל כיוון, הארבעים הראשונות שבהן מאוד גבוהות לא נוחות... התצפית למעלה כמובן נהדרת!

חזרנו לכיכר העתיקה; כל כך יפה כאן שאי אפשר להפסיק להסתובב, לשוטט ולהתפעל. בית העירייה עתיק הוא כמובן המוקד היפהפה, אולם גם מסביב לכל בית העיצוב והסיפור שלו. למשל – בית הגריפון (Gryf House) הורדרד בו ישבו בעבר שליטי פרוסיה וכיום ממוקם בו מוזיאון העיר ורוצלב.

בית הגריפון בכיכר העיר העתיקה

או בית עמי ותמי (בגרמנית: הנזל וגרטל, בפולנית" יוחנן הקטן ומרי הקטנה) במחוברים בינהם בגשר ועליו הכיתוב: "המוות הוא השער לחיי הנצח".

בית אמי ותמי מול קתדרלת סט. אליזבת

גילינו במקרה שהמסעדה בבית העירייה (המסעדה העתיקה באירופה) נסגרה לא מזמן.

וכמובן, לא הפסקנו לחפש גמדים; החלטנו לא להתחבר לאפליקציית הגמדים, אך כן הגנבנו מבטים אל מפת הגמדים לדעת מה צפוי לנו בכל אזור אליו הגענו... מגוון הגמדים הוא אינסופי, כל אחד יחיד ומיוחד, ולעיתים קרובות קשור למיקום בו הוא מוצב (גמד מחזיר מתנה ליד חנות מזכרות, גמד מלקק גלידה ליד גלידריה וכו').

חלק מהגמדים שפגשנו היום

יעדנו להמשך היום היה החלק הדרום מערבי של העיר. הקור חייב סיבוב נוסף של קפה/תה/בירה והפעם בחרנו ב Elite Ksiegarnia Hszpanzka שהוא קפה וחנות ספרים יד שנייה.

חנויות ספרי יד שנייה הן לרוב אפלוליות אך זהו מקום בהיר ומואר שככל הנראה גם מארח הופעות קטנות מחד, וידידותי מאוד לילדים מאידך. פגשנו את השיכור השכונתי אברשה שנידנד קצת ליושבי בית הקפה וסולק ע"י הבעלים, והופתענו לקבל שעון חול עם התה שלי: הוא נועד להבטיח שהתה יחלט שתי דקות תמימות בטרם אשתה אותו. את הפשטידה שאביב הזמין עם הקפה קיבלנו קרה, וההמלצה שלנו היא לא לבוא לכאן רעבים אלא רק צמאים…

הגענו לרובע היהודי ואל בית הכנסת החסידה הלבנה, ממנו שולחו היהודים בשנים 1941-1944 למחנות ההשמדה.

יהודים חיו בורוצלב כבר מראשית המאה ה-13. ערב מלחמת העולם השנייה חיו בעיר מעל 20,000 יהודים, ובסיומה נותרו בה כ- 150 בלבד. בתי הכנסת כולם נהרסו ב'ליל הבדולח'.
 בית הכנסת החסידה הלבנה שופץ לאחר ליל הבדולח והמשיך לתפקד עד שהוחרם ע"י הנאצים ושימש כמחסן לרכוש יהודי (מוחרם גן הוא כמובן). כיום בית הכנסת פעיל ומהווה מרכז תרבות ומקום התכנסות ואירועים. עוד מידע מרתק על הקהילה היהודית בורוצלב ניתן למצוא בפוסט המקיף של ינינה מבלוג 'אפקים מטיילים': 
הקהילה היהודית בורוצלאב כיום

אגב, ברחבי העיר כולה יש הנצחה ליהודי העיר שנרצחו: בשנים האחרונות נערכת בליל הזיכרון לליל הבדולח (9 בנובמבר) צעדת זיכרון בעיר להנצחת חורבנה של הקהילה, ישנם לוחות זיכרון רבים לזכר הקהילה היהודית שחייתה בעיר וברחבי העיר קיימים גם אתרי הנצחה שונים, שאינם קשורים בהכרח לגורל יהודי הקהילה, אלא לכלל יהודי אירופה בשואה, כמו אתר הנצחה ללוחמי מרד גטו ורשה שהוקם בעיר.

אזור הרובע היהודי נושק לנהר ולשדרת עצים גדולה – באביב בוודאי קסום כאן... שוטטנו בכל רחוב וסמטה, ולבסוף חזרנו שוב למרכז העתיק. 

הקור חייב סיבוב נוסף של שתייה חמה והפעם בחרנו ב Wedel שבכיכר, השייך ל רשת של שוקולטריות משובחות. קנינו צ'ופרים לילדים ולעצמנו הזמנו מנת טעימות של משקאות שוקולד מושחתים.

מנת טעימות של משקאות שוקולד ב Wedel

אחרי תידלוק שכזה, יצאנו לעבר הטיפוס הבא: מגדל כנסיית מריה מגדלנה. כאן יש 'רק' 250 מדרגות לכל כיוון אך הן נוחות מאוד. לכנסייה זו שני מגדלים; הטיפוס הוא במגדל הצפוני וכשמגיעים אל ראש המגדל יש גשר המחבר בין המגדלים ממנו ניתן לצעוד עד המגדל השני וחזרה (לא לבעלי לב חלש!) או לצפות בנופי העיר.
 מדוע נבנה גשר בגובה רב כל כך? לא ברור, ישנה גם אגדה על נערה מפונקת שהתגוררה במגדל אך לנו היא נשמעה מאולצת למדי. מי שבכל זאת רוצה יכול לקרוא אותה 
כאן...

מבט ממגדל אחד אל הגשר והמגדל השני

מבט מהרחוב אל הגשר בין המגדלים

ירדנו למטה והלכנו לשוטט בחלק הדרום מזרחי של העיר; יש כאן מבני פאר רבים: התיאטרון, בית האופרה ועוד, כמו גם סמטאות קסומות שמומלץ להציץ בכולן.

וכמובן... פגשנו הרבה גמדים.

לאחר ביקור קצר בחדר במלון יצאנו לחש ארוחת ערב. מאוד רצינו לאכול ב 'Konspira' שעברנו לידה כמה פעמים, אך לא היה מקום אז המשכנו לחפש. בחירה נפלא על המסעדה היהודית Sarah (לא כשרה), שבה אכלתי את הבורשט הטוב בחיי! וגם לטקס, כוסמת, שטרודל, כולם מצוינים ומוגשים בכלי קרמיקה מקסימים שנעשו בעבודת יד. המסעדה אינטימית ונעימה, על הקירות תמונות רבות של בעלי מלאכה ומסביב אביזרים שונים שנאספו באהבה.

משמאל: הבורשט הצמחוני הטוב ביותר שאכלתי בחיי!

לסיום הערב, מאחר ולא הלכנו מספיק היום, צעדנו בעוד כמה סמטאות שבין הנהר למלון, ולקינוח נתקלנו בזה:

בסך הכל צעדנו היום שעות רבות...ומפה לשם גמענו 12 ק"מ של שיטוטים ברחבי העיר' לא כולל אלף ומאה מדרגות...לילה טוב!

בקצרה-יום 2

אוכל ומשקה

 • FC Caffe באוניברסיטה; בית קפה סטודנטיאלי נחמד, פתוח מוקדם!
 • Inna & Bajkaקפה/מסעדה חמוד במיוחד.
 • Elite Ksiegarnia Hszpanzka שהוא קפה וחנות ספרים יד שניה. הפשטידה שאביב הזמין עם הקפה קיבלנו קרה, ובכללי ההמלצה שלנו היא לא לבוא לכאן רעבים אלא רק צמאים... ידידותי מאוד לילדים ביום, ומקום להופעות קטנות בערב.
 • Wedel חנות שוקולד ובית קפה טעים עד כתי שחיתות.
 • Sarah – מסעדה יהודית לא כשרה, אוכל מזרח אירופאי מעולה במסעדה נעימה.

יום 3: פוזנן וארוחת ערב נפלאה בורוצלב

היום הזה הוקדש לנסיעה אל העיר Poznan.

אגדה מספרתעל האחים Lech, Czech ,Rus שהקימו את רוסיה, צ'כיה ופולין בהתאמה. לאחר שכל אחד יצא למצוא את דרכו בעולם, שלושתם חזרו ונפגשו זה עם זה במקום מסוים, מקום זה הפך לימים לעיר ומכאן השם של העיר פוזנן שמשמעו להכיר אחד את השני.

פּוֹזְנַן, העיר התאומה של רעננה, נוסדה במאה ה-10 כמצודה של דוכס פולין.
במחצית השנייה של המאה ה-10 נבנתה בעיר קתדרלת פטרוס ופאולוס הקדושים - הקתדרלה העתיקה ביותר בפולין. העיר הפכה לבירת פולין בשנת 1025 ובמאה
 ה-13 התפתחה והפכה למרכז תרבותי ומסחרי חשוב.

מסוף המאה ה – 18 עברה העיר מיד ליד עד שבשנת 1939 נכבשה וסופחה לגרמניה. האוכלוסייה הפולנית גורשה מהעיר וכל הרכוש הוחרם על ידי הגרמנים.
 לאחר תבוסת גרמניה הנאצית בתום מלחמת העולם השנייה הושבה העיר לפולין והאוכלוסייה הגרמנית גורשה לגרמניה.

בשנת 1956 התקיימו בעיר הפגנות רבות נגד השלטון הקומוניסטי במדינה. ההפגנות הביאו למתינות המשטר אך לא לנפילתו וחלקן פוזרו בכוח רב.

באופן מפתיע התעוררנו ביקיצה טבעית בשעה שש וחצי בבוקר... התחלנו ללכת לעבר התחנה ממנה יש טראם לכיוון הטראם המוביל אל תחנת הרכבת Wroclaw Glowny. ואז הלכנו לתחנה הבאה. וממנה כבר ראינו את תחנה הרכבת אז צעדנו עד אליה....הבוקר הבהיר והקריר (אפס מעלות עם הבטחה לשלוש מעלות בצהריים) והשקט היה נעים מאוד, הרחובות היו ריקים (אף אחד לא הולך לעבודה כאן?) ושקטים, ותוך עשרים דקות הגענו אל תחנת הרכבת הגדולה. קנינו כרטיסים לפוזנן (92 זלוטי הלוך חזור לשנינו) וישבנו לקפה ומאפה של בוקר בCosta Coffee שבתחנת הרכבת, שהתגלה כהרבה יותר מדוכן קפה ומאפה של תחנות רכבת: המקום מעוצב כסלון ובאמת נעים להמתין בו לרכבת!

נסענו אל פוזנן ברכבת מאספת, הנסיעה נמשכה שלוש וחצי שעות. אני דמיינתי לי שלוש וחצי שעות של בהייה בנוף, ביערות ובכפרים ציוריים. בפועל, מרבית היערות עמדו קרחים (למה חשבתי לעצמי שכל היערות יהיו ירוקי עד?), הכפרים שראינו לא היו ציוריים כלל, הכפור והקרח על השדות ובצידי המסילה יחד עם העננות הגבוהה יצרו מראה עגמומי למדי. אבל כל זה השתלם, שכן פוזנן התגלתה כעיר קטנה ומקסימה!

בתחנת הרכבת (Poznan Glowny) קנינו כרטיס נסיעה בתחבורה ציבורית התקף ל- 24 שעות (13 זלוטי) ונסענו לעבר המרכז העתיק. דבר ראשון עצרנו לתה/קפה בבית הפנקייק Gramofone. אני לא מחובבות הפנקייק אז הסתפקתי בתה, אביב התלהב. העיצוב כולל כמובן הרבה הרבה תקליטים ופטפונים ישנים מדגמים שונים ומשונים.

מבחר קטן מהתקליטים המקשטים את בית הפנקייק

המשכנו לעבר הכיכר העתיק (Rynek) שבמרכזו כמובן בית העירייה הרנסנסי היפה. בשנת 1551 התקינו בראש המגדל שעון מכני עם דמויות של שני תיישים, ובכל יום בשעה 12:00 בצהריים נפתחת דלת מעל לשעון ושני התיישים פוצחים בקרב, שבמהלכו הם נוגחים בקרניים אחד של השני תריסר פעמים. אבל אנחנו הגענו מאוחר מדי... אז נותר לנו רק להמשיך ולהתלהב ממגוון הבניינים הצבעוניים, הבנויים בסגנונות שונים, שסביב הכיכר המתוקה הזו.

כיכר העיר העתיקה בפוזנן

מבט על בית העירייה הרנסנסי היפהפה

פסל התיישים של מגדל השעון מופיע בעוד מקומות במרכז העיר

רבות שמענו על שוק הפשפשים של פוזנן, אולם בירור קצר בלשכת המידע לתיירים שבכיכר העלה כי בימים חורפיים כאלו השוק הוא, במילים עדינות, 'לא משהו'. אז החלטנו לוותר עליו והלכנו אל השוק העירוני. שבניגוד לשווקי אוכל רבים אחרים היה עגום ומאכזב.
 חזרנו למרכז, נכנסנו אל כל כנסייה שראינו בדרך (הכי יפה לטעמנו היתה כנסיית St. Stanislaus) ואז צעדנו לעבר האי.

בעוד שבורוצלב עברנו, בדרכנו לאי, בגשר אדום ואחריו בגשר המנעולים, כאן עברנו על גשר אחד שהיה גם אדום וגם תיפקד כגשר מנעולים...מצוידים במנעול שקנינו אתמול תרמנו את חלקנו והמשכנו לעבר האי.

שניים שהם אחד: גשר אדום שהוא גם גשר המנעולים

אי הקתדרלה (Ostrów Tumski) שוכן בין נהר הורטה לנהר הצבינה והוא קסום, ירוק ושקט. קתדרלתSt. Peter and St. Paul נבנתה במאה העשירית והיא הקתדרלה העתיקה בפולין. נעים לשוטט סביבה, הירוק והשקט עושים את שלהם...

חזית קתדרלת St. Peter and St. Paul 

צידה האחורי של הקתדרלה מרשים לא פחות!

מהקתדרלה נסענו בטראם לאזור הטירה – הZamek- של פוזנן. מתחם מרשים זה נבנה בתחילת המאה ה-20 עבור הקיסר הגרמני וילהלם השני והפך בכך למשכן המלוכני האחרון והצעיר ביותר באירופה. לאחר מלחמת העולם הראשונה, הטירה הכילה בין היתר את מחלקת המתמטיקה של אוניברסיטת פוזנן, אשר בוגריה הצליחו לשבור את קוד מכונת ההצפנה הגרמנית – “אניגמה”. במהלך מלחמת העולם השנייה הטירה הפכה למשכן רשמי של הממשל הנאצי, וכיום היא מרכז תרבות המכיל תערוכות, בית קולנוע ותיאטרון אנימציה לילדים.

מבט על הטירה - ה Zamek

סביב הטירה מבנים מרשימים רבים של הפקולטאות השונות ושם פגשנו את הפרופסור הנכבד הזה.

השנה חוגגת האוניברסיטה יום הולדת עגול:

התלהבנו מאוד מהאזור המרשים הזה; הצטערתי שלא ביררתי מבעוד מועד את האפשרויות לסיור מודרך כאן כי ברור היה לנו שיש פה עוד הרבה פינות חמד ואתרים מעניינים, והאזור כולו הרשים אותנו מאוד.

יש כאן גם מונומנט מרשים לזכר ההפגנות שהתקיימו בשנת 1956 כנגד השלטון הקומוניסטי. בשל גובהו ועיצובו הוא מרשים ועצמתי.

ליד הטירה יש גם אנדרטה לכבוד מפצחי האניגמה שכאמור יצאו מבין שערי הפקולטה הזו. לאנדרטה שלושה כיוונים, בכל אחד מונצח שם אחר של אחד ממפצחי הקוד.

מכאן הלכנו דרך הרחובות השקטים לעבר מבשלת הבירה הישנה (Old Brewery 50 50). קל לזהות את הקומפלקס הזה הבנוי מלבנים אדומות. בסופו של דבר זהו קניון בינוני, ואנחנו, שמראש תכננו לא להתקרב לקניונים הרבים שפוזנן וורוצלב התברכו בהם, די התאכזבנו.
 התחממנו בעזרת מרקים טעימים בבית קפה מרשת 
Weranda במרפסת הקומה העליונה של המתחם, והשארנו מקום גם לפירוגי המפורסם של Pierozak בדרך חזרה לטראם שהוביל אותנו אל תחנת הרכבת. את הפירוגי מכינים במקום לעיני הלקוחות, אפשר לבחור מבין כמה טעמים וגם כמה סוגי תוספות (בצל מטוגן, שמנת חמוצה, רק בריאות!)

תעשיית הפירוגי

חזרנו ברכבת מהירה יותר ותוך שעתיים וחצי היינו שוב בורוצלב. נסענו בטראם אל מרכז העיר והלכנו שוב לנסות את מזלנו במסעדת Konspira; השלט על הדלת אמר שהמסעדה מלאה אך אביב התעקש להיכנס ולבדוק בעצמו ואכן – שכחו להסיר את השלט והיה מקום!
 מסעדת 
Konspira המייצגת את החתרנות מול מוראות השלטון הקומוניסטי כוללת בעיצובה הרבה פריטים היסטוריים (במסעדה עצמה ובחצר האחורית) כמו גם הרבה גזרי עיתונות, פוסטרים וכדומה. אבל כל אלו הנם רק תפאורה לאוכל נפלא!!! כאן גם שתינו את הבירה הטובה ביותר מבין הבירות הפולניות שטעמנו – בירהKOMES כהה ונהדרת.

הכניסה למסעדה

אותה כניסה בשעות שהמסעדה סגורה

טעמנו הרבה בירות מקומיות מעולות, אך זו הטובה מכולן!

דגימות מהאוכל הנפלא שאכלנו ב Konspira

חזרנו למלון מיום ארוך...הקילומטראז' דווקא לא נורא – 6 ק"מ בלבד פלוס מנוחה לרגליים בשעות הרבות שבילינו בנסיעה ברכבות. לילה טוב.

בקצרה - יום 3

 • אגדתייסוד העיר פוזנן
 • שוק הפשפשים של פוזנן: ממוקם במתחם Rzeźnia Stara (הקצביה הישנה) כ-10 דקות הליכה מכיכר השוק. אם הולכים על רחוב Garbary הראשי, מתחם השוק ממוקם בצד שמאל. השוק פתוח בימי שבת-ראשון בלבד מ 6:00 ועד 14:00. בשבת השנייה של כל חודש, את שוק הפשפשים מחליף שוק עתיקות.
 • Zamek-טירת פוזנן; משמשת כיום גם כמרכז לארועי תרבות. מומלץ להצטרף לסיור מודרך!
 • מבשלת הבירה הישנה: Old Brewery 50 50, שקיימת מהמאה ה-19, משמשת כיום כמרכז אמנות ומסחר. מלבד חנויות רבות, יש במקום גם גני בירה (Beer gardens), מועדונים, פארק, מרכז אמנות ומלון.

אוכל ומשקה

 • Costa Coffee בתחנת הרכבת – הרבה יותר מדוכן קפה, מעוצב כסלון נחמד ונעים להמתין בו במקום על הרציף! סניף חביב נוסף נמצא בשדה התעופה.
 • Gramofoneבית פנקייק שיחודו בעיצובו המרהיב הכולל אוסף תקליטים וגרמופונים.
 • Weranda – בתי קפה בעלי תפריט מגוון מאוד, מעוצבים כולם בשילוב הרבה הרבה צמחייה וירק.
 • Pierozak – רשת המתמחה בהכנת פירוגי במקום לעיני הלקוחות.
 • Konspira בוורוצלב מסעדה מלאת אווירה עם אוכל פולני נפלא המגיע במנות ענקיות!

יום 4: ורוצלב

לאחר השכמה טבעית וקפה/תה באדיבות הקומקום שבחדר שמנו פעמנו לעבר שוק הפשפשים על פסי הרכבת (Świebodzki Bazaar) -שוק המתקיים בתחנת רכבת נטושה. אנחנו הלכנו ברגל כרבע שעה, ניתן כמובן להגיע גם בטראם. כשמגיעים לאזור אין צורך לחפש את הכתובת המדויקת – לפי כמויות האנשים מזהים מיד את המיקום! הגענו לפני תשע בבוקר והמקום המה אדם. עוד לפני הכניסה ישנו שוק יד שניה הפרוש על המדרכה ומשתרע למרחק עצום; בהמשך נכנסים אל בניין התחנה הישנה ומגלים כי חוץ מחזית יפה לא נותר דבר פרט למסילות חלודות...תחילה עוברים דרך שוק אוכל: פרות, ירקות, דבש וביצים. בהמשך – דוכנים של סוחרים, בעיקר בגדים ותיקים וקצת כלי בית. כמו שוק רמלה רק הרבה הרבה יותר גדול. וכמובן הרבה יותר קר; שלוליות הקרח מהלילה טרם הפשירו...לא התייאשנו. צעדנו כקילומטר וחצי בשוק הזה עד שדוכני הבגדים הסתיימו והתחיל שוק הפשפשים האמיתי: בין המסילות מסודרות הסחורות השונות, התמהיל – כמקובל בשווקי פשפשים...יש ג'אנק ויש אוצרות...מאחורי המסילות נמצאים כלי התחבורה של ה'סוחרים': אופניים, עגלות תינוק או אופנים עם עגלה.

המסילות הנטושות והקרח רק הוסיפו לאווירה... אמנם לא רכשנו שום דבר אך כן היה שווה להגיע. 

גם הרציפים הישנים וההרוסים משמשים את השוק

לא רצינו לעבור שוב בין כל דוכני הבגדים, קיווינו להקיף אותם מהצד וגילינו...שוק שלם של רהיטים. לא רהיטי יד שנייה, משאיות הפורקות מערכות רהיטים שלמות וחדשות, כולל קטלוג בדים לביצוע הזמנה. ובינהים ישבה גם בבושקה ומכרה פירוגי תוצרת בית, אז כמובן שקנינו (4 פירוגי ב-4 זלוטי).

חזרנו לכיוון המרכז והלכנו להתחמם בבית הקפה Cocofli שגם הוא שייך לז'אנר חנות ספרים משומשים/בית קפה/ידידותי לילדים ביום/בר בלילה (באחד הערבים הקודמים חלפנו לידו וראינו שהוא מלא לחלוטין גם בשעות הערב, הפעם בלי ילדים...). הגענו והיה ריק, תוך חצי שעה התמלא לחלוטין במשפחות עם ילדים צעירים, ונראה שכולם לקראת איזו הפעלה לילדים. אנחנו בינתיים התחממנו היטב.

בית הקפה Cocofli – עוגת הגזר מומלצת במיוחד!

כעת חצינו את העיר כדי לתרום את חלקנו לגשר המנעולים (כזכור ביום הראשון הגענו נטולי מנעול ובהמשך קנינו). פגשנו עוד גמדים והלכנו לסיור אחרון באי הקתדרלה. כיוון שהיה יום ראשון משפחות רבות יצאו לשיטוט ברחבי האי, ובעצם העיר כולה, אך עדיין נשמרו השקט, השלווה והקסם שבאוויר.

חלק מהגמדים שפגשנו היום; במיוחד התלהבנו מהגמד כורך הספרים (מימין למטה)

המשכנו לשוטט לאן שהרגליים נשאו אותנו. אמנם כבר הכרנו היטב את כל הסמטאות הציוריות אבל לא יכולנו לשבוע מהן...נ כנסנו לחצרות אחוריות, עברנו בכל מעבר אפשרי ומדי פעם נכנסנו לכנסיות השונות להפשיר לרגע קט ולהאזין למוסיקה הנפלאה שליוותה את המיסות של יום א'.

את הקפה הבא תכננו לשתות ב Vinil Cafe, שהוא כמובן שילוב של בית קפה וחנות תקליטים. מקום קסום שלא רצינו לצאת ממנו...ב מקום קפה/תה התחממנו הפעם עם משקאות ייחודיים יותר: לימונדה חמה (שהתגלתה כמיץ תפוזים רותח ומתובל) ומשקה בירה חם. המקום מזמין להשתקע בו עוד ועוד, להאזין למוסיקה הבוקעת מפטיפון כמובן...

קפה ויניל

שתייה חמה קצת אחרת (משקה בירה חמה ומשקה לימונדה חמה)

חזרנו לחדר לרגע ואז יצאנו לציד גמדים נוסף ואחרון (כמעט). מזג האוויר השתנה והגיע לשבע מעלות, יצאנו בלי כובע וכפפות מהחדר...הכיכר העתיקה התמלאה במשפחות עם ילדים, פסלים חיים, מופעי רחוב, מפריחי בועות ועוד, ואנחנו לא שבענו מיופייה של העיר שתיכף נצטרך לעזוב. אפילו ראינו שתי גמדות!

שתי הגמדות שראינו (העליונה מצלמת גמד)

בסופו של דבר חזרנו לחדר, ארזנו את חפצינו המעטים ויצאנו לעבר שדה התעופה. היציאה המאוחרת התאפשרה בעקבות תשלום של 170 ₪ עבור צ'ק-אין מאוחר, שכמובן היה שווה בהחלט!

בדרך לאוטובוס מס' 106 פגשנו את הגמד האחרון באמת. המתנו לאוטובוס וראינו את שרידי שוק הפשפשים מתפזרים לדרכם.

מוכר בסיום היום בשוק הפשפשים

תחנת האוטובוס ניצבה על גדות אחד מיובלי הנהר, אז יכולנו להמשיך ליהנות עוד קצת מהאודר.

הקילומטראז' היומי עמד הפעם על תשעה ק"מ, אבל בהחלט היינו מוכנים להמשיך, לולא היתה לנו טיסה להספיק אליה...

בקצרה – יום 4

 • שוק פשפשים על פסי הרכבת (Świebodzki Bazaar) – באזור הנטוש של תחנת הרכבת הזו מתקיים בימי ראשון שוק פשפשים. האווירה האקלקטית, שמאפיינת שווקי פשפשים בדרך כלל, מתחזקת כאן בשל המיקום המיוחד על גבי רציפי הרכבת הישנים ומסילות הברזל. כתובת: Plac Orląt Lwowskich, שעות פעילות: ימי ראשון 6:00-15:00.
 • הגעה מהעיר לשדה התעופה בתחבורה ציבורית: אוטובוס מספר 106 (כל רבע שעה).

אוכל ומשקה

 • Cocofli - שייך לז'אנר חנות ספרים משומשים/בית קפה/ידידותי לילדים ביום/בר בלילה; אווירה כיפית!
 • Vinil Cafech בית קפה מיוחד ומלא אווירה, שהוא גם חנות לתקליטים ישנים. מומלץ לנסות את הלימונדה החמה!

אז מה היה לנו?

כמעט ארבעה ימים של שיטוט ברחובות קסומים, צבעוניים וציוריים, בין הרבה איים וגשרים.
שקט ושלווה נפלאים, המוני גמדים (בעתיד אנחנו מתכננים לספור באמצעות התמונות שצילמנו כמה באמת פגשנו..)
 וגם...ליטרים של תה/קפה/בירה בבתי קפה חמודים, וגם כמה מסעדות (מי אמר שאוכל פולני הוא תפל? אנחנו חגגנו בשלוש מסעדות מצוינות!).

ומה לא הספקנו?

מאוד רציתי להצטרף לסיור מודרך של 'המטריות הצהובות' כדי לשמוע עוד קצת אנקדוטות על האתרים השונים. תכננו, אך בסוף המשכנו בשיטוטינו העצמאיים.
 למי שבכל זאת מעוניין, הנה הפרטים (הסיורים הם חינם אך נהוג להשאיר טיפ בסוף):

בתי קפה שמצאו חן בעינינו אך לא הספקנו לדגום אותם (יש גבול לכמה קפה/תה אפשר לצרוך אפילו כשקר...):Charlotka, Bike-Caffe, באזור בית הכנסת וגם Literatka בכיכר העתיקה.

שני מוסדות קולינריים ידועים שנסגרו:

 • Piwnica Świdnicka המסעדה העתיקה באירופה, במרתף בית העירייה הישן של ורוצלב.
 • בית הקפה היהודי הכשר Ciz, ליד בית הכנסת החסידה הלבנה.

חומר ומידע על ורוצלב ועל פוזנן:

חוץ מהמידע, הטיפים והכתבות כאן ב'למטייל', לתכנון הטיול נעזרנו גם בבלוגים הבאים:

לפוסט הקודם

לפוסט הבא