מאמר זה נכון ל- 1.1.2020

אתחיל במסקנה סופית ( לפי דעתי האישית בלבד ), לא למהר לרכוש טיסות ונופשונים לפסח וקייץ 2021. הנימוקים בהמשך.

חושבים שעשיתם חיסון, יתן לכם את החופש לחזור לטוס לדובאי? אז זהו, שלא. כל אמצעי הזהירות שכדאי לנקוט גם אם יש לכם דרכון ירוק.

ב 22 לחודש מרץ 2020 התחלתי לכתוב מאמר מקיף שלצערי נכון גם לעכשיו, על השפעת הקורונה על התיירות והכלכלה העולמית – דעה אישית .

כל מי שקיבל חיסון שני חושב שזהו, המחלה גמורה? אז אני חושב שהמחלה תרדוף אותנו עוד כשנה אחת ואולי יותר. כנראה יהיו שינויים מהותיים בחברות התיירות לכל סוגיהם, וצפויים ביטולים ואי החזר כספי בגלל פשיטות רגל.

ה”דרכון הירוק”, שכולם מדברים עליו שינתן על ידי משרד הבריאות למתחסנים בפעם השניה, עדיין לא נוצר ( ויש המדברים שיקח זמן לא קטן ), לא קיבל תוקף חוקי בחו”ל וגם באירגון הבריאות העולמי המסונף לאומות המאוחדדות. ולכן, כגע אינו מהווה אישור לטיסה או לכניסה למדינות האחרות ללא בדיקות קורונה מקדימות. הוא יהיה טוב רק למי שיבוא ממדינות מחו”ל ולא יצטרך להיות בבידוד

כולנו, במיוחד אחרי החיסון השני ולאחר קבלת דרכון ירוק, רוצים וחולמים לרכוש את הדילים הכי “מפתים”. החברות מודעות לכך ורצים לתת לכם מחירים “יעני” הכי זולים לפסח ולקייץ הקרוב בטיולים מאורגנים, נופשונים ואפילו הפלגות.

קחו בחשבון שוירוס הקורנה עלול לפגוע בנסיעה חופשית כמו בעבר, דבר שיביא הפחתה ניכרת בהזמנות שמשמעותם ביטולים. ולכן יש לי  ספק אם תוכלו לצאת לטיול הבא שתזמינו.

ההערכות המקצועיות הן שהנסיעות לחו”ל לא תחזורנה למצב כפי שהיו בשנת 2019. קחו בחשבון שעטיית מסכות והתרחקות חברתית ישארו איתנו עוד זמן רב וזה על סמך דעתם  של מומחים ברפואה.

כמות הטיסות של חברות התעופה פחתה באופן דרמטי ויקח זמן רב עד שיחזרו למה שהיה ולכן יש לצפות לשינויים לא מעטים. שבחלקם זה ביטול יעדים, כמות מטוסים ועוד.

כיום, כשהמצב לא ברור אם יהיו טיולים\חופשות, על המטיילים להגן על עצמם במקרה של ביטול או שינוי עסקה ללא קנס. זיכרו את המצב שבקורונה של 2020 ו 2021 יש עדיין מטיילים שלא קיבלו את כספם חזרה, הם קיבלו רק הבטחות. בינתיים הכסף שלכם שוכב אצל החברות  והם מקבלים על זה ריבית ( ומה אתם מקבלים?).

זיכרו, יש חברות בעולם ( קרוזים, חברות תעופה ) שהעבירו כספים ממענקי הממשלות לאנשים שהיזמינו דרכם ישירות. ומה על הכסף שהועבר לסוכנויות? יש חברות וסוכנויות הוגנות שהעבירו ללקוחות שלהם. כמה יש כאלו?

הבעיה העיקרית של חברות התיירות בארץ ובעולם שפוגעת במטיילים היא שיש להם עלויות קבועות וגבוהות והרצון שלהם לשמור על מחזור כספים על מנת לשרוד וזאת כדי להמשיך פעילות במיוחד כשאין להם הכנסות. וזאת הסיבה שרבים לא קיבלו את כספם האישי שעליו עמלו וחסכו. והתרגיל שהם עושים לך הוא לתת לך זיכויים לשימוש בעתיד ( מי מבטיח שהם יהיו קיימים ) שאליו אני מתנגד . תארו לכם שאתם חייבים לחברה, איזה טרור היה מופעל עליכם.

החיסונים בישראל מתקדמים באופן משביע רצון ( בגלל קופות החולים ) לעומת שאר המדינות ששם המצב לא משביע רצון, אפילו על סף פאניקה. אז מישהו יודע מה יהיו ההגבלות בחו”ל?

כשיתברר למזמינים שהדילים המפתים, ומבצעי הנסיעות הנהדרים י\בוטלו ושהפיקדון ששילמו לא י\הוחזר, כל שנותר להם לעשות הוא לפנות ישירות לחברה שבה הוזמן הדיל ולנהל משא ומתן, על עסקת החזר כספי או אשראי. חברות עשויות להיות גמישות יותר מכפי שמדיניות הביטול שלהן מעידה.

כדי להימנע מחששות, אני ממליץ לא למהר ברכישה של טיולים, חופשות ונופשונים. אבל, לכל המעונינים המעוניינים בכל זאת לצאת לחופשה ולנצל את הדילים, הם חייבים לדאוג רק לעצמם ולנקוט בכל אמצעי הזהירות כדי להגן על עצמם. יש חובה לקרוא את החוזה כולו ולהתנות אפשרות לשנות או לבטל את ההזמנה ללא קנס. כמו כן, מומלץ לקנות מחברות ידועות וממותגות שידועות בנאמנותם ללקוח ובמידה שהם יספקו זיכוי, אז שיוכלו לממש אותו.

במידה והחברות ביטלו לכם ולא רוצים להחזיר את כספכם, אני ממליץ לפנות ישירות לחברה במשא מתן קשוח, כשלב ראשון. במידה ויהיה סרוב לעמוד בחוזה, שווה לכתוב ברשתות החברתיות עם תיוגם לכתוב ולספר רק את האמת. בשלב אחרון, יש לפנות לערכאות משפטיות ( ולא תביעה יצוגית ). טיפול משפטי זה דבר יקר לחברות והם ינסו להימנע מכך.

טיפים של 45 שנה של ניסיון

אל תאמינו להבטחות מפליגות בעל-פה, כולם אומרים לך: תאמין לי, אצלינו המחירים הכי טובים, הכי סודיים, אצלינו השרות הכי טוב. וראינו מה קרוה במציאות. ולכןבחרו אך ורק חברות ואנשים שיש לכם ניסיון.

אל תבחרו רק לפי מחיר, אלא באיכות במחיר הכי טוב.

הקליטו את השיחות, שימרו על כל המסמכים והמיילים שיהיה לכם. כהוכחות משפטיות