אומרים שבאפריקה ארבע שמורות טבע גדולות (פארקים לאומיים), בהם ראוי לבקר – סרנגטי Serengeti בצפון טנזניה, מסאי מארהMasai Mara בדר' מע' קניה (שהוא המשכו של הסרנגטי), אטושה Etosha בנמיביה וקרוגר Kruger בדר' אפריקה. מאלה ביקרתי בשניים- בסרנגטי ובאטושה. אכן פארקים שהביקור בהם הוא חוויה לחיים. מבין הארבעה, סרנגטי נחשב למעניין ,למגוון ולמרתק ביותר. לשמורת טבע זו הקדשנו כחמישה ימי טיול וחמישה לילות.

עם זאת, יש פארקים נוספים, שביקור בהם יעצים את החוויה ואת מראות חיות הבר, כפי שהן בטבע. בטיול זה ביקרנו בחמש שמורות טבע (פארקים לאומיים) בטנזניה לבדה. אני ממליץ לבקר בכולן ולא לוותר על אף אחד מהן. השמורות שונות זו מזו, בנופןובמראות חיי הבר בהן. כל שמורה והייחוד שלה.

השמורות בהם ביקרנו בטיול זה, היו (בסדר זה):

  1. אגם מניארה Manyara National Park – יום וחצי.

  2. סרנגטי Serengeti National Park - 5 ימים.

  3. נגורונגורו Ngorongoro- יום.

  4. טאראנגירה Tarangire – יומיים.

  5. לשמורת ארושה Arusha National Park- חצי יום.

השתדלנו בטיול זה להיחשף גם לפן האנושי של החיים בטנזניה ולא להסתפק רק בספארי חיות בר. לצורך כך ביקרנו בשוק ססגוני וגדול, המתקיים אחת לחודש בעיירה קארטו Karatu וביקרנו את בני האדזבה (אליהם הצטרפנו עם זריחה לציד ציפורים עם חץ וקשת – הם הציידים ואנו הצופים) ,דטוגה ובכפר מסאי מתוייר. בנוסף, ביקרנו במספר שווקים מקומיים קטנים, בדרכי הנסיעה שלנו.

מרבית הטיולים היוצאים מישראל לטנזניה, נמשכים בד"כ 5 עד 7 ימים נטו . אני מניח שהסיבה העיקרית לכך היא עלות הטיול. זאת, שכן עלות כל יום טיול ספארי היא גבוהה יחסית. כוללת כלכלה מלאה ,לינה בשטח (לודג' או קמפ אוהלים ברמה גבוהה) עלות כניסה לאתר, רכב ונהג/מדריך וכו'.

לאחר לימוד אפשרויות הטיול בטנזניה ,בשלב תכנון הטיול, החלטתי להקדיש לו 13 ימי טיול/13 לילות נטו ולכלול בו ביקור ב חמישה פארקים/שמורות טבע. לטיול זה יצאנו שלושה זוגות חברים והתניידנו כולנו ברכב אחד, באופן מרווח, כשהנהג שלנו שימש גם מדריך. לצורך ביצוע הטיול הייתי בקשר עם יותר מ 10 סוכנויות ומארגני תיירות בטנזניה, רובם נמצאים בטנזניה וחלקם באירופה או צפ' אמריקה. קיבלתי הצעות מחיר שנעו בין 3500 דולר לאדם ל 4,800 דולר וגם הרבה יותר ,לא כולל טיסות (תלוי באיכות ומיקום מקומות הלינה, מספר גורמי התיווך בדרך למתן השרות וציפיות לרווח) . בסופו של דבר ,שילמנו 3,200 דולר לאדם (על בסיס קבוצה של שישה איש) ל 13 ימי טיול מלאים, במסלול שיתואר להלן, תוך ציון מקומות הלינה.

החברה הטנזנית שביצעה את הטיול עבורנו נקראת "אסנטה טורס" Ahsante Tours . זו חברה קטנה יחסית, בבעלות של אישה נחמדה בה פגשנו. אנשי הסוכנות, לרבות הבעלים עשו מאמץ למלא את כל הבקשות שלנו ולנעים שהותנו. התברר שאנו היינו הלקוחות הראשונים שלהם מישראל. היו לי עוד שתי הצעות ברמת המחיר של "אסנטה" . החלטתי ללכת עימם ,לאור המלצות טובות אודותיהם ,עליהן קראתי וכן לאור התקשורת היעילה עימם באימיילים ונכונותם גמישות בכל הקשור לתנאי תשלום ואף למחיר. בדיעבד זו היתה בחירה מצוינת. מאוד ממליץ עליהם. הם עדיין קטנים ורעבים. פרטי הקשר סוכנות זו יצוינו בסוף הכתבה.

מקומות הלינה בהם לנו היו מרביתם לודג'ים ברמה טובה וחלקם מחנה אוהלים בשטח, ברמה של לודג' (כל אוהל הוא חדר, עם מיטה זוגית, מצעים, שירותים ומקלחת פרטיים, חדר אוכל וכו'. ארוחות ערב ובוקר תמיד בלודג'. ארוחות צהריים מסופקות ע"י הלודג' בלאנצ' בוקס. יצוין, כי בעלי חיים מתקרבים אל מקומות הלינה בלודג'ים ובקמפים (כולל פילים וצבועים) ומסתובבים בתוכם. יש כללי זהירות להתנהגות במקום ואנשי צוות מיומנים לטפל בתופעה זו. באחד הלודג'ים בו שהינו, בתוך אוהל/חדר, פיל עבר ,התחכך באוהל והשמיע נהמות. בלודג' אחר פילים הסתובבו בין החדרים ובמדרכות. לא חשנו בסכנה מוחשית בשום שלב ונזהרנו לא להתקרב אל בעלי החיים, אלא אם אנו בתוך הרכב.

הרכב בו נוסעים הוא רכב ג'יפ מאורך וגבוה יחסית, בעל הנעה 4X4. הרכב מקורה בגג שמתחתיו ולכל אורך צידי הג'יפ יש פתח בגובה של כ 30 ס"מ ואולי מעט יותר, המאפשר לנוסעי הרכב ,לעמוד ולצפות בבעלי החיים בשמורה. הרכב נוסע ממקום למקום, בחיפוש אחר התרחשויות מעניינות לתצפית בטבע. לנהג הרכב חשיבות רבה,שכן הוא גם המדריך והוא חי את המתרחש בטבע ומזהה דברים שמבקר זר לא יבחין בהם במבט ראשון. לנו היה נהג מעולה בשם אסטון Aston.

יום ספארי מתאפיין בנסיעה ברכב לתצפית בבעלי החיים בסביבתם הטבעית בשמורת הטבע. נהג הרכב מחפש חיות מעניינות, ריכוזי חיות והתרחשויות מיוחדות, אליהן הוא מכוון דרכו. כך מדי יום. המראות חדשים ומעניינים, כל יום מחדש.

יום 1, יום חמישי, 5 ספט'- טיסה ת"א-איסטנבול-קילימנג'רו (טנזניה).הגעה לשדה התעופה קילימנג'רו ((JROבשעה 0100 בלילה ( 6 ספט'). העברה ולינה בלודג' ליד שדה התעופה, הקרוי KIA Lodge .

יום 2, יום שישי, 6 ספט' - אגם מניירה. בשעה 1000 בבוקר יציאה ליום ספארי בפארק הלאומי אגם מניארה Manyara National Park. בדרך לפארק עצירה קצרה בעיירה ארושה Arusha. ארוחת צהריים בלאנצ' בוקס, שסופקו ע"י סוכנות "אסנטה ”, שארגנה עבורנו טיול זה (פרטים אודותיה בסוף הכתבה). הגענו לפארק אגם מניארה בצהריים לחצי יום סיור רכוב בו . במהלך היום ראינו בעלי חיים מסוגים שונים בפארק זה (ג'ירפות, פילים, קופים, אנטילופות, גנו,זברות ועוד) . ארוחת ערב ולינה באתר שהוא בבעלות סוכנות התיירות "אסנטה" הקרוי Ahsante's Karatu Forest Tented Campוהנמצא ליד העיירה קארטו Karatu,באזור אגם מניארה במקום אוהליםגדולים. כל אוהל הוא למעשה חדר, עם שירותים ומקלחת חמה פרטיים.לאחר ארוחת ערב, הצוות המקומי מדליק מדורה ואנו יושבים סביבה ונהנים מהחום והמראה, תוך פטפוט עם הצוות. אנשי הצוות של אסנטה עושים את שביכולתם להנעים השהות כאן. ואכן היה נעים. לינה: Ahsante's Karatu Forest Tented Camp

יום 3, יום שבת, 7 ספט' - אגם מניירה וביקור בשוק בעיירה קארטו . 0830 יציאה מהקמפ ,נסיעה 30-20 דקות לשמורת אגם מניארה והמשך סיור בשמורה זו. המראות וההתרחשויות מעניינים ולא חוזרים על עצמם. אחה"צ- ביקור בשוק גדול ,צבעוני ומיוחד ,המתקיים אחת לחודש, בתאריך 7 לחודש, בשטח פתוח ,בעיירה קארטו Karatu (ליד אגם מינארה). מדובר בשוק בו נמכרים ביגוד, בדים, הנעלה, מזון, אביזרים לבית ועוד ועוד. המוכרים פורסים יריעות על הקרקע ,עליהן מציגים מרכולתם. מאות ואולי אלפי אנשים מהסביבה מגיעים לכאן ביום זה. קיבלתי מראש טיפ על שוק זה מידיד ,הנחשב בעיני למומחה מספר 1 בארץ לטנזניה והטיול תוכנן כך, שנבקר במקום זה בדיוק ב 7 לחודש ,בשעות אחה"צ המוקדמות. מאוד מומלץ לעשות כך. לחובבי הצילום, זו מתנה. לינה :

Over night: Bougainvillea Safari Lodge, F/B http://www.bougainvillealodge.net/

4, יום א, 8 ספט' - נסיעה לצפון שמורת הסרנגטי (7 עד 8 שעות כולל עצירות ) נסיעה אל חלקה הצפוני של שמורת הסרנגטי דרך נגורונגורו Ngorongoroודרך עמק סרונרה Seronera Valley הנמצא בתוך שמורת הסרנגטי המרכזית Central Serengeti.

דרך הנסיעה עד לסרנגטי היא מדברית, כמעט לא עוברים במקומות ישוב, למעט אחד פה, אחד שם. עם זאת, ראינו מקומיים עם עדרי בקר, פה ושם, בעיקר במקומות בהם היה מקור מים. ביצענו עצירות ע"מ לצפות במתרחש ולתקשר עימם. גם הנוף בדרך זו יפה ומעניין.

כניסה לסרנגטי דרך שער כניסה הקרוי Kleins Gate . לסרנגטי המרכזי הגענו בשעות הצהריים ומשם המשכנו לסרנגטי הצפוני, לאזור הנקרא עמק לובו Lobo.

נכנסנו לסרנגטי הצפוני דרך שער, בסביבות השעה 1600. מיד כשעברנו את השער ,ראינו במרחק של כ 20 מ' מאתנו , קבוצה של לביאות עטה על זברה ואוכלת את בשרה . אנו ממשיכים לנסוע בסרנגטי הצפוני ,אל עבר מקום הלינה שלנו. עם דמדומים, ספק תחילת חשיכה, אנו עוברים עם הרכב בנתיב דרך כשמשמאלנו סלעים ומימיננו מרחב פתוח. לפתע אנו רואים אריה עומד על סלע שגובהו כ 2 מטר, במרחק 1.5 מטר מהרכב שלנו (תמונה, כאילו לקוחה מהסרט "מלך האריות"). אנו עומדים צופים באריה מהפתח הגלוי והפתוח ברכב והאריה צופה בנו. והוא במרחק נגיעה. אמא'לה. הנהג שלנו, שהבחין בכך, המשיך לנסוע, כאילו אין כלום ונותרנו שקטים.

אנו ממשיכים בנסיעה ורואים נמר יושב לצד הדרך, מרחק 15-10 מטר מאתנו. כשהבחין בנו, החל בתנועה. הנהג עצר . הנמר קם והחל להתקדם בהליכה, עד שנעלם מטווח הראיה שלנו. הספקתי לצלמו, על אף תנאי שכמעט והחשיך. מראה מופלא. איזה קבלת פנים. הגענו ללודג' בחשיכה, מאוד מרוצים ממראות היום.

Overnight, Lobo Wildlife Lodge, F/B http://www.hotelsandlodges-tanzania.com/properties/en/lobo_index.php

יום5, יום ב, 9 ספט' - צפון שמורת הסרנגטי . אחרי שבשעות אחה"צ המאוחרות ותחילת הערב של אתמול, טעמנו טעימה מהסרנגטי, הבנו שהגענו אל המקום האמיתי. בימים הבאים אנו נצא למסלולי נסיעה שונים במרחבי הסרנגטי הצפוני ,במעקב אחר חיות הבר. היום סיירנו באזורים של עמק לובו Lobo Valley ושל אזור בולוניה Bologonja. הזמן להיות בעמק הלובו הוא מסוף יולי ועד נובמבר ,בעונה היבשה. עם זאת, החל מאמצע ספט' ועד סוף נוב' ,עמק הלובו מאכלס כמויות גדולות של בעלי חיים, אולי הגדולות בכל מזרח אפריקה.

מראות של עדרי גנוwildebeests , עדרי באפלו ,זברות, ג'ירפות, פילים, אריות, ברדלסים, צבועים, חזירי בר, אנטילופות ,עדרי צבאים ויעלים מסוגים שונים כגון Grant's gazelle, Thompson's gazelle , היפופוטמים רובצים במאגרי מים ועוד. כל אלה בטבע. בסביבתם הטבעית. חיים כדי לשרוד . נזהרים מזה מעליהם בשרשרת המזון.

בניגוד לפארק אטושה Etosha בנמיביה ,שם עיקר הפעילות הניצפת ע"י המבקרים, היא בסמוך למאגרי המים, בעת שהחיות באות לשתות, כאן, בסרנגטי, החיות ניצפות בכרי הדשא והמרחבים הפתוחים האינסופיים. המראות נהדרים. אתה צופה וחש כסטטיסט בסרט טבע של "נשיונל ג'אוגרפיק" או "דיסקברי". הסרנגטי הוא מאתרי הצילום העיקריים של סרטי טבע אלה, אם לא העיקרי שבהם.

נראה שאין מקום טוב יותר באפריקה ,מאשר הסרנגטי, לצפות בחיות טרף, בכל ימות השנה. ביום אחד אתה צופה בכל ארבע חיות הטרף הגדולות- האריה, הנמר, הברדלס (צ'יטה) והצבוע. אתמול בערב ראינו שניים מהם. מהיום נראה את כולם, כל יום. בודדים, בזוגות, או בלהקות/משפחות.

הנופים הפיזיים משתנים ממקום למקום והשתלבות חיות הבר בהם מופלאה ויפה למראה.

אנו נוסעים בדרכי העפר והכורכר של הסרנגטי, צופים במתרחש . בהתרגשות והתפעמות. יש ונוסעים חצי שעה ורואים מעט בעלי חיים. לפתע התרחשות. מעשה טרף, או מרדף, או סתם עדר ציורי מסתובב או נח במרחב. משפחות של פילים ,ג'ירפות, אריות, צבועים עוברות ממקום למקום ,או חוצות את דרכינו. ממש סמוך לרכב. Overnight, Lobo Wildlife Lodge.

יום 6, יום ג, 10 ספט' - צפון שמורת הסרנגטי. היום הוא יומו של הגנו wildebeest האמיץ, השורד, העובר ממקום למקום ,במרדף אחר העשב הירוק. אין ספק, מראות היום הם שיאו של הטיול. ידענו זאת מראש . טיול לטנזניה הוא חסר, לטעמי, אם אינו כולל מראות של עדרי גנו עצומים (אלפים ועשרות אלפים), בתנועה לקראת חציית נהר המארה Masai Mara River (גבול טבעי בין טנזניה לקניה),חציית הנהר ותנועה לאחר החצייה.

בכל שנה כמיליון וחצי גנו עוברים מהסרנגטי למסאי מארה וחוזרים חזרה ,במסע מרגש אחר כרי העשב הירוקים . רבים מהם לא שורדים מסע ארוך ומסוכן זה והריבוי הטבעי מפצה. לצד עדרי הגנו, ניתן לראות נספחים העושים את הדרך-בעיקר זברות.

בשעת בוקר מוקדמת יחסית,עזבנו את הלודג' ונסענו צפונה לכיוון קוגטנדה Kogatende , לצפות בנדידת בעלי החיים מקניה דרומה ,לעבר עמק הלובו, בסרנגטי הצפוני. בסביבות השעה 1300 הגענו לנהר המארה. בדרכינו ראינו עדרים גדולים בתנועה של גנו ומעטים יותר של זברה. התמקמנו לתצפית על שפת נהר המארה בצד הטנזני. אנו צופים במתרחש מתוך הרכב. לצידנו 20-10 כלי רכב של תיירים נוספים. נאמר לנו, שיחסית לא הרבה תיירים מגיעים לכאן מדי יום, מאחר וזו פינה מרוחקת בסרנגטי, המצריכה גם זמן הגעה. אנו באזור הנקרא משולש למאי Lamai Triangle אליו מגיעים עדרים גדולים בתקופת הנדידה ,בעונה היבשה.

שקט מסביב.

בצד השני של הנהר (צד קניה) עומדים כ 30 אלף חיות גנו .עומדים לאורך מספר מאות מטרים, בסמוך לגדת הנהר. ממתינים לרגע חציית הנהר. הם יודעים (מניסיון העבר) שהחציה מסוכנת. תחילה יש לצלוח את הירידה לנהר, שכן גדת הנהר תלולה. והמסוכן ביותר, היא צליחת הנהר עצמו. זאת, משום התנינים האורבים בנהר לחוצים אותו וההיפוטוטמים בנהר, שהנקרה בדרכם אבוי לגורלו. הזמן עובר ועדרי הגנו ממתינים. אין להם מנהיג. פה ושם מישהו בודק היכן יש ירידה נוחה לנהר וחוזר על עקביו. המראה מדהים.

השעה 1400,החלה החציה. מישהו ירד לנהר, בנתיב שנראה לו נוח ומיד הצטרפו אליו נוספים והחלה הצליחה. מראה לא יאומן. בנחישות חיות הגנו מתקדמות במים. תנינים מזנבים באחדים מהם. האחרים ממשיכים לשעוט ולשחות במים, לעבר הצד הטנזני. פה ושם נתקלים בהיפופוטם, שלא אוהב מי נכנס לטריטוריה שלו, וקורע בניבי שניו החדות את המסכן, שעבר לידו. חיות הגנו הרבות וחיות הזברה המעטות, שחצו את הנהר, מטפסות בעייפות את הגדה בצד הטנזני וממשיכות לשעוט דרומה. המראה של חיות הגנו ,שנותרו מאחור, חסרי אונים בנהר, משום שנפלו לשיני התנינים וההיפופוטמים ומשום שנחבלו בדרכם - מכמיר לב ומעורר הערצה לחיה מופלאה זו. חובבי טבע וצילום, אל לכם להחמיץ מראה זה. מרהיב, מעורר מחשבה והערכה רבה לגנו. חיה , שמקריבה כל כך הרבה, כדי לשרוד. הוסבר לנו, כי שליש מחיות הגנו בסרנגטי נכחדות מדי שנה. הריבוי הטבעי אף הוא שליש ,מה ששומר על יציבות מספרם הכולל.

על נדידת הגנו migrationכדאילקרוא בשלב תכנון הטיול, שכן המקום בו כדאי להיות, ע"מ לצפות בתופעה זו ,תלוי במועדי הנדידה וכיווניה.

לקראת ערב חזרנו ללודג' בו לנו. Lobo Wildlife Lodge.

יום 7, יום ד, 11 ספט' - צפון ומערב שמורת הסרנגטי. נפרדנו בבוקר מהלודג' שאירח אותנו לשלושה לילות בצפ' הסרנגטי. היום אנו בתנועה באזור הנקרא המסדרון המערבי של הסרנגטי The western corridor of the Serengeti. אזור זה המחבר את סרונרה בסרנגטי המרכזי עם כמעט ימת ויקטוריה. אזור באורך כ 80 ק"מ המאופיין בצמחיה מדברית של עצי שיטה ולאורכו עובר הנהר גרומטי Grumeti River. מדי פעם הנהג חד העין שלנו, מבחין על עץ שיטה בברדלס או נמר וטרפו לידו, נחים על העץ ,או ממתינים לשעת כושר למאכל הטרף. לאורך הנהר, יש מדי פעם צמחיה צפופה ובה קופים יפים בצבע שחור לבן, מסוג הקולבוס colobus. בנהר שוכנים גם תנינים ומדי פעם ניתן להבחין בריכוזי היפוטוטם , השורצים במים. בדרך שוב רואים ריכוז גדול של חיות מסוגים שונים - גנו וזברות שלא נטלו חלק בנדידה (יש גם כאלה),נמרים, אריות, ברדלסים (צ'יטות), עדרי בופלו buffalo , צבועים hyena, יעלים וצבאים מסוגים שונים להם התוודענו בטיול זה- Eland, Topi, Impala, Waterbuck and Thomson's gazelle. לינה בסרנגטי המרכזי ב

Over night: TWC – Kati Kati Tented Camp

http://www.tanganyikawildernesscamps.com/camps/serengetimediumcamp/

יום 8, יום ה, 12 ספט' - הסרנגטי המרכזי. יום ספארי, במרכז שמורת הסרנגטי הענקית, באזור Seronera . בבוקר, עדר פילים עבר בסביבות הקמפ בו לנו.

המרכזי נמצא הריכוז הגדול ביותר של חיות הטרף –אריה, נמר, צ'יטה, צבוע. אלה נמצאים גם במרחק מטרים ספורים מהרכב שלנו. התרגשות רבה. מראות יפים . רוצים לראות עוד ועוד.

Over night: TWC – Kati Kati Tented Camp

יום 9, יום ו, 13 ספט' - הסרנגטי המרכזי והגעה למכתש נגורונגורו Ngorongoro.

בבוקר התחלנו בתנועה,דרך מרכז הסרנגטי, אל מכתש נגורונגורו Ngorongoro . במהלך הנסיעה ,המשכנו לצפות בפעילות בעלי החיים בשמורת הסרנגטי. בדרך אל המכתש ביקרנו בשני מקומות . הראשון ב Oldupai Gorge,אתר ארכיאולוגי ,בו נמצאו מאובנים שונים ,מתקופות קדומות.

האתר השני בו ביקרנו היה כפר מסאי Maasai Boma,בו ניתן להתרשם מאורח חייהם. זהו כפר קטן, הכולל מספר עשרות נפשות ובו בקתות מגורים ובית ספר (צריף עץ ובו חלל לימוד אחד). הכפר הזה נראה לי מאוד תיירותי ומאוד "כפר לדוגמא". המקומיים קיבלו את פנינו בשירה וריקודים ושהינו עימם כשעה. בהיעדר אפשרות (משיקולי זמן) לבקר בכפר אוטנטי יותר ,הסתפקנו בכך. למרות זאת, נהנינו מהביקור והוא מומלץ.

לקראת ערב, הגענו ללודג',בו לנו, הממוקם בסמיכות למכתש נגורונגורו NgorongoroNbvk מנהל הלודג' קיבל את פנינו והראה לנו תמונה שהוא צילם, שעה לפני הגעתנו, של פיל המסתובב בתוך חצר הלודג',במדרכות המובילות לחדרים. Ngorongoro Rhino Lodge.

http://www.ngorongoro.cc/

יום 10, יום שבת, 14 ספט' - ספארי במכתש נגורונגורו Ngorongoro. רגעים לפני שאנו עולים על הרכב לעוד יום של ספארי, אנו רואים פיל מסתובב במגרש החניה של הלודג'. כל זמן שלא מתקרבים אליו והוא לא מרגיש מאויים, אנו בטוחים. תוך דקות הוא עוזב באיטיות את המקום. ספארי במכתש נגורונגורו Ngorongoroהוא שונה משהו, ממה שראינו עד כה. זאת, הן בנוף ובתכסית של שטח המכתש והן בסוג בעלי החיים המצויים כאן. מקום יפהפה ,שאין להחמיצו, לטעמי. במכתש ישנו אגם גדול בשם מגאדי Lake Magadi. ראינו אותו, אמנם ממרחק ובו אלפי עופות פלמינגו. בין האגם לדרך העפר בה נסענו, עדרי גנו גדולים, פה ושם זברות, צ'יטות ,אריות , צבועים ועוד. רואים גם נמרים נחים על עצים עם, או בלי, טרף לצידם. בתא שטח קטן יחסית, של מכתש זה, יש ריכוז גדול ומגוון של בעלי חיים, כולל כל הטורפים הגדולים. זהו מיקרוקוסמוס של הסרנגטי. לאחר 6-5 שעות של נסיעה איטית ומעגלית היקפית, בתוך המכתש, אנו יוצאים ממנו ,בתחושה מרוממת ובחיוך.

היעד הבא- אגם אייסי Lake Eyasi.אנו מגיעים לאזור זה, ע"מ להתוודע מחר לשני שבטים מקומיים. הגענו ללודג' בסביבות השעה 1630. בעלת המקום (אירופאית) קיבלה את פנינו ועשתה לנו סיור באזור הלודג' עד לאגם. בסמוך לאגם, ישבנו בכיסאות נוח וצפינו בשקיעה.

Kisima Ngenda Tented Camp

http://www.tripadvisor.com/Hotel_Review-g317085-d667576-Reviews-Kisima_Ngeda_Tented_Camp-Ngorongoro_Conservation_Area_Arusha_Region.html

11, יום א, 15 ספט' - ביקור בשבט הדזאבה,שבט דאטוגה ונסיעה לשמורת טאראנגירה Tarangire. עזבנו את הקמפ היפה בו שהינו, בשעת חשיכה, על מנת להגיע לכפר קטן של שבט הדזאבה Hadzabe, בו גרה משפחה מורחבת, כנראה. מתברר שההדזאבה הם למעשה סוג של בושמנים, החיים על צייד. בטנזניה יש פחות מאלף איש, בני שבט זה.

הגענו למקום עם דמדומי זריחה ,בסביבות 0530 בבוקר, לאחר שאספנו מדריך מיוחד לביקור ההדזאבה . ראינו שתי קבוצות של אנשים ישובים על הקרקע. כ 10 גברים ובנפרד מהם כ 10 נשים ,עם ילדים. הם המתינו לנו. תוך דקות, יצאנו עם מספר גברים לצפות בהם בשעת צייד, עם חץ וקשת. פעילות משותפת זו הייתה מתוכננת מראש . כל זוג מאתנו הצטוות לצייד אחד או שניים. בשטח יש הרבה עצים, כולל עצי באובב הענקיים. הציידיים חיפשו לצוד ציפורים. הם נעים בשקט ובמהירות, לאתר ציפורים על העצים. מדי פעם, הציידים רצים ואנו בעקבותיהם. פעם יורים חץ ולא פוגעים ופעם פוגעים. את הציפורים שניצודו, הציידים צולים על אש בשטח, לאחר שיצרו מקור אש, באמצעים מסורתיים אותו קרבו למספר עשבים ועצים קטנים שליקטו. הם הציעו לנו לטעום מהציפורים הצלויות, אך סירבנו בנימוס. "מסע" הצייד נמשך מעט יותר משעה וחזרנו למקום המגורים שלהם. החלפנו חוויות וראינו את בקתות המגורים שלהם-סוכת עץ קטנה מעל פיסת קרקע. בסה"כ היינו כאן כשעתיים.

מכאן נסענו להכיר בני שבט נוסף הנקרא דטוגה Datoga. בני הדטוגה הם שבט של נודדים החי בעיקר סביב אגם אייסי Lake Eyasi. עוסקים בגידול בקר והיכן שיש להם ישוב קבע, הם עוסקים גם בחקלאות. בתנוכי האוזניים יש לחלקם חורים גדולים, בדומה לבני שבט המסאי. כמו כן יש לחלקם קעקוע בפנים והם לבושים בלבוש מסורתי ביקרנו משפחה אחת, במקום המגורים שלה, העוסקת בריקוע ברזל והכנת כלי עבודה ממתכת זו. נראה שמשפחה זו נהנית גם מהכנסות תיירות .

מסוים של הביקור, אחת מנשות הדטוגה הצעירות, הבחינה בחינה של ירדנה. היא ניגשה אליה בידידות והציעה לירדנה ללבוש בגד מסורתי של הדטוגה. ירדנה נענתה. אשת הדטוגה הסירה המלבוש היפה מעליה (עדיין נותרה לבושה בביגוד בסיסי) והלבישה בו את ירדנה. לא חלף רגע והשתיים יצאו במחול. רגע מקסים של קרבה בין אנשים זרים. בין תרבויות שונות. שהינו כאן קרוב לשעה והמשכנו בדרכנו.

היעד הבא-שמורת טאראנגירה Tarangire. בה ריכוז הפילים הגדול ביותר מכל שמורות הטבע באפריקה וכנראה בעולם. קודם שהגענו לשמורה, ביקרנו בעיירה קטנה ,הסמוכה לשמורת טבע זו ובשוק שלה. לפנות ערב, הגענו ללודג' בו לנו, הקרוב לשער הכניסה לשמורה. Tarangire Roika Tented Lodge

http://www.tarangireroikatentedlodge.com/

יום 12, יום ב, 16 ספט' - שמורת טאראנגירה Tarangire. בארוחת הבוקר אנו מספרים על חווית הפילים מהלילה. חדרי השינה בלודג' זה, עשויים מאוהלים. מתברר ששני פילים, עברו, בסביבות חצות הלילה, ליד חדר/אוהל השינה שלנו, תוך השמעת נהימות והתחככות קלה בקיר האוהל. לא גרמו כל נזק. האירוע נמשך 3-2 דקות בלבד. הם היו בתנועה. חברינו סיפרו שכך גם היה אצלם. לא ייחסנו לכך חשיבות רבה וגם לא ידענו שמדובר בפילים. אחת החברות הציצה וראתה וסיפרה שהיו אלה שני פילים.

יצאנו ב 0830 ליום ספארי בשמורת טאראנגירה Tarangireשמורה מקסימה בנוף ובצמחייה שבה וכמובן בבעלי החיים, המצויים בה. בשמורה עצי שיטה (אקציה) רבים ,עצי באובב, מקורות מים, בעלי כנף והרבה הרבה פילים. בלהקות. יש כאן כמובן גם אריות, זברות ,גנו, קופים ואנטילופות מסוגים שונים. מראות נפלאים. בעונה היבשה (יולי-נובמבר) של השנה, פעילות בעלי החיים בשמורה שוקקת, לאור מקורות המים הזמינים בה. בשעות אחה"צ המאוחרות חזרנו אל הלודג'.Tarangire Roika Tented Lodge.

יום 13, יום ג, 17 ספט' - שמורת טאראנגירה Tarangireונסיעה אל העיר מושיMoshi.

יום ספארי נוסף בשמורת טאראנגירה Tarangireאחה"צ נסיעה אל העיר מושיMoshiבדרך למושי, אנו עוצרים לתצפית על הר הקילימנג'רו. הגענו למושי בשעות אחה"צ המאוחרות. לאחר סיור קצר בעיר, המעניקה, בין היתר, שרותי תיירות למטפסי הקילימנג'רו, הגענו למלון בו נלון. זהו מלון מודרני ומפנק יחסית, בבעלות של אסנטה, מארגנת הטיול שלנו. בעלת החברה הייתה במקום. ניגשנו אליה והחמאנו לה על השירות שקיבלנו בטיול ועל הנהג אסטון Aston שהוקצה לנו. לינה במלון וורו וורו ריבר לודג'.

Weru Weru River Lodge . http://www.weruweruriverlodge.com/.

יום 14, יום ד, 18 ספט' - שמורת ארושה Arusha National Park ופרידה מטנזניה.

בבוקר יצאנו לשמורת ארושה Arusha National Park. שמורה שונה ואחרת. הרבה עצים, שיחים ומספר מאגרי מים. הצבע הירוק בולט . אנו מתוודעים כאן למספר סוגי קופים מעניינים ויפים, השוכנים בעצים. כמו כן יש כאן מושבת פלמינגו גדולה ויפה, השוכנת באגם מומלה Momella Lake. המרחק בין המבקר לעופות, הוא בין מטרים ספורים לעשרות ומאות מטרים. המראות יפים. חג לצלמים.

בצהריים, הפתעה. אנו מגיעים לנקודה מסוימת ביער ובה ממתין לנו צוות שהכין עבורינו ארוחת צהריים בשטח. שולחן ערוך, מכוסה מפה אדומה ובצידו כסאות. לידו מתקן ברביקיו. ארוחת צהריים בטבע, בין עצים, עם יין נתזים ואוכל בשפע. סיום נאה לטיול קסום.

בסביבות השעה 1400 עזבנו לשדה התעופה קלימנג'רו (מרחק כשעה נסיעה,40 ק"מ), בדרכינו אל היעד הבא- צפון אתיופיה ,עליו אספר בכתבה אחרת.

*הטיול בוצע בשנת 2013 ותוכנו רלבנטי גם להיום.

סוכנות התיירות ביצעה את הטיול עבורנו וסיפקה את כל שרותי הקרקע נקראת "אסנטה". הנה פרטי קשר:

Ahsante Tours & Safaris

Maili Sita, Moshi
Kilimanjaro, Tanzania
Cell : +255 767 319 790 .Mail: [email protected] . Tel:+255759690257 www.ahsantetours.com