טיול בטיבט הוא חווית חיים. למטייל כאן מובטחת חוויה בלתי נשכחת. לחוות את האמונה הדתית הטיבטית החזקה והבלתי נרתעת מקשיים ומהקרבה עצמית,מכוח האמונה. לחוות נופי בראשית מדהימים של הרים ומישורים מושלגים, מהגבוהים שיש . השילוב של שלג בהרים,שמיים כחולים ושמש חזקה ,בנופים כאלה ובתנאי האקלם שכאן,הוא שילוב היוצר מראות ייחודיים מפעימים. לחוות התרחשויות אנושיות יחודיות במנזרים ובכפרים . מנזרים לבנים בהם אנשי דת מלאי תום, בלבוש ארגמן בשעת לימוד או קיום פולחן , יוצרים מראה ציורי ,שרוצים ממנו עוד ועוד. לחובבי צילום,מובטח שיחזרו מכאן עם צילומים יפהפיים של אדם ונוף. וגם לעמוד באתגר, של טיול הרפתקני משהו, עם שמחה בלב. שילוב של כל אלה, יש רק בטיבט. "על כל אלה", אמרה המשוררת תודה ולא התכוונה לאלה. על כל אלה, אני מודה. זה היה אחד הטיולים הטובים והחוויתיים שערכתי,אם לא הטוב שבהם.

יחד עם זאת, טיול בטיבט אינו מתאים לכל אחד. האזורים בהם מבקרים נמצאים בגבהים של 4000 - 5000 מטר ויותר מעל גובה הים. האויר דליל. לא מעטים חווים קושי בגבהים אלה. מעטים נדרשים לתוספת חמצן לנשימה. מעבר לכך, תשתית התיירות היא בד"כ בסיסית ( דרכים,מלונות,מסעדות וכו').

טיבט נכבשה ע"י סין בשנת 1950. מאז היא מחוז אוטונומי במדינת סין. הסינים רוצים את טיבט והטיבטים לא רוצים את סין. מנהיגם הרוחני של הטיבטים, הדלאי למה ה 14, אשר שמו טנזין גיאטסו, נמצא בגלות מאז 1959, בדרמסלה שבהודו. הוא ברח מטיבט לאחר שהסינים ניסו להתנקש בו. הסינים מתערבים בנעשה בטיבט והם מינו מטעמם מנהיג רוחני לטיבטים . אולם, מרבית הטיבטים אינם מכירים בו ככזה.

רובו של רכס הרי ההימליה נמצא בטיבט. היא קרויה "הגג של העולם". מרבית שטח טיבט הוא רמה, שהגובה הממוצע שלה הוא 4900 מ' !!! מהרמה מזדקרים הרים שפסגותיהם מעל 8,000 מ' והגבוה שבהם הוא הר האוורסט,הגבוה בעולם ,8848 מ' מעל פני הים. הבירה לאהסה היא בגובה 3500 מ' ,בו רמת החמצן היא 68% מזו שבגובה פני הים.

מבחינה אקלימית, בטיבט לא יורד גשם כתשעה חודשים בשנה. החודשים הגשומים הם יוני-ספט ובעיקר יולי אוגוסט. כמות המשקעים החודשית בחודשים הגשומים היא מעטה יחסית, כ 125 מ"מ . בחודשים אפריל אוק' הטמפרטורה בלאהסה היא 10-1 מעלות. ביתר החודשים הטמפ' היא מתחת לאפס ,עד מינוס 10. במקומות גבוהים יותר מלאהסה, הטמפרטורות צונחות וכך גם בלילה. יש להביא בחשבון גם רוחות חזקות שישנן כאן. משמע , קר. קר מאוד, כל השנה.

העונה המומלצת לטיול בטיבט היא מאי-ספט'. אפשר גם באפריל ובאוק'.

אל תיתנו לכל אלה להרתיע אתכם. יש להסתגל למציאות בגבהים אלה ( חצי יום ראשון בטיבט לא לעשות כלום. להסתגל) . אומרים שאם אוכלים שוקולד זה מסייע להסתגל ויש גם גלולות שמסייעות. לא חובה. יש גם,כנראה, לשתות הרבה מים.לא ללכת מהר ולא לעשות דברים במאמץ. לפעול באיטיות. כך, עד שתסתגלו ואולי בכלל.

אני ממליץ להתקשר עם סוכנות תיירות מקומית שתספק לכם את שרותי הקרקע,לרבות מדריך,רכב ונהג מנוסה. חשוב שיהיה ברכב בלון חמצן, לכל מקרה חירום, אם יהיה. סוכנות התיירות גם מטפלת באישורי התנועה לתיירים.

התנועה בטיבט לתיירים, מחוץ ללהאסה הבירה,אינה חופשית. היא מבוקרת ע"י שלטונות סין. יש לנהוג בהתאם ולכבד הכללים. התנועה בצירי התחבורה בטיבט מותנית בקבלת אישור מעבר Aliens' Travel Permit. את אישור המעבר מנפיק המשרד המקומי הטיבטי לבחון הציבור (כך הוא קרוי - Public Security Bureau). אישור המעבר נקרא גם PSB כראשי התיבות של משרד זה. את אישור המעבר מוציאים בכל מקום שמגיעים אליו. המדריך המקומי המלווה אותנו מטפל בכך. סוכנות התיירות המקומית המטפלת בכם, אחראית להשיג אישורים אלה,לאור מסלול הנסיעה, אותו יש להגדיר מראש. את האישור ניתן לקבל רק לאחר שנמצאים כבר בטיבט ותוך הצגת דרכון ואישור כניסה לטיבט Tibet Entry Permit (TTB permit) (גם לכך נדרש אישור).

מידע נוסף בנושא זה, ניתן לקבל באתר:

https://www.tibetdiscovery.com/travel-tips/travel-permits-and-visa/psb-permit/

בדרכים ישנן לא מעט נקודות ביקורות. בהן יש להציג את אישורי המעבר שהונפקו מראש למטייל. זה הליך הנמשך מספר דקות בכל נקודת מעבר ואין להימנע ממנו. מעבר לכך, יש כללים מה מותר ומה אסור לתיירים,בכל הקשור לתנועה בתוך טיבט. יש למשל אוטבוסים,בין ערים, בהם אסור לתיירים לנסוע. יש מחוזות,אזורים ומקומות בטיבט, שאסור לתייר זר להגיע אליהם.

אוכלוסיית טיבט מונה כ 3.2 מיליון נפש,מהם כ 93% הם טיבטים, 6% בני האן והיתרה אחרים. שטח טיבט הוא כ 1.2 מיליון קמ"ר (פי 60 משטח מדינת ישראל).

הכלכלה בטיבט נשענת על חקלאות. מבחינת תשתית תחבורה ,יש שדה תעופה בקרבת לאהסה בירת טיבט ומאז 2006 יש רכבת המגיעה לכאן מסין.סביר שהרכבת מעודדת הגירה של בני האן (סינים) לטיבט. הטיבטים מתייחסים בחשדנות וספקנות לקו רכבת זה.

מסלול טיול של שבועיים בטיבט*

טיילנו בטיבט כשבועיים. מהם חמישה ימים מסע חוויתי ברמה בלתי רגילה,בג'יפ, מלאהסה בירת טיבט, אל קטמנדו בירת נפאל, בדרכים לא דרכים. אל טיבט הגענו,בסיום טיול של 16 יום שערכנו בסין (עליו יסופר במאמר נפרד).

הנה מסלול הטיול כפי שביצענו:

יום 1, 6 אוקטובר לאהסה Lhasa

הגענו ללאהסה בירת טיבט, בטיסה מצ'נגדו Chengdu שבסין, בשעת צהריים. הגעה למלון. הסתגלות. הליכה איטית בסביבת המלון. לינה - Banak Sho Hotel , להאסה.

יום 2 , 7 אוק' – לאהסה Lhasa

היום ביקרנו באתרים בלאהסה. היעד המרכזי , מקדש ג'וקהאנג Jokhang Temple והרחוב המעגלי הארוך הסובב אותו, באזור בעיר הנקרא ברקור Barkhor . המקדש המרכז הרוחני של טיבט. זהו מוקד לעליה לרגל של טיבטים מכל רחבי טיבט. הם מגיעים לכאן בגלים,בהמונים,כל הזמן. יש המגיעים לכאן ברגל,מרחק קילומטרים רבים, לאחר ימים של הליכה. זאת, תוך כדי תפילה ואמירת מנטרות, כריעה ושכיבה על הקרקע. כך בהתקדמות איטית. אחרים מחזיקים בידיהם גלגל תפילה Tibetan Prayer Wheel,בתוכו כתובות מנטרות ותפילות שונות , הם מסובבים אותו והוגים את המנטרות בדבקות. המנטרה שחוזרת על עצמה רבות היא המנטרה "אום מאני" . מקום מדהים. צופים וחווים באנשים בעלי אמונה דתית ורוחנית חזקה ביותר. עשרות טיבטים בכל רגע נתון, מקיפים כך את המקדש ברחוב המעגלי ובקרבת המקדש. אנו נכנסים לתוך המקדש עצמו . חשים רוחניות ועוצמה של מאמינים.

המקדש בנוי משתי קומות. ראוי לבקר בשתי קומותיו. מומלץ לעשות זאת בשעות הבוקר. אחר הצהריים חלקים מהמקדש נסגרים. המראות האנושיים באזור המקדש בלתי נשכחים. אנו הולכים רגלית ברחוב המעגלי, מה שקרוי Barkhor Circuit . ההליכה היא בכיוון השעון. אתה נסחף בגל המאמינים שהולכים ומשטחים ברחוב . אתה משתאה ונפעם מהמראה. ברחוב ובכל פינה יש התרחשות של תפילה,הקרבה עצמית . זו מתבטאת בעיקר בהתקדמות איטית,כשבכל צעד שני משתטחים על הקרקע בנתיב התקמות המאמין. המראה לא יאומן. זאת,בצד פעילות שגרתית של אנשים ברחוב עירוני.

אנו מסתובבים גם ברחובות נוספים באזור זה. רחובות סמוכים למקדש. בהמשך, אנו מבקרים גם בשוק הנמצא באזור זה , הקרוי טרומסיקהאנג Tromsikhang Market . ריח חריף של חמאת יאק (בעל חיים טיבטי המזכיר באפלו) . לא ריח נעים. ריח זה נודף מטיבטים רבים כאן. הם צורכים חמאה זו במזונם ואפילו בתה שהם שותים. השוק נמצא במרחק של כ 300 מטר מהמקדש. גם בו פעילות אנושית מעניינת. צילמתי כאן תמונה יפהפיה של אימא הממתיקה סוד עם בנה בן השלוש,תוך כדי הצצה לעברי. הכיכר של ברקור Barkhor , במבואה למקדש, מהווה גם היא מוקד מרתק של פעילות אנושית טיבטית.

בשעת צהריים אנו נוסעים לארמון פוטלה Potala Palace (פתוח עד שעה 1530) . זהו מבנה ענק ויפהפה זה שימש משכן ממשלת טיבט ובית החורף של הדלאי לאמה. היום הוא משמש כמוזיאון, מוקד עליה לרגל לטיבטים רבים ואתר תיירות. הוא משמש גם לצרכים דתיים ובו אולמות תפילה וסטופות רבים. זו אתר מרכזי וחשוב בטיבט ובבירתה.

מבנה הפוטלה נראה כמו מבצר גבוה,המתנשא לגובה 117 מ', מוקף קיר חומה גבוה . המבנה מעניין ארכטקטונית. יש בו 13 קומות , כאלף חדרים, עשרת אלפים מקדשים ומאתיים אלף פסלים. אורכו כ 400 מ' ורוחבו כ 350 מ'. המקום הוכר כאתר מורשת עולמית.

לאחר ביקור בארמון הפוטולה טיילנו באזור שבסביבתו הקרובה ואח"כ חזרנו לאזור המלון. במלון בו אנו מתאכסנים יש מסעדה/בית קפה המגישה מאפים גרמניים. בין היתר עוגת גבינה גרמנית. כן,כאן באמצע עולם אחר,יש גם טעמים אהובים. ישבנו במקום זה והתענגנו על מה שהוא מציע.

בערב יצאנו לארוחת ערב במסעדה מקומית. היה נחמד.

יום 3 , 8 אוק'– להאסה 

בשעות הבוקר והצהריים ביקרנו בארמון פוטלה Potala Palace (פתוח עד שעה 1530) . זהו מבנה ענק ויפהפה זה שימש משכן ממשלת טיבט ובית החורף של הדלאי לאמה. היום הוא משמש כמוזיאון, מוקד עליה לרגל לטיבטים רבים ואתר תיירות. הוא משמש גם לצרכים דתיים ובו אולמות תפילה וסטופות רבים. זו אתר מרכזי וחשוב בטיבט ובבירתה.

מבנה הפוטלה נראה כמו מבצר גבוה,המתנשא לגובה 117 מ', מוקף קיר חומה גבוה . המבנה מעניין ארכטקטונית. יש בו 13 קומות , כאלף חדרים, עשרת אלפים מקדשים ומאתיים אלף פסלים. אורכו כ 400 מ' ורוחבו כ 350 מ'. המקום הוכר כאתר מורשת עולמית.

לאחר ביקור בארמון הפוטולה טיילנו באזור שבסביבתו הקרובה ואח"כ חזרנו לאזור המלון. במלון בו אנו מתאכסנים יש מסעדה/בית קפה המגישה מאפים גרמניים. בין היתר עוגת גבינה גרמנית. כן,כאן באמצע עולם אחר,יש גם טעמים אהובים. ישבנו במקום זה והתענגנו על מה שהוא מציע.

אחר הצהריים טיילנו ברחובות מעניינים במרכז להאסה.

בערב יצאנו לארוחת ערב במסעדה מקומית. היה נחמד.

לינה - Banak Sho Hotel , להאסה.

יום 4, 9 אוק'– מנזר דרפונג Drepung Monastery וארמון הקיץ 

בעת ביקור במנזרים טיבטיים נוכחים בעוצמת האמונה הטיבטית, באורח החיים של אנשי הדת והמתלמדים ולומדים קצת על התרבות והדת הטיבטית. המנזרים שונים אחד מהשני וממוקמים טופוגרפית במקומות מעניינים.

ביקרנו היום בשני מנזרים המצויים בקרבת מקום לעיר להאסה.

בשעות הבוקר ביקרנו במנזר דרפונג Drepung Monastery נמצא שמונה ק"מ מערבית ללהאסה. הוא אחד משלושת המנזרים החשובים ביותר בטיבט. מכאן הוא מוקד עליה לרגל של טיבטים. מסביבו ישנו מסלול הליכה מעגלי לעולי רגל (קרוי קורה ( Kora, של שעה וחצי הליכה. הוא נחשב למנזר הגדול בעולם ומתגוררים בו אלפי נזירים (עד 7,000). המנזר במבנה לבן על גבעה ,הוקם במאה ה 15 ! !

המקדשים במנזר זה נסגרים בשעה 1500, אולם ניתן להמשיך לבקר בחצר ובגן עד 1730.

היסטורית מנזר זה סבל מהתנכלויות של צבא הקיסרות הסינית ,טרם מהפיכת מאו,ונעשו כאן מעשי טבח בנזירים. עשר דקות הליכה מכאן ישנו מנזר סמוך הקרוי Nechung בו יש ציורי קיר המנציחים מעשי טבח אלה. התרשמנו מהסיפור והמראה.

מנזר שני בו ביקרנו הוא מנזר סרה . Sera Monastery. מנזר נמצא 5 ק"מ צפונית ללהאסה. גם הוא אחד משלושת המנזרים החשובים ביותר בטיבט ומהווה מוקד עליה לרגל. . מסביב החצר החיצונית שלו, ישנו מסלול הליכה מעגלי לעולי רגל של שעה הליכה. בעבר התגוררו במנזר זה אלפי נזירים,אולם מספרם ירד לכשש מאות. המנזר מכיל מספר בתי ספר ובו אולמות תפילה ומקדשים יפים מאוד. המקדשים במנזר נסגרים בשעה 1500, אולם ניתן להמשיך לבקר בחצר ובגן.

חזרנו לעיר להאסה ואחר הצהריים ביקרנו בארמון, הקרוי נורבולינקה Norbulingka. ארמון זה נבנה באמצע המאה ה18 ושימש כארמון הקיץ של הדלאי למה,עד 1959, מועד עזיבתו לגלות את טיבט. הארמון הוכר כאתר מורשת עולמית ע"י אונסקו. ביקרנו בארמון ובפארק הסובבב אותו.

לינה - Banak Sho Hotel , להאסה.

יום 5 , 10 אוק' –במנזר סרה Sera Monastery

היום ביקרנו במנזר סרה Sera Monastery. מנזר זה נמצא 5 ק"מ צפונית ללהאסה. גם הוא אחד משלושת המנזרים החשובים ביותר בטיבט ומהווה מוקד עליה לרגל. מסביב החצר החיצונית שלו, ישנו מסלול הליכה מעגלי לעולי רגל של שעה הליכה. בעבר התגוררו במנזר זה אלפי נזירים,אולם מספרם ירד לכשש מאות. המנזר מכיל מספר בתי ספר ובו אולמות תפילה ומקדשים יפים מאוד.

אנו מתבוננים באורח החיים של אנשי הדת במקום. התכנסות בקבוצות. מלמול מנטרות ותפילה חרישית. עיון בכתבי דת טיבטיים. תפילה במקדש. וכו' וכו'. מדי פעם אנו מחליפים מספר משפטים עם אחדים מהם. עושה רושם שהם כמהים לשיחה עם זר. מסבירי פנים ומחייכים.

בחצר המנזר, בגן היפה ,בין העצים, בשעות אחר הצהריים 1700-1500 , מנהלים נזירים ויכוחים תאולוגיים ביניהם. זאת, בשפת גוף מעניינת. כשאחד מסיים דבריו,הוא מבצע תנועה בידיו , המעבירה את רשות הדיבור לחברו לויכוח. ראינו זאת וחייכנו. כך, לא נכנסים לדברי האחד לשני. כבוד.

גם כאן, המקדשים במנזר נסגרים בשעה 1500, אולם ניתן להמשיך לבקר בחצר ובגן.

אחה"צ חזרנו ללהאסה. טיילנו ברחובותיה. הסתובבנו ברחובותיה להסניף את המראות האנושיים ואת האמונה.

לינה - Banak Sho Hotel , להאסה.

יום 6 , 11 אוק' – מנזר גנדן Ganden Monastery 

שלושת המנזרים גנדן,דרפונג וסרה נחשבים לחשובים בטיבט. היום ביקרנו בגנדן.

מנזר גנדן Ganden Monastery הגדול, נמצא 50 ק"מ צפונית מזרחית ללהאסה, בגובה 4500 מ' מעל פני הים (שעה וחצי נסיעה מלהאסה) . הוא גדול, מרכזי ומבוקש, ע"י עולי רגל ותיירים כאחד. הוא ממוקם במקום גבוה המשקיף על עמק קיי צו' Kyi-chu. המראה מכאן על העמק יפהפה. למנזר יש מסלול הליכה מעגלי יפה ,להולכי רגל , השונה מאלה של שני המנזרים הקודמים שתוארו. ישנו מסלול הליכה עליון ומסלול תחתון. משניהם נשקף נוף יפה של העמק. לצד המנזר יש בית הארחה ומסעדה המעניקים שרותים לתיירים.

הנזירים במנזר זה חובשים כובעים צהובים להם צורה מיוחדת . זה עם הבדים בצבע ארגמן העוטפים אותם,יוצרים מראה צבעוני נפלא.

לאחר שהגענו למקום,הלכנו במסלול ההליכה של עולי הרגל. נכנסנו למנזר וביקרנו במקדשים ובאולמות התפילה והלימוד שבו. נזירים לבושים ארגמן, בכל פינה. המראה מאוד יפה.

בדרך חזרה ללהאסה ביצענו עצירות בדרך. ראינו יאקים בשטח, עברנו ועצרנו בכפרים.

בשעות אחר הצהריים המאוחרות חזרנו ללהאסה. לינה - Banak Sho Hotel , להאסה.

יום 7, 12 אוק' - אגם נם-צה Nam Co lake

יצאנו צפונה מלהאסה , מרחק 117 ק"מ אל אגם נאם-צה Nam Co lake, הקרוי גם Namtso , או האגם של נאם ("אגם השמיים"). האגם נמצא בגובה 4700 מ' מעל פני הים. זמן הנסיעה מלהאסה כשעתיים וחצי לכל כיוון ,ללא עצירות. נאם-צה זהו האגם הגדול בטיבט והוא נחשב לאגם קדוש. היינו בנופים מרהיבים של רמת טיבט. הדרך לאגם זרועה במקומות בהם גלי אבנים עם דגלי תפילה טיבטיים צבעוניים. גלי אבנים של קברים ושל מקומות מקודשים. פה ושם עוברים בכפר ורואים אנשים קשי יום. פה ושם רואים מאהל של אנשים הנודדים עם עדריהם. השיא הוא הביקור באגם עצמו ,שמימיו כמו מראה ובהם השתקפות של שמיים ועננים. פה ושם עדרי יאק. מראה מרהיב. מי האגם בצבע טורקיז. ברקע הרים מושלגים. נוף יפהפה. במקום רוח חזקה ושמש חזקה בוהקת.

המראות באגם יפים ביותר והדרך אליו,לא פחות. יום מיוחד. לקראת ערב חזרנו ללהאסה.

לינה - Banak Sho Hotel , להאסה.

יום 8, 13 אוק' – גיאנצה Gyantse

היום התחלנו במסע של חמישה ימים ,נסיעה בג'יפ 4X4 מלהאסה בירת טיבט אל קטמנדו בירת נפאל. מסע ג'יפים ייחודי,מהיפים שיש בעולם . נסיעה ברמת טיבט,בהרי ההימאליה, בנופי טבע קסומים ובנופים אנושיים מעניינים.

אופי הטיול בכל אחד מחמשת הימים של מסע זה היה נסיעה בדרכי עפר וכורכר, בדרכים לא דרכים, בנופי בראשית, באזורים כמעט בלתי מיושבים. תוך נסיעה במעברים הכרחיים Pass במקומות גבוהים של 5000 מ' ואולי מעט יותר. פה ושם עוצרים בכפר. מתרשמים מאורח החיים. מתקשרים עם המקומיים. לינה בכפרים,במקומות הכי בסיסיים שיש, וגם ללא מקלחת. חוויה.

את היום התחלנו בטיפוס עוצר נשימה לאגם ימדרוק Yamdrok Lake שצבעו ירוק טורקיז,בלב אזור הררי. הוא מוקף פסגות הרים מושלגות. מביטים אליו מלמעלה למטה והמראה מדהים. הנוף כאן ייחודי ויפהפה. אין לי מילים טובות יותר לתארו. האגם נחשב לקדוש בטיבט ואורכו כ 72 ק"מ.

ממשיכים בדרך, תוך עצירות במספר כפרים. לעת ערב הגענו לגיאנצה Gyantse,שם לנו. גיאנצה נחשבת לעיר הרביעית בגודלה בטיבט והיא מונה כ 15,000 נפש.

יום 9, 14 אוק' - שיגאצה Shigatse

קודם שהמשכנו בנסיעה מערבה, הלכנו רגלית אל מקום הקרוי Gyantse Kumbum . זהו מבנה סטופה לבן עם כיפה מוזהבת,בגובה 32 מטרים, הקרוי גם כן פלקור צ'ודה. בתוך הסטופה ישנם מקדשים קטנים רבים,מעוטרים בציורים.

ביקרנו גם במנזר מקומי Pelkor Chode Monastery ממנו נשקף נוף יפה של העמק. המנזר הוקם בראשית המאה ה 15 ויש בו מספר עשרות נזירים. עם זאת עולים אליו לרגל ,מדי יום,טיבטים רבים ,תוך הקפת המנזר ,השתתחות על הקרקע , אמירת מנטרות וקיום תפילות.

מקום מעניין נוסף הוא גיאנצה דזונג Gyantse Dzong. הלכנו מספר דקות בטיפוס אל מקום תצפית גבוה זה,ממנו נשקף נוף יפהפה של המנזר והעיירה.

בהמשך נסענו מערבה אל שיגאצה Shigatse , העיר השניה בגודלה בטיבט. זו עיר מודרנית. בשיגאצה ביקרנו במנזר הקרוי Tashilhunpo Monastery. זהו מקום מושבו של הפנצ'אן לאמה Panchen Lama , הדמות השניה בחשיבותה עבור הטיבטים,אחרי הדלאי לאמה. דמות רוחנית המשמשת גם כראש מנזר זה. לינה בשיגאצה.

הערה: בשנת 2014 נפתח קו רכבת בין להאסה לבין שיגאצה ( 250 ק"מ) . הוא יכול לקצר זמני נסיעה. איני ממליץ לנסוע ברכבת זו, משום שכך לא חווים את המראות והמקומות,אליהם מגיעים ברכב.

יום 10, 15 אוק' – סקיה Sakya

משיגאצה נסענו 150 ק"מ דמ' מע' אל סקיה Sakya. בדרך אנו עוברים במעבר הכרחי הקרוי Chongla Pass . הדרך לכאן ללא עצירות נמשכת כשלוש וחצי שעות. כמובן שביצענו עצירות בדרך ובשעת צהריים הגענו לסקיה Sakya . סקיה היא עיירה מיוחדת, השוכנת בלב עמק חקלאי ציורי. כאן נוצרה קבוצה בטיבט של אנשי דת עם כובעים אדומים. בעיירה, בתים אפורים,עם פסים לבנים ובמרכזה מנזר חשוב וגדול Sakya Monastery . ביקרנו בעיירה ובמנזר המרשים, המוקף חומה. המנזר הוקם במאה ה 13. משם המשכנו לשגאר Shegar, מקום בו לנו. שגאר נקראת גם Xegar (New Tingri) .

יום 11, 16 אוק' – מחנה מטפסי האוורסט Everest Base Camp 

הבוקר נסענו דרומה ,אל הר האוורסט ואל מחנה מטפסי האוורסט. עברנו שוב במעבר הרים הכרחי הקרוי Pangla Pass בגובה 5300 מ'. אנו נוסעים בנופי בראשית. במקומות רבים דגלי תפילה טיבטיים צבעוניים מתנופפים ברוח,סביב מבנה או גל אבנים בצידי הדרך. מראה נפוץ בכל ימי הנסיעה שלנו,מחוץ ללהאסה. אנו עוברים בדרכנו בקניונים ובדרכים תלולות.

בשעות אחר הצהריים הגענו אל מנזר רונבוק Rongbuk Monastery( קרוי גם Dzarongpuאו Rongphu), למרגלות האוורסט, בו נלון.

מהמנזר אנו מביטים אל האוורסט. נוף מקסים. מצלמים את המנזר על רקע ההר הגדול והמושלג. אנו מבקרים במנזר. חווים והולכים במסלול ההליכה המעגלי של העולים לרגל,המקיף את המנזר.

לינה - מנזר רונבוק Rongbuk Monastery.

יום 12, 17 אוק' – טינגרי הישנה Tingri

לאחר ארוחת הבוקר , יצאנו אל מחנה מטפסי האוורסט , המרוחק כשמונה ק"מ מהמנזר. קטע מסוים עשינו ברכב וקטע האחרון,הלכנו רגלית, אל מחנה מטפסי האוורסט Everest Base Camp .ההליכה היא מתונה,אך המחסור בחמצן משפיע. הולכים לאט.

מכאן ניתן לחוש את ההר הגבוה בעולם, האוורסט, ואת מטפסיו. מהמחנה ניתן לראות היטב את הצד הצפוני של פסגת האוורסט. את ההר ניתן לראות מהצד הטיבטי,בנקודה זו וכן ממדינת נפאל השכנה. הנוף הצד הטבטי נחשב ליפה יותר מהנפאלי.

המחנה נמצא בגובה של 5,150 מ' מעל פני הים. ההר עצמו מתנשא כאמור לגובה 8,848 מ'. אויר דליל, קר, רוח. אבל המראה מרהיב ביופיו.

בשעת צהריים אנו עוזבים את המקום ונוסעים אל טינגרי הישנה Tingri. זהו כפר,בגובה כ 4300 מ', המונה כחמש נפש. הכפר מעניק שרותי תיירות (לינה ומסעדות) לתיירים הנמצאים על ציר התנועה מטיבט לנפאל,או להיפך.

לינה בטינגרי הישנה Tingri

יום 13, 18 אוק' – זנגמו Zhangmu

היום ביצענו את קטע הנסיעה האחרון של המסע מלהאסה אל מעבר הגבול עם נפאל.

עזבנו את טינגרי בבוקר ויצאנו בדרכנו אל העיר הסינית Zhangmo , שבגבול סין נפאל.

אנו יורדים בנסיעה מגובה של 4,300 מטר מעל פני הים לגובה הנמוך מאלפיים מטר מעל פני הים. נסיעה ארוכה ואיטית בקניון עמוק ובדרך שנחצבה בין הרים. אנו עוברים מאזור מדברי מושלג וקרחוני אל איזור מיוער וירוק. נופים מהיפים שיש . זו דרך נסיעה יפהפיה.

בשעת אחר הצהריים הגענו אל העיר הסינית זנגמו ,הנקראת גם קאשה או דראם Khasa / Dram מלוות בשמחה. חוזרים אל הציביליזציה ומנעמיה. עיר מודרנית נחמדה. לנים במלון וסועדים ברמה טובה.

לינה בזנגמו Zhangmu .

יום 14, 19 אוק' - מעבר גבול מטיבט / סין לנפאל 

הבוקר חצינו את הגבול בין סין לנפאל. חציית הגבול נמשכת כשעתיים. יש סלנות . תחילה יש לעבור את מעבר הגבול בצד הסיני. נפרדים מהמדריך והנהג. אח"כ עוברים לצד הנפאלי . שם מקבלים ויזת כניסה במקום וחוברים לנהג ומדריך נפאליים ,עם רכב.

הנסיעה ממעבר הגבול לתוך נפאל,נעשית בנופים נהדרים. מסביב ירוק , הרים,עמקים וגאיות. יעדנו הראשון היא העיירה ההררית נגארקוט Nagarkot . מקום של גן עדן. נקלטנו כאן במלון ,ממנו נשקפים הרי ההימלאיה המושלגים,בנוף מרהיב אינסופי.

בימים הבאים,היינו באזור קטמאנדו ועמק קטמאנדו. חזרנו ארצה בטיסה מקטמאנדו לישראל,דרך דלהי ב 21 אוקטובר.

*הערות לסיום:

טיול זה בוצע בשנת 2000. מאמר זה נכתב באפריל 2018, על בסיס חומר שנשמר אצלי משנת 2000. מסלול הטיול ותוכן מאמר זה, רלבנטיים גם היום. כולי תקווה, שהמידע הנמסר כאן, יסייע לכל המבקש לטייל באזור מקסים זה.

מבחינתי, הטיול לטיבט הוא חווית חיים. הוא מהטיולים הטובים שעשיתי ואולי הטוב שבהם.

נכתב ע"י עמיקם שוב-עמי Amikan Shuv-Ami

מידע נוסף למטייל בסין

מאמרים נוספים של עמיקם שוב-עמי בהם מידע רב למטייל בסין, ניתן למצוא בקישורים הבאים:

סין - הדרום המופלא* South China

https://www.lametayel.co.il/%D7%93%D7%A8%D7%95%D7%9D+%D7%A1%D7%99%D7%9F%D7%AA%D7%9B%D7%A0%D7%99%D7%AA+%D7%98%D7%99%D7%95%D7%9C+%D7%A2%D7%A6%D7%9E%D7%90%D7%99+23+%D7%99%D7%95%D7%9D

סין – טיול בדגש על מחוז חנאן China – Henan Province

https://www.lametayel.co.il/%D7%A1%D7%99%D7%9F+%E2%80%93+%D7%98%D7%99%D7%95%D7%9C+%D7%91%D7%93%D7%92%D7%A9+%D7%A2%D7%9C+%D7%9E%D7%97%D7%95%D7%96+%D7%97%D7%A0%D7%90%D7%9F+%C2%A0+china+%E2%80%93+henan+province%C2%A0+%C2%A0

סין -יומן מסע לדרום South China-Trip Diary

https://www.lametayel.co.il/%D7%99%D7%95%D7%9E%D7%9F+%D7%9E%D7%A1%D7%A2+%D7%9C%D7%93%D7%A8%D7%95%D7%9D+%D7%A1%D7%99%D7%9F+%E2%80%93%D7%A1%D7%A4%D7%98%D7%90%D7%95%D7%A7+2010

סין – שבוע ויותר בבייג'ינג Beijing - A week and more

https://www.lametayel.co.il/%D7%A1%D7%99%D7%9F+%E2%80%93+%D7%A9%D7%91%D7%95%D7%A2+%D7%95%D7%99%D7%95%D7%AA%D7%A8+%D7%91%D7%91%D7%99%D7%99%D7%92%D7%99%D7%A0%D7%92%C2%A0+beijing++a+week+and+more%C2%A0%C2%A0%C2%A0

סין - שבועיים בטיבט Two Weeks in Tibet

https://www.lametayel.co.il/%D7%A9%D7%91%D7%95%D7%A2%D7%99%D7%99%D7%9D+%D7%91%D7%98%D7%99%D7%91%D7%98