הקדמה

אנטיגואה גואטמלה היא עיר קטנה ומקסימה הממוקמת במרכז גואטמלה, המכונה בקיצור אנטיגואה (לא לבלבל עם האי אנטיגואה בקריביים).

 טיול בגואטמלה הוא מעניין, מהנה, מגוון, צבעוני ומבטיח חוויות בלתי נשכחות. טיילתי במדינה זו במשך שבועיים עם רעייתי ועוד זוג חברים בטיול עצמאי, שתוכנן ובוצע בשנת 2012 (חודש מרץ, בשלהי שבוע חג הפסחא הנוצרי). זאת בסיוע סוכנות תיירות מקומית באנטיגואה. המידע המוצג ברשימה זו מתבסס על טיול זה ועל מקורות נוספים והוא עדכני לשנת 2024.

 העיר אנטיגואה היא יעד מרכזי חשוב, שחובה לבקר בו ולחוות אותו, לכל המבקר בגואטמלה.

 יש המטיילים בגואטמלה בטיול כוכב של 7 ימים ויותר, כשאנטיגואה מהווה את הבסיס לטיולם. מעבר לעיר עצמה, אפשר לקיים טיולי יום מאנטיגואה, אל עיירות ושווקים מרתקים באזור, טיפוס על הר געש פעיל ועוד. בהמשך רשימה זו יוצע מסלול לטיול כוכב מאנטיגואה.

 התקופה הטובה ביותר, לטעמי, לביקור בגואטמלה ובאנטיגואה היא תקופת שבוע חג הפסחא הנוצרי Easter (ובשפת המקום Semana Santa ,קרי "השבוע הקדוש"). בשבוע זה מתקיימות באנטיגואה מדי יום חגיגות מרהיבות ברחובות העיר, עם המון רב. מדובר באירוע הנחשב לססגוני ולאחד המעניינים ביותר בעולם הנוצרי.

רחוב באנטיגואה גואטמלה. צילום: י. שוב-עמי. A street in Antigua ,Guatemala. Photo: Y. Shuv-Ami

 התמצאות

 בלב העיר נמצאת הכיכר המרכזית של העיר ובה פארק. הכיכר נקראת פארק סנטרל Parque Central וגם Plaza Mayor. העיר מקיפה את הכיכר מכל הכיוונים, ומהכיכר ניתן להגיע רגלית למרבית המקומות בטווח הליכה של כ־15 דקות.

 שלושה הרי געש בקרבת העיר היכולים גם לשמש עזר להתמצאות. הר הגעש אגווה Agua נמצא מדרום לעיר וניתן להבחנה ממרבית המקומות בעיר. הר הגעש פואגו Fuego וגם הר הגעש אקטננגו Acatenango נמצאים מדרום מערב לעיר.

 העיר בנויה עם רחובות בצורת שתי וערב (צורת רשת).ממזרח למערב נמתחים רחובות (calle) ומצפון לדרום נמתחות השדרות ( Avenida). מכאן, קל יחסית להתמצא בה.

 אנטיגואה – תיאור כללי

אנטיגואה היא עיר קולוניאלית אשר שימשה כבירת המדינה במשך מעל 200 שנה, מאמצע המאה ה־16 עד אמצע המאה ה־18. זאת, בתקופת השלטון הספרדי במרכז ודרום אמריקה. העיר הוקמה בתחילת המאה ה־16, ברמה הררית בגובה של כ 1500 מ' מעל פני הים.

 כאמור לעיל, בקרבת העיר שלושה הרי געש רדומים – . אקטננגו Acatenango, פואגו Fuego ואגוה Agua). הרי געש אלה מתנשאים לגובה של 3900-3700 מטר. שניים מהם מתעוררים לפעילות געשית מדי פעם (אקטנגו ופואגו). ההתפרצות הגעשית האחרונה התחוללה בשנת 1972, של אקטננגו. גם פואגו היה פעיל והתפרץ מספר פעמים במאות שנים האחרונות. מעבר לכך, העיר סבלה גם מרעידות אדמה. העיר עתיקה של אנטיגואה ניזוקה קשה בשנת 1773 מרעידת אדמה, ועם זאת נותרה בה מבנים ששרדו. בשנת 1976 התרחשה רעידת אדמה שגרמה לנזקים בעיר, אשר שוקמו לאחר מספר שנים.

השפעות של הרנסנס האיטלקי ואדריכלות הבארוק, גם הן ניכרות באנטיגואה. מרבית בתי העיר בעלי קומה אחת, או שתיים. רבים מהם צבעוניים, דבר המוסיף ליופייה של העיר. מספר מבנים קולוניאליים נמצאים בכיכר המרכזית של העיר (פארק סנטרל), בהם הקתדרלה העירונית המוארת בלילה באופן מיוחד ומרשים, ארמון המושל, בית העיריה ועוד.

 בשנת 1979 העיר הוכרה ע"י אונסק"ו כאתר מורשת עולמית, דבר שתרם להשקעות לשימור מבנים ורחובות ולשימור התרבות והמורשת של העיר הקולוניאלית.

 אנטיגואה מונה כ 46 אלף נפש. גואטמלה כולה מונה כ 17.4 מיליון נפש (עדכני לשנת 2022). רוב תושבי אנטיגואה הם ממוצא מעורב מסטיסו (צאצאים של ילידים מבני המאיה המקומיים ושל לבנים ספרדים מהתקופה הקולוניאלית). רובם דוברים ספרדית ומיעוטם דוברים בשפות מאיה שונות .

 אנטיגואה ממוקמת כ 40 ק"מ מזרחית לגואטמלה סיטי, בירת המדינה (כשעה ו 40 דקות נסיעה).

 העיר היא, כאמור, אטרקציית תיירות חשובה ומובילה בגואטמלה. כ 1.6 מיליון תיירים מרחבי העולם מבקרים בה מדי שנה. תקופה מועדפת לביקור בעיר היא תקופת חג הפסחא, שבמהלכה מגיעים למקום תיירים רבים לראות ולחוות את אירועי החג הצבעוניים של אנטיגואה.

רחוב באנטיגואה גואטמלה ובו קשת סנטה קטלינה. צילום: עמיקם שוב-עמי. A street in Antigua ,Guatemala. Photo: Amikam Shuv-Ami

 מידע חיוני

 אקלים- באנטיגואה מזג אוויר נוח במרבית חודשי השנה עם טמפרטורות של 27-15 מעלות. העונה הגשומה היא בחודשים מאי עד אוקטובר.

 ביטחון אישי- גואטמלה אינה מקום בטוח לתיירים, בעיקר בערים הגדולות. תיירים לא מעטים חוו מעשי שוד. באנטיגואה מצב הבטחון האישי לתייר טוב יחסית ויש נוכחות מסוימת בעיר של משטרת תיירות. עם זאת, מומלץ לנקוט באמצעי זהירות. לא להסתובב ביחידות בעיקר בלילה (מומלץ להסתייע במונית בלילה אם אתם לבד) , להיזהר מהונאה, גניבה וכייסות במקומות הומים, לטייל עם מינימום דברי ערך עליכם וכו'. רצוי לטייל בליווי של אדם מקומי.

 כסף – המטבע המקומי נקרא קצאל Quetzal (על שם הציפור הלאומית של גואטמלה) . כדאי להצטייד בשטרות קטנים של כסף מקומי ובמטבעות. יש כספומטים ברחבי העיר. השימוש בכרטיסי אשראי אפשרי במרבית המקומות, אם כי עדיף שיהיה גם מזומן בכיס.. בעיר פעילים מספר סניפי בנק בהם ניתן לרכוש מטבע מקומי, כמו גם אצל חלפנים Money exchange. המטבע הזר הפופולרי בגואטמלה הוא הדולר האמריקאי ויש חנויות המוכנות לקבל תשלום במטבע זה.

 מים לשתיה- מומלץ לשתות מים מבקבוקי מים מינרליים סגורים הרמטית.

 תחבורה – בתוך אנטיגואה עיקר המקומות בהם מומלץ לטייל ולשהות ממוקמים בטווחי הליכה. ניתן להסתייע במונית, או טוק טוק, לנסיעות קצרות. תחבורה בין ערים אפשרית באוטובוסים.

 חשמל – מתח החשמל בגואטמלה הוא 120 וולט, 60 הרץ. השקעים של החשמל הם מסוג A ו B, קרי בדומה לשקעים בארצות הברית.

 תקשורת- בערים יש תקשורת Wifi. הקידומת הבינלאומית בחיוג לגואטמלה: 502.

 תשר- נהוג להעניק במסעדות תשר של 10%. התשר מתווסף בדרך כלל לחשבון המוגש לסועד.

 חגיגות שבוע חג הפסחא "סמנה סנטה" Semana Santa באנטיגואה

 בראש הרשימה המצומצמת של הדברים שאסור להחמיץ בעת טיול בגואטמלה נמצא אירועי שבוע חג הפסחא באנטיגואה (בשפת המקום "סמנה סנטה"). המועד בו בחרתי לקיים את הטיול בגואטמלה הושפע מהעיתוי של חגיגות הפסחא באנטיגואה.

 זהו שבוע של חגיגות והפנינג המוני וצבעוני המתרחש ברחובות העיר. מדי יום בשבוע זה מתקיימות תהלוכות ואירועים ברחבי העיר, המושכים אליהם תיירים רבים מרחבי תבל. עושר המראות, היקף האירועים והחגיגות הוא יוצא דופן בעולם כולו.

 חג הפסחא ,הקרוי גם "השבוע הקדוש" הוא אחד החגים הדתיים החשובים ביותר בנצרות. חג זה מציין את תחייתו של ישו לאחר מותו, כמתואר בברית החדשה. החג נושא משמעות דתית עצומה עבור נוצרים ברחבי העולם והוא נחגג בדרכים שונות, בהתאם למסורות תרבותיות ולאמונות הדתיות. החג יכול להתקיים בין ה-22 במרץ ל-25 באפריל והעיתוי שלו משתנה משנה לשנה.

 שיא אירועי חג הפסחא באנטיגואה הוא ביום שישי ("Good Friday”") וביום ראשון שלאחריו (“Easter Sunday” ) המסיימים את החג. מומלץ להיות באנטיגואה בימים אלה.

 תיאור מורחב מאמר של חגיגות ה"סמנה סנטה" באנטיגואה מופיע בבלוג טיולים זה בקישור הבא: https://www.lametayel.co.il/posts/olp82e

הפנינג המוני ססגוני של אירועים ותהלוכות בשבוע הפסחא (סמנה סנטה) באנטיגואה. צילום: עמיקם שוב-עמי. A colorful mass happening of events and processions during Easter Week (Semana Santa) in Antigua. Photography: Amikam Shuv-Ami
משפחות ועסקים מכינים שטיחים צבעוניים ברחובות אנטיגואה, עליהם ידרכו הצועדים בתהלוכה הדתית בימי שבוע הפסחא (סמנה סנטה). צילום: עמיקם שוב-עמי. Families and businesses prepare colorful carpets in the streets of Antigua, on which the marchers will walk in the religious procession during Easter week (Semana Santa). Photography: Amikam Shuv-Ami

דברים שאין להחמיץ באנטיגואה

  • חגיגות שבוע חג הפסחא "סמנה סנטה"- כאמור, בעיקר בימים שישי וראשון בסוף החג.

  • שיטוט רגלי ברחובות העיר העתיקה. זו דרך נהדרת לראות את העיר היפה הזו ולחוות אותה. מפנה את תשומת הלב לקשת סנטה קטלינה Santa Catalina Arch מסמלי העיר, וכן לכיכר המרכזית פארק סנטרל Parque Central המוקפת מבנים קולוניאליים, בתי קפה וחנויות לתיירים. בעיר רחובות יפהפיים וצבעוניים. אחד המבנים המקיפים את הכיכר הוא ארמון ששימש את המושל של המקום הקרוי Royal Palace of the Captains General . המבנה פתוח למבקרים.

  •   טיפוס על הר געש. כמצוין לעיל, בקרבה מיידית לאנטיגואה ישנם שלושה הרי געש. אחד מהם הוא ה־ Acatenango (גובה 3975 מ' מעל פני הים), עליו ניתן לטפס - מומלץ ל"אמיצים" (טיפוס מאתגר וארוך יותר המחייב גם לינת לילה בהר). העלייה והירידה מהר זה מצריכים יום וחצי עד יומיים. מרבית התיירים המבקשים לעבור חוויה וולקנית, עושים זאת בהר הגעש פאקיה Volcán de Pacaya ( 2552 מ' גובה) שהגישה אליו נוחה יחסית. הר געש זה נמצא ב"גן הלאומי פאקיה" והוא מרוחק כ 25 ק"מ (כשעה וחצי נסיעה) מאנטיגואה. מומלץ!

  • ביקור בשתי כנסיות בהן גם מנזרים – כנסיית סנטו דומינגו Iglesia y Convento de Santo Domingo , וכנסיית לה מרסד Iglesia y Convento de la Merced. ליד כנסיית לה מרסד נמצא אתר המנזר ,שאינו פעיל ואינו מאויש כיום. מעבר לשתי הכנסיות הנ"ל, רצוי לבקר גם בקתדרלה (הממוקמת בכיכר המרכזית של העיר פארק סנטרל) בעלת החזית המרשימה (מוארת בלילה).באנטיגואה כנסיות רבות נוספות, אולם בחרתי להתמקד בעיקריות שבהן.

  • ביקור בכפרים ועיירות בסמוך לאנטיגואה-סן פדרו לאס הוארטס   San Pedro Las Huertas ,סן חואן דל אוביספו San Juan del Obispo. וכן ביקור במוזיאון Museo Casa Del Tejido Antiguo בעיירה סן אנטוניו San Antonio Aguas Calientes .

  • ביקור שווקים בעיר. יצוינו הבאים :

 1.      שוק מלאכת יד, אומנות, טקסטיל, מזכרות, גילופי עץ ועוד הקרוי מרקדו דה ארטסנייס Mercado de Artesanías. ממוקם בפינת הרחובות calle 7a Oriente ורחוב קאיה דה לוס פאסוס calle de los pasos.

2.      השוק העירוני הקרוי Mercado Central Antigua Guatemala . ממוקם ברחוב פוניינטה מספר 4 Poniente. ימי השוק הרשמיים של שוק זה הם שני, חמישי ושישי .

3.      Mercado Municipal De Artesanias- ממוקם באותה הכתובת של מרקדו סנטרל שהוזכר לעיל.

4.       מקום נוסף המומלץ לביקור נקרא La Casa de los Gigantes . זהו בית אחוזה, שהוסב למרכז תרבות ולגלריית אומנות (מחירים בהתאם). ממוקם בכתובת: 7a calle  במספר 18. https://casadelosgigantes.com/ .

  • סיור במפעל המייצר קפה, ובמטעי קפה הסמוכים לו. גואטמלה היא יצואנית קפה ידועה. סוכנויות תיור מקומיות מציעות סיור כזה הנמשך כשעתיים. אנו ביקרנו באתר ייצור וגידול קפה, מחוץ לעיר, הנקרא Finca Filadelfia.

רחוב באנטיגואה גואטמלה. כנסיית לה מרסדבצהוב ברקע. צילום עמיקם שוב-עמי. Street in Antigua Guatemala. La Merced church in the background. Amikam Shub-Ami photography
קשת סנטה קטלינה אחת מסמלי העיר של אנטיגואה גואטמלה. צילום: עמיקם שוב-עמי. The Santa Catalina arch is one of the symbols of the city of Antigua Guatemala. Photography: Amikam Shuv-Ami.
קשת סנטה קטלינה אחת מסמלי העיר של אנטיגואה גואטמלה. צילום: עמיקם שוב-עמי. The Santa Catalina arch is one of the symbols of the city of Antigua Guatemala. Photography: Amikam Shuv-Ami.
מבט ברחוב באנטיגואה גואטמלה. צילום: עמיקם שוב-עמי. A street view in Antigua ,Guatemala. Photo: Amikam Shuv-Ami
מבט ברחוב באנטיגואה גואטמלה. צילום: עמיקם שוב-עמי. A street view in Antigua ,Guatemala. Photo: Amikam Shuv-Ami
מבט ברחוב באנטיגואה גואטמלה. צילום: עמיקם שוב-עמי. A street view in Antigua ,Guatemala. Photo: Amikam Shuv-Ami
חזית הקתדרלה של אנטיגואה מוארת בלילה. צילום: עמיקם שוב-עמי. The facade of Antigua's cathedral is illuminated at night. Photography: Amikam Shuv-Ami.
נשים כובסות במאה ה 21 באנטיגואה גואטמלה , במבנה קשתות פתוח, ששימש למטרה זו מהתקופה הקולוניאלית הקרוי Tanque La Unión. צילום: עמיקם שוב-עמי. Women do laundry in the 21st century in Antigua, Guatemala, in an open arched structure, which was used for this purpose from the colonial period called Tanque La Unión. Photo: Amikam Shuv-Ami
נשים כובסות במאה ה 21 באנטיגואה גואטמלה , במבנה קשתות פתוח, ששימש למטרה זו מהתקופה הקולוניאלית הקרוי Tanque La Unión. צילום: עמיקם שוב-עמי. Women do laundry in the 21st century in Antigua, Guatemala, in an open arched structure, which was used for this purpose from the colonial period called Tanque La Unión. Photo: Amikam Shuv-Ami
נשים כובסות במאה ה 21 באנטיגואה גואטמלה , במבנה קשתות פתוח, ששימש למטרה זו מהתקופה הקולוניאלית הקרוי Tanque La Unión. צילום: עמיקם שוב-עמי. Women do laundry in the 21st century in Antigua, Guatemala, in an open arched structure, which was used for this purpose from the colonial period called Tanque La Unión. Photo: Amikam Shuv-Ami
כנסיות בעיר אנטיגואה גואטמלה. צילום: עמיקם שוב-עמי. Churches in the city of Antigua Guatemala. Photography: Amikam Shuv-Ami.
אחת הכנסיות בעיר אנטיגואה גואטמלה. צילום: עמיקם שוב-עמי. One of the churches in the city of Antigua Guatemala. Photography: Amikam Shuv-Ami.

 פעילויות נוספות מומלצות

 1.      תצפית על העיר, ממקום הנקרא סרו דה לה קרוז Cerro de la Cruz בראש גבעה. ניתן להגיע למקום עם הסעת טוק טוק או בהליכה מהעיר.

2.      Tanque La Unión. זהו אתר היסטורי במבנה של קשתות ששימש את תושבי העיירה בתקופה הקולוניאלית לכביסה של בגדיהם. האתר פעיל גם היום. כובסות מגיעות לכאן בלבושן המסורתי ועושות כביסה. המראה צבעוני ויפה. ממוקם ברחוב 6 אוריינטה  Calle Oriente6 .

 3.      שיטוט (וקניות אם מעוניינים) בחנויות מלאכת ליד ואומנות מקומיות, בנוסף לשווקים שצוינו לעיל. המקומות הבאים מומלצים:

·         Nim Po’t - חנות גדולה בה מבחר גדול של ביגוד ודברי טקסטיל בסגנון מקומי של המאיה, צבעוניים ויפהפיים. כאן גם מוצגים למכירה מסיכות, גילופי עץ, אביזרי לבוש ועוד. https://www.nimpotexport.com/ .

·         Centro de Arte Popular – מספר גלריות הנמצאות בחצר ושדרה בתוך Casa Antigua El Jaulon, שהן מהוות מוזיאון וגם חנות למכירת דברי אומנות ומלאכת יד מקומיים. המקום נמצא בכתובת רחוב 4 אוריינטה מספר 10. Calle 4 Ote. 10, Antigua 

 https://www.facebook.com/p/Casa-Antigua-El-Jaulon-100063754951709/?locale=es_LA

 4.      ביקור בכפרים ועיירות בסביבת העיר אנטיגואה, כגון:
- סן פליפה San Felipe. מדובר בכפר אומנים בו ניתן לרכוש עבודות קרמיקה, ג'ד jade, וכסף.
- סן חואן של אוביספו San juan del Obispo- בו כנסייה קולוניאלית ממנה תצפית יפה על אנטיגואה.
- סן אנטוניו אגוואס קליינטס San Antonio Aguas Calientes – זוהי עיירה של ילידים הממוקמת מתחת להר הגעש Acatenango. עיירה זו (המונה כ 12 אלף נפש) מפורסמת בייצור אריגים צבעוניים בהם משולבים אלמנטים גאומטריים, פרחים ועוד. סמוך לכיכר המרכזית של הכפר יש שוק טקסטיל מקורה. מקום נוסף המומלץ לביקור כאן הוא שוק שהוא גם מוזיאון וגם בית מלאכה, הקרוי Museo Casa Del Tejido Antiguo. יש בו עבודות ילידים של צעיפים ,כיסויי ראש וטוניקות מרהיבות. העיירה ממוקמת כ 9 ק"מ מערבית מאנטיגואה ( כ־22 דקות נסיעה).

 5.      לימוד ספרדית, לפרקי זמן שונים, בהתאם לרמת הידע בספרדית שלכם. באנטיגואה יש בתי ספר המתמחים בהוראת ספרדית לתיירים.

 6.      לימוד בישול מקומי.

 7.      ביקור במוזיאון המוקדש לקקאו ושוקולד באנטיגואה, הנקרא ChocoMuseo. המקום מציע  סדנאות להכנת שוקולד ומשקה שוקו,מעבר לתצוגת עולם הקקאו והשוקולד. https://www.chocomuseo.com/

טיולי יום מאנטיגואה אל יעדים אטרקטיביים מחוצה לה

 ·         הר הגעש פקאיה  Volcán de Pacaya - ביקור מומלץ ביותר שכבר צויין לעיל . זה אחד מהרי הגעש הפעילים ביותר בגואטמלה. הטיפוס עליו נעשה בקטע מסוים עם סוסים ובאחר רגלית. ניתן לצפות כאן בפעילות וולקנית ולחוש את הייחוד של המקום. אמנם לא חזינו בהתפרצות לבה. אולם, ראינו והלכנו בתוך אפר וולקני המכסה את האזור כולו. ראינו עשן יוצא מהאדמה ,נכנסנו לתוך בורות ומערות בהן הטמפרטורות גבוהות, ראינו אוויר חם היוצא מפתחים באדמה זו . חוויה בלתי נשכחת. הביקור כולו נמשך כשבע שעות.

 ·         אגם אטיטילן Lake Atitlán – אגם זה נחשב לאחד היפים בעולם. הוא מוקף בהרי געש וכן בכפרים שמומלץ מאוד לבקר בחלקם (הגעה אליהם בסירה). מומלץ לבקר בעיקר בכפר Santiago Atitlán, בכפר San Pedro la Laguna ובכפר San Juan La Laguna. בכפרים אלה פועלים גם אומנים בציור ובטווית בדים וביגוד מסורתי. מאחר ואנו חובבי אומנות, רכשנו במקום מספר עבודות ציור ישירות מציירים, האופייניות לגואטמלה והאזור. האגם מרוחק 3-2 שעות נסיעה מאנטיגואה. ניתן לבקר בו בביקור של יום אחד מאנטיגואה. עם זאת לדעתי, ראוי להקדיש לאזור זה יומיים לפחות וללון בעיירה Panajachel הממוקמת על שפת האגם.

 ·         השוק של צ'יצ'יקסטננגו Chichicastenango Market (בקיצור צ'יצ'י) – זהו אחד השווקים היפים, הססגוניים והמעניינים בכל מרכז אמריקה . זהו שוק של ירקות ופירות, טקסטיל מסורתי, דברים לבית, דברי מלאכת יד ואומנות ועוד. השוק צפוף והומה אדם (זהירות מכייסים-תרמיל על החזה) . ימי השוק השבועיים הם ימי חמישי וראשון (עדיף יום ראשון). השוק נמנה עם אחד מיעדי הביקור בגואטמלה כולה שאין להחמיצם.

 ·         ביקור במפעל לייצור קפה ובמטעי הקפה שלו – היכרות עם תרבות הקפה של גואטמלה. מדובר בביקור מעניין שבמהלכו מסיירים במטעי קפה ונחשפים לכל השלבים שעוברים פולי הקפה מרגע הקטיף ועד שהם נארזים בשקים ליצוא. מחוץ לאנטיגואה קיימים מספר מקומות המציעים סיורים כגון אלה. הוותיק והמפורסם בהם הוא כאמור Finca Filadelfia ובו גם ביקרנו. https://rdaltoncoffee.com/ . משך הזמן הדרוש לסיור מעין זה הוא כשעתיים כאמור. מקום נוסף המציע "סיור קפה" דומה פחות או יותר הוא San Miguel Escobar Coffee Tour. https://www.dlgcoffee.org/coffee-tour .

·         ביקור בכפרים ועיירות הסמוכים לאנטיגואה. סן פדרו לאס הוארטס   San Pedro Las Huertas ,סן חואן דל אוביספו San Juan del Obispo. וכן ביקור במוזיאון Museo Casa Del Tejido Antiguo בעיירה סן אנטוניו San Antonio Aguas Calientes .

·         ביקור בסן חואן  קומאלפה   San Juan Comalapa - סן חואן  קומאלפה  (בקיצור קומאלפה Comalapa) זו עיר של בני מאיה הממוקמת 42 ק"מ צפונית מערבית מאנטיגואה (כשעה ו 10 דקות נסיעה). העיר מכונה "פירנצה של אמריקה" בגלל הציירים הרבים הפועלים בה והמציירים בסגנון נאיבי בו הם משלבים מוטיבים מסורתיים של בני המאיה. לחובבי אומנות, זו לבד היא סיבה טובה לבקר כאן. ניתן לבקר ציירים בבתיהם או בסטודיו שלהם ,להתרשם ולקנות מעבודותיהם. בבית הספר המקומי מוצג ציור קיר שציירו תלמידיו ,בו מתוארים אירועים מההיסטוריה של גואטמלה. ניתן לבקר גם בשוק המקומי.  כדאי לשקול חצי יום טיול מאנטיגואה לכאן.

 ·         ביקור בחווה לגידול אגוזי מקדמיה https://valhallamacfarm.com/  המצויה ב San Miguel Duenas..

·         ביקור בקאופ של נשים בכפר Santiago Zamora המציג את פעילויות הבית שלהן בכפרים https://deed.parsons.edu/betablog/?page_id=710.

מסלול לטיול כוכב באנטיגואה וממנה – 8 ימים

 3 ימים – העיר אנטיגואה (רצוי בשלהי שבוע חג הפסחא )

 יום אחד – הר הגעש פקאיה Volcán de Pacaya 

 יום אחד – השוק של צ'יצ'יקסטננגו.

 יום אחד/יומיים – יום באגם אטיטלן (עדיף להוסיף עוד יום, עם לינה בעיירה Panajachel).

 חצי יום – ביקור בכפרים מדרום לאנטיגואה - סן פדרו לאס הוארטס   San Pedro Las Huertas ,סן חואן דל אוביספו San Juan del Obispo. וכן ביקור במוזיאון Museo Casa Del Tejido Antiguo בעיירה סן אנטוניו San Antonio Aguas Calientes .

חצי יום-  ביקור בעיר הקטנה סן חואן  קומאלפה   San Juan Comalapa,שצוינה לעיל.

 חצי יום – ביקור במפעל לייצור פולי קפה ובמטעים סביבו, בחווה המגדלת אגוזי מקדמיה ובקואופ של נשים המציגות את עבודות הבית שלהן הקרוי The Santiago Zamora-כולם מחוץ לאנטיגואה.

מאמרים נוספים בבלוג זה ובהם מידע למטייל בגואטמלה:

מאמרים נוספים ובהם מידע נוסף ומורחב למטייל בגואטמלה ניתן למצוא בבלוג זה כדלקמן:

טיפוס על הר הגעש פאקאיה ,גואטמלה. צילום: עמיקם שוב-עמי . Climbing the Pacaya volcano, Guatemala. Photography: Amikam Shuv-Ami
טיפוס על הר הגעש פאקאיה ,גואטמלה. צילום: עמיקם שוב-עמי . Climbing the Pacaya volcano, Guatemala. Photography: Amikam Shuv-Ami
טיפוס על הר הגעש פאקאיה ,גואטמלה. צילום: עמיקם שוב-עמי . Climbing the Pacaya volcano, Guatemala. Photography: Amikam Shuv-Ami
הר הגעש פאקאיה ,גואטמלה. צילום: עמיקם שוב-עמי . Pacaya Volcano, Guatemala. Photography: Amikam Shuv-Ami
הר הגעש פאקאיה ,גואטמלה. צילום: עמיקם שוב-עמי . Pacaya Volcano, Guatemala. Photography: Amikam Shuv-Ami
הר הגעש פאקאיה ,גואטמלה. צילום: עמיקם שוב-עמי . Pacaya Volcano, Guatemala. Photography: Amikam Shuv-Ami
הר הגעש פאקאיה ,גואטמלה. צילום: עמיקם שוב-עמי . Pacaya Volcano, Guatemala. Photography: Amikam Shuv-Ami
מבט על העיר אנטיגואה מסרו דה לה קרוז. צילום: עמיקם שוב-עמי A view of Antigua Guatemala from Cerro de la Cruz . Photo: Amikam Shuv-Ami
שק פולי קפה של מפעל פינקה פילדלפיה,אנטיגואה גואטמלה.צילום: עמיקם שוב-עמי. Photo: Amikam Shuv-Ami
מבט ממטעי קפה של מפעל פינקה פילדלפיה, ליד אנטיגואה גואטמלה. צילום: עמיקם שוב-עמי. A view from the coffee plantations of the Finca Philadelphia factory, near Antigua Guatemala. Photography: Amikam Shuv-Ami.
מבט ממטעי קפה של מפעל פינקה פילדלפיה, ליד אנטיגואה גואטמלה. צילום: עמיקם שוב-עמי. A view from the coffee plantations of the Finca Philadelphia factory, near Antigua Guatemala. Photography: Amikam Shuv-Ami.
מבט ממטעי קפה של מפעל פינקה פילדלפיה, ליד אנטיגואה גואטמלה. צילום: עמיקם שוב-עמי. A view from the coffee plantations of the Finca Philadelphia factory, near Antigua Guatemala. Photography: Amikam Shuv-Ami.
מבט מתהליך הכנת פולי הקפה לקראת אריזה במפעל פינקה פילדלפיה, ליד אנטיגואה גואטמלה. צילום: עמיקם שוב-עמי. A view of the process of preparing the coffee beans for packaging at the Finca Philadelphia factory, near Antigua Guatemala. Photography: Amikam Shuv-Ami.
מבט מתהליך הכנת פולי הקפה לקראת אריזה במפעל פינקה פילדלפיה, ליד אנטיגואה גואטמלה. צילום: עמיקם שוב-עמי. A view of the process of preparing the coffee beans for packaging at the Finca Philadelphia factory, near Antigua Guatemala. Photography: Amikam Shuv-Ami.
מבט מתהליך הכנת פולי הקפה לקראת אריזה במפעל פינקה פילדלפיה, ליד אנטיגואה גואטמלה. צילום: עמיקם שוב-עמי. A view of the process of preparing the coffee beans for packaging at the Finca Philadelphia factory, near Antigua Guatemala. Photography: Amikam Shuv-Ami.
משתלה לגידול עצי קפה, במפעל פינקה פילדלפיה, אנטיגואה גואטמלה. צילום עמיקם שוב-עמי. A nursery for growing coffee trees, at the Finca Philadelphia factory, Antigua Guatemala. Amikam Shuv-Ami photography.
נים פוט, חנות גדולה לעבודות מלאכת יד ואומנות באנטיגואה גואטמלה. צילום: עמיקם שוב-עמי. Nim Po’t, a large store for handicrafts and arts in Antigua Guatemala. Photography: Amikam Shuv-Ami.