פריחת הדובדבן (סקורה Sakura) עבור היפנים, אינה רק ביטוי של פריחת עץ ,המסמנת את בוא האביב. היא ביטוי של תרבות, סמל של לאום, ביטוי ליופי ואסתטיקה. ימי פריחת הדובדבן הם ימי חג . חג לא רשמי. זו מסורת לחגוג את פריחת הדובדבן.

לנו יש את ט"ו בשבט, יום חג רשמי, המתקיים במועד קבוע והמסמן את בוא האביב, התחדשות בטבע ופריחה. ליפנים יש את ימי פריחת הדובדבן. לבוא האביב יש תאריך המקובל ביפן ובעולם והוא 21 מרץ. אולם, ביפן פריחת הדובדבן היא בוא האביב. וזו אינה מתרחשת במועד קבוע ומדויק ועיתויה משתנה. העיתוי קשור לתנאי מזג האוויר, הוא שונה באזורים שונים של יפן וגם משתנה משנה לשנה. בכל שנה ניתן למצוא מידע על תחזית מועדי פריחת הדובדבן ביפן, באזורים שונים ביפן ,באמצעות האינטרנט .

ימי פריחת הדובדבן הם קצרים . שיא הפריחה נמשך כשבוע עד 10 ימים . פריחת הדובדבן בטוקיו היא בסביבות ה 30 מרץ-עד 10 אפריל לערך ושיא הפריחה נמשך כאמור כשבוע. אנחנו היינו בטוקיו בסוף שבוע של ראשית אפריל שנת 2017 ( 3-2 אפריל) והתזמון לשנה זו, היה מצוין. ההפנינג בפארקים היה בעיצומו.

בסוף שבוע (ימים שבת-ראשון), בו יש את פריחת הדובדבן, היפנים בטוקיו ממלאים בהמוניהם את הפארקים בהם יש עצי דובדבן פורחים. לצפות בהם ולהתבשם. רבים מהם פורשים מחצלת, או יריעת ברזנט, מתחת לעץ פורח, בחברת בני משפחה, או ידידים. אוכלים, שותים ,צוחקים ונהנים בחברותא. המראה יפה. יש עשרות סוגים של עצי דובדבן ביפן, להם צבעים וצורות שונות. המראה של כולם בפריחה הוא יפהפה.

הטיול שיוצג להלן מתאר מסלול טיול של 14 יום ברוטו (12 יום נטו), בו השתתפתי וכפי שבוצע בפועל. הטיול בוצע במסגרת טיול מאורגן, של קבוצת מטיילים סגורה ומגובשת (26 משתתפים), אשר תוכנן ע"י אחת מחברות הקבוצה. הטיול בוצע ע"י חברת טיולים ישראלית, שהתקשרה עם סוכנות ביפן לביצועו. הטיול היה מוצלח, מהנה, חוויתי ומלמד. המסלול ותוכן הטיול היו מצוינים.

הטיול התמקד באי המרכזי של יפן, האי הונשו. יעדיו העיקריים היו קיוטו, טוקיו, אוסאקה, הירושימה, קנאזאווה, הרי "האלפים" היפניים, אזור האקונה והר פוג'י. בנוסף, ביקרנו ביעדים יפים נוספים ,שיצוינו בהמשך.

בגלל שהיינו קבוצה של 26 איש ,התאפשרו פעילויות מגוונות, שעלותן למבקר העצמאי ,או למבקר בקבוצה קטנה, עשויה לייקר את עלות הטיול, אם בכלל תהיה זמינה עבורו. כך, התאפשר לנו בטיול זה, בין היתר, לבקר באחד המפעלים של חברת המכוניות ניסאן, ולבלות שעה עם גיישות מתלמדות.

מסלול טיול זה תוכנן וכוון כך שנצפה ונחווה את פריחת הדובדבן ביפן בעיתוי ובמקום המתאימים ביותר. כמובן, שניתן לטייל ביפן גם במועדים אחרים, בהם יהיה ,או לא יהיה מוקד התעניינות אחר- כגון: שלכת, מועדי קניות וכו'.

מסגרת הזמן שהוקצתה לטיול זה, הייתה 12 ימי טיול נטו. לטעמי ראוי, להרחיב את מסגרת הזמן לטיול ביפן ל 4-3 שבועות , למי שמבקר פעם ראשונה ואולי יחידה, בארץ נפלאה ומרתקת זו . כמובן, זאת בתנאי, שמסגרת הזמן והתקציב מאפשרים זאת.

מידע כללי על יפן ,בו יכול למצוא ענין ,מטייל ישראלי ,ראו גם במאמר נפרד, המופיע בבלוג זה, תחת השם "יפן – מדריך כללי למטייל ".

יומן ומסלול הטיול (כפי שבוצע בפועל)

יום 1,יום ג', 21 מרץ - טיסה לאוסאקה, דרך יעד באירופה.

יום 2,יום ד', 22 מרץ – נארה Nara  ואוסאקה Osaka .

בסביבות 0900 בבוקר הגעה לשדה התעופה הבינ"ל של אוסאקה ויציאה אל העיר NARA (כ 40 דק' נסיעה). יעד הביקור - מקדש טודייג'י (Todaiji) בנארה. זהו מקדש בודהיסטי שהוקם במאה השמינית מרשים, במבנה העץ הגדול בעולם. בתוך המקדש, פסל בודהא בגובה 16 מ', הגדול בעולם העשוי מברונזה. בשער הכניסה שני פסלים גדולים של דמויות השומרות על המקדש. מקדש טודייג'י הוכרז ע"י אונסק"ו כאתר מטרשת עולמי. מקדשים ביפן, ששמם מסתיים בהברה ג'י ji ,הם מקדשים בודהיסטים. בחצר המקדש ובדרך המובילה אליו, מסתובבים בעלי חיים ממשפחת האיילים deer , הנחשבים לשליח האל. בעלי החיים מחפשים אוכל ומומלץ לא להתעסק איתם.

לאחר הביקור במקדש טודייג'י, חזרנו לאוסאקה. בשעות אחה"צ ביקרנו במבצר אוסאקה Osaka Castle (Osakajo), נמצא בפארק, בלב העיר. זהו מהמפורסמים במבצרי יפן. נבנה בסוף המאה ה 16 ומאז נהרס ,שוקם ונבנה מחדש מספר פעמים. המבנה הנוכחי שוקם ב 1931 ושוב ב 1997. במלחה"ע השנייה ,אף שאוסאקה הופצצה, האמריקאים, לא פגעו במבצר. זהו מבצר יפני קלאסי, המוקף חומה ותעלת מים. בשעתו היה החשוב והגדול מסוגו ביפן. מבנהו וחזותו יפים.

אוסאקה היא העיר השלישית בגודלה ביפן, עם כ 2.5 מיליון תושבים. הייתה בעבר בירה ומקום משכן השליט. העיר מורכבת ממספר איים, אליהם מגיעים גשרים רבים. באוסאקה מבנים לא מעטים המצטיינים בעיצוב ומראה מיוחד ומרשים. אדריכלות במיטבה. אחד המקומות הללו, הוא בנין אומדה Osaka Umeda Sky Building.

בשעת דמדומים, הגענו אל בנין אומדה Osaka Umeda Sky Building,המיוחד והמרשים. זה גורד שחקים ענק, הבנוי משני מגדלים, בצורה יפה ויצירתית ובין שניהם ,בקומה עליונה, מחבר גשר המחבר את שני המגדלים .אל גשר זה מגיעים במעלית מהירה והוא משמש לתצפית יפהפייה על העיר אוסאקה . תצפית "הגן הצף" Floating Garden Observatory . המראה מהתצפיתמרהיב. רואים את העיר, דופק החיים בה ואת הגשרים אל האיים, ממספר כיווניםלינה באוסאקה במלון טוב, שפרטיו להלן.

La Raison Hotel, Osaka .Address: 1-13-65, Nankokita, Suminoeku, Osaka-shi, Osaka. Tel:  +81 6-6613-7007.Web: http://la-raison.com/

יום 3,יום ה', 23 מרץ - קיוטו Kyoto.

לאחר נסיעה של כשעה מאוסאקה, הגענו אל העיר קיוטו . יעדנו הראשון בעיר זו הוא המקדש הבודהיסטי קין קאקו ג'ין Kinkaku-ji , מקדש הזהב (בתרגום מילולי). זהו מקדש זן בודהיסטי Zen , הקרוי גם רוקון ג'י Rokuon-ji . המבנה של מקדש זה, נמצא בלב גן יפני יפה. המקדש מרשים ונחשב לאחד היפים ביפן . זהו מבנה מרשים של פגודה, המצופה בעלי זהב. בגן מספר בריכות מים, בהם יש השתקפות של המבנה המוזהב. המקום הוקם בסוף המאה ה 14 ,אולם גם הוא נהרס ושוקם מספר פעמים. בפעם האחרונה, המבנה נשרף ב 1950 , ע"י נזיר מעורער בנפשו. ב 1955 הושלמה הקמתו מחדש של המבנה ,במראהו הנוכחי, הקרוב מאוד למראהו קודם לשריפה. למבנה 3 קומות וגובהו 12.5 מ'.

יעדנו הבא, מקדש זן בודהיסטי נוסף, הקרוי ריונג'י Ryōan-ji . מקדש זה קרוי גם מקדש הדרקון. בו גן למדיטציה, הקרוי גן האבנים היבשות Dry Stones Garden ובו צורות שונות של סלעים ואבן. גם אתר זה הוכר כאתר מורשת עולמית ע:י אונסק"ו.

הפסקת צהריים עשינו בשוק אוכל הקרוי שוק נשיקי Nishiki Market. זהו רחוב ארוך, במרכז העיר ובו מעל מאה מסעדות ,דוכנים וחנויות לממכר מזון ועוד. אוירה נחמדה ומקומיים רבים מבצעים כאן קניותיהם. בסמוך לשוק נשיקי, נמצא בית כלבו, של רשת חנויות כלבו ידועה ביפן, הקרוי דיימארו Daimaru . לאחר ארוחת צהריים במקום, טיילנו בשוק והצצנו בכלבו, בעיקר בקומת האוכל שלו.

בשעות אחה"צ קיבלנו חדרים במלון, ובערב יצאנו אל מפגש מרגש עם אנשי קהילת "בית שלום". המפגש החל ב 1900 ונמשך כשעה. קהילת "בית שלום" היא קהילה של יפנים אוהדי ישראל ושוחרי טובתה. הקהילה כוללת כעשרת אלפים איש . מדובר בקהילה ,או כת, נוצרית, המאמינה שהדרך לביאת המשיח, היא לסייע לעם ישראל בארצו ולתמוך בשיבת היהודים לארצם. לדברי פרופ' בן-עמי שילוני, שהייתי לי הזכות להיות תלמידו, בשלב מסוים, קהילת בית שלום מתרחקת מפוליטיקה ושואפת לשלום. אנשי קהילת בית שלום תומכים במדינת ישראל בדרכם, מסייעים לישראלים המגיעים ליפן ופועלים לאמץ טעימות מהתרבות הישראלית. מייסד הקהילה, הכומר אוצוקי טקג'י, נפטר ב 2004 .מרכז הקהילה ביפן הוא בקיוטו ובה הקימו בית לאירוח ישראלים. הקהילה הקימה בתי שלום, גם בערים נוספות ביפן ואף הקימה מוזיאון לזכר שואת היהודים באירופה בפוקויאמה ,במחוז הירושימה.

המפגש עם אנשי קהילת "בית שלום" בקיוטו היה מרגש. הגיעו לשעת המפגש מספר קבוצות של מטיילים ישראלים. אנשי הקהילה קיבלו אותנו בסבר פנים יפות ,תוך השמעת מספר מילים בעברית. הערב נפתח בשירה של מקהלת "השחר" של הקהילה. היא שרה בעברית, שירים יפים, באמונה, בכוונה ובהתלהבות. שירים כמו "ירושלים של זהב", "אור" ועוד ועוד. כולם מרגשים, כשהם נשמעים בעברית, מפי יפנים, אוהבי ישראל, כשאנו מטיילים בארץ זרה. והם מזכירים לנו, שיש מי שאוהב אותנו ביפן (יפן אינה ידועה כאוהדת של ישראל הן בתקשורת המקומית והן מהבחינה הפוליטית). לאחר מכן נמסרו דברים בעברית ע"י אנשי הקהילה על פעילותה ומטרותיה. בין היתר הגיע לכאן ונשא דברים מקים ומנהל מוזיאון השואה בפוקויאמה והסביר על מטרות המוזיאון ופעילותו. לפני סיום, הוקרן וידאו של מייסד הקהילה, הפונה אל המבקרים הישראלים, במקום, ובו מסרים שהיה חשוב לו להעביר לנו, אף שאינו כבר בין החיים. המקהלה סיימה בשירה וכולנו חשנו התעלות רוח, התרגשות .חוויה אחרת. ביפן נהוג לתת ולקבל מתנות קטנות. בד"כ דברי מזון באריזות יפות. לפני פרידה, אנשי בית שלום נתנו לנו קרטוניות מיץ אישיות ואנו נתנו להם מזכרות שהבאנו מהארץ. איזה ערב מיוחד.

לתיאום מראש של ביקור בבית שלום בקיוטו, או אירוח, ניתן לפנות אליהם באי-מייל שכתובתו: [email protected] או [email protected]

לינה בקיוטו, במלון השייך לרשת מלונות בשם זה, הפרוסה ברחבי יפן בבעלות נסיך, אחד מבני קיסר יפן.

Grand Prince Hotel, Kyoto.Address: Takaragaike, Sakyo-ku, Kyoto-shi,Kyoto.Tel:  +81 75-712-1111. http://www.princehotels.co.jp/kyoto/

יום 4,יום ו', 24 מרץ - קיוטו Kyoto.

יעדנו הראשון בבוקר היה ביקור במקדש זן בודהיסטי Kodaiji בקיוטו . בסמוך לו נמצא בית תה, בו נערכה עבורנו תצוגת טקס מסורתי יפני, של הכנת תה. לאחר מכן עברנו לחדר מדיטציה של נזירי זן. שם פגשנו נזיר בודהיסטי. לאחר מספר דקות של מדיטציה משותפת הוא סיפר על אורח חייו במקדש. זה היה מפגש מעניין והזדמנות עבורנו לשאול שאלות ולקבל תשובות.

בתכנית המקורית, היינו אמורים לבקר הבוקר במקדש שינטו מרשים, הקרוי Fushimi Inari Taisha . כרוך במסלול הליכה מאומץ, המטפס אל פסגת הר והזרוע בשערי טורי כתומים, של מקדשי שינטו רבים. המראה של רצף שערי הטורי מרהיב. הוחלט לוותר על הביקור כאן ולהמירו בביקור במקדש יפה בשם קיו מיזו דרהKiyomizudera Temple . המקום נמצא על גבעה באזור אחד הרובעים העתיקים של קיוטו. אזור יפה. הביקור כאן היה מעניין ומהנה, לרבות הדרך אל המקדש. היו כאן אנשים רבים ,לרבות נשים לבושות קימונו. כמה מהן, היו לבושות ונראות כגיישות.

לאחר הביקור במקדש, שוטטנו במורד הדרך אליו, במספר רחובות סמוכים, הבנויים בסגנון עתיק ובהם מסעדות וחנויות.

לאחר ארוחת צהריים ,אותה סעדנו כאן, יצאנו לבקר ביער הבמבוק באזור Arashiyama בפאתי קיוטו. מקום מדהים ויחיד במינו. חג לצלמים. מתהלכים בדרך ,במסלול הנמשך מספר מאות מטרים ומשני צידיה יער של עצי במבוק גבוהים, היוצרים מראה קסום. המשך הדרך היוצאת מהיער, הוא פארק יפה שנעים ללכת בו.

לפנות ערב ביקרנו בעוד אזור של רובע עתיק בקיוטו ,באזור הנקרא גיון Gion . זהו אזור של בתים בסגנון עתיק ובו בתי אירוח עם גיישה רבים. ראינו מספר גיישות (או מאייקו-גיישה מתלמדת) כאן,ברחוב, בתלבושות ואיפור מלא, בדרכן למקום עבודתן במקום.

ואם כל זה לא הספיק ליום אחד, אז בערב התארחנו במסעדה בקיוטו ,בה הוגשה לנו ארוחת ערב יפנית מסורתית ובסיומה שעה עם שתי גיישות מתלמדות (גיישה מתלמדת נקראת מאייקו Maiko ). המסעדה היתה ממוקמת בתוך גן יפני גדול ויפה, על גדת הנהר. תחילה, הגיישות ביצעו שירה וריקוד ולאחר מכן הן עברו בינינו וענו על שאלות שלנו. ערב מיוחד וחוויתי.

אך, איזה יום נפלא. לינה בקיוטו באותו מלון Prince Hotel, Kyoto. .

יום 5,יום ש', 25 מרץ – קוראשיקי Kurashiki ואוקיאמה Okayama .

עזבנו את קיטו מיד לאחר ארוחת הבוקר, בדרכנו לעיר המקסימה קוראשיקיKurashiki . זמן נסיעה כ 4 שעות ,כולל עצירת התרעננות בדרך של חצי שעה ( כ 270 ק"מ). עם הגיענו , יצאנו לסייר בעיר העתיקה של קוראשיקי .באזור זה תעלות מים ,רחובות המשמרים את סגנון הבניה המסורתי שהיה כאן. בתי עץ חומים, חנויות, מסעדות, בתי קפה,מוזיאונים ואוירה קסומה. בתעלות המים שרוחבן מספר מטרים שטות סירות ,עם מבקרים, באופן המזכיר את שיט הגונדולות בוונציה, שבאיטליה. המקום שוקק בתיירים (לרבות תיירות פנים) מחייכים, הנהנים מהמראות וממה שיש למקום להציע. טיילנו ברחובות הרובע העתיק, ובאופן אקראי נכנסנו לאכול ארוחת צהריים במקום נפלא. מדובר במסעדה איטלקית/בית קפה, עם תפריט מצומצם, המשמשת גם כמקום להופעות ג'ז. המקום מעוצב כמועדון ג'ז. יש בו כלי נגינה, בהם עושים שימוש להופעות, פוסטרים ופריטים שונים המעניקים אוירה מיוחדת למקום. לבקשתי, בעלת המקום, Miyoko Matsumoto ,נתנה לי כרטיס ביקור ובו מופיע ציור של פניה המחייכות, עם פרטי המקום. היא גם דוברת אנגלית בסיסית. הנה פרטי מקום זה:

Piano Hall Avenue , Kurashiki. http://sound.jp/avenue/ [email protected]

לאחר ביקור של כשעה וחצי בקוראשיקי (כולל זמן ארוחת הצהריים),יצאנו לאוקיאמה Okayama (כחצי שעה נסיעה/ כ 20 ק"מ). באוקיאמה ביקרנו בגן יפני מקסים, הנחשב לאחד משלושת הגנים היפים ביפן. גן זה, הקרוי קוראקו-אן Koraku-en ,  הוא הסיבה העיקרית לביקור בעיר אוקיאמה. הגענו לכאן בשעה 1630 וביקרנו בו כשעה ורבע ( ב 1800 נסגר הגן למבקרים).

משם נסענו למרכז קניות באוקיאמה. היו חברים שעשו כאן קניות ואח"כ ,ארוחת ערב במסעדת בופה הנמצאת באחת מקומות הקניון. לינה באוקיאמה. 

Kokusai Hotel, Okayama.Address: 4-1-16 Kadota Honmachi Naka-ku Okayama City Okayama. Tel:  +81 86-273-7311 . http://www.okayamakokusaihotel.jp/

יום 6,יום א', 26 מרץ – האי מיאג'ימה Miyajima והירושימה Hiroshima.

יצאנו מאוקיאמה ב 0830 בבוקר ולאחר כשעתיים וחצי הגענו אל מעגן המעבורת, המפליגה לאי מיאג'ימה Miyajima ,באזור הירושימה. ההפלגה במעבורת נמשכת כ 10 דקות. האי מיאג'ימה הוא אי מקסים ובו אחד המראות היפים ביפן. מראה שער טורי ( torii gate ) של מקדש השינטו הכתום, הממוקם בתוך המים, בקרבת חוף מיאג'ימה. שער זה נחשב גם כשער כניסה לאי ולמקדש Itsukushima Shrine. היינו כאן בסוף שבוע (יום ראשון) . היו כאן הרבה אנשים .רבים מהם התהלכו על חוף הים, בקרבת שער הטורי. המראה יפהפה. מבלי דעת , באי התקיים פסטיבל מסורתי, הכולל תהלוכה והופעות, בשעות הצהריים, בדיוק כשהיינו כאן. סיירנו באי, צפינו בפעילות על החוף ובתהלוכת הפסטיבל, ביקרנו במקדש המפורסם באי הקרוי Itsukushima Shrine . זהו מקדש שינטו, המורכב מקומפלקס של מספר מבנים. תוך כדי טיול ברחובות האי הסמוכים לחוף, הגדושים בדוכני אוכל וחנויות, אכלנו דברי מאכל על שיפודים ונהנינו מההתרחשות האנושית סביב. היינו באי כשעתיים. בתום הביקור בו, חזרנו במעבורת אל הירושימה.

הביקור בעיר הירושימה, היה כולו בסימן הטרגדיה, של הפצצת העיר, בפצצת אטום, ע"י האמריקאים ,ב 6 אוגוסט 1945. הביקור הוקדש לנושא זה והוא כלל מספר אתרים ומקומות באזור פארק השלום, שהוקם להנצחת אירוע זה וזוועותיו ולהעברת מסר של שלום. להטלת פצצת האטום היו השלכות והשפעות מגוונות על ההיסטוריה האנושית בכלל ועל מלחמת העולם השניה בזירת אסיה בפרט. יש הטוענים כי פצצת האטום קיצרה את המלחמה של ארה"ב ביפן ,הביאה לכניעתה של יפן וחסכה בחיי חיילים אמריקאים. ויש אומרים שהטלת הפצצה הייתה מיותרת. אלברט איינשטיין ומדעני גרעין אחרים, התנגדו להפצצה זו. לדברי בן-עמי שילוני, גם בלעדיה ,יפן הייתה נכנעת בתוך זמן קצר ולכן השימוש באטום היה מיותר.

מכל מקום הביקור במקום היה מרגש וחוויתי במיוחד. המקומות העיקריים בהם ביקרנו היו כולם בפארק השלום Hiroshima's Peace Memorial Park והם כללו:

  • מבט מעבר לנהר, אל שרידי בניין שנפגע בהפצצה ,נהרס בחלקו ובחלקו שרד. המבנה נותר כמו שהוא. שריד היסטורי.
  • אנדרטת הילדים. פסל סביבתי מרגש להנצחת ילדי הירושימה שנהרגו וסבלו מהפצצת האטום. האנדרטה כוללת פסל ברונזה בדמותה של הילדה סדאקו ססאקי Sadako Sasaki , המחזיקה בידיה עגור. שבעקבות ההפצצה חלתה בלוקמיה ונפטרה בטרם מלאו לה 13. סדאקו הייתה בת שנתיים כשהופצצה הירושימה באטום. בעקבות ההפצצה היא חלתה בסרטן הדם. בגיל 12, בהיותה בבית החולים, הביאה לה חברה מתנה של קיפולי נייר (אוריגאמי) בצורת עגורים. היא גם סיפרה לה, שמי שיקפל 1000 עגורים, משאלתו תתממש. עיניה של סדאקו אורו והיא החלה לקפל עגורים מנייר במרץ. כשאזל לה הנייר ,ביקשה מחולים בבית החולים לתת לה נייר עטיפה של מתנות שקיבלו. בתוך חודשיים היא נפטרה, לא לפני שהספיקה לקפל 644 עגורים . סיפורה של ססאקי נגע לליבם של רבים. רבים בעולם, שולחים עגורים מנייר למוזיאון בהירושימה . כזכר לססאקי, מונחים מסביב לאנדרטה אלף עגורי אוריגמי שנשלחו מכל העולם. סיפור אנושי אחד, הממחיש עד דמעות, את זוועות הפצצה.
  • אוהל יזכור Hall of remembrance . בתקרת המבנה מונצחים שמותיהם של כ 100 אלף קורבנות הפצצת האטום על הירושימה.
  • מוזיאון השלום Hiroshima Memorial Museum .המוזיאון כולל מוצגים ופריטים רבים המספרים סיפור תוצאות ההפצצה. בין היתר מוצגים בו עגורי האוריגמי שקיפלה הילדה סדאקו ססאקי. מרגש עד דמעות. במוזיאון ישנו גם מגדל שעון המציין שני מועדים- כמה זמן עבר מאז הטלת פצצת האטום על הירושימה ומתי בוצע הניסוי הגרעיני האחרון בעולם.
  • מהמוזיאון יש תצפית על פארק השלום ועל אנדרטה נוספת, הנמצאת במרכז הפארק ,בין בניין המוזיאון ,לבין המבנה ששרד ונותר. באנדרטה זו, העשויה מבטון בצורה של קשת והקרויה Memorial Cenotaph, בוערת אש תמיד.
  • סיפור העץ ששרד. בקרבת מבנה המוזיאון, עומד עץ, שנשתל במקום משרידי עץ ששרדו את הפצצת האטום. סמל לחיים, צמיחה, המשכיות ושלום. מזרעי שרידים אלה, ניטעו עצים נוספים ברחבי יפן והעולם במסר של שלום.

במקום יש אתרי הנצחה נוספים בהם לא ביקרנו. ארוחת ערב (בופה) סעדנו במלון Ana Crown Plaza . לינה בהירושימה במלון גרנד פרינס. מלון ברמה גבוהה ,במיקום נפלא, גדול ומרווח ובו גם חנויות וחנות נוחות. הנוף הנשקף מחדר האוכל של המלון מקסים. לטעמי, הוא הטוב ביותר בו שהינו בטיול זה.

Grand Prince Hotel, Hiroshima. Address: 23-1, MOTOUJINA-MACHI, MINAMI-KU, HIROSHIMA-SHI, HIROSHIMA 734-8543 JAPAN. Tel:  +81 82-256-1111. http://www.princehotels.co.jp/hiroshima/

יום 7,יום ב', 27 מרץ – קנאזאווה Kanazawa.

יעדנו היום היא העיר קנאזאווה Kanazawa. אחת הערים היפות והפחות מוכרות ביפן. לעיר חשיבות היסטורית, כלכלית ותרבותית ביפן המסורתית, בעיקר בתקופת אדו (1868-1615), בהיותה מקום מושב לשושלת הפאודלית השנייה בחשיבותה ביפן המסורתית, זו של משפחת מאדהMaeda .

בימי מלחה"ע השנייה זו הייתה העיר השנייה בגודלה ביפן (אחרי קיוטו). היא לא הופצצה ושמרה על אופייה המסורתי, במספר אזורים בה. היום גרים בה כ 460 אלף איש .העיר משמרת תעשיות מסורתיות לייצור קרמיקה, לאקוור lacquer ,דפי זהב ,משי . כמו כן נמצאים בה בתי ספר חשובים של התאטרון המסורתי היפני וכן של אומנויות טקס התה ושזירת פרחים Ikebana.

קנאזאווה שוכנת בצפ' מז' האי הונשו, על חוף ים יפן ונושקת להרי "האלפים" היפניים. הסיבה העיקרית לביקור בעיר זו היא גן קנרוקואן Kenrokuen Garden,הנחשב לאחד היפים ביפן. סיבות נוספות הן, משום שימור אופייה המסורתי ומשום שהיא מהווה מקום ממנו ניתן להגיע בקלות אל "האלפים" היפניים-יעדנו לימים הבאים.

יצאנו מהירושימה ברכבת שינקנסן Shinkansen המהירה, של השעה 0905 ,אל קיוטו. זו רכבת הנוסעת במהירות של 300 קמ"ש ומופעלת ע"י חברת הרכבות היפנית JR . הגענו לקיוטו ב 1043. בקיוטו ירדנו מהרכבת השינקנסן ועלינו על רכבת אחרת הקרויה ת'נדר בירד Thunder Bird,אשר יצאה ב 1110 והגיעה לקנאזאווה ב 1314 לערך. מחיר הנסיעה מרכבת מהירושימה לקנאזאווה לשני קטעי הנסיעה היה כ 6000 ין לנוסע (עדכני ל 2017).

תחנת הרכבת בקנאזאווה יפה ומרווחת. שער הכניסה לתחנה נחשב לאחד היפים בעולם . לאחר התרעננות וארוחת צהריים במסעדות תחנת הרכבת, יצאנו לביקור ביעדנו הראשון בעיר - גן קנרוקואן Kenrokuen Garden. הגן הוקם לפני כ 350 שנה ושימש כגן, בחצר טירת המושל לבית מאדו.

גן קנרוקואן אכן יפה וראינו בו פריחה של עצי שזיף ,הדומה לפריחת הדובדבן, ללא ההילה שיש לאחרון. בגן ביקרו מטיילים לא מעטים, כולל נשים הלבושות קימונו צבעוני, שהוסיפו מראה יפה למראה הגן. גן יפני מעוצב, המשלב סידור יפה של עצים, אבנים, מקורות מים, גשרי עץ ועוד.

לאחר הביקור בגן ,יצאנו לשוטט ברחובות רובע הסמוראים נגאמיצ'י Nagamachi samurai district. הרובע נמצא למרגלות טירת קנאזאווה ובו שוכנו משפחות הסמוראים ששרתו את שליט שושלת מאדה מאז ראשית המאה ה17 ועד כניסת יפן לעידן המודרני במאה ה 19. ברחובות רובע זה נשמר האופי ההיסטורי של המקום. ברחובות הצרים משהו ,שוכנים בתים המוקפים חומת בוץ, שערים, תעלות מים וגגוני רעפים. בפאתי הרובע יש אזור מסחרי ובו חנויות מעניינות וקניון. ביקרנו בקניון וסיימנו בארוחת ערב נחמדה. לינה בקנאזאווה.

Ana Crowne Plaza Hotel, Kanazawa. Address: 16-3, SHOWA-CHO, KANAZAWA-SHI, ISHIKAWA . Tel: +81 76-224-6111. http://www.anacrowneplaza-kanazawa.jp/lang/english/index.html

יום 8,יום ג', 28 מרץ – הרי ה"אלפים" היפניים. שיראקווה Shirakawa , טאקיאמה Takayama.

עם בוקר ,ביקרנו בחנות בקנאזאווה המייצרת ומוכרת חפצי אומנות, תכשיטים ופריטים שונים בהם נעשה שימוש בעלי זהב. החנות נקראת Hakuza Honten ויש לה סניף גם בטוקיו. צפינו בטכניקת הכנת עלי הזהב ומוצגי החנות.

לאחר הביקור בחנות זו החלנו בנסיעה (בשעה 0950), אל אזור הרי "האלפים" היפניים. יעדנו הראשון הוא כפר קטן ויפה הקרוי אוגימאצ'י Ogimachi בעמק שיראקווה-גו Shirakawa-go , אליו הגענו לאחר כשעתיים נסיעה. הכפר מפורסם בבתי האיכרים המסורתיים המצויים בו, הקרויים גאסו זוקורי gassho-zukuri ,משמע נבנו כמו ידיים בתפילה. הכפר משמר אופי יפני מסורתי. בתיו בנויים מעץ וגגותיהם מקורים בקש ועשב דחוס. שלג לבן כיסה את הכפר, דבר שהוסיף ליופיו של מקום מיוחד וציורי זה. הסתובבנו ברחובות הכפר, בו בין היתר פזורות חנויות ובתי אוכל שונים. ביקרנו גם בבית של ראש הכפר ,הקרוי Wada House, שהפך למוזיאון למבקרים. במקום מוצג בית מסורתי בכפר זה. אל הכפר מגיעים תיירים רבים לחוש בקסמו. אכן מקום קסום לשוטט בו ולחייך. הכפר מצוי בעמק, מוקף הרים מושלגים והרבה עצים.

לאחר כשלוש שעות של ביקור בכפר אוגימאצ'י Ogimachi, נסענו ,כ 45 דקות, אל העיר טאקיאמה Takayama. גם טאקיאמה משמרת אופי מסורתי יפני, בעיקר ברובע העתיק שלה. זו עיר של אומנים בנגרות עץ, להם יצא מוניטין בכל רחבי יפן. ביקרנו ברובע העתיק ושוטטנו ברחובותיו. כמו כן ביקרנו במוזיאון, המציג מרכבות אפיריון ,הבנויות מעץ ומקושטות באופן יצירתי וצבעוני, השונות האחת מהשנייה. המרכבות נבנו ע"י אנשי המקום, שזו מומחיותם. מרכבות אפיריון אלה משתתפות בפסטיבל ותהלוכה מסורתית המתקיימים בעיר פעמיים בשנה, באביב ובסתיו. פסטיבל טאקיאמה נחשב לאחד היפים ביפן Takayama Festival . לכל אחת משתי עונות אלה, יש מרכבות ייחודיות לעונה שלה. במוזיאון מוצגות מספר מרכבות של אחת משתי העונות,לחילופין.

לקראת לילה הגענו בחשיכה, אל המלון שלנו, הנמצא מחוץ לעיר טאקיאמה, בפאתי יער מושלג. מיקום קסום. לאחר התארגנות וארוחת ערב מסורתית יפנית במלון זה, יצאנו לרחצה במעיינות החמים של המלון.

רחצה במעיינות חמים ביפן זה אורח חיים וערך. למקום הרחצה במעיינות חמים קוראים אונסן Onsen. לרחצה באונסן יש כללים, יש סדר ויש פעולות שעושים ולא עושים. הרחצה במעיינות היא נפרדת לגברים ולנשים. הרחצה היא בערום מלא (עוזבים את חדר המלון בחלוק בלבד ומגבת) וקודמת לה רחצה במקום נפרד בכניסה לאונסן ,עם סבון ושמפו. חובה לסבן ולשפשף כל איבר בגוף. בד"כ יש מעיינות חמים בתוך אולם ויש גם כאלה הנחשבים לחיצוניים וחשופים לאויר הקר שמחוץ לאונסן, בין אם חשיפה דרך חלון, או חרכים, או ממש בחוץ. טמפרטורת המים במעיינות היא 40 עד 43 מעלות והמים מכילים מינרלים שונים. על כן משך השהיה בתוך המים צריך שיהיה מוגבל ( 15-10 דקות) . אין השגחה באונסן בו היינו ואין צוות משרת. כל אחד לעצמו וכל אחד יודע מה וכיצד עליו לעשות. קיבלנו הדרכה קצרה ונהנינו מהרחצה. תחילה רחצה בבריכה הפנימית ואח"כ בחיצונית. חוויה שנחזור עליה גם בלילות הבאים.

Ryu Resort & Spa, Takayama area.Address: Arabuchi Shokawa-cho Takayama,Gifu. Tel:  +81 5769-2-2611 . http://www.ryuresort.jp/lg_en/

יום 9,יום ד', 29 מרץ –מטסומוטו Matsumoto, פארק הקופים Jigokudani Monkey Park והעיירה קוסטסו Kusatsu.

עזבנו את המלון ב 0800 בדרכנו אל מבצר מטסומוטו Castel,הנמצא בעיר מטוסומוטו. לאחר כ 3 שעות נסיעה, הגענו ליעדנו. מבצר זה שרת את שושלת מטוסומוטו ששלטה באזור. זו מצודה של סמוראים, ציורית ,שנבנתה במאה ה 16, בשטח מישורי. מערכת ההגנה שלה כוללת קומפלקס של חומות, קירות, שערים ותעלות מים. היא נחשבת לאחת היפות ביפן. החלק הפנימי של המבצר עשוי עץ ונשתמר. סיירנו בתוך מגדל המצודה, תוך טיפוס במדרגות צרות, העולות חמש קומות בתוך המגדל. בכל קומה חרכי ירי וחללים להם שימושים פונקציונליים.

משם נסענו, כשעה ורבע, אל פארק הקופים הקרוי ג'יגוקודאני Jigokudani Monkey Park ,הנמצא באזור נגאנו Nagano . בפארק שוכנים קופים הקרויים "קופי שלג" Snow Monkeys. בכניסה לפארק יש מגרש חניה לרכב וממנו יש ללכת ברגל אל הפארק. דרך ההליכה עוברת ביער ואורכה כ 1.85 ק"מ ממגרש החניה. לכל אורך הדרך,עובר נחל צר. המראה קסום. הדרך צרה ובהלוך היא מטפסת בשיפוע מתון. משך זמן ההליכה אל המקום בו מצויים הקופים, היא כ 45 דקות בהלוך וכחצי שעה בחזור. הקופים נמצאים בקרבת מעיינות חמים הנמצאים בשטח הפתוח. מדי פעם הם נכנסים למעיינות ונהנים מחום המים. רוב הזמן הם נוברים בשלג בחיפוש אחר זרעי מזון. במועד בו ביקרנו במקום ,היער של הפארק היה מושלג, אולם השלג החל להפשיר והדרך הצרה בה הלכנו הייתה בוצית. הביקור במקום היה מעניין ומהנה. ראינו כ 20 עד 30 קופים באזור. מעטים מהם נכנסו למעיינות החמים. לעיתים יש במקום להקות גדולות יותר ממשית. אלה קופיים ציוריים ותזזיתיים.

בשעה 1700 עזבנו את פארק הקופים ונסענו אל העיירה קוסאטסו Kusatsu,בחבל נגאנו Nagano, בה נלון. הגענו לקוסאטסו בשעה 1915.במלון אכלנו ארוחת ערב יפנית מסורתית, הכוללת טעימות רבות של סוגי מאכל שונים. לא הכל ערב לחכנו, אבל לא יצאנו רעבים (לפחות רובנו). לאחר ארוחת הערב, יצאנו לבקר ברחוב מואר ומעניין באזור המלון. התברר שזה מרכז העיירה, הבנוי ומעוצב באורח מסורתי ובו מעיינות חמים בשטח הפתוח. לצד המעיינות, המעלות אדי חום והמדיפות ריח גופרית באויר, ניתן לשבת ולטבול את הרגליים. כך עשינו וכך עשו גם צעירים מקומיים בהם נפגשנו. שרנו איתם שירים, שוחחנו וצחקנו איתם. לאחר מכן חזרנו למלון ובשעת לילה מאוחרת יחסית, יצאנו לטבול באונסן ,המעיינות החמים, של המלון בו לנו. סוף נחמד ליום יפה וגדוש. ארוחת הערב המסורתית ,הרחצה והטבילה באונסן והמפגש עם הצעירים בטבילת רגליים משותפת במעיינות חמים במרכז העיר, סיפקו לנו חוויה יפנית יפה.

Ichii Hotel, Kusatsu, Nagano . Address: 411 Kusatsu-machi, Agatsuma-gun, Gunma. Tel:  +81 279-88-0011. http://www.hotel-ichii.co.jp/

יום 10,יום ה', 30 מרץ - קוסטסו Kusatsu, הר פוג'  Fuji ואגם קוואגוצ'י Kawaguchiko .

ב 0800 עזבנו את המלון, אולם לא את העיר הנחמדה קוסטסו. תחילה ביצענו קניות בחנויות המלון, אותן מצאנו למעניינות ולאחר מכן ביקרנו במקדש בודהיסטי במרכז העיר (הכל בטווח הליכה ברגל מהמלון) ובו בודהה "של המעיינות החמים". בסביבות 0945 עזבנו את קוסטסו ונסענו לכיוון אגמי הר פוג'י. משך זמן הנסיעה היה כ 4 שעות (כולל זמן עצירה בדרך ל כ 40 דק' להתרעננות וארוחת צהריים). בסביבות השעה 1400 הגענו אל אגם קוואגוצ'י Kawaguchiko , מסביבתו צפינו על הר פוג'י. תחילה יצאנו לשייט של חצי שעה באגם, ממנו ניתן היה לצפות על ההר המפורסם והמקודש ביפן. בשעת יום זו, כשצופים בהר, השמש בעיניים. תנאי הראות לא היו טובים ולמרות זאת ניתן היה לראות את ההר במלוא הדרו.

לאחר שצפינו על ההר מכיוון האגם, עלינו ברכבל, אל הר, הקרוי קאצ'י קאצ'י Kachi Kachi. ממנו ניתן לצפות על הפוגי' בצורה יפה. מקום הרכבל, נמצא בסמוך למקום עגינת סירת השייט באגם.

במהלך הביקור באגם קוואגוצ'י Kawaguchiko ובהר קאצ'י קאצ'י, הצופה על פוג'י ועל האגם התוודענו לסיפור עממי יפני ידוע ומפורסם ביפן. זהו סיפור יפה על שועל ,ליתר דיוק ראקון raccon , נוכל ורשע בשם טאנוקי Tanuki ועל ארנב טוב לב. זהו סיפור עממי יפני על רצח ונקמה, שהתרחש ממש כאן. אתר הרכבל מוקדש לסיפור זה ומעוטר בדמויות מהסיפור . האתר קרוי Mt.Kachi Kachi Ropeway . הנה תמצית הסיפור הקרוי Kachi Kachi Yama .

סיפור עם יפני Kachi Kachi Yama

זוג זקנים,בעל ואישה, חשוכי ילדים חי, למרגלות הר קאצ'י קאצ'י. לזוג זה, היה חבר מיוחד, ארנב ,אליו התייחסו כאילו היה בנם. אבל היה להם גם אויב, ראקון (סוג שועל ?) ,בשם טאנוקי Tanuki ,שהיה גונב ואוכל את יבול גינתם ומתגרה בהם.

יום אחד הזקן הצליח ללכוד את הראקון. הוא קשר אותו בחבלים, לקח אותו אל אשתו הזקנה וביקש ממנה להכין ממנו תבשיל מרק. הזקן יצא מהבית והראקון התחנן בפני האישה שתשחרר אותו, תוך הבטחות לעזור לה וקריאות לרחמים. האישה ,בהיותה טובת לב, משחררת את הראקון. זה חוטף פטיש ומכה בו את האישה למוות. הראקון , חותך את גופת האישה ומכין ממנה תבשיל מרק. הוא מתחפש לדמות אשת הזקן וממתין לזקן שיכנס.

כאשר הזקן חזר הביתה, הראקון נתן לו את המרק לאכול ושאל אם טעים לו התבשיל. הזקן שלא ידע על המתרחש ענה בחיוב. באותו רגע חשף הראקון את זהותו האמיתית. הזקן נחרד . הראקון ברח.

הארנב, ששמע על מה שקרה, הבטיח נקמה.

הוא קבע מספר מלכודות לראקון , מכולן הצליח הראקון להימנע. לבסוף הארנב הציע לראקון לקיים תחרות, של חציית אגם קוואגוצ'י Kawaguchikoבסירה. הארנב בנה סירה מעץ לחצות בה את האגם. הראקון בנה סירה מבוץ. התחרות החלה. הסירה של הראקון התפרקה ונמסה במים וברגע זה חתך הארנב את הראקון עם המשוט שלו. הראקון טבע למוות. הארנב השלים את נקמתו. 

הביקור בהר קאצ'י קאצ'י ובאגם קוואגוצ'י Kawaguchiko , היה חוויתי, בין היתר בגלל סיפור זה.

בשעה 1710 ירדנו מההר ברכבל ונסענו כחצי שעה אל המלון בו לנו, בעיירה YAMANASHI . גם במלון זה אכלנו ארוחת ערב יפנית מסורתית ורחצנו באונסן (מרחצות המים החמים) של המלון. מחלון חדר המלון בו לנו, ניתן היה לראות בברור ובאופן מלא את חציו העליון של הר פוג'י.

Motosu View Hotel, Fuji area. Address: 218-4 MOTOSU, FUJI, KAWAGUCHIKO-MACHI, MINAMITSURU-GUN, YAMANASHI. Tel:  +81555-20-6800. http://www.m-view.jp/

יום 11,יום ו', 31 מרץ – האקונה Hakone, יוקוהאמה Yokohama, טוקיו Tokyo.

עם בוקר יצאנו בנסיעה מיאמנאשי Yamanashi אל האקונה Hakone ,שנמשכה כ 3 שעות. בסביבות השעה 1100 הגענו אל גן הפסלים הפתוח והמוזיאון שבמקום Hakone Open Air Museum .במקום אוסף פסלים מדהים ומגוון של בכירי הפסלים והאומנים בעולם. האוסף היה בבעלותו של הבעלים של קונצרן פוג'י היפני והוא נתרם לטובת הקמת גן פסלים זה, כשרות לציבור. . אוסף גדול מעבודותיו של הנרי מור Henry Moore,וכן עבודות של אוגוסט רודן, חואן מירו ,פיקאסו ורבים אחרים. ביקרנו בגן זה שעתיים וניתן היה להיות בו שעות נוספות. שעתיים אינן מספיקות להכיל מקום מופלא זה. נאלצנו לעזוב, ע"מ להספיק להגיע בזמן, לשעת ביקור שנקבעה לנו ,ליעדנו הבא.

יעדנו הבא היה ביקור במפעל המנועים של יצרן המכוניות "ניסאן" Nissan, ביוקאהמה Yokohama, לא הרחק מטוקיו. המפעל מעסיק כ 1800 עובדים והוא מרכיב כ 2500 מנועים ביממה. הגענו למפעל בשעה 1415 והביקור בו נמשך מעט יותר משעה וחצי. הביקור היה מעניין וכנראה שלא פשוט היה לתאם אותו. לצורך הביקור שלנו, הובאה למפעל מתורגמנית מיפנית לאנגלית, שעל מנת להגיע למפעל לקראת הגעתנו, נסעה ברכבת שעתיים לכל כיוון. איזה חוסר יעילות. הרי היה לנו מדריך יפני צמוד ,דובר אנגלית ויפנית. הוא יכול היה לתרגם ולחסוך הטרחת המתורגמנית ואת עלותה.

בעת הביקור במפעל המנועים, הייצור הושבת לצורכי אחזקה, אולם, התאפשר לנו לבקר ברצפת הייצור ואף להיפגש עם אחד המאסטרים המפתחים את מנועי מכוניות המרוץ של "ניסאן". כמו כן עשינו סיור באולם תצוגה ובמיני מוזיאון וכן קיבלנו סקירה על המפעל ופעילותו. כמי שמכיר חלק מהתעשייה בישראל, אני יכול לומר ,לאחר ביקור זה ,כי התעשייה שלנו בישראל היא מודרנית ומהמתקדמות. לא פחות ממה שראיתי ב"ניסאן".

בשעה 1600 עזבנו את מפעל "ניסאן" ולאחר נסיעה של כשעה הגענו אל האי אודייבה Odaiba , המהווה חלק מטוקיו. האי הוא אטרקציה תיירותית חשובה של טוקיו. יש בו מספר מרכזי קניות ,הצמודים אחד לשני, מסעדות רבות ואפשרויות בידור ובילוי. האי מתחבר אל היבשת ואל טוקיו באמצעות גשר הקשת היפה Rainbow Bridge . היינו בשני מרכזי קניות – Decks וכן Sea Life . מחוץ לקניון סי לייף צפינו על טוקיו מנקודת תצפית יפה. צפינו על בניינים מעניינים של טוקיו,על גשר המיתרים ועל העתק יפני של פסל "מיס ליברטי" הוא פסל החירות האמריקאי. אכלנו ארוחת ערב (בופה) בקומה החמישית של קניון Decks. בסביבות 2200 הגענו ללינה במלון, בו שהינו שלושה לילות, בטוקיו.

Grand Prince New Takanawa Hotel, Tokyo. Address:3-13-1 TAKANAWA, MINATO-KU, TOKYO 108-8612. Tel:  +81 3-3442-1111 . http://www.princehotels.com/en/newtakanawa/

יום 12,יום ש', 1 אפריל – טוקיו Tokyo.

ביקור במוזיאון אדו Tokyo Edo Museum, באזור Sumida של טוקיו. המוזיאון שוכן במבנה בעל עיצוב מיוחד מבחינה ארכיטקטונית. הוא מציג את החיים בטוקיו, על היבטיהם השונים, בתקופת אדו (1865-1615), אופן חי ,מגוון ומעניין. ניתן ללמוד באופן מוחשי על אורח החיים, הארכיטקטורה, התרבות, הכלכלה והמסחר ועוד ועוד בתקופת אדו. הביקור במוזיאון נמשך כשעתיים.

לאחר מכן יצאנו לבקר ברובע אסאקוסה Asakua ובמקדש אסקוסה קנון Canon Askusa. המקום מאוד יפה ומעניין. היה גדוש במבקרים, רובם מקומיים. יפה היה לשוטט ברחובות האזור המסורתי והציורי הזה. מקדש אסtקוסה ebui נקרא גם סנסו ג'י Sensō-ji . מקדש בודהיסטי ,אליו מגיעים רבים. מבנה המקדש גדול, צבעוני ומרשים . מולו, במרחק מספר מאות מטרים נמצא שער Kaminarimon Gate ובו פנס מסורתי ענק העשוי מנייר אדום וכן פעמון (שער הפעמון). בתוך המקדש ישנו מתקן, אליו המקומיים משליכים מטבע ונושאים דבר תפילה, או בקשה. בכניסה למקדש קנון, יש שוק של דברי אומנות, קימונו ועוד. הביקור במקדש וברחובות הסמוכים לו נמשך כשעה וחצי.

לאחר נסיעה של כרבע שעה, הגענו לביקור בפארק אואנו Ueno Park הנמצא ברובע Ueno. פארק זה הוא הפופולרי ביותר בטוקיו. לוח הזמנים של טיול זה, תוכנן כך, שנבקר בפארק אואנו, היום, או מחר. זאת על מנת לחוות את נושא פריחת הדובדבן (Sakura) ואת ההאנמי Hanami. הנאמי זו מסורת יפנית ותיקה של קבלת האביב, הידועה גם כפסטיבל פריחת הדובדבן. זו חגיגה, מכוח מסורת, המתקיימת אחת לשנה ,המציינת את יופיו הזמני של הטבע, המתגלמת בפריחה קצרת המועד של הדובדבן.

חווינו את פריחת הדובדבן ,כפי שהיפנים מקבלים אותה, בפארק זה. תוך התמנגלות עם תושבי העיר, הבאים לפארק לחגוג את בוא האביב ואת פריחת הדובדבן. הם מגיעים לכאן בשעות המוקדמות של הבוקר, על מנת לתפוס מקום מתחת לעץ דובדבן פורח. הם פורסים יריעה על הדשא ועושים פיקניק, בחברת חברים ו/או בני משפחה. שמחים, צוהלים, חלקם שרים, מחייכים הם מעבירים זמנם בנעימים מתחת לעץ הדובדבן. עם משקה ביד (בד"כ סאקה או משקה אלכוהולי אחר) וחטיפים. אין בישול בפארק ואין ריחות אוכל. אוירה שמחה ונהדרת. הפנינג. פריחת הדובדבן היא בשיאה. יתכן, שהעובדה שביקרנו כאן בראשון לאפריל, בסוף שבוע ,תרמו לאווירת ההפנינג השמחה והמיוחדת. שכן, הראשון באפריל הוא מועד חשוב יפן- מועד פתיחת שנת הלימודים בכל מוסדות החינוך במדינה, מועד תחילת שנת כספים.

לאחר שבילינו בפארק זה כשעה ורבע, נסענו אל יעדנו הבא – טוקיו מטרופוליטן גברמנט בילדינג Tokyo Metropolitan Government Building (TMG), הוא בית העיריה של טוקיו. בנין מרשים ובולט בעיצובו הארכיטקטוני. הבניין מתנשא לגובה 246 מ' ובו תצפית פנורמית מגובה 202 מ' על העיר. מראה העיר הנשקף מכאן, יפהפה. בתום ביקור של 40 דקות בתצפית, המשכנו אל יעדנו הבא ,אזור תחנת הרכבת ברובע שיבויה Shibuya , מרחק 20 דק' נסיעה מ TMG. מרכז שיבויה הוא אחד ממוקדי הבילוי העיקריים בטוקיו.

באזור תחנת הרכבת של שיבויה ,שתי אטרקציות מעניינות . הראשונה היא, חציית מעברי החציה בצומת שליד תחנת הרכבת. מראה מרהיב, אותו ראינו מתצפית במקום גבוה מבניין מרכז הקניות הסמוך הקרוי טוקיו דיפרטמנט סטור Tokyo Department Store . המראה הנשקף, של עשרות רבות של אנשים ,החוצים את מעברי החציה במספר כבישים, בכיוונים מנוגדים ובו זמנית הוא ייחודי לכאן, מיוחד ובלתי נשכח. אין פלא שספרי התיירות מצביעים על מקום זה כאחד מעשרת המקומות שאין להחמיץ, בעת ביקור בטוקיו. חווינו את המתרחש במקום בתחושת התעלות. זאת, אף היינו כאן בשעת חשיכה ,בסביבות השעה 1900 ,בתנאים לא אידאליים לצילום.

האטרקציה השנייה באזור תחנת שיבויה היא פסלו של הכלב האצ'יקו, כלב המפורסם ביותר ביפן. פסל המנציח סיפור אמיתי .סיפורו של כלב רועים, שאומץ ע"י פרופסור יפני באוניברסיטת טוקיו, בשנת 1924. כל ערב היה הכלב ממתין לבעליו, ליד תחנת הרכבת של שיבויה, עם חזרתו מעבודתו ומלווה אותו הביתה. כעבור שנה ,הפרופסור מת. האצ'יקו הכלב, המשיך להגיע אל תחנת הרכבת מדי ערב ולהמתין לבעליו שעות ארוכות. בעלי החנויות באזור הבחינו במתרחש ובנאמנות המופלגת של הכלב והחליטו להקים פסל במקום לכבודו. הפסל הוקם בשנת 1934 ושנה מאוחר יותר נפטר הכלב. הסיפור התפרסם בכל רחבי יפן. בהוליווד אף עשו עליו סרט בשם האצ'יקו (עם ריצ'ארד גיר בדמות הפרופסור), בשנת 2009, אם כי עלילת הסרט הועתקה לארה"ב.

הביקור בכיכר שיבויה Shibuya , אכן היה מרגש ומיוחד. סיום הולם ליום נפלא וגדוש.

יום 13,יום א', 2 אפריל - טוקיו Tokyo.

יעדנו הראשון הבוקר היה שוק הדגים הסיטונאי של טוקיו. כשהגענו למקום, בשעה 0940, התברר שהשוק המקורה, המצוי בתוך מבנה, סגור ולא ניתן לבקר בו. במקום זאת, שוטטנו בסמטאות הצרות, שסביב השוק, הזרועות בחנויות דגה ,דוכני אוכל ומסעדות. מקומיים רבים באים לכאן לקניות ולסעוד, לרבות משפחות שלמות. נעים היה להסתובב כאן.

לאחר כשעה, נסענו משוק הדגים כ 30 דק' אל רובע גינזה. טיילנו ברחוב הראשי בגינזה הנקרא Chuo-Ku. בו בניינים בעיצוב יפה ומיוחד (בעיקר בנין "ניסאן" Nissan , שחזיתו מצופה ביותר מ 5000 אריחי אלומיניום),חנויות ובתי כלבו לרוב. אלגנטי ,נוצץ, מעוצב, ייחודי וגם יקר. באזור זה שהינו כשלוש שעות לקניות. יצוין כי בצד החנויות היקרות ברחוב, היו גם מספר חנויות זולות . הראשונה והמפורסמת היא חנות יוניקלו Uniqlo . החנות בגינזה היא חנות דגל של רשת חנויות זו. החנות הזולה השניה נקראת GU ,שמוצריה ומחיריה דומים לאלה של יוניקלו.

מרובע גינזה נסענו כחצי שעה אל מקדש מייג'י Meiji Shrine , ברובע שיבויה Shibuya, אליו הגענו ב1430. מקדש שינטו החשוב בטוקיו, המוקדש להנצחת זכרו של הקיסר מייג'י ואשתו. הקיסר שפתח את יפן אל המערב ושמו נקשר לתקופת הרסטורציה ,נפטר בשנת 1912. בסופי שבוע נערכים במקדש זה טקסי חתונה וגם טקסים הקשורים להולדת תינוקות. כמה כאלה ,ראינו בעת ביקרונו במקדש. בעת ביקורנו, חלק ניכר מאגפי המקדש היה בשיפוץ ונאסרה כניסה אליהם. קודם הגעה למקדש ,עוברים דרך שער טורי גדול ,הקרוי Meiji Jingu Gate.

בסמוך למקדש נמצא פארק יויוגי Yoyogi Park ,מהחשובים בטוקיו וגם בו היתה התקהלות של מקומיים רבים ,שבאו לחגוג בפארק את פריחת הדובדבן. לאחר שעה של בביקור במקדש נסענו אל אזור הרג'וקו Harajuku הסואן והמעניין.

ירדנו מהרכב ליד תחנת הרכבת של Harajuku ,הנמצאת בין רובע Shinjuku לבין רובע שיבויה Shibuya , וטיילנו בשני רחובות מקבילים מעניינים ,שהיו סואנים במיוחד, באותו יום ראשון,2 אפריל, בו ביקרנו בהם. מדובר ברחוב טאקשיטה דורי Takeshita Dori וברחוב אומוטה סנדו Omotesando המקביל לו. אומוטה סנדו נחשב לשאנז אליזה של טוקיו. זוהי שדרה רחבה, באורך של כקילומטר, בצידיה עצים רבים. כאן חנויות עם מותגים מערביים ומקומיים ידועים, מסעדות, בתי קפה, מוזיאונים, מקומות בילוי ועוד. מוקד חשוב בטוקיו של קניות, בילוי, לראות ולהיראות וחיי לילה. שני הרחובות היו עמוסים בתנועת אנשים ובעיקר Takeshita Dori, הצר והקצר יחסית.

באזור זה נחשפנו גם לתופעת הצעירים להם הופעה ולבוש אקסצנטרי ושונה. ראינו נשים צעירות בלבוש מכנס קצר, גרבי רשת ונעליים בעלות סוליות גבוהות, בתסרוקות מיוחדות ומקושטות באביזרים שונים. סגנון לבוש ילדותי, בובתי, המוכר גם כאופנת הרג'וקו. נראו גם גברים בעלי לבוש וחזות שונה. אחד בחזות של אלביס פרסלי ,שני בחזות של פיראט ועוד. תופעה זו מתקיימת באזור זה בעיקר בימי ראשון. בעת שהיינו כאן, אנו ראינו כ 30 צעירים כאלה. לא רבים ולא במרוכז. פה ושם אחד, או שניים או שלושה. נאמר לנו, שבעבר תופעה זו הייתה רחבה יותר. בעבר, מוזיאון טיקוטין בחיפה, הציג תערוכת צילומים של צלם הולנדי, שצילם כאן תופעה זו . שוטטנו וחווינו אזור זה במשך כשעתיים. על אף הצפיפות והקור, היה כף להיות כאן. בשעה 1800 עזבנו אזור זה ונסענו למקום בו אכלנו ארוחת ערב. בתום ארוחת הערב חזרנו למלון לשיחת סיכום ולהתארגנות לקראת החזרה מחר ארצה.

יום 14,יום ב', 3 אפריל - חזרה ארצה.

הערות לסיום

כאמור, הטיול היה מהנה ומוצלח במיוחד. הן משום המסלול שנבחר ,הן משום ההדרכה שקיבלנו (לקבוצה התלוו לכל ימי הטיול מדריכה ישראלית טובה ומדריך מקומי יפני) והן משום איכות הקבוצה וחבריה, המטיילים יחדיו כבר שנים.

מסגרת הזמן לטיול הוגדרה מראש והיא כמובן השפיעה על יעדי הביקור ותוכנם. אני ממליץ להגדיר מסגרת זמן ארוכה יותר למטייל בפעם הראשונה ביפן – 3 עד 4 שבועות. לטעמי,לטוקיו יש להקדיש בטיול ראשון 5-4 ימים לפחות. בנוסף, בחלק מהמקומות בהם היינו, ביקרנו רק ביעד אחד או שניים ויש מקומות שראוי היה לבקר בהם ביותר יעדים,לו היה זמן נוסף. יש גם מקומות חשובים ביפן בהם לא היינו כלל, כגון Nikko, Koya-San,Kiso Valley.

*הטיול הנ"ל בוצע בשנת 2017 ותוכנו עדיין רלבנטי .

מידע נוסף למטייל ביפן

מאמרים נוספים של עמיקם שוב-עמי, בהם מידע רב למטייל ביפן, ניתן למצוא בקישורים הבא:

  • חיי חברה ביפן - לקנא בהם, או לא ? Japan social life - should we jealous or envious

https://www.lametayel.co.il/he/node/1035299/edit

  • יפן , מדריך כללי למטייל Japan travel Guide

https://www.lametayel.co.il/%D7%99%D7%A4%D7%9F++%D7%9E%D7%93%D7%A8%D7%99%D7%9A+%D7%9B%D7%9C%D7%9C%D7%99+%D7%9C%D7%9E%D7%98%D7%99%D7%99%D7%9C

  • מארגני תיירות ביפן Tour Operators in Japan

https://www.lametayel.co.il/he/node/1047947/edit