לונדון היא עיר גדולה ומגוונת. יש הרבה מה לראות בה ומה לעשות בה. ארמונות מלוכה, גנים, מוזיאונים מהמעלה הראשונה, שווקים, רחובות מעניינים, חנויות מכל סוג, אוכל רחוב, אומנות רחוב, הצגות, מופעים, קניות ו.... עוד. בביקור אחד, סביר שלא תספיקו לראות ולעשות את כל שאתם רוצים. לכן, כדאי להגדיר עדיפויות ולהתמקד במועדף.

רשימה זו כוללת מידע מקיף על מה לראות, מה לעשות וכיצד ? תוכלו לבחור מהמוצע כאן, מה מתאים לכם, לתקופת הזמן הנתונה, שהקצתם לביקור בעיר.

היינו בלונדון פעמיים. בפעם הראשונה בשנת 1988,חמישה או שישה ימים, במסגרת טיול משפחתי של כשבועיים באנגליה וסקוטלנד. היינו בה שוב, ב 2017. לאחר 29 שנה . מדוע לא חזרנו אליה 29 שנה ? שהרי היינו בתקופה זו ביקרנו פעמים רבות בכל אחת משלושת הערים ניו יורק, פאריס ורומא ?

בביקורנו הראשון ב 1988, העיר הייתה מעניינת ,אולם לא נמשכנו לחזור אליה. ב 2017 נוכחנו ,שכנראה טעינו בכך שלא חזרנו אליה. היא עיר מקסימה ומרתקת עם ים של אפשרויות בילוי וטיול. אולי העיר עברה שינוי, ואולי אנחנו עברנו שינוי. בביקורנו האחרון אהבנו את שראינו . היא בהחלט ראויה לביקורים חוזרים. מה גם שהיא יחסית קרובה לישראל.

ברשימה זו אנסה להעלות על הכתב מידע מקיף הדרוש למטייל בלונדון , בין אם זה ביקור ראשון בעיר ובין אם זה ביקור חוזר בה. הנמסר כאן, כולל המלצות והצעות רבות על מה לראות, מה לעשות בעיר וכיצד להתנהל בדברים החשובים למטייל. האמור מייצג גם טעם אישי של הכותב.

רשימה זו כוללת מספר פרקים, כדלקמן:

 • דברים ומקומות שאין להחמיץ בלונדון.
 • מסלולי טיול רגליים עצמאיים בעיר.
 • אתרים נוספים לביקור.
 • סיורים רגליים מודרכים.
 • קניות.
 • תחבורה והסעות.
 • כרטיסים להצגות ומופעים.
 • הצעה לתכנית שלדית לטיול שבוע.

דברים ומקומות שאין להחמיץ בביקור בלונדון 

 1. המוזיאון לאומנות נשיונל גלרי National Gallery - מהגדולים והחשובים בעולם. כולל עבודות של גדולי הציירים באירופה ובעולם.
 2. המוזיאון הבריטי British Museum - מוזיאון עצום המציג פריטים מהמעלה הראשונה מהעולם העתיק ומהמאות האחרונות ,בתחומים רבים. ניתן לבקר כאן ימים. לכן כדאי להתמקד במה רוצים לראות. חמישה מיליון מבקרים מגיעים לכאן כל שנה.
 3. מצודת לונדון Tower of London.
 4. אזור קמדן Camden Town.
 5. מוזיאון ויקטוריה ואלברט Victoria & Albert Museum.
 6. גני קיו Kew Gardens.
 7. הייד פארק וגני קנסינגטון Hyde Park & Kensington Gardens.
 8. לונדון איי, "העין של לונדון" London Eye.
 9. כנסיית ווסטמינסטר Westminster Abbey.
 10. קתדרלת סנט פול St Paul Cathedral .
 11. מוזיאון הטבע Natural History Museum.
 12. ארמון המפטון קורט Hampton Court.
 13. ארמון קנסינגטון Kensington.
 14. כיכר טרפלגר Trafalgar Square.
 15. ביקור בהצגה ו/או הופעה.
 16. השווקים של לונדון ובעיקר שוק פורטובלו Portobello.
 17. סיור פאבים.
 18. סיור אומנות רחוב.

מידע על המקומות הנ"ל ואיך לבקר בהם, מופיע בהמשך רשימה זו.

מסלולי טיול רגליים עצמאיים בעיר

מכיכר טרפלגר לארמון באקינגהם ולקריית משרדי הממשלה - כחצי יום ויותר.

מתחילים מכיכר טרפלגר Trfalgar Square ( מטרו/טיוב: Charing Cross ). כיכר זו היא הכיכר המרכזית של לונדון. בקרבת הכיכר מספר תחנות של קווי רכבת תחתית. הכיכר מנציחה את ניצחון הבריטים בקרב טרפלגר מול צרפת, בשנת 1805. במרכז הכיכר ניצב עמוד עליו פסלו של האדמירל נלסון, מפקד הצי הבריטי בקרב זה. בשלוש מפינות הכיכר עמודים נוספים עליהם פסלים של מלכי אנגליה.

הולכים רגלית כקילומטר אחד מערבה על שדרת מול Mall The . משמאל נמצא פארק ג'יימס ST James's Park בו ניתן לבקר ובאמצעו אגם. ממשיכים על שדרת מול אל עבר ארמון באקינגהם. מעט לפני הכיכר, מצד ימין (צפון) נמצא ארמון סנט ג'יימס. ארמון זה הוקם ב 1530 ע"י מלך אנגליה הנרי השמיני. ומגיעים לכיכר ,הגובלת בארמון באקינגהם. משכן מלכת אנגליה. בכיכר, מול חזית הארמון מצויה אנדרטה למלכה ויקטוריה, אולי החשובה בשושלת המלוכה הבריטית (שלטה 62 שנה, שיא אותו שברה המלכה הנוכחית אליזבת' השנייה ) . בכיכר מתאספים תיירים רבים בכל יום לצפות בטקס חילופי משמר הארמון. הטקס מתחיל בשעה 1127 בצהריים. יש ימים בהם ארמון באקינגהם פתוח לביקור . קופת הכרטיסים לביקור כזה נמצאת בכיכר, ליד ארמון סנט ג'יימס. כדאי לראות את הארמון לא רק מהכיכר ,אלא גם מאגפיו.

לאחר הצפייה בטקס חילופי המשמר, מומלץ ללכת אל רחוב Buckingham Palace Rd , באגפו הדרומי של מתחם הארמון (כ 300 מטרים), שם נמצא מבנה של האורוות המלכותיות. נכנסים לחצר המבנה ורואים כרכרות מלכותיות וסוסים מיוחסים.

משם להקיף את פארק סנט ג'יימס ,או עדיף לחצותו, אל עבר רחוב קינג צ'רלס King Charles St , בו נמצאים משרדי ממשלה שונים. רחוב זה מגיע אל רחוב הפרלמנט Parliament St., המשנה שמו מיד לוויטהול Whitehall . שם ניצבת אנדרטה הקרויה סנוטאפ Cenotaph , יד לחיילים הבריטים שנפלו במלחה"ע הראשונה. מיד בהמשך, מצד שמאל נמצא רחוב דאונינג מספר 10 Downing St ,מעון ראש הממשלה. תמשיכו ללכת על רח' וויטהול עוד 500 מטרים וחזרתם אל כיכר טרפלגר.

באגף הצפוני של כיכר טרפלגר נמצא מוזיאון האומנות נשיונל גלרי National Gallery ,בו מוצגים ציורים ופריטי אומנות מהמעולים שיש, מהתקופה הטרום מודרנית. משך זמן הביקור במוזיאון תלוי במידת העניין. לטעמי יש להקדיש לו שעתיים, לפחות.

בתי הפרלמנט, מגדל ביג בן, כנסיית ווסטמינסטר אבי, לונדון איי וגלריית טייט – חצי יום.

סיור רגלי זה ניתן לעשות במשולב עם הסיור ,שתואר קודם , מכיכר טרפלגר לארמון באקינגהם וקריית הממשלה. מכיכר טרפלגאר הולכים על רחוב וויטהול דרומה (מחליף את שמו ל רח' הפרלמנט Parliament St) עד לרחוב גרייט ג'ורג' Great George St . שם ממש לפנינו נמצא הגן המרובע של הפרלמנט. בגן ניצבת אנדרטה עם פסלו של צ'רצ'יל. מצד ימין, כשפניכם מוויטהול אל הגן ישנו עוד גן ובו פסלו של אייב לינקולן נשיא ארה"ב, משחרר העבדים. בגב שלכם, מימין לרח' וויטהול נמצא מוזיאון חדר המלחמה של צ'רצ'יל. אם תמשיכו ללכת על רח' הפרלמנט ותחצו את רחוב גרייט ג'ורג' Great George St תגיעו לכנסיית ווסטמינסטר אבי.

לכו מזרחה על רחוב גרייט ג'ורג' Great George St, לעבר נהר התמזה ותגיעו אל בתי הפרלמנט ואל בניין הביג בן.

בתי הפרלמנט ומגדל שעון הביג בן שלהם, הם מסמליה של לונדון. מומלץ להתחיל בתצפית על שני אתרים אלה ואם אפשר, לבקר גם בבית הנבחרים. מתחם בתי הפרלמנט נמצא בארמון וסטמינסטר Westminster Palace, על גדת נהר התמזה Thames, ברובע וסטמינסטר של העיר לונדון. הוא כולל את בית הנבחרים ובית הלורדים. ניתן לבקר ביציע האורחים של בית הנבחרים, בימים בהם יש פעילות פרלמנטרית (עמוס במבקרים בצהריים). ניתן גם לבצע סיור בתשלום בתוך המבנה, בזמן פגרה.

מקום נוסף שמומלץ לבקר בו באזור זה של ווסטמינסטר, היא כנסיית ווסטמינסטר אבי Westminster Abbey (סגורה ביום א'). היא נמצאת בגב של מתחם בתי הפרלמנט. במתחם זה יש כנסיה ומנזר. זו הכנסייה שבה מכתירים מלכים ובה עורכים טקסי אשכבה לחשובים בבני אנגליה. כנסיה זו וכן קתדרלת סנט פול נחשבים לחשובים בלונדון ובאנגליה. מבנה הכנסייה ותכולתה מרשימים. היא הוקמה במאה ה 11 ומאז הורחבה ונוספו לה מגדלים. בנויה, בעיקרה בסגנון גותי. מאז 1987 מתחם הכנסייה והמנזר מוכר כאתר מורשת עולמית, ע"י אונסק"ו.

תחנת רכבת תחתית הסמוכה לכאן נקראת ווסטמינסטר Westminster וניתן להגיע אליה בקו הרכבת הצהוב, הירוק והאפור. מומלץ לעלות על גשר ווסטמינסטר הסמוך ולצפות ממנו על בתי הפרלמנט, על נהר התמזה והאזור. אם חוצים את הגשר, משמאל נמצא האקווריום של לונדון ובהמשך לונדון איי "העין של לונדון" London Eye .

לונדון איי נמצא על הגדה הדרומית של נהר התמזה, מצפון לגשר ווסטמינסטר. זהו גלגל ענק בגובה 135 מטרים ,הנע באיטיות וממנו תצפית נפלאה על העיר, 360 מעלות. עולים על גלגל הענק ,תוך כדי תנועתו. זו חוויה נחמדה של כ 30 דקות. על גלגל ענק זה יכולים לעלות 800 איש בו זמנית. המתקן נפתח לשימוש קהל בשנת המילניום, שנת 2000. הוא מכונה גם "גלגל המילניום".

אתר נוסף חשוב באזור הוא מוזיאון האומנות הקרוי גלריית טייט בריטן Tate Britain (להבדיל מגלריית טייט מודרן Tate Modern, שנמצאת במקום אחר בלונדון). זהו מוזיאון המצג עבודות של בריטים מהמאה ה 16 ואילך. זוכרים את רחוב הפרלמנט ,שהוא המשכו של וויטהול ? אם תלכו ישר דרומה על רח' הפרלמנט, המשנה את שמו לרחוב אבינגדון Abingdon St ואח"כ לרחוב מילבנק Millbank תגיעו לגלריה טייט בריטן (מרחק ההליכה מהפסל של צ'רצ'יל הנמצא במפגש רחוב הפרלמנט עם רח' גרייט ג'ורג' לגלרייה הוא כקילומטר אחד).

אזור הסוהו של לונדון - כיכר לסטר Leicester,כיכר פיקדילי Piccadily, רחוב ריג'נט Regent-שעתיים

אזור הסוהו הוא רובע הבילויים של לונדון. בו נמצאים בין היתר אולמות תאטרון ומופעים, חנויות ,מסעדות ועוד.

נתחיל סיור רגלי זה בכיכר לסטר Leicester,בה יש תחנת רכבת תחתית הנושאת שם זה . בכיכר ישנו משרד כרטיסים TKTS (את השלט שלו רואים למרחוק), המוכר כרטיסים להצגות ומופעים במחירים מוזלים ביום ההופעה. פתוח בימים ב-שבת 1900-1000. ביום א 1630-1100. ברחוב המוליך מתחנת הרכבת התחתית אל הכיכר (נקרא Cranbourn st ) ישנם משרדי כרטיסים למופעים, בהם ניתן למצוא כרטיסים מוזלים להצגות ומופעים, שיתקיימו בימים הבאים ולא רק ביום המופע עצמו. פרטים נוספים על רכישת כרטיסים להצגות ומופעים ראו בסוף רשימה זו בפרק הדן בכך.

בכיכר לסטר עצמה נמצא בניין בית המשפט המלכותי וכן פסל הנקרא פסל הגריפין, של מפלצת בעלת ראש דרקון.

מכאן ניתן ללכת ( 300 מטרים) לכיכר פיקדילי Piccadily ,דרך רחוב קובנטרי Coventry. לפני שמגיעים לכיכר פיקדילי, על קובנטרי, מצד ימין ישנו מבנה גדול הקרוי טרוקדרו The London Trocadero ,שהוא מרכז בידור של משחקי מחשב, וידאו ואלקטרוניקה. יש בטרוקדרו גם חנויות של מזכרות לתיירים. מבנה נוסף בקרבת מקום קרוי הפביליון Pavilion , בו הצגת מולטימדיה של עולם הבידור. ילדים ימצאו עניין בשני מבנים אלה.

כיכר פיקדילי היא אחת הכיכרות המרכזיות וההומות של לונדון. תחנת המטרו פיקדילי סירקוס נמצאת כאן. הכיכר הוקמה במאה ה 19 ככיכר עגולה, אולם ברבות השנים צורתה השתנתה למשולש. באחת מפינות הכיכר נמצאת מזרקה ע"ש הלורד שפטסברי. בשעות ערב ולילה הכיכר מוארת בשלטי ניאון והמראה יפה. זו כיכר מרכזית שעוברים בה בדרך אל יעד כלשהו. היא מקשרת אל רחוב הקניות ריג'נט Regent St , שהוא בערך המשך של רחוב קובנטרי, בו פסענו קודם.

ברחוב ריג'נט מספר חנויות מפורסמות. אחת מהן, לילדים, ברח' ריג'נט מספר 198-188 . כאן נמצא כלבו המליז Hamkeys , חנות צעצועים אולטימטיבית. לאחר הביקור בהמליז, כדאי ללכת לרחוב Cranaby st בו מדרחוב של חנויות ביגוד, מסעדות וברים (ראו פרק קניות) . משם ללכת לרחוב מקביל הקרוי Berwick St,בו ישנו שוק ברוויק Berwick Market . שוק צבעוני של ירקות ופירות, דברי אוכל וגם ביגוד.

באזור זה נמצאים מספר רחובות קניות מהפופולריים של לונדון- רחוב אוקספורד, רחוב ניו בונד New Bond והמשכו Old Bond, רח' ג'רמין (מקביל וסמוך לרח' פיקדילי) Jermyn . פרטים-ראו פרק קניות.

ברחוב Old Bond נמצא מוזיאון לאומנות חשוב נוסף הקרוי האקדמיה המלכותית לאומנויות Royal Academy of Arts . מומלץ לבדוק איזה תערוכות מוצגות כאן ולבקר (לחובבי אומנות).

רחוב אוקספורד והייד פארק - שעתיים ויותר.

רח' ריג'נט Regent St בו הלכנו קודם מוביל את רחוב אוקספורד ולכיכר הקרויה אוקספורד סירקוס. בה תחנת מטרו הנושאת שם זה. רחוב אוקספורד הוא רחוב קניות מפורסם בלונדון, אהוד גם על ישראלים.

אם תלכו מערבה,על אוקספורד, לכיוון הייד פארק , תפגשו מצד שמאל חנות של יוניקלו Uniqlo , של נקסט Nextועוד.מצד ימין חנות של דיסני (לילדים). רשתות אופנה רבות ברחוב זה. כלבו אופנה זול של פרימארק Premark נמצא בהמשך הרחוב בצד שמאל, אחרי חנות זארה (במפגש רחובות פארק ואוקספורד) .

בקצה זה של רחוב אוקספורד, הגעתם אל הייד פארק בכיכר הנקראת מרבל ארצ' (בה תחנת מטרו בשם זה). רצוי לבקר בהייד פארק ביום ראשון, שם נושאים נאומים בעיקר ביום זה.

אם תפנו מאוקספורד סירקוס מזרחה ,תגיעו לכלבו מרקס אנד ספנסר וכמובן לחנויות נוספות. בהצלחה בקניות. מידע נוסף - ראו פרק קניות ברשימה זו.

המוזיאון הבריטי ואזור קובנט גארדן – שלוש-ארבע שעות.

במוזיאון הבריטי British Museum חייבים לבקר ולו גם פעם אחת. זהו מוזיאון ענק המכיל אוסף נדיר של ממצאים ארכיאולוגיים מתקופות קדומות מרחבי העולם וכן פריטים תרבותיים חשובים מתקופות מאוחרות יותר, מיבשות שונות בעולם. יש כאן אוסף ממצאים ממצרים העתיקה, ממלכת אשור, יוון העתיקה ,רומי ועוד. יש כאן פריטים עם כתבי יד של מוצארט ,ספרים עתיקים ועוד ועוד. מבנה המוזיאון מרשים ומעניין גם כן. המוזיאון נמצא ליד כיכר ראסל Russel Square , בה נמצאת תחנת רכבת תחתית הקרויה Russel Square (קו פיקדילי). המוזיאון פתוח בימים ב-ש 1700-1000. ביום א' 1800-1430.

לחובבי הארי פוטר, כדאי לבקר בתחנת הרכבת קינגס קרוס Kings Cross , הנמצאת באזור זה. ברציפים 4 ו 5 הוסרטה כאן סצנה לאחד מסרטי הארי פוטר ,של קסם פתיחת קיר וכניסה דרכו ברציף 9 ושלושה רבעים הדמיוני. ניתן להצטלם בפוזה של חדירת הקיר ויש חנות סמוכה המוקדשת להארי פוטר, שתדפיס לכם התמונה, כאילו אתם תלמידים בבית הספר לקוסמים של פוטר. בחנות למכירה פריטים רבים הקשורים להארי פוטר.

לאחר ביקור במוזיאון, מומלץ ללכת רגלית, דרומה כקילומטר, אל אזור קובנט גארדן Covent Garden ,שהוא אזור של בילוי וקניות. בו שוק מקורה , מופעי רחוב בימי ראשון וחנויות מסוגים שונים. לב האזור היא כיכר קובנט גארדן . צלעותיה הן רחובות קינג, הנרייטה ובדפורד King St, Henrietta st, Bedford st . רחוב ראסל Russel st הוא רחוב גישה מרכזי לכיכר. יש באזור בתי קפה מצוינים כמו לאדורה Laduree (סניף של רשת בתי המאפה והקפה המפורסמת) ולידו חנות שוקולד של גודייבה ( ברחוב השוק מספר 1 The Market ). בית קפה ומאפה מומלץ נוסף באזור קרוי בלת'אזאר Balthazar (נמצא ברח' ראסל מספר 4-6 Russel St ).

מצודת טאואר Tower of London , גשר מצודת לונדון Tower Bridge– 3 עד 4 שעות.

מצודת לונדון הוקמה במאה ה 11 לאחר הספירה, כארמון ומצודה של מלך אנגליה. היא הייתה אחד מאתרי המגורים של מלכי אנגליה. החל מהמאה ה12 שימשה גם כבית כלא. דמויות מפורסמות שונות ,לרבות אנשי משפחת המלוכה, כגון המלכה אליזבת' הראשונה, נכלאו כאן. המקום נחשב למפחיד, שכן בוצעו בו גם עינויים והוצאות להורג. בעבר היה כאן מוקד שלטוני חשוב, היום זהו אחד מהסמלים של לונדון ואנגליה ואתר תיירות פופולרי.

כדאי לבקר במצודה עצמה ( אפשר לוותר על הביקור במוזיאון גשר המצודה) . יש תור גדול לרכישת כרטיסים, לכן מומלץ להזמין מראש דרך האינטרנט . יש סיור מודרך של שעה (כלול במחיר הכרטיס) ,היוצא כל חצי שעה מהכניסה למצודה.

בקרבת מקום נמצא גשר מצודת לונדון Tower Bridge. זה הגשר על נהר התמזה, הנפתח לשניים במעבר אניות גבוהות. זהו אתר תיירות מומלץ לביקור. עולים על מגדלי הגשר ,מהלכים על מדרך מזכוכית ורואים מלמעלה נוף מרהיב. הגשר הוקם בסוף המאה ה 19.

תחנת מטרו המגיעה לאזור זה נקראת Tower Hill .

אזור האיסט אנד East End– בריק ליין, שוק ספיטאלפילדס, שוק פטיקוט ליין ועוד – חצי יום.

אזור מקסים בלונדון ,שהפך מאזור של עוני לאזור טרנדי ,פופולרי והומה. מומלץ לבקר כאן גם ביום רגיל וגם ביום ראשון. בעבר היו כאן מספר כפרים, שהתמזגו במאה ה19 בתוך לונדון והיום הם שכונות בעיר. שמותיהם: שכונת שורדיץ' Shoreditch , שכונת ספיטלפילדס Spitalfields , שכונת וויטצ'אפל Whitechapel ועוד. באזור אין אטרקציות תיירות. הוא מרכז של בילוי בעל אופי . יש בו שווקים, מסעדות, ברים, גלריות אומנות ,חנויות וכדומה. יש בו גם הרבה אומנות רחוב , עם יצירות נהדרות ויוצאות דופן. גדולי אומני הרחוב בעולם פעלו כאן. יש סיורים מודרכים רגליים מצוינים, המוקדשים לאומנות רחוב באזור.

רחוב בריק ליין Brick Lane הוא רחוב מעניין ללכת בו, בשכונת וויטצ'אפל. כאן היה הגטו היהודי עד שנות ששים של המאה ועשרים. היום זהו רחוב של מהגרים שהגיעו מאזורי בנגלדש, הודו, פקיסטן והטביעו חותמם על הרחוב (חנויות, מסעדות וכו'). תחנת מטרו קרובה: Liverpool או Aldgate.

שוק ספיטאלפילדס Market Spitalfields המקורה משמש היום למכירת עבודות אומנות,וינטאג',ביגוד וכו'. יש בו שוק איכרים ,בתי קפה ודוכני אוכל. שוק שנעים להסתובב בו. פתוח כל השבוע. ביום ראשון הומה במיוחד. השוק מחליף את תכולתו והמציגים בו כל יום, או כמעט כל יום. תחנת מטרו קרובה: Liverpool.

שוק פטיקוט ליין Petticoat Lane Market - שוק נחמד והומה, המשתרע על קטע רחוב גדול יחסית. מאות חנויות ודוכנים של ביגוד, וינטאג', מזון, דברי שוק פשפשים, מסעדות ואוירה טובה וכיפית. מחירים זולים יחסית. עדיף לבקר כאן ביום ראשון. פתוח 1400-0900. ברחובות Middlesex St וכן Wentworth . תחנת מטרו קרובה: Aldgate.

קולומביה רוד מרקט Columbia Road Market – ברחוב קולומביה רוד Columbia Road יש שוק פרחים ביום א הפתוח בשעות 1400-0800. ניתן לבקר כאן גם ביום רגיל בשבוע. רחוב בו בתי קפה וחנויות בוטיק יפות.

בשכונת שורדיץ' Shoreditch כדאי להסתובב ברחובותיה וליהנות משפע עבודות של אומנות רחוב על קירות בניינים ובכלל. בשכונה גם חנויות, גלריות לאומנות, בתי קפה, מסעדות, ברים, מועדונים ואוירה טובה.

מומלץ לבקר במיוחד ברחוב בריק ליין (Brick Lane) ,בו נמצא גם שוק ברייק ליין (Brick Lane Market), הפתוח בימי ראשון (שוק פשפשים ופריטי יד שנייה).

תחנת מטרו קרובה: Old Street.

קנסינגטון – הארמון המלכותי, הגנים, מוזיאון הטבע , מוזיאון המדע ומוזיאון ויקטוריה ואלברט– יום

אזור מעניין נוסף לביקור, הוא אזור קנסינגטון Kensington . בד"כ לא ניתן לראות את מה שמוצע כאן ביום אחד. צריך לבחור ולהתמקד. הנה חמישה אתרים מצוינים לביקור באזור זה ,שניתן לנוע ביניהם רגלית (כולם מתאימים גם לילדים).

ארמון קנסינגטון Kensington Palace –אם תרצו לבקר בארמון אחד בלונדון, לכו לראות ארמון זה (לחילופין, ארמון האמפטון קורט ). ארמון קנסינגטון נבנה במאה ה 17 ובו התגוררו מלכי אנגליה, בעיקר במאה ה 18. גם היום חלק ממשפחת המלוכה מתגורר כאן, בין היתר הנסיך ויליאם וקייט מידלטון . גם הנסיכה דיאנה התגוררה כאן, לאחר גירושיה. כדאי מאוד לבקר בארמון זה . להתרשם מהמבנה ומהתכולה העשירה שבו. הארמון פתוח לביקור כל יום בשעות 1800-1000. הארמון נמצא בתוך גני קנסינגטון Kensington Gardens . תחנות מטרו קרובות הן: Notting Hill Gate וכן Queensway .

גני קנסינגטון Kensington Gardens – שטח גנים נרחב. ניתן להגיע אליו מארמון קנסינגטון וממקומות אחרים. מעניין לביקור, אם יש זמן ורצון.

מוזיאון הטבע Natural History Museum – מי שלא ראה מוזיאון דומה בניו יורק או וושינגטון בארה"ב, מומלץ שיבקר כאן. במוזיאון יש גלריות נושאיות – עולם החי, עולם הצומח, אדמה וכו'. יש גם תצוגה מרשימה של דינוזאורים. פתוח כל יום 1755-1000. כתובת: Cromwell Rd, Kensington . כאמור סמוך לגני קנסינגטון ובטווח הליכה ברגל מהם ומהארמון. תחנת מטרו קרובה :South Kensington . מאוד מאוד מומלץ לילדים. כדאי להקצות לפחות שעתיים לביקור כאן.

מוזיאון המדע Science Museum – במוזיאון מספר קומות ואולמות להפעלת הילדים המבקרים. גם כאן מספר גלריות נושאיות – כגון: אנרגיה, חלל, תעופה, העולם המודרני- בהן תצוגות קבועות ומתחלפות. זהו אחד המוזיאונים המעולים בלונדון ומאוד מומלץ לביקור ילדים. יש בו גם אולם קולנוע איימקס IMAX (מומלץ) . כתובת: המוזיאון נמצא סמוך למוזיאון הטבע, ברחוב Exhibition Rd . פתוח כל יום 1800-1000. כדאי להקצות לפחות שעתיים לביקור כאן.

מוזיאון ויקטוריה ואלברט Victoria & Albert Museum (קרוי גם A&V) – מוזיאון לאומנות דקורטיבית ולעיצוב. המוזיאון נוסד ב 1857 והוא מציג מעל שני מיליון פריטים. הוא קרוי על שם המלכה ויקטוריה ובעלה הנסיך אלברט. מוצגים כאן פריטים מחלקי עולם שונים ומתקופות שונות ב 145 גלריות. אלה כוללים עבודות אומנות מכסף, זכוכית, קרמיקה, תלבושות, תכשיטים, חפצי ריהוט, פסלים ,ציורים, צילומים, מסיכות ועוד ועוד. אוסף פריטים מהגדולים בעולם, אם לא הגדול שבהם. המוזיאון נמצא ממש ליד מוזיאון הטבע ברחוב Cromwell Road .פתוח : כל יום 1745-1000.

גני קיו Kew Gardens ואזור ריצ'מונד Richmond – חצי יום.

אזור ריצ'מונד Richmond וגני קיו Kew Gardens מרוחק ממרכז לונדון כ 13 ק"מ. ניתן להגיע לגני קיו באמצעות מטרו אל תחנת מטרו הנקראת Kew Gardens. ריצ'מונד סמוכה לגני קיו ויש בה תחנת מטרו הנקראת ריצ'מונד Richmond .

הגנים המלכותיים קיו גרדנס הם גנים בוטניים מהטובים בעולם. ממוקמים בקיו גרדנס Kew Gardens,על גדת נהר התמזה. בגנים יש אגם, מוזיאון, ארמון, פגודה וביתנים שונים. בין הביתנים, בית הטמפרטורה , בו חממה ענקית ובה צמחים מסוגים שונים Temperature House. לחובבי בוטניקה ואסתטיקה הביקור כאן חובה.

ריצ'מונד הוא מעין כפר עירוני קטן בתוך לונדון, על גדת נהר התמזה, בקרבת גני קיו. בעבר התגוררו בו מלכי אנגליה שונים, במשך מאות בשנים. במקום מספר בתים היסטוריים כמו בית השיש Marble Hill House. בניין מעניין נוסף כאן הוא תאטרון ריצ'מונד Richmond Theater . בריצ'מונד יש תחנת מטרו הנושאת שם זה.

לא הרחק מכאן, נמצא ארמון המפטון Hampton Court Palace,מקום שחובה לבקר בו (פרוט בהמשך).

אזור קמדן Camden- חצי יום , רצוי ביום ראשון

אזור נחמד לביקור ובילוי, בעיקר ביום ראשון. מומלץ לטייל באזור התעלות ,להסתובב ברחוב הראשי ולבקר בשוק קאמדן Camden Market . הביקור כאן מתאים גם לילדים. ניתן לשוט בתעלות (כשעה) . לכו צפונה על רחוב קאמדן היי Camden High ותגיעו לגשר מעל התעלה. שם ניתן לרדת לתעלה ולשייט.

ניתן להגיע לכאן במטרו ולרדת בתחנת Camden Town . תחנות מטרו אפשריות נוספות הן Chalk Farm Underground Station וכן Mornington Crescent . יש להביא בחשבון, שלעיתים, רכבת המטרו בימי ראשון אינה עוצרת בתחנת קאמדן טאון Camden Town, בגלל עומס. במקרה כזה יש לרדת באחת משתי התנות שצוינו לעיל.

הרחוב הראשי של קמדן ושל השוק נקרא Camden High Street, והמשכו Chalk Farm Road. כדאי לטייל בו ולראות כיצד שולבו בו גם עבודות אומנות רחוב .

השוק של קאמדן הוא מהמפורסמים בלונדון . במתחם השוק מאות חנויות ודוכנים ובימי סוף השבוע מגיעים לכאן עשרות אלפי מבקרים. ממש הפנינג. המקום מאוד פופולרי בקרב תושבי המקום, כמו גם בקרב תיירים. כדאי לבוא לכאן גם אם לא קונים. בגלל האווירה, הצבעוניות, ההתרחשות האנושית ההומה . יש כאן מסעדות , פאבים ודוכני אוכל לרוב. השוק נפתח בשעה 1000 בבוקר, אולם עדיף להגיע אחרי 1100.

השוק, למעשה מורכב משישה שווקים . כדאי לבקר בעיקר בשוק קמדן לוק (Camden Lock Market) .זהו שוק מקורה, במבנה שלוש קומות, המשולב עם שוק האורוות. מוכרים כאן עבודות מלאכות יד, עתיקות, וינטאג' ובגדים יד שנייה. כמו כן לבקר בשוק האורוות (Stable Market) ששימש בעבר לאורוות ובית חולים לסוסים .החדרים בו שהו הסוסים משמשים היום לחנויות. בשוק זה דוכני אוכל ומסעדות לצד חנויות המוכרות פריטים מגוונים-ביגוד, תכשיטים, מלאכת יד, אנטיק, וינטאג' ועוד ועוד.

השווקים האחרים כאן הם: קמדן לוק וילג' Camden Lock Village, שוק רחוב באק Buck Street Market , אלקטריק בולרום Electric Ballroom ושוק הירקות ברחוב אינברנס Inverness Street Market .

יש מספר חברות שמציעות סיורים רגליים מודרכים כאן. מומלץ, פרטים על גורמי תיירות בלונדון המציעים סיורים רגליים בעיר, ראו בהמשך.

בקרבת מקום נמצא גן החיות של לונדון וכן פארק ריג'נט Regent Park ( גן החיות בתוך הפארק). אתרים ראויים גם לילדים.

אתרים נוספים לביקור

מוזיאון השעווה של מאדאם טוסו Madame Tussaud Museum ופארק ריג'נט Regent Park -כשעתיים ויותר.

מוזיאון גדול ומפורסם עם תצוגה מרשימה של דמויות מפורסמות עשויות שעווה. התצוגה במוזיאון מתעדכנת מדי פעם. מתאים לילדים.

כתובת : Marylebone Rd , פינת רחוב Allsop Place. מטרו: תחנת Baker Street . ליד פארק ריג'נט. המוזיאון פתוח בימים ב-ו 1600-1000.שבת-א 1600-0900.

פארק ריג'נט Regent Park, נמצא בסמוך למוזיאון טוסו. מי שרוצה יכול לטייל בפארק הירוק היפה הרגוע הזה, בו גם אגם שניתן לשוט בו. לא הרחק מהפארק נמצא אזור קמדן ושוק קמדן, שהוזכרו לעיל..

ארמון המפטון Hampton Palace - חצי יום.

ארמון המפטון Hampton Court Palace, נמצא מרחק של כ 19 ק"מ ממרכז לונדון. בנייתו החלה במאה ה16 והוא היה הארמון המועדף על המלך הנרי השמיני (מחצית הראשונה של מאה 16). זה המלך שנישא שש פעמים בניסיון להבטיח יורש. סיפורי נשותיו הזינו ספרים וסרטים רבים. הארמון יפהפה ולטעמי חובה לבקר בו. בתוך הארמון אולמות פאר וחדרים רבים בהם פריטים יפהפיים. לארמון גנים נרחבים ובהם ישנו גם מבוך מעניין וציורי. ניתן להגיע לכאן ע"י רכבת היוצאת מתחנת Waterloo station במרכז לונדון. לרדת בתחנה ששמה Hampton Court railway station , הסמוכה לארמון. ניתן להגיע גם באוטובוס בקווים 111, 216, 411 ו 68R , המגיעים ממרכז לונדון, ממש לפתח הארמון. הארמון פתוח כל יום בשעות 1800-1000.

לא הרחק מכאן, נמצאים הכפר ריצ'מונד Richmond וגני קיו , שהוזכרו קודם לכן.

טירת וינזדורWindsor Castle- חצי יום.

טירת וינדזור היא אתר מגורים עיקרי של משפחת המלוכה הבריטית, מזה כאלף שנה ועד היום. היא נמצאת מחוץ ללונדון, בקרבת העיר וינדזור . חלק מחדרי הארמון פתוחים לביקור קהל, לרבות בית הבובות של המלכה מרי. בטירה יש גם קפלה. הטירה שופצה לאחר שב1992 פרצה שריפה בחלק ממבנה הטירה. כדאי לבקר גם בעיירה וינדזור השלווה והכל כך בריטית, בה נמצאת הטירה. . הטירה פתוחה למבקרים בימים רביעי עד שני בשעות 1715-0930 , למעט ביום ה' בו האתר נסגר ב 1600. ביום ג-סגור.

ניתן להגיע לכאן ברכבת GWR ממרכז לונדון, תחנת פדינגטון London Paddington (PAD) ולרדת בתחנת Windsor & Eton Central (WNC). משך הנסיעה כ 35 דקות. כל כ 20 דקות יש רכבת.

יש חברות תיירות המוציאות טיולי יום ממרכז לונדון אל טירת וינדזור, אתר סטונהנג' Stonehenge ואוניברסיטת אוקספורד Oxford University. פרטים ברשת האינטרנט.

קתדרלת סנט פול St. Paul Cathedral - כשעתיים

כנסיה אנגליקנית חשובה. מקום מושב הבישוף של לונדון. נמצאת ברחוב St. Paul's Churchyard על גבעה הגבוהה בעיר. המבנה הנוכחי הוקם במאה ה17. מבנה הכנסייה מאוד מרשים ותכולתה לא פחות. הנסיכה דיאנה נישאה כאן לצ'רלס . במרתף הכנסייה קבורים אישים חשובים, ביניהם אדמירל נלסון. ניתן להגיע לאזור הכנסייה במטרו ,או ברכבת, ולרדת בתחנה בשם Blackfriars .

סיורים רגליים מודרכים

מאוד מומלץ לקחת סיור רגלי מודרך ומובנה, הניתן ע"י אחד מגורמי התיירות הפעילים בעיר. כל סיור כזה נמשך שעתיים בד"כ. יש גם ארוכים יותר. הסיורים הם נושאיים. יש לבחור נושא ואזור הסיור ולהירשם מראש. חלק מהסיורים הם על בסיס תשר וחלק תשלום קבוע ומוגדר. חלק מהסיורים ניתנים רק בימים מסוימים, לכן כדאי לתכנן מראש איזה סיור לקחת ומתי. הנה מידע על מפעילי סיורים רגליים מודרכים בלונדון:

שאל לונדוני - מציעים מגוון רחב של סיורים רגליים בעברית, הניתנים ע"י אנשים דוברי עברית הגרים בלונדון.

http://askalocalapp.com/London/HE/%D7%90%D7%95%D7%93%D7%95%D7%AA/%D7%A1%D7%99%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%9D-%D7%91%D7%A2%D7%91%D7%A8%D7%99%D7%AA-%D7%91%D7%9C%D7%95%D7%A0%D7%93%D7%95%D7%9F/#i

ארטרנטיב Arternative – ישראליות הגרות בלונדון, המציעות סיורים מודרכים רגליים בעברית בנושאי אומנות ואומנות רחוב בעיר.

https://www.arternative.guide/london-artours?gclid=CjwKCAjwxZnYBRAVEiwANMTRX9aWMy4cEH3HsSRxJZ1bgfqSgpZEl16aEhR2WBfxoraropvB8jwnERoC9XEQAvD_BwE

לונדון אישי – מציעים מגוון טיולים בעברית, כולל לילדים. בין היתר מציעים סיור פאבים, עליו אני ממליץ וכמעט לא משנה עם איזה חברה לבצעו. http://www.londonishi.com/tracks.html

לונדון ווקס London Walks – חברה מצוינת המציעה מגוון רחב של סיורים מודרכים באנגלית . בכל יום בשבוע הם מציעים סיורים שונים. יש לקבל פרטים באתר החברה. תשלום סביר לאדם. השתתפתי בשני סיורים שלהם - "סיור פאבים לאורך התמזה" וסיור מודרך בגלריה הלאומית לאומנות.מאוד נהניתי. http://www.walks.com/ נרשמים מראש עם תשלום סמלי. התשלום המלא ניתן במקום למדריך.

פרי טורס ביי פוט Free Tours by Foot - חברה המציעה סיורים מודרכים בעיר באנגלית, במגוון תחומים, על בסיס תשר. לקחנו שני סיורים עימם ואננו ממליצים עליהם. יש להירשם מראש ולהגיע לנקודת מפגש. הנה קישור לאתר שלהם https://freetoursbyfoot.com/london-tours/

פרי לונדון וולקינג טורס London Free Walking -סיורים באנגלית. יש להירשם מראש ולהגיע לנקודת מפגש. אין תשלום מראש ואין מחיר קבוע מראש. התשלום על בסיס תשר ( נהוג 7 - 10 פאונד לאדם). יצאתי איתם לסיור אומנות רחוב. http://www.freelondonwalkingtours.com

קניות

ישראלים אוהבים לעשות קניות בלונדון. יש כאן שני מרכזי קניות ענקיים, בהם הכל מכל. יש גם רחובות ידועים לביצוע קניות וכמובן שווקים. ניתן להזדכות על המע"מ ששולם על קניות בשדה התעופה.

יצוינו כאן בקצרה מספר אפשרויות לקניות בעיר:

רחוב אוקספורד Oxford Street

רחוב אוקספורד הוא רחוב הקניות המרכזי בלונדון ומהעמוסים לקניות באירופה (כחצי מיליון מבקרים ביום ברחוב זה) . הוא משתרע על אורך של 1.9 ק"מ , מ Tottenham Court Road אל Marble Arch . יש בו כ 300 חנויות ,לרבות חנויות אאוטלט. יש ברחוב חנויות מתמחות לרוב וגם בתי כלבו ידועים כמו סלפרידג'ס Selfridges, מרקס אנד ספנסר, פרימארק ואחרים. אפילו חנות של דיסני. בסופי שבוע עמוס כאן במיוחד. עדיף להגיע לכאן ביום רגיל ובשעות הבוקר.

חנויות נפתחות בד"כ ב 0930 או 1000 בבוקר. סוגרות בערב בין 2200-2000 . כלבו פרימארק Premark , הזול והחביב על ישראלים נפתח ב 0800 בבוקר עד 2200 (ביום א 1800-1200). ניתן להגיע לכאן במטרו לתחנות : Tottenham Court , Marble Arch , Oxford Circus .

מידע נוסף על רחוב אוקספורד, ראו בפרק על מסלולי טיול רגלי עצמאיים בלונדון, שהוצג לעיל.

רחוב קניות נוסף הנמצא ליד רחוב אוקספורד הוא ניו בונד – ראו בהמשך.

ועוד רחוב קניות משני, הסמוך לאוקספורד הוא Regent Street , המוליך אל אוקספורד סירקוס . בו חנות הצעצועים המפורסמת Hamleys , בכתובת: 188-196 Regent St . נמצאת בו גם חנות לבגדי נשים פופולרית ומומלצת, של רשת האופנה השוודית קוס COS ,בריג'נט 222.

ועוד רחוב מעניין לקניות, הסמוך לרחובות אוקספורד וריג'נט הוא מדרחוב קארנבי Carnaby Street . רחוב מקסים לבילוי (מסעדות, ברים וחנויות). בגב הרחוב יש חצר הקרויה Kingly Court , בה כדאי לבקר גם כן. הגעה לכאן תוך 5 דקות רגלית מאוקספורד סירקוס.

מרכז קניות ווסטפילד Westfield London

כתובת: כתובת: Ariel Way, White City, London. תחנת מטרו וגם רכבת: Shepherd's Bush .פתוח ב-ש 2200-1000. יום א 1800-1200.

זהו מרכז הקניות הגדול באנגליה ובאירופה. בו כ 450 חנויות ונותני שירותים, בשטח של כ 242 אלף מ"ר. הוא נמצא במזרח לונדון, באזור Hammersmith. מקום אולטימטיבי לקניות, תחת קורת גג אחת . כולם , או כמעט כולם כאן. לרבות רשתות כמו מרקס אנד ספנסר, פרימארק ואחרים. נפתח בשנת 2008.

מי שקצר בזמן שישקול לרכז קניותיו כאן. בקלות ניתן להעביר כאן יום. במרכז הקניות יש גם מסעדות ודוכני אוכל רבים.

מרכז קניות ווסטפילד Westfield Stratford City

כתובת: Ariel Way, White City, London. תחנת מטרו: Westfield Stratford City .פתוח ב-ש 2200-1000. יום א 1800-1200.

מרכז קניות אח לקודם, באותה בעלות . מרכז קניות ענק, מהגדולים באנגליה, אך קטן מהקודם שהוזכר. יש כאן כ 350 חנויות ונותני שירותים, בשטח של כ 175 אלף מ"ר. מקום אולטימטיבי לקניות, תחת קורת גג אחת . כולם , או כמעט כולם כאן. לרבות רשתות כמו מרקס אנד ספנסר, פרימארק ואחרים. נפתח בשנת 2011.

אזור נייטברידג' Knightsbridge

אזור נייטברידג' הנמצא בסמוך ומדרום להייד פארק, הוא אזור קניות פופולרי. רחוב נייטברידג' Knightsbridge והמשכו ברומפטון רוד Brompton Road , הם המשך של רחוב פיקדלי .

באזור זה נמצאת חנות מוצרי היוקרה הרוד'ס Harrod's, במבנה של שבע קומות, שהיא לכשעצמה גם אתר תיירות (מיליונים של תיירים מבקרים כאן בשנה). החנות נמצאת בכתובת: 87-135 Brompton Rd, Knightsbridge, London . פתוחה בימים ב-שבת 2100-1000. ביום א 1800-1130.

ברחוב סלואן Sloan Street נמצאים מעצבים מפורסמים רבים כמו גוצ'י, ארמאני, דיור ואחרים.

רחוב ניו בונד New Bond Street והמשכו רח' אולד בונד Old Bond St.

ברחובות אלה ,שהם רחוב והמשכו , הנמתח מרח' אוקספורד ועד רחוב פיקדילי, ישנן חנויות עילית וחנויות של מעצבים מבריטניה ומהעולם. יש כאן גם חנויות אנטיק. המחירים כאן גבוהים. כדאי לבקר בחנות הוותיקה והיוקרתית אספריי Asprey , גם אם לא קונים בה (ניו בונד 167). בית המכירות הפומביות סותבי'ס Sotheby's נמצא ברחוב זה. תחנות מטרו: Bond Street וגם Oxford Circus .

רחוב קינגס רוד King's Road

רחוב של חנויות ובוטיקים אופנתיים, לרבות וינטאג'. מחירים סבירים, אבל לא זולים. באזור צ'לסי ופולהאם במערב לונדון. הקטע המעניין לקניות ברחוב זה, הוא בין כיכר סלואן Sloan Square ( בה יש תחנת מטרו בשם זה ) לבין כיכר פולטונס Paultons Square , שאורכו כקילומטר וחצי. בקרבת פולטונס יש חנות של מרקס אנד ספנסר.

קובנט גארדן Covent Garden

על אזור קובנט גארדן, ראו מידע שהוצג לעיל ,בפרק על מסלולי טיול רגלי עצמאיים בלונדון. 

רחוב ג'רמין Jermyn Street ופיקדילי ארקייד

רחוב ג'רמין ,מקביל לרחוב פיקדילי וליד פיקדילי סירקוס,מתמחה בביגוד לגברים. נמצאים כאן גם חייטים שיתאימו ויתפרו פריטי ביגוד, כולל חולצות ,בהתאמה ללקוח. לחנות החולצות Budd Shirtmakers מוניטין מיוחד.

שווקים באיסט אנד

באזור האיסט אנד ישנם מספר שווקים שכדאי מאוד לבקר בהם, בעיקר ביום א. אלה כוללים את:

 • שוק פטיקוט ליין Petticoat Lane Market
 • שוק ספיטאלפילדס Market Spitalfields
 • שוק הפרחים של קולומביה רוד מרקט Columbia Road Market
 • שוק ברייק ליין Brick Lane Market

פרטים נוספים ראו תחת "אזור איסט אנד" בפרק לעיל המציג מסלולי טיול רגליים עצמאיים.

שוק פורטובלו Portobello market , ביום שבת – חצי יום

שוק פורטובלו הוא שוק הפשפשים של לונדון. זהו גם השוק המעניין ביותר בעיר. נמצא ברחוב פורטובלו רוד Road Portobello, באזור נוטינג היל, במערב לונדון. שוק זה פתוח בכל ימות השבוע, למעט יום ראשון. כדאי לבקר כאן בשבת, שכן אז שוק הפשפשים פעיל . שעות פעילות השוק הן 1830-0800. בקיץ, ניתן וכדאי להגיע אף בשעה 0700 . אח"כ יהיה צפוף.

חנויות האנטיק שסביב לשוק (יקרות) , פתוחות גם בימי השבוע הרגילים.(יום ב-שבת). ביום א' השוק סגור. שוק גדול ומצוין, בו כאלפיים חנויות ודוכנים .יש כאן כמעט הכל. השוק הומה ממבקרים. אתר השוק: http://www.portobelloroad.co.uk/

השוק בפורטובלו כולל שישה שווקים. ברחוב פמברידג' רוד Pambridge Roadחנויות בגדים ובוטיקים. ברחוב פורטובלו רוד עיקר פעילות השוק. כדאי להיכנס לחצרות הנמצאות בצידי הרחוב ,שם ניתן למצוא מציאות. ככל שהולכים לכיוון רח' גולבורן רוד Golborn Road , הסיכוי למציאות עולה.

ניתן למצוא כאן כמעט הכל. אנטיק,וינטאג',ביגוד, דברים לבית, תכשיטים,מזכרות, פיצ'יפקס, דברים לאספנים, חנויות אוכל ומזון, תבלינים, דברי יד שנייה ועוד. מקום למציאות וגם לדברים איכותיים לבית.

תחבורה והסעות

הסעה משדה התעופה לעיר ולהיפך – יש שדות תעופה שמומלץ לנסוע ברכבת תחתית מהם אל העיר. יש להביא בחשבון ההתניידות בתוך העיר עם מזוודות. כדאי לבדוק כדאיות. יש גם אפשרות הסעה ברכב קבוצתי מדלת לדלת. להלן מספר גורמים העוסקים ומתמחים בהסעות של ישראלים אל ומהמלון בלונדון אל ומשדה התעופה בלונדון . מחיר זהה אצל רובם כשמזוודה גדולה וטרולי לאדם כלולים במחיר. זו הסעה של מספר נוסעים ברכב ואן ולא הסעה פרטית (ניתן גם הסעה פרטית בעלות גבוהה יותר):

התניידות בתוך העיר - הדרך הטובה ביותר להתנייד בלונדון היא הליכה רגלית ונסיעה במטרו. מסלולי הליכה רגליים מומלצים הוצעו בראשית רשימה זו. אף כי אלה "מכסים" את העיקר, אפשר כמובן להוסיף עליהם רבות.

תחבורה ברכבת התחתית של לונדון מאוד מומלצת. זה נוח,מהיר וקל להתמצאות. זמן ההמתנה לרכבת בתחנה הוא 3-1 דקות בד"כ.

למי שמבקר בעיר פחות משבוע מומלץ לרכוש כרטיס אויסטר OYSTER , הנראה כמו כרטיס אשראי. זהו כרטיס מגנטי מפלסטיק ללא תמונה, שאורך החיים שלו לא מוגבל..עלות הכרטיס חד פעמית ואח"כ טוענים אותו בכסף. את הכרטיס ואת הטעינה בכסף עושים במכונות אוטומטיות לממכר כרטיסים בכל תחנת מטרו. יש לדעת שבתחנות המטרו אין משרדים לממכר כרטיסים. הקנייה רק ממכונות. ליד המכונות בד"כ יש עובד של הרכבת התחתית המסייע לנוסעים בהפעלת המכונות ובשאלות שיש להם.

יש לדעת כי המכונות לא מקבלות שטרות כסף של 50 פאונד ו מעלה ואינן מחזירות עודף. לכן יש לבוא עם שטרות של עד 20 פאונד וכסף קטן.

נכון לשנת 2017, מחיר נסיעה מנקודה לנקודה הוא כ 2.5 ליש"ט. ברגע שמנצלים 6.5 ליש"ט נסיעה ביום, מכאן ואילך, אין הגבלה במספר הכניסות והיציאות באותו יום . כלומר מקסימום החיוב היומי בנסיעות יומיות ללא הגבלה הוא 6.50 פאונד. לכן כדאי לטעון הכרטיס בהתאם, לפי מספר הימים ששוהים בלונדון. אנחנו שהינו 4 ימים נטו. אנו טענו בכרטיס 20 לישט וביום האחרון הוספנו בטעינה עוד 5 לישט לכרטיס. הכרטיס מאפשר נסיעה בכול סוגי התחבורה באזורים 1,2 שהם העיקריים. משדה התעופה הית'רו גם כן ניתן להשתמש בכרטיס זה אולם תעריף הנסיעה לנסיעה זו גבוה יותר.

בעת ביצוע נסיעה יש להפעיל את כרטיס האויסטר בכניסה לתחנה וביציאה ממנה, ע"י הצמדתו לקורא הכרטיס הנמצא בנקודת המעבר אל תוך התחנה כשנכנסים, ובנק' היציאה, כשיוצאים (למי שמבקר פעם ראשונה, שיסתכל איך המקומיים עושים זאת..

יש גם רכבות מעל האדמה OVER GROUND. כרטיס האויסטר תקף גם לגביהן.

כרטיסים להצגות ומופעים

ניתן לרכוש כרטיסים באינטרנט למופעים. הנה אפשרויות נוספות לרכישת כרטיסים מוזלים להצגות ומופעים בלונדון:

עמדת מכירה הקרויה TKTS,בכיכר לייסטר Leicester Square (אחותה של TKTS מטיימס סקוור במנהטן). כאן ניתן להשיג כרטיסים למופעים המתקיימים ביום הרכישה בלבד. העמדה נפתחת בשעה 1000 בימים ב-ש ואילו ביום א נפתחת ב 1100 עד 1600. יצוין כי להצגות תיאטרון להן ביקוש גבוה מקום זה מוכר כרטיסים ללא הנחה כלל.

מקום נוסף לרכישת כרטיסים בהנחה וגם למועדים אחרים, שאינם בהכרח יום הרכישה, הוא Leicester Square Box Office , הנמצא בקטע ההליכה ברגל מהיציאה מהרכבת התחתית ששמה Leicester Square לעבר כיכר לייסטר עצמה (מרחק כ 100 מ' מהיציאה מהתחתית). באתר האינטרנט של מקום זה מצוינות ההצגות ומחירי הכרטיסים, כולל המוזלים . הכתובת המדויקת של משרד זה ,היא : Cranbourn St 42 . טלפון :44-20-7087-2998/9+. פתוח בכל ימות השבוע 2000-1000 . נראה שזו אופציה ממש נוחה ומועדפת . הנה גם קישור לאתר האינטרנט של משרד זה: https://www.lsbo.co.uk/ [email protected]

הצעה לתכנית שלדית לטיול שבוע

יום 1 – יום שבת. שוק פורטובלו בוקר עד צהריים. אחה"צ - סיור רגלי מודרך.

יום 2 – יום א . שווקים באיסט אנד (פרטים בפרק " מסלולי טיול רגליים עצמאיים בעיר" בתיאור על איסט אנד. מהצהריים ביקור בקמדן. לשקול אחה"צ ביקור בהייד פארק. סיור רגלי מודרך בפאבים בערב .

יום 3 – בבוקר ביקור במוזיאון (המלצות ניתנו לעיל). אחה"צ – סיור רגלי מודרך. אם יש זמן, גם סיור רגלי עצמאי.

יום 4- סיור רגלי עצמאי באזור שתבחרו, מהמוצע לעיל בפרק " מסלולי טיול רגליים עצמאיים בעיר". בערב- הצגה/מופע.

יום 5- כנ"ל.

יום 6 – קניות. לשקול לרכז קניות במרכז קניות ווסטפילד Westfield London,שפרטיו אודותיו בפרק "קניות" לעיל.

יום 7 – בבוקר ביקור בארמון המפטון קורט . אחה"צ -השלמות.

הערה: הנ"ל זו הצעה בלבד וכל אחד יכול לתכנן מה לראות ומה לעשות בכל יום, לפי העדפותיו. סדר הימים אינו חשוב, למעט ההמלצות לימים שבת וראשון.

נכתב ע"י עמיקם שוב-עמי Amikan Shuv-Ami

[email protected]