ברזיל זה שמחה, חגיגה, חופש. ברזיל זה כדורגל , סמבה וקפוארה. ברזיל זה אסאי Açaí וקפריניה Caipirinha . ברזיל זה אקלים נוח כל השנה , המושך את תושביה אל חופי הים. חופי ים שהשהייה בהם היא תרבות. ברזיל זה חופש. חופש להתלבש כרצונך ,גם חושפני ולפלרטט ברחוב או בחוף. ברזיל זו מדינה ענקית ומגוונת בה נופים ותופעות טבע מרהיבות וייחודיות. ברזיל היא מיקס של תרבויות, קבוצות אתניות , דתות וניגודים . משמע, ברזיל זה מקום שחובה לבקר בו.

מטרת מאמר זה להציג מידע על ברזיל היכול לסייע בתכנון וביצוע טיול עצמאי בברזיל. מידע זה מתבסס על מידע שנאסף בטיול עצמאי שערכתי בברזיל בחודש ינואר 2020 ועל מקורות נוספים.

המאמר כולל את ראשי הפרקים הבאים:

 • סקירה כללית - בנושאי גאוגרפיה, דמוגרפיה, אקלים, היסטוריה ועוד.

 • מידע שימושי והמלצות – מתי לנסוע, מה ללבוש, איך להגביר הבטחון האישי ועוד.

 • תכנון טיול לברזיל

 • מה לראות בברזיל ?

 • תקציר מסלול טיול בברזיל

 • מארגני תיירות בברזיל-מדריכים,סוכנויות טיולים

 • גאוגרפיה

סקירה כללית

ברזיל היא המדינה הגדולה ביבשת דרום אמריקה ,בשטחה ובמספר תושביה. כמוה כתת יבשת. היא המדינה השישית בגודלה בעולם במונחי שטח ואוכלוסין. שטחה של ברזיל הוא כ 8.5 מיליון קמ"ר ( פי ארבע מאות משטחה של מדינת ישראל !). אורכה של ברזיל מצפון לדרום הוא עד 4,400 ק"מ ובמימד הרחב שלה ,רוחבה כ 4,300 ק"מ (שטחה רחב במרכז ונעשה צר בדרום) . משום גודלה הרב ,יש בה שלושה אזורי זמן.

דמוגרפיה

ההערכה היא שאוכלוסיית ברזיל בשנת 2020 היא כ 213 מיליון נפש. זו המדינה השישית בגודלה בעולם במונחי מספר תושבים. כ 47% מהם מגדירים עצמם לבנים, כ 8% מגדירים עצמם שחורים, כ 44% חומים, המגדירים עצמם מעורבים ופחות מאחוז אחד ממוצא אסייתי (בעיקר ממוצא יפני). כשליש האחוז מוגדרים ילידים.

החלוקה הדתית היא 87% נוצרים ( 65% קתולים,22% פרוטסטנטים שרבים מהם אוונגליסטים), 8% מגדירים עצמם חסרי דת, 1.3% מוגדרים כ"רוחניים" קרי מאמינים בדתות ואמונות המושפעות מאפריקה. מספר היהודים בברזיל מוערך,ע"י הפדרציה היהודית הברזילאית, ב 2019, בכ 120 אלף.

קרוב ל 88% מהאוכלוסייה הם עירוניים. תוחלת החיים בברזיל היא כ 76 שנה (בישראל תוחלת החיים הממוצעת היא 83). שעור התושבים שאינם יודעי קרוא וכתוב בברזיל הוא 9%-10% .

בברזיל יש יותר נשים מגברים. עפ"י הסטטיסטיקה על כל 97 גברים יש בברזיל 100 נשים. היחס הממוצע בעולם הוא 101 גברים לכל 100 נשים. מאנשים מקומיים איתם שוחחנו, התחושה שלהם היא שהיחס הוא אף גדול יותר של נשים לעומת גברים. לדברי אלה, יש תחרות בין הנשים על הגבר בברזיל.

כלכלה

כלכלת ברזיל היא התשיעית בגודלה בעולם במונחי תוצר גולמי והשמינית בגודלה במונחי כוח קנייה, נכון לשנת 2019. בשנים 2012-2000 כלכלת ברזיל נהנתה משעורי צמיחה גבוהים (5% בשנה) ודורגה במקום השישי בעולם. אולם בשנים 2017-2013 היא נקלעה למשבר כלכלי . מ 2018 הכלכלה החלה לצמוח בשיעור קטן, אולם עדיין יש במדינה שעור אבטלה גבוה (מעל 12%) , פערים חברתיים עצומים ( הונם של 5% העשירים ביותר בברזיל שווה להונם המצטבר של יתר תושבי ברזיל ). עיקר תושבי ברזיל הם עניים ,אף שישנו גם מעמד ביניים. ההכנסה הממוצעת לנפש בברזיל היא כ 9,000 דולר (נכון ל 2018) , בשעה שבישראל היא כ 43,000 דולר לנפש ( 2019). זאת, בשעה שהתוצר הלאומי הגולמי של ברזיל היא כמעט פי חמש גדול מזה של ישראל.

בין הסיבות לחוליים בכלכלת ברזל הם השחיתות הגבוהה במדינה זו , התנהלות שלטונית קלוקלת (ברמת המדינה הפדרלית, מדינות המשנה וברשויות המוניציפליות) , רמת פשע ואלימות גבוהים וחוסר הביטחון האישי שרבים חשים בה.

דוגמא לחוסר יעילות היא העובדה שבברזיל יש גשמים רבים ושפע של מים. למרות זאת, בראשית 2020 כשביקרנו בברזיל, תושבים בריו התלוננו שאין הם יכולים לשתות מי ברז, בגלל זיהומים שלא מטופלים. בצפון המדינה ראינו מקומות בהם אין מים זורמים ותושבים נאלצים להוביל מים ידנית, או לקדוח בארות פרטיות לעצמם.

כלכלת ברזיל היא כלכלת יצוא. עיקר התעשייה הוא בדרום ובדרום מזרח. אזור צפ' מזרח נחשב לעני. בברזיל חקלאות מפותחת המספקת את כל צרכי המדינה. ברזיל אינה מייבאת נפט ונשענת על נפט ומקורות אנרגיה חלופיים (כוח הידרו אלקטרי ועוד). בברזיל משאבי טבע ומינרליים נוספים כגון ברזל, מנגן, ניקל, נחושת, זהב ,אבץ ועוד. חברות בינ"ל רבות הקימו בברזיל מפעלי ייצור המשרתים את האוכלוסייה המקומית הגדולה וכן המייצאים למדינות שונות בעולם. רוב יצרני הרכב והמזון הגדולים בעולם, להם מפעלי ייצור בברזיל. המכוניות הנמכרות ביותר בברזיל הן של פיאט ופולקסוואגן מייצור מקומי.

אקלים

כללית האקלים בברזיל הוא חצי טרופי ,חם ולח . בברזיל ניתן לבקר בכל חודשי השנה. הטמפרטורות בד"כ נוחות ואינן יורדות מ 20 מעלות, למעט בהרים ואינן עולות על 40 מעלות. ברוב שטחה של ברזיל כמות המשקעים השנתית היא 2100-1000 מ"מ גשם בשנה. מזג האוויר משתנה מצפון לדרום, משום שטחה הגדול של ברזיל . עם זאת ניתן לומר ש 60% משטח ברזיל הוא באקלים טרופי.

בצפ' מזרח המדינה ( אזור פורטלזה ,סן לואיס, באהיה) שם יבש עם כמות משקעים שנתית של 750-400 מ"מ בשנה. בצפון, באזור בלם Belem בצפון והאמזונס מזג האויר טרופי, חם ולח, עם 26 מעלות בממוצע וכ 65 מ"מ גשם מדי יום בממוצע.

באזור ריו דה ז'נרו (להלן-ריו) עיקר הגשמים יורדים בחודשי הקיץ (דצמבר-פבר') והטמפרטורות אז הן 30 מעלות בממוצע ויכולות להגיע ל 40 מעלות. בחודשים יולי-אוג' (חורף) הטמפ' כ 25 מעלות, ובהם מעט ימי גשם. טמפ' מי הים קרה יחסית בקיץ ובחורף. כמות המשקעים בדצמ' כ 170מ"מ , ינואר-פבר' כ 110 מ"מ וביולי אוג' כ 50 מ"מ.

היסטוריה

החל מהמאה השישית לפני הספירה ועד המאה ה 16 חיו בברזיל אינדיאנים נוודים למחצה, שחיו על צייד, דייג וחקלאות.

את ברזיל גילו הפורטוגלים בשנת 1500 או מספר שנים קודם לכן. את גילוי ברזיל מייחסים ל Pedro Álvares Cabral , שנחת בחוף ברזיל , באזור בין ריו לסלבדור, עם 12 ספינות ו 1200 פורטוגלים . לאחר התגלית פורטוגל הקימה בברזיל מושבה (קולוניה) לחוף האוקיאנוס האטלנטי. מתיישבים הגיעו באוניות מפורטוגל. הם קיבלו חלקות אדמה והתיישבו בה. תחילה הם התמקדו בעיקר בכריתת עצים הקרויים pau brazil עץ ברזיל (brazilwood ) , ממנו הפיקו צבע אדום יקר ערך וכן בגידול קני סוכר. בהמשך הם גילו את הזהב .

החל משנת 1550 הפורטוגלים החלו להביא עבדים שנחטפו מאפריקה. בעיקר ממוזמביק, אנגולה, גינאה, סודן וקונגו . הליך הבאת העבדים מאפריקה ותנאי המחיה שלהם בברזיל היו בלתי אנושיים. עפ"י ההערכות, בשנות קיום העבדות, כ 3.6 מיליון נפש הובאו כעבדים לברזיל, כ 40% מהסחר בעבדים בעולם הגיעו לברזיל . בשנת 1888 בוטלה העבדות בברזיל.

מראשית המאה ה 16 ועד 1822 שלטה פורטוגל בברזיל. בתקופה זו ,הפורטוגלים חדרו לתוך ברזיל והרחיבו את שטחם, תוך ניצול משאבי הטבע של המדינה והכפפת הילידים המקומיים למרותם. בתקופה זו היו מספר ניסיונות צרפתיים והולנדיים להשתלט על שטחים מסוימים בברזיל. פה ושם הם זכו להצלחה חלקית ( הצרפתים באזור ריו ובצפון וההולנדים באזור רסיפה ), שהייתה זמנית בלבד.

בסוף המאה ה 18 נוצרה בברזיל תנועה קטנה ופעילה של מתנגדים לשלטון הפורטוגזי, בראשות טיראדנטס. הפורטוגלים עצרו וחיסלו את הנהגת המתנגדים, לרבות את טיראדנטס, שהפך לגיבור לאומי.

בשנת 1807, מלך פורטוגל ז'ואאו השישי Joao, ברח מפורטוגל , עם עוד 15 אלף איש, מפני צבאו של נפוליאון. לאחר מסע ארוך ובחסות אנגליה, הגיע ב 1808 לברזיל והתיישב בריו דה ז'נרו. הוא שלט בברזיל כמלך של ברזיל ופורטוגל עד 1821. ז'ואאו השישי התאהב בברזיל ולא עזב אותה גם לאחר שנפוליאון הובס באירופה. אולם, בעקבות לחץ מפורטוגל , נאלץ המלך לשוב לארצו בשנת 1821. הוא הותיר בברזיל את בנו פדרו ה1 כיורש עצר. באפריל שנת 1822 פדרו ה1 , שהיה מודע לרחשים הדורשים עצמאות, הכריז וולנטרית על עצמאות ברזיל ועל היותו מלך ברזיל. כך קיבלה ברזיל את עצמאותה בנאום שנשא מלך זה , במתנה וללא שפיכות דמים.

פדרו ה1 התברר כשליט לא מוצלח ולא מתאים לברזיל. הוא נודע כהולל ורודף נשים. לאחר 9 שנות שלטון אולץ לחזור לפורטוגל (1831) ולהעביר שרביט המלוכה לבנו בן החמש ,פדרו השני.

במשך מספר שנים ברזיל נשלטה ע"י ממלאי מקום. בשנת 1840 הוכתר פדרו השני כמלך ברזיל. פדרו השני נקט במדיניות ליברלית לפיתוח ברזיל ולשיפור רווחת תושביה. הוא נחשב למלך אהוד ששלט 49 שנה ברציפות.

בשנת 1865 ברזיל, יחד עם ארגנטינה ואורוגואי פלשה לשטח מדינת פרגוואי. במלחמה שפרצה איבדה פרווגאוי כ 300 אלף נפש וברזיל איבדה כמאה אלף נפש, חלקם עבדים שהוכרחו לצאת למלחמה במקום אדוניהם. מלחמה זו השאירה צלקת בהיסטוריה של ברזיל המודרנית.

בשנת 1888, פדרו השני הכריז על ביטול העבדות בברזיל. שנה לאחר מכן, איבד המלך את כסאו בהפיכה צבאית . המלך ומשפחתו יצאו לגלות וברזיל הפכה להיות רפובליקה ( 1889). הרפובליקה החדשה פתחה שעריה בפני מהגרים, שהגיעו אליה ממדינות אירופה (בעיקר איטליה, גרמניה ופורטוגל) ויפן.

בשנת 1930 , לאחר שהפסיד בבחירות לנשיאות, ביצע ז'טוליו ורגאס Getúlio Vargas הפיכה בסיוע הצבא ומינה עצמו לנשיא . תחילה נקט במדיניות ליברלית ויזם רפורמות, אולם במהרה הפך לפשיסט ופופוליסט, דוגמת בני זמנו מוסוליני באיטליה וסלזר בפורטוגל. הוא שלט שלטון יחיד עד 1945 והוביל את ברזיל תהליך של פיתוח מואץ. בשנה זו הוא הודח ע"י הצבא. גם לאחר הדחתו, עדיין היhתה לו השפעה בברזיל. ב 1950 הוא נבחר שוב לנשיא וב 1954 שם קץ לחייו.

בשנת 1964, לאחר משברים פוליטיים רבים, בוטלה הדמוקרטיה בברזיל והצבא החל לשלו במדינה, עד שנת 1985 ( 21 שנים). אלו שנים של דיקטטורה צבאית , שגרמה לאינטלקטואלים וידועי שם רבים לגלות מהמדינה מרצונם. בין אלה היו בין היתר האדריכל אוסקר נימאייר, הצלם סבסטאו סלגאדו ורבים אחרים. השלטון הצבאי בברזיל לא היה אלים ומדכא כמו בארגנטינה למשל, אולם עדיין הוא שלל את החופש ,שהבטיחה הדמוקרטיה. בשנת 1985 חזרה הדמוקרטיה לברזיל, אולם עדיין המשטר הפנימי בברזיל אינו יציב.

המוטו הלאומי

המוטו הלאומי בברזיל הוא "סדר וקדמה" - "Ordem e Progresso" . מוטו זה מובע בדגל ברזיל. סדר וקדמה, משמע הסדר הוא הבסיס והקדמה היא המטרה. הסדר הוא הבסיס. אם לא יישמר הסדר , לא תושג המטרה ולא תהיה התקדמות וקדמה. מהתרשמותנו בביקורנו בברזיל, אכן ראינו סדר. אופן ביצוע הטיול שלנו היה מושלם. אפס תקלות. לא היו איחורים או ביטולים של טיסות, כשקבענו שעת מפגש עם נותני שירותים (מדריך, נהג וכו') הם תמיד הגיעו לפני הזמן שנקבע, חנויות ואתרי תיירות נפתחים בזמן וכו'.

הג'ינגה Ginga

נחשפתי לראשונה למושג הג'ינגה לראשונה בסרט האמריקאי "פלה" Pelé: Birth of a Legend , משנת 2016. סרט המספר את סיפורו של שחקן הכדורגל הטוב בכל הזמנים, פלה, שהוביל את נבחרת ברזיל לשלוש אליפויות עולם. בסרט מושג זה בא לביטוי במשחק הכדורגל של פלה ושל ברזיל. אבל, למדתי שלמושג ביטוי רחב יותר בברזיל ומקורו באומנות הלחימה קפוארה, שנוצרה בברזיל, ע"י העבדים שהובאו מאפריקה.

מילון אוקספורד מגדיר את המושג ג'ינגה כדלקמן:

"התנועה המתנדנדת הבסיסית של הקפוארה הברזילאית, המאופיינת בתנועה מתמשכת וזורמת אחורה וקדימה ומצד לצד, המאפשרת למשתתף את ההזדמנות המירבית להגנה או להתקפה בלתי צפויה. בשימוש מורחב: כל תנועה המאופיינת בסגנון כזה של זרימה חופשית, קצבית, חיננית".

ובמילים אחרות ובהרחבה – הג'ינגה היא הרוח והנשמה של ברזיל. היא דרך וסגנון חיים, תרבות, אמונה המאפיינת ומייחדת את ברזיל והברזילאים. היא התנועה התזזיתית והבלתי פוסקת, היא הגוף המשוחרר, היא השמחה, היא הקצב, היא השחרור מכללים נוקשים. אלה מתורגמים לחייו ולאישיותו של כל ברזילאי. זו הדרך בה הברזילאי הולך, מדבר, לובש בגדיו וחי את חיי היומיום. הג'ינגה טבועה באופי ובדרך החיים של כל ברזילאי, ללא תלות במעמד, צבע, מין וגיל. זה דבר שנולדים אותו ונושמים אותו מינקות.

המבקר בברזיל, כדאי שיזכור את מושג הג'ינגה ומשמעותו. דברים שרואים בברזיל, מקבלים הבנה ופרספקטיבה שונים, כשמבינים את משמעות ומרכזיות הג'ינגה במדינה זו.

מידע שימושי והמלצות

מתי לנסוע ?

בברזיל אפשר לבקר בכל ימות השנה. עם זאת, יש מספר שיקולים שיש להביא בחשבון ביחס לעיתוי הביקור בברזיל.

שיא עונת התיירות הוא החל מסוף דצמבר עד סוף הקרנבל . זו תקופת הקיץ בברזיל. בתי הספר נמצאים בחופשה של כחודשיים. הפעילות בחופי הים היא בעיצומה. ברזילאים רבים בחופשה ויוצאים לטייל ברחבי ברזיל. תיירים רבים מגיעים לצפות באירועי הקרנבל (אמצע/סוף פבר',או ראשית מרץ). הקרנבל הוא חגיגה והפנינג המוני וענק המתרחש ברחובות ושיאו בתחרות בין בתי הספר לסמבה המובילים. תחרות הכוללת מצעד הנמשך כחמישה ימים (בריו) ושישה ימים בסלבדור.

אני בחרתי לא להיות בברזיל בתקופת הקרנבל, על מנת להתרחק מההמון וההמולה. מסיבות רחוב עממיות מתרחשות בריו בסופי שבוע החל מחודשיים לפני הקרנבל. בסופ"ש אחד בריו, כחמישה שבועות לפני הקרנבל, הייתי עד לשתי מסיבות רחוב כאלה. צעירים מחופשים, בליווי מוסיקה, שמחים, רוקדים ושרים.

בתקופת שיא התיירות (דצמ'-אחרי הקרנבל) מחירי הטיסות ,המלונות, המדריכים וההסעות בברזיל מתייקרים ב 50-40 אחוזים.

מבחינת מזג האוויר, הטמפרטורות בקיץ הן בד"כ 25 עד 30 מעלות (יש אזורים וימים חריגים שהטמפ' יכולה להגיע ל 40 מעלות).מבחינת ימי גשם, תקופת הקיץ (דצמ'-פבר') באזור ריו היא התקופה הגשומה ,עם ממוצע משקעים של כ 150 מ"מ בחודש (לא נורא).באזור האמזונס חם ולח בחודשי הקיץ הברזילאי וכמות הגשם שם גבוהה (כ65 מ"מ ביום).

בטחון אישי

ברזיל אינה ארץ בטוחה למבקר הזר וגם לתושביה המקומיים. כלכלת ברזיל היא מהגדולות בעולם, אולם מצבם הכלכלי של אזרחיה רחוק מלהיות טוב. כ 55% מתושבי ברזיל ( קרוב ל 120 מיליון נפש) מוגדרים כעניים. כ 10% מתושבי המדינה משתכרים כמאה דולר או פחות בחודש. מדובר ביותר מ 20 מיליון נפש.

נכון לשנת 2020, שכר המינימום החודשי בברזיל הוא כאלף ריאל ( כ 850 שקלים). שכר חודשי ממוצע בברזיל הוא 4000-1500 ריאל . מצד שני, מדד המחירים הוא גבוה יחסית עבור תושבי ברזיל. יש כמובן מעמד ביניים המשתכר כפול מכך ויש מיעוט של עשירים ממש. כתוצאה ממציאות זו יש בברזיל חסרי בית רבים, רמת פשיעה גבוהה ומעשי שוד נפוצים. ברחובות ובדרכים.

על המבקר בברזיל, בעיקר בערים הגדולות לנקוט באמצעים להגברת בטחונו. הנה מספר כללי התנהגות חשובים, שאם יינקטו הסבירות שתיקלעו לאיום על ביטחונכם קטן יותר :

 • לא להסתובב לבד ברחוב. בסופי שבוע התנועה דלילה ומספר האנשים ברחובות קטן, לכן יש לנקוט אז במשנה זהירות.

 • לא להסתובב עם תיק או תרמיל עליך, לא עם מצלמה ,או טלפון סלולרי ביד. רצוי להסיר תכשיטים ולהוריד שעון מהיד.

 • הסתובב עם מינימום מזומנים עליך. הסתר מזומנים אלה במקומות מסתור עליך. השאר מזומנים, דרכונים ודברי ערך בכספת שבמלון.

 • הצטייד במספר כרטיסי אשראי, כשכולם בכספת, למעט אחד שיהיה עליך.

 • להגביר ערנות וזהירות במקומות צפופי אדם (שווקים, מקומות קרנבל ,תחנת רכבת/אוטובוס וכו').

 • להיות למלווה באדם מקומי, היודע לזהות סיכון, או איום.

 • הכן מראש שטר כסף מקומי, למקרה שוד, אותו תוכל לשלוף במהירות.

 • במקרה שוד, אל תהיה גיבור ומלא דרישת השודד. אם תפעל כך, סביר שלא תיפגע.

 • הימנע מלבקר בפבלה favela (שכונות עוני ) ואם כבר אתה רוצה לבקר העשה זאת עם גורם מוסמך והימנע מלהיכנס לסמטאות הפבלה. הצמד לרחובות הראשיים.

 • אל תתפתה לחבור לאנשים שאינך מכיר המציעים לך הצעות מפתות שונות. גם אם יציגו בפניך תעודות ואישורים, ויעשו עליך רושם אמין. יתכן וזו תרמית ומצג שווא.

 • אל תשאיר שום חפץ אישי ללא השגחה צמודה. לא בחופי הים ולא בשום מקום אחר.

 • אל תסתכל בפניהם של אנשים חשודים ואל תמשוך את תשומת ליבם.

 • בלילה לא להסתובב ברחובות ריקים, בחופי ים ובפארקים.

 • השתמש בכספומטים בתוך מבנים .

 • כאשר אתה נותן כרטיס אשראי וודא שאתה רואה שנעשה בו שימוש תקין לנגד עיניך ושהוא מוחזר אליך מיידית. שמור קבלות על חיובי כרטיס אשראי ובדוק אח"כ את חיובי חברת האשראי.

 • אפשר וכדאי לצלם בברזיל. לא לחשוש מצילום. עם זאת, היוועצו במדריך שלכם, האם אפשר להוציא מצלמה ולצלם במקום בו אתם נמצאים ולהלך עם מצלמה בחוץ. אם אתם מצלמים בסלולרי, הכניסו המכשיר לכיס לאחר צילום. במקומות הומים, משנה זהירות.

כל האמור לעיל, אין בו כדי להרתיע מפני ביקור בברזיל. נהפוך הוא. ראוי ומומלץ לבקר במדינה מעניינת, מגוונת ומרתקת זו. אין טעם לבקר בברזיל ולחשוש כל הזמן. אם תנקטו בצעדי הזהירות הנ"ל ותגלו ערנות, סביר שלא יאונה לכם רע ותהנו מהטיול.

בערים הגדולות בברזיל – ריו, סן פאולו, סלבדור, פורטלזה, סן לואיס ואחרות-האיום על הבטחון האישי גדול יותר ממשית מאשר בערים קטנות ומקומות מרוחקים. אזור "דרך הרגשות" בצפ' מזרח המדינה הוא אזור בטוח. כך גם במרבית המקומות בעיירות הקולניאליות במינאס ז'ראיס-אורו פרטו Ouro Preto , מריאנה Mariana, קונגוניאס Congonhas, טיראדנטס Tiradentes.

כסף ותקציב

המטבע בברזיל הוא ריאל ברזילאי. המטבע נמצא בתהליך של היחלשות מתמדת ב 20 שנים האחרונות. בינואר 2020 שער הריאל היה 4.15 ריאל לדולר אמריקאי אחד (ביחס לשקל שוויו כ 85 אגורות). בשנת 2005 שער החליפין היה 2.4 ריאל לדולר וב 1995 0.91 ריאל לדולר. משמע, ברזיל זולה לתייר הישראלי.

שיקול חשוב נוסף נובע מקיום איום מתמיד על הבטחון האישי של התייר, בעיקר בערים הגדולות (ריו, סלבדור, סן פאולו, רסיפה, פורטלזה, סן לואיס ועוד). משום כך, חשוב להתנייד עם מינימום מזומנים נדרש.

השימוש בכרטיסי אשראי הוא מקובל ונפוץ בברזיל, אפילו יותר מאשר בישראל. גם במקומות נידחים יחסית, כגון באזור "דרך הרגשות" בצפ' מז' ברזיל, מקבלים כרטיסי אשראי במרבית החנויות, מסעדות ואפילו מקומות של אוכל רחוב. לחיוב בכרטיס האשראי לא מתלוות דרישה לתשלום אחוזים נוספים לכיסוי עמלת כרטיס האשראי. מכאן, התשלום הוא נוח ואינו מחייב להסתובב עם כמות גדולה של מזומנים. לנותני השירותים השונים יש אמצעים ניידים (ללא חיבור ישיר לחשמל) לסריקת כרטיסי האשראי, דבר המפשט ומקל על תהליך הגבייה.

השימוש במכונות כספומט ATM , למשיכת מזומנים אינו כדאי בברזיל. אני משכתי בשדה התעופה בסן פאולו ריאל ברזילאי . חברת כרטיס האשראי בארץ המירה את הריאל הבריזלאי שמשכתי לדולר ואת הדולר לשק. בסופו שילמתי 1.15 ₪ לריאל, במקום 0.85 ₪ לריאל (שילמתי כ 30% יותר שקלים בעסקה זו).

כדאי שיהיה מוכן לשליפה מהכיס שטר של 50 או 100 ריאל למקרה של שוד. פגשנו מקומי שהראה לנו את ידו המצולקת, תוצאה של שוד ,כאשר לא היה לו מה לתת לשודד.

נכון לינואר 2020,לא ניתן לרכוש מטבע ברזילאי בסניפי הבנקים בישראל. הדרך היחידה לעשות זאת היא בנתב"ג וגם זאת, מומלץ להזמין מט"ח ברזילאי מראש למועד עזיבתכם ארצה. כמו כן, יש מקומות Exchange פרטיים בארץ בהם ניתן לרכוש מטבע זה, גם כן בהודעה מראש.

ברזיל היא ארץ הנחשבת ליקרה עבור תושביה, עבור שכנותיה ומדינות אמריקה הלטינית ובמידה מסוימת גם לתיירים מאירופה ואף ארה"ב. עבור התייר הישראלי ברזיל היא ארץ זולה ממש. מחירי מקומות לינה ומסעדות הם חצי ופחות מהמקובל בישראל. עם זאת,יש לדעת כי המחירים בריו ובסן פאולו גבוהים יותר משאר האזורים בברזיל. ככלל ניתן לומר יש נורמות המתאימות לריו וסן פאולו, הערים הגדולות בברזיל ונורמות שונות ,בשאר אזורי ברזיל. זאת, גם בהקשר של יוקר המחייה ורמת החיים.

במהלך כל הטיול השתמשנו במזומן ב 4,000 ריאל ברזילאי ועוד 1000 דולר אמריקאי,סה”כ לזוג מטיילים. יתר התשלומים בוצעו בכרטיס אשראי. עלות הטיול הכוללת לאדם היתה כששת אלפים דולר כולל כל הטיסות.

הגעה לברזיל

נכון לינואר 2020,מישראל יש טיסה ישירה לברזיל (סן פאולו) וחזרה ,שלוש פעמים בשבוע עם חברת Latam ( כ 15 שעות טיסה בהלוך וכ 13.5 שעות בחזור). במידה ויש לכם טיסת המשך מסן פאולו והיא איננה עם Latam , כי אז סביר שתצטרכו לקבל את המזוודות שלכם בסן פאולו ולעשות תהליך צ'ק אין מחודש למזוודות בדלפק חברת התעופה של טיסת הפנים ובטרמינל המתאים. הטיסות מישראל ואל ישראל הן לטרמינל 3 בסן פאולו. טיסות הפנים מסן פאולו הן בד"כ מטרמינל 2. מרחק ההליכה מטרמינל 3 ל 2 ולהיפך הוא 25-20 דקות !! משמע , אם אתם נמצאים בסיטואציה זו, הבטיחו שיש לכם זמן המתנה של 3 שעות לפחות בסן פאולו ,בין הטיסה הבינ"ל לטיסת הפנים.

יש כמובן טיסות לא ישירות לברזיל, דרך יעדים באירופה, או בעמן. זכרו שאם יש טיסות המשך עם אותה חברת תעופה ,ניתן לשלוח הכבודה אל יעד הטיסה הסופי, בד"כ.

לבוש

למטיילים בברזיל, מומלץ ללבוש ביגוד מנדף והמתייבש מהר יחסית. וחולצות עם שרוולים ארוכים, להגנה מפני השמש. ניתן לרכוש בברזיל חולצות שרוול ארוך צבעוניות, מנדפות, החוסמות 50% קרינת UV .זו אחת הקניות הטובות שעשינו שם.

חשוב לבוא לברזיל עם כפכפים (ניתן לרכוש כפכפי Havaianas ודומיהם בברזיל במחירים נמוכים) ועם סנדלי הליכה. מי שמטייל בסלבדור ובערים הקולניאליות של מינאס ז'ראיס ,חשוב שיצטייד בנעלי הליכה טובות (יש שם רחובות מרוצפי אבן ולא אספלט) .

כאמור בד"כ הטמפרטורות אינן יורדות מ 20 מעלות, לכן אין צורך במעיל, למעט אולי מעיל רוח דק. מומלץ לבוא עם שני סטים של מכנסיים קצרות ולא לשכוח כובע נגד שמש.

תשר

במסעדות נהוג להשאיר תשר של 10% . אולם במסעדות רבות, יש הגובים את התשר מראש והוא מוגש כחלק מהחשבון. נהוג לתת תשר גם למדריכי תיירות ולנהגים המסיעים אתכם. לנהגי מוניות נהוג לעגל כלפי מעלה את הסכום הנדרש לתשלום.

התמקחות

נהוג להתמקח על המחיר עם נותני שרותי תיירות, כמו גם בחנויות ובשווקים. יש כאלה שיודיעו שהמחיר קבוע ויש לכבד זאת.

תקשורת ושפה

השימוש בטלפוניה סלולרית מאוד מקובל בברזיל. לא בכל מקום יש קליטה וקשר. בערים הגדולות התקשורת טובה. השימוש בווטסאפ ובאי-מייל מאוד מקובל בברזיל.

השפה בברזיל היא פורטוגזית. הרוב המוחלט של הברזילאים אינם מבינים ואינם דוברי אנגלית. נתקלנו בפקידי קבלה במלונות ,בעיירות קטנות ובאזורים מרוחקים שאינם דוברי אנגלית. כך גם מלצרים במסעדות. בערים הגדולות -ריו, סן פאולו וסלבדור -הידע באנגלית של נותני שירותי תיירות הוא בד"כ משביע רצון. ניתן לתקשר עם המקומיים בספרדית. יש דמיון מסוים בין השפות, אולם מרבית הברזילאים אינם דוברי ספרדית.

חשמל

החשמל בברזיל הוא 220 והשקעים מתאימים לאלה הקיימים בישראל. יש בברזיל שני סוגי שקעים ושניהם מתאימים לתקע הישראלי. משמע, אין צורך להביא תקע חשמלי אוניברסלי.

התנהגות מכבדת

שמור על הסביבה. הימנע מביקורת על ברזיל ואנשיה, מדיון פוליטי ומביקורת על שחיתות ,או ביטויי חוסר יעילות. הימנע מהתנהגות קולנית ומתבלטת. כבד את המדינה בה אתה מבקר ואת תושביה.

לא פחות חשוב, זכור את הג'ינגה.

חברה מתירנית ?

במונחים של תייר מערבי, החברה בברזיל עשויה להיתפס ע"י רבים כמתירנית. הדבר בא לביטוי, בין היתר, בתופעות של גיפוף ונשיקות רומנטיות בין זוגות ברחוב או בחוף הים , בלבוש חושפני של נשים בחוף הים וברחוב (לא ערום ולא טופלס האסורים). להבנתי, זה ביטוי של הג'ינגה.

בהקשר זה של מתירנות התלויה בעיני המתבונן יצוין, כי בברזיל קיימים מוטלים לאהבה Love Motel. מוטלים שחדריהם מושכרים לפי שעות, לצורכי אהבה ומין. למוטלים שמות שונים ,להם צמודה המילה מוטל. אפשר שזהו שם קוד. המוטלים לאהבה נמצאים בצידי דרכים בין ערים וגם בתוך ערים כמו ריו.

אוכל וקינוחים

האוכל הברזילאי עשיר בבשר דגים ופירות ים. פילה מיניון מככב במנות הבשריות.

מאכל הפֵייז'וֹאדה (Feijoada) היא המאכל הלאומי הנפוץ בברזיל. זהו תבשיל קדרה של שעועית שחורה, בשר ושורשי קסאווה טחונים (כנראה לא משהו שיתחבב עליכם). ברזיל עשירה בפירות מגוונים . בכל המלונות בהם היינו הוגשו בארוחות הבוקר, בין היתר, פירות טעימים שכללו אננס, פאפיה, אבטיח, מלון, ענבים, קיווי ועוד. בתחום המאפים המתוקים, ברזיל מאכזבת. גם בבתי הקפה ומאפה היוקרתיים והנחשבים ביותר, כמו גם במלונות, איכות המתוקים, באופן כללי ירודה לחיך הישראלי.

תכנון טיול לברזיל

ברזיל היא ארץ ענקית ומגוונת. יש הרבה מה לראות בה והזמן בד"כ מוגבל. הנה מספר כללים ועקרונות שיסייעו לדעתי למטייל העצמאי בתכנון טיול מוצלח, יעיל ומהנה בברזיל.

 • התמקדו בדברים המעניינים אתכם, בדברים שעדיין לא ראיתם ובדברים שאסור להחמיץ.

 • מאחר וברזיל היא מדינה גדולה בשטחה כדאי לפצל הטיול בה למספר טיולי משנה (עפ"י האזורים) ולהיות בקשר עם גורמי תיירות בכל אזור בנפרד. כך תבטיחו התמחות של גורם מקומי ,תראו יותר מקומות ותחסכו בעלויות. תכנון טיול ע"י גורם אחד לכל ברזיל, יגדיל ממשית עלויות ויקטין את שעות ההדרכה ומספר האתרים שתבקרו עם מדריך.

 • חשוב לתכנן הדרכה וליווי צמוד בכל מקום בו תטיילו בברזיל, בין היתר, בגלל בעיית הביטחון האישי.

 • מסגרת הזמן הדרושה לטיול בברזיל מותנית במקומות בהם תרצו לבקר. לטעמי, יש להקדיש לפחות שלושה שבועות לטיול במדינה זו.

 • צרו קשר עם מספר מארגני תיירות אמינים (המלצות בהמשך מאמר זה), קבלו הצעות, בררו והצליבו מידע ובחרו המתאים לכם. כך ביחס למדריכים ,סוכנויות תיירות ונותני שרותי קרקע אחרים.

 • עלות המלונות בברזיל זולה יחסית למטייל הישראלי. פנקו עצמכם במלונות טובים ובמיקומים טובים (המלצות על מלונות בהמשך מאמר זה).

 • הסתייעו בטיסות פנים ככל האפשר, ע"מ לקצר טווחים וזמן. טיסות הפנים יעילות, מגוונות ומחירן סביר.

 • במקרה של קיום טיסות המשך, לוודא מראש שהמזוודות מגיעות אל היעד הסופי. להביא בחשבון שאם טיסת ההמשך היא עם חברת תעופה שונה, אפשר ולא תוכלו לשלוח המזוודות ליעד הסופי. במקרה כזה חשוב לוודא קיום זמן המתנה מתאים בין הטיסות, לטעמי 3 שעות.

מה לראות בברזיל ?

 • ריו דה ז'נרו - מומלץ להקדיש לריו 5 ימים נטו. פרוט על טיול בריו-ראו מאמר נפרד בבלוג זה, תחת הערך ברזיל-ריו דה ז'נרו https://www.lametayel.co.il/he/node/1099079/ .

 • סלבדור – מומלץ להקדיש יומיים לסלבדור ויום מחוץ לסלבדור . אנו הצלחנו לדחוס שני ימי טיול בסלבדור ביום אחד, תודות למדריך מיומן ויותר שעות טיול ביום.

 • מפלי האיגוואסו Cataratas do Iguaçu – ביקור במפלים נהדרים ומיוחדים אלה יצריך כ 3 ימים (לרבות ביקור בצד הארגנטיני של מפלים אלה(. פרטים הנושא המפלים, ראו מאמר על טיול בארגנטינה בבלוג זה.

 • "דרך הרגשות" Ruta de las Emociones – מסלול טיול מקסים בנופים מרהיבים וייחודיים. משיאי הטיול בברזיל. מומלץ להקדיש לכך 6 ימים ו 6 לילות. פירוט ראה מאמר נפרד על כך בבלוג זה.

 • העיירות הקולניאליות במדינת מינאס ז'ראיס – עוד מסלול טיול מקסים ,הכולל את העיירות אורו פרטו Ouro Preto , מריאנה Mariana, קונגוניאס Congonhas וטיראדנטס Tiradentes. מומלץ להקדיש לכך 4 עד ימים נטו. ניתן לשלב ביקור בפארק אומנות מיוחד הקרוי Inhotim Museum,לא הרחק מהעיר בלו הוריזונטה Belo Horizonte (יצריך יום נוסף).

 • עיירות קולניאליות נוספות- אולינדה Olinda ליד Recife ופראטי Paraty הקרובה לריו. לביקור באולינדה יספיקו 7 שעות ולפארטי יש להקדיש יומיים+לילה(ברוטו).

 • אזור האמזונס – זהו אזור של יערות גשם,טבע ונהר ענק. ביקור באמזונס יצריך לפחות 5 ימים. לא טיילתי באמזונס בברזיל (מאחר והייתי בג'ונגל יערות גשם בפרו), כך שאיני יכול למסור פרטים על כך.

 • אזור פנטאנל Pantanal- אזור גדול במערב ברזיל של טבע, ביצות ובעלי חיים מסוגים שונים. ביקור באזור זה יצריך לפחות 5 ימים. לא טיילתי כאן (מאחר וערכתי מספר טיולי ספארי באפריקה), כך שאיני יכול למסור פרטים על כך.

ללא ספק יש מקומות נוספים ראויים לביקור בברזיל ,כמו גם ניתן להשקיע יותר ימים בכל אחד מהמקומות הנ"ל. אולם, בהנחה שהזמן מוגבל ,ראה לי שעדיף להתמקד בנ"ל.

הקרנבל בברזיל

הקרנבל בברזיל הוא אירוע מיוחד של חגיגה לאומית עממית, הנחוג בכל רחבי המדינה. לקרנבל הקשרים פולקלוריסטיים, תרבותיים ודתיים, שלא נעמוד עליהם כאן. הקרנבל נחוג 50 יום לפני חג הפסחא, בחודש פבר' או מרץ (המועד אינו קבוע ויש לבדוק בכל שנה המועד המדויק) ותמיד הוא מתחיל רשמית ביום שבת. לקרנבל שתי פנים. האחד פן עממי- הפנינג ,פסטיבל, תהלוכות, ריקודים, תחפושות, תלבושות מיוחדות, מוסיקה וכו' - המתקיים ברחובות הערים.

הפן השני, הוא זה של תחרות בתי הספר לסמבה הטובים בריו, המתקיימת במשך חמישה ערבים רצופים בריו ומושכת אליה את התקשורת העולמית ועשרות אלפי צופים. ההכנות לקרנבל של בתי הספר לסמבה נעשות במשך כל השנה. התהלוכות והאירועים העממיים מתחילים בד"כ חודש או חודשיים לפני המועד הרשמי של תחילת הקרנבל , בסופי שבוע (ימים שבת וראשון). יש מקומות שהם מתחילים מ 1 ינואר . הקרנבל בברזיל מושך אליו עשרות אלפי תיירים מרחבי העולם, עם כל המשתמע מכך .

המקומות המומלצים לצפות באירועי הקרנבל העממיים הם בריו Rio de Janiero, סלבדור Salvador de Bahia , אולינדה Olinda ,רסיפהRecife וסן לואיס Sau Luis . האירוע המרכזי של הקרנבל בריו מתקיים באתר מיוחד בעיר הקרוי Sambadrome ובו מתקיים מצעד של בתי הספר לסמבה המובילים בעיר, בימים שישי עד שלישי של שבוע הקרנבל. בנוסף ובמקביל, מתקיימים תהלוכות ואירועים עממיים המוניים ברחבי העיר ריו. בעיר רסיפה Recife, ביום השבת שחל בשבוע הקרנבל ,מתקיים מצעד עממי ברחובות העיר ,לאורך כשישה ק"מ,בו משתתפים מעל שני מיליון חוגגים. הארוע נקרא Galo da Madrugada "תרנגול השחר" . זהו הפנינג ענק עם מוסיקה,שמחה, בובות ענק והרבה צבע.

חמישה מקומות שאין להחמיץ בברזיל

 1. הפארק הלאומי לנסאוז מרניאנסס Lençóis Maranhenses ב"דרך הרגשות". בו נופים מרהיבים ומהיפים בעולם, של דיונות חול ולגונות מים בתוכן.

 2. ריו דה ז'נרו-תצפיות מגבוה על העיר, חופי הרחצה, חיי הלילה ומדרגות סלרון.

 3. אזור פלוריניו Pelourinho בסלבדור.

 4. עיירת המכרות הקולניאלית אורו פרטו Ouro Preto במדינת מינאס ז'ראיס.

 5. העיירה הקולניאלית אולינדה Olinda , הסמוכה לרסיפה Recife. .

תקציר מסלול טיול בברזיל

להלן יוצג תקציר מסלול טיול עצמאי שביצעתי בברזיל, בחברת רעייתי ועוד זוג חברים, בחודש ינואר 2020. המסלול כלל חמישה קטעי טיול, או טיולים נפרדים . כל קטע טיול תואם בנפרד עם גורמי תיירות אחרים. מראש החלטתי לוותר על ביקור באזור האמזונס ובאזור פנטאנל , מסיבות שצוינו לעיל. באזור מפלי האיגווסו ביקרנו כבר לפני מספר שנים ( ראה מאמר נפרד בבלוג זה על טיול בארגנטינה ובאיגוואסו https://www.lametayel.co.il/he/node/1028032). המסלול שיוצג להלן היה 19 יום ברוטו .

בדיעבד, הייתי מוסיף למסלול שיוצג כאן, עוד 7 ימים, אם אפשר. יום בדרך הרגשות, יום בסלבדור, שלושה במינאס ז'ראיס ( יום באורו פרטו, יום איניוטים Inhotim ויום מריאנה/טיראדנטס והאזור) ויומיים בפאראטי Parati. לחובבי נופש ,יש אתרים מצוינים בברזיל ,המצריכים זמן נוסף.

יצוין כי במהלך כל הטיול, למעט בריו וקצת בסלבדור, לא נתקלנו כמעט בתיירים זרים, שלא לדבר על ישראלים. מאידך ברזילאים רבים מטיילים בברזיל בתקופה זו של השנה. סביר שבתקופת הקרנבל, תיירות זרה היא שכיחה בברזיל.

להלן מסלול הטיול כפי שתוכנן ובוצע בפועל (פרוט המסלול -ראו מאמרים נפרדים לכל קטע טיול, בבלוג זה-קישורים בסוף רשימה זו):

טיול ב"דרך הרגשות"

הטיול בדרך הרגשות שכלל 6 ימים/6 לילות ברוטו, תוכנן ובוצע באמצעות סוכנות תיירות מקומית מצוינת בשם נטור Natur (פרטיה בהמשך). זהו טיול פרטי מודרך, עם מדריך דובר אנגלית + נהג(ים),לכל אורכו, כאשר נטור סיפקה את כל שרותי התיירות הנדרשים (מלונות, כלי רכב, מדריכים, נהגים, סירות, מעבורות וכו').

יום 1 , יום שישי – הגעה לסן פאולו, בשעה 0545 בבוקר (לאחר 15 שעות טיסת לילה ישירה מת"א). איסוף מזוודות, מעבר טרמינל וצ'ק אין מחודש לטיסת פנים. 1000-טיסת המשך ישירה לג'ריקואקוארה Jericoacoara הקרןיה גם ג'רי (3.5 שעות-טיסה ישירה נעשית 3 פעמים בשבוע ותזמנתי כך, שנטוס בהתאם). נחיתה קרוב לג'רי ב 1345. שעה נסיעה לג'רי, התארגנות במלון וסיור עצמאי בחוף ובעיירה לינה בג'רי במלון המצוין Blue Residence Hotel .

יום 2, שבת – סיור עם טרקטורונים הקרויים buggy , של כ 7 שעות באזור ג'רי . במסגרת זו מבקרים באתרי טבע שונים באזור. המסלול היום כולל קטעי הליכה של כשעה במצטבר. במסגרת זו מבקרים במקומות הבאים (לינה בג'רי במלון המצויןBlue Residence Hotel) - Lagoa Azul, Paraíso in Jijoca de Jericoacoara , Pedra Furada, Ceará postcard , Paraíso lagoonחזרה למלון ב 1630 לערך. לקראת ערב סיור עצמאי בחוף ובעיירה ג'רי.

יום 3,יום א' – בבוקר נסיעה מג'רי לפרנאיבה Parnaíba . בדרך מראות טבע מרהיבים, הכוללים: Mangue Seco, Guriu, Lagoa da Torta em Tatajuba, Ilha do amor וחצייה במעבורת של נהר קוראו Coreaú . אחה"צ שייט בסירת מרוץ בדלתא של נהר פרנאיבה Delta do Parnaíba , עם עצירה לארוחת צהריים באי Canárias Island. לאחר מכן, המשך השייט בדלתא של הנהר אל מקום ייחודי ,בו צופים בארוע יוצא דופן, בו מאות רבות (ואולי אלפים) של ציפורים אדומות מסוג הקרוי איביס אדום red ibis ( או גווארה guarás , מגיעים ללינת לילה ,על גבי שדרה של עצים מסוימים, לעת ערביים. תופעת טבע מרהיבה וייחודית במינו. לינה במלון מצוין בעיר פרנאיבה Parnaíba , הקרוי Hotel Casa de Santo Antonio.

יום 4, יום ב' – נסיעה ברכב 4X4 מפרנאיבה Parnaíba לכפר קבורה Caburé. הדרך עוברת חופים ,דיונות ונופים יפים. מעבר בסירת מרוץ מקבורה לכפר הדייגים אטינס Atins. לאחר ארוחת צהרים והתארגנות במלון היפהפה והמיוחד La Ferme de Georges יצאנו לשטח ברכב 4X4 לטיול בנופי מדבר מדהימים. נופים של דיונות חול ,בהן לגונות מים, בקטע של פארק לאומי, הקרוי לנסאוז מרניאנסס Lençóis Maranhenses . מהיפים שראינו בכל טיולנו בעולם. ללא ספק המראות של היום ומחר הם שיא טיולנו בברזיל.

יום 5,יום ג' – יציאה מאטינס בסירת מרוץ והפלגה על נהר Preguiças River אל עבר העיירה בהאריניאס Barreirinhas . בדרך עצירות במספר מקומות להתרשמות מנופים יפים, לרבות ירידה מהסירה באזור בו עצים שחורים וחומים מתו בתוך דיונות חול צהובות (מראה יפהפה). לאחר ארוחת צהרים קצרה ב בבהאריניאס, יצאנו ברכב 4X4 לבקר בקטע אחר של פארק Lençóis Maranhenses, הקרוי Grandes Lençóis. שם , תוך שילוב של נסיעה באזור דיונות והליכות רגליות נחשפנו למראות של לגונות מים כחולות וירקרקות בלב דיונות לבנות. והמראה עותק נשימה ממש. באחת הלגונות רחצנו ולא היינו לבד .לאחר שקיעה חזרנו למלון המצוין בבהאריניאס הקרוי Porto Preguiças Resort.

יום 6,יום ד' – הסעה מבהאריניאס Barreirinhas אל העיר הגדולה באזור, סן לואיס São Luís , עם נהג דובר פורטוגזית . לאחר כ 5 שעות נסיעה ,עם עצירות להתרעננות , הגענו לסן לואיס. לאחר התמקמות במלון ,יצאנו ב 1400 לסיור מודרך בעיר סן לואיס שנמשך כארבע וחצי שעות. זאת עם מדריך דובר אנגלית ונהג. הסיור בעיר מעניין וכדאי. לינה בסן לואיס במלון מצוין בשם Luzeiros Hotel .

טיול באולינדה Olinda , סלבדור Salvador וקשוארהCachoeira

יום 7, יום ה' – ביקור באולינדה Olinda, לינה בסלבדור. בשעה 0600 בבוקר המראנו בטיסת פנים מסן לואיס לרסיפה Recife ,אליה הגענו ב 0800. לקחנו מונית משדה התעופה של רסיפה לאולינדה ( 45 דק' נסיעה) . המזוודות נסעו מסן לואיס ישירות לסלבדור ,שכן בערב לקחנו טיסת פנים נוספת מרסיפה לסלבדור, עם אותה חברת תעופה ( Azul ). בשעה 0900 פגשנו מדריכה באולינדה וביצענו טיול רגלי בעיר קולניאלית מעניינת זו. באולינדה רחובות ציוריים צבעוניים ומתקלפים . טיילנו ברחובות, שוחחנו עם מקומיים ובסביבות השעה 1330 עזבנו את העיירה עם המדריכה. היא לקחה אותנו לארוחת צהריים בעיר רסיפה . נסענו במספר אזורים ברסיפה ולאחר ארוחה במסעדה מקומית, יצאנו אל שדה התעופה. המראנו מרסיפה ב 1715 לערך ולאחר שעה וחצי טיסה הגענו לסלבדור. לינה במלון Pestana Convento do Carmo Hotel בסלבדור (מלון שהוקם במבנה ששימש בעבר כמנזר). במלון זה נלון שלושה לילות.

יום 8, יום ו' – ביקור בעיר סלבדור, עם המדריך פטריק ורכבו (פרטי קשר עם פטריק בהמשך). . היום בצענו טיול אינטנסיבי בו הצליח המדריך לכלול אתרים שבמקור חשבתי לראות במשך יומיים. העיר סלבדור הנמצאת במדינת בהאיה היא מעניינת מאוד, מגוונת ובה מראות ציוריים ובלתי נשכחים. עם זאת, היא גם עיר שהביטחון האישי בה לתייר הוא נושא שיש לתת עליו את הדעת. תודות לפטריק, לא חווינו איום. במסגרת זו ביקרנו באתרים רבים בסלבדור ,שלא יפורטו כאן. פרוט ראו במאמר נפרד בבלוג זה המוקדש לסלבדור והאזור.

יום 9, שבת – ביקור מחוץ לסלבדור עם פטריק, בעיירות במדינת בהאיה, הכולל את סנטו אמרו Santo Amaro , קשוארה Cachoeira וסן פליז São Félix . אלו עיירות קטנות מעניינות, ברזיל הרגילה , עם פעילות אנושית רגילה ויומיומית ומפגשים מעניינים עם מקומיים . כך למשל ביקרנו בסנטו אמרו בכנסייה, בה התקיימה חזרה של שירה ונגינה של מקהלת אנשים בוגרים. באותה עיירה ביקרנו גם בבית בו גדלו שניים מגדולי הזמרים של ברזיל - קטניו וולוסו Caetano Veloso ואחותו מאריה בטאניה Maria Bethânia . רודריגו בן ה 85,אחיהם של השניים, הסכים לארח אותנו בביתו ולספר על משפחתו המיוחדת. קשוארה היא עיר של אמנים ומגלפים בעץ. ביקרנו אצל אחדים מהם ולא יצאנו בידיים ריקות. ביקרנו גם בעיירה התאומה לקשוארה, הנקראת סן פליז São Félix ,ממנה תצפית יפה על קשוארה והאזור.חזרנו לסלבדור לקראת ערב.

טיול בעיירות קולניאליות במדינת מינאס ז'ראיס Minas Gerais

קטע טיול זה, שכלל ארבעה ימים/שלושה לילות, בוצע עבורנו ע"י סוכנות תיירות מצוינת בבלו הוריזונטה , הקרויה קופה Kopa (פרטי קשר עם קופה בהמשך).

יום 10, יום א – טיסת בוקר מוקדמת מסלבדור (בשעה 0725) אל בלו הוריזונטה Belo Horizonte ,שנמשכה כשעה וחצי. בשדה התעופה חיכו לנו מדריך דובר אנגלית, נהג ורכב מתאים. יצאנו לבקר בשוק היפי מרקט , המתקיים מדי יום ראשון בבלו הוריזונטה. בספרות הטיולים (לונלי פלאנט ודומיו) יש המלצות חמות על שוק זה. זה שוק של מזכרות, ביגוד, עבודות יד ואוכל רחוב. לא גילינו בו עניין ועזבנו לאחר זמן קצר, בדרכנו לאורו פרטוOuro Preto . לטעמי, אורו פרטו היא מהמקומות היפים והמעניינים ביותר בברזיל . אחד משלושה מקומות, שהיו לדעתי highlight , בטיול זה (לצד "דרך הרגשות" והעיר ריו). אורו פרטו היא עיירת מכרות של זהב ואבנים טובות, שחלקם עדיין פעילים. היא נמצאת באזור הררי . מיקומה ורחובותיה ציוריים. לאחר התמקמות במלון יצאנו לסיור מודרך בעיר ,עם מדריכנו המעולה לשלושת הימים במינאס ז'ראיס, מת'אוס קוסטה. מת'אוס מתגורר באורו פרטו -פרטים עליו בהמשך. ביקרנו במספר רחובות בעיר ובכיכר המרכזית וכן במספר כנסיות כאן. למזלנו, בשעות אחר צהריים מאוחרות השתתפנו באירוע דתי המוני שהתקיים מחוץ לכנסייה, בהשתתפות מאוד אנשים. התברר כי אירוע זה קורה כאן אחת לשנה ובלי דעת, נקלענו אליו. צפינו בו בעניין רב. לינה במלון ברמה בינונית, אך סבירה ועם מיקום מעולה , בשם Hotel Pousada Clássica .

יום 11, יום ב' - המשך ביקור ברחובות אורו פרטו, לרבות ביקור בחנות גולה של עבודות אומנות מחוץ לעיר וכן ביקור מודרך מרתק במכרה זהב לא פעיל. בסביבות השעה 1400 עזבנו את אורו פרטו. משם המשכנו לעיירה מריאנה Mariana , בה שהינו כ 45 דקות באזור מרכז העיירה הקולניאלית. משם המשכנו לעיירה קונגוניאס Congonhas . בה ביקרנו מתחם כנסייתי חשוב ומעניין בו משולבות עבודות של אומן גילוף באבן ברזילאי, שפעל באזור בו אנו מטיילים בימים אלה ,במאה ה 18. שם האמן Antônio Francisco Lisboa המכונה והידוע בשם אלייז'דיניו Aleijadinho ,משמע "נכה קטן". סיפורו ויצירותיו מרגשות. הוא היה אמן ענק שפיסל בעץ ובאבן מקומית הנקראת soap stone. עיקר עבודותיו היו עיטור כנסיות בגילופי אבן יפים ומעניינים. בגיל 40 לערך הוא חלה ואיבד את אצבעות ידיו ורגליו . בשלב מסוים נקטעו גם רגליו. למרות נכותו, הוא נעזר בצוות של עוזרים ועבדים שנשאו אותו ממקום למקום. הוא המשיך לפסל בעזרת קשירת פטיש לאמת היד. יש המשווים את עבודותיו לאלו של מיכאלאנג'לו. לא פחות. ברזיל הכירה באיכות עבודותיו והכריזה עליו כפטרון הלאומי של האומנות בברזיל. נ פסגת עבודותיו של "הנכה הקטן" היא עבודה הנקראת "הנביאים" הנמצאת בעיירה קונגוניאס Congonhas, במתחם הכנסייה Santuário do Bom Jesus de Matosinhos . ספר הטיולים Rough Guide Brazil מגדיר עבודה זו כאן, כאחד מ 25 הדברים והמקומות שאין להחמיצם בברזיל. מתחם הכנסייה כולו מעניין ובפרט פסלי 12 נביאים מהתנ"ך, העומדים בחזית הכנסייה. לאחר ביקור במקום נסיעה (כשעתיים ) ולינה בעיירה טיראדנטס Tiradentes. לינה שתי לילות במלון מצוין ובמיקום מעולה Hotel Solar da Ponte .

יום 12, יום ג' – טיול ברחובות ,בכנסיות ובאתרים מעניינים בטיראדנטס. לינה בטיראדנטס. לקראת ערב נפרדנו ממת'יאוס מדריכנו.

יום 13, יום ד' - נסיעה מטיראדנטס אל ריו דה ז'נרו,עם נהג דובר פורטוגזית וללא מדריך. בדרך עצרנו לביקור בעיירה פטרופוליס Petropolis. הנסיעה מטיראדנטס לפטרופוליס נמשכה כארבע שעות. ביקרנו בארמון הקיץ של פדרו השני ,מלכה של ברזיל במאה ה 19. אכלנו במסעדת בשרים מקומית והמשכנו עוד שעתיים נסיעה אל ריו. בסביבות השעה 1700 הגענו אל ריו דה ז'נרו. לינה חמישה לילות במלון Hotel Miramar by Windsor בחוף קופקבנה,בריו.

טיול 5 ימים/5 לילות בריו דה ז'נרו

טיול זה בוצע בליווי מדריך מקומי מעולה בשם אוגוסטו גווימאראס . אוגוסטו הדריך אותנו במשך ארבעה ימים מלאים. יום נוסף בריו כלל חצי יום סיור אומנות רחוב מודרך ויתר הזמן טיול עצמאי בחופי קופהקבנה ואיפנמה.

יום 14, יום ה' – ביקור באתרים הבאים :

 • פסל ישו הגואל Christ the Redeemer of Rio ותצפית מהר הקורקובדו Corcovado .

 • תצפית הפגודה הסינית Vista Chinesa , בקרבת היער והפארק הלאומי טיג'וקה Parque Nacional & Floresta da Tijuca .

 • יער הפארק הלאומי טיג'וקה. Parque Nacional & Floresta da Tijuca . , לרבות הליכה רגלית קצרה וביקור מפל מים.

 • אזור בהאהא Barra ובחוף הרחצה המפורסם שכאן (מערב ריו).

 • בחופי הרחצה של מערב ריו - Grumari,Prainha , Praia do Secreto, Praia da Reserva, São Conrado , .

 • פבלה רוסיניה Rocinha Favela.

יום 15, יום ו' – ביקור באתרים הבאים:

 • אתר הקרנבל Sambadrome Marquês de Sapucaí , בו מתקיים מצעד התחרות של בתי הספר לסמבה המובילים של ריו.

 • הקתדרלה של ריו Catedral Metropolitana .

 • המוזיאון הלאומי להיסטוריה Museu Histórico Nacional .

 • הספרייה הפורטוגזית Real Gabinete Portugues da Leitura .

 • שדרות ריו ברנקו Avenida Rio Branco , הרחוב המרכזי של ריו.

 • קפה/מסעדה קולומבו Confeitaria Colombo (ארוחת צהריים) .

 • כנסיית סן פרנציסקו דה פאולה Igreja São Francisco de Paula .

 • מרכז תרבות וכנסיית סן פרנציסקו São Francisco da Penitência .

 • הצצה לשוק סרה Saara Market .

 • ביקור מודרך ומובנה בסדנה של בית ספר לסמבה Cidade do Samba .

 • השדרה האולימפית Olympic Boulevard וקיר אומנות הרחוב הענק של אדוארדו קוברה Eduardo Kobra large Mural.

 • מוזיאון המחר Museu do Amanhã (ביקור מחוץ למוזיאון בלבד ולא בתוכו, בגלל אילוץ זמן).

יום 16, שבת - ביקור באתרים הבאים:

 • האנדרטה להנצחת הנספים במלחה"ע השנייה Monumento aos Mortos da Segunda Guerra Mundial .

 • כיכר ה 15 לנובמבר Praça Quinze de Novembro ושוק הפשפשים שבה (מרכז העיר).

 • רחוב טלס Teles street (Arco do Teles) וסביבתו .

 • כנסיית קנדלאריה Igreja da Candelária , אתר הלפיד האולימפי Pira Olímpica, ומעגן הסירות שבקרבתו.

 • מרכז התרבות של בנק ברזיל Centro Cultural Banco do Brasil (מרכז העיר) .

 • מנזר סן בנטו Mosteiro de São Bento ( São Bento Monastery) והכנסייה הצמודה אליו The Abbey of Our Lady of Montserrat.

 • בניין הפרלמנט בארמון טיראדנטס Tiradentes Palace.

 • צפייה באירוע קרנבל עממי בשכונת סנטה תרזה (אירוע לא מתוכנן, אליו נקלענו במקרה).

 • מדרגות סלרון Selaron Steps/ Laderia do Santa Teresa / Escadaria Selarón ורחובות סנטה טרזה Santa Tereza.

 • צפייה במשחק כדורגל של אלופת ברזיל, באצטדיון המרקנה Maracanã .

 • סיור להכרת חיי הלילה של ריו,באזור לאפה Lapa.

יום 17 , יום א - ביקור באתרים הבאים:

 • הר הסוכר Pão de Açúcar (Sugarloaf Mountain) .

 • חציית גשר ריו - ניטרוי Rio–Niterói Bridge וביקור במוזיאון לאמנות עכשווית בעיר ניטרוי (עיר הסמוכה לריו) Niterói Contemporary Art Museum.

 • צפייה באירוע קרנבל עממי בשכונת פלמנגו (אירוע לא מתוכנן, אליו נקלענו במקרה).

 • אזור לאפהLapa והאקוודוקט של לאפה Aqueduto da Carioca ואזור סנטה תרזה.

 • אזור סנטה תרזה, לרבות ביקור במרכז התרבות העירוני "פארק ההריסות" Parque das Ruínas , ממנו תצפית נפלאה על ריו. וכן תצפית, ממקום אחר, על פבלת Morro Dos Prazeres .

 • אזור "אפריקה הקטנה" Pedra do Sal. אזור קטן ומקסים ,בו נולדה הסמבה של ריו.

 • אזור סינלאנדיה Cinêlandia במרכז העיר ריו, בו מבנים מרכזיים וחשובים, כגון: בית האופרה Theatro Municipal, בניין העיריה Câmara Municipal do Rio de Janeiro, הספריה הלאומית Fundação Biblioteca Nacional , המוזיאון הלאומי לאמנויות יפות Museu Nacional de Belas Artes , כיכר סינלאנדיה Praça da Cinelandia ועוד.

 • שוק עבודות יד, אומנות, מזכרות ועוד בשכונת איפנמה, הקרוי היפי מרקט Feira Hippie de Ipanema .

 • חוף איפנמה Ipanema Beach,לרבות פסל טום ג'ובים Estatua de Tom Jobim וסלע ארפואדור Arpoador Rock המצויים בחוף זה.

יום 18, יום ב' – בשעות הבוקר ארבע שעות של סיור אומנות רחוב עם מדריכה מקומית המתמחה בנושא, תוך התניידות ברכב שלה. חזרה למלון ב 1330. ארוחת צהרים בחוף קופקבנה. בשעה 1500 הסעה מהמלון לשדה תעופה. טיסת פנים מריו לסן פאולו עם חברת Latam וטיסת המשך ישירה מסן פאולו לישראל ( כ 13.5 שעות) , עם אותה חברת תעופה.

יום 19 , יום ג' - נחיתה בנתב"ג , בשעה 1725 .

מארגני תיירות בברזיל – מדריכים, סוכנויות טיולים

מאמר נפרד בנושא מופיע בבלוג זה https://www.lametayel.co.il/he/node/1099193/ .

ריו דה ז'נרו

לטעמי חובה להתנייד בריו עם מדריך ורכב. למדריך ידע רב והתמצאות בעיר וגם מסיבות ביטחון אישי. להלן מדריכים מומלצים עימם הייתי בקשר:

Augusto Guimaraes – what's up +5521-97660-1175, [email protected]

אוגוסטו הוא המדריך הטוב ביותר שהיה לי אי פעם. מכיר את ריו על בוריה. מבין לנפש לקוחותיו ומתאים עצמו אליהם. מקושר ובעל יכולת לארגן ולסדר דברים, בזמן קצר ולא על חשבון זמן התיירים. כך השיג לנו כרטיסים למשחק במרקנה, תוך הפעלת חברים שלו, סידר הסעה לשדה תעופה בתעריף שהיה נוח לנו מהרגע להרגע, עקף תור בקורקובדו, ע"י הפעלת מוכר כרטיסים בקופה וכדומה. דובר אנגלית מצוינת, מאחר והתחנך בילדותו בארה"ב. בזכותו ראינו את ריו באופן שתייר ממוצע לא היה רואה ,באותה מסגרת זמן בה היינו איתו. הוא דרש מחיר סביר והיה איתנו כ 11 שעות ביום בממוצע. אוגוסטו הוא המלצתי הראשונה והעיקרית למדריך בריו.

Luís Darin - what's up +55 (21) 991-688-150. [email protected] Website: www.riotourguide4u.com

מדריך אמין, איכותי ומומלץ. התקשורת עימו הייתה טובה . דובר אנגלית טובה וגם ספרדית. החלטתי לא לבחור בו מאחר והקפיץ מחיר באופן חריג כשהחלטתי לשנות ולהגיע בשיא עונת התיירות. נוקב במחיר לשמונה שעות הדרכה. סביר שידרוש תוספת מחיר על 11 שעות הדרכה. התרשמתי לטובה מלואיס דארין, אך לטעמי אין להשוותו ליכולות היוצאות דופן של אוגוסטו.

Daniel Cabral - [email protected]

Humberto Campos - [email protected] www.humbertodorio.com

מדריכה מקומית מעולה ודוברת אנגלית לסיורי אומנות רחוב :

NINA GANI, WhatsApp +55 21 997628083. [email protected]

הסעה לשדה התעופה בריו וממנו:

המדריכים בריו יכולים לסייע בארגון הסעה. עם זאת, נראה שהדרך הזולה ביותר היא הסתייעות בשרות שאטל המבצע הסעה ממלונות בעיר אל שדה התעופה ולהיפך. שרות אמין ומומלץ כזה הוא של שאטל ריו:

[email protected] , https://www.shuttlerio.com.br/home/br/

חברת הסעות (וגם תיירות) נוספת היא טרנסריזנדר https://transrezenderj.com.br/ [email protected]

סלבדור ובאהיה

מדריכים מומלצים עימם הייתי בקשר:

Patrick Lordello, cell 5571991631506+, [email protected]

פטריק לורדלו היה המדריך שלנו בעיר סלבדור ובעיירות שמחוץ לה. פטריק הוא מדריך מנוסה, דובר אנגלית סבירה, "רעב" להדריך. מצאתי את שמו באתר למטייל. הוא חרוץ, גמיש, משקיע ומשתדל מאוד. הרגשנו בטוחים בחברתו והוא ידע להזהיר אותנו מראש ,לפני שנוצר איום עלינו. אני בהחלט ממליץ עליו ושמח שבחרתי בו, למרות שיש כנראה טובים ממנו. הוא זקוק להכנסה וראוי להשתמש בשרותיו. הדריך אותנו בסלבדור ומחוצה לה.

Fernando Bingre , Mobile/WhatsApp: +5571-99944-0612 [email protected]

מדריך מנוסה ואמין מסלבדור, עימו הייתי בקשר . פחות גמיש מפטריק, שלא התחשבן על שעות ההדרכה.

סוכנויות טיולים בסלבדור עימן הייתי בקשר:

Agencia Bahia Metisse, contact person is Nicolas. Cell/what's Ap +5571 98801-0837 . [email protected]

Luck Receptivo, www.luckreceptivo.com.br , [email protected]

סוכנויות אלה שוכרות שרותי מדריכים מהסוג של פטריק ופרננדו, מציעות סיורים עם רכב והסעות לשדה התעופה.

"דרך הרגשות"

הדרך הטובה ביותר לטיול ב"דרך הרגשות" היא להתקשר עם סוכנות מקומית מהאזור שם, שתארגן מסלול, שרותי קרקע, הדרכה, לינות וכו'. חשוב לקיים טיול זה עם מדריך דובר אנגלית (הנהג יכול לדבר פורטוגזית בלבד), דבר המייקר עלות הטיול, אולם חיוני. הייתי בקשר עם מספר סוכנויות טובות ,שפרטיהן להלן:

Natur Tourismo - whats up messages and calls is +5586-8866-7878. Reg. phone +5586-3322-8174 www.naturturismo.com.br [email protected]

נאטור היא סוכנות הטיולים שארגנה הטיול שלנו ל"דרך הרגשות" ממוקמת בעיירה Parnaíba . הטיול שארגנה עבורנו היה מושלם וברמה גבוהה. המלונות שהוצעו על ידי סוכנות זו היו הטובים שיש בכל מקום . מחיר הטיול ותנאי התשלום היו סבירים ונוחים יחסית. מאוד מומלצים על ידי.

סוכנויות טיולים נוספות, לאזור זה, עימן הייתי בקשר הן:

Eco Adventure Tour - [email protected] https://ecoadventure.tur.br/en/ecoadventure-en/ ממוקמת בעיירה פרנאיבה

Mauricio Travels – Tel : +55 21 4042-7201. http://www.mauriciotravels.com [email protected]

Taguatur Turismo - [email protected]

Red Pineapple – contact person Assaf Cohen . 050-9885008

[email protected] , https://www.redpineapple-trips.co.il/

. סוכנות טיולים ישראלית, המציעה טיולים ברחבי העולם, לרבות ל"דרך הרגשות" . אסף כהן כתב מאמר מעניין ונותן השראה על "דרך הרגשות" https://www.gotravel.co.il/travel/?p=3723 .

מדריכי טיולים מקומיים בדרך הרגשות , אשר הדריכו אותנו במהלך הטיול :

Alessandro Schwonka -Cell +55 86 99961-6263 . [email protected]

Quadri & Aventuras - Cell +55 86 99961-6263 . [email protected]

אלסנדרו היה המדריך שלנו בארבעת הימים הראשונים של טיולנו ב"דרך הרגשות". הוא נשלח אלינו ע"י סוכנות Natur עימה התקשרנו. מדריך טוב מאוד הדובר אנגלית טובה, מתמצא בשטח ובעל ניסיון. לאלסנדרו יש חברה בשם Quadri & Aventuras המפעילה טיולי טרקטרונים באזור Parnaíba , בפארק הלאומי Lençóis Maranhenses .

Andre Carneiro – WhatsApp +5598-99167-1849. [email protected]

אנדריי היה המדריך שלנו בסן לואיס. הוא מבצע הדרכות בכל אזור דרך הרגשות , עד וכולל פורטלזה. עובד באופן עצמאי וכן עם מספר סוכנויות תיירות כגון natur וכן Gekos. יכול להציע תכנית טיול ושרותי קרקע לטיול בדרך הרגשות. דובר אנגלית טובה ואני בהחלט ממליץ על אנדריי.

Joel Oldehus - WhatsApp +5598-8858-8808. [email protected]

מדריך ל"דרך הרגשות" המתגורר בסן לואיס. ותיק מנוסה, דובר אנגלית טובה וגרמנית. פגשתי אותו ושוחחנו. היה אמור להיות המדריך שלנו בסן לואיס ,אולם בגלל בעיה אישית, הוחלף ע"י אנדרי. עשה עלי רושם טוב מאוד. גם הוא יכול להציע תכנית טיול ושרותי קרקע לטיול בדרך הרגשות. עובד גם כמדריך פרילנסר לסוכנויות תיירות שונות.

מסלול הערים הקולניאליות במינאס ז'ראיס

הייתי בקשר עם סוכנויות הטיולים הבאות:

Kopa Turismo , Belo Horizonte - Whats App: +55 (31) 99730-4141. [email protected] , , www.kopaturismo.com.br

קופה היא סוכנות מצוינת שאירגנה עבורנו הטיול בקטע של מינאס ז'ראיס.

Matheus Costa / Desbrava Minas Turismo Receptivo Travel Agency, Ouro Preto.

WhatsApp +5531-8653-3652. [email protected] , https://desbravaminasturismo.com.br/

מת'יאוס קוסטה הוא מדריך טיולים מעולה למסלול הערים הקןלניאליות במינאס ז'ראיס. מתגורר באורו פרטו. יש לו סוכנות טיולים הנקראת Desbrava Minas Turismo. הוא. הוא היה המדריך שלנו בטיול. נשלח אלינו ע"י סוכנות קופה Kopa . הוא נוהג וברשותו רכב המסיע 6 איש. דובר אנגלית טובה מאוד. התגורר באירופה מספר שנים. מדי פעם, מדריך טיולים באירופה לברזילאים. ללא ספק הוא המדריך המועדף לטיול באזור. מאוד מומלץ. כדאי ליצור עימו קשר ישירות.

GTE Garagem Turismo e Eventos, Belo Horizonte – [email protected] , https://www.garagemturismo.com.br/

התקשורת עם GTE היתה טובה .

Guimarães Tour Turismo & Receptivo, Belo Horizonte- WhatsApp.: +55(31) 3421-4460 [email protected]

http://www.minasgerais.com.br/pt/apoio/belo-horizonte/guimaraes-tour-turismo-receptivo

התקשורת עם סוכנות זו לא היhתה יעילה עבורי, יתכן בגלל מגבלות שפה.

Sueli Rutkowski – Tour guide. [email protected] . Whats app +55 31 99298 7093 .

סואלי היא מדריכת תיירים דוברת אנגלית באורו פראטו. אין לה רכב . ניתן לשכור שרותיה להדרכה באורו פראטו. מחוץ לעיר היא צריכה לשכור נהג ורכב .

אולינדה,רסיפה

ACNO :

ארגון של מדריכים מקומיים באולינדה, המתקבצים באזור כיכר קארמו Praça do Carmo באולינדה,להם תג מדריך ACNO בחזה. אחדים ממדריכים אלה, היו בעבר ילדי רחוב. לא מצאתי דרך לתקשר עימם מראש, אף שניסיתי. הם מכירים את אולינדה על בורייה, לוקחים אותך למקומות הנכונים, בתעריף של כ 80 ריאל ( 20 דולר) לכשעתיים. יש בינינהם הדוברים שפות שונות. בטיולנו באולינדה הסתייענו במדריך כזה ואני בהחלט ממליץ עליהם. אין צורך לקבוע מראש. הם שם. הם לובשים חולצות בצבע זהה, צהוב.

Carlos Masur - Whats App +55-81-99723018. [email protected]

www.masurtur.com.br מדריך מומלץ ע"י רבים. דובר מספר שפות, לרבות עברית חלקית . הייתי עימו בקשר, אך איני מכירו .

Roderick - https://www.rentalocalfriend.com/en/friends/roderick_4085 , [email protected]

מדריך עם המלצות טובות ברשת. איני מכיר אותו. פועל דרך גוף תיירות בשם Rent a Local Friend ,המקבל עמלה.

Sergio Dourado - [email protected]

Silvia S F.- [email protected]

סרג'יו וסילביה הם מדריכי טיול באולינדה ורסיפה. הפועלים דרך ארגון הקרוי ToursByLocals הגובה מהמדריך עמלה. הייתי עימם בקשר , אך איני מכירם.

מאמרים נוספים בבלוג זה אודות טיול בברזיל

ברזיל -המיטב של ריו דה ז'נרו https://www.lametayel.co.il/he/node/1099079

ברזיל – טיול בסלבדור ובאהיה https://www.lametayel.co.il/he/node/1100140

ברזיל – לטייל ב"דרך הרגשות" https://www.lametayel.co.il/he/node/1099387

ברזיל – הערים הקולוניאליות במינאס ז'ראיס https://www.lametayel.co.il/he/node/1099955

ברזיל – שרותי תיירות https://www.lametayel.co.il/he/node/1099193