מדינת ירדן סקירה כללית

שטח – 92,300 קמ"ר, רובו מדברי. טופוגרפית בה 3 רצועות אורך ממערב למזרח-בקעת הירדן, הרי עבר הירדן והמדבר במזרח. מול ישראל נמצא הגלעד בצפון עד ים המלח לערך. משם דרומה עד נחל  הארנון  שבצפון ים המלח הוא אזור עמון. מנחל הארנון עד דרום ים המלח הוא אזור מואב ומשם דרומה הוא אזור אדום.

אוכלוסיית ירדן - מונה כ 11 מיליון נפש (עדכני שנת 2020). בשנת 1948 אוכלוסיית ירדן מנתה 400 אלף נפש, רובם בדואים. מאז ועד היום ירדן קלטה וקולטת פליטי מלחמות.  בשנים 1948 ו 1967 היא קלטה כ 700 אלף פליטים פלסטיניים שברחו עקב מלחמה עם ישראל. בהמשך ירדן קלטה כמיליון פליטים מעיראק בעקבות מלחמות שם (2003,1990). בעקבות מלחמת האזרחים בסוריה (2016-2012), ירדן נאלצה לקלוט כ-1.5 מיליון פליטים מסוריה. רוב אוכלוסיית ירדן היום היא ממוצא פלסטיני.

משטר-ירדן היא מונרכיה חוקתית הנשלטת ע"י משפחת המלוכה ההאשמית.

היסטוריה מודרנית- עם הקמת המנדט הבריטי הוחלט בשנת 1921 על הקמת ישות נפרדת ממזרח לירדן שנקראה אמירות עבר הירדן, בראשות האמיר עבדאללה הראשון. ישות זו הייתה כפופה לנציב הבריטי העליון. ב 1946 קיבלה האמירות עצמאות מבריטניה ושמה שונה לממלכה ההאשמית של ירדן.

כלכלה- ירדן היא מדינה המדורגת מקום 88 בכלכלות העולם במונחי תוצר לאומי גולמי (עדכני 2020). משמע כלכלה לא מפותחת. אין בה אוצרות טבע, למעט פוספטים ,אשלג וברום. אין לה מקורות אנרגיה משלה והיא סובלת ממחסור במים. ירדן מקבלת מים מישראל בעקבות הסכמים מדיניים. תעלת הע'ור מובילה מים מהירמוק אל דר' בקעת הירדן ומספקת מים לצורכי חקלאות בכל הבקעה הירדנית. תיירות היא משאב חשוב. בשנת 2019 ההכנסות מתיירות היו 6.76 מיליארד דולר, כ 15% מהתל"ג.

אקלים –אקלים ים תיכוני ומדברי. כמות המשקעים השנתית נמוכה יחסית 450-250 מ"מ בשנה (במדבר פחות מ 100 מ"מ). באזור עמאן הטמפ' בחורף היא 15-4 מעלות ובקיץ 38-18 מעלות. באזור פטרה הטמפ' בחורף הן 16-4 מעלות ובקיץ 33-17 מעלות. מזג האויר הנוח ביותר לביקור בפטרה הוא בחודשים  אפריל, אוקטובר ונובמבר.

תיירות- בשנת 2019 (טרום קרונה) ביקרו בירדן כ 5.5 מיליון תיירים. הרוב המוחלט  של תיירים אלה הם ערבים מסעודיה ומהרשות הפלסטינית וכן ממצריים עיראק וישראל. להערכתי, מטרת ההגעה לירדן של מרבית תיירים אלה היא נופש, חופשה, עסקים וביקור קרובי משפחה .  ירדן מושכת גם תיירים צליינים וכן אחרים המעוניינים בטיולי טבע והיסטוריה, בעיקר מארה"ב ,אירופה וישראל. בהקשר זה אתרי התיירות העיקריים במדינה הם פטרה, ג'רש, ואדי ראם Wadi Rum בו נופי מדבר מהיפים בעולם. וכן האתרים הדתיים מדבא, הר נבו, נהר הירדן, לצד אתרים ארכיאולוגים אחרים.  תיירות נופש היא בעיקר לעקבה, עמאן ואף לצד הירדני של ים המלח.

האם ירדן בטוחה למטייל הישראלי ?

למטיילים הישראלים יש אזהרת מסע לירדן מטעם האגף ללוחמה בטרור במטה לביטחון לאומי. יחד עם זאת, קיימת תנועת תיירות ערה מישראל לירדן ( כ 150 אלף ישראלים בשנה ,נכון ל 2019 ,חלקם כנראה למטרות נופש,חופשה וביקור קרובים). חברות תיירות ישראליות מוציאות טיולים מאורגנים לירדן. בטיולים אלה המתבצעים באוטובוסים ירדניים נמצא שוטר ירדני באוטובוס, המסייע מבחינה ביטחונית, בנוסף למדריך ירדני וישראלי. מסלול הטיול בד"כ הוא מובנה ואינו כולל זמן חופשי להסתובבות במקומות שיכול להיות בהם סיכון בטחוני. ההתחככות עם אוכלוסייה מקומית היא מינורית וקיימת בעיקר בפטרה, שהיא אזור תיירות מהמעלה הראשונה. אני השתתפתי בטיול כזה של קבוצה סגורה במאי 2022 ולא נתקלתי בסיכון בטחוני.

מעשית, לא ביקרתי ברבת עמון, אף שלנתי שם לילה אחד ואף הסתובבתי רגלית בסביבה המיידית של המלון. אפשר שבעמאן, יש לגלות ערנות ביטחונית ואיני יודע להעריך הסיכון מטיול בעמאן.

כיצד לטייל בירדן ?

טיול מאורגן – מספר חברות ישראליות מציעות טיולים לירדן, בד"כ של 4 ימים . טיולים אלה הם בדגש היסטורי ארכאולוגי , או בדגש על טבע (ואדי ראם).

טיול עצמאי- הדרך המומלצת לטיול  עצמאי בירדן היא להתקשר עם גורם תיירות בישראל או בירדן ,שיארגן את הכניסה והיציאה וסידורי הקרקע בירדן .  בד"כ זו תוכלו לטייל בירדן יותר ימים אם תרצו ולשלב אתרי ביקור נוספים. מידע בהקשר זה, על גורמי תיירות בירדן יופיע בהמשך מאמר זה.

יודגש שוב-כל הישראלים שנכנסים לירדן חייבים שסוכנות תיירות ירדנית מורשית תטפל בכל סידורי הכניסה (כולל ויזה/אישור מעבר גבולות), שרותי הקרקע-לינה, הדרכה של מדריך ירדני, הסעה  ואבטחה ע"י שוטר מקומי.    

הביקור בירדן הוא בד"כ בחלקה המערבי של המדינה הקרוב לגבולות ישראל. מאחר ומדובר בנסיעה של מאות ק"מ באוטובוס

עפ"י הנוהלים בירדן רק למדריך ירדני יש רשות לבצע הדרכת תיירים במדינה זו.

הנחיות למעבר הגבול והאם נדרשת ויזה לירדן

ישראלים אינם נדרשים לויזה לצורך ביקור בירדן. במעבר הגבול ישראלים מקבלים אשרת כניסה לירדן התקפה לשישה חודשים ,אולם מאפשרת שהייה רצופה של עד חודש אחד.

לפני הביקור בירדן יש לוודא שהדרכון בתוקף ל-6 חודשים לפחות לאחר תאריך סיום הביקור המתוכנן וכי יש בדרכון  שני דפים ריקים, לפחות.

עדכני למאי 2022, הירדנים דורשים למלא באופן מקוון טופס הצהרת קורונה. חובה למלא טופס זה ולהדפיס את האישור שהתקבל באופן מקוון לאחר השלמת מילוי הטופס (רצוי גם לשמור בטלפון העתק). את האישור יש להציג בכניסה לירדן בצד הישראלי ובצד הירדני.  קישור למילוי מקוון של הטופס הירדני:  https://www.visitjordan.gov.jo/form/

היציאה מישראל ,דרך מעברי הגבול היבשתיים אל ירדן, כרוכה בתשלום אגרת מעבר בצד הישראלי ובנוסף ובנפרד בצד הירדני. תשלום אגרות דומה יש לבצע גם בחזרה ארצה מירדן - ביציאה מירדן ובכניסה לישראל. סכום האגרה בצד הישראלי הוא 102 שח (עדכני מאי 2022) לכל כיוון. סכום האגרה בצד הירדני 10 דינר לכל כיוון (עדכני מאי 2022).

את האגרה הישראלית אפשר לשלם במעבר הגבול (בתוספת עמלה),או מראש בסניפי דואר ישראל. או בקישור הבא:  https://borderpay.metropolinet.co.il/  .בבקשה להוצאת האגרה חובה לציין את תאריך היציאה ותאריך חזרה לארץ. לא ניתן לשנות תאריכים עבור אגרה שכבר נרכשה.

בעת היציאה לירדן, במעבר הגבול הישראלי יש להציג דרכון בתוקף, אגרת יציאה מישראל, טופס אישור כניסה לירדן (הצהרת קורונה)  . פרטים נוספים בקישור הבא:

 https://www.iaa.gov.il/land-border-crossings/jordan-river/passengers-departing-for-jordan/

מידע נוסף על הליך מעבר הגבול היבשתי באזור בית שאן ועל הסדרי החנייה במעבר-ראו בהמשך .

מסלול טיול בירדן

יש להחליט מה מסגרת ימי הטיול המוקצית לטיול בירדן והאם רוצים לעשות טיול "היסטורי", טיול "טבע", טיול "נופש" ,או גם וגם וגם.

מסלול היסטורי

יום 1- מעבר גבול באזור בית שאן מוקדם (נפתח ב 0830), ביקור בג'רש Jerash ובמתחם "בית טוביה" וקאסר אל עאבד ליד הכפר עיראק אל אמיר Iraq Al Amir  , כ 17 ק"מ מע' לעמאן. לינה ליד מדבא, ככל האפשר.

יום 2- ביקור במדבא בה נמצאת מפת מידבא ברצפת פסיפס של כנסייה מקומית , ביקור בהר נבו ובכנסייה שבמקום, ביקור במצודה ההרודיאנית מכוור שנכבשה ע"י הרומאים בשנת 70 לספירה במרד הגדול ,ביקור באתר הארכאולוגי אום אר-רסאס Umm Ar-Rasas ונסיעה לפטרה. לינה בפטרה.

יום 3 – ביקור בפטרה. לא להחמיץ ביקור במוזיאון פטרה הנמצא בעיירה ואדי מוסא, בקרבת המקום בו מתחיל מסלול ההליכה אל אתרי פטרה. לינה בפטרה.

יום 4 – מי שרוצה לחזור ממעבר נהר הירדן ,יעזוב את פטרה לא אחרי 0600 בבוקר וינוע צפונה לאורך ים המלח וכביש הבקעה הירדני. עצירות להתרעננות בדרך. עצירה (בלי ביקור מחוסר זמן) בעייר כרך Kerak בה עיר עתיקה ומצודה צלבנית. אם רוצים לבקר כאן, יש להוסיף יום טיול וללון באחד המלונות לחוף ים המלח הירדני. עצירות לתצפית על ים המלח והאזור, תוך כדי הנסיעה צפונה. ביקור בנחל הארנון Wadi al Mujib, הגדול בנחלי ירדן . נסיעה בבקעת הירדן, לאורך תעלת הע'ור הירדנית (מקור המים לחקלאות בבקעת הירדן הירדנית). הגעה למעבר הגבול עד 1500 (ב 1530 מעבר הגבול נסגר).

מידע מפורט על מסלול טיול היסטורי של ארבעה ימים שביצעתי בירדן במאי 2022,ראו מאמר נפרד בבלוג זה ובקישור זה: https://www.lametayel.co.il/posts/qv9dyo

מסלול טבע

איני מוסמך להמליץ על טיול טבע בירדן, שכן עשיתי טיול היסטורי בלבד ועדיין לא עשיתי טיול טבע שם. אולם, ידוע לי, מניסיונם של אחרים, כי טיול בוואדי ראם הוא חוויתי ומומלץ.  זאת בין אם מקדישים לוואדי ראם יום אחד, יומיים, או יותר. יש אומרים שנופי וואדי ראם הם מנופי המדבר היפים בעולם. אזור וואדי ראם הוכר כאתר מורשת עולמית ע"י אונסק"ו בשנת 2011.

הנה מספר קישורים עם מידע על האזור והמסלולים בו:

https://www.mako.co.il/travel-world/guides-Jordan/Article-044cf98d02b2571027.htm

https://www.radius.co.il/category/%D7%9E%D7%96%D7%A8%D7%97-%D7%94%D7%AA%D7%99%D7%9B%D7%95%D7%9F/%D7%99%D7%A8%D7%93%D7%9F/%D7%

https://www.gotravel.co.il/travel/?p=3491

https://www.nomads.co.il/blank-3

נופש

העיר עקבה מהווה אלטרנטיבה זולה יחסית לאילת, עם בתי מלון ברמה גבוהה מאוד. הצורך בסוכן שיסדיר המעבר ושרותי הקרקע הוא חיוני, גם במקרה זה. הרשויות הירדניות מחייבות שכל תייר יוכל לבקר בירדן ולו גם רק לעקבה ,בתנאי שסוכנות ירדנית מורשית תטפל בכל הסידורים הנדרשים לביקור (מעבר הגבול, הסעה, לינה הדרכה וכו').

מקום נופש חלופי הם מלונות בחוף ים המלח בצד הירדני. גם שם יש מלונות מפוארים, אף שההגעה לשם פחות נוחה, אלא אם עושים טיול משולב באתרים של היסטוריה ו/או טבע.

מסלול משולב

יכלול מרכיבים שצוינו מהמסלולים האחרים , עם או בלי ביקור בעמאן. משך זמן לטיול משולב תלוי בהעדפות האישיות.  בהקשר זה ניתן לעשות גם ביקור נופש בעקבה עם יום טיול בפטרה.

המלצות זהב

פטרה היא אטרקציית התיירות העיקרית בירדן, לטעמי. לכן הייתי משאיר הביקור בה לסוף הטיול. משמע, מומלץ להיכנס לירדן במעבר הגבול הנקרא "נהר הירדן" ,ליד בית שאן . ולבצע הטיול מצפון לדרום.

למטייל המתגורר באזור המרכז והדרום ,כדאי יהיה כנראה לצאת מירדן במעבר הגבול בעברונה ,מצפון לאילת. כך יימנע ממנו הצורך לנסוע עד בית שאן ומשם לאזור המרכז. למטייל המתגורר בצפון כדאי לצאת ולחזור ממעבר נהר הירדן ליד בית שאן.

החליפו כסף במעבר הגבול, בצד הישראלי או הירדני. בשניהם החליפו שקלים ישירות לדינר ולהיפך. מומלץ שתצטיידו ב 20-10 שטרות של דינר אחד . השטרות האחרים שיהיו עד 20 דינר.

כל עוד הקורונה עדיין איתנו, חשוב לחבוש מסיכה ולשמור מרחק, היכן שניתן, בכל ימי הטיול.

יש לפעול עפ"י נוהלי הקורונה התקפים בירדן במועדי הטיול.  https://www.gateway2jordan.gov.jo/index.html

בפטרה, יש מסלול הליכה של כ  6 ק"מ לכל כיוון (ניתן להמשיך גם מעבר לו) . מתקשים בהליכה, ישקלו לקצר טווחי הליכה ע"י נסיעה ברכב חשמלי בתשלום הקרוי קלאב-קאר club-car .

יש לשתות מים רק מבקבוקי מים סגורים. אין לשתות מים מהברז בירדן, כולל לא בבתי המלון. מומלץ להצטייד בבקבוקי מים בכמות שתספיק לצורכיכם. בתי המלון בד"כ מעניקים בחדר בק' מים לכל אורח לכל יום שהייה. חשוב שברכב שלכם תהיה כמות מים מספיקה.

מומלץ לא להביא משקפת לטיול בירדן, או כל ציוד שמשתמע ממנו שימוש צבאי. זאת, משום שסיכוי גבוה שהם ילקחו מכם במסוף הכניסה לירדן, משיקולי בטחון ירדניים. חסכו את הצער ובזבוז הזמן. בוודאי שאין להביא נשק ותחמושת.

תשר- במסעדות טובות מקובל להשאיר תשר של 10%. במסעדות אחרות 10-5 אחוזים. למי שלקח עבורכם המזוודות לחדר מקובל לתת דינר אחד, או עד 2 דולר . תשר לנהג מונית-נהוג לעגל התשלום כלפי מעלה. יש לזכור שנותני  שירותים לתיירים משתכרים מעט מאוד והתשר הוא מקור הכנסה חשוב עבורם.

לא לבוא עם ציפיות לסטנדרטים מערביים או ישראליים בכל מקום שתבקרו בו בירדן. כבדו את הסטנדרט המקומי ואת המקומיים, בסבלנות ונעימות.

ממליץ לצפות בסרט הירדני המקסים משנת 2007 "קפטן אבו ראעד"  Captain Abu Raed. ניתן להשגה בקישור הבא:  https://www.justwatch.com/us/movie/captain-abu-raed

כסף ומטבע חוץ

המטבע בירדן נקרא דינר ירדני JOD  . הדינר מתחלק ל 10 דירהאם ול 100 קירש/פיאסטר/פולוס.

מומלץ להצטייד בכרטיס(י) אשראי וכן במטבע חוץ בדולרים או יורו. לא בכל מקום מקבלים כרטיס אשראי.

מומלץ להצטייד גם במזומן. ניתן להמיר שקלים, דולר/יורו לדינר (ולהיפך) במעברי הגבול בבית שאן או עברונה בדרום. בבתי מלון בירדן ימירו דולר/יורו לדינר בבתי המלון. נכון למאי 2022 ניתן היה לקנות דינר אחד ב 4.92 ₪ במעברי הגבול (השער היציג היה נמוך בכ 30-20 אגורות).

כמה כסף להמיר ? עשו חשבון של הוצאות במזומן הצפויות במהלך הטיול.

מי שיוצא בטיול מאורגן ,סביר שהוא יהיה על בסיס חצי פנסיון. לכן יש להביא בחשבון שיהיה תשלום בדינר עבור ארוחות הצהריים במשך ימי הטיול עלות ארוחה במסעדה 15-10 דינר. בד"כ מחיר ארוחת צהריים/סנדביץ'/כוס קפה כחצי מהעלות בישראל ואולי מעט פחות.

הוצאה נוספת חזויה היא של נסיעה בקלאב קאר בפטרה ,ע"מ לקצר בטווחי הליכה. מחיר נסיעה 15 דינר לכל כיוון (עדכני 2022) ו 25 דינר דו-כייווני. הנסיעה ברכב זה, תחסוך כ 4 ק"מ הליכה לכל כיוון.  מתקשים בהליכה יביאו בחשבון נסיעה בקלאב קאר לכיוון אחד או לשני כיוונים לפי מחיר וטווחי נסיעה הרלבנטיים. ניתן גם לרכב על גמלים, חמורים, סוסים או לנסוע בעגלה הרתומה לסוס בפחות מחצי מחיר לכל כיוון.

מעבר לכך, במהלך הנסיעות בין אתרי התיירות, יש עצירות להתרעננות במקומות בהם יש שירותים וגם מינימרקטים ,בהם ניתן לרכוש נשנושים ומשקאות.

לסיכום, עניין הכסף - הסכומים שצוינו לעיל, נועדו לסייע בתכנון. זה לא אומר שיש להצטייד מראש בסכומים שצוינו, שהרי אפשר גם להמיר מט"ח לדינר במלון. כל אחד יעשה את השיקול שלו בעניין זה, כמה מט"ח ואיזה סוג להביא, וכמה להמיר .

סוכנויות תיירות בירדן

1.       Experience Jordan Adventures

https://www.experiencejordan.com/     סוכנות גדולה הממוקמת בעמאן.

Phone :+962 – 6 – 582 – 4159

2.       engaging cultures travel

https://www.engagingcultures.com/    סוכנות גדולה וותיקה הממוקמת בירדן.

3.       Discovery Circle Tours

https://www.discoverycircletours.com/     סוכנות גדולה וותיקה הממוקמת בירדן.

4.       Plaza Tours

https://plaza-tour.com/     [email protected]   Tel. +962-65651773    ,סוכנות גדולה הממוקמת בעמאן.

5.       Jordan Inspiration Tours

https://jitours.com/en/       [email protected]     סוכנות קטנה בואדי מוסה (פטרה) המארגנת טיולים שרותי קרקע בכל ירדן.ו

6.       מחמוד

+962-772623005     . קיבלתי עליו חוות דעת טובה. הייתה לי תקשורת אחת איתו.

7.       Rafat Taiseer

+ 962799561401 טל.    , [email protected]

יש עליו המלצות רבות באתר "למטייל". מתמחה באזור הדרום-פטרה, ואדי ראם עקבה וכו'.מטפל בכל סידורי הקרקע הדרושים.

8.       נאזרין טורס נצרת Nazarene Tours Ltd.

https://www.ntours.co.il/      04-656-0077 טל.

סוכנות תיירות ישראלית מנצרת המתמחה בשרותי קרקע לישראלים  בעולם הערבי.

שקע החשמל בירדן

מתח החשמל בירדן הוא כמו בישראל.  שקע החשמל הוא שקע בריטי מסוג G בעל שלושה פינים. שני פינים שטוחים רחבים ופין שלישי הניצב להם.  זה מחייב הבאת מתאם לשקע זה. מומלץ להביא גם מפלג שיאפשר לטעון מספר מכשירים במקביל, אם צריך. עם זאת, בחלק מבתי המלון יש גם שקעים המאפשרים התחברות של התקע הישראלי/אירופאי  .

שקע בריטי מסוג G

הנחיות לבוש במקומות קדושים

הביקור בכנסיות ומקומות דת מחייב לבוש הולם. אין להיכנס לאתרים אלה במכנסיים קצרים ובזרועות חשופות. מומלץ לנשים לכסות זרועות בצעיף וכן ניתן ללבוש חולצה עם שרוול קצר. הנחייה זו חלה בין היתר על ביקור בכנסיות במדבא ובהר נבו.

הנחיות התנהגות בירדן וכללים ל "עשה ואל תעשה"

ירדן היא מדינה ערבית ומדינת עולם שלישי עם כל המשתמע מכך. לכן מומלץ לא לצפות לסטנדרטים מערביים, להבין ולכבד את התרבות ונורמות ההתנהגות בירדן. לתת כבוד ולקבל בסבלנות מציאות שונה.

המידע הבא על כללי "עשה" ו"אל תעשה" לוקט עבורכם ממקורות שונים.

כללי "עשה":

·         נהג בכבוד במקומיים.

·         אל תתבלט , אל תהיה קולני  והיה ערני. 

·         שתף פעולה בנימוס עם בדיקות ביטחוניות במעברי הגבול, במבואות המלונות , במחסומי הדרכים.

·         התלבש באופן שמרני כשאתה נמצא באזורים ציבוריים .

·         אל תלחץ ידיים, אלא אם מושיטים לך יד. בוודאי אל תלחץ יד לנשים עטורות רעלה .

·         קום כשמברכים אחרים.

·         קבל כאשר קפה ערבי מוצע לך על ידי המארח שלך, שכן קפה הוא סמל תרבותי חשוב לאירוח.

·         במסעדה נהוג לתת תשר כ-10% בנוסף לחשבון (אלא אם דמי שירות כלולים בחשבון הכולל).

·         התמקח עם סוחרים בעת קניות.

כללי "אל תעשה":

·         אל תפריע  ואל תעבור לפני מוסלמי המתפלל במקום ציבורי.

·         אל תצרוך בגלוי מזון, משקאות או סיגריות במקומות ציבוריים במהלך חודש הרמדאן .

·         אל תתלבש בצורה פרובוקטיבית במרחב הציבורי.

·         אל תתערב אם אתה עד להפגנות פוליטיות או תסיסה אזרחית.

·         אל תפתח שיחות בעלות אופי פוליטי חריף עם מכרים מזדמנים.

·         אל תרגיש לא בנוח אם המארח שלך מתעקש "להאכיל" אותך יותר מדי במהלך הארוחה, שכן ערבים רואים באופן מסורתי באוכל סמל חשוב לאירוח.

·         אל תצלם אנשים מקרוב, אלא אם קיבלת רשות לכך.

חניית הרכב במעבר הגבול בבית שאן והליך מעבר הגבול

מעבר הגבול לירדן בבית שאן נקרא נהר הירדן.  ב WAZE  נקרא "מעבר גבול מסוף נהר הירדן " ( "מעבר גבול שיח חוסיין"). הוא מופעל ע"י רשות שדות התעופה. תהליך מעבר הגבול בשני הצדדים, הישראלי והירדני, נמשך בד"כ כשעתיים לפחות  (כשעה בכל צד, אם אין תקלות).

יש להביא בחשבון שמסוף מעבר הגבול היבשתי בישראל נפתח בשעה 0830 בבוקר. בשעה זו המסוף הירדני כבר פתוח לקליטת ישראלים המגיעים לירדן.  המסוף בצד הירדני נסגר בשעה 1530.  המסוף הישראלי נסגר לקבלת חוזרים לישראל לאחר שאחרון הישראלים לא עזב את המסוף הירדני בדרכו לישראל.

מידע בשני הקישורים הבאים:

https://www.iaa.gov.il/land-border-crossings/jordan-river/

https://www.iaa.gov.il/land-border-crossings/jordan-river/notifications-and-updates/

את הרכב משאירים בצד הישראלי במגרש חנייה מסודר ושמור. עלות  כ 40 שח ליום. משם הולכים ברגל כ 100 מ' עם המזוודות אל המסוף הישראלי (רצוי לבוא עם מזוודה עם גלגלים, או תרמיל גב). אם לא קיבלת כרטיס כניסה לחנייה, תציג הדרכון ביציאה חזרה ויעשו לך את חישוב ימי החנייה.

מהמסוף הישראלי יש הסעה באוטובוס אל המסוף הירדני (5 ₪ לאדם, משולם לנהג האוטובוס במזומן ).

ביציאה מהמסוף הירדני הולכים ברגל  אל מגרש חנייה מספר עשרות מטרים (על כביש/מדרכה) עם המזוודות, שם ממתין הרכב  שיסיע אתכם לטיול.

מידע כללי ושימושי נוסף ניתן למצוא בקישורים הבאים:

https://www.tiyoolim.com/%D7%9E%D7%99%D7%93%D7%A2-%D7%9C%D7%A0%D7%95%D7%A1%D7%A2-%D7%9C%D7%99%D7%A8%D7%93%D7%9F

https://www.visitpetra.jo

https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A4%D7%98%D7%A8%D7%94

https://www.lametayel.co.il/destinations/petra-5042

https://www.lametayel.co.il/articles/ydpv4e

https://kotar.cet.ac.il/KotarApp/Viewer.aspx?nBookID=97198033#6.3028.6.default

דברים שמומלץ לשקול לקחת לטיול

להלן רשימה מומלצת (כל אחד שיבחר לקחת את הפריטים המתאימים לו לפי אופי ויעד הטיול ובכלל).ככלל מומלץ לקחת מינימום הכרחי של דברים .

 1. תעודת קורונה/חיסונים בעברית ובאנגלית, מסיכות , ערכת אנטיגן.

 2. דרכון , פנקס חיסונים ,רישיון נהיגה.

 3. מטבע חוץ במזומן וכרטיסי אשראי.

 4. טלפון סלולארי +מטען+ אפשרות לטעינה באוטובוס.

 5. נעלי הליכה טובות-חובה.  בנוסף-כפכפים/סנדלים,אופציונלי. 

 6. קרם שיזוף , חומר נגד יתושים.

 7. תרופות רלבנטיות. לשקול גם תרופות  למקרה חירום (כאב ראש, התקררות, כאב גרון, חום, כאבים, שינה, טיפות אף, טיפות עיניים, שלשול/עצירות וכדומה), תחבושת אלסטית.

 8. מתאם לשקע חשמל המתאים למדינת היעד. 

 9. ציוד צילום + כרטיסי זיכרון +סוללות +אמצעי הטענה בחשמל .

 10. תיק גב קטן  ומזוודה נוחה עם גלגלים.

 11. ביגוד – להצטייד במינימום .

 12. כלי רחצה אישיים ,כולל סבון ,שמפו, דאודורנט, מסרק/מברשת שיער.

 13. בגד ים, מגבת דקה.

 14. כלי איפור, משחה לשפתיים, קוצץ ציפורניים.

 15. סיכות ביטחון, פינצטה, כלי תפירה, אטמים לאוזניים.

16.  נשנושים, חטיפי אנרגיה , (שקדים טבעיים, פירות יבשים, סוכריות ללא סוכר וכדומה).

 1. עט כתיבה ופנקס.

 2. מוסיקה-אייפוד וכדומה.

 3. גישה למספרי טלפון חשובים בארץ, כתובות אימייל ,סיסמאות וכו'  .

 4. העתק מסמכי הביטוח הרפואי ודרכי הקשר לחברת הביטוח.

 5. העתק מתוכנית הטיול .

 6. משקפי שמש + משקפי ראייה/קריאה רזרביים.

 7. בק' מים מינרליים בתרמיל ובמזוודה למקרה חירום.  

 8. מגבונים לחים, נוזל לחיטוי ידיים, חומר לניטרול ריחות נעליים/רגליים.

 9. גיבוי באפליקציות של גוגל דרייב, או דרופבוקס ודומיהם בטלפון הסלולרי, למסמכים חשובים. מסמכים כגון: כמו צילום דרכון, העתק אישורי הקורונה, תכנית הטיול ומידע חשוב אחר שלכם.

מידע שימושי ומפורט על יעדי טיול נוספים בעולם נמצא בבלוג של עמיקם שוב-עמי בקישור הבא:

https://www.lametayel.co.il/blogs/253505