עמק ההדסון ממערב לנהר מתאפיין בעיירות קסומות ואתרי טבע יפהפיים. האזור יושב כבר במאה ה 17 ולכן יש כאן גם מבנים היסטוריים. ברשימה זו, הצעה לטיול של יום ויותר, מהעיר ניו יורק, אל מערב עמק ההדסון. הרשימה כוללת מגוון רחב של מקומות, שכדי לבקר בכולם, יידרשו מספר ימים. כולם ראויים ומומלצים לביקור.

בבלוג זה מופיעה רשימה משלימה ונוספת ושמה " ניו יורק – נופים ואחוזות בעמק הדסון , מזרחית לנהר" . ניתן לשלב במהלך טיול גם מעבר ממערב לנהר למזרחו ולהיפך, תוך מעבר על מספר גשרים הנמצאים על נהר ההדסון .

הנה מקומות בהם כדאי לבקר, לפי מידת הרלבנטיות והעניין, כשמסלול התנועה הוא מדרום לצפון:

פירמונט Piermont - כפר הנמצא כשני ק"מ מדרום לגשר טפאן זי Tappan Zee Bridge ,על גדה המערבית של נהר ההדסון. הוקם בשנת 1859 ומתגוררים בו היום כ 2600 נפש. בכפר ישנה תחנת רכבת עתיקה שהוקמה בשנת 1873 ופעלה עד 1966. היום התחנה משופצת ומוגדרת כאתר היסטורי לאומי. בכפר גם גשר עתיק קטן מ 1880,ששופץ והוצב מחדש במקומו, מעל נחל. הגשר קרוי Sparkill Creek Drawbridge . בשני אתרים אלה ניתן לבקר, כמו גם ברחוב הראשי הנחמד של הכפר הקרוי פירמונט אווניו Ave. Piermont . יש כאן גם מסעדות טובות. תושבי העיר ניו יורק מבקרים כאן במסגרת טיול יום מחוץ לעיר.

ניאק Nyack - עיירה קטנה בת כשבעת אלפים תושבים, הנמצאת כחמישה ק"מ צפונית לפירמונט וכ 30 ק"מ מצפון מנהטן. מסביב לעיירה יש ארבעה ישובים נוספים הנושאים שם זה, שמקורו בילידים האינדיאנים שחיו כאן – ניאק עילית, ניאק דרומית, ניאק מרכזית וניאק מערבית . נתמקד בניאק עצמה, הממוקמת על הגדה המערבית של נהר ההדסון, קרוב מאוד לגשר טפאן זי Tappan Zee.

בעיירה התגורר ופעל הצייר האמריקאי הנפלא אדוארד הופר Edward Hopper . הבית בו גר הוקם באמצע המאה ה19 והוא פתוח למבקרים (אינו אחוזה) . המקום קרוי Edward Hopper House Art Center ,ברחוב צפון ברודווי מספר 82 North Broadway . בית צנוע ובו תצוגות בארבעה חדרים. אחד מהם מספר את סיפורו של צייר זה ובאחרים תצוגות אומנות מתחלפות של אומנים מקומיים.

מומלץ לבקר גם בבית הקברות המקומי, הקרוי Oak Hill Cemetery , בו בין היתר קבור אדוארד הופר, לצד דמויות אמריקאיות ידועות בארה"ב. דרך סיפור המצבות ניתן ללמוד על המקום ומי שחי בו. יש בעיירה גם פארק זיכרון בקרבת גדת הנהר, בו שטח למשחקי ילדים , גן יפה ועוד. בגדת הנהר ניתן לצאת בשייט קאנו וקיאק. בכפר נמצאת גם כנסיה קטנה שנבנתה בראשית המאה ה 19, הקרויה First Methodist Episcopal Church of Nyack , הבנויה מלבנים חומות ושמורה היטב. ניתן לבקר בה. פארק נוסף, נמצא על גדת הנהר והוא קרוי Nyack Beach State Park על שטח של כ 240 דונם . יש בו שבילי הליכה, מקומות לפיקניק, דייג ורכיבה על אופניים. יש בכפר גם מופעי מוסיקה ואירועים שונים. מומלץ להתעדכן באתר http://visitnyack.org/

הרחוב הראשי של ניאק Main Street הוא רחוב מקסים, עם חנויות יפות ,לרבות של דברי אומנות ומלאכת יד, מסעדות והרבה אופי. מקום נחמד לטייל בו, מחוץ לעיר ניו יורק ועדיין קרוב אליה.

פארק "הר הדובים" Bear Mountain Park– פארק פופולרי הנושק לגדה המערבית של נהר ההדסון, מצפון לניאק. הפארק נמצא על הר שפסגתו בגובה של כ 435 מטרים. הפארק פתוח כל השנה, ונשקף ממנו נוף פנורמי מרהיב. הטבע במלוא הדרו כאן. בפארק אגם הקרוי הסיאן לייק Hessian Lake ,בו ניתן לשוט ולדוג בחודשי הקיץ ובעונות המעבר. בשטח הפארק שולחנות וספסלים רבים לפיקניק. ניתן לבלות כאן יום שלם. בשטח הפארק יש גם מספר לודג'ים המציעים חדרים ללינה ובהם גם מסעדות. הכניסה לפארק בתשלום.

ליד הפארק נמצא גשר תלוי יפה על נהר ההדסון הקרוי "גשר הר הדובים". שהקמתו הושלמה בשנת 1924. בגשר שני נתיבי נסיעה (אחד לכל כיוון) וכן יש בו נתיב להולכי רגל. מעניין ללכת עליו ולצפות על הנוף ממנו.

בפארק ישנו גן חיות קטנטן ובו מספר דובים ,זאבי ערבות, בונה ובעלי כנף (ללא תשלום). מקום טוב במיוחד לילדים .יש גם מסלול הליכה רגלי כאן ,המותאם גם לילדים, הקרוי Bear Mountain State Park's Trailside Zoo. אטרקציה יפה נוספת לילדים כאן, היא קרסולה צבעונית מסתובבת ,כמו בלונה פארק, של דמויות בעלי חיים, מוצבות על עמודים, עליהם ילדים יכולים לשבת ,בזמן סיבוב הקרוסלה. הקרסולה נמצאת בביתן הקרוי Bear Mountain Carousel , או Bear Mountain Merry-Go-Round. ביתן הקרסולה נמצא ליד דרום מגרש החניה של מלון Bear Mountain Inn . עלות סיבוב לילד בקרסולה היא סמלית.

בשטח הפארק מסלולי הליכה רגליים רבים ולטווחים שונים. כולל מסלול הליכה היקפי מסביב לפסגת ההר, מסלולי הליכה סביב האגם, אל הגשר ועוד ועוד. ניתן גם לנסוע ברכב אל פסגת ההר (אל Tower Perkins Memorial ), בדרך הקרויה Perkins Memorial Drive. דרך זו פתוחה לנסיעה בחודשים אפריל- ולקראת סוף נובמבר, כפוף לתנאי מזג אויר. הדרך סגורה בחודשי החורף. הנוף מהפסגה והדרך לפסגה יפהפיים. בחודשי החורף קר כאן ומושלג. גם האגם קופא.

כדי להגיע לכאן, נוסעים מניאק נוסעים צפונה על כביש W9 ואח"כ מתחברים לכביש 202 צפון, העובר ליד גדת הנהר ומוביל אל פארק הדובים. https://www.nynjtc.org/park/bear-mountain https://parks.ny.gov/parks/13/details.aspx

פארק הרימן Harriman State Park - ליד פארק "הר הדובים" נמצא פארק נוסף הקרוי הרימן . גם בו נופים יפים ומסלולי הליכה רבים. ניתן לעשות כאן קמפינג. הוא פחות פופולרי מפארק "הר הדובים".

מרכז קניות אאוטלט וודברי Woodbury Common Premium Outlets– לא אתר תיירות, אבל אתר קניות גדול ואטרקטיבי, בו ריכוז גדול מאוד של חנויות מותגים, במחירים זולים. נמצא ליד העיירה הארימן Harriman , בכתובת 498 Red Apple Ct, Central Valley, NY . פתוח בכל ימות השבוע בשעות 2100-0900. יש קו אוטובוס המגיע לכאן מהעיר ניו יורק. במרכז זה ישנם מותגים אותם לא תמצאו באאוטלט של ג'רסי גרדן (ניו ג'רסי).

ווסט פוינט West Point - האקדמיה הצבאית של ארה"ב Military Academy United States נמצאת בווסט פוינט , ליד הכפר היילנד פולס Highland Falls ,על הגדה המערבית של נהר ההדסון. זהו בית הספר לקצינים וללימודים גבוהים של צבא ארה"ב. בסיס צבאי אמריקאי ותיק מאוד ובעל מסורת, יוקרה וערכים נערצים בארה"ב. ביקור כאן הוא הזדמנות ,כמעט נדירה, לבקר בבסיס צבאי ולעמוד על ההיסטוריה הצבאית ועל האומה האמריקאית הגדולה. ביקור של מבקרים שאינם אזרחים אמריקאים, מותנה בהצגת דרכון וויזה בתוקף ,לכל אדם שמבקר והביקור בתוך הבסיס אפשרי רק במסגרת סיור מודרך ומאורגן באוטובוס, מבקרים בעלי אזרחות אמריקאית יכולים לבקר בסיס ולנסוע בו, גם באופן עצמאי, כפוף למילוי נוהל מיוחד והצגת רישיון נהיגה עם תמונה ,או תעודה דומה.

מרכז המבקרים היא הנקודה הראשונה אליה יש להגיע, אם רוצים לבקר כאן. מרכז המבקרים הנקרא West Point Visitor Center או USMA Visitor Center. נמצא בכתובת 2107 New South Post Rd, West Point, NY . מרכז המבקרים נמצא ליד ומחוץ לשער הכנסייה לווסט פוינט הקרוי שער ת'אייר Thayer Gate. המרכז פתוח כל יום (למעט בחג ההודיה ובחג המולד) בשעות 1700-0900.סיורים מודרכים ניתנים כל יום בשעות 1530-0900, אולם יש מועדים בהם אין סיורים. מומלץ לבדוק מראש באתר www.westpointtours.com . ראו גם https://www.usma.edu/visitors/sitepages/home.aspx

מרכז המבקרים נמצא בבניין מרשים שנפתח 2017 ובו רוכשים כרטיסי כניסה לסיור מודרך באוטובוס ובו גם תצוגה יפה וחנות מתנות מעניינת. התצוגה עוסקת במסלול ההכשרה בן 4 שנים של הצוערים המתחנכים כאן, חיי היומיום שלהם, תהליך המיון והקבלה, ההיסטוריה של מוסד זה, תצוגת חדר של צוערים ועוד. התצוגה מדגישה ערכים של אומץ, כבוד, מנהיגות, שרות לאומה, פטריוטיות.

ממש ליד מרכז המבקרים ישנו מוזיאון ווסט פוינט West Point Museum (לשניהם אותו מגרש חניה),שהכניסה אליו ללא תשלום. המוזיאון בן 3 קומות ובו שש גלריות, שכל אחת מוקדשת לנושא. התצוגה כוללת תיאורים מעולם המלחמה בכלל, מההיסטוריה הצבאית האמריקאית, תצוגות לבוש, ציוד וחימוש ועוד.

למתעניינים, כדאי להגיע למרכז המבקרים בסביבות שעת הפתיחה, להתרשם מהתצוגה במרכז המבקרים, לצאת לסיור מודרך ולבקר בחנות המתנות. למי שיש זמן ורצון, שיבקר גם במוזיאון שתואר לעיל . אפשר להתרענן ולסעוד ברחוב הראשי מיין סטריט Main Street של הכפר הסמוך היילנד פולס Highland Falls.

ווסט פוינט נמצאת במיקום אסטרטגי גבוה, ליד נהר ההדסון, במקום בו הנהר מתפתל בצורת האות אס S. המקום נתפס ע"י הצבא האמריקאי בשנת 1778, הוקמו כאן ביצורים והוא נקרא פורט קלינטון. שם המוקם שונה לווסט פוינט וב 1802, הוקמה כאן האקדמיה הצבאית של ארה"ב (בי"ס לקצינים וללימודי צבא גבוהים).

פארק אומנות סטורם קינג Storm King Art Center- פארק יפהפה המשתרע על שטח גבעי של כאלפיים דונם, בסמוך לגדה המערבית של נהר הדסון , ליד הכפר קורנוול על ההדסון Cornwall-On-Hudson .ממוקם כ 80 קילומטרים צפונית למנהטן. יש כאן גם יצירות פיסול הפזורות בשטח הפארק ,אולם לטעמי, הן אינן העיקר. המקום מוגדר כמרכז אומנות וכמוזיאון פתוח בטבע. הפסלים המוצבים כאן, ברובם מופשטים. יש כאן עבודות של מפורסמים כמו הנרי מור Henry Moore, איסמו נוגוצ'י Isamu Noguchi ואלכסנדר קאלדר Alexander Calder . התאכזבתי מהפסלים שראיתי כאן, אולי משום שנחשפתי ,בעבר, לפארק הפסלים המקסים והעשיר בתצוגה, בהאקונה Hakone יפן.

בפארק סטורם קינג נופים נפלאים, המשלבים חורש, עצים שונים, אחו ,גבעות ומישורים. אלה מקבלים צבעים שונים לפי עונות השנה. הייתי כאן בחודש נובמבר . השלכת הייתה בשיאה והמראות גם הם בשיאם. יש כאן שבילי הליכה בטבע וזהו מקום מקסים גם לבילוי משפחתי ומקום קורץ לחובבי צילום . http://stormking.org/ . יש כאן גם מוזיאון קטן וחנות מתנות. האתר נפתח בשעה 1000 בבוקר . שעת הסגירה שלו היא לקראת ערב והיא משתנה לפי ימות השבוע וחודשי השנה. סגור בחג ההודיה. אפשר לבלות כאן מספר שעות בכיף גדול. הכניסה בתשלום .

ניובורג Newburgh - העיירה ניובורג נמצאת כ 100 ק"מ צפונית ממנהטן, על הגדה המערבית של נהר ההדסון. העיירה הוקמה במאה ה18. בצפונה גשר, המאפשר מעבר מעל ההדסון ממערב למזרח ולהיפך, הקרוי Newburgh-Beacon Bridge (הוקם ב 1963). בעיירה ישנם מספר מבנים היסטוריים שעברו שימור, בהם ניתן לבקר, כגון: בניין מפקדת צבא וושינגטון במלחמת העצמאות (שימש בתפקיד זה כשנה וחצי מ 1782), הכנסייה הרפורמית ההולנדית Dutch Reformed Church .הביקור בבניין מפקדת וושינגטון הוא בסיור מודרך, בחודשים אפריל-אוקטובר (במפגש רחובות וושינגטון וליברטי). מעניין לבקר גם בבית הקברות ההיסטורי ,הנמצא במפגש הרחובות Broadway עם Robinson Avenue .

אטרקציה נוספת בעיירה זו הוא מוזיאון לאופנועים Motorcyclepedia Museum הנמצא בה. המוזיאון כולל תצוגה על שטח של כ 8,000 מ"ר, של יותר מ 450 אופנועים, דו ותלת גלגלים ממונעים, בעיקר מייצור אמריקאי, מהשנים 1953-1901. במוזיאון מספר גלריות תצוגה נושאיות. מיוחד מאוד. הביקור כאן מתאים גם לילדים. המוזיאון מתבסס על אוסף עצום של אדם פרטי. נמצא בכתובת: 250 Lake St, Newburgh, N. פתוח בימים שישי עד ראשון 1700-1000. http://www.motorcyclepediamuseum.org/

ניו פאלטץ New Paltz– העיירה ניו פאלטץ נמצאת כ 37 ק"מ צפונה לניובורג ( 30 דקות נסיעה) וכ 130 ק"מ צפונית למנהטן. עיירה מאוד נחמדה המרוחקת כ 10 ק"מ מערבית מגדת נהר ההדסון. מולה, מעבר וממזרח לנהר נמצאת העיירה המפורסמת הייד פארק. בקרבתה, גשר על הנהר הקרוי Mid Hudson Bridge .

זו עוד עיירה קטנה ומקסימה בעמק ההדסון ( כ 14,000 תושבים), בה נמצא אחד הקמפוסים של אוניברסיטת מדינת ניו יורק State University of New York at New Paltz, שמרכזה באלבני . השפעת הקמפוס והצעירים הלומדים על העיירה מורגשת . קמפוס אוניברסיטאי, אוירה של צעירים. בתי קפה, חנויות נחמדות ואפילו מוזיאון אומנות בו מעל 5,000 מוצגים, הנמצא בקמפוס.

העיירה נוסדה בשלהי המאה ה 17 ע"י מהגרים הוגנוטים, שנמלטו מצרפת לגרמניה, בעקבות רדיפת הכנסייה הקתולית והשלטון בצרפת. לאחר זמן הגרו לאמריקה. ההוגנוטים היו פרוטסטנטים צרפתיים, שפרשו מהכנסייה הקתוליות ועל כך נרדפו. מכאן לעיירה גם פן היסטורי ומבנים היסטוריים לא מעטים. שבעה מבני אבן מקוריים, של המתיישבים ההוגנוטיים, נמצאים ב Historic Huguenot Street . מומלץ לבקר בבתים ברחוב זה ולחזור אחורה בזמן. מומלץ לקחת כאן סיור מודרך, הכולל כניסה לשלושה בתים , על פני סיור עצמאי. כדאי ומעניין. מרכז מבקרים נמצא בכתובת: 81 Huguenot St, New Paltz .פתוח כל יום, למעט יום רביעי , בשעות 1700-1000. https://www.huguenotstreet.org/

חובבי אומנות מוזמנים לבקר בגלריית אומנות מודרנית, הנקראת DM Weil Gallery . נמצאת בכתובת 208 Bruynswick Rd, New Paltz . הגלריה מציגה לא מעט פריטים ,המוצעים גם למכירה. הגלריה פתוחה בימים שישי עד ראשון, בשעות 1800-1000. https://dmweilgallery.com/ .

הרחוב הראשי של העיירה הוא מיין Main Street ובו חנויות, מסעדות, בתי קפה וכו'.

מספר קילומטרים מניו פאלטץ, נמצא בית אחוזה ענק וקסום, המשמש כמלון, הקרוי מוהונק מאונטיין האוס Mohonk Mountain House(מקום בשמיים, בשפת הילידים),בכתובת 1000 Mountain Rest Road, New Paltz. במלון יש מסעדות וניתן לסעוד בו גם ללא לינה. הוא נמצא בתוך יער ושטח שמורת טבע גדולה ולשפת אגם מונהוק. זהו מלון נופש וספא ברמה גבוהה https://www.mohonk.com . כדאי לבקר במלון זה ולשקול לסעוד כאן. בימי שבת וראשון מוגשת כאן ארוחת בראנץ' במחיר של כ 47 דולר לאדם ו 30 דולר לילד ועוד מס, במזנונים חופשיים , בין השעות1400-1130 , מחייב הזמנה טלפונית 883-3798 (855) . בשמורה מסלולי הליכה רבים ונקודות תצפית יפות על הסביבה. בצמוד לשמורת מונהוק, נמצא פארק גדול עוד יותר, הקרוי מינווסקה Minnewaska State Park Preserve .

פארק מינווסקה נמצא כחצי שעה נסיעה משמורת מוהונק. יש בו אגם מהיפים בארה"ב ,צוקי הר, נחלים ונופים מקסימים. לאחר שער הכניסה לפארק (כניסה בתשלום), ישנה דרך המובילה למפל מים ולתצפית גבוהה, ממנה נשקף האגם במלוא הדרו.

היי פולס High Falls – כפר קטן מצפון מע' לניו פאלטץ ,שחובבי אנטיק ושוק פשפשים ימצאו בו עניין. שוק הפשפשים מתקיים בימי ראשון בחודשים מאי עד סוף אוקטובר בשעות 1600-0900. נמצא בלב הכפר, בגריידי פארק Grady Park, on Rt. 213 . ראו מידע גם בקישור לאתר זה http://high-falls-flea-market.blogspot.com/ . בנוסף ישנן מספר חנויות של אנטיק ופריטים לאספנים במקומות הבאים:

  • Barking Dog Antiques – פריטי אנטיק ווינטאג' . כתובת: High Falls, Second Street 7 .
  • Lost and Found - פריטי וינטאג' מאמצע המאה הקודמת, בחנות הנושאת את השם Lost and Found, בכפר סטונרידג' הסמוך U.S. 209 , Stone Ridge, NY 3955 . טלפון Tel: (845) 687-4101 .
  • Fred – פריטי וינטאג' ודברים לבית. פתוח בימים שבת וראשון בשעות 1700-1100. כתובת: NY-213, High Falls, NY 1209 . http://www.fredhighfalls.com/

קינגסטון Kingston– עיירה מקסימה על הגדה המערבית של נהר ההדסון, המרוחקת כ 150 ק"מ ממנהטן וכ 95 ק"מ מאלבני Albany,במדינת ניו יורק. בעיירה כ 23 אלף תושבים. העיירה הוקמה ע"י מתיישבים הולנדים באמצע המאה ה 17. באביב 1977 הוכרזה כבירת מדינת ניו יורק . בסתיו אותה שנה הועלתה באש ע"י הכוחות הבריטים, במלחמת העצמאות האמריקאית. במאה ה19 שימשה צומת תחבורה חשוב ( רכבת ותנועה בנהר) ,לאחר שהתגלו כאן מרבצי מלט.

בחלק העילי ((Uptown של העיירה נמצא האזור ההיסטורי ובו מבנים ישנים שנשתמרו, בעיקר כנסיות. שש כנסיות עתיקות נמצאות ברחוב וורסט Wurts street .הכנסייה העתיקה ביותר, משנת 1659, נקראת הכנסייה ההולנדית הישנה . היא נותרה על תילה ונמצאת בכתובת 272 Wall St, Kingston .

יש כאן שילוב של הפן ההיסטורי הקיים בעיירה זו, עם נהר ההדסון הנושק לה, עם תעלות מים בצפון ודרום העיירה, עם רחובות יפים ובהם חנויות נחמדות מכל הסוגים , מסעדות, ברים ובתי קפה ואופי כפרי שקט. כל אלה עושים את העיירה למקום שכדאי להגיע אליו ולבקר בו. הרחוב המרכזי בו כדאי לבקר הוא וול סטריט Wall street וגם ברחובות המקבילים אליו Fair Street ורח' וושינגטון אבניו (בקטע שבין רחוב פרונט צפון Front street Nלרחוב מיין Main), שם מקבץ חנויות ומסעדות. זהו לב האזור ההיסטורי של קינגסטון. בנוסף, מתקיים כאן שוק איכרים, בכתובת Wall St, Kingston 278 , בין הרחובות סנט ג'ון ורח' מיין, בימי שבת בשעות 1400-0900. זהו שוק אוכל לא מקורה, שדוכניו ממלאים רחוב, הנסגר לתנועת רכב. בו נמכרת תוצרת מגוונת של חוות ומשקי בית מהאזור.

אזור נוסף כדאי לביקור הוא אזור גדת הנהר וגדת יובל המים הקרוי רונדאואט Rondout (רחוב Rondout Landing והמשכו רח' ווסט סטרנד Strand Street W ) . שם נמצאים רחובות יפים מרוצפי אבן, מרינה (מעגן סירות) וגם מוזיאון ימי קטן ומעניין. נעים לטייל ברחוב ברודווי Broadway המוליך לכאן ,בקטע שבין Rondout Landing Street לבין McEntee Street ) וכן ברחובות סמוכים באזור זה.

המוזיאון הימי קרוי Hudson River Maritime Museum ובו מוצגים כלי שייט ועוד. המוזיאון פתוח בימים חמישי-ראשון, בכתובת 50 Rondout Landing, Kingston . בסמוך למוזיאון זה, ניצב מוזיאון נוסף הקרוי Trolley Museum of New York ובו תצוגה של קרונות רכבת בשטח פתוח. נמצא בכתובת 89 E Strand St, Kingston . פתוח בימים שבת וראשון ,מסוף אפריל/ראשית מאי ועד סוף אוקטובר. לא חובה. יתכן וילדים ימצאו כאן עניין. מוזיאון נוסף העשוי לעניין ילדים קטנים קרוי The Den Of Marbletown . זהו מוזיאון פרטי המציג ,במספר חדרים, אוסף של מעל 5,000 בובות דובים, טדי בר. יש כאן גם בית קפה וחנות מתנות. פתוח בימים רביעי-ראשון, בשעות 1700-0800 .נמצא בכתובת 1 Basten Lane, Kingston .

וודסטוק Woodstock – עיירה אמריקאית בהרי קטסקיל Catskill Mountains , צפונית מערבית לקינגסטון. העיירה הוקמה בסוף המאה ה 18 ומתגוררים בה כששת אלפים תושבים. אין לבלבל בין עיירה זו שבמדינת ניו יורק ובין עיירה בשם זהה, הנמצאת במדינת וורמונט, ארה"ב.

עיירה קטנה וקסומה ,בשטח מיוער של פארק הרי קטסקיל, אותה חוצים תעלות מים. בה התיישבו אמנים ואנשי רוח לא מעטים. יש בה גלריות לאמנות , שהמפורסמת שבהם נקראת Fleur de Lis Gallery , חנויות נחמדות ומיוחדות, מסעדות, בתי קפה וכדומה. עיקרם ברחוב Mill Hill Road והמשכו Tinker Street . פארק עם מפל קטן (לילדים) נמצא במרכז העיירה, בכתובת 8 Tannery Brook Rd, Woodstock . חנות גלידה טובה הקרויה על שם ננסי בכתובת 105 Tinker St, Woodstock .

מעל וודסטוק, על ההר, נמצא מנזר טיבטי בודהיסטי, הקרוי Karma Triyana Dharmachakra ובקיצור KTD, בכתובת 335 Mead Mountain Rd, Woodstock . המנזר מעוצב בסגנון טיבטי. יש בו מספר מבנים ומקדש, וכן שרשראות דגלי תפילה טיבטיים בחצר. מומלץ לבקר בו ,גם עם ילדים. נשקף ממנו נוף יפה לאזור. בעיירה יש חנות המוכרת דברי אומנות ומלאכת יד טיבטיים, פריטי פולחן טיבטיים, תכשיטים, ביגוד ועוד ,הקרויה Tibetan Arts and Crafts , בכתובת 7 Rock City Rd, Woodstock .

העיירה וודסטוק קיבלה פרסום גדול בעקבות פסטיבל מוסיקה ענק שהתקיים, בשנת 1969 בעיירה בית אל Bethel כ 70 ק"מ דרומית מערבית מוודסטוק. פסטיבל זה היה המשך של פסטיבלים בהיקף קטן יותר, של מוסיקה ואומנות, שהתקיימו בשנים 1967 - 1968 ליד Saugerties , מספר ק"מ צפונית מזרחית לוודסטוק . בעקבות תופעות שליליות שליוו את הפסטיבלים של 67-8 , נאסר לקיימו והוא נדד לשטח חווה אחרת בבית אל Bethel, עשרות ק"מ מכאן. בפסטיבל של שנת 1969,שהתקיים בבית אל, השתתפו כחצי מיליון אנשים. זה היה פסטיבל והפנינג מוסיקה הגדול ביותר, שהתקיים אי פעם . הוא תועד בסרט קאלט בשם "וודסטוק", שיצא לאקרנים ב 1970. בפסטיבל זה השתתפו אומנים כמו ג'ון באאז, ג'ימי הנדריקס, ארלו גאת'רי, ג'ו קוקר, סנטנה ורבים אחרים ( 32 סה"כ) . https://www.imdb.com/title/tt0066580/ . לאור לחץ והתנגדות ציבוריים, לא היה לו המשך, בעיקר בגלל בעיות סמים ושמירת חוק. ראו גם בקישור הבא https://www.woodstock.com/ . באמצע חודש אוגוסט 2019 צפוי אירוע בבית אל, שיציין חמישים שנה לפסטיבל של 1969 https://whatupintown.com/x/woodstock-50th-anniversary/ .

מידע נוסף למטייל בניו יורק

מאמרים נוספים של עמיקם שוב-עמי בהם מידע רב למטייל בניו יורק, ניתן למצוא בקישורים הבאים:

ניו יורק , להתאהב בקלות - מדריך מקיף New York City Comprehensive Guide

https://www.lametayel.co.il/%D7%A0%D7%99%D7%95+%D7%99%D7%95%D7%A8%D7%A7++%D7%9C%D7%94%D7%AA%D7%90%D7%94%D7%91+%D7%91%D7%A7%D7%9C%D7%95%D7%AA+++%D7%9E%D7%93%D7%A8%D7%99%D7%9A+%D7%9E%D7%A7%D7%99%D7%A3

לגלות את ברוקלין היפה Discover Brooklyn,NYC

https://www.lametayel.co.il/%D7%9C%D7%92%D7%9C%D7%95%D7%AA+%D7%90%D7%AA+%D7%91%D7%A8%D7%95%D7%A7%D7%9C%D7%99%D7%9F+%D7%94%D7%99%D7%A4%D7%94

ניו יורק - לואר איסט סייד, צ'יינה טאון, ליטל איטלי Lower East Side/China Town/Little Italy

https://www.lametayel.co.il/%D7%9C%D7%95%D7%90%D7%A8+%D7%90%D7%99%D7%A1%D7%98+%D7%A1%D7%99%D7%99%D7%93%D7%A6%D7%99%D7%99%D7%A0%D7%94+%D7%98%D7%90%D7%95%D7%9F%D7%9C%D7%99%D7%98%D7%9C+%D7%90%D7%99%D7%98%D7%9C%D7%99+%E2%80%93+%D7%94%D7%A6%D7%A2%D7%94+%D7%9C%D7%99%D7%95%D7%9D+%D7%98%D7%99%D7%95%D7%9C%C2%A0%C2%A0%C2%A0%C2%A0%C2%A0+%C2%A0lower+east+sidechina+townlittle+italy%C2%A0

ניו יורק - יום טיול בסוהו New York - Soho day tour

https://www.lametayel.co.il/%D7%99%D7%95%D7%9D+%D7%98%D7%99%D7%95%D7%9C+%D7%91%D7%A1%D7%95%D7%94%D7%95+soho+day+tour

ניו יורק בחודש דצמבר New York in December

https://www.lametayel.co.il/%D7%A0%D7%99%D7%95+%D7%99%D7%95%D7%A8%D7%A7+%D7%91%D7%97%D7%95%D7%93%D7%A9+%D7%93%D7%A6%D7%9E%D7%91%D7%A8%C2%A0+new+york+in+december

ניו יורק לילדים New York for Kids

https://www.lametayel.co.il/%D7%A0%D7%99%D7%95+%D7%99%D7%95%D7%A8%D7%A7+%D7%9C%D7%99%D7%9C%D7%93%D7%99%D7%9D%C2%A0%C2%A0%C2%A0+new+york+for+kids%C2%A0%C2%A0

ילדים בניו יורק - הצעה לבילוי Kids Fun Option in NYC

https://www.lametayel.co.il/%D7%99%D7%9C%D7%93%D7%99%D7%9D+%D7%90%D7%95%D7%94%D7%91%D7%99%D7%9D+%D7%97%D7%A0%D7%95%D7%99%D7%95%D7%AA+%D7%91%D7%A0%D7%99%D7%95+%D7%99%D7%95%D7%A8%D7%A7+%C2%A0+%D7%94%D7%A6%D7%A2%D7%94+%D7%9C%D7%91%D7%99%D7%9C%D7%95%D7%99%C2%A0+kids+fun+in+nyc+stores

ניו יורק - מדריך קניות לא סופי Shopping in NYC

https://www.lametayel.co.il/%D7%A7%D7%A0%D7%99%D7%95%D7%AA+%D7%91%D7%A0%D7%99%D7%95+%D7%99%D7%95%D7%A8%D7%A7++%D7%9E%D7%93%D7%A8%D7%99%D7%9A+%D7%9C%D7%90+%D7%A1%D7%95%D7%A4%D7%99

ניו יורק - חנויות מיוחדות Special Stores in NYC

https://www.lametayel.co.il/%D7%97%D7%A0%D7%95%D7%99%D7%95%D7%AA+%D7%9E%D7%99%D7%95%D7%97%D7%93%D7%95%D7%AA+%D7%91%D7%A0%D7%99%D7%95+%D7%99%D7%95%D7%A8%D7%A7%C2%A0+special+stores+in+nyc%C2%A0

ניו יורק - מתוקים, בתי מאפה ובתי קפה מיוחדים Desserts in NYC.

https://www.lametayel.co.il/%D7%9E%D7%AA%D7%95%D7%A7%D7%99%D7%9D+%D7%91%D7%A0%D7%99%D7%95+%D7%99%D7%95%D7%A8%D7%A7++%D7%91%D7%AA%D7%99+%D7%9E%D7%90%D7%A4%D7%94+%D7%95%D7%91%D7%AA%D7%99+%D7%A7%D7%A4%D7%94+%D7%9E%D7%99%D7%95%D7%97%D7%93%D7%99%D7%9D

ניו יורק - אוכל ומסעדות, החיים הטובים Restaurants scene in New York

https://www.lametayel.co.il/%D7%9C%D7%A1%D7%A2%D7%95%D7%93+%D7%91%D7%A0%D7%99%D7%95+%D7%99%D7%95%D7%A8%D7%A7+%D7%96%D7%94+%D7%94%D7%97%D7%99%D7%99%D7%9D+%D7%94%D7%98%D7%95%D7%91%D7%99%D7%9D

אומנות רחוב בברוקלין, ניו יורק Street Art in Brooklyn, NYC

https://www.lametayel.co.il/%D7%90%D7%95%D7%9E%D7%A0%D7%95%D7%AA+%D7%A8%D7%97%D7%95%D7%91+%D7%91%D7%91%D7%A8%D7%95%D7%A7%D7%9C%D7%99%D7%9F+%D7%A0%D7%99%D7%95+%D7%99%D7%95%D7%A8%D7%A7%C2%A0%C2%A0+%C2%A0street+art+in+brooklyn+nyc

אומנות רחוב במנהטן , ניו יורק - מדריך לא סופי Street Art in Manhattan , New York

https://www.lametayel.co.il/%D7%90%D7%95%D7%9E%D7%A0%D7%95%D7%AA+%D7%A8%D7%97%D7%95%D7%91+%D7%91%D7%9E%D7%A0%D7%94%D7%98%D7%9F++%D7%A0%D7%99%D7%95+%D7%99%D7%95%D7%A8%D7%A7++%D7%9E%D7%93%D7%A8%D7%99%D7%9A+%D7%9C%D7%90+%D7%A1%D7%95%D7%A4%D7%99++++street+art+in+manhattan++new+york

לונג איילנד - טיול יום ויותר, מחוץ לניו יורק Long Island, New York

https://www.lametayel.co.il/%D7%9C%D7%95%D7%A0%D7%92+%D7%90%D7%99%D7%99%D7%9C%D7%A0%D7%93++%D7%98%D7%99%D7%95%D7%9C+%D7%99%D7%95%D7%9D+%D7%95%D7%99%D7%95%D7%AA%D7%A8+%D7%9E%D7%97%D7%95%D7%A5+%D7%9C%D7%A0%D7%99%D7%95+%D7%99%D7%95%D7%A8%D7%A7%C2%A0+%C2%A0%C2%A0long+island+new+york

ניו יורק – נופים ואחוזות בעמק הדסון , מזרחית לנהרNew York-East of Hudson River

https://www.lametayel.co.il/%D7%A0%D7%99%D7%95+%D7%99%D7%95%D7%A8%D7%A7+%E2%80%93+%D7%A0%D7%95%D7%A4%D7%99%D7%9D+%D7%95%D7%90%D7%97%D7%95%D7%96%D7%95%D7%AA+%D7%91%D7%A2%D7%9E%D7%A7+%D7%94%D7%93%D7%A1%D7%95%D7%9F++%D7%9E%D7%96%D7%A8%D7%97%D7%99%D7%AA+%D7%9C%D7%A0%D7%94%D7%A8

ניו יורק – עיירות קסומות ואתרי טבע במערב עמק הדסוןNew York-West of Hudson River

https://www.lametayel.co.il/%D7%A0%D7%99%D7%95+%D7%99%D7%95%D7%A8%D7%A7+%E2%80%93+%D7%A2%D7%99%D7%99%D7%A8%D7%95%D7%AA+%D7%A7%D7%A1%D7%95%D7%9E%D7%95%D7%AA+%D7%95%D7%90%D7%AA%D7%A8%D7%99+%D7%98%D7%91%D7%A2+%D7%91%D7%9E%D7%A2%D7%A8%D7%91+%D7%A2%D7%9E%D7%A7+%D7%94%D7%93%D7%A1%D7%95%D7%9F

30 מלונות במנהטן ניו יורק , שכדאי להכיר Hotels in Manhattan you should know

https://www.lametayel.co.il/30+%D7%9E%D7%9C%D7%95%D7%A0%D7%95%D7%AA+%D7%91%D7%9E%D7%A0%D7%94%D7%98%D7%9F+%D7%A0%D7%99%D7%95+%D7%99%D7%95%D7%A8%D7%A7++%D7%A9%D7%9B%D7%93%D7%90%D7%99+%D7%9C%D7%94%D7%9B%D7%99%D7%A8+++hotels+in+manhattan+you+should+know

ניו יורק – לטייל בשכונות החרדיות של העירVisiting the Ultra-Orthodox Jews Neighborhoods in NYC

https://www.lametayel.co.il/%D7%A0%D7%99%D7%95+%D7%99%D7%95%D7%A8%D7%A7+%E2%80%93+%D7%9C%D7%98%D7%99%D7%99%D7%9C+%D7%91%D7%A9%D7%9B%D7%95%D7%A0%D7%95%D7%AA+%D7%94%D7%97%D7%A8%D7%93%D7%99%D7%95%D7%AA+%D7%A9%D7%9C+%D7%94%D7%A2%D7%99%D7%A8++visiting+the+ultraorthodox+jews+neighborhoods+in+nyc

מוזיאונים חדשים נפתחו בניו יורק ב 2018 Two Special Museums

https://www.lametayel.co.il/%D7%94%D7%9E%D7%9C%D7%A6%D7%94+%D7%A2%D7%9C+%D7%A9%D7%A0%D7%99+%D7%9E%D7%95%D7%96%D7%99%D7%90%D7%95%D7%A0%D7%99%D7%9D+%D7%97%D7%93%D7%A9%D7%99%D7%9D+%D7%A9%D7%A0%D7%A4%D7%AA%D7%97%D7%95+%D7%91%D7%A0%D7%99%D7%95+%D7%99%D7%95%D7%A8%D7%A7+%D7%91+2018