כשטיילתי ביפן, אמרתי לעצמי מספר פעמים "ממש לקנא בהם, ביפנים". כוונתי ,מההיבט החברתי. ויש סיבות טובות לכך. בהמשך, נחשפתי להיבטים נוספים, בחיי היפנים, שאיני מקנא בהם ולא הייתי רוצה לייבאם ארצה. במאמר זה אנסה להבהיר את כוונתי.

מדוע לקנא ביפנים ?

על שום נימוסים והליכות מקסימים. ראשית לכל - כבוד לזולת. הביטויים לכך רבים והם מבטאים התנהגות של הכלל ונורמות התנהגות מקובלות. כמובן שיש חריגים שאינם פועלים בדיוק כך, אך הם היוצאים מהכלל. הנה מספר ביטויים לכבוד שנותן היפני לזולת :

 • קידה הדדית, בהרכנת ראש קלה, המביעה כבוד, התייחסות והערכה. לא התעלמות.
 • ברכות הדדיות והכרת תודה.
 • יפני יפעל לא להפריע לזולת, לא לפגוע בו, לא לעמוד בדרכו, לא לעקוף אותו בתור, לא לתחמן או להתחכם . המוטו שלו-אני לא אפריע לך ואתה לא תפריע לי.
 • יפני חולה, או שאינו חש בטוב, ישים כיסוי על פיו, ע"מ לא לפגוע באחר.
 • יפני לא יגע ברכוש ,או חפץ ואפילו כסף שאינו שייך לו. אם שכחת, או איבדת, חפץ (לרבות בעל ערך ממשי) במקום מסוים, תחזור למקום בו שכחת את החפץ . סביר שהוא יהיה שם ,מבלי שאיש נגע בו.
 • תודעת שרות גבוהה ,עד מוגזמת.
 • יפנים נוהגים לתת מתנות אחד לשני. הן בעלות ערך נמוך יחסית ובד"כ מדובר בדברי מזון, הארוזים ועטופים אטרקטיבית, כאילו היו בונבוניירה יקרה. מי שקיבל מתנה מחזיר מתנה. היפני אינו רוצה להיות חייב לזולתו. קיבלתי מתנה, אחזיר במתנה. נעים לקבל ונעים לתת.
 • שמירה על שקט והימנעות מרעש. בד"כ קבוצה של יפנים תהיה שקטה ולא רעשנית (לא להפריע לזולת-זוכרים?)
 • בשפה היפנית יש מילים וביטויים רבים, בהם נעשה שימוש, מתוך מתן כבוד לאחר. למשל, למילה תודה נוספת סיומת של כבוד . אריגטו גו זאיי מאס. גו זיי מאס זו סיומת כבוד למילה אריגטו, שהיא תודה. אם יציין שם של זולתו בתוספת הסיומת סן –סיומת של כבוד. זוכרים את נוריקו סן מיפן ?
 • קינוח אף לא בפומבי.
 • אם אדם מדבר ,יש לתת לו לסיים דבריו ולא להיכנס לתוך דבריו.
 • כאשר הולכים במסלול הליכה, או עולים/יורדים במדרגות, היפנים יעמדו בצד שמאל ויאפשרו לאחר לעבור בצד ימין.
 • משום רמת הביטחון האישי הגבוהה ורמת הפשיעה הנמוכה. יפנים לא נוהגים לנעול את דלת ביתם. שעור מקרי הפריצה לבתים נמוך ביותר. אין תופעה של כייסות . נשים וגברים יכולים להסתובב חופשי כמעט בכל מקום ובכל שעות היממה. אם וכאשר נתפס אדם העובר על החוק, בפעם ראשונה, סביר שהטיפול המשטרתי בו יהיה סלחני.

אמון הדדי בין היפנים לבין עצמם. נקודת המוצא ביחסים שבין אדם יפני לאדם יפני היא אמון . לא חשדנות.

הקפדה על סדר וניקיון . לא רק בבית, אלא גם במרחב הציבורי. היפני דואג לאשפה שהוא מייצר והוא בד"כ מפריד האשפה לפי סוגיה. במרחב הציבורי אין כמעט פחי אשפה והסביבה נקיה. היפני לוקח את האשפה שלו אתו וזורק אותה לפח המתאים בביתו, או במתקנים ייעודיים להפרדת אשפה הנמצאים במרחב הציבורי. במרבית בתי הספר ביפן, התלמידים אחראיים על ניקיון בית הספר –ניקיון הכיתות, החצר ,השירותים וכו'.

סבלנות. סבלנות היא נורמה וערך אצל היפנים.

שימוש בטלפון סלולרי. היפנים הם פריקים של טלפון סלולרי ובעיקר מרבים לצלם את עצמם, או את חבריהם באמצעותו. אבל, הם לא ישוחחו בטלפון הסלולרי במקום פומבי (רכבת, מסעדה, בנק, חנות וכו') – מתוך כבוד לאחר ולא להפריע לו.

דיוק ועמידה בלוח זמנים. גם אלה הם נורמה וערך ביפן. רכבות יוצאות ומגיעות בזמן ( שעור האיחורים זניח שבזניחים),כבוד למועד שהוחלט עליו למפגש, תחילת, דיון, תחילת הופעה וכו'. לדייק ,לא לאחר ולהגיע בזמן, זו דרך חיים. איחור ואי דיוק ,יפגע בזולת ומכך יש להימנע.

על שום כל אלה, אני מקנא ביפנים. לטעמי, אילו יכולנו לאמץ בקרבנו, אפילו רק חלק מנורמות אלה ,איכות חיינו בישראל הייתה משתפרת ממשית.

הקפדה על אסתטיקה. אסטתיקה זו דרך חיים ביפן. היא ניכרת באופנים רבים. הגנים היפנים מעוצבים לעילא ולעילא. שילוב של עצים,שיחים וצומח מסוגים שונים,בגבהים שונים.בשילוב עם אבנים,מים,גשרונים,שבילים וכו'. בכניסה לבתים ובניינים ,מחוץ לדלת הכניסה,ניתן דגש על חזות המקום-עציצים עם פורח או צומח,עם או בלי אלמנטים פיסוליים,או חפצים דקורטיביים. האדריכלות היפנית יצירתית ומהמובילות בעולם. עיצוב האופנה ביפן,יפה,מעוצב ויצירתי. היפנים שמים דגש על עיצוב אריזות אסתטי ,כמעט לכל דבר. מתנה תמיד תוגש בעטיפת אריזה, יפה ומעניינת. יופי מוקפד, כמעט בכל תחום.

נאמנות למקום העבודה. היפנים בד”כ אינם נוטים להחליף מקומות עבודה באופן תדיר. הנאמנות למקום העבודה היא נורמה וערך בחיי החברה ביפן. עובד ישאר בארגון בו הוא עובד שנים רבות.הוא ישאף להתקדם בתוך הארגון. עובד לא ינסה להתחרות במעביד שלו . מדריך יפני שיקבל תשר מתיירים ,להם נתן שרות,קרוב לוודאי ,ימסור את סכום התשר למעבידו.

מדוע לא לקנא ביפנים ?

המתואר לעיל נחמד, חיובי והלוואי עלינו. אבל, לא הכול וורוד. יש דברים שראיתי ושמעתי עליהם בביקורי ביפן, שלא הייתי רוצה לאמצם ושאיני מזדהה עימם. הנה כמה מהם.

חיי משפחה. תפיסת חיי המשפחה ביפן שונה מזו שבישראל ובמערב. הגבר הממוצע, האבא במשפחה, יוצא בבוקר לעבודה וחוזר הביתה בשעה מאוחרת . הוא חוזר ב 2230 ואף מאוחר יותר. בברכת האישה והחברה ביפן. לא שהגבר סיים עבודתו בשעה זו, אלא לאחר שסיים עבודתו ,נניח ב 1700 או 1800,הוא יוצא לבלות עם חבריו לעבודה. בד"כ לבר או מועדון כלשהו, שם גם רבים משתכרים מאלכוהול. זו נורמת התנהגות מקובלת. מי שלא נוהג לפיה נתפס כלא חברותי. כך חמישה ימים בשבוע. בסוף השבוע, בימים שבת וראשון, בהם מקומות העבודה סגורים, הגבר נמצא עם משפחתו.

לחץ על הילדים והנוער ללמוד ולהגיע להישגים. לשחק בחצר, בגן שעשועים ,או עם חברים, זה לא דבר שהורים מעודדים בד"כ. הם מעודדים ולוחצים ללמוד וללמוד בבתי הספר הנכונים. להגיע להישגים, להצליח בבחינות, כך שבבוא היום יוכלו להתקבל לאוניברסיטאות הנכונות ולהתקבל למקומות עבודה מכובדים. הילדים והנוער משלמים מחיר כבד על כך. לא כולם עומדים בלחץ החברתי הזה.

נישואין. הנישואים בין בני זוג הם לעיתים קרובות מוסדרים ונעשים מתוך תועלת. אהבה אינה צד חזק ביפן.

שעור הילדים מכלל האוכלוסייה נמוך מאוד. בממוצע למשפחה יפנית יש פחות מילד וחצי במשפחה. משפחות רבות, כלל אינן רוצות לגדל ילדים ,בין היתר מסיבות כלכליות. בשנים האחרונות יש מגמה של זוגות רבים לגדל כלבים במקום ילדים. יש יפנים רבים שאינם רוצים להינשא ,או שנישאים בגילאים מאוחרים. כתוצאה מהנ"ל, האוכלוסייה ביפן מזדקנת ויש לה שעור גידול שלילי.

חברה הנרתעת מקבלת הזר לתוך החברה שלה. נמנעת מלעודד הגירה ומקליטת בני עמים אחרים בתוכה. החברה היפנית מאוד הומוגנית. 99% מאזרחי יפן הם ממוצא יפני. רק אחוז אחד מוצאו זר. אמנם יש פה ושם נישואין של יפני/ת עם זר/ה, אבל זה חריג מאוד. הממשל נמנע בד"כ מאישורי הגירה ומקשה בקבלת אזרחות.

במידה מסוימת היפנים הם "מרובעים". פועלים לפי כללים שנקבעו ולא סוטים מהם. ככלל, אין אלתור.

יעילות זה דבר הטעון שיפור ביפן. כך התרשמתי. עם כל הקידמה, התעשייה המתקדמת והפיתוחים, ראיתי לא מעט ביטויים של חוסר יעילות .הנה דוגמא, בה נתקלתי. מקימים מלון מפואר ,עם מאות חדרים, עם תודעת שירות גבוהה ותפוסה גבוהה. והנה בכניסה לחדר האוכל, תור ארוך משתרך לו כמעט לאורך כל שעות פתיחת חדר האוכל לארוחה זו. צוות המלצרים לא מספיק לפנות ולנקות שולחנות הממתינים לפינויים ולא נפתח חדר אוכל נוסף. תסכול האורחים צועק לשמיים. דוגמא נוספת-ביקרתי במפעל תעשייתי ידוע ומוכר בעולם. המפעל מייצר 16 שעות ביממה, במקום 24 שעות. משמע. שמונה שעות המכונות עומדות ללא ניצול.

היעדר ביטויים של חום אנושי , שמחת חיים וספונטניות ופריצת מסגרת.

משבר כלכלי מתמשך גבה מחירים חברתיים. בעשורים האחרונים, סבלה יפן ממשבר כלכלי חריף. מיתון, ערך המטבע נחלש, גידול באבטלה, קיטון בצריכה . אלה גרמו לירידה ברמת החיים ובמצב הרוח של הפרט . לכן, רבים נמנעים מלהביא ילדים לעולם, לא מעט גרים עם ההורים עד גיל גבוה מהמקובל במערב, שעור האנשים עם בעיות נפשיות ושעור ההתאבדויות גבוה.

סיכום

האמור לעיל הוא ככל הנראה רשימה חלקית של ביטויים למה לקנא ביפנים ולמה לא.

ככל, היפנים הם עם נחמד, מנומס, אדיב ומסביר פנים. מאוד נהניתי להיות בחברת יפנים, עימם יצא לי להתחכך, בביקורי הקצר במדינה זו. אכן קינאתי בתכונות אלה שלהם כחברה וכפרטים. הלוואי והיו נחלת חלקנו. יחד עם זאת, נחשפתי גם לפנים אחרים בחברה היפנית, אשר אני שמח שאינם עימנו.

מידע נוסף למטייל ביפן

מאמרים נוספים של עמיקם שוב-עמי, בהם מידע רב למטייל ביפן, ניתן למצוא בקישורים הבא:

 • יפן , מדריך כללי למטייל Japan travel Guide

https://www.lametayel.co.il/%D7%99%D7%A4%D7%9F++%D7%9E%D7%93%D7%A8%D7%99%D7%9A+%D7%9B%D7%9C%D7%9C%D7%99+%D7%9C%D7%9E%D7%98%D7%99%D7%99%D7%9C

 • יפן בפריחת הדובדבן - יומן טיול Japan, a trip diary

https://www.lametayel.co.il/he/node/1035295/edit

 • מארגני תיירות ביפן Tour Operators in Japan

https://www.lametayel.co.il/he/node/1047947/edit