הקדמה

בצפון מזרח ברזיל, בין הערים פורטלזה Fortaleza לסן לואיס São Luís , , בקרבה לחוף האוקיאנוס האטלנטי ,נמצא אזור בו נופים מרהיבים ,מהיפים שבעולם. יש אומרים, היפים בעולם.

נופים שאין כמותם. כאלה שגורמים לך להתרגש ולא לשכוח את המראות . דמיינו מדבר גדול של דיונות חול לבנות ובתוכן לגונות מים כחולות וירקרקות. השילוב של השניים ,כשמעל שמיים מעוננים בצורות יפהפיות, יוצר מראות שצלמים יכולים לחלום עליהם. לו ידעו. אזור בו פזורים נהרות ,כפרי דייגים, דיונות היוצרות נופי מדבר כאילו נוצרו ביד אמן. דיונות בהן עצים שמתו זקופים, או לא. אזור זה קרוי "דרך הרגשות" Road of Emotions ובפורטוגזית La Ruta de las Emociones .

רק השם "דרך הרגשות" יש בו כדי לעורר סקרנות ועניין. מה זה ? למה ? איפה ?

כשהתחלתי לתכנן טיול עצמאי לברזיל ,כדרכי התחלתי לעיין בספרי הטיולים של Lonely Planet ,Rough Guide ,Footprints . בפתיח של ספרים אלה מתוארים 30-20 מקומות , המומלצים ביותר לביקור בברזיל. כך התוודעתי למקום הקרוי ג'ריקואקוארה Jericoacoara (להלן -ג'רי, זהו השם המקוצר של המקום) ולפארק לאומי הקרוי לנסויס מרניינסס Lençóis Maranhenses National Park . כך גיליתי את "דרך הרגשות".

ג'ריקואקוארה היא כפר, או שמא עיירה קטנה, הנמצא על שפת האוקיאנוס, כ 300 ק"מ מע' לפורטלזה . כפר זה מהווה נקודת התחלה (או סיום) טובה לטיול ב"דרך הרגשות". פארק לנסויס מרניינסס , הוא פארק ענק של דיונות חול, לגונות, נהרות. פארק של מראות וחוויות מרוממות רוח. בין הדיונות מתניידים ברכב מתאים ורגלית.

בג'רי חוף ים ושקיעות בין ערביים, מהיפים בברזיל. לקראת ערב, רבים עולים על דיונת חול בחוף הים, הקרויה Duna do Por do Sol לצפות בשקיעה. ומתרגשים מהמראה. בג'רי יש העושים את ספורט הגלישה במים באמצעות גלשן רוח או עפיפון Kitesurfing . בנוסף, מג'רי יוצאים סיורים בטרקטרונים הקרויים bugy ,או ברכבי טנדר עבירים, ליעדים שונים בשטח.

פארק לנסויס מרניינסס (בפורטוגזית Parque Nacional dos Lençóis Maranhenses ), משתרע כללית מערבית לג'רי ,לעבר סן לואיס. שטח הפארק 1,550 קמ"ר. רובו דיונות חול, בגובה של עד 40 מ'. בין הדיונות נוצרות לגונות מים, ממי הגשמים היורדים כאן. בהיעדר גשם הלגונות מתאדות. הפארק קיבל את דיונות החול באמצעות שני נהרות העוברים בו - נהר פרגוויסאס Preguiças ונהר פרנאיבה Parnaíba - בתהליך איטי שנמשך שנים רבות. לאורך הנהרות ישנם מספר ישובים. אל הפארק שלוש כניסות- מהכפר אטינס Atins ,מהעיירה סנטו אמארו דו מרניאו Santo Amaro do Maranhão ומהעיירה בהייריניאס Barreirinhas .

כאמור, אזור "דרך הרגשות" נמצא בצפ' מז' ברזיל. אזור זה נחשב לאחד הנחשלים והלא מפותחים בברזיל. כך גם בשנת 2020,בה ביקרנו כאן. הוא רחוק ומבודד מהמרכזים והערים הגדולות של ברזיל, הממשלה ממעטת להשקיע בו והתשתיות אינן ברמה גבוהה. זהו אזור גדול בשטחו ,עם אוכלוסייה דלילה מאוד.

הערים הגדולות פורטלזה וסן לואיס הן מפותחות יותר ויש בהן גם שכונות מודרניות,לצד שכונות עוני מוזנחות. ביניהן, עיקר האזור, הוא נחשל ולא מפותח. פזורים בו בדלילות כפרים קטנים ,עיירות וגם ערים ספורות בהן עשרות אלפי תושבים. המראות של מקומות אלה מזכירים מראות ממקומות נחשלים באפריקה ובאסיה. יש מקומות בהן יש מחסור במי שתיה. מקומות בהם התושבים צריכים לדאוג לעצמם למים. בין היתר, ע"י קידוח בארות מים פרטיים באופן עצמאי. תשתיות הדרכים הן בד"כ דרכי עפר .בצידי דרכים יש סוכות ממכר של פירות ומשקאות לעוברי הדרך. בערים הקטנות ובעיירות אמצעי תחבורה הנפוץ הוא דו גלגלי-טוסטוס, קטנוע ואופנוע. בכפרים, הולכים ברגל.

מראה נוסף שצד את העין בעיירות וערים קטנות באזור, הוא שימוש בכתובות דתיות, על מבנים, קירות ובחזית בית עסק זעיר, המציינות את אלוהים ,ישו ומצביעות על זיקה דתית עמוקה. בהקשר זה, בין היתר ראינו שימוש במילים עבריות הכתובות בלטינית, כמו "אל שדי", "אדוני" .

מאמר זה מציג מידע והמלצות למטייל העצמאי באזור "דרך הרגשות" . זאת בהתבסס על טיול שקיימתי כאן ,בחודש ינואר שנת 2020 (שישה ימים ושישה לילות , עם רעייתי ועוד זוג חברים) ובהתבסס על מקורות מידע נוספים.

אני מבקש גם להפנות תשומת לב למאמר מעניין שקראתי בנושא זה, מאת אסף כהן. מאמר מעורר השראה, שעודד אותי לבקר כאן ועל כך אני מודה לו https://www.gotravel.co.il/travel/?p=3723 .

מקור השם "דרך הרגשות"

מקור השם של "דרך הרגשות" לא לגמרי נהיר לי. יש הטוענים ,כי השם הוא בהשראת המילה סודאדה Saudade בפורטוגזית . זוכרים את השיר סודאד Sodade של סזריה אבורה Cesária Évora מקאפו וורדן . זו אותה מילה. ב Cape Verdean מדברים בניב פורטוגזי ומבטאים סודאד Sodade ובברזיל סודאדה.

משמעות המילה סודאדה היא מצב רגשי עמוק של נוסטלגיה, געגוע למשהו או למישהו. גם אם יודעים שלא יחזור. מצב בו נזכרים ברגשות, חוויות, מקומות ואירועים שפעם עוררו בנו התרגשות והנאה ועתה גורמים לנו לחיות מחדש. אם וכאשר תבקרו ב"דרך הרגשות" ,תראו את המראות ותחוו אותם, מובטח לכם שתתגעגעו אליהם ותחשבו עליהם בנוסטלגיה ובהתרגשות. יתר על כן, תחוו התרגשות תוך כדי הטיול כאן.

מתי וכיצד לטייל באזור "דרך הרגשות" ?

לטעמי, ניתן לבקר באזור זה בכל השנה. עם זאת יצוין, כי בחודשי החורף הברזילאי - יוני עד אוגוסט - לגונות ובריכות המים שבין הדיונות, הן מלאות מים ובשיא תפארתן. מים שמילאו אותן בעונת הגשמים. עונת הגשמים היא בעיקר בחודשים ינואר-מאי. מאידך, גם בחודשי עונת הגשמים, יש מים בלגונות שבדיונות . אמנם לא בכולן. יש גם לגונות יבשות ממים. מספיק חצי יום/יום גשם כדי למלא את מקווי המים ולו גם חלקית. כאמור ביקרנו כאן בחודש ינואר והמראות היו מרהיבים.

התקופה שבין סוף דצמ' עד סוף פבר' (ועד אחרי הקרנבל, החל בד"כ בסוף פבר' /ראשית מרץ) היא תקופת קיץ ושיא עונת התיירות בברזיל. בתקופה זו יש חודשיים חופשה בבתי הספר וברזילאים רבים יוצאים לחופשות ולטיול בארצם. יפה לראות אותם ממלאים את חופי הרחצה ב"דרך הרגשות" ומתלהבים מהמראות כאן. יצוין ,כי בימי טיולנו באזור (ראשית ינואר) לא נתקלנו כלל בתיירים זרים. כל המטיילים שראינו באזור היו ברזילאים. זה גם מסביר מדוע הרוב המוחלט של הברזילאים כאן אינם דוברי אנגלית. נתקלנו בפקידי קבלה במלונות וכמובן במלצרים רבים במסעדות, שאי אפשר היה לתקשר עימם באנגלית, באזור זה.

מסלול טיול בדרך הרגשות, צריך לטעמי לכלול מינימום שישה ימים ושישה לילות . בתקופה כזו ניתן לראות לחוות היטב את המקום. אם אין מגבלת זמן ממשית, ניתן להוסיף עוד 4-1 ימים, כפי שיוסבר בהמשך. טיול של שישה ימים/שישה לילות מומלץ שיתחיל בסן לואיס או בג'רי. במידה וניתן להקצות זמן נוסף, ניתן להוסיף יום לפארק לנסויס מרניינסס, יום לאזור פרנאיבה ועוד יום או יומיים ברוטו לפורטלזה. פורטולזה היא עיר מעניינת, אולם, ככל הידוע לי, הביטחון האישי בה, הוא מהגרועים בברזיל. מאחר והיינו מוגבלים בזמן לטיול בברזיל, טיולנו התחיל בג'רי והסתיים בסן לואיס (ללא פורטלזה).

הגעה לאזור "דרך הרגשות" צריך שתעשה בטיסת פנים. יש שדות תעופה בפורטלזה Fortaleze , בסן לואיס São Luís ובקרבת ג'רי. קוד שדה התעופה בג'רי הוא JJD . שדה תעופה זה שנפתח ב 2017,מרוחק כ 33 ק"מ מג'רי, 60-40 דק' נסיעה. שדה התעופה בסן לואיס , קוד SLZ , נמצא בטווח כ 20 דק' נסיעה מהעיר. שדה התעופה בפורטלזה, קוד FOR , נמצא גם כן בטווח כ 20 דק' נסיעה מהעיר.

בשלב תכנון הטיול, יש לתת את הדעת ללוחות הזמנים של הטיסות אל ג'רי וממנה. מאחר וג'רי נמצאת באזור נידח יחסית ולא ליד עיר גדולה, הטיסות לכאן אינן יומיות בחלקן וחלקן מגיעות לכאן רק משדות תעופה מסוימים בברזיל. הטיול באזור זה היה קטע הראשון שלנו בטיולנו בברזיל. מאחר והגענו בטיסה ישירה מנתב"ג לסן פאולו, העדפתי לקחת טיסת המשך ישירה לג'רי מסן פאולו. טיסה כזו זמינה רק שלוש פעמים בשבוע. לכן תזמנתי מועד ההגעה לסן פאולו ,כך שאוכל לטוס משם ישירות לג'רי, עם זמן המתנה סביר בש"ת סן פאולו. מאידך, לסן לואיס ,או פורטלזה, תדירות הטיסות טובה וסבירה, בהיותן ערים גדולות.

הדרך הטובה ביותר, לטעמי, לטייל במסלול "דרך הרגשות" היא להתקשר עם גורמי תיירות מקומיים, שיכינו עבורכם את תכנית הטיול, הדרכה באנגלית (חובה למי שאינו דובר פורטוגזית-יש לוודא שאתם מקבלים מדריך דובר אנגלית טובה, כי ברירת המחדל היא להציע מדריך דובר פורטוגזית), מלונות ,אמצעי ניוד וכו'.

את הטיול ארגנה ובצעה עבורנו סוכנות תיירות מקומית מצוינת, הממוקמת בעיר פרנאיבה Parnaiba , בשם "נטור" Natur . מידע על נותני שרותי תיירות באזור, ראו בסוף מאמר זה.

בחודשי הקיץ (דצמבר-פבר') הטמפרטורות הן 32-25 מעלות ויש שמש חזקה. כהגנה מפני השמש מומלץ ללבוש לחבוש כובע, חולצה מנדפת עם שרוול ארוך וכמובן להתמרח נגד קרינת השמש. בג'רי, סן לואיס ויתר הישובים באזור ,ניתן לרכוש חולצות מנדפות צבעוניות מצוינות במחיר של 50 ריאל ברזילאי ומטה (מחירי שנת 2020). בגדי קיץ יספיקו כאן. ליתר בטיחות ניתן להביא מעל רוח/גשם קל למקרה של ערב קריר. בחודשים יוני-אוג', הטמפרטורות יורדות כחמש מעלות ולעיתם יותר. מומלץ לבוא עם כפכפים (או לקנות בישובים שונים באזור, כפכפי הוויאנס HAVAIANAS ודומיהם. מחירם בברזיל 40-35 ריאל ( 40-30 ₪).

בכל הקשור לביטחון האישי של המטיילים, אזור "דרך הרגשות" נחשב אזור בטוח. ניתן להסתובב כאן בחופשיות יחסית ואין חשש ממשי מפני שוד ומעשי אלימות נגד מטיילים וזרים. ביחס להליכה בדיונות החול, ידוע על מטיילים שהלכו יחפים ולגופם חדר טפיל המצוי כנראה בחול ,שגרם להם לסבל . יש גם כאלה שלא קרה להם דבר.

הופתעתי לגלות שבאזור "דרך הרגשות", כמו גם ביתר האזורים בברזיל בהם טיילנו, כרטיסי אשראי מתקבלים כמעט בכל מקום. אפילו בדוכני אוכל מהיר ברחוב. זו הייתה הפתעה נעימה ומועילה. הצורך במזומנים הוא מינימלי. בשלב איסוף המידע לקראת הטיול נמסר מידע מטעה לפיו כרטיסי אשראי לא מקובלים ואין אפשרות להמיר דולרים למטבע מקומי. יתכן שמידע זה לא היה עדכני.

מאחר ואזור טיול זה הוא גדול ונדרשים לו מספר ימים, הנה מידע על טווחים בין ישובים כאן:

פורטלזה-ג'רי 300 ק"מ.

ג'רי – פרנאיבה Parnaiba 250 ק"מ.

פרנאיבה - בהייריניאס Barreirinhas 200 ק"מ.

בהייריניאס – סן לואיס 320 ק"מ .

תקציר מסלול טיול ב"דרך הרגשות" – 6 ימים / 6 לילות.

הטיול ב"דרך הרגשות" היה טיול פרטי מודרך, עם מדריך דובר אנגלית + נהג(ים),לכל אורכו. סוכנות "נטור" סיפקה לנו את כל שרותי התיירות הנדרשים (מלונות, כלי רכב, מדריכים, נהגים, סירות, מעבורות וכו').

יום 1 , יום שישי – טיסת בוקר מסן פאולו לג'רי. אחה"צ - סיור עצמאי בחוף ובעיירה . לינה בג'רי במלון המצוין Blue Residence Hotel .

יום 2, שבת – סיור בטרקטורונים באזור ג'רי בפארק הלאומי ג'ריקואקארה Parque Nacional de Jericoacoaraומחוצה לו. חזרה למלון ב 1630 לערך. לקראת ערב סיור עצמאי בחוף ובעיירה ג'רי. לינה בג'רי.

יום 3,יום א' – בבוקר נסיעה מג'רי לפרנאיבה Parnaíba ,תוך חציית נהר במעבורות וביקור במקומות שונים בדרך, בהם מראות טבע מרהיבים. אחה"צ שייט בסירת מרוץ בדלתא של נהר פרנאיבה Delta do Parnaíba . הגעה אל מקום ייחודי בדלתת הנהר, בו צופים באירוע יוצא דופן. התאספות מאות רבות (ואולי אלפים) של ציפורים אדומות מסוג איביס ללינת לילה ,על גבי שדרה של עצים מסוימים. לינה במלון מצוין בעיר פרנאיבה Parnaíba , הקרוי Hotel Casa de Santo Antonio.

יום 4, יום ב' – נסיעה מפרנאיבה Parnaíba לכפר קבורה Caburé ומשם בסירת מרוץ אל כפר הדייגים אטינס Atins. לאחר ארוחת צהרים והתארגנות במלון שבשולי הכפר, יצאנו לשטח לטיול בנופי מדבר מדהימים. נופים של נוף מדברי, דיונות חול , ולגונות מים בין הדיונות. זאת, בקטע של פארק לאומי, הקרוי פארק לנסויס מרניינסס Lençóis Maranhenses . מהיפים שראינו בכל טיולנו בעולם. ללא ספק המראות של היום ומחר הם שיא טיולנו בברזיל. לינה באטינס במלון היפה והמיוחד La Ferme de Georges.

יום 5,יום ג' – יציאה מאטינס בסירת מרוץ על נהר Preguiças River אל עבר העיירה בהייריניאס Barreirinhas . בדרך עצירות במספר מקומות להתרשמות מנופים יפים. אחר הצהריים, ביקור בקטע אחר של פארק לנסויס מרניינסס Lençóis Maranhenses, הקרוי Grandes Lençóis. שם , תוך שילוב של נסיעה באזור דיונות והליכות רגליות נחשפנו למראות נפלאים של לגונות מים כחולות וירקרקות וגם יבשות, בלב דיונות לבנות ומראות מדבר חולי יוצאי דופן. לאחר שקיעה חזרנו למלון כפר נופש בבהאריניאס הקרוי Porto Preguiças Resort.

יום 6,יום ד' – הסעה מבהאריניאס Barreirinhas אל העיר הגדולה באזור, סן לואיס São Luís , עם נהג דובר פורטוגזית . הגעה לסן לואיס בשעת צהרים. החל מ 1400 סיור מודרך בעיר סן לואיס עם מדריך דובר אנגלית ונהג. לינה בסן לואיס במלון מצוין בשם Luzeiros Hotel .

יום 7, יום ה' – טיסת בוקר מסן לואיס לרסיפה Recife ,להמשך טיולנו בברזיל.

טיול ברכבי באגי בג'ריקואקארה. Photo: Amikam Shuv-Ami . Jericoacoara.

פרוט המסלול ויומן הטיול

יום 1 , יום שישי – הגעה לשדה התעופה GRU בסן פאולו (טרמינל 3), בשעה 0545 בבוקר (לאחר 15 שעות טיסת לילה ישירה מת"א עם חברת Latam). מאחר ויש לנו טיסת המשך מסן פאולו לג'רי, עם חברת תעופה אחרת Gol, אנו נדרשים לקחת את המזוודות שלנו ,לעבור בקורת דרכונים ולבצע צ'ק אין מחודש בסן פאולו בטרמינל 2 לטיסת ההמשך. יש להביא בחשבון 30-20 דקות הליכה רגלית מטרמינל 2 לטרמינל 3. היה לנו זמן של כשלוש ורבע שעות בין הטיסות, שאיפשר ביצוע הליך זה בצורה רגועה. יש לוודא ולבדוק במסכים מחדש מאיזה שער עולים לטיסה . יש שינויים בכך ולכן הצורך במעקב.

בשעה 1000 ממריאים בטיסת המשך ישירה לג'רי (3.5 שעות ,בטיסה ישירה, הנעשית 3 פעמים בשבוע). נחיתה ב 1345 בשדה תעופה המרוחק 33 ק"מ מג'רי ומשם כשעה נסיעה לג'רי.

לאחר התארגנות והתרעננות במלון יצאנו לסיור עצמאי בחוף הנהדר של ג'רי ובעיירה. החוף המה פעילות. אנשים שמחים, משתזפים, נהנים מהאווירה, מצלמים את עצמם, או אחד את השני. צעירות בבגדי ים חושפניים מדגמנות לצילום חובבני. בדיונת החול Duna do Por do Sol הנמצאת בפאתי החוף, מתקבצים כבר עשרות רבות של אנשים בהמתנה לשקיעה. במים מספר גולשים פעילים עם רחפני רוח. מבנה חוף הרחצה יפה ומצטלם היטב. כיף.

ג'רי עברה בשנתיים-שלוש האחרונות תנופת פיתוח, עקב היותה על מפת התיירות. כאמור נפתח שדה תעופה קרוב, הוקמה מערכת לאספקת מים לבתים ,נפתחו חנויות, מסעדות וכו'. ועדיין בג'רי של ינואר 2020, אין רחובות אספלט (הרחובות חוליים), אין בה תאורת רחוב- התאורה של המסעדות, הברים, חנויות וכו',היא שמאירה באופן עמום את הרחובות בלילה. בחדרי השירותים שבמלון, אסור לזרוק נייר לאסלה, מחשש לסתימות .

בערב, אנו יוצאים להליכה רגלית במרכז ג'רי, דקות הליכה מהמלון. אווירה של הפנינג ברחובות. הברים והמסעדות שוקקי חיים. רבים משוטטים ברחוב, עם או בלי כוס משקה ביד. אנו מחליטים לאכול אוכל רחוב. אישה מבוגרת צולה על שיפודים נתחי לובסטר, שרימפס ועוד. טעים . מקנחים בקינוח אסאי ובגלידה. רואים ברחובות צעירים רבים, ברזילאים. כמעט כולם עם קעקועים. מי פה ומי שם. בסיום יום ארוך, חוזרים למלון.

המלון שלנו בג'רי, נחשב לטוב בעיר . Blue Residence Hotel . הוא ממוקם בחוף הרחצה ממש. חדר האוכל שלו מקורה ,אך פתוח ונמצא ממש בחוף. גם עיצובו בבקתות, סביב תעלת בריכה מאורכת ותכולה ,מוסיף להנאה כאן. אתה מרגיש כאילו בגן עדן. החיים הטובים.

יום 2, שבת – מתחילים את היום בארוחת בוקר עשירה ,בחדר האוכל המקסים של המלון. ממנו צופים בהתרחשות האנושית שעל החוף. כבר ב 0700 בבוקר ישנם אנשים בחוף. חלקם "מדגמנים" לצילום.

בשעה 0830 אנו נפגשים עם המדריך שלנו אלסנדרו Alessandro, הדובר אנגלית טובה מאוד ואשר ידריך אותנו היום ובעוד שלושת הימים הקרובים. לאחר תדריך, אנויוצאים מהמלון לסיור בפארק הלאומי ג'ריקואקארה Parque Nacional de Jericoacoara ומחוצה לו. נסיעה עם טרקטורונים , וליתר דיוק ג'יפים זעירים, הקרויים buggy . בכל כלי רכב כזה מקום ל 3-2 נוסעים ועוד נהג מקומי. הנסיעה היא בחולות ובדרכים חוליות.

אנו מבקרים באתרי טבע שונים באזור ובחופי לגונות. המסלול כולל גם קטעי הליכה של כשעה במצטבר. במשך כשבע שעות אנו מבקרים במקומות הבאים:

סלע פוראדהPedra Furada– אנו נוסעים באזור חולי שכוח אל ולאורך חוף האוקיינוס. המראות יפים. פה ושם סירה צבעונית נטושה על חוף, צריף מתפורר וגלי האוקיאנוס מתנפצים אל החוף. הנוף כולו מרהיב וצבוע בצבעים עזים. כתם לבן של החול, לידו כתם חום מאורך וגדול של אצות ים שהצטברו בחלק מהחוף, מי הים בצבע טורקיז וירקרק ושמיים כחולים , בהם עננים לבנים בצורות שונות. פה ושם עוצרים לצילום. אנו לא לבד. רכבי באגי נוספים מדי פעם לפנינו ואחרינו. גם טנדרים ורכבים דו גלגליים. בשלב מסוים מגיעים לנקודה ממנה לא נוסעים יותר. ממנה הולכים אל הסלע המפורסם של ג'רי-סלע פוראדה.

אל הסלע הולכים רגלית כ 25 דקות לכל כיוון. הליכה נעימה על חול החוף המישורי, בחלקה בינות סלעים. סלע פוראדה הוא תופעת טבע מיוחדת על שפת החוף . התרוממות של אבן סלע גדולה, ציורית ומאורכת ובתוכה חור גדול, בצורה מעניינת. המראה של הסלע, על רקע החוף הלבן זהוב, המים שבטורקיז והשמיים התכולים, הוא יפהפה. הסלע הוא הסמל ג'רי. תור של כ 20 איש עומד ליד הסלע ,במיקום מסוים, ע"מ להצטלם עימו, בדיוק מול החור . לא חייבים לעמוד בתור ולצלם דווקא מזווית מסוימת זו, לה ממתין התור.

"העץ העצל" Árvore da Preguiça – "העץ העצל" הוא עוד מראה אייקוני המתקשר לפארק ג'ריקואקארה. זהו עץ חי הקרוי button mangrove או בשמו המדעי Conocarpus erectus . העץ הספציפי שכאן הוא עם עלווה ירוקה, בעל גזע וחלק מהשורשים משורגים וחשופים, כאילו יבשים, השכוב על הקרקע בצורה אופקית. במקום עץ עומד, ישנו עץ שכל חלקו העליון שוכב על החול ומכאן מקור שמו העממי. עץ בודד בלב שטח חולי. זו תופעת טבע מעניינת, שנגרמה ע"י הרוח שכופפה את העץ. העץ ציורי ומי שבאזור לא יחמיץ ביקור ותמונה בו. אנו מגיעים לכאן בדרכנו מסלע פוראדה אל הלגונה הכחולה.

הלגונה הכחולהLagoa Azul בדרך אל הלגונה ,שוב מראות נוף יפים. נוסעים ומחייכים למראות. אנו מגיעים אל שפת הלגונה, רכבי הבאגי נותרים לחנות ואנו חוצים את הלגונה לצידה השני, עם סירת מנוע. הסירה מביאה אותנו אל חוף רחצה מסודר ומאובזר בערסלים במים, סככות וכסאות נגד שמש , מסעדה ושאר שירותים למבקרים. זו לגונה יפה, כמוה כאגם.מטיילים ברזילאים לא מעטים מבלים בחוף ומשכשכים במי הלגונה. הצטרפנו אליהם בשמחה. מראש הבאנו עימנו בגדי ים. לאחר שמיצינו השהייה כאן, עולים שוב על סירה וחוזרים לרכבי הבאגי.

לגונת גן עדןParaíso lagoon .בלגונה זו ישנם שני חופים. האחד חוף פרטי הנקרא Alchymist Club, מקום מושקע . והשני חוף שהמקומיים ויודעי דבר באים אליו הקרוי Preá Beach . אלה חופי רחצה, בהם מתקנים לרוחצים וכן מסעדה ,חנות, קיוסק ושירותים לרשות הבאים. הלכנו לחוף Preá Beach ולא הצטערנו.

ללגונה זו אנו מגיעים ברכבי הבאגי. חוף הרחצה אליו בחרנו להגיע, עמוס במבקרים . דרך הגישה אליו חולית וצרה יחסית. יש פקקים בדרך קצרה זו, כתוצאה מחנייה לא מסודרת של כלי רכב. המדריך שלנו יורד מהבאגי שלנו ומחלץ את הפקק. בחוף נוף יפה ופעילות מעניינת. שתי בחורות יפות וחטובות, בבגדי ים,מצלמות אחת את השנייה בפוזות. וכך גם זוגות נוספים. רבים שוהים במים, לרבות בערסלים. כך עשינו גם אנו. ניתן לשהות כאן שעות ובכיף. במקום זה אכלנו ארוחת צהרים במסעדה הקרויה Paraíso Natural Restaurant . יפה ומהנה.

נוף של דיונות חול ולגונות מים - בטרם נחזור לג'רי, אנו עוברים בנופים של דיונות חול, בהם לגונות מים קטנות. המראה של הדיונות הלבנות והלגונות מרהיב. יורדים מהרכב ומשתאים מהמקום. כנראה שירד גשם בימים האחרונים ,שאת עקבותיו רואים במאגרי מים טבעיים, לגונות.

הכפר ג'רי וחוף הרחצה היפה שלו - חזרה למלון ב 1630 לערך. אנו משוטטים במרכז הכפר והולכים אל חוף הרחצה היפהפה הרוחש פעילות לצפות ולחוות את המתרחש.

בערב - חיי הלילה בג'רי תוססים , ברחובות מרכז הכפר. חנויות פתוחות עד שעה מאוחרת ורבים מבלים בברים, במסעדות ,בקניות ובשיטוט. בלילה מרכז ג'רי שוקק והומה, בעוד שבשעות היום הוא כמעט ריק מאדם. הבאים לג'רי מעדיפים בשעות היום להיות בחוף הים או לטייל באזור. אנו משוטטים וחווים את חיי הלילה כאן.

סלע פוראדה. Photo Amikam Shuv-Ami . Pedra Furada

יום 3,יום א' – בבוקר נסיעה מג'רי לפרנאיבה Parnaíba . הכיוון הכללי הוא מערב. . אנו יוצאים מג'רי עם ג'יפ . הנסיעה היום היא בדרך חולית במרביתה. תוך כדי נסיעה חוזים במראות טבע מרהיבים , תוך עצירות במקומות שונים. ככלל ,ראינו מעט יחסית מטיילים במקומות שביקרנו במהלך היום.

הנה מספר נקודות ציון לפעילות של היום.

הנוף מערבית לג'רי – יצאנו מהכפר ג'רי מערבה. עברנו דרך דיונות חול הקרובות לכפר. ראינו מטיילים רכובים על סוסים ,דוהרים על קו האופק של הדיונות. מראה יפה. זו עוד צורת טיול באזור. אנו נוסעים כללית לאורך חוף האוקיאנוס ובקרבתו . בשלב מסוים אנו פונים דרומה ומגיעים לנהר גוריו Guriú. עלינו לעבור לגדת הנהר השנייה ,ע"מ להגיע אל מקום המנגרובים היבשים. אנו עולים על מעבורת המעבירה אותנו ואת רכבנו מגדה אחת של נהר Guriú אל הגדה השנייה. זו מעבורת היכולה לקחת כלי רכב אחד בלבד ,על נוסעיו. המעבר נמשך דקות ספורות, שכן רוחב הנהר מספר עשרות מטרים בלבד.

אתר המנגרובים היבשים Mangue Seco – לאחר כ 35 דקות נסיעה מג'רי, אנו מגיעים למקום מהמם. מקום בו אנו חוזים בעצי מנגרוב מתים ( עצים גבוהים הגדלים במים בשולי נהר ,ים ואגם) . תמונה מרהיבה ,גם אם סוריאליסטית, של עצים מתים, חלקם עומדים וחלקם שוכבים ביובש, בצורות שונות. אנו עומדים ומהלכים כאן, כאילו בתוך עולם חרב שנהרס. היו פה פעם חיים ואינם עוד. נותרו רק שרידים של מה שהיה וצמח כאן בעבר. המראה הכללי הוא של יער מנגרובים מת. מראה ציורי יפהפה ,המותיר אותך משתאה. הדרך עוברת מספר מאות מטרים בתוך מחזה ייחודי זה. מקום שצלמים יחגגו בו.

מקום מיוחד זה ,שיש בו גם חוף רחצה ( (Mangue Seco beach , בו לא היו מתרחצים, נמצא כשמונה ק"מ דר' מע' לג'רי וכארבעה ק"מ מז' לכפר גוריו. תופעה זו, של יער מנגרובים מתים, נבעה מכך, שמקור המים ( נהר גוריו) לידם צמחו המנגרובים, שינה את מיקומו , בשל השתלטות דיונות חול על המקום .

אתר המנגרובים היבשים Mangue Seco .Photo: Amikam Shuv-Ami

גוריו Guriú – כפר וחוף רחצה דרכו אנו עוברים, ללא עצירה. נוסעים בין דיונות חול. מדי פעם מגיחה קבוצה של פרות מאחורי דיונה. הן כנראה שייכות למישהו מהכפר. הפרות שדופות. הצמחייה באזור דלילה. מספר שיחים זעירים ולא הרבה יותר. מה יש להן לאכול בין דיונות חול ? אבל לשתות יש ויש. מאגרי מי גשמים קטנים, נמצאים פה ושם להרוות צימאונן של אלה. מדי פעם רואים טרקטורון אחד או שניים שועט בין הדיונות.

לגונת טורטה Lagoa da Torta וטאטז'ובה Tatajuba - אנו ממשיכים לנסוע דרום מערבה למגיעים אל לגונה בין דיונות הקרויה לגונת טורטה. הלגונה נמצאת כ 6 ק"מ דר' מז' לכפר טאטאז'ובה Tatajuba. הלגונה מקבלת את מימיה מהגשמים. על שפת הלגונה חוף רחצה יפה ומסודר . סככות קש מצילות מסודרות בשורה יפה ומתחתן כסאות צבעוניים. כשביקרנו כאן, לא היו מבקרים נוספים בחוף. החוף המתין למבקרים שלא באו. המראה של הלגונה בין דיונות חול אינסופיות, מיוחד במינו. על שפת המים ובראשי דיונות אנו רואים ציפורי טרף שחורות וגדולות. פה ושם עצים מתים זקופים, בין דיונות. אנו עולים על דיונות וגולשים מהן בהנאה. השמיים קודרים, כאילו עומד לרדת גשם בכל רגע.

אנו ממשיכים לנסוע. חוצים את הכפר Vila da Nova Tatajuba . ההסיעה היא בדרך חולית ובין דיונות חול. הנהג שלנו מבחין בינשופים העומדים על הקרקע ,כ 20 מטרים מנתיב הנסיעה ומתבוננים . הינשופים מצטלמים היטב. תכסית השטח מקבלת עשביה ירוקה ומעטה מדי פעם. ממשיכים לנסוע לאורך חוף האוקיאנוס. כאן כבר רואים מטיילים נוספים, הנוסעים בכלי רכב הדומים לשלנו.

העיר קמוסים Camocim – נוסעים מערבה ומגיעים למקום הקרוי "אי האהבה" Ilha do amor , הנמצא על שפת שפך נהר קוראו Coreaú ., ליד העיר קמוסים Camocim . לא התעכבנו במקום זה ומיידית חצינו מכאן את הנהר במעבורת אל העיר קמוסים. חצינו את העיר ונסענו כשעתיים אל העיר הגדולה באזור , הקרויה פרנאיבה Parnaíba .הנסיעה היא על כביש אספלט שאורכו כ 130 ק"מ.

הערה: את המסלול של מה שעשינו במהלך חצי היום הראשון, ניתן לפרוס על פני יום שלם, אם יש זמן ואז ניתן להתעכב בכל מקום, לרחוץ בלגונה, להיכנס לכפרים ולחוות אותם וכו'.

הדלתא של נהר פרנאיבה Delta do Parnaíba– שעות אחה"צ הוקדשו לסיור בסירת מרוץ בדלתא של נהר פרנאיבה. נהר זה בצפ' מז' ברזיל, מקבל את מימיו מהרי טאבטינגה Serra da Tabatinga ונשפך אל האוקיאנוס האטלנטי. אורכו כ 1,700 ק"מ ושטח אגן ההיקוות שלו הוא 344 אלף קמ"ר ( פי 15 משטח מדינת ישראל) . אזור הנהר הוכרז כאזור מוגן על מנת כאמצעי להגנת הסביבה. לנהר מניפת דלתא רחבה, שבחלקה אנו שטים היום מספר שעות.

אנו יוצאים מפרנאיבה ברכב כ 27 ק"מ אל העיר איליה גרנדה דה סנטה איזבל Ilha Grande de santa Izabel אל מעגן הנמצא ליד אזור Tatus בעיר זו . שם אנו עולים על סירת מרוץ. זו לוקחת אותנו לאי בדלתא הקרוי קנריאס Canárias Island . משם אנו ממשיכים להפליג ביובלי הנהר ולהתרשם מהצמחייה בגדותיו ומגודלו העצום. בצידי יובלי הנהר צמחיה עבודה הכוללת מנגרובים, עצי דקל ועוד. פה ושם אנו נתקלים בסירות דייג. וכמובן דיונות חול ועוד רבות כאלה.

בשלב מסוים יורד גשם שוטף. אנו ממשיכים להפליג בגשם ומקווים שיחלוף. אנו בדרכנו למקום ייחודי. אנו אמורים להגיע אליו בסביבות 1630. ההפלגה בתנאי גשם, בסירת המרוץ נמשכה כמעט שעה וחצי. בסביבות 1615 הגשם פסק. הגענו אל האתר המיועד רטובים אך מעודדים. אנו עדים כאן למחזה מיוחד במינו. מאות ואולי אלפים של ציפורים אדומות, מסוג הקרוי איביס אדום red ibis ( או גווארה guará בשפת המקומיים),מעופפות בתא שטח מסוים ומתיישבות בצמרות עצים גבוהים. מעופפות ומתיישבות. בשלב מסוים, לקראת דמדומים ,בסביבות השעה 1720, הן מתחילות לרדת מצמרות העצים, עפות כ 200 מ' ומתיישבות ללינת לילה על חורשת עצים מסוימת, המצויה באי קטן סמוך. במקום ספציפי. כך הן עושות מדי ערב ,כמעט. להקות איביס נוספות מגיעות ממקומות אחרים גם כן, למקום זה, ללינה. הציפורים ממלאות את השמיים במעופן ,קודם שיחתו בצמרות העצים. התהליך כולו נמשך 40-30 דקות. זו תופעת טבע מרהיבה וייחודית במינה.

Photo: Amikam Shuv-Ami

לאחר שציפורי האיביס מצאו את מקומם, התחלנו (בסביבות השעה 1800) לחזור עם סירת המרוץ אל המקום בו חיכה לנו רכב. זו הפלגה של כשעה עד שעה ורבע. רובה בחשיכה וחלקה בתנאי גשם. לא נעים ולא נורא. הגענו אל הרכב, לא לפני שהודנו לסקיפר שהשיט את סירת המרוץ בתנאים לא קלים.

לאחר התארגנות במלון, יצאנו לאכול ארוחת ערב במסעדת בשרים טובה ופופולרית בפרנאיבה, הקרויה Picanharia XXIII. מדריכנו ,המתגורר בעיר זו, המליץ על מסעדה זו ועל מסעדה נוספת בשם Mangata Restaurante .

פרנאיבה היא עיר גדולה יחסית באזור ,עם כ 145 אלף תושבים, השוכנת לחוף האוקיאנוס האטלנטי, בצפ' מז' ברזיל.

לינה במלון מצוין בעיר פרנאיבה Parnaíba , הקרוי Hotel Casa de Santo Antonio.

יום 4, יום ב' – נסיעה ברכב 4X4 מ מפרנאיבה Parnaíba מערבה אל עבר הכפר קבורה Caburé. נוסעים תחילה קטע כביש של 110 ק"מ הסלול אספלט . בדרך אנו עוברים את הישובים Paulina Neves , Vassouras ועוד. אח"כ נוסעים בדרך לא סלולה ,העוברת דרך מאות טורבינות רוח. מתברר כי באזור ישנן חוות ענק של טורבינות רוח המייצרות חשמל, מכוח רוחות האוקיאנוס הסמוך. מראה הטורבינות המסתובבות בשטח מרהיב. בשלב מסוים אנו נוסעים על חוף האוקיאנוס. דרך החוף יפה וזרועה עצים מתים ,או שאריות שלהם. המראה יפה.

מגיעים אל הכפר קבורה Caburé . הכפר נמצא סמוך לחוף האוקיאנוס ולגדת הנהר Preguiças river. בכפר זה אנו עולים על סירת מרוץ הלוקחת אותנו לכפר הדייגים אטינס Atins (הפלגה של 30-20 דקות ). בדרך אנו עוברים דיונות חול יפות. הגענו למעגן הסירות של אטינס ,הנקרא Porto de Atins לאטינס, . שם חיכה רכב שהסיע אותנו אל הכפר אטינס. ליד המעגן, בתחילת הדרך החולית אל הכפר אנו רואים מנגרובים מתים. מראה עצוב ויפה.

עם ההגעה לאטינס, פרקנו החפצים במלון היפהפה והמיוחד La Ferme de Georges . משם יצאנו ברכב אל Canto de Atins לאכול ארוחת צהרים במסעדה לה יצא מוניטין, כמגישה את השרימפס הטעים בעולם. אכן היה שונה, מיוחד וטעים. למעשה מדובר בשתי מסעדות שרימפס הסמוכות זו לזו והמתחרות ביניהן. לאחת קוראים Antonio's shrimp והיא המקורית. לשנייה קוראים shrimp Luzia's . אנטוניו, יזם צרפתי פתח כאן מסעדה ופיתח מתכון מיוחד לשרימפס ול prawns. לואיזה הייתה הטבחית של אנטוניו . המסעדה פעלה מספר שנים וצברה מוניטין מקומי. בשלב מסוים לואיזה שנישאה בינתיים, החליטה להיפרד מאנטוניו ולפתוח מסעדה משלה. ממש ליד זו של אנטוניו. ולהתחרות בו. כשאנו ביקרנו כאן, המסעדה של לואיזה הייתה עמוסה בסועדים וזו של אנטוניו כמעט ריקה. עצוב ?

אטינס תהיה נקודת המוצא שלנו לטיול בפארק לאומי מיוחד . לאחר ארוחת הצהריים, יצאנו לשטח לטיול בפארק הלאומי לנסויס מרניינסס Lençóis Maranhenses. זהו פארק ענק בו נופי מדבר מדהימים. מהיפים והמיוחדים בעולם. נופים של דיונות חול ,בהן לגונות מים, על רקע שמיים מעניינים. השילוב של אלה יוצר מראות מהיפים שראינו בכל טיולנו בעולם. ללא ספק המראות של היום ומחר הם שיא טיולנו בברזיל.

היום אנו מטיילים בקטע של הפארק הקרוי לנסויס הקטן Pequenos Lencois . אנו עוברים מלגונה ללגונה ,הולכים גם רגלית, ומנסים לעכל המראות. משמעות השם לנסויס היא "סדינים" או "מצעי מיטה". רוצה לומר, שדיונות החול הלבנות בפארק כמוהן כסדינים לבנים.

לגונת מים בלב דיונות חול בפארק הלאומי לנסויס הקטן Pequenos Lencois National Park. Photo: Amikam Shuv-Ami

בלגונות באזור זה של אטינס יש את כמות המים הגדולה ביותר שראינו עד כה. באחת הלגונות ראינו ריכוז של כ 20 כלי רכב והיו מי שרחצו בלגונה. לאחר כשעתיים וחצי של טיול כאן, אנו חוזרים לאטינס, טרם חשיכה.

המלון בו אנו נמצאים הוא מאוד מיוחד. בנוי מבקתות גדולות ומאובזרות, תחת כילה מפני יתושים, שישנם כאן. ארוחת ערב אכלנו במסעדת המלון. כשביקרנו במלון, ניהל אותו בחור יהודי צעיר שהגיע לכאן מבואנוס איירס ויש לו סבתא בכפר סבא ועוד קרובי משפחה ברעננה. הוא ביקר בארץ וידע לומר מספר משפטים בעברית. הפתעה נעימה.

יום 5, יום ג' – בסביבות השעה 0830 בבוקר, יציאה מהכפר אטינס ברכב אל נקודת עגינת הסירות בפורטו דה אטינס Porto de Atins, על גדת הנהר . שם אנו עולים על סירת מרוץ שתיקח אותנו דרומה על נהר Preguiças River אל עבר העיירה בהייריניאס Barreirinhas (כשעתיים וחצי שייט) .

בדרך אנו עוצרים במספר מקומות להתרשמות מנופים יפים. בנקודה מסוימת ראיתי שוב דיונות חול עם עצים מתים זקופים. ביקשתי מהמדריך לעצור שם. ירדנו מהסירה והלכתי לצלם מראה יפה זה, של עצים מתים שחורים, העומדים בדיונות זהובות. במקום העצירה ,התגוררו אנשים ב 3-2 צריפים. הם גידלו גדיים והיו להן מספר כלבים שהשמיעו נביחות. בדרכי אל הדיונות, סמוך לגדת הנהר, אני דורך במקום בו יש בוץ טובעני. אני עוקף אותו ומגיע לדיונות ,הנמצאות מרחק עשרות מטרים בלבד מגדת הנהר. לאחר כרבע שעה , אנו ממשיכים בהפלגה.

בכפר ווסוראס Vassouras אנו עושים עצירה להתרעננות. על גדת הנהר יש מסעדה, קיוסק ומספר חנויות. אנו קונים שם מספר חולצות שרוול ארוך מנדפות, העומדות חלקית בקרינת UV ,שותים משהו וצופים במספר קופים המפזזים כאן. הגישה לכפר עצמו סגורה למבקרים. לאחר הפסקה של כ 15 דקות כאן, המשכנו להפליג עד בהאריניאס. הגענו לבהאריניאס בסביבות השעה 1200.נקודת העגינה נמצאת במרכז העיירה. הסתובבנו שם מספר דקות, ונסענו למלון , המצוי בשולי העיירה ,ברכב שהמתין לנו כאן. במלון שהוא בעצם כפר נופש, אכלנו ארוחת צהרים.

בשעה 1400 יצאנו לטיול קסום בקטע אחר של פארק לנסויס מרניינסס Lençóis Maranhenses, הקרוי Grandes Lençóis. כדי להגיע לשם היינו צריכים לעלות על מעבורת יחד עם הרכב, על מנת לחצות את הנהר לגדה השנייה. המעבורת יכולה להסיע בו זמנית כשבעה כלי רכב וזמן ההפלגה דקות ספורות. המשכנו לנסוע עם הרכב עד שהגענו למגרש חניה, למרגלות דיונת חול גבוהה, בו נותר הרכב. אנו מטפסים רגלית את הדיונה ,בשביל חול צר, המוקף בעצי אגוז קשיו. עצי הקשוי מכסים את כל מורד הדיונה והם גדלים כאן פרא. לאחר טיפוס של מספר דקות אנו מגיעים לגן עדן.

כבר ציינתי שהפארק הלאומי לנסויס מרניינסס Lençóis Maranhenses הוא פנינה ,בו נופים מהיפים שיש בעולם. בעיקר נופי מדבר. ציינתי ,שיש שלוש כניסות לפארק . אתמול נכנסנו אליו מאזור הכפר אטינס Atins והיום אנו נכנסים מבהאריניאס Barreirinhas. הכניסה השלישית אל הפארק היא מהעיירה סנטו אמארו דו מרניאו Santo Amaro do Maranhão ,אולם לכאן לא הגענו.

אנו הולכים ברגל על הדיונות וחווים מראות טבע, שכאילו נוצרו ביד אומן. מראות מגוונים של מדבר חולי יפהפה. מראות של לגונות מלאות מים , או מלאות חלקית. וגם מראות של לגונות שיבשו ממים וצבען כהה יותר מהרקע החולי הלבן. פה ושם עצים ,או שיחים שמתו . ליד אחת הלגונות הייתה גם צמחיה מדברית נמוכה וננסית. בשמיים עננים בצורות שונות, בגוונים של אפור ולבן, על רקע כחול. השילוב של כל אלה מהמם. באחת הדיונות, ישנם מספר מטיילים עם בגדי ים טובלים בלגונה. אחרים מטפסים על דיונה גבוהה ויורדים. אנו מטיילים כאן רגלית כשעתיים וחצי. עוברים מלגונה ללגונה. ממראה אחד לשני ולא שבעים. הליכה איטית של טיול. בשלב מסוים יורד מעט זרזיף גשם ,שאינו מפריע ומזכיר לנו את מקור המים של הלגונות. אם יש גשם הלגונות מתמלאות. אם אין הן יבשות וריקות. שעת דמדומים צובעת את המראות באור רך ומוסיפה ליופי של המקום. חזרתי מכאן עם צילומים מופלאים , כמוהם כציורים.

Photo: Amikam Shuv-Ami

לפני חשיכה חזרנו למגרש החניה. שם ישנו בית קפה פרימיטיבי ומאולתר. עצרנו שם להתרעננות. אכלנו אגוזי קשיו שנקטפו ונקלו במקום ואפילו שתינו קפה ומשקאות קלים. בינתיים החשיך. שוב, בחשיכה, אנו עוברים את ההליך של חציית הנהר במעבורת. הפעם בחושך. איזה יום נפלא.

לאחר חזרתנו למלון, נפרדנו בתודה מאלסנדרו Alessandro, שהדריך אותנו בנאמנות וביעילות עד כה. אלסנדרו נשלח אלינו ע"י סוכנות "נטור", אולם הוא גם מדריך עצמאי ויש לו חברה המפעילה טיולים עם טרקטרונים. פרטי קשר עם אלסנדרו, ראו בסוף מאמר זה.

לינה במלון (כפר נופש) מצוין המצוי בשולי בהאריניאס, הקרוי Porto Preguiças Resort. במלון מתקני נופש ובריכה ,אותם לא היה לנו זמן לנצל.

Photo: Amikam Shuv-Ami
Photo: Amikam Shuv-Ami

הערה : מסגרת הזמן שלנו לטיול בברזיל הייתה מוגבלת. לכן הקציתי 6 ימים ברוטו לטיול כאן ושישה לילות. בד"כ מטיילים מוסיפים עוד יום או יומיים , לימים 5-3 של טיולנו. ע"י כך מתאפשר להתעכב יותר במספר מקומות ולרחוץ ברוגע במספר לגונות בהם היינו. אנו רחצנו בלגונה בימים 4 ו 5. בדיעבד, מסגרת הזמן הספיקה והייתה מתאימה לצורך שלנו. עם זאת, אפשר גם להאריך . ואם רוצים לבקר גם בעיר פורטלזה Fortaleza , יש להוסיף עוד כיום וחצי.

Photo: Amikam Shuv-Ami
Photo: Amikam Shuv-Ami
העיירה בהייריניאס. Photo: Amikam Shuv-Ami. Barreirinhas
העיירה בהייריניאס. Photo:Amikam Shuv-Ami. Barreirinhas

יום 6,יום ד' – עפ"י תיאום מראש ,בשעה 0730 הגיע למלון נהג מטעם סוכנות הטיולים "נטור" שארגנה לנו הטיול. נהג מצוין הדובר פורטוגזית בלבד. הוא כבר יהיה איתנו עד סוף הטיול. התקשורת איתו הייתה סבירה (שילוב של ספרדית, אנגלית ושפת גוף, עשה את התקשורת ליעילה). הנהג מעניק לנו שרות הסעה מבהאריניאס Barreirinhas אל העיר הגדולה באזור, סן לואיס São Luís , ללא מדריך. הנהג משמש לנו כמדריך. בדרך הוא מלמד אותנו להבחין בעץ דקל האסאי Açaí (פרי לאומי בברזיל, שפירותיו בלתי אכילים במצבם הגולמי ובעלי ערך תזונתי ) ובסוגי דקל אחרים. בדרך לסן לואיס אנו עושים מספר עצירות. באחת מהן אנו קונים ואוכלים מחית אסאי ,מערבבים בטאפיוקה (סוג קמח) , מוספים מתיקות ואוכלים. מעין דייסה, או פודינג. לא התלהבתי. היה מי שאהב. לאחר מספר עצירות נוספות, הגענו לסן לואיס. הנסיעה ללא עצירות נמשכת כארבע שעות. הנסיעה היא בכביש אספלט, ברובו דו סטרי ובחלקו הקטן חד סטרי.

הגעה לסן לואיס בשעה 1245 לערך בצהריים, ישירות אל המלון. קיבלנו החדרים ובשעה 1400 יצאנו לטיול להכרת סן לואיס, עם המדריך אנדרי. אנדרי הוא מדריך עצמאי, שנשלח ע"י "נטור" , דובר אנגלית טובה ונהנינו משרותיו. פרטיו בהמשך.

סן לואיס São Luís היא עיר גדולה בצפון מז' ברזיל, הממוקמת על אי , בדלתא של שני נהרות באזור. העיר מונה כ1.1 מיליון תושבים. היא מהווה נקודת התחלה, או נקודת סיום, לטיול ב"דרך הרגשות", נשוא מאמר זה.

ההיסטוריה של העיר והאזור בעת החדשה, מתחילה עם הצרפתים. הצרפתים השתלטו על המקום בשנת 1612. לאחר כשלוש שנים הם גורשו ע"י הפורטוגזים, שגורשו לאחר מספר שנים ע"י ההולנדים. מאז 1644 המקום בשליטה פורטוגזית. סן לואיס מתוארת לעיתים כג'מייקה של ברזיל. המרכז ההיסטורי של העיר, הוכרז כאתר מורשת לאומית, ע"י אונסק"ו.

אנדרי ערך לנו סיור מקיף בעיר, עם רכב ונהג . הסיור כלל את חופי הרחצה, כיכר הדייג Praca do Pescador בה מוצב פסל יפה של שלושה דייגים המושכים רשתות דייג. אח"כ אנו מטיילים במרכז ההיסטורי של העיר . זהו אזור יפה והומה אנשים, שבמרכזו שדרה רחבה ,עם כיכרות, חנויות יפות והתרחשות אנושית מעניינת. סן לואיס, כמו כל עיר גדולה בברזיל, היא אינה עיר בטוחה לתייר. במרכז ההיסטורי יש נוכחות משטרתית בולטת. בד"כ בטוח ונעים להסתובב כאן.

הסיור בסן לואיס היה מעניין ומהנה. המקומות בהם ביקרנו היו:

  • סיור פנורמי בחופים (נסיעה עם עצירות).

  • תצפית על העיר מלגונת ג'נסן Jansen's Lagoon.

  • ביקור במרכז למכירת עבודת יד ואומנות, הקרוי ספרמה Ceprama .

  • טיול רגלי באזור כיכר פדרו השני, ארמון לאואס Palácio dos Leões ובניין בית העיריה ובית הכלא הישן.כנסיית סה SE.

  • הליכה רגלית ברחוב Rua de Giz הקולניאלי והיפה, בו בתים מתקלפים לצד משופצים, ברחוב אסטרלה Rua de Estrela ע"ש בניין ישן ברחוב שבחזיתו העליונה מוטבע כוכב., רח' Rua do Trapiche ,רח' Travessa Marcellino Almeida , כיכר בנדיטו לייטה Benedito Leite , ברח' פורטוגל Rua Portugal, ועוד. ביקור במנזר מרסס Convento das Mercês (ראינו כבר יפים ממנו) ,בית העיריה החדש, בית מראניו Casa do Maranhão ועוד

לקראת חשיכה, אנו חוזרים למלון ונפרדים מאנדריי. קובעים עם הנהג שיבוא לאסוף אותנו למחרת בבוקר, בשעה 0300 . זאת,ע"מ להסיענו אל שדה התעופה, ממנו נטוס אל יעדנו הבא, רסיפה Recife ואולינדה Olinda.

ארוחת ערב אנו אוכלים במסעדה טובה, הרחוקה כ 200 מ' מהמלון, הקרויה Cabana do Sol .מסעדת דגים ובשרים שראוי לסעוד בה. אל המסעדה הלכנו רגלית וכך גם חזרנו. הרחוב היה מואר והמרחק קצר, כך שלא חששנו ללכת רגלית לשם.

לינה בסן לואיס במלון מצוין בשם Luzeiros Hotel .

יום 7, יום ה'– טיסת בוקר מסן לואיס לרסיפה Recife,להמשך טיולנו בברזיל. הגענו לרסיפה בשעה 0800 בבוקר.

אחרית דבר

תם ונשלם טיול חלומי ב"דרך הרגשות". טיול שכולו חוויה חד פעמית מרגשת. טיול בו כל החושים מפעילים רגשות של אושר, הנאה, חיוך. איזה עולם יפה what a wonderful world,כמאמר שירו של לואי ארמסטרונג אשרינו שעשינו טיול זה.

סוכנויות טיולים ומדריכים La Ruta de las Emociones Tour Operators

הדרך הטובה ביותר לטיול ב"דרך הרגשות" היא להתקשר עם סוכנות מקומית מהאזור. זו תארגן מסלול, שרותי קרקע, הדרכה, לינות וכו'. חשוב לקיים טיול זה עם מדריך דובר אנגלית (הנהג יכול לדבר פורטוגזית בלבד), דבר המייקר עלות הטיול, אולם חיוני.

יש גם אפשר ליצור קשר עם מדריכים עצמאיים (פרילנסרים) ,שיארגנו עבורכם מסלול הדרכה, ניוד, לינות וכדומה.

הייתי בקשר עם מספר גורמי תיירות באזור ופרטיהם להלן:

Natur Tourismo - whats up messages and calls is +5586-8866-7878. Reg. phone +5586-3322-8174 www.naturturismo.com.br [email protected]

נאטור היא סוכנות הטיולים שארגנה הטיול שלנו ל"דרך הרגשות" ממוקמת בעיירה Parnaíba . הטיול שארגנה עבורנו היה מושלם וברמה גבוהה. המלונות שהוצעו על ידי סוכנות זו היו הטובים שיש בכל מקום . מחיר הטיול ותנאי התשלום היו סבירים ונוחים יחסית. מאוד מומלצים על ידי.

סוכנויות טיולים נוספות, לאזור זה, עימן הייתי בקשר הן:

Eco Adventure Tour - [email protected] https://ecoadventure.tur.br/en/ecoadventure-en/ ממוקמת בעיירה פרנאיבה

Mauricio Travels – Tel : +55 21 4042-7201. http://www.mauriciotravels.com [email protected]

Taguatur Turismo - [email protected]

Gekos Receptivo São Luis - http://gekos.com.br/ , [email protected] what's app +55 (98) 98119-0456

Red Pineapple – contact person Assaf Cohen . 050-9885008

[email protected] , https://www.redpineapple-trips.co.il/

. חברת טיולים ישראלית, המציעה טיולים ברחבי העולם, לרבות ל"דרך הרגשות" . אסף כהן הבעלים של החברה , כתב מאמר מעניין ונותן השראה על "דרך הרגשות" https://www.gotravel.co.il/travel/?p=3723 .

מדריכי טיולים מקומיים Tour Guidesבדרך הרגשות , אשר הדריכו אותנו במהלך הטיול :

Alessandro Schwonka -Cell +55 86 99961-6263 . [email protected]

Quadri & Aventuras - Cell +55 86 99961-6263 . [email protected]

אלסנדרו היה המדריך שלנו בארבעת הימים הראשונים של טיולנו ב"דרך הרגשות". הוא נשלח אלינו ע"י סוכנות Natur עימה התקשרנו. מדריך טוב מאוד הדובר אנגלית טובה, מתמצא בשטח ובעל ניסיון. לאלסנדרו יש חברה בשם Quadri & Aventuras המפעילה טיולי טרקטרונים באזור Parnaíba , בפארק הלאומי Lençóis Maranhenses .

Andre Carneiro – WhatsApp +5598-99167-1849. [email protected]

אנדריי היה המדריך שלנו בסן לואיס. הוא מבצע הדרכות בכל אזור דרך הרגשות , עד וכולל פורטלזה. עובד באופן עצמאי וכן עם מספר סוכנויות תיירות כגון natur וכן Gekos. יכול להציע תכנית טיול ושרותי קרקע לטיול בדרך הרגשות. דובר אנגלית טובה ואני בהחלט ממליץ על אנדריי.

Joel Oldehus - WhatsApp +5598-8858-8808. [email protected]

מדריך ל"דרך הרגשות" המתגורר בסן לואיס. ותיק מנוסה, דובר אנגלית טובה וגרמנית. פגשתי אותו ושוחחנו. היה אמור להיות המדריך שלנו בסן לואיס ,אולם בגלל בעיה אישית, הוחלף ע"י אנדרי. עשה עלי רושם טוב מאוד. גם הוא יכול להציע תכנית טיול ושרותי קרקע לטיול בדרך הרגשות. עובד גם כמדריך פרילנסר לסוכנויות תיירות שונות.

מאמרים נוספים בבלוג זה אודות טיול בברזיל

ברזיל- המדריך המקיף למטייל העצמאי https://www.lametayel.co.il/he/node/1099195

ברזיל -המיטב של ריו דה ז'נרו https://www.lametayel.co.il/he/node/1099079

ברזיל – טיול בסלבדור ובאהיה https://www.lametayel.co.il/he/node/1100140

ברזיל – לטייל ב"דרך הרגשות" https://www.lametayel.co.il/he/node/1099387

ברזיל – שרותי תיירות https://www.lametayel.co.il/he/node/1099193