הערה מקדימה

טיול זה תוכנן ובוצע בשנת 2016 ע"י חברי ד"ר יצחק מרקוביץ ז"ל. מאמר זה נערך ומובא כאן על ידי, בהתבסס על תקציר יומן טיול שיצחק כתב. יצחק היה חובב איטליה מושבע, מטייל בחסד ואוהב אדם . דיבר איטלקית והתגורר מספר שנים באיטליה, במסגרת לימודי הרפואה שלו.

מאמר נוסף ,מפורט ומקיף (בליווי תמונות),אודות טיול של 11 יום שביצעתי בחבל פוליה בדר' איטליה, בסתיו 2022 ,נמצא בבלוג זה תחת השם "פוליה ,טיול מקסים בדרום איטליה".

הנה מסלול הטיול מ 2016 של יצחק מרקוביץ ז"ל, המתבסס על יומנו.

הקדמה

Puglia היא חבל בדרום איטליה, "העקב של המגף האיטלקי" ,אשר שמר על אופי ייחודי ואוטנטי. כאן זו איטליה מסרטי ה"ניאו ריאליזם" של ויסקונטי, פליני וויטוריה דה סיקה. עם גיבורים ממעמד הפועלים, עם ה"מאמות" האוטנטיות , השורשיות ומכניסות האורחים. כאן גרים הנציגים האמיתיים של הדרום האמיתי של איטליה.

בפוליה כארבעה מיליון תושבים, ושטח הדומה לשטחה של מדינת ישראל. השם פוליה ניתן לפי שמם הקדום של תושבי המקום הקדומים, שנקראו אפולים. הם ישבו כאן עוד לפני התקופה הרומאית . לכן היא נקראת אפוליה, או פוליה.

תייר המגיע לפוליה מוצא כאן אומנות, היסטוריה, ארכיטקטורה, טבע, שני ימים נהדרים המחבקים אותה-הים האדריאטי והים היוני והרבה חופים (כ 800 ק"מ אורכם). האזור זרוע בכפרים ועיירות, אתרים ונופים מעניינים.

מערי הנמל של פוליה יצאו צלבנים במסעם לארץ ישראל, ארץ הקודש. כמה מאות שנים מאוחר יותר, יצאו מנמלי פוליה ספינות מעפילים, שהביאו את שארית הפליטה של יהודי אירופה אל ארץ ישראל.

החבל מאופיין בקצב איטי ובהנאות החיים הקטנות, של תושבי המקום. העיירות הן ציוריות. כל עיירה ואופייה הייחודי. עיירות הרריות מבודדות, עיירות עתיקות מימי הביניים, ערי בארוק מבהיקות בשיש לבן. זו לא טוסקנה הירוקה ולא הדולומיטים המושלגים. זה אחר ויש כאן הרבה מהקסם והחן האיטלקיים.

המטבח ה"פולייזי" מושפע מהמטבח האיטלקי והמטבח של כל המדינות הזרות ששלטו כאן-יווני, תורכי, נורמני, ספרדי, מורי. הוא מתבסס על חומרי גלם הגדלים באזור. 60% משמן הזית המיוצר באיטליה, מיוצר כאן בפוליה (כ 60 מיליון עצי זית כאן) . התעשייה השנייה בחשיבותה היא תעשיית היין. פוליה גם משמשת אסם התבואה של איטליה. ומעל לכל, הגבינות המצוינות של פוליה-קצ'קבל, מוצרלה וריקוטה. המטבח כאן מכונה "המטבח העני" (קוצ'ינה פוברה),שזהו מטבח עממי, הבנוי על תנובת השדה הקרוב לבית. באזורים הקרובים לים, הדגה שולטת בתפריט. באזור ההרים-בשר העגל, הטלה וחזיר הבר. אלה מלווים בתבשילי ירקות, שמן זית מעולה ופסטה ללא ביצים ולחם מחיטת דורום.

מסלול הטיול

הנה פרטים על מסלול הטיול של איציק בפוליה:

יום 1,יום ה', 19 מאי - טיסה ולינה ב Francavilla al Mare . לאחר נחיתה ברומא, קיבלנו רכב כמתוכנן ויצאנו אל העיירה פרנקאוילה אל מרה Francavilla al Mare במחוז אברוצו Abruzzo (מז' לרומא) . יעדנו העיקרי במחוז פוליה היא העיר וייסטה Vieste . המרחק מרומא לוייסטה הוא כ 500 ק"מ. בחרתי לינת לילה בפקרנקאוילה ,ע"מ לחלק הנסיעה לשני קטעים.

פקרנקאוילה אל מרה היא עיירה קטנה של כ 27 אלף תושבים, על חוף הים האדריאטי. העיר שמרה על אופיה כעיר ימי ביניים וניתן לראות בה מגדלים ושאריות חומה, שהקיפה אותה.

חוף הים כאן ובפוליה נקרא גם , חוף הטראבוקים. הדייג מהווה חלק חשוב בכלכלת אזורים אלה. הדייגים המקומיים משתמשים בכלי דיג מיוחד הנקרא טרבוקו, ע"מ לדוג את דגת הים. הטרבוקו היא רשת דיג גדולה ,המחוברת בקצותיה לחבלים ,המחוברים לרצף של ווים ומוטות. לדייגים כאן טכניקת דיג מיוחדת. כשהרשת מוכנה, פורשים אותה בקרקעית הים. כשהתצפיתן מבחין בדגים ברשת, הוא נותן אות והדייגים מושכים בחבלים ומעלים הרשת עם הדגה ,מעל פני המים.

לנו בעיירה זו, ע"מ לחלק הדרך הארוכה מרומא לוייסטה. בערב עשינו סיבוב בעיירה. זה טרום עונה. בתי המלון והחוף ריקים. זוהי עיירה עם פוטנציאל לבילוי קיץ. לנו במלון Guera,שהיה סביר ומאובזר. המלון ממוקם על החוף ויש לו מרפסת לתצפית פנורמית.

יום 2,יום ו', 20 מאי – נסיעה ל Vieste וביקור בדרך בעיירה Peschici . בבוקר יצאנו אל וייסטה Vieste שבפוליה (כ 300 ק"מ נסיעה), בדרך החוף. בדרך, לאורך הים עצרנו בעיירת חוף ונופש יפהפיה הנקראת פסקיצ'י Peschici. עיירה בת 4000 תושב,כ 19 ק"מ צפ' לוייסטה. בעיירה של מרכז לעיר העתיקה וניתן לצאת ממנה לסיור במערות ימיות. ניסינו להגיע למסעדה מומלצת בעיירה, אולם הדרך הצרה אליה מנעה זאת מאיתנו.

ויתרנו והמשכנו למלון בוייסטה Vieste. בערב חגגנו יום הולדת במסעדה על הים הנקראת "לידו אזורו" ,מדרום לוייסטה. ארוחה מעולה. השף פינק אותנו והכין לאיציק עוגת מוס מעולה. גם כאן, עדיין זו לא העונה ואין מספיק אורחים. בפוליה יש לבקר החל באמצע יוני. מאידך, המלון שלנו היה מלא.

לינה במלון הנקרא Melograni, מצפון לוייסטה, בו 110 חדרים, שתי בריכות יפות. המלון נמצא כ 200 מ' מחוף הים וכ 15 דק' ממרכז העיר העתיקה של וייסטה. למלון יש מבנה מרכזי ועוד בניינים נפרדים והוא נמצא ב"מפרץ התפוזים" Baia Degli Aranci.במלון זה נשהה 3 לילות.Hotel I Melograni, Lungomare Europa 48,Vieste. .

וייסטה היא עיירה לבנה ומרכז נופש על חוף ים. בה כ 14 אלף תושב .בעיר רחובות צרים ומפותלים ועיר עתיקה. בקצה הרחוב המרכזי של העיירה ישנו שוק.

יום 3,יום שבת, 21 מאי – The Gargano National Park . בבוקר ביקרנו בשמורת טבע לאומית הקרויה גרגנו Gargano, בדרך נופית מקסימה. הגענו ליער אומבריה. מסלול הנסיעה היה בטבע, ביער ,לאורך מטעי זיתים. עצרנו בתוך הפארק וירדנו לאגמון בו עשרות דגים ובעלי כנף. גם איילות טיילו בשטח. בלב הפארק נמצאת העיירה Vico Del Gargano , בה כ 8000 תושבים, המכונה גם "ארץ האהבה". בעיירה מצודה, מספר כנסיות, חומה וארמון.

בהמשך נסענו לכיוון רודי די גרגניקו Rodi di Garganico , עיירת נופש, בת 4000 תושב, על צלע הר, הנושקת לים. התמקמנו במרינה החדשה ואכלנו צהריים. נהנינו ממנה של סרדינים מטוגנים.

יצאנו לא.ערב בנמל במסעדת איל קפריציו בוייסטה Il Capriccio di Vieste .מקום קסום בתוך המרינה של הנמל. מסעדה טובה מאוד ,עם אוכל טעים ומעוצב. לינה: Hotel I Melograni, Lungomare Europa 48,Vieste.

יום 4,יום א', 22 מאי –, Vieste Isole Tremiti . התכנית להיום היא שייט, יום שלם, לאיים הטרמיטיים Isole Tremiti , למערות הימיות סביב וייסטה. האיים הטרמיטיים, הם ארכיפלג של איים, במרחק כ 22 ק"מ מחצי האי גרגאנו. הם כוללים את האיים Capraia. S.Domino, S.Nicola . זמן ההפלגה אל האיים כשעה. הנוף באזור הוא סלעי, מיוער בחלקו, מתרומם מעל הים, בניגוד למישורים של מחוז פוליה. באי S.Nicola ,שהוא האי הקטן ביותר, נמצאים אטרקציות ביקור עיקריות ויש מעט תושבים. זהו אזור של קדושים ואגדות מיסטיות. מוגדר כ"דורבן" של המגף האיטלקי (משום היותו בולט לגובה).

בפועל נאלצנו לוותר על תכנית זו, מסיבות טכניות, הקשורות בנו. וגם לא שטנו במערות הימיות סביב וייסטה Vieste . החלטנו לעשות יום טיול להכרת העיירה וייסטה.

השקפנו מקרוב על סלע הבולט מהים בחוף פיצומונו וסיפרנו האגדה הקשורה בו ( אהבתו של פיצומונו לקריסטאלדה). המשכנו למצודה ולקתדרלה בעיר העתיקה. סיירנו בשוק הירקות, הפירות והפסטה .שוק צבעוני ותוסס.

ביקרנו גם בשני טרבוקים פעילים Trabucco del Porto , Trabucco San Lorenzo- אחד במרינה ואחד בגבעה מול החוף .

בערב נסענו לעיר העתיקה ואכלנו במסעדה מומלצת מול הים הנקראת גווארדה דה לונהLuna Guarda De "ראה את הירח". ארוחה טעימה באווירה נעימה. הייתה בעיית חניה במקום. לינה: Hotel I Melograni, Lungomare Europa 48,Vieste. .

יום 5,יום ב', 23 מאי - Trani, Bari Barletta, . נפרדנו מוייסטה ופנינו לבארי Bari (מרחק 190 ק"מ, שעתיים וחצי בנסיעה ישירה). בדרך עצרנו בברלטה Barletta ובטראני Trani .

Barletta היא עיר בחוף האדריאטי, המפורסמת תודות לקולוסוס של ברלטה Colossus of Barletta. פסל ארד בגובה 4 מ', בדמותו של אחד מקיסרי רומא המזרחית, כנראה. זהותו לא ידועה, אולם נוטים לחשוב שמדובר בפסלו של תאודוסיוס השני Theodosius II. זהו הפסל הגדול ביותר ששרד מכל חלקי האימפריה הרומית, עד היום.המשכנו לטראני.

Trani עיר נמל, על חוף הים האדריאטי, בה כ 55 אלף תושבים. בעיר גרו יהודים, עוד מימי התקופה הרומית והיה בה בית כנסת. הנוסע בנימין מטודלה דיווח במאה ה12 כי בעיר התגוררה קהילה יהודית בת 200 איש. בשנת 1505 כבשו הספרדים את דרום איטליה וגרשו את היהודים מהעיר. מבנה בית הכנסת הוסב לכנסיה. בשנת 2006 המקום הוחזר ליהודים ,בעקבות פעילות הג'וינט והפך שוב לבית כנסת Sinagoga Scuola Nuova. היום אין קהילה יהודית בטראני (למעט בודדים). מבנה ביהכ"נ היה סגור ולא הצלחנו להיכנס אליו. אומרים שליד ארון הקודש עומד פסלה של מריה מגדלנה. גם במרומי בית הכנסת, מתחת למגן דויד ,נשאר פעמון קטן של כנסיה.

הגענו לבארי ,בשעות אחה"צ. העיר תשמש לנו בסיס יציאה, לטיולים באזור , בארבעת הימים הבאים.

בארי היא העיר הגדולה בפוליה, עם 350 אלף תושבים. היא מרכז כלכלי שני בחשיבותו בדרום איטליה, אחרי נאפולי. ידועה בזכות נמל הים ,האוניברסיטה ובשל היותה עירו של ניקולאס הקדוש (דמותו היא המקור ל"סנטה קלאוס" של חג המולד). העיר העתיקה מאופיינת ברחובות עתיקים ופסלים והעיר החדשה, שהתפתחה אחרי 1820, מאופיינת ברחובות ישרים וכיכרות מטופחות. בעיר יש קהילה יהודית קטנה. בבית העלמין המקומי, יש חלקה יהודית קטנה, בה קבורים בין היתר, מספר עשרות יהודים, שנספו במחנות העקורים, שהיו בסביבות העיר, בהמתנה להעפלה מהנמל כאן, לארץ ישראל. בעיר ראוי לבקר כאן וכן בכנסיית סאן ניקולא S.Nocola ובתאטרון פטרוצ'לי המפואר Teatro Petrucelli .

בעיר מסעדה איטלקית מעולה, בה סעדנו ,הנקראת Giampa והממוקמת ליד התיאטרון. פרטיה: [email protected], www.ristogiampa.com

כתובת: .Via De Giosa,7 Angolo Via Cognettiטל. 080-521-7965.

המלון בו לנו,נקרא גרנד הוטל דה לה נציונלה, מלון מפואר הממוקם בטיילת, מול הנמל וקרוב לכנסיית סאן ניקולא ולתאטרון פטרוצ'לי. ממרפסת המלון מראה פנורמי יפה של הים והעיר. Grand Hotel Delle Nazioni Bari .

יום 6,יום ג', 24 מאי - Altmura,Matera, Grotte Di Castellana . בבוקר יצאנו לבקר בעיירות באזור. יעדנו הראשון אלטמורה Altmura, עיירת הלחם המפורסמת המרוחקת 52 ק"מ מבארי. בעיירה כ 70 אלף תושבים והיא מפורסמת בלחם הנאפה בה,עפ"י מתכון מיוחד וקיבל את השם דופ Dop . החיטה היא מקומית והשמרים טבעיים. ב 2005 הלחם נבחר כטוב באירופה בקטגוריית לחמים ומאפים !. ביקרנו בסניף המתוק של תעשיית הלחמים המפורסמים בכל איטליה מעל 2000 שנה. מאפיה תעשייתית המשווקת לחם ברחבי המדינה. בעיירה עצמה יש סניף המכין ומוכר לחם וגם עוגיות ביתיות. קיבלנו הסברים וטעמנו.

לאחר מלחמת העולם, הבצק ללחם היה מוכן ע"י תושבי המקום בבתיהם. הם סימנו על הבצק סימון מיוחד להם ונתנו אותו למאפיה לאפיה עבורם. לאחר האפיה הלחם היה מוחזר לכל משפחה.

בעיירה זו יש גם קתדרלה מפורסמת ודו אומו. באחת המערות באזור נתגלה ב 1993 שלד של אדם מהתקופה האנדרטלית. באזור גם מערות נטיפים,בחלקן נתגלו מאובנים של דינוזאורים.

מאלטמורה נסענו למטארה Matera, המרוחקת 25 ק"מ מאלטמורה וכ 77 ק"מ מבארי. בעיירה כ 60 אלף תושבים. באנו לכאן ע"מ לראות את הסאסי Sassi Di Matera ("האבנים של מאטרה" ). מדובר במערות פרה היסטוריות, ששימשו למגורי אדם. בתי הסאסי הראשונים היו פשוטים וכללו מערה חצובה בסלע. עם הזמן נחפרו חדרים ובתים סביב חצר משותפת, עם מתקנים משותפים (בורות מים למשל). אח"כ נבנו ביצורים, קתדרלה וטירה. נבנו סמטאות צרות וגרמי מדרגות, שקישרו בין רובעי המגורים. המערות נמצאות בחלק העתיק של העיר והוכרזו ע"י אונסקו-אתר מורשת עולמית. מאז הכרזת אונסקו, שופצו חלק מהמערות והמבנים והוסבו לבתי מגורים, מסעדות, חנויות ועוד. המקום הפך לאטרקציית תיירות. ובצדק. מומלץ ויפה. כדאי לקחת כאן במקום, סיור מודרך.

היעד הבא- מערות הנטיפים "גרוטה די קסטלאנה" Grotte Di Castellana, המרוחקות 47 ק"מ מבארי. מדהימות ביופין. יש כאן שני מסלולי הליכה- האחד באורך ק"מ אחד מסלול של שעה והשני מסלול של שעתיים באורך 3 ק"מ. עומקן של המערות כ 70 מ' ויש כאן ירידה במדרגות ועליה במעלית.

חזרה לבארי. Grand Hotel Delle Nazioni Bari .

יום 7,יום ד', 25 מאי - Ostuni, Polignano a Mare, Monopoli . יצאנו לכיוון אוסטוני Ostuni , עיירה לבנה קסומה, במרחק 8 ק"מ מהחוף האדריאטי. גרים בה 30 אלף תושבים והיא בנויה פנורמית. יש בה מרכז עתיק, קתדרלה, חומות, ארמון ובניינים עתיקים. טיילנו ברחובותיה הצרים, בהן חנויות מזכרות, קרמיקה ופינות חמד לבנות. נכנסנו גם לכנסיה. משם נסענו לכיוון בארי. נכנסנו למרינה של אסטוני - מעניינת ויפה.

משם המשכנו לעיירה פוליניאנו א-מארה Mare APolignano ,המרוחקת 15 ק"מ ממערות קסטלאנה. זו עירו של הזמר האיטלקי המפורסם, משנות ה 60, דומניקו מודוניו Domenico Modugno, הזכור לטוב, בין היתר בשירו "וולרה" Volare . העיירה נותנת כבוד לזמר. זו עיירת חוף יפה, שבטיילת שלה נמצא פסלו של הזמר. בעיירה זו יש גלידריה מפורסמת הקרויה "קוסם על הגלידה"- Il Super Mago Del Gelo.כתובתהPiazza Giuseppe Garibaldi, 22, 70044 Polignano A Mare . הגלידה טובה, אבל יש טובות ממנה.

בעיירה זו יש מסעדה מיוחדת ,הממוקמת בתוך מערה חצי פתוחה, סמוך לחוף והצופה אל הים. נקראת גרוטה פלצ'זה Ristorante Grotta Palazzese, Polignano a Mare .המיקום והנוף היחודיים מצדיקים ביקור בה, גם אם אין כוונה לסעוד כאן.

העיירה הבאה היא מונופולי Monopoli,הנמצאת מרחק 9 ק"מ מפוליניאנו וכ 43 ק"מ מבארי. זו עיירת חוף בת 50 אלף תושבים. בשנת 1496 התיישב בה רבי יצחק אברבנל, ממגורשי ספרד. פה כתב חלק מספריו, טרם עזב לוונציה. ראוי לבקר בקתדרלה הנפלאה של העיר.

חזרה לבארי. Grand Hotel Delle Nazioni Bari .

יום 8,יום ה', 26 מאי- LocorotondCisternino,Martina Franca, . בבוקר נסיעה לעיירה מרטינה פרנקה Martina Franca,המרוחקת 80 ק"מ מבארי.גרים בה 50 אלף תושבים. היא ידועה בארכיטקטורה המיוחדת שבה, בסגנון הברוק וכן בפסטיבל מוסיקה בעמק איטריה. מומלץ לבקר בעיר העתיקה ,המוקפת חומה ושערים בסגנון הבארוק ובה רחובות צרים וכיכרות. לבקר בכיכר הגדולה והמרכזית, היא כיכר רומא, מקום בו נמצא ארמון הדוכס. אתר נוסף, היא בקתדרלה סאן מרטינו ,,הנמצאת בכיכר פלאבישטו. במאות ה 14 וה 15, היהודים היוו שליש מאוכלוסיית העיר והיו נתונים לרדיפות וניסיונות להמיר דתם. חלקם נטבחו ע"י הנוצרים,או גורשו מהעיר. לפני מלחה"ע השניה היו בעיירה רובע יהודי, בית כנסת ובית קברות. היום אין להם זכר.

עיירה נוספת מומלצת לביקור היא קיסטרנינו Cisternino. עיירת חוף קטנה בת 12 אלף תושבים, בה עיר עתיקה מעניינת. העיירה יפהפיה ,בין היתר משום בתיה הלבנים ומיקומה המורם על גבעה, ליד הים. ידועה גם במסעדות הבשר שלה (פרטים על מסעדות באתר trip advisor ).

עיירה עם בתים לבנים נוספת באזור היא לוקורוטונדו Locorotondo. זו עיירת ימי ביניים, הנחשבת לאחת העיירות היפות בכל איטליה. היא ידועה ביין שלה ובמבנה המעגלי של העיירה. כדאי לבקר בין היתר, בכנסיית "St. George the Martyr", במבוך (לבירינט) הרחובות הצרים הלבנים שבמרכז ההיסטורי של העיירה. בעיירה אין אתר או אטרקציה עיקרית לביקור, האטרקציה היא העיירה עצמה.

חזרה לבארי. Grand Hotel Delle Nazioni Bari .

יום 9,יום ו', 27 מאי - Lecce לצ'ה. עוזבים את בארי לכיוון לצ'ה Lecce ( 160 ק"מ ). בדרכנו, נעקוף את עיר הנמל והתעשיה ברנדיזי. נקדיש היום ללצ'ה עצמה.

היא אחת הערים היפות באיטליה. מכונה גם ה"פירנצה של הדרום". העיר מונה 300 אלף איש. סגנון הבארוק שולט בארכיטקטורה המקומית של הכנסיות, הארמונות, כיכרות, קתדרלה מרשימה ושערים עתיקים מעוטרים. עיר תוססת ופעילה, בה פארקים וגנים רבים וגם מצודה עתיקה. מבקרים גם במרכז ההיסטורי פורטה נאפולי,באמפי הרומי ובארמון סג'יו. בזיליקה די סנטה קרוצ'ה Basilica di Santa Croce, היא דוגמא מובהקת של מעבר מסגנון הרנסנס (ה"מושלם") לסגנון הבארוק (ה"לא מושלם"). כיכרות שכדאי לבקר בהן במיוחד, הן כיכר San Oronzo ו כיכר ה Duomo. כדאי לקחת סיור רגלי מודרך בעיר למספר שעות (ניתן למצוא פרטים באינטרנט) .

הבארוק הוא סגנון אמנות ששלט באירופה אחרי הרנסנס, מסוף המאה ה16 עד אמצע המאה ה 18. התאפיין בריאליזם משופע ברגשנות, דינמיות, פאר, תאטרליות ודרמטיות. זאת,בניגוד לסגנון הרנסנס שקדם לו והתאפיין באיזון, סימטריה רוגע ואיפוק. מקור השם בספרדית הוא "בארוקו", שהיא פנינה בעלת צורה חריגה ולא מושלמת. כך ראו את סגנון הבארוק בהשוואה לרנסנס המושלם. מושג הבארוק הושאל גם לתחומי המוסיקה, ספרות ומדע.

לצ'ה ידועה באבן גיר מיוחדת (רכה וגמישה) , המתאימה לפיסול. העיר מהווה מרכז לחקלאות האיזור (בעיקר זיתים וגפנים לתעשיית שמן הזית והיין) ובתעשיית הקרמיקה.

במאה ה 11 חיו בה יהודים. ב 1463 גורשו היהודים מכאן, אך חזרו לאחר שנה ,בצו של מלך אורגון. ב 1465 נטבחו רוב היהודים, ע"י המון משולהב ובית הכנסת המקומי, הוסב לכנסיה. מאז חדלה להתקיים כאן קהילה יהודית. עם זאת, בסמוך לכנסיית סנטה קרוצ'ה נמצא אתר יהודי חדש-מוזיאון לתולדות יהודי המקום.

המלון בו לנו בלצ'ה נקרא פיירמנטינה. זהו מלון בוטיק קסום בעיר העתיקה. נמצא בשדרת עצי זית מטופחת. בו בריכה שסביבה פסלי בזלת. פנינה אמיתית.

Hotel La Fiermontina, P.tta Scipione De Summa, 4, 73100 Lecce

יום 10,יום שבת, 28 מאי Otranto, Santa Maria Di Leuca Santa Maria al Bagno,

הראשון, הבוקר, היא עיר היסטורית חשובה על חוף הים האדריאטי הקרויה אוטרנטו Otranto . אוטרנטו מרוחקת 27 ק"מ מלצ'ה ידועה בשל הטבח שביצעו המוסלמים, העותמנים הטורקיים, בתושביה, בשנת 1840, בשל סירובם להתאסלם. בעיר קתדרלה בה רצפת פסיפס ענקית עם גלגל המזלות ובה גם עצמות נרצחים מטבח 1840. בעיר גם מצודה הקרויה Castello Aragonese .

מאוטרנטו ממשיכים לעבר סנטה מאריה דה לוקה Santa Maria Di Leuca ,העיירה הדרומית ביותר במגף האיטלקי. עיירה קטנה בת כ 1500 תושבים, הנמצאת בקצה הדרומי של חצי האי Salento (קצה עקב המגף האיטלקי) ובה נפגשים מי הים האדריאטי עם מי הים היוני. עיר בין שני ימים , הרחוקה מלצ'ה 64 ק"מ. עיירת חוף ,עם נמל ציורי ומערות ים נהדרות בסביבה , שחצב הטבע. הנמל משמש לתיירות ולדייג. יש כאן מגדלור Faro, שגובהו 47 מ' והוא מאיר לטווח 50 ק"מ. יש בו 254 מדרגות המובילות לתצפית פנורמית. לאורך החוף יש כ 30 מערות ים. בסנטה מאריה דה לוקה נולדו כ 200 תינוקות של ניצולי שואה ועקורים. מעיירה זו, כמו גם מגליפולי, בארי, ברינדיזי' אוטרנטו ועוד, יצאו ספינות עם עקורים בדרכם לישראל.

משם, לנסוע צפונה אל עיירת דייגים קטנה ,בשם סנטה מאריה אל באגנו Santa Maria al Bagno, מצפון לגליפולי Galipoli , מרחק 47 ק"מ מסנטה מאריה דה לאוצ'ה. מטרתנו, לבקר במוזיאון המקומי המוקדש להנצחת הניצולים ומחנה העקורים DP camp (Displaced Persons Camp). מדובר במוזיאון חדש ,שהוקם בעיירה בסנטה מאריה אל באגנו המספר את סיפורם של אלפי ניצולים ממחנות ההשמדה של הנאצים במלה"ע השנייה, שרוכזו כאן במחנות.

בתום המלחמה הקימו בעלות הברית המערביות מחנות עקורים באזורים בהן שלטו, בין היתר בדרום איטליה,שם רוכזו ניצולים יהודיים. זאת, לקראת עלייתם לארץ ישראל ,על אף התנגדות הבריטים להעפלתם. בשנים 1951-1945, שהו במחנות אלה כ 70 אלף יהודים, מהם 50 אלף עלו ארצה. במוזיאון מוצגים פריטים, תמונות, עדויות ,קטעי וידאו ועוד ,מאותם הימים. פרטי המוזיאון:

Museo della Memoria e dell'Accoglienza

  1. +39 0833 838308 . ביקור במוזיאון עפ"י תיאום מראש. עם זאת יש ביקור ביום שבת בין השעות 1830-1600,וביום ראשון 1300-1030 וכן . 1830-1600. מומלץ לתאם מראש הביקור טלפונית. ניתן גם לפנות לכתובת זו ולנסות לברר מידע [email protected].

גליפולי היא עיירה של 32 אלף תושבים, בה לא כדאי להתעכב (טרומפלדור וגדוד לוחמי הפרדות לא לחמו כאן . הם לחמו בגליפולי שבמיצר הדרדנלים בטורקיה) . סנטה מאריה באגנו רחוקה מגליפולי 12 ק"מ ,19 דק' נסיעה.

נסיעה חזרה ללצ'ה ( 40 ק"מ, 36 דק').

Hotel La Fiermontina, P.tta Scipione De Summa, 4, 73100 Lecce

11,יום א', 29 מאי – טיסה לרומא ושהיה ברומא. נפרדים מלצ'ה Lecce ונוסעים לשדה התעופה בברינדיזי , מרחק 45 ק"מ. משם בטיסת פנים לרומא ,בה נשהה שני לילות. לינה ברומא במלון Martis Pallace,הנמצא ליד פיאצה נבונה ובקרבת קמפו די פיורי. זהו מלון חדש יחסית, במיקום מעולה ומומלץ. טלפון. +39 06 6830 1228

Martis Palace Hotel Rome,1 Via San Giuseppe Calasanzio, Rome

יום 12,יום ב', 30 מאי- רומא.

יום 13יום ג', ,31 מאי- חזרה הביתה.

*הטיול בוצע ב 2016 ותוכנו רלבנטי גם היום.

מאמרים נוספים אודות טיול באיטליה

מאמרים נוספים של עמיקם שוב-עמי, בהם מידע חשוב אודות טיולים ליעדים שונים באיטליה, ניתן לראות בקישורים הבאים:

רומא הקסומה – מה לראות ואיך לטייל בה ?

https://www.lametayel.co.il/%D7%A8%D7%95%D7%9E%D7%90+%D7%94%D7%A7%D7%A1%D7%95%D7%9E%D7%94+%E2%80%93+%D7%9E%D7%94+%D7%9C%D7%A8%D7%90%D7%95%D7%AA+%D7%95%D7%90%D7%99%D7%9A+%D7%9C%D7%98%D7%99%D7%99%D7%9C++%C2%A0rome+italy++itinerary

רומא – מידע נחוץ למטייל Rome – The Essentials

https://www.lametayel.co.il/%D7%A8%D7%95%D7%9E%D7%90+%E2%80%93+%D7%9E%D7%99%D7%93%D7%A2+%D7%A0%D7%97%D7%95%D7%A5+%D7%9C%D7%9E%D7%98%D7%99%D7%99%D7%9C%C2%A0%C2%A0%C2%A0+rome+%E2%80%93+the+essentials

אברוצו Abruzzo ואומבריה Umbria, מרכז איטליה – טיול 7 ימים

https://www.lametayel.co.il/%D7%90%D7%91%D7%A8%D7%95%D7%A6%D7%95++abruzzo++%D7%95%D7%90%D7%95%D7%9E%D7%91%D7%A8%D7%99%D7%94++umbria+%D7%9E%D7%A8%D7%9B%D7%96+%D7%90%D7%99%D7%98%D7%9C%D7%99%D7%94+%E2%80%93+%D7%98%D7%99%D7%95%D7%9C+7+%D7%99%D7%9E%D7%99%D7%9D

וונציה Venezia, איטליה - טיול 4 ימים נטו

https://www.lametayel.co.il/%D7%95%D7%95%D7%A0%D7%A6%D7%99%D7%94+venezia+%D7%90%D7%99%D7%98%D7%9C%D7%99%D7%94++%D7%98%D7%99%D7%95%D7%9C+4+%D7%99%D7%9E%D7%99%D7%9D+%D7%A0%D7%98%D7%95

סיציליה זה לא רק מאפיה – טיול 10 ימים Sicily, Italy

https://www.lametayel.co.il/%D7%A1%D7%99%D7%A6%D7%99%D7%9C%D7%99%D7%94+%D7%96%D7%94+%D7%9C%D7%90+%D7%A8%D7%A7+%D7%9E%D7%90%D7%A4%D7%99%D7%94+%E2%80%93+%D7%98%D7%99%D7%95%D7%9C+%C2%A010+%D7%99%D7%9E%D7%99%D7%9D

סרדיניה וחבל קמפניה Campania דרום איטליה–11 יום

https://www.lametayel.co.il/סרדיניה+וחבל+קמפניה+campania+דרום+איטליה–11+יום

פוליה Puglia, דרום איטליה – 11 יום

https://www.lametayel.co.il/%D7%A4%D7%95%D7%9C%D7%99%D7%94+puglia+%D7%93%D7%A8%D7%95%D7%9D+%D7%90%D7%99%D7%98%D7%9C%D7%99%D7%94+%E2%80%93+11+%D7%99%D7%95%D7%9D

קוסטיירה סיליינטאנה Costiera Cilientana (דרום איטליה) ורומא - 7 ימים

https://www.lametayel.co.il/%D7%A7%D7%95%D7%A1%D7%98%D7%99%D7%99%D7%A8%D7%94+%D7%A1%D7%99%D7%9C%D7%99%D7%99%D7%A0%D7%98%D7%90%D7%A0%D7%94+costiera+cilientana+%D7%93%D7%A8%D7%95%D7%9D+%D7%90%D7%99%D7%98%D7%9C%D7%99%D7%94+%D7%95%D7%A8%D7%95%D7%9E%D7%90++7+%D7%99%D7%9E%D7%99%D7%9D

נאפולי - מה לראות ? Naples- What to see

https://www.lametayel.co.il/%D7%9E%D7%94+%D7%9C%D7%A8%D7%90%D7%95%D7%AA+%D7%91%D7%A0%D7%90%D7%A4%D7%95%D7%9C%D7%99

נאפולי Naples – יומן טיול 2018

https://www.lametayel.co.il/%D7%A0%D7%90%D7%A4%D7%95%D7%9C%D7%99+%E2%80%93+%D7%99%D7%95%D7%9E%D7%9F+%D7%98%D7%99%D7%95%D7%9C+2018

למה נאפולי Why Naples ? וגם מספר המלצות

https://www.lametayel.co.il/%D7%9C%D7%9E%D7%94++%D7%A0%D7%90%D7%A4%D7%95%D7%9C%D7%99++%D7%95%D7%92%D7%9D+%D7%9E%D7%A1%D7%A4%D7%A8+%D7%94%D7%9E%D7%9C%D7%A6%D7%95%D7%AA

נאפולי של "החברה הגאונה" Naples of Elena Ferrante

https://www.lametayel.co.il/%D7%A0%D7%90%D7%A4%D7%95%D7%9C%D7%99+%D7%95%D7%94%D7%97%D7%91%D7%A8%D7%94+%D7%94%D7%92%D7%90%D7%95%D7%A0%D7%94++naples+of+elena+ferrante

נאפולי ודרום איטליה - 8 ימים Napoli & South Italy

https://www.lametayel.co.il/%D7%A0%D7%90%D7%A4%D7%95%D7%9C%D7%99++%D7%95%D7%93%D7%A8%D7%95%D7%9D+%D7%90%D7%99%D7%98%D7%9C%D7%99%D7%94++8+%D7%99%D7%9E%D7%99%D7%9D