גואטמלה, שבמרכז אמריקה, היא יעד מרתק לטיול. היא מרתקת בגלל התושבים המקומיים, אינדיאנים צאצאי המאיה וכן מסטיסטים Mestizos (בני תערובת של אינדיאנים ואירופאים). בגלל השפעת תרבות המאיה ושימור מסורות ישנות, הבא לביטוי בתרבות, ארכיטקטורה, בפולחן דתי ובלבוש. בגלל המבנה הטופוגרפי והאזורים המגוונים שבמדינה זו. וגם בגלל השווקים הצבעוניים, המהווים מיקרו קוסמוס של החברה הכפרית והעירונית במדינה זו. גם הביקור בטיקל Tikal היה מעניין. בה שרידי פירמידות, מקדשים ומבנים מתקופת המאיה ,בתוך ג'ונגל נרחב.

טיילנו עצמאית בגואטמלה, שני זוגות. הטיול בוצע, באמצעות סוכנות תיירות מקומית באנטיגואה, שסיפקה לנו שירותי קרקע וטיסת פנים (רכב, נהג, מדריך ולינות) . מסלול הטיול גובש על בסיס מידע מספרי תיירות שונים ומשוב שקיבלתי מסוכנויות נסיעות בגואטמלה.

היה לי חשוב להגיע לעיירה נידחת במזרח המדינה, הקרויה טודוס סנטוס Todos Santos (כל הקדושים). רציתי גם ללון שם ביום שישי, כי בשבת בבוקר יש כאן יום שוק צבעוני וססגוני. אף סוכנות נסיעות לא ידעה להציע לי מקום לינה בעיירה זו, למעט זו שהתקשרתי עימה לבסוף וביצעה עבורינו הטיול. אין ספק שהנסיעה אל עיירה זו והביקור בה, היו עבורי משיאי הטיול בגואטמלה. אחד הדברים המעניינים בטודוס סנטוס הם הגברים (וגם נערים וילדים) של העיירה . כולם לבושים בתלבושת כמעט אחידה ומיוחדת. מכנסיים ורודים /אדמדמים עם פסים לבנים מאורכים . חולצה לבנה ובה פסים כחולים וכובע בעיצוב מיוחד להם. הם מסתובבים בכל מקום בלבוש זה, כולל בעבודתם בשדה. המראה משובב עין, בעיקר כשהם מקובצים. מקום יחיד במינו. חג לצלמים. יש לדעת ,כי מאחר ואזור זה הוא מרוחק ונחשב לנידח בגאוטמלה, מעטים מגיעים אליו. המקומיים עד ראשית שנות האלפיים לא עודדו זרים להגיע לכאן. בשנת 2000 נהרג כאן תייר יפני, ע"י מקומי, בעת שניסה לצלם מקומיים. לאחר אירוע זה, המנהיגות המקומית ביצעה הסברה בקרב התושבים ומאז לא קרו מקרים כאלה ויש תיירים המגיעים לכאן. הרגשנו כאן בטוחים וצילמנו המון. באחד הרגעים שצילמתי דמויות אנושיות, באחת מפינות השוק, אמר לי גבר מקומי, בספרדית " אתה תזכור את טודוס סנטוס" . והוא צדק. ביקרנו כאן בחודש מרץ/אפריל והיה קר בלילה. לנו בהוסטל בסיסי. אכלנו ארוחת ערב ,בתוך מטבח, ליד הסירים. והיה כיף.

מקום נוסף, שהיה בעיני משיאי הטיול בגואטמלה הוא האזור הכפרי של נבאח Nebaj . אזור שסבל בעבר מרדיפות ומטבח של המשטר במקומיים החיים כאן. גם אזור זה נחשב לנידח ומרוחק מהרכז השלטוני של גואטמלה. בביקור באזור נחשפים לחיי היומיום של המקומיים הכפריים. כך, יצא לנו להיות, באקראי, נוכחים בהלוויה וגם בטקס אזכרה ,בעת ביקור בכפר או עיירה ,באזור זה.

מאוד מומלץ לתכנן טיול בגואטמלה, תוך התחשבות בימי השוק ,במקומות החשובים. מאחר ואני חובב שווקים,כך עשיתי. השווקים העיקריים הם : בעייירה צ'יצ'יקסטנאנגו Chichicastenango , הקרויה בקיצור צ'יצ'י ( ימי שוק הם ראשון וחמישי.השוק כאן מהגדולים והיפים). השוק בעיירה המקסימה סולולה Solola (ימי השוק הם שלישי ושישי). בעיר קצאלטנאנגו Quetzaltenango (נקראת גם XELA - מבטאים שי לה SHAY LA) יום שוק ביום חמישי. בטודוס סנטוס- יום שוק שבועי בשבת (לא להחמיץ). בדרך לטודוס סנטוס עוצרים בסן פרנציסקו אל אלטו ,שם מתקיים שוק ביום שישי.

אזורי אגם אטיטלן ואנטיגואה קסומים. חובבי אומנות יכולים לבקר בגלריות ובבתים של ציירים ולהתבשם מאומנות ציור נאיבית, האופיינית לאמריקה הלטינית וגם זו הייחודית לגואטמלה.

מסלול מומלץ לטיול – ראו מאמר נפרד בבלוג זה.

מספר הערות לפני סיום:

  1. בגאוטמלה יש פשיעה ושמענו על מקרים בהם תיירים נשדדו. לנו זה לא קרה, לא נחשפנו אליה בביקורנו כאן ולטעמי אין בתופעה זו ,שכנראה קיימת ,כדי למנוע טיול כאן. עם זאת, מומלץ לא להתהלך לבד ,בעיקר בלילה ובקומות ,בהם אין אנשים, לגלות ערנות וזהירות . השוק של צ'יצ'י עמוס ויש בו מקומות עם צפיפות-שם להיזהר עוד יותר.
  2. בגאוטמלה סיטי, עיר הבירה, ביקרנו בשני אתרים ,למשך כשעתיים. לנו זה הספיק. נראה לי שכדאי להשקיע זמן באזורים אחרים של המדינה ולא כאן.
  3. הטיול בוצע בשנת 2012 ותוכנו רלבנטי גם היום.

לסיכום - טיול חוויתי ומאוד מומלץ .

מידע על מארגני תיירות בגואטמלה

לאחר מגעים עם סוכנויות תיירות שונות בגואטמלה, החלטתי להתקשר עם סוכנות Martsam.

זו סוכנות תיירות מעולה מאנטיגואה ,שאירגנה עבורנו את הטיול ואת כל שרותי הקרקע- רכב,נהג,מדריך,לינות ,גיבוש ותיאום מסלול הטיול

. הסוכנות היא בבעלות של אישה בשם ליליאנה (Lileana Martinez de Grijalvaa) שהיא אישה מקסימה, יעילה ומאוד אמינה.

קיבלנו ממנה שירות מעולה, מחיר מצוין, רכב וואן ברמה גבוהה עם מדריך בשם ארמנדו ונהג מקסים, אשר בנוסף לתפקידם, תמיד התלוו אלינו באשר הלכנו (שווקים, רחובות וכו') ושמרו שלא יהיו אירועים חריגים (כאמור, יש פשע במדינה זו).

ליליאנה ידעה לתת לנו מידע וסידורי לינה במקומות מרוחקים בזמן שסוכנויות מקומיות אחרות לא ידעו למסור מידע כזה. היא, היחידה שידעה להסדיר לנו לינה בTodos Santos. בנוסף, היא הייתה גמישה בתנאי התשלום - היה סיכוי שאבטל הטיול בגלל בעיית ברך שצצה. היא גילתה הבנה ולא לחצה. בקיצור, מאוד מאוד ממליץ על סוכנות זו ועל ליליאנה.

[email protected] http://www.martsam.com/

מעבר לסוכנות הנ"ל,מתכתובת עם סוכנויות אחרות,נראה שכדאי להיות בקשר גם עם סוכנות מגוטמלה סיטי הקרויה Liveguate . הייתי בקשר עם בחור בשם Ryan Berquist. הנה פרטי הקשר :

[email protected] טלפון+502 4149 5025

פרטי המדריך שלנו בגואטמלה

מדריך צעיר, מקסים ומנוסה בשם ארמנדו בראזה Armando Barraza. [email protected] .

cell # : 502-406-567-99

מידע נוסף למטייל בגואטמלה

מאמר נוסף של עמיקם שוב-עמי, בו מידע רב למטייל בגואטמלה, ניתן למצוא בקישורים הבא:

גוואטמלה -מסלול טיול שאין להחמיץ Guatemala Itinerary Should Not Be Missed

https://www.lametayel.co.il/%D7%9E%D7%A1%D7%9C%D7%95%D7%9C+%D7%98%D7%99%D7%95%D7%9C+14+%D7%99%D7%95%D7%9D+%D7%91%D7%92%D7%95%D7%95%D7%90%D7%98%D7%9E%D7%9C%D7%94++guatemala+itinerary